Uw Kindje. BUITENLAND, IACTB0UW BERICHTEN. Purol en Purolpoeder DE GROOTE SLUIS TE TER NEUZEN. Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven ate U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. zijn verkrijjgbaar bij Apotih. en Drogisten. (Ingez. Med.) desondanks vergezeld gingen van een vee- artsenijkundig certificaat van gezondheid, hoe- wel sommige dieren bij bij de afreis nog alleen maar geinvubeerd waren; voorts is het opge- vallen dat de Nederlandsche regeering haar eigen onbesmette provinoies beveiligt door niet toe te laten, dat er vee uit besmette provin- cies wordt ingevoerd, terwijl deze invoer wel naar Belgie wordt toegestaan. Belgie moest dus wel zichzelf beveiligen. Deze veiligheids- maatregel zal naar het oordeel van den Bel- gischen veeartsenijkundigen dienst vermoede- lijk een paar maanden duren. De invoer van Hollandsoh vee zal n.l. eerst opnieuw worden toegelaten, wianneer de Belgische grens van besmetting zal zijn gezuiverd en wanneer het reglement op den invoer zal zijn gewijzigd De Belgische veeartsenijkundige dienst heeft inmiddels een nieuw reglement in studie ge- nomen, dat trouwens niet alleen voor den Hollandschen vee-invoer zal gelden, maar op den geheelen import van toepassing zal zijn. Met dit nieuwe reglement wordt beoogd de voorzorgsmaatregelen tegen besmetting met mond- en klauwizeer uit te breiden. Met de bestaande regeling werd, op de quarantaine- voorzorg na, vrijwel alleen vertrouwd op de buitenlandsche veeartsenijkundige diensten. Zoo was het voor Nederland voldoende, dat het Nederlandsche vee gemerkt was door een veearts, terwijl daaraan nog een Hol- landsch uitvoercertificaat werd toegevoegd. In de nieuwe regeling zal worden bepaald, dat er behalve een veterinair certificaat ook nog een getuigschrift zal moeten worden over- gelegd, waaruit blijkt, dat het vee afkomstig is uit een gemeente en een provincie, waar geen besmetting heerscht en bovendien een verklaring, waaruit blijkt, dat de verzender alle 'aanraking met besmette haarden heeft uitgesloten. Op onze vraag of een Nederlandsch verzoek om consenten te verleenen voor den invoer van vee uit onaangetaste provincies zal wor den ingewilligd, werd ons geantwoord, dat zulk een verzoek eventueel met de grootste welwillendheid door den Belgischen veterinai- ren dienst zal worden behandeld, aangezien het overeenkomt met de bedoeling, die aan het nieuwe invoerreglement ten grondslag ligt. Op den duur immers zou een totaal invoerver- bod een nadeelingen invloed hebben op de melkvoorziening der Belgische groote steden. Per maand worden immers uit Nederland minstens 2000 dieren ingevoerd en Belgie zal niets liever doen dan tegen het einde van den winter jong Hollandsch vee van twee tot drle jaar op zijn weiden zetten. UITVOER HERKAUWENDE DIEREN NAAR BELGIe. De Nederl. Bond van Veehandelaren heeft het volgende telegram gezonden aan den Minister van Binnenlandsche zaken en land bouw: „Nu Belgie den geheelen invoer van vee heeft verboden en daardoor opnieuw een slag is toegebracht aan omzen toch reeds zoo moei- lijken handel, verzoeken wij Uwe Excellence beleefd doch dringend omgaand alle het ver- voer baperkende bepalingen in het binnenland te will en opheffen, opdat de binnenlandsohe handel eenige compensatie kan geven voor den op het oogembUk verloren export naar Belgie. Met het oog op de a.s. groote herfst- markten is omgaand beslissing zeer ge- wenscht. EEN DUITSCH SCHIP BESCHOTEN. Naar aan de N. R. Crt. d.d. 25 Oct. uit Rio de Janeiro gem eld wordt, is de aldaar uit- varende Baden" van de HamburgAmerdka- lijm welk vertrek geschiedde met toestem- ming der nieuwe regeering door een mis- verstand van een der forten beschoten. Hoe- wel dat schot als een waarschuwing bedoeld was, om tarug te keeren, trof dit zbo onge- lukkig doel, dat een deel van het tweede klasse dek werd geraakt en 18 personen, de meesten Spanjaarden, werden gedood of awaar gewond. De Baden is onmiddelilijk teruggekeerd en de Duitsche gezant met personeel der legatiie zijn aan boord gegaan am een ondenzoek in te stellen. Ten nader be rich t meldt, dat 20 menschen gedood en 35 gewond werden. Volgens den Braziliaansdhen minister van justiitie zou de beschieting het gevolg zijn van het feit, dat het schip, in strijd met de bepalingen geen vlag had getoond. De reederij acht het ech- ter uitgesloten, dat de ervaren kapitein, die het commando voert, en de intematlionale bepalingen nauwkeurig kent, dit zou hebben verauimd. DE OPENING VAN DE VLAAMSCHE UNIVERSITEIX TE GENT. Naar aanieiding van het feit, dat bij de opening der Viaamsche universiteit te Gent de uitvoering van de Brabanqonne door het orkest ten gevolge van het inzetten door de overgroote meerderheid der aanwezigen van de Viaamsche Leeuw niet kon worden ge- hoord en vervolgens door vele aanwezigen, ook het Wilhelmus gezongen werd, heeft rec tor Vermeylen het volgende communique aan de pers doen toekomen. De rector voelt zich genoopt onmididellijk protest aan te teekenen tegen de houding van een deel van het pu- bliek, dat de openingszitting der hoogeschool bijwoonde en die plechtigheid heeft misbruikt om er een betooging in te ridhten, die niet anders dan als anti-Belgisch kan worden be- schouwd. Het is hem niet mogelijk uit te maken, in welke mate die onverantwoordelijke daad aan vreemde elementen te wij'ten te, maar hij houdt zich overtiuigd, dat de stiuden- ten van de rijks-universiteit iniziein, hoe ver- derfelijk de poging is om bij buitenstaanders den schijn te wekken als zou de hoogeschool dat huis der wetenschap, met de vervlaam- sching een anti-nationaal karakter verkrijgen. BELGIe BREIDT ZIJN LEGER UIT. De correspondent van ,,Het Vad." te Brussel meldt: De minister van landsverdediging heeft besloten tot een volledige reorganisatie van de nationale gendarmerie of rijkswacht, welke aanzienlijk wordt versterkt. Er zullen drie regimenten bereden gendarmen worden samengesteld. Ieder dezer regimenten zal, in vredestijd, uit vier escadrons bestaan, waarvan drie escadrons rudterij en een esca- dron wielrijders. Deze zoogenaamde „forces mobiles" zullen met duizend nieuwe, nog te recruteeren gendarmen, worden versterkt. In oorlogstijd zullen de regimenten bereden gendarmen als verkemnende detachementen dienst doen. Er is sprake van deze „forces mobiles" van machinegeweren en zelfs lichte veldkanonnen te voorzien, wat zeer aanzien- lijke nieuwe uitgaven zou vergen. Naast de bereden regimenten wordt natuurlijk de, ver- sdheidene duizenden manschappen tellende onbereden gendarmerie, behouden. Het blijkt, de bedoeling te zijn, binnen afzienfoaren tijd, de getalsterkte der rijkswacht op 10.000 man te brengen. Een der drie nieuwe regimenten zal te Brussel worden gekazemeerd; een ander te Antwerpen en een derde te Charleroi. DE OMVERWERPIN G VAN DE BRAZILIAANSCHE REGEERING. Bij het groote schoonschipmaken in Zuid- Amerika, is schrijft de N. R. Crt. ruu ook de Braziliaansohe regeering van presi dent Washington Luis omvergeworpen. Zijn ambtstermijn zou toch den 15den November afgeloopen zijn en dan had Dr. Prestes hem moeten opvolgen. Deze was Luis' eigen can- didaat en had bij de presidentieele verkiezing een meerderheid behaald, naar zijn tegen- st anders zeggen, met behulp van op de kie- zers geoefenden dwang. De burgeroorlog in Brazilie heeft zich na de aanvanikelijke ontkenning van Rio dat in het Zuiden de vlam van den opstand was uit- geslagen, snel ontwi'kkeld. Reeds ruim veer- tien dagen geleden te hier de aandacht erop gevestigd, dat de partij, der anti-Paulisten (opgekomen in de staten die ertegen gekant waren dat zoowel Luis als Prestes uit den staat Sao Paulo afkomstig waren) vasten voet had gekregen in een aantal staten die een grooten ring om Sao Paulo en Rio de Janeiro heen vormden en dat de regeering zich, in ongunstige positie, op de binnenlinie moest verdedigen. Aan de kust komden de opstandelingen echter geen steunpunten krij- gen, zoolang de vloot de regeering trouw bleef. Het overloopen van de hooge marine- officieren naar de opstandelingen heeft ten slotte den doorslag voor hun overwinning ge- geven. Toen ook de commandant van de vesting die Rio bestrijikt, niet meer aan de bevelen van de regeering gehoorzaamde, zag zij in dat haar zaak verloren was. Voorloopig is de leiding aan de juntas (de officiersbonden) overgegaan en is nog niet te voorzien in welken vorm de nieuwe burger- lijke regeering zich uit de verschUlende frac- ties, vermoedelijk na nieuwen strijd, zal kristalliseeren. DE NIEUWE ENGELSCHE POLITIEK IN PALESTINA. Bij het opzienfoarende protest dat de drie leiders der Engelsche conservatieven Bald win, Chamberlain en Amery tegen den nieu wen koers in Palestina hebben uitgevaardigd, hebben zich schrijft de N. R. Crt., nu Lloyd George als leider der liberalen, en Smuts, de eerste-minister van Zuid-Afrika, aangesloten. Lloyd George kenschetst de zwenking als een schending van de nationale eer. Smuts, op wien uit alle deelen van de wereld tal van telegrafische beroepen zijn gedaan omdat hij vroeger als lid van het Britsche oorlogskabinet aan de opstelling van Balfour's verklaring rechtsitreeks heeft mee- gewerkt en daarvoor mede verantwoordelijk- heid droeg dringt er ten sterkste op aan, dat de regeering alsnog een verklaring zal af- leggen, volgens welke zij de termen van de verklaring van Balfour te goeder trouw zal ulitvoeren en haar politiek ten aanzien van Palestina bijgevolg herzien. Dan heeft ook Winston Churchill zijn stem er tegen verheven. Voor de Palestijnsche po litiek heeft deze groot gezag, want in 1920 heeft hij haar als minister van kolonien, op den grondslag van Balfour's verklaring van 1917, nauwkeurig geformiuleerd. In die ver klaring van Churchill werd ontkend, dat het het voomemen van Engeland zou zijn, een geheel Joodseh Palestina te scheppen of de Arabische bevolkdng, haar taal en beschaving te doen verdwijnen of onderdrukken. „De nationaliteit die alle burgers van Palestina, Joden of niet-Joden, zullen krijgen, zal Pales- tijnsch en niets aniders zijn. Maar opdat de Joodsche gemeenschap (in Palestina) het beste vooruitizicht op vrije ontwikkeling zal hebben, te het van overwegend belang dat Ziji dat dat zij rechtens in Palestina te en daar niet enkel gedoogd wordt. Dit te de reden waarom het noodzakelijk is, het bestaan van een Joodsche nationale woonplaats in Pale stina initemationaal te waarborgen'. De Engelsche arbeidersregeering is in het Lagenhuis in de minderheid. Nu conserva tieven en Liberalen zich tegen haar nieuwe politiek in Palestina met een vemietigend oordeel vereenigd hebben, zal zij tot het besluit moeten komen, dat die politiek niet uit naam van Engeland gevoegd kan worden. Het wordt voor haar een netelige vraag, hoe zij aan een afkeurimg van haar beledd door een meerderheid in Lagerhuis en in Hooger- hiuis ontkomen moet. TER NEUZEN, 27 October 1930. DE A AN VARIN G VAN DE SLUIS TE TER NEUZEN. Het B.T.A. meldt uit Gent: De Kamer van Koophandel en eenige ver- eenigingen van industrieelen hebben besloten bij de Belgische regeering er op aan te drin- gen, dat onverwijld maatregelen worden ge- troffen om te komen tot den bouw van een tweede sluis van groote afmetingen bij Ter Neuzen. Omtrent de herstelLingswerken aan de WestsLuis alhier kan gemeld worden, dat deze, nacht en dag voortgezet wordende, goed op- sohieten. Naar schatting te thans het hak- werk voor twee derden verricht en zullen morgen de beschadigde ijzeren bouten los- komen. Op de reede liggen thans een 8tal schepen die niet door de middensluis kunnen opschut- ten, te wachten op de wederopenstelling der Westsluis. SCHIP GEZONKEN EN GELICHT. Zaterdagnamiddag is tijdens een hevige bui uit het Noordwesten het sleepschip „Sophia", kapt. Meijienhof, met een lading suikerbieten komende van Breskens, gesleept door de sleepboot „Leen", ter hoogte van Hoofdplaat op de Wester-Schelde vervuld geraakt. Door den kapitein van de sleepboot zijn daarop de opvarenden van boord gehaald, waama hij het schip zoo hoog mogelijk op den vooroever heeft gesleept. Bij hoogwater zat het schip geheel onder, doch kwam bjj laagwater hal- verwege droog. Daarvan is gister gebruik gemaakt door de bergingsmaatschappij Hoo- genboezem Van der Tak om het schip met de stoompomp van een sleepboot leeg te pom- pen, waama het hier in de haven te gesleept. Het schip is eenigszins ontzet en daardoor lek geworden. Het is echter hedennamiddag opgeschut om de bestemming te vervolgen. Van de lading suikerbieten is ongeveer een derde verloren gegaan. Assurantie dekt de sohade. „TEHUIS VOOR ALLEENSTAANDE BLINDEN" TE WOLFHEZE. Met het houden der jaarlijlksche collecte ten bate van het ,,Tehuis voor alleenstaande bliniden" te Wolfheze, is heden in de gemeente Hoetk een aanvang gemaakt, terwijl volgende week Ter Neuzen aan de beurt te. In dit Tehuis, waarin onvermogenden ge heel kosteloos opgenomen zijn, te plaats voor blinden uit het geheele land en van elken godsdienst en overtuiiging. Reeds van af de oprichting bleek, uit het groot aantal aanvra- gen om opname, hoezeer naar deze instelling werd verlangd en nog steeds komen aanvra- gen om opname in. Om de stichting in stand te houden, de talrijke verpleegden het noodige te verschaffen, te er zeer veel geld noodig, zoodat de uitgaven nauwelijks door de in- komsten worden gedekt. Blind!! Wilt gij u even verdiepen in de be- teekenis van dit woord; silechts een oogeniblik nadenken over de mogelijkheid dat gij zelf blind waart? Moeten wij niet juichen, dat er een mogelijkheid bestaat om het bittere lot van die stakkerds te verzachten? De stichting te Wolfheze moet zoo goed als geheel van nationale liefdadigheid bestaan... Laat toch ieder helpen naar vermogen! RENAAT VERHEYEN. f Men meldt uit Brussel: Renaat Verheyen, regisseur van het Nieu'/e Volkstooneel, die ook tot het spelend ge-iel- schap behoorde en onlangs nog de rol van Lamme Goedzak in de nieuwe versie van Uylenspiegel, waarmee het gezelschap VI aan- deren, Zeeuwsch Vlaanderen en Noord Bra bant afreisde, is te Borgerhout bij Antwerpen na een kortstondige ongesteldheid overleden. Hij was slechts 27 jaar oud. Voor het mo- derne tooneel is het heengaan van zulk een knap en zooveel belovend kunstenaar en wer- ker als Verheyen ongetwijfeld een zeer zwaar verlies. CALAMITEUZEN NIEUW NEUZEN- POLDER. Bij kon. besluit is benoemd in de provincie Zeeland tot voorzitter der waterkeering van den Calamiteuzen Nieuw Neuzenpolder, de heer C. Wolfert Hzn., alhier. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 12 tot en met 18 October in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Graauw en Langedam 2; Diphtherie: Vlissingen 1. AXEL. Vrijdagavond j.l. vergaderde de afd. Axel van Volksonderwijs huishoudelijk. In deze vergadering die als wnd. voorzitter door den heer A. Th. 't Gilde werd geopend, was namens het Hoofdbestuur aanwezig de heer Klaas de Vries, die zich op verzoek van het bestuur met de verdere leiding belastte. Nadat de agenda was afgewerkt en in de vacature in het Bestuur (door het bedanken van den heer Pie- terse als voorzitter) was voorzien, door de be- noeming tot bestuurslid van den heer G. A. M. L. Koevoets werden nog verschillende huis- houdelijke aangelegenheden besproken. De propaganda-commissie werd nog aange- vuld met den heer P. L. Goossen. Daarna was het woord verder aan den heer Klaas de Vries, die de schoone gedachte die den voorstanders van openbaar onderwijs kan en moet bezielen en vereenigen, in het licht stelde. De openbare school toch is de in waarheid Christelijke school, wijl zij overeen- komstig de belichaming in de Grondwet op- voedt tot alle Christelijke en maatschappelrjke deugden, maar ook niet vraagt naar de spe- cifiek godsdienstige verschillen. Het open baar onderwijs ontfermt zich waar mogelijk nog met evenveel liefde over Joodseh, Gere- formeerd of Katholiek kind. Hij kan den voorstanders van het openbare onderwijs in Axel dan ook niet beter aanraden, dan zich te richten naar het schoone woord van Monte- sori: Wat zul je anders doen dan wat je in het leven hebt te doen. Midden op den weg gaan staan en dan vooruit. Hij licht hierna zeer breedvoerig de misstan- den toe die ontstonden door de voor volk en kind zoo verderfelijke, on-economisch geble- ken gelijkstelling op onderwijsgebied. Hij memoreerde daarbij een uitlating van Dr. de Visser, kort na de totstandkoming der onder- wijsbevrediging, waarin deze een beroep deed op de Hervormden met de woorden: ,,De Gere- formeerden en de Roomsch-Katholieken zijn zoo goed ate binnen, laat ook ons nu zorgen binnen te halen wat er te halen is!" Het gloedvolle en kernachtige betoog hield de ver gadering aandachtig bij het vervolgens schet- sen van allerlei misstanden en zelfs de achter- uitgang van het onderwijspeil hier en daar doordat de openbare school met zilveren ban- den aan het confessioneel onderwijs gebonden is. Maar ook bleek dat er een andere men- taliteit vaardig gaat worden. Op latere leef- tijd ook in deze afdeeling kwam het zelfs bij de bestuursverkiezing tot uiting. Komen de vroegere leerlingen van confessioneele onder- wijsrichting tot andere overtuiging. Dat aan tal is groeiende. Dit jaar is in de omgeving van Leiden op een Christelijke school door 49 procent der leerlingen vrij gevraagd voor de 1 Mei-viering. Dergelijke dingen teekenen. In een gloedvolle peroratie wekte hij den aanwezigen tenslotte op zich als krachtige propagandisten voor de Openbare school ook en vooral naar buiten te doen gelden en met hartelijk applaus werd de rede bezegeld. Nadat nog een afgevaardigde naar de lan- delijke vergadering was benoemd en door de vergadering een spontaan besluit genomen was in Januari of Februari met den heer De Vries als spreker, een openbare vergadering te houden, werd de vergadering, die een zeer geanimeerd verloop had besloten. GROEDE. Gisteravond omstreeks 9 uur brak alhier bij den landbouwer J .Becu nalbij Nieuw- vliet een groote brand uit. De schuur, welke in 1912 nieuw gebouwd is, stond wel- dra in lichte laaie. Daar groote hoeveelheden graan hierin aanwezig waren, kon men den brand van heinde en ver waarnemen. Een zielig aanblik bood een paard, dat in de vlammen omkwam. De motorbrandspuit van Groede verleende weldra assistentie. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Verzekering dekt de vrij aanzienlijke schade. BUITENGEWONE VERGADERING KRING AXEL DER Z. L. M. Zatendagmiddag had een buitengewone ledenvergadering plaats van de Krirug Axel der Z. L. M., bij mej. wed. Gilijamse. De vergadering werd geopenid door den voorzitter der Afdeeling Axel, den heer D. J. Dees. In zijn openingswoord zegt de voor zitter, dat wij tegenwoordig in een bewogen tijd leven. De lanclbouwcrisis te aan de orde van den dag en baart ieder zorg. Deze buitengewone vergadering is dan ook beaegu, uit hootozaak deze crisis te bespre- ken, en naar aanieiding van een ingekomen verzoek door verschillende leden ondertee- kend. Wij moeten de tihans heerschende crisis goeu onder de oogen zien en een drin gend beroep op de overneid te op zijn plaats. uuewei een verzoek tot beiegging eener bui tengewone vergadering onderteekend moet zijn door 25 leden en dit door 17 te gebeurd, meende het bestuur toch aan het verzoek te moeten voldoen. Het bestuur stelt er etven- goed prij'S op, dat de crisis door de leden onder het oog wordt gezien en een dergelijk verzoek te ingediend. Het gaat de landbouw allesloehalve naar wensch. Hij meent echter tegen te moeten spreken, de zinsnsde in het verzoek, dat van de organisatie niiets wordt vernomen. Ieder toch kan uit het orgaan vernemen, wat door de organisatie wordt ge daan in het belang der landbouwers. Het be stuur is er van op de hoogte, wat wordit ver richt door het Kon. Ned. Landbouw-Oomit6, Chr. Boeren- en Tuindersbond en R. K. Boe- renlbond. Door deze organisaties todh te een urgentie-program gezonden aan de Staats- coimmissie-Lovink. Zeker is, dat deze commlasie langizaaim, te langzaam werkt om zoo vlug mogelijik de landbouwers te helpen, zoodat de secretaris op de laatste bestuursvergadering zijn ver- wondering te kennen gaf, dat het maalgebod nog niet in de Staatscourant is verschenen. De Minister sohijnt schromelijk te wetzen, de landbouwers te helpen. Het heeft den schjjn, of hij zich niet wil uitspreken. De voorzitter kan zich best indenken, dat er leden zijn die eens wiillen hooren wat het bestuur denkt en omgekeerd wil het bestuur weleens ver nemen, hoe de leden er over denken. Het gaat om de levenskwestie der landbouwers en kan zich best indenken, dat de thans heer schende crisis en de langzame bewegingen van den Minister tot bitterheid stemt. In de mobilisatiejaren, waren alle wettelijke maat regelen direct gereed. Nu de landbouw steun noodig heeft, gaat alles even langzaam, ter wijl er nu toch evengoed van een nood- toestand sprake is. Het orgaan van de Z. L. M. geeft, door een artikel van den secretaris der alg. afd., zeer duidelijk aan hoe de toe- stand momenteel is. Het is het laatst ver schenen nummer van bedoeld blad en de aan wezigen moeten dit thuis maar eens rustig lezen. Voorts deelt de voorzitter mede, dat in den loop van November een algemeene crisisver- gadering zal worden gehouden te Goes of Middelburg van de verschillende organisaties. Alle organisaties zullen die vergadering moe ten bezoeken, zoodat eendrachtig en ge- meenscbappelijk kan worden opgetreden. Sdhouder aan schouder dienen wij daar op te komen voor onze belangen. Den Minister is dringend verzocht op die vergadering tegen woordig te willen zijn, om zoodoende persoon- lijk overtuigd te worden van den waren stand van zaken. Een bepaalde datum is nog niet vastgesteld, doch zal worden bekend ge maakt. Nogmaals bij gemeenschappelijk en rustig aaneengesdoten optreden kan wat wor den bereikt. Hij hoopt, dat de vergadering in goede orde zal verloopen en de besprekin- gen vruchtbaar zullen zijn. Voorts deelt hij mede, dat op 22 November a.s. een buiten gewone vergadering der Afdeeling Axel zal worden gehouden waar Ir. Sietoenga als spreker zal optreden met ate ondenwerp: ,,De Z. L. M., haar werking en de wijze waarop". Hij hoopt, dat ook dan alien zullen komen en ieder vrij zijn klachten naar voren zal brengen en een oplossing gevonden wordt in het belang der landbouw. Hij verklaart hierop de vergadering voor geopend en geeft het woord aan de onder- teekenaars, teneinde hunne belangen naar voren te brengen. De heer Jan de Putter (Axel), vraagt wie de onderteekenaars zijn, waarop de voorzitter de namen afleest. Laatstgenoemde meent te moeten opmerken, dat het wellicht beter was geweest nog te wachten tot men wist wat de commissi e-Lov ink had gedaan. Niettemin rusten te niet noodig en de crisis te zoodanig dat er verandering dient te komen. Van verschillende zijden komen de klach ten daarna naar voren. De teleurstelling wordt geuit van het nog steeds niet in wer king treden van het maalgebod. Ook de sociale wetten drukken de landbouwers te veel. Ook de steeds hooger wordende loon- eischen worden afgekeurd. Nu te b.v. door den bond van onderwijzers weer een salanis- actie op touw gezet. De voorzitter merkt op, dat zich nog steeds geen nieuwe gezichtspunten hebben voorge- daan. Alles wat ter tafel komt tot nu toe, is reeds bij de regeering aanhangig gemaakt. Het geheele urgentie-program heeft in het Landfoouwlblad gestaan. De organisaties van den Bakkersbond hebben o.a. reeds een accijns voorgesteld op meel bij een accijns van 0,25 per 50 K.G. zou dit per brood van 8 ons zijn 1ls cent en bij 60 cent 1 cent. Alles is vervat in het art. „Noordkreet" in het orgaan. De heer P. Dees Gzn. meent, dat de Minis ter de lamdbouwbelangen in naam behartigd. Mocht Z.Exc. op de algem. crisisvergadering in Goes of Middelburg komen, laten wij hem dan eens een krentenbrood van eohte Zeeuw sch e tarwe aanbieden, hrj zal dan kunnen constateeren wellk een lekkernij dit is. Be- langstellend zien wij de verdediging van het beleid van Z. Exc. tegemoet De regeering zou misschien wel willen, dat er geen boeren waren, dan had Zij er ook geen hoofdbrekens mee. Wij moeten aandringen op een waar- digen vertegenwoordiger op het Mijnteterie van Landbouw. Op afschaffing der grond- belasting en sociale wetgevingen. Waarom worden d© prijzen der kunstmeststoffen systematisch omhoog gedreven? In Frankrijk brengt de tarwe op f 15 en in ons land 7,50. Ondanks het enonme verschil is het brood hier even duur. Het is niets anders, dan dat de boeren de dupe worden van de stedelijke bevolking, wien alles zonder moeite zoo goed- koop mogelijk moet worden thuiabezorgd. (Applaus.) De voorzitter zegt nogmaals, dat dit alles reeds in behandeling te, waarop eenige stem- men antwoorden, dat men op wil schieten. De voorzitter memoreerde daarna uit het Landlbouwblad, wat door de organisatie is verricht en hoe er aan gewerkt wordt verbete- ring te brengen. De Duitsche minister zegt, dat iedere regeering verplicht te de landbouw te beschermen en waarschijnlijk is dat hier nog niet goed doorgedrongen. Wanneer zij op de juiste wijze ingrijpt zal het misschien te laat zijn en reeds vele faillissementen Zijn uitgesproken en velen verongelukt. Wij moe ten daarom nog meer gezamenlijik optreden en Den Haag duidelijk maken, dat het hoog noodig te in te grijpen. Wij moeten echter niet uit het oog verliezen, dat o.a. de commis- sie-Lovink de zaak eveneens in studie heeft. Eenigen antwoorden, dat zij op al die com- missies zoo geen prijs stellen als *het niet tot daden komt. De voorzitter voert aan, dat wij hier in een klein landje wonen en de commissie met tegenstrijdige belangen rekening moet hou den. B.v. de veeboeren gaat het goed. Het vee te duur dus moet zij voorzichtig te werk gaan. De stedelingen of liever de consumen- ten voelt er ook niet veel voor waar zij| oak al weer rekening mee moet houden. De amb- tenaren willen goedkoop worden gevoed en een hoog salaris. Zoo moet met verschillende tegenstrijdige belangen rekening worden ge houden. Niettemin moet de zaak niet aan de kapstok worden gehangen. De heer M. de Putter noemt het een ideale gedachte den Minister een krentenbrood aan te bieden. Een krachtig protest moet van de Z. L. M. worden gehoord. Ook hij keurt het af, hetgeen is gebeurd met de ammoniak n.l. dat de regeering vasthoudt aan de trust, waardoor dure ammoniak het gevolg is. Had- den we in de annexatiejaren maar gezegd, laat ons maar Belg worden. Wat hadden we er aan om bij Holland te blijven .Wellioht waren we dan de misere ontloopen. Wanneer het op belastingen aankomt, weet men Zeeutwsch-Vlaanderen wel te vinden, en dat komt niet te pas. De voorzitter voelt er niet veel voor den Minister een krentenbrood aan te bieden op de groote crisis-vergadering. Wilt men dit op andere wijze doen, moet men dat zelf weten. Hij zou dan de voorkeur geven een zuiver tarwebrood. De heer C. van Hoeve Sz. vraagt of de ver- tegenwoordigers in het K. N. L. C. mannen zijn die volop in de praktijk zitten. De onder wijzers vragen hooger salaris, zou het in de gedachte van een boer opkomen dit te doen? De voorzitter meent, dat bedoelde vertegen- woordigers zeer zeker menschen zijn die men hoog moet aanslaan. Neemt bijv. den heer Siebenga, die ook niet in de praktijk zlt. Aan wien kan men beter zijn belangen toevertrou- wen Hij houdt er vast geen 8-urendag op na en werkt van 's morgens tot 's nachts. De heer HuijssenDieleman: Nog pas heb ik het meegemaakt, dat op een vergadering van het bestuur een aanwezig bestuurslid zat te slapen. Kan men die zijn belangen toe- vgrtrouwen De heer Van Hoeve meent toch, dat een dergelijke commissie uit mannen van de prak tijk moet bestaan. De heer Huijssen-Dieleman heeft verschil lende brieven, waaruit blijkt dat die commis sie meer uit leden bestaat uit weiboeren. Menschen uit Schouwen, Tholen en Brabant komen meer met de vertegenwoordigers uit het K.N.L.C. in aanraking en kunnen het dus weten. De heer P. B. v. Hoeve informeerde naar het voorstel van Geneve. Waarom wordt deze niet geratificeerd door het K. N. L. C. De Voorzitter zegt dat wij er dan geheel en al onder zitten, waarop wordt geantwoordt, dat het treurig is onze belangen in zulke han- den te geven. De heer S. van Hoeve, doet het voorstel dat er bij de regeering op aan wordt gedron- gen een invoerrecht van 5 per 100 K.G. te zetten. De Voorzitter somt dan op wat in Belgie, maar voornamelijk in Duitschland door de landbouworganisaties is voorgesteld ter be- scherming van de landbouw, wat voomameljjk neerkomt op invoerverboden en accijns voor buitenlandsche producten. De heer M. de Putter meent, dat zij er in Duitschland dan beter van op de hoogte zgn. Hier zal men b.v. bij dranksmokkelen de ac cijns naar beneden brengen om het bedrijf niet loonend te maken. Wanneer wij ons de rede van den heer Lovink herinneren bij de landbouw-tentoon- stelling te Axel, meent hij dat wij van de com- missie-Lovink niets te verwachten hebben. Den heer Lovink heeft toen de wering van Hollandsch spek in Engeland verdedigd. De heer A. Dees meent, dat het niet ge- makkelijk te geduld te hebben. Vooral de categorie jonge boeren wordt er de dupe van. Er moet een krachtige actie worden ge- voerd. Frankrijk gebruikt 90 van zijn eigen tarwe. Zwitserland legt f 9,40, Italie f 8, per 100 K.G. toe. In Frankrijk en Italie te een in/voerrecht van 8,in Duitschland 11,Hier krijigen wij een fooi van de meel- fabrilkanten van f 1,70. De voorzitter geeft een overzidht van de organisatie der Z. L. M. Alle kringen zjjn in het Hoofdbestuur vertegenwoordigd. De vertegenwoordiger moet de belangen van cijn krinig naar voren brengen, terwijl het Hoofd bestuur weer is vertegenwoordigd in het K. N. L. C. Dit is dus gebonden aan alle kringen door de afgevaardigden. De jeugd mag dus verondersteillen, dat de regeering tot andere gedachten zal worden gebracht. Nu bij de heerschende crisis blijkt het, eigenlgk te laat hoe de jonge boeren over him belan gen denken. Bij vele vergaderingen erveniwel sdhitteren de heeren door afwezigheid. Iedere vergadering toch is men in de gelegenheid zijn belangen te ibepleiten. Zij moeten daarom vertrouwen stellen in hunne afgevaardigden. Hij kan verzekeren, dat hunne belangen in vertrouwde handen zijn. De heer HuijssenDieleman merkt op, dat de voorzitter het Hoofdbestuur nogal hoog op geeft. Z. i. zitten daar evenwel menschen in, die uit den tijd Zijin. De voorzitter wil gaarne ruimen voor een jongere kracht. Ook hij heeft zijn voonzitter- schap dezer afdeeling nooit begeerd, maar te tenslotte voor den aandrang bezweken. De jongere krachten zien evenwel te laat in, dat zij de tout begingen de vergaderingen niet ge- regeld te bezoeken. Met geweld te evenswel niets te bereiken. De heer Huijssen bespreekt vervolgens de padht-cammissies. Wat doen zij Hij noemt een geval te Schouwen waar een landbouwer zijn pabht door de commissie op 25 werd geregeld en deze vervolgens procentsgewijze naar bovenging. Slechts £dn geval, anders Is hem niet veel bekend, dat de tusschenkomst dezer commissie werd ingeroepen. De voorzitter geeft dit toe. Slechts de Diaconien laten hunne pachten regelen door genoemde commissie, maar gewoonlijk heeft de landbouwer weinig over voor zijn organi satie. De arbeiders Zijn ons op dat punt tot voobbeeld, die hebben er meer voor over. De heer J. de Putter (Axel) meent, dat wij niet in persoonlijkheden moeten treden. Hjj kan zich daarom niet aansluiten bij den heer M. de Putter. Vanwege de organisatie's is genoeg gewerkt, hij heeft daar voldoende ver trouwen in. Wel te hij het eens met hem wat de commissie-Lovink aangaat. Wij heb ben van dien man niet veel te verwadhten. Als persoon stelt hij wel vertrouwen in hem, doch het is een vrijhandelsman en als zoo danig kunnen de landbouwers niet veel ver wachten. De boeren hebben wel bezittmgen, doch geen financien. Daarom zou er z.i. een renteloos voorschot moeten worden gegeven om de zaken voort te kunnen zetten. Rus- sisch graan, op onrechtmatige wijze verkre- gen, mag in Rotterdam vrij aan de markt kofaien. Hoe lang zal de veehanidel goed gaan? Denemarken overvoert de markt. De re gee ring laat dit alles toe, terwijjl het moest worden geweerd. De voorzitter vraagt of de vergadering er genoegen mee neemt, dat ieder zijn bezwaren ten spoedigste bij het dagelijksch bestuur sohriftelijk kenbaar maakt, dat deze in een vergadering zal bespreken. Dit wordt goed- geivonden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2