Uw Haar BPITKILAND. IANPB0PW BEBICHTEM. DE WERKLOOSHEID IN DE VEREENIGDE STATEN. EEN SLACHTOFFER VAN DEN GROOTEN BRAND. AARDENBURG. ■a VOETBAL. wordt zacht, blijft keurig zitten, krijgt mooier glans en valt met uit, indien U 1 of 2 maal per week een weinig Purol in het haar wegwrijft zoodat het daarin wordt opgenomen. Ingez. Med. Hoog Militalr Gerechtshof in verb and met den overval te Quragao tot 1 dag gevangenis- straf veroordeeld is, niet het voomemen aan de Koningin gratie te verzoeken. Wat ibe- treft de kiwestie of kapitein Borren na zijn veroordeeling nog als officier in dienst kan blijven, vemam het blad, dat hieromtrent eerst door een oommissie van Ihoogere officie- ren beslist zal moeten worden. DE BADIO-OMROEP IN BELGIe ONDER STAATSBEHEER. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: In den raad van beheer van het officieele „Institut national de radio-diffusion" is men het eens geworden over een voorstel tot op- richting van een Nationaal Orkest dat, met ingang van het najaar 1931, concerten van klassieke en moderne muziek, bestemd voor radiouitzending, zou geven. Deze concerten zouden onder de leiding staan van Desire Defauw en nu eens te Velthem, dan weer te Brussel of in de provincie plaats hebben en voor het publiek toegankelijk zijn. Het te Brussel (Radio-Belgique) en Vel them (Katholieke Vlaamsche Radio Omroep) aanwezige materieel zal door het „Institut National" worden overgenomen, wat eveneens met een deel van het personeel het geval zal zijn. Totdusver is nog niet bekend welke rege- ling omtrent de toewijzing der golflengten zal worden getroffen. Zullen de Vlamingen, die de meerderheid der Belgische bevolking uitmaken, ook na 1 Jam. a.s. genoegen moeten blijven nemen met de golf van 338 meter of zal de verdeeling der wij'ze geschieden dat zij, om het half jaar, op hunne beurt, gedurende eenzelfde tijdsbestek, van de betere 508.5 M.- golf gebruik zullen mogen maken? Vermoede- lijk zal, reeds in een der volgende vergaderin- gen, een besluit daaromtrent worden genomen. Voor het jaar 1931 voorziet het ontwerp van begrooting van het ,,Institut National de radio-diffusion" een bedrag aan uitgaven van 7% millioen francs. DE HAVEN VAN ZEEBRUGGE. Op verzoek van de stad Brugge en de maat schappij der Brugsche zeehaven heeft de re- geering een buitengewoon crediet toegestaan van twee millioen frank, hetwelk noodig wordt geacht voor de voortzetting der sedert enkele weken stopgezette baggerwerken in de open haven van Zeebrugge. Trots deze bag gerwerken, welke dit jaar reeds zes millioen frank hebben gekost, is de verzanding van de haven van Zeebrugge in den loop van 1930 eer toe dan afgenomen. HET EOT VAN „OUD-BELGIe". De correspondent van de N. R. Crt. te .Brus sel meldt: Het groote succes, dat Oud-Belgie", de ty- pische buitenafdeeling van de Antwerpsche wereldtentoonstellinig, sedert zijne opening Kent, heeft de vraag doen rijzen, of deze meirk- waardige attraotie, evenals de expositie zelf, ook op 4 November a.s. definitief hare deuren zal sluiten. Tot heden blijkt het antwoord wel bevestigend te moeten luiden. In vele huisjes van Oud-Belgie kan immers geen vuur worden gemaakt en zou het plaatsen van stoven en kachels niet zonder sterk toenemend brand- gevaar kunnen geschieden. Het is dan ook zeer waarschijnlijk te achten, dat Oud-Belgie, samen met de wereldtentoonstelling, met in gang van 5 November, voor het publiek niet meer toegankelrik zal zijn. De afibraak zal evenwel denkelijk eerst in den loop van 1931 plaats hebben, daar een paar groote film- on dernemmgen van zins zijn, in dit werkelijk eenige decor in het voorjaar verscheidene his- torische films op te nemen. DE VERKLARING VAN DE DUITSCHE REGEERING. In de verklaring die de rijkskanselier Brii- ning in den Rijksdag uit naam van de regee- ring heeft voorgelezen, heeft hij, schrijft de N R. Crt., over den loop van de verkiezing gezwegen door te zeggen dat men van zijn regeering niet kon verwachten, dat zij zich met de dingen van het verleden zou bezig houden. Zoo liep Brlining erover heen dat zijn regeering hopeloos in de minderheiid is geko- men. Hij verwees daama dadelijk naar de groote oeconomische crisis, die de regeering gedwon- gen heeft, een economisch en financieel pro gram in te dienen, waarvoor de handhaving van de noodverordening echter de onmisbare voorwaarde is. De regeering moet dus de ver- werping van alle voorstellen tot intrekking dier noodverordening eischen. Slechts met deze is het evenwicht in de begrooting te be- houden en de uitvoering van de sociale poli- tiek mogelijk. Na in het kort uiteengezet te hebben hoe de regeering zich met leeningen had moeten behelpen, kapittelde hij de „vele Duitsche kapitalisten die in hun verblinding en met gemis van vaderlandsche gezindheid hun geld naar het buitenland gestuurd heb ben". „Ik wek u op, mijne heeren", vervolgde hij, „hetzelfde vertrouwen in de Duitsche staatshuishouding en in de regeering te heb ben als het buitenland heeft getoond. Deze uitlating sloeg op de „overbruggingsleemng welke met behulp van een Amerikaansche consortorium aan de Duitsche schatkist ver- strekt zal worden, mits de Rijksdag natuur- lijk het groote financieele program eerst aan- genomen heeft. De rijkskanselier roerde in het vervolg van znn rede nog allerlei economische vraagstuk- ken en vooruitzichten aan, maar belangiijk was zijn uitweiding op het gebied van de bui- tenlandsche poli tiek. Het hoogste doel van alle Duitsche bmnen- en buitenlandsche politiek is de terugverkrij- ging van de „nationale vrijheid" en de „zede- lijke en stoffelijke gelijkgerechtigheid van Duitschland". Dit zijn eenigszins vage termen die zeer verschillend worden uitgelegd, al naar mate degenen, die ze in den mond nemen, links of rechts staan. De nationalisten van rechts verstaan er de geheele terzijdestelling van het tractaat van Versailles en het her- stel van Duitschland's positie omder, alsof t m de oorlog niet de nederlaag had geleden, gematiigder partdjen enkel de mwildiging van volgens hen rechtmatige eischen, wel met her- zienimg maar toch met behoud van 't tractaat van Versailles. Brlining hengelde door zulke vage termen te gebruiken duidelijk naar steun van rechts. Evenzeer met groote instemming moet de rechterzijde het verwijt aan de geallieer- den uit zijn mond hebben aangehoord over het uitblijven van de ontwapening die in dit trac taat beloofd is. „Wat ons volk en vooral de jeugd hevig in beweging brengt, is dat na de eerste ernstige teleurstelling over de niet-na- koming van de punten van Wilson (Briining noemde hiervoor geen voorbeelden) nu niet eens de bepalingen van het tractaat van Ver sailles die in ons voordeel zijn, door de tegen- partij nageleefd worden. Het ons gegeven woord dat op de afgedwongen ontwapening van Duitschland de vrijwillige ontwapening der anderen zou opvolgen, is tot dusver niet nader tot een verwezenlijking gebracht. Vele landen zetten hun wapening zonder de trac- taten gestand te doen voort, met gevaar voor de veiligheid en den vrede der wereld. Dit is een onhoudbare toestand". Het is daarom noo dig Duitschlands veiligheid te verzekeren en de rijksregeering zal van de mogelijkheden om de landsverdediging binnen de perken van de tractaten en voor zoover de financieele toe- stand van het rijk dit toelaat, ten voile partij trekken. Zij zal steeds voor de handhaving van de weerbaarheid van het Duitsche volk opkomen. Wat men zoo lang gevreesd heeft, toen de ontwapening niet opschoot, begint zich nu dreigend aan te kondigen. Duitschland uit het voomemen, zich sterker te wapenen. Met an- dere woorden het zal aan den wedstrijd mee gaan doen en het verschiet wordt daardoor nog duisterder. DE DUITSCHE REGEERING. Bij een Zaterdag gehouden beslissende stemming in den Duitschen Rijksdag heeft het kabinet-Briining de overhand behouden. De motie van het Centrum, de Duitsche volkspartij, de Beiersche volkspartij, de staats- partij en de volks-nationale rijksvereeniging luidende: ,,De Rijksdag neemt nota van de verklaring der rijksregeering en gaat over tot de orde van den dag, zonder rekening te hou- den met de ingediende voorstellen en moties van wantrouwen, ook die tegen de afzonder- lijke ministers", werd met 318 tegen 236 stem- men en een bianco aangenomen, nadat met 310 tegen 235 stemmen was besloten aan die motie den voorrang te verleenen. De schulden-delgingswet werd met 325 tegen 237 stemmen goedgekeurd en de verwijzing van de noodverordeningen naar de Rijksdag- commissie met 339 tegen 220 stemmen. Een korte samenvatting van het resultaat der debatten komt hierop neer: lo. Het kabinet heeft van den Rijksdag toestemming verkregen tot opneming van het crediet, dat noodzakelijk is om de moeilijk- heden van den winter te overwinnen. 2o. De belasting-noodverordeningen, waar- tegen in het bijzonder de sociaal-democraten een felle verkiezingscampagne hadden ge- voerd, blijven van kracht. 3o. de dertien moties van wantrouwen zijn onschadelijk gemaakt. 4o. De regeering verkrijgt, doordat de Rijksdag tot 3 December op reces gaat, ge- legenheid om het financieele program verder uit te werken. Het resultaat der verkiezingen in aanmer- king genomen, was een dergelijk verloop be- zwaarlijk te verwachten. DE MILITAIRISEERING VAN DE JEUGD IN ITALIe. De fascistische groote Raad heeft besloten tot de stichting van strijdfascio's voor jonge- lieden van 18 tot 21 jaar. Tot dusver was de toestand deze, dat jongens van 8 tot 14 jaar tot de organisaties der balilla's (padvinders) behoorden; van het 14e tot het 18e jaar maak- ten zij deel uit van de formaties der avan- guardisti. Op hun 18e jaar kwamen zij dan bij de fascistische militie. Thans is tusschen de avanguardisti en de militie een nieuwe for- matie, die der strijdfascio's geschoven in ver- band weermee de toetreding tot de militie drie jaar later geschied. Om tot die nieuwe formatie te worden toegelaten is 't niet nood zakelijk, dat men eerst tot de avanguardia heeft behoort. De Romeinsche correspondent van de Temps, die deze toelichting geeft, wijst er op, dat op deze manier de militairiseering der jeugd nog wordt versterkt; de benaming ,,jonge strijdfascio's" noemt hij in dit ver- band veelbeteekenend. Volgens de Italiaansche pers zouden de fas cistische leiders van oordeel zijn, dat de pe- riode van 18 tot 21 jaar de gunstigste is voor het aankweeken bij de jeugd van de speciaie moreele en fysieke deugden, waarop het toe- komstige Italie moet berusten. 203 VISSCHERS NIET TERUGGEKEERD. Nog steeds worden visschersschepen uit verschillende plaatsen langs de Fransche kust die tijdens den hevigen storm van 18 en 19 September j.l. op zee waren, vermist. Hoe- wel het vast stond, dat overlevenden reeds lang weer een Fransche haven hadden kun nen bereiken, vleide de bevolking zich nog steeds met de ijdele hoop, dat men vandaag of morgen nog iets van den man, den zoon, of den vader zou vernemen. Maar nu het een maand geleden is en in totaal 203 visschers niet uit den storm zijn teruggekeerd, heeft men eindelijk in de verschillende visschers- plaatsjes den doodendienst voor de verdwene- nen gehouden. Te Groix werd een plechtige kerkdienst voor de dooden gehouden, te Sor- ciere hield het geheele stadje een rouwdag. Sedert den oorlog zijn de plaatsjes langs de Normandische en Bretonsche kust niet meer door een dergelijke ramp getroffen. Groix be- treurt 26 dooden, evenals Port Louis. Douar- nenez heeft 13 dooden, Concarneau 48, en Ebel 70, en zoo is het in vele plaatsen. Het arbeidersverbond heeft in een verga- dering te Boston met eenparigheid van stem- men besloten om in verband met de groote werkeloosheid president Hoover en de gouver- neurs van alle 48 staten, benevens de burge- meesters van alle steden dringend te verzoe ken onmiddellijk hulpmaatregelen te nemen. Naar de Chicago Tribune meldt, zijn er te Detroit 80.000 werkloozen. Als aanwijzing, dat het ernstig gesteld is met de werkloos- heid in die groote industriestad, meldt het blad, dat groote sommen door de fabrieks- directies en millioenen werden geschonken aan het fonds tot steun der werkloozen. De familie Ford gaf haar gebruikelijke gift van 115.000 dollars, verhoogd met 15.000 dol lars met het oog op den ernst van den toe stand. De familie Fisher gaf 125.000 en de Generaal Motors 100.000 dollars. DE DRANKSMOKKELARIJ De New Yorksche politie heeft een inval gedaan in een gebouwencomplex waarin, zoo- als zij vermoedde, een groote geheime bier- brouwerij gevestigd bleek te zijn. Zij nam voor een waarde van meer dan een millioen dollar aan opgeslagen bier in beslag. Boven- dien ontdekte zij een pijpleiding, die via an- dere brouwerijen naar verschillende etablisse- menten liep, waarheen het bier onder kool- zuurdruk gedistribueerd kon worden. De pijp leiding was aangelegd in de buizen van de stedelijke rioleering. TER NEUZEN, 20 October 1930. >E WESxSLcilS VOORLOOPIG GESLOTEN. Nadat hedennacht het laatste groote schip dat het kanaal wenschte te verlaten door de Westsluis was afgaschut, is deze voor het seheepvaartverkeer gasloten. De door de Kon. Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen ver- vaardigde ijzeren kuip voor het droogzetten van een deel van den sluisvloer is gearriveerd en wordt hier verder voor de piaatsing gereed gemaakt. Ter vermindering van den druk van het kanaalwater o<p de ebdeuren van het binnen- sluishoofd, wordt im het buitensluisihoofd een dam aangebraoht, om het wiater in de schut- kolk ook tijdens eb op een bepaald peil te kunnen houden. Voor het plaatsen van dezen dam heeft de Belgische Administratie van Bruggen en Wegen het materiaal van de stuw te Audenaerde, dat hier passend kon gemaakt worden, ten gebruike gezonden. Te verwachten is het, dat het edgenlijk herstel- lingswerk thans vlug zal kunnen aanvangen. MIDDELBAAR ONDERWIJS Naar we vernemen is de heer D. W. F. Rommel alhier benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Heerenveen. KNIESCHIJF ONTWRICHT. Donderdagvoormiddag viel de 17jarige schippersknecht P. Harms, werkzaam in het gangboord van een op de scheepswerf alhier in reparatie liggend schip, door het uitschieten van een sleutel, buitenboord en kwam zooda- nig op het terrein der werf neer, dat hij met ontwrichte of gebroken knie naar het zieken- huis moest worden vervoerd. KIND OVERREDEN. Zaterdagmiddag reed de chauffeur F. per rijwiel in de Noordstraat in de richting van de Axelsche brug, toen, naar we vernemen plotseling een ongeveer 5jarig kind uit den groentenwinkel van N. op de straat kwam ge/loopexi en voor het rijwiel kwam. De be- stuurdeir kon het kind niet meer ontwijken, dat met ernstig geblesseerd'e knie van de straat moest worden opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. INKOMSTENBELASTING 1930/31. De belastingplichtigen worden er bij deze ter voorkoming van vervolging aan herinnerd, dat op de aanslagbiljetten wegens Inkomsten- belasting, die gedateerd Zijn voor 31 Aug. 1.1. de verschenem termijnen moeten zijn aange- zuiverd v6or 1 November a.s. GEREF. GEM. Ds. A. v. Neerbos te Ter Neuzen is beroe- pen te Scherpenisse. GEVONDEN VOORWERPEN. De Inspecteur van Politie alhier, maakt be kend, dat omtrent onderstaande gevonden voorwerpen inlichtingeri te bekomen zijn aan de daar achter vermeide adressen: Autoslinger, A. J. Kiel, A 245, Hoek. Portemonnaie met inhoud, A. J. 't Gilde, le De Feijterstraat 19. Gouden lorgnet in etui, Bureau van politie. Heerenrijwiel, Verhelst, Tulpstraat 3. Brilmontuur, J. Muliler, Donze-Visserstr. 38. Rozenkrans in etui, J. Comelisse, Tholens- straat 68. Rijwielbelastingmerk, T. Quelerij, Van Bo- venstraat 19. Zilveren broche, M. de Bruijne, Vingerling 149c, Hoek. Damesportemonnaie met inhoud, Wed. Brug- geman, Noordstraat 103. Netting voor wagen, J. v. Wlijek, Donze- Visserstraat 7. Huissleutel, Bureau van politie. Duimstok, Van Dixhoom, Lange Kerkstr. 2. Batterij 120 volts, L. Hubregtse, Grenul. 19. Rijwiellantaam, J. v. Estoroeck, N. Kerk- straat 2, Sluiskil. Bonte schort, J. de Ruijter, Vdooswijkstr. 2. Gouden ring, A. Faas, O 103, Driewegen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gediurende de maand September werd op het postkantoor alhier op spaarbankboekjes ingelegd f 18.811,08 en terugbetaald 17.321,18 derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 1489,90. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 20. Door tussohenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatisschuldboekjes afgeschre- ven f 1800. Tot aankoop van Nationale Scbuld ten ibe- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een noiminaai bedrag van f 400. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 18 October stonden als werkzoekenden (hetgeen niet alb'ujd beteekent dat zij werk- loos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschreven Transport- en losse arbeiders 168, zeelieden 4, nachtwakers 1, timmerlieden 7, fabrieks- abbeiders 4, stokers 2, tremmers 2, broodibak- kersknechts 1, chauffeurs 1; totaail 190. De aanmeldingen bedroegen: Maandag 60, Dimsdag 48, Woensdag 28, Donderdag 62, Vrij- dag 89 en Zaterdag 90. POST- EN TELEGItAFIE. Aan het te Den Haag gehouden ontwikke- lingsexamen voor assistent, cotnducteur en hoofdbesteller bij den postdienst heeft voldaan de besteUer J. J. van Luyk te Bresikens en C. P. de Brabander te Groede. STAND DER SUIKERBIETEN. Voilgens gegevens van het Intemationaal Landlbouw Instituut te Rome is het gemiddeld wortelgewicht der suikerbieten in Nederland dit jaar in gr. 785 tegen 769 in het vorige jaar. Het suikergehalte is 16,98 tegen 17,69 in het vorige jaar. Ir. J. P. WALLAND. Bij Kon. besluit is de hoofdingenieur van den Rijkswatenstaat in het arrondissement Zwolle Ir. J. P. Walland, benoemd tot hoofd- ingenieur-directeur. Naar vemomen wordt zal zooals reeds eer- der gem eld, de heer Walland belast worden met de directie Zealand. De heer Walland is zijn loo,pbaan bij den Rijks Waterstaat begonnen op 1 November 1904 als adjunct-ingenieur te Delfzijl. Op 16 Oct. 1908 werd hij ter standplaats Tiliburg ge- plaatst en belast met de werken aan het Wil- helminakanaal. Den 1 April 1911 werd Ir. Waland toegevoegd aan den imspecteur-geme- raal in Den Haag. doch reeds 1 October van hetzelfde jaar volgde zijn overplaatsing als arrond.-ingenieur te Ter Neuzen. In dezellfde functie werd hij 1 Febr. 1916 te Leeuwarden geplaatst en 1 Mei 1918 te Zwolle, waar hf.j met ingang van 1 Januari 1921 bevorderd werd tot hoofd-ingenieur. Ir. Wallanid heeft tijdens zijn ambtsvervul- ling in Zwoille tal van belangrijke werkizaam- heden kunnen verrichten. Wij herinneren, al- dus de Prov. Over, en Zwolsche Courant, al- leen aan de voortdurende zorg, die waterkee- ringen en waterwegen vereischten in de laat ste jaren met telkens terugkeerenide hooge waterstanden. In het bijzonder aan de wegen en waterwegen van ons gewest heeft hij veel kunnen verbeteren. Zijn belangrijkste arbeid is echter geweest de hoofdleiding bij den bouw vam onze IJsselbrug, welke hij van Ir. De Groot ovemam. Aan den bouw dezer brug bltjft zijn naam veifbonden. Buiten zijn ambt, dat hem geheel in beslag nam, is de heer Walland weinig opgetreden. Hij maakte deel uit van de Gezondheidiscom- missie, gezeteld te Zwolle en van de sub-com- missie voor volkshuisvesting daarvan. Op 20-jarigen leeftijid is naar de Mldd. Crt. meldt, in het Gasthuis te Middelburg over- leden de milicien S. W. Huijsman, die op 7 December van het vorige jaar eerst actief deelnam aan het blusschingswerk van den brand in de Langedelft en toen een wacht- dienst betrok. Hierbij heeft de jonge man koude gevat en na een lijden van 10 maanden is hij thans aan zijn ouders, wier eenig kind hij was, ontnomen. Dus heeft toch het vreeselijk geibeuren nog een slachtoffer geeischt. AXEL. Door B. en W. zijn als teller voor de lie volkstelling aangewezen: J. A. de Smidt (tevens belast met de leiding), M. H. v. Duijn, A. Olijslager, J. Oosting, C. Griep en P. J. Olijslager. SAS VAN GENT. Zondag aldus schrijft men ons van par.ti- culiere zijde heeft de afdeeling Sas van Gent en omstreken van den Ned. R.K. Bond van P. T. T.-Personeel „St. Petrus" op waar- dige en propagandistiscihe wijze haar tienjarig bestaan hendacht. Des namiddags om 3 uiur werd in Hotel Rotterdam een algemeene oipenlbare propa- gandavergadering gehouden, die druk bezocht was. Uit alle deelen van Zeeuwsch-Vlaan.de- ren waren P. T. T.-ambtenaren opgekomen om deze vergadering, waarop Bondsvoorzitter Van den Broek uit Utrecht een uitvoerige rede hield, bij te wonen. In zijn openinigswoord, hield de voorzitter, de heer Gaston Goossens te Sas van Gent een uitgebreid historisoh averzicht, waarin hij de oprichting, het verder bestaan en de toestand op heden der vereeniging aan een (beschou- wing ondenwierp. De afdeeling is steeds geweest een der meest actieve vereenigingen in Zealand. Spreker hul- digde de bestuursleden Jos. van der Heyden te Westdorpe en F. Vercauteren te Sas van Gent, die medeoprichters, tevens onafgebroken tien jaar bestuur.slid der vereeniging zijn. Ook de heer Freriks uit Ter Neuzen ontving van den voorzitter een speciaal compliment voor zijn steeds propagandistisoh optreden. Berichten van gelukwensch waren inge- komen o.a. van den Secretaris van het Bis- dom, den Z. Eerw. heer Jos. Baeten, een der grondleggers van de afdeeling en van den Directeur van het Postkantoor te Sas van Gent. Bondsvoorzitter Van den Broek huldigde namens het Bondsbestuur bestuur en leden der afdeeling en stelde de afdeeling Sas van Gent als voorfbeeld voor de overige afdeelingen. Spreker ging voorts in den breede de actie na, welke „St. Petrus" in den loop der laatste jaren heeft ontwikkeld en haalde frappante staaltjes aan uit het vereeniginigsleven. Deze rede werd meermalen >door een krach- tig applaus onderbroken. Aan het slot had spreker zelf een ovatie in ontvangst te nemen. De heer Leushuis, voorzitter van de A. R. K. A., afdeeling Zeeuwisch-Vlaanderen complimenteerde de feestvierende afdeeling in een treffend speechje, waaruit groote sym- pathie en waardeering sprak. De Z.Eerw. heer Pastoor Doens feliciteerde de vereeniging en sprak nog over den gods- diensUgen kant van het vereenigingsleven. Des avondis om half zeven had in Hotel Rotterdam een feestdiner plaats, waaraan door de meeste leden werd deelgenomen. Dit echt gezellig en vriendschappel/ijik samenzijn werd door den heer Gaston Goossens weer in- geleid met een humoristisch getint speechje, waarna nog het woord werd gevoerd door den geestelijk adviseur kapelaan Jos. Adriaansens, door den eerevoorzitter en lid van Gedeputeer- de Staten van Zeeland, den heer J. A. van Rompu uit Ter Neuzen, door Bondsvoorzitter Van den Broek enz. enz. Ten slotte zij nog gemeld, dat de middag- vergadering werd bijgewoond door zeer vele leden van de afdeeling Hulst. De gemeenteraad heeft in zijn vergadering van heden overeenkomstig het voorstel van den heer Catsman besloten een beslissing om trent het voorstel van Burg, en Weth. tot toetreding tot het beperkte waterleidingplan nog aan te houden. SELZAETE. Ongeval met doodelijken afloop. Vrijdagavond omstreeks 7 uur, reed zekere Chalmet, een 18-jarige werkman van de olie- maatschappij „Purfina", per rijwiel van zijn werk naar zijn woonplaats Waohtebeke. Ter hoogte van de zwartselfabriek kwam de auto van den heer Swartele, eigenaar der danszaal ..Reseda" te Selzaete uit tegenovergestelde richting. Vermoedelijk is de wielrijder toen door de verblindende liohten aijin stuur kwijt geraakt, althans hij is door de auto overreden. Het rijwiel, met de brandende lantaam lag in de gracht,' beneden den steenweg, terwijl de berijder bewusteloos langs den weg lag. Dr. Mobilde, wiens hiulp ingeroepen werd, kwam spoedig ter plaatse en constaiteerde schedel- breuk. Hij adviseerde nog tot overbrenging van het slachtoffer naar het ziekenhuis te Gent, alwaar Chalmet is overleden. Competitie-eindstand 3e Klasse A. Terneuzen Middelburg H Sinoto Vlissingen H Walcheren Hulst Zierikzee Zeelandia H Axel am n ■a 3 4 4 5 3 2 1 4 K rc a 3 2 2 1 2 1 1 1 1 - 1 doelp. E v.—t. 3 20-3 6 10-8 4 10-16 4 7-14 3 6-7 3 7-7 2 3-0 2 8-16 1 KON. NEDERL. VOETBALBOND. Afdeeling IV. Wedstrijduitslagen van Zondag 19 Oct. le klasse. NOAD-BW 6—1 2e klasse A. Breda—TSC BaronieME V O ZeelandiaDongen RBCDOSKO 3e klasse A. HulstTerneuzen Middelburg IIZeelandia II Vlissingen IIWalcheren 3e klasse B. Nieuw-BorgvlietVlissingen I DOSKO IIGoes HKIAlliance 2—4 3—0 1—3 3—0 1—5 3—1. 0—0 1—4 0—1 1—3 HULSTTERNEUZEN. 15. Vergezeld van ongeveer 200 supporters trok het eerste elftal van Terneuzen gister naar Hulst. Gezien het goede spel van Terneu zen dezen zomer en het oefenen van Hulst onder leiding van een trainer, werd met span ning de uitslag van deze ontmoeting tegemoet gezien. Dat het een zoo groote overwinning voor Terneuzen zou worden, zal wel niemand verwacht hebben. Zij was echter volkomen verdiend, ofschoon Hulst wel een doelpunt meer had mogen hebben. Onder leiding van den heer Koster stellen zich om half drie de elftallen op. Reeds enkele minuten na het begin kwam de rechtsback van Terneuzen zoo ongelukkig te vallen, dat hij het veld moest verlaten. De invaller was de eerste oogenblikken niet geheel zeker. Spoedig echter had hij zich geheel ingetrapt, zoodat het back-stel weer op voile kracht speelde. Hulst spande zich geweldig in en was het eerste kwartier de meerdere. De verdediging van Terneuzen met in laatste instantie de keeper waren echter ongenaakbaar. Na deze periode begon Terneuzen ook meer en meer ten aanval te trekken. Doordat de verdediging van Hulst Terneuzens linksbinnen geregeld met een paar man afdekte en den linksbuiten geheel vrij liet, kon de laatste hiervan geregeld profijt trekken. Veel aanval- len werden dan ook door hem geleid. Twintig minuten na het begin wist Terneuzens midden- voor, uit zoo'n aamval, aan zijm elfital de lei ding te geven. Vijf minuten later deponeerde de rechtsbinnen nummer twee in de touwen. Het spel van Terneuzen was nu ook zeer goed. Van eenig overwicht van een der par- tijen was geen sprake en in vlug tempo ging het van doel tot doel. Een paar minuten voor rust gaf een der spelers van Hulst onver- wachts van verren afstand een mooi boog- schot. De bal belandde juist onder de lat door in Terneuzens doel, zoodat de rust inging met 1—2. Het scheen dat de rust en de thee aan de spelers van Terneuzen goed gedaan had, want in de tweede helft ontwikkelden zij een spel, waarbegen Hulst niet bestamd bleek. Reeds na vijf minuten was het de rechtsbuiten die er 13 van maakte. Het eerste half uur was Terneuzen geregeld aan het woord. Hulst kwam in deze periode meestal niet verder dan dejoacks, zoodat de keeper van Terneuzen geen iwaie taak had. Toen kwam Hulst weer iets meer opzetten, doch de schoten die zij gayen gifigeh ver naast of over het doel. Eenmaal echter oritging Hulst een prachtige kans, toen een hard schot tegen de lat te- recht kwam, waardoor de bal weder in het veld terug kwam. Een speler van Hulst was op den bal toegeloopen en kreeg hem op een paar meters van het doel op het hoofd. In- plaats van den bal neer te koppen, stak hij zijn hoofd er onder en ging het leder hoog over het doel uit. Lang duurde de aanvalsperiode van Hulst echter niet. Terneuzen nam spoedig het spel weder in handen. Twaalf minuten voor het einde maakte de middenvoor er 14 van en was de overwinning zeker. Het meerendeel der Hulstersche spelers gaf het op; de enkelen welke door bleven zwoegen, mocht het niet gelukken, den achterstand te verkleinen. Toen vijf minuten later het den middenvoor weer gelukte te scoren, speelde geheel Hulst een verlorep spel. Toen dan ook de scheidsrechter het eind- signaal liet hooren, kwam Terneuzen met een wel eenigszins te groote, doch zeer verdiende overwinning uit het strijdperk. De leiding was, zooals wij dat van den heer Koster gewoon zijn, in goede handen. TERNEUZEN 3—AXEL 2. 2—1. Het derde elftal van Terneuzen kreeg Axel 2 op bezoek. Het is aan onze jongens gelukt de overwinning te behalen met 21. CLINGE—SASSCHE BOYS. Te Clinge had gisteren een ontmoeting plaats tusschen het plaatselijk eerste elftal en Sassche Boys I. In de eerste helft zijn de gastheeren het meest in den aanval, doch hun aanvallen wor den steeds onderbroken door de Sassche ver dediging die in goeden vorm is. Als de Boys eenige aanvallen ondememen, vinden ook zij een hechte verdediging tegenover zich ge plaatst, zoodat bij de rust de stand nog steeds 00 is. iNa de thee zijn de rollen verwisseld. De Boys zijn direct in het offensief. Reeds na 5 minuten nemen zij, door middel van hun links binnen, de leiding 01. Spoedig daama komen zij weer gevaarlijk opzetten, en wordt de doelman der gasten voor de tweede maal gepasseerd. Hierdoor schijnen de gastheeren aangemoedigd, zij spannen zich tot het uiter- ste in en trachten zelfs het spel te forceeren, om den achterstand te verkleinen, wat hen echter niet gelukt. Ook door de Boys wordt niet meer gescoord, zoodat wanneer de scheidsrechter het einde aankondigt, de Boys voor de derde maal met de puntjes naar huis trekken. DE BASTAARD SATIJNVLINDER. De Nederlandsche Tuinbouwraad heeft zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend met het dringend ver zoek om afdoende maatregelen te nemen ter bestrijiding van den bastaard satijnvlinder. Aan ibovenstaande kan worden toegevoegd, dat door de Maatschappij van Ooft- en Tudn- bouw in W. Z.-Vlaanderen aan de gemeente- raden in haar gebied van werken is verzocht, omtrent het wegvangen en vemietigen der nesten van den bastaard satijnvlinder een en ander bij verordening vast te stellen: In haar desbetreffend schrijvem wijst ge- noemde Mij. erop, dat imperatieve voonscihrif- ten uitgevaardigd zouden kunnen wonden, volgens welke boom- en struikgewas ieder jaar op een bepaald tijdstip van bedoelde nesten gezuiverd dienen te zijn en deze op een bepaalde plaats (ev. plaatsen) ter vemietiging moeten zijn imgeleverd. Ook zou nuttig kunnen werken het telken jare uitloven van premies, zooals dit nu reeds is geschied, terwjjl een combinatie van beide werkwijzen wellicht het meest aanlbeveling verdient. De Mij van O. en T. is voomemens telken jare uit haar kas een zeker bedrag per 100 ingeleverde nesten in uitzicht te stellen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2