ALGEMEEN NIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. COHPUC.XEUR Eerste Blad. No. 8595. WOENSDAG 22 OCTOBER 1930. 70© Jaargang BIHNENLAND. lUITENLAHD, LANDBOUW BEBICHTBM. TER NEUZEN, 22 October 1930. DE WESTSLUIS TE TER NEUZEN. RECHTSZAKEN. eemg op dewereld Een ernstige mijnramp. mm ,iiiiw i—i—I'l'i" iimuihmw ■■■n nM—mr TER NEUZENSCHE COURANT 5P ABONNEMENTSFKiMS: Binaen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden - Suiten Ter Neuzer 'v per post 1,80 per 3 maanden - Bij voor ultbetaling fr. per post f 6.60 per jaar - Voor BelglS en Amerika 2,25, overige lan den 2.60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor het buitenland alleen Mi vooruitbetaling. jjtowdtoter: Flnnaa P. J. VAN BE BANDB. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0.10. Grootere letters en cliches wor den naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien br| regelabonnement te gen verminderd tarlef, hetwelk op aanvraa^ verkrijgbaar Is. Intending van advertentlen liefst £6n dag voor de oltgave. »IT BI-.AD VEBSCHIJNT IEDEREN MAA NT)AG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. OPROEPING LEERLINGEN VOOR HERHALINGSONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken. bekend, dat gelegenheid be- staat tot het ontvangen van herhalingsonder- wljs voor de rijpere jeugd in de openbare lagere school A (aan de Walstraat) en D (te Sluiskil), over het tijdvak 1 November 1930 1 Maart, 1931. Aanmelding van leerlingen v66r den 28 Oc tober a.s. kan geschieden voor wat betreft school A op de gemeente-secretarie en voor wat betreft school D bij het hoofd dier school. Ter Neuzen, den 21 October 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Het wetsomtiwerp tot wijzlging van de Zui- derzeesteunwet wordt aangenomen met 80 tegem 2 stemimen (comm.). Aan de orde komt de voortzetting van de hehandeling van het wetsontwerp tot verhoo- ging van het 8ste hoofdstuk der rijksbegroo- ting voor 1930 (eerste termlijin) voor aanlbouiw kruiser en flottielje-vaartuig. De heer Lingbeek (h.g.) acht de waarde van het petitionnement zeer dubieus. Verder bestrijdt hij de nationale ontwapening en zegt dat Nederland zich niet moet aanstellen alsof de godden eeuw van ongestoorden vrede is aangebroken. De heer Duymaer van Twist is verheugd, dat er thans een vast plan voor vlootbouw is. Hij spreekt tegen, dat het hier een uitbreiding zou betreffen, daar de kosten niet stijgen. De sociaal-democraten wijst hij op de houding van hun partijgenooten in het buitenland. De heer Marchant (v.d.) weerlegt de argu- menten, dat dit niet zou zijn een uitbreiding van de vloot en dat de Kamer slechts zou be- slissen over een eersten termijn. Dat de ge- raamde kosten niet hooger zullen zijn dan wat de laatste jaren is uitgegeven, zegt weinig, omdat veel geld moest worden besteed voor vervanging van oud materiaal. EERE-PROMOTIE VRIJE UNIVERSITEIT. Zondagmiddag hebben bij de herdenkings- plechtigheid van het gouden jubileum der Vrije Universiteit eenige eere-promoties plaats gehad en wel van oud-minister H. Colijn, Prof. Sebestyle, Ds. D. Bekker en Ds. J. C. Rullmann. RUSSISCHE DUMPING. De Belgische ministerraad besloot bij den koning een verordening in te dienen, waarbij de doorvoer van enkele artikelen uit Rusland vooral granen, aan een bijzondere vergunning wordt gebonden. De minister van Landbouw heeft zijnerzijds voorgesteld alle invoervergunningen in te trek- ken wat de tarwe betreft uit een aantal lan- den afkomstig. TEGEN DE VLAAMSCH-NATIONALE PROPAGANDA. De directie van de Belgische posterijen heeft aan de directeuren der verschillende postdistricten een, alleen in de Fransche taal gestelde vertrouwelijke circulaire gezonden, waarbij het uitdeelen van Vlaamsch-nationale propaganda-geschriften, als drukwerk zonder adres en ongefrankeerd (voor dergelrjk druk werk wordt een globale som ten postkantore betaaid) ten strengste wordt verboden. Het zijn de postmeesters, die er over te beslissen hebben of bedoeld drukwerk ja dan neen ,,een separatistische strekking" heeft en die dus ook de aanvaarding mogen weigeren. geplaatst. Hedenmorgen is men begonnen met het plaatsen van den koker voor droogzetiting van een deel van het sluishoofd. Het afwer- ken zal echter pas bij valleud water kunnen geschieden. En ook zal alsdan eerst kunnen worden geconstateerd of zich nog onvoorziene omstandi'gheden ziullen voordOen, die het droogzetten zullen beJemmeren. Het nieuiwe gietwerk, ter vervanging' van het beschadigde steunpunt der deur is naar wij vememen op de werf „De Schelde" te Vlissingen reeds voor afwerken in bewerking. NAAR HET HUIS VAN BEWARING OVERGEBRACHT. Indertrjd maakten wij melding van een tref- fen van den majoor der rijksveldiwacht uit Za am slag en zekere M., van Ter Neuizen, die op 2 October in eens anders jachtveld aan het jagen was, waarbij beiden een schotiwond bekwamen. M., die sin'ds in bet ziekehhuis te Ter Neuzen verpleegd werd, is thans naar het huis van bewaring te Middelburg overge- bracht. EEN RELUETJE. Zondag bracht een Belgisch echtpaar per auto een bezoek aan Ter Neuzen. .Zij wilden een kijkje nemen over de Schelde en zetten den auto in de Westkolkstraat tegenover het cafe „De Volharding". Aangezien het killig was, lie ten zij hun kind, van ongaveer een jaar oud, in de autio, die zij op slot deden, achter. Tijdens hun wandeling op de Scheide- kade was het kind echter waltker geworden en hevig begonnen te schreden. Dit trok de aandacht van omstanders en voortoijigangers, die daar samenschoolden en zich minder vrien- deliijk uitliieten over de ouders die een kind daar op die manier achterldeten. Het trok ook de aandacht van surveilleerende agenten van poMtie. Deze wisten ten slotte een raampje van de auto te openen en namen het schreien- de wichit uit de auto, hetwelk zij ter verzor- gdng in bovenigenoemd cafe brachiten. Daar hebben de ouders, die onbeiwust waren van hetgeen zich tijdens hun wandeling op de Scheldekade had voorgedaan hun spruit weer afgehaald. GESLAAGD. Geslaagd voor Bouwkundig opzichter aan de Chicago Technical College te Chicago (U. S. A.), onze vroegere stadgenoot, de heer J. J. Tolhoek te Sandwich (Canada). EEN ZELDZAAM HUWELIJKS- JUBILEUM. Zondag was het 65 jaar geleden dat de echtelieden P. B. Goole en Am. Cortvriendt, wonende te Waterlandkerkje (Turkeije) in het huwelijk traden. De twee 87jarige oudjes genieten nog een zeer goede gezondheid. Aan belangstelling heeft het hen niet ontbroken. Het muziekgezelschap van Waterlandkerkje en IJzendrjke brachten een serenade. Van de elf kinderen zijn er nog zes in leven en die formeeren met hun aangehuwden, kleinkinde- ren en achterkleinkinderen 81 familieleden, waarvan er een 30tal in Amerika wonen. De vele honderden belangstellenden werden door den oudsten zoon hedankt voor de be- toonde belangstelling. Eisch10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraakf 5 boete of 5 dagen hecht. J. d. B., oud 22 j., schippersknecht te Ter Neuzen, werd beklaagd dat hij op 20 Septem ber 1930 te Ter Neuzen niet heeft voldaan aan de vordering van den rechthebbende J. J. Bliek om de herberg te verlaten en wegens wederspannigheid tegen de politie-ambtenaren Van den Berge en Van Tiet, toen deze hem beetpakten, am hem uit de herberg te ver- wijderen. Eisch20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak: 10 boete of 10 dagen hecht. „FL1EREFLUITERS OPONTHOUD". 't Was jl. Maandag nieit druk bezet in het ..Concert- en Bioscoopgebouw" ter gelegen heid der opvoering van ..Flierefluiters opont- houd" van den auteur A. M. de Jong, door het gezelsohap „De Flierefluiters" onder leiding van de heeren De Jong en Walther Smith. Dit kon eenii'gszins verwacht worden. 't Was een reprise van een kort geleden gegeven uitvoe- ring, die bovendien door zeer ongunistige om- sitanidighaden is be'invloeid geweest. En dit was jammer voor het geaelschap, dat thans een z66 keiurig verzorgde uitvoering van dit stuk gaf, dat de bezoekers gebeel medeleefden met de verschillende tafreelen die aohiter- elkaar voor het voetlicht werden gebradht. De heer Walther Smith, die thans de rol van den Flierefluiter speelt, gaf daar- van een meesterlijike vertolking. Cisca Kremer gaf weer veel van haar spel te genieten als ..Merijntje", evenals haar tegenspeelster Maentje Pam als ,,Bloze Kriekske". Niet min der was zulks het geval met Hans Brtindng met zijn uitbeeWing van den Pastoor, en van mevr. R. de la MarKley als ..Janske zijn hiudshoudister. Het spel hoeide van begin tot eind en de optredeniden werden herhaalde malen hartelijk toegejudcht. Nadat het plaatsen van een dam in het bui- temsluishoofd gisteren met behulp van de 'drij- vende bok is voltooid, is de aangevaren eb- deur van haar steunpunt gelidht en ter zijde DE WATERUEIDING. De gemeenteraad van Oostburg heeft met 4 tegen 3 stemmen besloten tot aansluiting bij het nieuwe waterleidingplan. HULST. Aan de Staats Universiteit te Gent is Maan dag de heer Jos. J. Gielen uit Hulst met groote onderscheiding gepromoveerd tot doc tor in de Germaansche Philologie op proef- schrift „De Wandelende Jood in Volkskunde en Letterkunde". HONTENISSE. Bij beschikking van den Minister van De- fensie is aan den dienstpl. lichting 1929 Th. P. Vercouteren uit Hontenisse met ingang van 17 Dec. a.s. vrijstelling van den dienstplicht voor goed verleend. Politierechter te Middelburg. Zitting van 21 October 1930. De volgende zaken werden behandeld: R. U. C., oud 24 j., kantoorbediende te Wachtebeke (B.), werd ten laste gelegd dat hij op 4 September 1930 te Sas van Gent Bertha Dublent bij hare keel heeft gegrepen, brj de borst heeft gestompt en met een schop heeft geslagen. Deze zaak werd 3 weken uitgesteld om nog 2 getuigen te hooren. H. d. K„ oud 19 j., monteur en K. D„ oud 20 j., arbeider, beiden te Axel, werden ver- dacht dat zij op 6 September j.l. te Axel A. J. Sol hebben geslagen en geschopt. Eisch: ieder /20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak: idem. J. F. A., oud 29 j., werkman te Ter Neuzen, werd beklaagd dat hjj op 6 September 1930 te Ter Neuzen J. A. F. van Rossem en J. J. van Rossem heeft geslagen en geschopt. Eisch: 20 boete of 20 dagen hecht. Uitspraak: idem. E. v. d. K„ oud 27 j., klompenmakersknecht te Clinge, werd ten laste gelegd dat hij op 14 September 1930 te Clinge (B.) Christina van Puijvelde met een mes of een scherp voorwerp heeft gestoken. Eisch: 14 dagen gevang. Uitspraak: 14 dagen gevang., voorw. proef- tijd 3 jaar en /20 boete of 20 dagen hecht. H. G., oud 25 j., schippersknecht te Eede werd verdacbt dat hij op 16 September 1930 E. van Raeman heeft geslagen. HOOFDBESTUURSVERGADERING DER ZEEUWSCHE LANDBOTJWMAAT- SCHAPPIJ. Maamdagmi'ddag vengaderde in het Land- boiiwhuis te Goes het Hoofdibestuur der Z. L. M.. Wegens ontstentenis van den voorizitter, den heer Mr. P. Dieleman en den vice-voor- zitter, den heer W. Kakebeeke, werd de ver gadering voorgezeten door het lid van het Dag. Bestuur, den heer I. A. Leenhouts. Deze heette welkom de heeren adviseurs en het eere-lid, Jtor. J. van Vredeniburch, alsmede de heeren P. Soheele, die voor het eerst als lid van het Hoofdibestuur aanwazig was en Kranertburg, secretaris van den Krinig West. Zuid-Bevelanid. Bij de mededeelingen, was de eerste dat door het personeel een bloemlstuk in de gerestau- reerde vergaderzaal was geplaatst en een schrijiven van het personeel was ingekomen, met de beste wenschen voor de maatschappij, inizoniderheid voor de heeren Mr. Dieleanan. Kakebeeke en Sienibenga, vormende het bureau der Maatschappij en ook voor den lanidibouw j in het algemeen. De Voorizitter sloot zich hij deze goede wen schen vioigaame aan en de, Secretaris bracht danik aan alien, die aan de tot stamdkoming medeiwerkten en deeide mede, dat matglazen aan de achterzijde van de kamer zullen wor den vervanigen dioor geetste ruiten voorstel- iende den lantdbouiw en aangeboden door den heer Kakebeeke. Bij de gebruikelijike, reeds aan de leden toe- gezomden .mededeelingen van den Voorzitter, was er een, waaruit blfjkt, dat aan bet rijk sub3iddc is gevraagd voor 17 landbouwjwinter- cursussen, 11 tuinbouiwwmtercursussen, 9 landbouwcursussen voor volwassenen, 1 in piuiimveeteelt en 1 in paardenkenmis. Verzocht is aan het K. N. L. C. ter bevoeg- der piaatse te wijizen op de hinlderlijke en kost- bare wijze vein be planting der hoofdverkeers- wegen, waarop de heeren Verlare en De Buck wezen op de noodzakelijkheid, dat het Rijk in deze voor gaat, en niet op deze wijze onikruid en insecten doet toenemen. In vc riband met bet plan om eene commissie in te stellen van voorlichtinig bij den bouw van stallen, vooral met het ooig op het branjdge- vaar, betoogde de heer De Buck, dat een der- gelijke commissie zeker goed zal doen wenken te geven b/iji stalbouw in het algemeen. De Voorzitter zeide, dat inzake het hout- gewas langs de wegen reeds aan Ged. Staten is geadresseerd. De commissie inzake de stal len dient haar taak zoo ruim miogelijk op te vatlen. Op een vraag van den heer Gaat of een assistent op het bureau kan worden gemiist antwoordide de Secretaris ontkcnnmd De heer Zwagerman achtte opname in de staliencommissie van practasche mannen zeer geweuscht en wekte die kringen op eens na te gaan of men er kent, Inigekomen was nog het bericht, dat de ten- toonstelling te Goes in 1929 een goed slot van f 1181 beeft opgeleverd, welk bedrag aan het tentoonsteningsfonds is toegevoegd. De Voorzitter stelde nu aan de orde de ver- kiezing van een lid van het Dag. bestuur in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer Welleman en bracht hulde aan het geen deze voor de Z. L. M. heeft gedaan. Tot zijn opvolger werd bij acclamatie geko- zen de heer P. Scheele—de Putter, die zeide deze functie te aanvaarden, al voelt hij hoe moeilijk het is den heer Welleman te vervan- gen. Spr. dankte voor het vertrouwen in hem gesteld. De heer D. W. Lindenbergh werd berkozen als lid van het dagelijksch bestuur van de Algemeene keuringscommissie voor de keu ring van gewassen. Aan mej. M. Reichardt werd op de meest eervolle wijze ontslag verleend als leerares bij het Landbouwhuishoudonderwij s en goed gekeurd de benoeming van de dames G. Crijns te Maastricht en P. M. Leenhouts te Retran- chement tot leeraressen bij dat onderwijs. Daar gebleken is, dat de heer H. van Gors sel reeds in 1877 toetrad als lid van de afdee ling Tholen, werd hij benoemd tot lid van ver dienste der Z. L. M. Inzake de contributieregeling werd het voorstel aangenomen van het Dag. Bestuur om deze in 1931 gelijk te doen zijn aan 1930. Thans kwam in behandeling de begrooting 1931, aanwijzend in ontvang en uitgaaf 27906,30 met 110,80 onvoorzien. De eenige post die aanleiding tot bespre king gaf werd gecombineerd met het volgende punt der agenda, namelijk de bespreking Kringtentoonstelling 1931. Op een vraag van den heer Gast of er vol gend jaar een kringtentoonstelling zal wor den gehouden, antwoordde de secretaris, dat Noord-Beveland besloot geen tentoonstelling te houden, doch wel ligt het in de bedoeling in dien kring een hoofdbestuursvergadering, een ledenvergadering en een rijtoer te houden en daaraan wellicht een demonstrate of iets dergelijks te verbinden. De heer De Regt zegt dat Noord-Beveland het houden van eene tentoonstelling in een anderen kring ook goed zou vinden. De heer Vogelvanger zegt dat bet tekort van de tentoonstelling te Kloosterzande een gevolg is van het veel te geringe bezoek. De Voorzitter zegt dat hij begrijpt dat men te veel in den put zit om eene tentoonstelling te organiseeren, maar het is daarom toch goed bij elkaar te komen om den band sterk te houden. De begrooting werd goedgekeurd. Aan de orde kwam thans de te houden al gemeene vergadering, die in November of De cember moet plaats hebben. De Secretaris deeide mede, dat het Dag. Bestuur zich denkt eene inleiding door drie personen, ieder van een half uur, resp. over de suikerbietenteelt; die van overige produc- ten, en den financieelen toestand der land- bouwbedrijven. Daarbij zou dan een overzicht kunnen wor den gegeven van hetgeen is gedaan inzake de crisis, waarop dan besprekingen kunnen vol- Sen- De heer Verlare zou. inzake de crisis willen samenwe rken met den Ohr. Boeren- en Tuin- dersbomd en den R. K. Boerenfbonid. De Secretaris zegt, dat er ook gewone buis- houdelijke zaken op de vergadering aan de orde zullen komen; de Kringen dienen de zaak eerst te be3preken, waarlbij zoo mogelijk een lid van het bureau aamwezig zal ziijn. De heer Becu zou gaame den Minister op die vergadering zien komen. De Secretaris zegt, dat de inspecteur van den landbouw en de Voorzitter van het K. N. L. C. reeds toezegden te komen, maar met den Minister komt spreker niet dagelijks in con tact. De heer Scheele zegt, dat Oostelijk Zuid- Beveland een krachtiige proteatvergadering wiilt, al stelt het nog niet voor geizamenlijik naar Den Haag te trekken. De heer Vogelvanger wtl met de anidiere samemwerken om geen bot te vangen in Den Haag. WiMen de andere organisaties niet, dan is dit om principieele redenen en stellen zij die boven de praotilsche. De heer Dees (Kring Axel) wil ook een kradhtig protest. De beer Hansens zou willen trachten goed- koope reisigelegemheid voor die vergadering te verkrijgen. De heer Zwagerman meent een crisis:be>spre- king en een protestmeeting twee verschiUemd'e zaken zijn. Dit laajtate moet het uditerste zijn. De heer Vogelvanger meent, dat men den Minister niet op een meeting kan vragen. Alvorens eene beslilssing te nemen, werd aan deze bespreking toegevoegd, die naar aanlei ding van mededeelingen over de Landbouw- crisis, o.a. dat de regeering het advies van de Staatscommissie alleen heeft opgevolgd ten aanzien van het suikerwetje. De Z. L. M. heeft naar aanleiding van vra gen van de Holl. Mliji. van Landbouw geant- woord, dat de Zeeuwsche polderbond met de onredelijike verdeeling van de kosten van wegenonderhoud bezig is, dat het boekhoud- bureau der Z. L. M. bereid is gegevens te ver- strekken in verband met bet maken van be- rekeningen om de positie der akkehbouwers aan te toonen; dat een substidie over den. afzet van aardappelen niet noodiig wordt geacht, daar reedte in 1922 een studie daarover door bet K. N. L. C. is gemaakt, doch wel studie van dumping der prijzen van de producten, de mogelijkheiid van een fiscaal invoerreoht op toonbanikartikelen als aardappeaen en vleesch en de mogelijkheid regeeringsvoorschriften te verkrijgen, die waarborgen, dat geen buiten- landsch vleesdh als inlandsch vleesch wiondt verkocht. Ten slotte dat de mogelijkheiid van verlaging der uatvoerkeurloonen moet worden onder de oogen gezien. De Secretaris kwam op tegen de verdacht- makingen, o.a. door de heeren Welleman en Bultman, in de Veldbode, van het K. N. L. C., omidiat het niet voldoende zou presteeren. Spreker ontkent dit pertinent. Men moet er goed vertrourwen in stellen. Spreker meent, dat men geen protestvengaciering moet hou den, die komt als zoo veel dingen niet op den juasten tijd. De heer Gast merkt o.a. op, dat er lang- zaam wordt gewerkt, maar men moet toch op nette manier te werk gaan en zoo mogelijk in tegenwoordigheid van den minister de cri sis bespreken. De Secretaris geeft toe men het goed moet zeggen en vindt bijv. het lang uitblijven van het maalgebod een schande. De Voorzitter acht het nog niet den tijd voor een protest, wel voor een goede bespre king en dit zoo spoedig mogelijk in overleg met den minister. Hiertoe wordt besloten en zal de vergadering vermoedelijk in de tweede helft van November plaats hebben. Inzake de samenwerking met andere orga nisaties wordt besloten ook over de sprekers met haar te onderhandelen, terwijl de heer Zwagerman de wenschelijkheid naar voren bracht om voor ieder onderwerp twee inlei- ders te hebben voor het geval een zaal te klein zou zijn. De heer Gast bracht nog naar voren den weinigen steun, die voor de tertiaire wegen wordt verleend en wees er o.a. ook op, dat met het Zijpe-veer niet uit het groote plan voor wegen wilt nemen, maar dit kan toch best en op land helpt men zich voorloopig nog wel. De Voorzitter zeide, dat er door de Gromng- sche maatschappij van Landbouw gedacht is aan 200 per K.M. voor tertiaire wegen, te vinden uit bet wegenfonds. Van den Polder bond. die ook een onderzoek instelt, is nog geen rapport bekend. Er kan wel iets af voor deze wegen. Spr. wil echter wachten op den polderbond. De heer Gast brengt het idee naar voren, dat de Z. L. M., de Polderbond en Ged. Staten samen brj den Minister aandringen op eene wijziging in de regeling van uitkeeringen voor wegen. De Voorzitter acht dit een goed idee, al zal het heel wat strijd kosten. De heer Scheele zou willen zien, dat de taxatie der gronden in de calamiteuze polders rnSm Dagelijks zien wij hem, zooals hij steeds voorkomend en hulpvaardig zijn niet altijd zoo gemakkelijk beroep waar- neemt. Hij weet echter ook, dat hij Aspirin-Tabletten tegen verkoudheid en rheumatische Eijnen, welke vooral juist hem ij de uitoefening van zijn be roep bedreigen, eenvoudig niet kan missen. Let op den oranje band en het Bayerkruis. Prijs 75 cts- (Ingez. Med.) met kortere tusschenpoozen geschiedt dan 7 jaar. De heer Vogelvanger: Er zijn ook andere polders. De heer Scheele meent men de zaak toch onder de oogen kan zien, wat de Voorzitter toezegt. De heer Scheele wijst er nog op, dat in 1880 als eerste slachtoffers vielen de met de zwaar- ste hypotheken belaste landbouwers. Hierna werd van de crisis afgestapt. Aan de orde kwam nu het rapport over de Werkeloosheidsverzekering en arbeidsbemid- deling. In het lijvige rapport komt de commissie uit de Z. L. M. tot de conclusie dat een sterke verhooging van de werkeloosheid is te ver- wachten; dat ook al mogen tegen de werk- loosheidsverzekering in het algemeen en die tegen seizoenwerkloosheid in het bijzonder be- zwaren zijn in te brengen, de werkloosheids- verzekering op grond van het werkloosheids- besluit 1917 gewenscht is; dat het oprichten van plaatselijke werkloozenkassen noodzake- lijk is; dat de landbouworganisatie en het plaatselijke vereenigingswezen de oprichting daarvan dienen te bevorderen en een verplicbte werkloosheidsverzekering voorhands niet tot uitvoering zal komen. In zake de werkverscbaffing concludeert het rapport, dat bet gewenscht is, dat fchanis reeds de aandacht van autoriteiten op de te ver- waobten taenemende werkloosheid ten platten- lande wordit gevestdgd en bepleit, dat door het verleenen van subsidies voor partieuliere. werkvefschaffinigen getracht wordt de wierk- loosheid onder de lamdarbeiders zoo veel moge lijk te voorkomen. Het zou oms te ver voeren de over dit rap port en de eonclusies gehouden bespreking op den voet te volgen. Slechts een enkete greep. De heer Gast meende, dat het beter is dan siteun aan werk loosheid te geven een productiapremiie aan de landbouwers, dit kan tot werkgeven leiden. De Voorzitter besprak vooral de verzekering en toonde zich een groot voorstamder van plaatselijke werkelooskassen, omdat het o.a. te Retranchement voorkwam, dat aribeidere en gemeente veel meer bijdroegen dan ter piaatse moest worden uitgekeerd en dus mede betaalden aan plaatsen met meer werkeloos heid. Spreker zou gaarne zien, dat de com missie ten detze nog eens gegevens in Zeeland verzamelde. Het bleek, dat de vergadering in meender- heid voor dit stelsel was en de heer Stevens voorzitter der commissie zeide, dat de com missie bedoelde gegevens zal trachten te ver- zaitielsn Besloten werd te Zierikzee een gebouiw te stichten voor het 1 ar) dibouwhuishoudonderwijs Naar aanleiding van het punt bespreking van de uitvoercontroie op Uien", was van den Kring Axel de wensch ingekomen, om de con trol e niet voor 15 September te laten werken, wat thans ook de heer Dees (Waarde) krach- tig ondensteunde. De Voorzitter braoht nu dank aan den heer Hanken voor den steun van den Wilhelmina- polder ondervonden met den proef van het (bietenzaad en rdep dien steun ook in voor den proef met het mestvee. Biji de rondvraag kwarnen nog enkele zaken aan de ord'e en kon den heer De Buck worden geantwoord, dat van het werken voor een verbetering in den handel in peujvructoten vooralsnog niet veel te verwachten is. De Voorzitter sloot tegen 5 uur, de vergade ring, die dus bijna vi-er uur geduurd had. Daarover ontleenen wij aan de N. R. Crt. bet volgende: Uit Aken melidt men, dat in de mijn Anna II bij Ailsdorf Dimsdagmorgen om 7 uur 20 een hevige ontploffing is ontstaan. De schacht- toren is omgeslagen. Verscheidene honder den mijnwerkers zijn bedolven. Volgens een nader bericht heeft de ontplof-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1