n m 99 Laad- Winkel Geheel van Ratten Bevrijd. Vanaf ZATERDAG 25 OCTOBER tot en met DINSDAG 28 OCTOBER BEKENDMAKl N G Oe Steenhouwerij Gebts. VAN DEN MOOTER is Clings (Bslgie), £111 R. VAN GREM8ERGEN-DE DOELDER NETTE KQSTGANGER. Net Dagmeisje, Een geem. OVENKAGHELTJE, „DE ZWARTE SAFFIER" Luge 80 ck Parket 60 cent, Eerste Rang 45 cent, Tweede Rang 30 cent, Derde Rang 20 cent. NIEUWEDIEPSTRAAT 105 (b d R.K. Kerk) - TER NEUZEN GEDIPLOMEERD TE PARIJS ALS DAMESKAPPER EN HAARVERVER GEVRAAGD GEVRAAGD Donze-Visserstr. 38. ligt voor de hand. Zoo zit er spanning in deze film van begin tot einde. ESTHER RALSTON en NEIL HAMILTON. PANG I i I Een revolverschot in de duisternis. U zoudtook doodsbang zijn. Zwarte nacht, een vreeselijk noodweer, een donker afgelegen landhuis, zwarte katten, vallende spiegels, deuren die van zelf openen, vurige oogen in de duisternis. Geesten, schimmen, spoken. Brrrrr ill!! En tegelijk kunt U lachen, zooals U nog nooit ge- lachen hebt111 PRIJZEN DER PLAATSEN Plaatsbespreking van 6 tot 7 uur i Toegankelijk voor personen boven 14 jaar. Het alles overtreffende Meesterwerk maakt bekend, dat voortaan wekelijksch des WOEN8DAGS tijdens de JVl«rktt haren vertegenwooidiger, den heer A. VAIV GBIJT, in het cafd „De Graanbeurs", Nieuwstiaat, Ter Neuzen, te spreken zal zijn. Heeren aatinemers en particulieren, worden beleefd verzocht hunne bestellingen in Hard- steenwerken als Schoorsteenmanteis, Grafzerken, Grafkruizen, Dorpels, enz,, aan genoemden heer te wiilen opdragen. Zeer concurreerende prijzen. Beleefd aanbevelend, mm KN1PPEN HAARWASSCHEN ONDULEFRF.N WATPP. AdresBureau van dit Blad. voor heele of halve dagen. Geen winkel- werk. Neordstraat 63. TE KOQP groene Vulkachel, Emmervulkacheitje, Salmanderkachel, Schildpadkolenbak, Spiegel, 2 mooie Schilderijen, petr. Lamp, electr. Lampje, Heeren-Rijwiel, 3 Keuken- stoelen, enz. ■V Is tevens 't alom bekende ADRES voor prima eiken Waschtobben, Spekkuipen, Boterbakken, enz. t maar dat is dan niet de fout der onderneming. De heer SCHEELE: Maar die verkeeren dan toch in het genot van vrijwillige aansluiting. De VOORZITTER: Maar zij betalen veel meer. De heeren Scheele en Bedet hebben het wii len doen voorkomen, alsof de betaling aan de waterleiddng een belasting is voor de ge- meenschap. Maar dat is niet zoo. Het is met het water gelijk als met het gas en de electri- citeit. Men krijgt wat voor hetgeen men be- taalt. Naar sprekers oordeel is de exploitatiereke- ning zuiver opgezet. Zij zal zich geheel kun- nen bedruipen. Evenwel wordt, voor zekerheid ook weer gerekend op een risico-garantie van het rijk en de provincie. Daarvan wordt zelfs het al of niet bindend worden van het besluit aan vastgekoppeld. Het laatste argument van den heer Bedet was daarom zeker niet steek- houdend. Er zijn ook nog anderen die bezwaren heb ben. Ja, men wil het, of men wil het niet. Wil men het niet, dan zoekt men argumenten en is elk argument welkom. Maar laat men zich toch niet gedragen, alsof men het geloof in zichzelf en in zijn zaak verloren heeft en een besluit nemen tot versterking onzer volks- welvaart. Spreker zal niet gaan praten over hetgeen in verband met den naam van Dr. Wallien gezegd is. Hij zou daarover heel wat kunnen zeggen, doch dat zou in deze openbare ver- gadering minder gepast zijn. De menschen laten zich zoo licht door los daarheen gewor- pen argumenten meeslepen. Niemand kan echter zeggen, dat een waterleiding hier over- bodig is. En ook kan zeker niet gezegd wor- den, dat de mentaliteit en economische draag- kracht van onze menschen minder is dan die van Zuid-Beveland, Tholen of Schouwen. Het komt aan spreker voor, dat men nu het voor en tegen voldoende gehoord heeft. Men moet ook niet allerlei kleine dingen aan- grijpen, om daaraan groote zaken op te han- gen. Vroeger heeft de gemeenteraad het plan aanvaardhet nieuwe wijkt voor wat onze gemeente betreft niet van het oude af, in- tegendeel, het is gunstiger geworden. Naar sprekers meening is er voor den heer Colsen aldus geen enkel bezwaar om zijn standpunt te handhaven. De heer DEKKER verklaart voorstander te zijn van een waterleiding, maar hij vindt het wel wat hard uitgedrukt, om alle menschen die er tegen zijn te beschouwen als zijnde dat geen menschen die niet het welzijn onzer streek zouden behartigen. Onder die tegen- standers zijn er, die wel degelijk voelen voor het welzijn onzer streek. Hij is ook niet iemand, die veel met cijfers werkt, en moet toegeven, dat de voorgelegde rekening er goed uitziet. De ervaring leert echter, dat het van de 10 keeren 8 maal ver- keerd uitkomt. De heer HAMELINK: Die 2 keer.dat het wel uitkomt, zijn voor ons! De heer DEKKER acht het ook wel een bezwaar, dat nu ineens een vast besluit moet worden genomen. Hij zou er ook liever nog wel eens met deze en gene over wiilen redeneeren. Hij is er niet tegen, onze ge- meentenaren aan een waterleiding te helpen. Hij heeft het in Zuid-Beveland gezien bij zijn kinderen, waar ze overal waterleiding hebben. Dat is zeer gemakkelijk. Ja, die verplichting, is wel een bezwaar, maar als hij met zijn ge- moed te rade gaat, zou hq moeten voor stem- men. De VOORZITTER hoopt dan, dat hij voor zal stemmen. Hij deelt voorts mede, dat de heer Krul in de conferentie te kennen gaf, dat de raming niet tegen zal vallen. Er is nu minder gere kend voor aankoop van grond en buizen van geringere afmeting. Voorts zijn verschillende zaken geheel vervallen, maar overigens zijn de vroegere cijfers aangehouden. De ervaring opgedaan bij andere waterleidingen heeft ge- leerd, dat men met de berekeningen steeds is uitgekomen. Er moest niet op tegenvallers worden gerekend, want de berekening was zeer aan den veiligen kant genomen en er is eerder kans dat er nog eens een heele of een halve ton afgaat. Spreker heeft niet beweerd, dat de tegen- standers der waterleiding menschen zijn, die niet het welzijn der streek op het oog hebben. Zeker, men kan dat welzijn ook uit een ver- schillend oogpunt bezien. Hij heeft alleen cri- tiek geoefend op hen, die in niet verantwoor- delijke positie op allerlei wijze hebben getracht het groote plan af te breken. Spreker is van meening dat de heer Dekker in zijn ziel over- tuigd is van het goede dat door een waterlei ding bereikt wordt. Hij zal het dan voor zich zelf moeten uitmaken, of hij onder die om- standigheden er tegen zal kunnen stemmen. De heer DEKKER: Daar valt over te denken! De heer VAN DRIEL betoogt, dat de tegen- standers steeds voor den dag komen met de verplichte aansluiting, maar dat er toch reeds zooveel soorten van verplichtingen taestaan, waaraan zij zich blijkbaar niet ergeren. Daar heeft men b.v. de verplichting om te vechten. Het is in ons staatsrecht voorgeschreven, dat men op zijn 18e jaar moet worden ingeschre- ven om opgeleid te worden om te vechten. Zouden de heeren denken dat er velen zouden opkomen, als dat niet verplichtend gesteld was. Zouden ze ook denken dat spreker en zijn vrienden zouden opgekomen zijn voor de mobilisatie De heer SCHEELE: U graag! De heer VAN DRIEL: Ja, ik was er al 2 uur te vroeg! En zooals men dat niet durft te regelen zonder verplichting, gaat het ook met de waterleiding. We durven dat ook niet, omdat de kat-uit-de-boom-kijkers de zaak financieel te bezwarend zouden maken. We wenschen goed en veel water. Er zijn thans veel menschen die zich al moeilijk moeten be- helpen, als het twee dagen droogt. We moe ten mogelijk maken, dat het goed uitkomt. We hebben het nu kunnen hooren van den heer Colsen hoe het ging op de fabriek onder Axel, maar spreker herinnert zich ook nog uit den mobilisatietijd, dat er in Borssele ,ook veel zieken waren, tengevolge van het drinken van slecht water uit vuile vaten. Komt er een waterleiding, dan bestaat er ook vooruitzicht dat er daar onder Hulst spoedig een stroo- cartonfabriek zal gesticht worden, zoodat dit ook weer werkverruiming brengt. Hij heeft een en ander nog gemeend te moeten relevee- ren met het oog op het nieuwste lid dezer ver- gadering. De heer DE BAKKER heeft nog niet ge hoord, waar de tekorten die er de eerste jaren zullen zijn, uit gedekt worden. Komt dat niet over de belastingen? De VOORZITTER: Daarvoor wordt, in de eerste jaren, overeenkomstig bestaande rege len, meer kapitaal geleend. Voorts is er ook de risico-garantie van provincie en rijk, en eerst wanneer die zou zijn opgeteerd, zouden de gemeentebelastingen in het gedrang kun nen komen. Indien er dan nog te kort is, moeten de deelgenooten dat betalen. De heer VERLINDE merkt op, dat volgens het eerste plan direct kapitaal werd geleend voor het vormen van een reservefonds, ter dekking van de tekorten in de eerste jaren. Het komt hem voor, dat het thans voorge- stelde, leenen overeenkomstig de latere be- hoefte, voordeeliger is. De heer COLSEN merkt op, dat de voor- zitter zooeven gezegd heeft, dat hij een be- dreiging zou geuit hebben; hij komt daar- tegen op. Hij heeft alleen gevraagd naar de mogelijkheid van uitstel van behandeling, voor 8, 10 of 14 dagen. De stukken zijn ver- trouwelijk toegezonden. Het is toch geen raadslid kwalijk te nemen, dat hij over een dergelijke ingrijpende zaak eens met een an der wil raadplegen, en inlichtingen inwinnen. Hij heeft nu in den loop der besprekingen ver- nomen, dat er achter de zaak spoed moet ge- zet worden, opdat de provinciale staten deze zaak nog in de najaarsvergadering zouden kunnen behandelen. Hij noemt dat ver ge- zocht, en meent, dat dit ook wel zou kunnen wachten tot de zomerzitting van het volgend jaar. Hij meent, dat er thans veel te veel spoed achter de zaak wordt gezet. Deze be handeling wijkt sterk af van de vorige. De thans geraamde bedragen wijken ook veel af van het vorige plan. Spreker is het er mede eens, dat we vertrouwen moeten stellen in de deskundigen, maar dat neemt niet weg, dat hij over het een en ander toch nog wel eens in lichtingen zou hebben wiilen hebben, niet hij de heeren't Gilde, Claessens of Bauwens, maar b.v. op Zuid-Beveland. De heer HAMELINK: Daar zit anders ook een slecht adres! De VOORZITTER deelt mede, dat thans voor den opzet der vennootschap ook een van de vorige afwijkende vorm is gekozen in ver band met de inmiddels in werking getreden wet op de naamlooze vennootschappen. De thans gekozen vorm is de meest juiste. De menschen die er verstand van hebben, nemen dat althans aan. De heer BEDET zal over deze zaak niet veel meer zeggen, doch wil alleen nog opkomen tegen de bewering van den voorzitter, dat iemand die er eenmaal tegen is niet meer te bekeeren is en de tegenstanders eenvoudig door hem in een hoekje worden gezet als zijn de dat menschen zonder verantwoordelijk- heidsgevoel. Dat wordt een persoonlijk ele ment. De VOORZITTER wijst er op, dat deze be wering niet juist is. De heer BEDET verklaart vervolgens, dat er honderden, ja duizenden zijn, die er tegen zijn. Het is in verband daarmede toch wel niet onpraktisch, dat de tegenstanders in den raad, hunne argumenten tegen het voorstel aanvoeren? En of de zaak nu over het be- lastingbiljet of een kwitantie van de water- leidingmaatschappij gaat blijft precies het- zelfde, betaald moet er worden en we hebben het niet noodig. De heer HAMELINK: U spaart er een werkster mee uit! De heer BEDET betoogt, dat de waterlei ding voor ons op het oogenblik geen nut heeft. Mogelijk zou zulks zijn in een tijd van hoog- conjunctuur. Er Is gewezen op Borssele. Maar spreker kan wijzen op het eiland Tholen, naar Oud-Vosmeer, daar denken de menschen er anders over, daar hebben heel wat men schen er een hekel aan. Er is gesproken over gas en electriciteit, maar dat is heel wat an ders, dat ging vrijwillig. En indien men nu toch zoo overtuigd is, dat in de toekomst alien zullen aansluiten, waarom legt men dan dien dwang op? Laat dan de regeering zelf de risico op zich nemen voor iets dat wij niet wiilen. De heer SCHEELE merkt op, dat de voor zitter het voorstel zeer kalm heeft verdedigt. Enkele uitdrukkingen door hem gebezigd, neemt hij ter harte. Hij zou echter gaarne ook wel eens de argumenten der wethouders wiilen hooren. Die kunnen nu wel zeggen, laat het den voorzitter maar verdedigen, doch die zullen toch niet uitsluitend ja wiilen knik- ken? En wat den heer Dekker betreft, die gevoelt veel voor de waterleiding, maar voelt ook het bezwaar van de verplichte aansluiting, dat men een gewoon burger wil dwingen tot iets dat niet noodig is. En dan zal hij er niet voor kunnen stemmen, wanneer hij bedenkt, dat zijn groote leider in de Tweede Kamer tot de regeering vragen richt, om op te hou- den met de menschen te vervolgen, die niet bij de waterleiding wiilen aansluiten. Hij zal zich moeten houden aan zijn bij uitstek anti- revolutionair standpunt. Als de heer Dekker dat consequent bedenkt, kan hij geen weg. Door den voorzitter is meegedeeld, dat er met het nemen van een besluit haast gemaakt moet worden, omdat de zaak nog in de na- jaarszitting der staten zou kunnen behandeld worden. Hij heeft van iemand ook nog een ander argument hooren noemen, dat men het -er n.l. op toelegde hierover een beslissing te laten nemen door de oude gemeenteraden, om dat het niet wenschelijk voorkwam dat de politiek zich in de waterleiding zou mengen en de verkiezingen zouden gehouden worden onder het motto voor of tegen de waterleiding. Hij acht het ook niet gewenscht, dat de water- leidingskwestie de politieke verhoudingen zou vertroebelen, maar overigens acht hij het geen bezwaar met een beslissing over deze zaak eens te wachten tot het volgend jaar en daar over de nieuwe gemeenteraden te laten be- slissen. Hij zou daarom zeggen: stelt het uit. De heer DE JAGER noemt den heer Scheele een eigenaardig mensch. Hij had het er over, dat de burgemeester het voorstel zoo kalm verdedigt had. De heer Scheele verstaat ech ter ook zeer goed de kunst iets zeer zacht te zeggen, maar toch op een manier, die zeer moet doen. Van je vrienden moet je het heb ben en spreker heeft met den heer Scheele wel meer een lans gebroken. Weest echter voor- zichtig, als hij je met fluweelen handen komt aaien. Het spijt spreker, dat hij dit van hem, als medestander, zeggen moet. Overigens laat hem de vraag koud. Door den voorzitter is de zaak verdedigd, op zakelijke gronden, die er mogen zijn. Het zou weinig nut hebben, dat de wethouders die argumenten nog eens gingen herhalen. Het is den heer Scheele er echter om te doen, de persoonlijke meening der wethouders eens te hooren. Deze kan weten, dat spreker er niet huiverig voor is, die te uiten. Die is om- trent de waterleiding deze, dat hij er aanvan- kelijk, 7 jaar geleden, ook sceptisch tegenover stond, doch door de verschillende besprekin gen die hij daarover heeft meegemaakt, door hetgeen hij daarvan elders heeft gezien, is hij tot de conclusie gekomen, dat een waterleiding een zegen is voor de streek waar zij bestaat of tot stand komt, en zij hoogst nuttig is. Dat spreekt ook trouwens de heer Scheele niet tegen, deze zoekt het echter in bij-zaken. De soepele verplichte aansluiting is noodig als een stok achter de deur. Men heeft het meer- malen over die verplichting". Wat is echter verplichting? Belasting betalen is ook ver- plicht, evenals de dienstplicht bij het leger, die wordt ook van regeeringswege opgelegd... De heer SCHEELE: Moet u dat ook al aan- halen De heer DE JAGER vervolgt, dat er nog verschillende vormen van verplichting be- staan. Het is voor spreker geen motief om niet voor te stemmen. De mannen, die de vorige waterleidingmaat- schappij in het leven hebben geroepen, zijn er door omstandigheden niet in kunnen slagen, deze tot stand te brengen. Met het oog daar- op komt dit nieuwe plan aan de orde, dat wel kans van welslagen biedt. Hij is vast over tuigd, dat de deskundigen, de adviseurs, die niet alleen een verantwoordelijke positie be- kleeden maar ook een naam te verliezen heb ben, geen plan zullen ontwerpen, waardoor de streek in het honderd zou loopen. Er wordt gezegd dat de waterleiding geld kost. Zeker, het tarief loopt van 7, laat dan zeggen, omdat er weinig eenkamerwoningen meer zijn, van f 11 tot 52. Dat is voor de kleine man 20 centen per week, 3 cent per dag, voor een werk van zeer groote hygie- nische waarde. En wat het tarief van 52 voor de groote woningen betreft, menschen die zoo'n huis wiilen bewonen, kunnen ook die bij- drage aan de waterleiding wel betalen. Het is geen verhooging van belastingdruk, men krijgt waar voor z'n geld. Spreker heeft voor zijn persoon geen water leiding noodig, hij is maar alleen en kan zich wel redden. Hij acht echter een waterleiding zegenrijk voor een streek in het algemeen. Men heeft hem uit zijn tent gelokt en hij heeft zich uitgesproken. Hij zal uit voile over- tuiging voor stemmen. De heer Scheele moet hem hetgeen hij gezegd heeft niet kwalijk nemen, zij kennen elkaar! De heer GEELHOEDT acht het niet noo dig aan het betoog van den voorzitter veel toe te voegen. Hij persoonlijk heeft zich in- dertijd schrap gezet tegen het waterleiding- plan op grond van de te bezwarende tarie- ven. Nu na het onderzoek door de groote commissie welke andere tarieven heeft voor- gesteld, die in vergelijking met elders rede- lijk voorkomen, en deze tarieven ook voor de waterleiding zijn aanvaard, heeft hij geen be zwaar voor het plan te stemmen, uit overtui- ging. van het nut dat de waterleiding voor de gemeente en de streek in het algemeen moet afwerpen. Verplichte aansluiting kan nu een maal niet vervallen, indien men het plan wenscht te zien tot stand komen. De heer Bedet zegt wel, doe het dan eens zonder, als je toch overtuigd bent dat ze allemaal komen. Zeker, dat zou mogelijk zijn, als iemand of een maatschappij kapitaalkrachtig genoeg was. Door de gewone methode van afwachten zouden echter in de eerste jaren te groote ver liezen geleden worden. Het voorstel wordt aangenomen met 8 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Colsen, Hamelink, Van Driel, Van den Bulck, De Jager, Geel- hoedt, Dekfker en Verlinde; tegen stemmen de heeren Van Aken, Bedet, Scheele, De Bruijne en De Bakker. (Wordt vervolgd.) Een Groningsche kruidenier had zeer veel last van ratten in zijn winkel. Hi) beproefde vele middelen, maar alle zonder resultaat van beteekenis. Eindelijk werd hem aan- bevolen Rodent te gebruiken. Hi) kochteen doosje en legde er de helft van uit. 's Moreens vond hij acht doode ratten en hii had daarna niet den minsten last meer van het ongedierte. De ratten brachten hem veel schade toe, ze maakten gaten in de balen suiker, zoodat de inhoud 9Y.eL erond liep. Dank zij Rodent is hi) thans alle ratten kwijt. Rodent werkt onfeilbaar en snel, het roeit ratten en muizen bi) heele zwermen ui' Koop nog heden een doosje van 50 ct. or f\.- bij Uw drogist. Impor- teurs: Fa. 3. Meindersma, Den Haag. D o4 VULPENIIOUDERS. Ftnna P. J. van de Saode. nvi uvoi iv uciciAou vi urn U« puyniybN ib verijueien 2de Hoofdfilm Een Paramount Film met Toegang boven 18 jaar. Plaatsbespreking van 6-7 uur. Pryzen Balcon 0,80, late 0,60, Zde 0,40, Sde 0,20. Wanneer wij denken aan Amerika, vergeten wij daarbij dat dit zulk een groat gdbied is, dat daar de grootste contrasten voorkomen. Een der woeste deelen is buiten tiwlijtfel Arizona, in het wilde West en. Daar regeert niet het wettig gezag, maar de zuiverste willekeur, het recht van den sterkste. Wie' daar niet verdrukt wil worden, moet krachtig, behendig en sluw zijn. De sheriff, Jim Richards, poogde krachtig bet gezag te handhaven, maar moet het afleg- gen tegen ^e bende, die krachtig georgani- seerd is. Zijn zoon Nick wordt van de universiteit teruggeroepen en zal thans de taak ovememen. Hij weet alleen dat het hoofd der bende een getatoueerd teeken op den arm heeft. Nu verschijnt er iedieren nacht een witten ruiter, die de veedioven bestraft en als een wreker te werk ging, om de bende te ontmas- keren. Wie deze witte ruiter is en welk een groote belooning op zijn gevangenneming wordt uitgeloofd, zal het einde van deze span- nende film U doen zien. De Ark van Noach"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6