DE KOZAKKEN OSTER9 V A R I A. Laatste Berichten. Feuilleton-vertelling en, HETu MEES TERWERK JOHN GILBERT RENEEjADOREE Uw oude dag een lust! RugpijnNieren Pillen HET GEBRUIK DER KI OKKEN. BRABANTSCHE BRIEVEN. INGEZONDEN STUKKEN. CONCERT- EN BIOSCOOPGEBOUW TER NEUZEN GEMEENTERAAD VAN BOSCHKAPELLE. SCHEEPVAARTBEWEGING. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. W1SSELKOERSEN. ZOO MAN, ZOO VROUW. Te Erfurt is een mijndirecteur wegens 15- voudigen meineed tot V jaar tuchthuis en 10 jaar eerverlies veroordeeld; zijn echtgenoote is wegens medeplichtigheid in 7 gevallen tot 10 maanden gevangenisstraf veroordeeld. EEN RAADSEL. In de Hebbelstrasse te Berlijn werd een apotheker bewusteloos aan het stuur van zijn auto gevonden. Hij bleek te zijn vergiftigd en stierf gedurende het transport naar het zie- kenhuis, zoodat de oorzaak niet kon worden vastgesteld. WAT IS EEN DUITSCH BILLIOEN? Wanneer men een billioen mark in stukken van een mark zou willen teilen, dan zou een geoefende teller, die per minuut honderd stuks teltGij denkt misschien: een paar weken noodig hebben. Neen, als de ongelukkige dag en nacht, zonder onderbreking doortelde, zou hij twintig duizend jaar noodig hebben, zoo dat de veronderstelling niet gewaagd is, dat hij het niet zou volhouden. Telde hij 20 mark-stukken, dan zou hij dus duizend jaar, en gebeurde de tellerij met de hoogste banknoot, dan zou hij nog altijd 200 jaar noodig hebben. Om in 20 mark-stukken een billioen te krijgen, heeft men er vijftigduizend millioen van noode. Zulk een muntstuk weegt onge- veer 10 gram, zoodat een billioen in goudstuk- ken van 20 mark een gewicht vertegenwoor- digt van vijfhonderd millioen K.G. En vermits een spoorwagen 20 ton draagkracht heeft, zouden er 25 duizend wagens of 500 goederen- treinen van elk 50 wagens noodig zijn, om een billioen in goud aan te voeren. Het gebruik der klokken werd in het jaar 550 in Frankrijk, in 871 te Konstantinopel en in 1020 in Zwitserland ingevoerd. De klokken werden in Nola, in Campanie, omstreeks het jaar 400 uitgevonden. Voor dien tijd riep men de menschen tot de openbare godsdienstoefe- ning op, door het slaan tegen zekere planken, de z.g. heilige planken. Daar Dante reeds in zijn gedicht van het paradijs aan een slaand uurwerk denkt, schijnen de klokken tot het aangeven van de uren, reeds tegen het einde fan de dertiende en het begin van de veer- tiende eeuw in Italie in gebruik te zijn ge- weest. SLUIS. In de hedennamididag gehouden raadszittiug is het voorstel tot toetreding biji het beperkte plan der Z.-Vl. Waterleiding met 4 tegen 3 Btemmen verworpen. Een der tegenstemmers verklaarde er per- soonlijik v66r te zijn, doch niet te mogen voor stemmen naar aanleiding van de hem ge- bQeken gezmdheid van de meerderheid der bevolking. Ulvenhout, 21 October 1930. Menier, Da eaet 'r zoo maar aarig udt, jonk, in jouw bS- drijf, mee die sta- kingsplannen van de tiepegraven. Hoe komen die kearels d'r op? Hoe ihalen ze 't in d'ren kop, zou- de-zoo zeggen! As-t-'r vandaag aan d'n dag eenen mens oh is, die 'r heelegaar nie mee z'n petje ibij kan, dan is da sjuust d'n boer! Waanit, eerlijk is eerlijik, amieo, wij maken 't allemaal nie te best, 't Is veur ons schrik- kelijk dunnekes. Wij werken da-d-ons de naaien kraken en as ge dan mee heel, heel zuinig te zijn, oewen pacht uit d'n mond te siparen, oew gesoheurde klompen mee 'n ijzerdraaike aan mekaar te houden, ja, daair zijn er, die 's avonds d'r bordeke pap nie meer gebruiken, en as ge dan z66, op 't end van 't jaar mee 'n leege kas zit, mee 'nen broaksbaand die veul te wijid is gewor- rer. en zoo, as ge dan nog nie z6o acbter- ui.0aboerd zijit, da ge nie wit hoe ge de endjes aan mekaar zult knoopen, kek dan bennen wij al tevrejen, in deuzen tijid. En 't is toch wezenlijk rule zo6 gelegen, amico, da 'nen boer nie werkt of nJie hard werkt; da zulde mee me eens zijn, ee? Bij ons wondt er geploeterd, geizwoegd van den vruugen mSigen tot lang nadat 't zonneke al onder is gegaan. Wij doen 't mee een pak in de vijf jaren en mee eenen duffel in de tien of veftden jaar. Ons vrouwen gaan nie elken mididag winkelen en kommekes thee drinken mee ge- bakskes; ons vrouwen koopen nie elke week 'n paar kousen net zoOlaank tot er bergen van die rommel in 'n hoekske op d'n zolder leggen. Ollee, 'n boerhuishouwetje kan d'r altij nog komen van 'n tientje in de week veur leef- tooht en kleeren, maarda tientje wor deur veul en nie meer verdi end! Kek, daarom da'k begon mee te zeggen: hoe komen die kearels d'r aan? 't Is nouw toch ginnen tijd om te staken en zekers nie, zooas de tiepegraven, die zel- vers bekennen da ze 't goed emmen, maar 't nog beter verlangen! Da's morsen mee de goeie gaven, amico. Maar ollee: 't zrjn ok al- weer eigentlijk nie de tiepegraven, die de staking willen Waant ik eb 'nen goeien vrind, die ok 'n drukkerijjke hee, mee heel wa menschen nog horre, en zijn menschen vinden 't nog broerder as hij. Hij en z'n ,,vijaanden" zijn de beste vrinden! En mee z'n alien zitten ze op d'n oogenblik in d'n piepzak, da ze strak mee d'r haanden in d'r zakken laanks d'n weg motten gaan laanterfaanten, enkel en olleen, omdat huilie bestuur da nouw zoo wil. 4 Jaren emmen ze gesjappel.d om 'n mooi, zeker bestaan. Jaren is er aan geploeterd da ze vandaag emmen 'n goei loon, 'n verzeke- ring bij ziekte, 'n pesjoen. En heel diieen schoonen opbouw wordt nouw op 't spul ge zet ,om 'nen daalder per week meer te gaan verdienen, waarveur ze dan eerst nog weken laank motten „loopen" op twee-derde van d'r traktement. Amico, ze moesen Trui veur hebben a3 ze 's Zaterdags twintig in plak van dartig guldens thuisbrochten, in zo'n geval. Ze pakte ze bij d'r ooren en slepte ze naar d'ren baas. Neee, 'nen mensch die vandaag nog even- veui verdient as 'n jaar of zeuven gelejen, nouw alles zooveul goeiekooper is gewooren, (da kan ik 't ibeste zien as ik mee m'n ontvaangsten van d'n gruuntemwagei tbuis koom), zo'nen mensoh moes vandaag in z'n haandjes vrijven, dat ie zo'n goei plakske kreeg op de groote waereld! Oelala! 'k Weet heel goed, dat er ver- scheieen zullen zijn zijn, die da-d-allemaal, wa 'k hierboven eb neergepotlooid, opzij zullen schuiven. Maar 6k weet ik, amico, dat de iwefkes mijn allemaal gelijk zullen geven! Waant zuilie motten de week deurspringen. Zuilie motten elken dag 'n keer of vier op- scheppen veur d'r kinderkes en veur d'n staker; zuilie motten steenkool koopen nouw; 'n jaske veur Pietje, 'nen das veur Januske; 'n paar dikke zooltjes onider Nilleske z'n schoentjes. Zuilie motten da-d-allemaal be- kostigen, of d'n baas twintig of dartig gul dens thuisbrengt! Ik spreek ier nie, amico, van poliitiek, van eekenomie, van orgelsatie en zoo. 'k Spreek as mensch die wit wat 'r in de wearelid en iin 't leven te koop is. Wat 'r in 'n huishou- wen kijken komt. As mensch die de zurgen en 't plazier van 'n tevrejen leven kent. En dan dan zeg ik: tiepegrofkes, lot oeiw eigen gezond verstaanfd gaan. Gudlie het nog 'n vol glas veur oew staan. En meer as vol, da kan toch nie! Dan loop 't erover en dan, dan krijgde oew wefke aan oewen nek! Let er maar 's op. Meer zal 'k er nie van zeggen. Maar 't zat me tot m'n neusgaten en daarom da'k da-d- aliegaar 's efkes kwijt wouw raken. Vandaag aan d'n dag is stilstaand veuruit- gang en da goed te weten is 'n onbetaalbare wijisheid. En da weg te smijten, die weten- schap, da's oew eigen 'nen lap veur oew ooggen biniden en dan vloeken omda ge teu- gen d'n deurpost aanibotst. Maar nouw? Nouw is er moed, veul moed noodig veur d'n mensch, die z'n eigen Maandagmergen nie lot lijmen en mee z'n broodzakske en z'n krukske naar de drukkerij stapt, om z'n huis- houwentje nie te rinneweeren! Veur zooeenen, za'k m'n petje oplichten. Amico, m'n vel is staampvol. 'k Schei d'r af en ben nuuwsgierig naar 't end. Veul groeten V*n Trui en as altij, gin hoi;ke minder van oewen toet a voe DR6. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactic.) EEN TER NEUZENSCHE HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL? Mijnheer de Redacteur! Het is opmerkelijk hoe omverschillig het publdek blijkbaar tagenover alerlei gelbeuren staat, hetzij het lands-, provinciale of wel plaatselijke belangen betreft, zelfs wanneer het zaken betreft die toch op een of andere wijze diep ingrijpen, hetzij; in onze maatschap- pelijke verhoudinigen, hetzij in de beurzen. Dit is mij in den loop dezer week bijzonder opgevallen, na het verschijnen van uw num- mer van de vor.ige week Vrijdag. Ik las daar- in 2 zaken, die der belangstelling toch wel waard zijn, maar noclh op het voorstel van het raadslid den heer Golsen, die een stuk van ons gemeentelijk ldohaam wil snijden, noch omtrent het ingezonden stuk van W. B., die ons zulke heerlijikheden voorspiegelt op het gebied van een nieuwe opleiding oruzer jonge a.s. huishoudster, die over het algemeen nu toch reeds niet van achter staan, be- speurde ik onder de burgerij eenig reageeren. Waar ze in Ruslaand 'n haandje van em men! Daar emmen ze net zoolaank de zaak georgelseerd dat daar nouw alle menschen in 'nen heelen nacht in de rij staan om 's mer- gens 'n brooike te kunnen koopen! In Rus laand, amico, vruuger de graanschuur van ons waerelddeel. Daar zouwen ze mekare nouw de harseus inslaan veur 'n botrammeke. En't Laand is toch nie kleinder geworren. De groeikracht nie minder. Neee, 't eenige waar 't daar aan mekeert: zemmen daar alles te veul „geregeld". Op pampierkes gezet. Maar de rekeningskes kloppen nooit. Alles doen ze mee pampierkes, alles! Zoo emmen ze nouw, mee 6en veeg over 't pampier, 'n end gemokt aan da staan-in-de- rij-om-'n-brooike Zemmen in de straten die pampderen op- geplakt en daarop gezet: "t is verbojen am 's mergens veur vijf uren in de rij te gaan staan bij 'nen bakkerswinkel. Die om drie uren komt mot z'n plots afstaan aan d'n dieen, die am vijf uur pensies komt." Af! Klaar! Maar 't middeltje lijkt veul op da van dieen kiepenboer, die om de pootjes van z'n kiepen 'n touwke bond am de biesten te laten leggen Ze leeen dan wel gin ei-kes, maar ze leeen toch! En 't zou mijn niks verwjonderenas wij nog's 'nen vakbond krijgen, dat dan dieen kiepenbeul d'n veurzitter wordt! Nouw motte weer nie denken da 'k teugen vereeniging ben. Eendracht mokt macht. Da's wiedes! Maar ge mot de kerk in 't midden laten. 'n Zaak die mee 6en muljoen gedreven kan worren, mot gin kaptaal van vijf muljoen op d'ren nek nemen. Da's te veul van't goeie. Zo'n affaire kapitaliseert d'r eigen kep6t! Hoe schoon 't ok lijkt om dik in de centen te zitten. En 'n vereeniging van werkers mot nie als te veul willen .regelen, waant die regelt d'r eigen kep6t! Hoe schoon 't ok lijkt om alles op pampier te zetten. Dan krijgde-net as mee zo'n zaak mee te veul centen, veul te veul bazen en hedde zelvers niks meer in de pap te brokken. Na d'n oorlog zijn d'r meer zaken op de kruik gegaan omda ze teveul centen hadden (van 'n aander!) dan te weinig! En as de tiepegrofkes Maandag nie aan 't werk gaan, dan zullen d'r veul-bij zijn die d'r eigen (teugen d'ren zin) motten bekrimpen, omda d'r vereeniging... te zwaar geregeld was. Die breken d'n nek over de orgelsatie! Maar kom, laat ik er afscheien. 't Is allegaar zoo duidelijk en klaar da ge 'r eigentlijk gin woord over te zeggen of te pot- looien hoeft. Nog 66n dingske! Keb gelezen van 'nen soortement van „kiepenbeul" as ierboven bedoeld, die zel vers aan 't hoofd staat van 'n groote kraan- tendrukkerij en dus eigentlijk van weerskaan- ten in de penarie zit, dat de groote drukkers 't wel kunnen betalen wat er geeischt wordt. De kleineren, die mee eigen geld en op eigen kracht werken, kunnen hum, die baas spult over 'n aander z'n centen, gestolen worren! Maar da tusschen twee hokskes. Maar d'n dieen zee dan: de drukkers maken 't wel z66, al is 't dan nie zoo schrikkelijk rooskleurig, da ze 't betalen kunnen! Amico, is da-d-'n argument? As er bij mijn toch 'nen knecht kwam am opslag en zeggen zou: keb 't wel nie noodig, maar gij stel't nogal goed, dan zou 'k'm toch dalek motten aantwoorden: m'nen jongen, speul't in oew bovenkamer? Vraagde gij mijn ok afslag as ik 't heel broerd maak op d'n hof? Ollee, as ge de kraanten d'r op naleest, dan is die veurgenomen staking de onsimpetiek- ste die me ooit meegemokt emmen. En 'n staking, die nie de simpetie geniet van 't volk, is 'n verloren zaak. Vruuger was er moed, veul moed veur noo dig om 't bijltje-n-er bij neer te leggen. Dik- kels klopte m'n hart dan ok veur d'n arbeier, die z'n botrammeke d'r aan waagde om 'n bietje verbetering af te dwingen veur z'n be staan, veur vrouw en kinders! Miissohien ducht men van het eerste niet veel gevaar, en is men van de werkelijke be- teekenis van een huisheud- en imdustrieschool nog niiet voldoende doordrongen. Het komt mij ook voor, dat W. B., evenals het Roomsch-Katholiek kerkbestuur dat deswege een adres tot den geoneeniteraajd richtte in zijn mededeelingen nog onvolledig was, en verzoek u, mididels uw blad, daaromtrent nog enkele vragen te stellen, welks beantwoording voor het publiek toch zeker van beteekenis is. W. B. zwijgt geheel over de financieele ge- volgen, hij schrijft alleen dat de hoogst mo- geliike zuinigheid zal worden betracht. Hij zal toch echter wel voor zichzelf een hegroo- ting hebben opgemaakt, en het zal naar ik vermoed zeker de belangstelling van de in- gezetenen sterk verhoogen, indien hun eens wordt voorgerekend, hoe weinjg lapjes van... tien? van honderd of hoe weinig roode ruggetjes? met toepassing van de hoogst mogelijke zuinigheid zullen noo dig zijn voor stichting van een eenvoudig gebouw en voor de jaarlijksche mstandhou- ding van zoo'n school. Men begint derge- lijke zaken toch niiet, zonider zich een voor- stelllng te maken van de financieele gevol- gen, enzoo goedkoop mogelijk, kan toch in sommige gevallen ook nog aanzienlijke be- dragen beteekenen. Misschien beweren de uitvoerders van de droogmaking der Zuider zee ook, dat ze het zoo goedkoop mogelijk doen, ik neem dat zelfs aan, maarhet Ibeteekent toch een put in 's lands schatkist van vele millioenen. OBSERVATOR. Ter Neuzen, 23 Oct. 1930. RAMPEN! Heeft Albion gerouwd om 't puik van [zijne zonen Dat bij de luchtscheepsramp totaal ten [gronde ging. Thans staat het Duitsche rijk gehogen [en geslagen, En staart in stommen angst naar [d'ingestorte mijn En staart in stemmen rouw naar drie [maal honderd dooden, Die vielen in den kamp om 't zure stukje [ibroo.i Ging 't volk van Albion tot boven [d' hoogste wolken, Het Duitsche ging omlaag tot in de [duistere krocht. De eersten vielen neer als helden van [de luchten, De tweeden zijn bezweken diep in ['t donkere gat. Zoo wou ik beiden hier dezelfde eer [ibewijzen Ik groet vol eerbied beider doodenkistenrij. En weer zal Albion langs hooge sfeeren [reiizen, Hervatt.en 't werk dat is zoo wreed vermield; Weer zal het Duitsche volk in mijnen- [krochten kruipen, Hervatten schoppen en houweel en hakken [duchtig los. Want 't bloed der martelaars schept [steeds weer nieuw' belijders: De dood maakt bang alleen wie klein [van zide is! De zwakken staan verstiomd, getoroken [en vemietigd; Bij zulke rampen rilt het hart, wordt ['t lidhaam koud; Doch morgen gaat den mensch opnieuw [aan sjouwen, En zoekt, en vliegt, en daalt, en kapt [enoverwint! Ik groet U, doodenrij van alle beide landen! Ik groet U, Mensch, verheven boven [ramp en dood! A. VAN DEN BRUELE. Neuzen, den 22 October 1930. Alle leden zijn aanwezig; een vacature. Voorzitter burgemeester J. Truijman. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. De agenda luidde: 1. Ingekomen stukken. 1. Van de Commissie tot Werkverruiming in Zeeuwsch-Vlaanderen het verslag harer be- moeiingen. Wordt aangenomen voor kennis- geving. 2. Van den Keuringsdienst van Waren te Goes het verslag over 1929. Wordt ter inzage gelegd. 3. Van de Z.-Vl. Tramweg Mij. een verzoek om een subsidie van 100 per jaar en tevens den termijn van 10 jaar te willen verlengen tot 20 jaar. Dit adres zal bij de begrooting 1931 behan- deld worden. 4. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger. Hierbij werd alles in orde bevonden. 5. Van het Comite tot verbetering van het verkeer tusschen de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche eilanden en West-Noord-Brabant een verzoek om adhaesiebetuiging. De heer Koster vraagt naar de kosten, welke bij eventueele adhaesiebetuiging voor de gemeente daaruit voortvloeien, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hieraan geen kosten verbonden zijn, waarna met alg. stemmen adhaesie werd verleend. 2. Vaststellen gemeentebegrooting dienst 1931. Deze was nagezien door een commissie van onderzoek, waarin zitting hadden mej. van Eerdenburg en de heeren Stallaert en Koster. De heer Stallaert, als rapporteur, verklaart namens de commissie alles in orde te hebben bevonden, stelt evenwel voor den post van f 100 als subsidie aan de Z.-Vl. Tramweg Mij. te schrappen, op grond, dat de financieele toe- stand der gemeente die uitgave niet gedoogt; bovendien verkeert de Maatschappij in flo- reerenden toestand, gezien de hooge rente en dividenden, welke zij uitkeert. Op voorstel van den Voorzitter zal hierover van gedachten worden gewisseld bij de be- handeling van het ingekomen verzoekschrift der Maatschappij (zie ingekomen stukken). De Voorzitter informeert of de leden het noodig achten voorlezing te doen der ver- schillende posten. Alleen de heer Bun acht zulks wenscheKjk, verleden jaar is zulks ook geschied. Aan zijn verzoek wordt voldaan. De heer Bun heeft aanmerking op een uit- gaaf van f 25 voor buitengewone politiedien- sten en stelt voor dezen post te schrappen, aangezien deze diensten tot de verplichtingen behooren van het ambt. De Voorzitter is het met dit argument niet eens, want bij kermis en feestelijkheden wordt door spreker ter handhaving van de orde, as- sistentie gevraagd. Nu is het niet meer dan billijk, dat de politiemannen redelijk onthaald worden tijdens en na hun langdurigen dienst; het gaat toch niet aan, dat zij zich op eigen kosten in het een of ander cafe zouden res- taureeren, bovendien zijn die f 25 slechts een raming, dit bedrag wordt niet altijd besteed. Met deze inliehtingen neemt den heer Bun genoegen en met algemeene stemmen blijft deze post gehandhaafd. Thans komt in behandellng bovenvermeld verzoek van de Z.-Vl. Tramweg Mij. om sub sidie. De Voorzitter adviseert tot inwilliging er- van en 100 te blijven verleenen. Spreker voert als argumenten aan, dat de tram een streekbelang is, verder is hem, als hoofd der politie, vrij vervoer verleend, evenals de Mij. dit heeft toegestaan aan de wijkverpleegster. De heer Stallaert informeert naar de kosten van het vrije vervoer dezer laatste, tot haar werkkring behoort toch ook Stoppeldijk. De Voorzitter vermoedt, dat die voor elke gemeente de helft bedragen De heer v. d. Wielen is van meening, dat, toen het subsidie werd verleend, het de be- doeling was, dat dit van jaar tot jaar ge- schiedde en niet op langen termijn. De Voorzitter beaamt dit; elk jaar kan men het genomen besluit herzien; wij zouden het dus nu kunnen opzeggen en weer toestaan met de bepaling tot wederopzegging. Mej. van Eerdenburg, steunende op het ge- sprokene in de commissie van onderzoek, be- treffende dezen begrootingspost, zou de Mij. willen verzoeken ook haar, als enquetetrice der tuberculosebestrijding, vrij vervoer toe te staan evenals de wijkverpleegster en wel op het traject tot waar zich hare werkzaamheden uitstrekken. De heer Koster_ wenschte hieraan de zin- snede toe te voegen: ,,als het subsidie door den Raad wordt toegestaan". Eenige leden vinden het opnemen dier voor- waarde nogal bedenkelijk en veeleischend; want wil men konsekwent blijven zoo merkt de heer v. d. Wielen op dan zou men dezelfde gunst moeten aanvragen voor den Secretaris en zelfs voor een raadslid, dat naar de eene of andere vergadering wordt afge- vaardigd. De Voorzitter brengt alsnu het voorstel om het verzoek in te willigen, onder voorwaarde dat aan mej. v. Eerdenburg vrij vervoer wordt verleend in stemming. Het wordt met vier stemmen tegen afgewezen. Tegen stemden de heeren Stallaert, Bun, Koster en Van Damme. V66r mej. Van Eerdenburg en den heer Van der Wielen. Omtrent de verdere posten der begrooting worden geen op- of aanmerkingen gemaakt, waarna ze in dezen geest met algemeene stem- men wordt vastgesteld Naar aanleiding van het raadsverslag der vorige vergadering meent de Voorzitter op eene onjuistheid te moeten wijzen, die daarin voorkomt en wel betreffende hetgeen hij zou gezegd hebben omtrent de aanstelling van G. E. Kint als electricien door het Gemeentebe- stuur van Stoppeldijk. Dit berust op een misverstand van den ver- slaggever, zoowel als op dat van den heer Stallaert, die deze handelwjjze van het ge- meentebestuur niet fair noemde. Spreker wijst erop, dat de gemeente inzake die aanstelling geen zeggenschap heeft en dat deze berust bij de P.Z.E.M., want deze is baas, omdat het bedrijf in haar handen is overge- gaan. Het is dus niet de Raad van Stoppel dijk, die het verzuim pleegde maar de fout lag bij de P.Z.E.M. Op de vraag van den heer Stallaert of deze fout door de P.Z.E.M. dan zal hersteld worden, antwoordt de Voorzitter bevestigend. De heer Stallaert verklaart zich hiermede voldaan. Bij de rondvraag informeert de heer Koster of de Voorzitter inliehtingen heeft ingewonnen over het bedrag van H. I. C. hem door de P.Z.E.M. per K.W.U. in rekening gebracht. De Voorzitter verklaart, dat dit op een mis- rekening van de P.Z.E.M. berust, de prijs per K.W.U. is bepaald op 39 ct., het teveel be- taalde zal gerestitueerd worden. Verder deelt spreker mede, dat de volgende week de taxatie zal plaats hebben der maga- zijngoederen en het contract geteekend zal worden. Bij de conferentie met den heer Streefkerk ten gemeentehuize alhier is ook ter sprake gebracht de kwestie der aangevochten 800 verplichte branduren der straatlantaarns. De oude dag is niet alleen een kwestie van jaren; zooveel hangt af van den toestand der levensorganen. Doch veel kan gedaan worden om het leven van oudere menschen te veraangenamen, want aan rugpijn, urinekwalen, spit, rheumatische pijnen en blaaszwakte wordt vaak onnoodig geleden. De nieren en blaas zijn al- licht de organen, die het meest hulp noodig hebben, en wel de verster- kende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Waarom zouden oudere menschen onnoodig kwade kansen loopen? Op wel ken leeftijd ook, het gebruik van eenige Foster's Pillen nu en dan zal blijkens de ervaring van zoovelen van groot nut blijken te zijn. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 53 (Ingez. Med.) Men heeft den heer Streefkerk ingelicht hoe de straatverlichting hier functioneert; dat men genegen is te betalen naar 't verbruik van stroom, hetgeen naar schatting een bedrag van f 225 zal beloopen en dat er hier geen be- hoefte aan is de lantarens langer te laten branden. De heer Streefkerk kon bierin niets toezen- gen, of beloven, doch zou het verhandelde ter bevoegder plaatse overbrengen. De heer Stallaert zegt van den Voorzitter gehoord te hebben, dat de magazijngoederen zullen worden overgedragen en het contract geteekend zal worden, doch spreker hoopt, dat dit niet gebeuren zal alvorens men de zeker- heid heeft van de aanstelling van J. Mangnus als electricien. De Voorzitter antwoordt, dat de P.Z.E.M. zich hierin niet laat binden. De heer Stallaert merkt op, dat, nu het voetpad over den dijk naar de Feijter, waarin de electrische kabel ligt, van den ligger gaat verdwijnen, en wel eens moeilijkheden kunnen rijzen met de eigenaars der gronden bij even tueele beschadiging en herstel van den kabel en vraagt in welke positie de gemeente hier tegenover staat. De Voorzitter betoogt, dat de gemeente hierin geen verplichtingen heeft en dat de eigenaars geteekend hebben ten alien tjjde toestemming te geven tot het verrichten der noodige werkzaamheden daaraan. Nog wijst de heer Stallaert op den onhoudbaren toestand van de Kerkstraat bij de woning van den Smid bij aanzienlijke regenval, omdat het water al- daar niet weg kan, dit vraagt dringend ver betering. De Voorzitter heeft dit ook meermalen op- gemerkt, doch meent, dat de schuld hiervan grootendeels, zoo niet geheel en al, bij den be- woner ligt, waarop den heer Stallaert vraagt, of deze dan niet verplicht kan worden ver betering aan te brengen. De Voorzitter zegt nader onderzoek toe, waarna de vergadering gesloten wordt. COOPERAT1EVE VRUCHTENVEILING „ZEE trWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 22 Oct. 1930. Peren: Comtesse de Paris 15 tot 22 ct.; Beurr6 Clairgeau 19 tot 25 ct.; Kleiperen 21 ct.; Pondsperen 16 ct.; per K.G. Appels: Grof zuur 20 ct.; zure Bellefleur 25 tot 28 ct.; Fransche Bellefleur 24 ct.; zoete Hollaert 24 ct.; Goudreinette 15 tot 33 ct.; zoete Bellefleur 23 ct.; Ermgaarde 17 ct.; Hondsmuil 22 tot 28 ct.; Rembours 13 ct.; per K.G. (iroentenTomaten 28 ct. per K.G.; Savooije kool 6 tot 7 ct. per stuk; Chineesche kool 2 ct. per stuk; Prei 1 tot 2 ct. per stuk; Uien 3 per 100 K.G.; Andijvie 1 ct. per krop; Prin- cessen 44 ct. per K.G.; Spruiten 17 tot 19 ct. per K.G.; Bloemkool 2 tot 18 ct. per stuk; Wortelen 2 ct. per K.G.; Kroten 6 ct. per bos; Selderij 16 ct. per bos. Van GentTer Neuzen: 23 Oct. Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukg., Londen. Voor Gent: 22 Oct. Eng. s.s. TRENT- WOOD, 369, ledig, Antwerpen; Eng. s.e. EDITH, 98, visch, Lowestoft; Eng. s.s. YORKVALLEY, 292, ledig, Londen. 23 Oct. Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Eng. s.s. CREWHILL ,282, ledig, Hull; Eng. s.s. ENGINEER, 199, ledig, Shore- ham; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. MONKSTONE, 425, ledig, Louden; Duitsch s.s. VIRGILIA, 599, hout, Pemau; Eng. s.s. OAKFORD, 259, pekkolen, Londen. Van Gent: 22 Oct. Eng. s.s. AVOCET, 688, stukg., Glasgow; Deensch s.s. INGER, 728, fosfaat, Jacobstad. 23 Oct. Eng. s.s. YORKVALLEY, 292, steen, Southampton; Duitsch s.s. BOLLAN, 838, ijzer, Gdynia. s.s. HELENA van Swansea naar Boston (Mass.) was 20 dezer 160 mijl West van Valencia. s.s. MAGDALENA in lossing te Barry, s.s. TERNEUZEN van Almeria naar IJmulden passeerde 22 dezer St. Vincent. Amsterdam, 24 Oct. 1930. Bieden Laten Lonlden 12,06% 12,06% Berlijn 59,17% 59,19% Parijs 9,74 9,75 Brussel 34,62 34,64 Weenen (100 sh.) 34,99 35,04

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6