Bieten rooien P&JROL 9SMKV0DE BK&ICHTEH. m PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. DOOR EEN STOOMTRAM EEN BEEN AFGEREDEN. TEGEN EEN AUTOBUS GEREDEN. VOETBAL. RECHTSZAKEN. ERNSTIG ONGELUK MET EEN LUCHTBOOR. SPEELHOL IN DEN HA AG GESLOTEN. aardappelen rooien en andere land- arbeid, veroorzaakt kloven in de handen en maakt ze ruw en pijnlijk. Dit verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. Ingez. Med. EEN AA.VKLA CHT TEGEN „HET VOLK"? j Een verslaggever van „De Maasbode" heeft te Oberammergau een onderzoek ingesteld naar zekere beschuldigingen, die een corres- pondent van ,,Het Volk" tegen de bewoners van Oberammergau en speciaal sommige j medespelers had geuit, o.m. over slechten j levenswandel, dronkenschap enz. De gemeente- autoriteiten hebben deze beschuldiging voor j laster verklarend, te kennen gegeven, dat zij t van plan zijn, een rechtsvervolging tegen „Het Volk" in te stellen. DE BASTAARD SATIJNVLINDER. De Nederlandsche tuinbouwraad heeft zich tot den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend met het dringend ver- zoek om afdoende maatregelen te nemen ter bestrijding van den bastaard satijnvlinder. TEGEN DE VERPOLITIEKING. Het Utr. Dagbl. sclfrijft: Zaterdagmiddag heeft ten kantore van mr. Van Doome te Utrecht een vergadering plaats gehad, waaraan heeren uit verschillende dee- len van het land en van verschillende levens- richting hebben deelgenomen, ter bespreking van de middelen, die kunnen worden aange- wend om de verpolitieking van ons land tegen te gaan. Deze vergadering besloot tot het op- richten van een genootschap, dat met kracht zal optreden tegen verschillende misstanden In ons maatschappelijk leven, die een gevolg zjjn van de dictatuur der politieke partijen. Een voorloopig comite zal de statuten opstellen, waama een uitgebreider vergadering zal wor den belegd. DE ZEVEN PRINSEN VAN SED.A^f. De correspondent der N. R. Crt. te Yarijs schrijft Zondag zijn, naar aangekondigd is, te Se- sdan de gebeenten van de zeven prinsen van Sedan en Bouillon van een niet meer ge- bruikte kerk naar de nieuwe Protestantsche kerk overgebracht. De kisten met de wapens werden eerst in het stadhuis te praal gezet, en de bewoners van Sedan hadden gelegenheid er langs te trekken. Daarna zijn zij op drie artalleriewagens geplaatst, die met zwarte paarden bespannen waren. Koningdn Wilhel- mina was bij de plechtigheid vertegenwoor- digd door den Waalschen hofprediker Gounelle. Voorts waren aanwezig de burgemeester van Sedan, de prefect van het departement van de Ardennen, als vertegenwoordiger van de regeering; de burgemeester van de Belgische gemeente Bouillon; de bevelvoerende generaal, evenals de afstammelingen van de prinsen; prins en prinses de la Tour d'Auvergne. Ds. Gounelle bracht in een redevoering de eerbiedige hulde over van de Koningin aan de nagedachtenis van Isabella van Nassau, vrouw van Henry de la Tour, vader van Turenne. Hij herdacht ook den gemeenschappelijken verwant, admiraal de Colligny, wiens mauso leum de koningin tijdens haar reis in Frank- rijk bezocht heeft. Ten slotte decoreerde de vertegenwoordiger van de Koningin den burge meester. Verder is het woord gevoerd door den bur gemeester, den prefect, een geschiedkundige te Sedan en een Kamerlid. Daarna zette de stoet zich in beweging. Alle hooge colleges en plaatselijke genootschappen waren er in vertegenwoordigd. De stoet werd geopend door den standaard van de prinsen van Se dan en Bouillon. In de nieuwe kerk werden de kisten bijge- zet in een grafkelder, die, naar men weet, door de zorgen van de Koningin is aangelegd. DE STREMMING DER VAART DOOR DE WESTSLUIS. Reeds Maandagmiddag is het gelukt de aan- gevaren ebdeur in het buitensluishoofd alhier, met behulp van staaldraden en lieren geheel in geopenden stand te trekken. Daarop is nog dien avond een stoomschip op- en een afge- schut. Gisteren was de drijvende bok uit Dord recht ter plaatse gekomen, met behulp daar- van is de deur gelicht en beproefd of het mo- gelijk zou zijn deze te laten draaien op het oude, losgerukte steunpunt. Taatspot en taats zijn door een duiker op den sluisvloer ge plaatst, waarna de deur er op gezet is. Het openen en sluiten met behulp van staaldraden en lieren bleek mogelijk. Gisteren kwam hier ook ter plaatse de di- recteur-generaal van den rijkswaterstaat, Dr. Ir. Ringers, benevens van de Belgische admi- nistratie van Bruggen en Wegen de directeur- generaal Descans, de hoofdingenieur Mallans en de ingenieur De Naeye, welke heeren met den hoofdingenieur Ir. Witteveen alhier, eene conferentie hielden over de te nemen maat regelen. Naar we vernemen zal, zoolang mogelijk, tegen hoogwater beperkte gelegenheid worden gegeven voor af- en eventueel ook opschutten. Van deze gelegenheid is bij het getij in den vroegen morgen door 5 stoomschepen gebruik gemaakt om af te schutten, o.m. ook door het stoomschip „Helmwood" dat de schade veroorzaakte. Alvorens te mogen vertrekken heeft de reederij een cautie moeten stellen van f 70.000. Zoodra de ijzeren kuip is gearriveerd waar- mede het beschadigde deel van den sluisvloer moet worden drooggezet, zal de vaart door de Westsluis, tot de herstelling is verricht, ge heel gesloten moeten worden. Voor het ver- vaardigen van die kuip is opdracht gegeven aan de Kon. Maatschappij ,,De Schelde" te Vlissingen, welke daaraan dag en nacht door- werkt. Ondertusschen wordt door de kleinere zee- vaart voor op- en afschutten gebruik ge maakt van de middensluis. VERBOUWEN VAN HET P.T.T.-KANTOOR. De reeds lang aanhangige verbouwing van het post- en telegraafkantoor en telefoonge- bouw alhier, zal Dinsdag 4 November a.s. in het gebouw Parkstraat 2 te 's Gravenhage worden aanbesteed. AANRIJDIN G. Maandagmorgen om ongeveer half zeven werd de vee-auto van den heer P. nabij Kloos- terzande-Tol aangereden door de tram. De wagen kwam in de sloot terecht aan de over- zijde van den weg. Zoowel de locomotief als de auto werden beschadigd. De vee-auto ging v66r de tram uit en ont- moette een paar boerenwagens. Bij het voor- bijrijden kwam de chauffeur te dicht bij de rails, zoodat de tram er plotseling tegenop reed. De chauffeur, die in een dicht getimmer- de cabine zat, had blijkbaar de herhaalde sig- nalen van de loco niet gehoord en van achter- uit zien kon geen sprake zijn, omdat de twee meter breede dichte wand achter hem dit belette en de spiegel (het spionnetje) veel te kort was. Wonder boven wonder is dit onge- val zonder persoonlijke ongelukken afge- loopen. De marechaussee was direct ter plaatse voor het instellen van een onderzoek. De tweede zitting der Provinciale staten van Zeeland is door Ged. Staten vastgesteld op Dinsdag 11 November des avonds te half acht en het ligt in de bedoeling de verslagen der afdeelingen betreffende de voorstellen zooveel mogelijk te behandelen in eene ver gadering op Dinsdag 2 December des mor- gens te 10 uur. DE ZEEUWSCHE-VLAAMSCHE WATER- LEIDING IN DEN GEMEENTERAAD VAN HULST. VERSCHERPTE STRIJD TEGEN DE SMOKKELAARS. Gedurende de laatste dagen is het, naar de Tel. meldt, het grenstoezicht door de Duit- schers aanmerkelijk verscherpt in verband met den steeds toenemenden smokkelhandel. De Duitsche grensbeambten pogen met alle middelen den smokkelhandel te fnuiken, zon der veel succes echter, hoewel de smokkelaars weten dat hun leven steeds gevaar loopt. In de afgeloopen week zijn op Duitsch grondge- bied nabij de Limburgsche grens twee Duit sche smokkelaars doodgeschoten, die, ondanks de vordering om halt te houden, de vlucht trachtten te nemen. De winkeliers in de Duitsche grensdorpen die door den steeds toenemenden smokkel handel ernstig worden benadeeld, zien met be- langstelling de resultaten der verscherpte grensbewaking tegemoet. Hun Hollandschen collega's aan de grens gaat het echter den laatsten tijd in alle opzichten voor den wind. Ondanks alle bewaking neemt de onveilig- heid aan de grens echter toe. Te Dieteren onder de gemeente Echt werd dezer dagen uit de weide een aan den landbouwer Pijls toe- behoorend paard, dat een waarde had van ongeveer /600, gestolen. Na een uifgebreid onderzoek is het ontvreemde paard te Linnich (D.teruggevonden. De dief, een Duitscher, moest het paard in den steek laten, doch wist te ontkomen. TER NEUZEN, 15 October 1930. GEZELSCHAP „DE FLIEREFLUITERS". Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, zal a.s. Maandag in het ..Concert- en Bioscoopgebouw" een opvoering worden gege ven door het Gezelschap „De Flierefluiters", zijnde een gereorganiseerd gezelschap Nap de la Mar, thans onder leiding van de heeren A. M. de Jong en Walter Smith. Als hoofdper- sonen treden thans in dit stuk op Walter Smith, Cisca Kremer, mevr. R. de la Mar Kley, Mientje Pam, Hans Briining e.a. De leiding van den auteur, den heer A. M. de Jong, waarborgt een Welverzorgde en ar- tistiek op hoog peil staande voorstelling en verdient daarom ten voile den steun der too- neelliefhebbers. Blijkens de verschillende persbeoordeelingen wordt de rol van den „Flierefluiter" door Wal ter Smith meesterlijk vervuld. Hoe dit ge- schiedt met de kinderrollen van Merijntje en Bloze Kriekske, door Ciska Kremer en Mientje Pam, hebben we hier zelf reeds kunnen waar- deeren en behoeft dus niet verder besproken te worden, evenmin als de meesterlijke ver- tolking van de pastoorsrol door Hans Brii- ning. De costumeering en de verdere aankleeding is met zorg herzien en een alleszins verzorg- de voorstelling wordt gegarandeerd. Door de pers van verschillende provinciale hoofdsteden waar het gezelschap optrad, wordt het ze° - gunstig geresenceerd. Omtrent de behandeling van het waterlei- dingsvoorstel in de raadszitting te Hulst op jl. Vrijdag, ontleenen wij het volgende aan het verslag der ,,Z.-Koerier": Na schorsing der vergadering, in afwach- ting der komst van den heer Ir. Carrie re, van het Rijksdrinkwaterleidingbureau, welke ook de behandeling kwam bijwonen, werd het voorstel door den Voorzitter ingeieid en de heer Carriere voorgesteld. Daarna stelde hij de bespreking aan de orde De heer Wauters wenschte nadere inlichtin- gen omtrent het kamertarief terwijl de heer Poppe de kwestie der risico-garantie gaame eens duidelijk uiteengezet zag, teneinde bij het ppbliek eventueel misverstand dienaangaande weg te nemen. Op verzoek van den voorzitter belastte zich de heer Carriere met de beantwoording der vragers. Spreker stelde de voordeelen van het kamertarief duidelijk in het licht en wees er ten slotte op, dat door den annate volgens het voorgestelde tarief 7 en door den rijkste ongeveer f 50 zou moeten worden opgebracht. Wat de risico-garantie betreft, ging spre ker den normal en ontwikkelingsgang van het te stiichten bedrijf na. De eerste jaren zijn er tekorten te verwachten. Successievelijk ver- betert de toestand en zullen de tekorten weer kunnen worden ingehaald. Voor het niet te verwachten geval echter, dat de gemaakte becijferingen mochten tegenvallen, wordt van rijk en provincie een risico-garantie ge- vraagd, teneinde te voorkomen, dat de betrok- ken gemeenten zouden moeten bijpassen. Na- tuurlijk valt niet met volkomen zekerheid te zeggen, dat rijk en provinoie de aanvankelijk voor het groote plan verleende garantie zullen handhaven, doch men heeft bij de dienaan gaande genomen informaties den stelligen indruk gekregen, dat zulks w61 het geval zal zijn. Te zijner tijd zullen Kamer en Minister zich daarover hebben uit te spreken. Aan het thans aanhangige voorstel is echter de na- drukkelijike voorwaarde verbonden, dat rijk en provincie ook voor een der beide kleine plan- nen de voile garantie handhaven. Spreker verwijst dan naar Schouiwen Duiveland, waar in bedrijf is geopend. Daar zijn de tarieven hee. wat hooger dan de voor Zeeuwsch-Vlaanderen ontworpen tarieven. Ook daar bestond aan vankelijk een hevige oppositie. Na 3 maanden exploitatie is echter reeds meer dan 99 der bevolking aangesloten. Bruinisse toont een- zelfde beeld. Op een enkele uitzondering na is daar alles aangesloten. Men moet aan den tegenstand niet teveel gewicht toekennen. De heer Geerts houdt een betoog, hierop neerkomend, dat hij bezwaar heeft tegen de bestuursconstellatie en met name tegen den voorzitter der maatschappij, die, naar hij meent, de oorzaak is van het tegen de maat schappij ontstane wantrouwen. Waar hij de overtuiging heeft, dat de bewuste persoon ook in de nieuwe vennootschap weer terug zal keeren zal hij tegen het voorstel stemmen. De voorzitter verklaart met verbazing de redeneering van den heer Geerts te hebben aanhoord. Spreker zegt, niet goed te begrij- pen hoe de heer Geerts 1 persoon zoo zwaar kan tellen, dat hij hieraan een motief omtleent am tegen een zoo voamame zaak als dit waterieidingplan te stemmen. De heer Geerts verklaart, dat overduidelijk is gebleken, dat de persoon in kwestie steeds deed wat hij wilide. De heer Carriere wijst erop dat, hetizij men de oude maatschappij mocht reorganiseeren, hetzij men een nieuwe mocht oprichten, in elk geval een nieuw bestuur zou gekozen moeten worden. Men heeft het dus zelf in de hand am de persomen daarin aan te wijzen, die men wenschte. Spreker brengt dan hulde aan de groote gaven en de werkknacht van Mr. Die- leman, met wien hij het voorrecht had 10 jaar samen te werken. Als die er niet geweest was, aldus spreker, geloof ik niet, dat er iets bereikt zou zijn. Bij de door de Cammissie van Onderzoek ingestelde enquete is geen en- kel bezwarend feit komen vast te staan. Spre ker herhaalt, dat de arbedd van Mr. Dieleman bij het Rijkslbureau de grootste waardeering vindt. Het is spreker niet bekend of de hui- dige voorzitter in de nieuwe vennootschap zal terugkeeren. Doch stel, dat zulks het geval is, dan zullen er toch allijd nog 7 Commis- sarissen zijn, die zich kunnen doen gelden. De voorzitter wijst erop, dat behalve de veellbesproken Parijsche reis, niets positief tegen den betrokkeme kan worden aangevoerd. En zelfs die reis was geen absoluut aanvecht- bare zaak. Hij vraagt den heer Geerts op de man af of hij behalve de Parijsche reis eenig blameerend feit kan noemen. De heer Geerts verwijst naar de besprekin- gen in de Cammissie van Onderzoek, waaruit volgens hem zou moeten gebleken zijn, dat de handelingen van Mr. Dieleman de oorzaak waren van de oppositie. De voorzitter zegt, dat de oppositie heel andere oonzaken had. Wethouder Lockefeer meent, dat men nie- mand mag veroordeelen op vermoedens. Tegen den betrokkene kon door de Cammissie van Onderzoek geen enkel positief felt worden aangevoerd. Spreker vindt het onverant- woordelijk, op deze wijize te argumenteeren. Spreker wijst erop, dat de oppositie alles heeft aangegrepen, waarin zij maar een mid- del meende te kunnen vinden om de waterlei- ding te doen kelderen. Spreker is niet blind voor de fouten van bepaalde personen doch, hij vraagt daamaast ook waardeering voor de energie en de werkkracht, welke de voorzitter deir maatschappij getoond heeft te bezitten. Ook de heer Lockefeer wijst er dan evemeens op dat naast den voorzitter nog 6 andere per sonen de verantiwoordelijkheid dragen. De heer Dieleman is vertegenwoordiger van Ged. Staten. Als die hem zouden desavouee- ren, zouden zij aan de vage tegen zijn per soon ingebrachte beschuldigingen een schijn van waarheid geven. De heer Lockefeer vraagt dan of de be- rekeningen van de nieuwe plannen niet te veel geflatteerd zijn en of de tarieven niet hooger zullen worden en de rentabiliteit geringer door een combinatie van het 5e met het 4e district. De heer Geerts meent, dat de bezwaren tegen den heer D. in de Commissie van Onder zoek sterk naar voren zijn gekomen en tot uiting kwamen in het rapport. Toen de oude maatschappij een nieuw bestuur kreeg heeft dat nieuwe bestuur, dat de bezwaren kende, toch den heer D. weer tot voorzitter gekozen. Dat doet spreker geen vertrouwen hebben in de bestuursconstellatie van een nieuwe maat schappij. De heer Carriere wijst er nog eens met na- druk op, dat het onderzoek geen enkel positief feit aan het licht heeft gebracht. Het rapport der Commissie van Onderzoek spreekt zich ten dezen zeer duidelijk uit en wekt allerminst den indruk, welke de heer Geerts weergeeft. Het Rijksbureau, zoo verklaart spreker, is overtuigd, dat er niets is gebeurd, wat niet het licht kon verdragen. Spreker merkt op, dat, ook al had men een anderen voorzitter, in zekere kringen toch weer gelasterd zou worden. Dat is nu eenmaal de mentaliteit, zegt spreker. Hij houdt dan een warm plei- dooi voor de aanvaarding van het voorstel, er o.a. op wijizend, dat de Industrie en vooral ook de tram niet langer meer kan wachten en dat de waterleiding iets is, wat in het mo te leven niet meer gemist kan worden. Hij vraagt den raadsleden persoonlijke zaken toch onde rgeschikt te maken aan de groote belangen die op het spel staan. De heer Geerts is van meening, dat met iemond als de persoon in kwestie aan het hoofd de oppositie zal blijven bestaan. De betrokkene kan zich niet daarboven venheffen. Anderen zouden het wel kunnen. De Voorzitter merkt op, dat al is men het met het prive-leven van iemand niet eens, men een zoodanig persoon nog niet mag ver- denken van op alle mogelij'ke wijizen tegen het belang der maatschappij te handelen. Spreker brengt de groote kunde en de werkkracht van den betrokkene naar voren. Hij noemt het verder onverkwikkelijk in een apenbare zitting dergelijke persoonlijke aangelegenheden te be handelen, die beter in een besloten kitting thuishoorden. Als er gezegd wordt, dat Zeeuwsch-Vlaan deren achterlijk is, en dat er nieuw leven moet komen dan denken we wel het eerst aan de waterleiiding. De heer Geerts acht het nadeel, voor Z.-Vi. verbonden aan de leiding van den betrokkene zoo gnoot, dat hij zijn steun niet kan geven aan plannen waarbij die persoon niiet wordt uitgeschakeld. Men zou er jarenlang de nadee- lige gavolgen van ondervinden. De heer Carriere stelt nogmaals duidelijk in het licht, dat de oppositie niet in een bepaalde persoon haar uitgangspunt vindt. De oppo sitie zoekt een stok. Dat is duidelijk gebleken oa uit het feit, dat totaal-onbevoegden over allerlei technische kwesties een oordeel heb ben geveld. Spreker houdt nogmaals een welsprekend pleidooi ten gimste van de voor stellen. De heer Lockefeer beantwoordend, zegt spreker, dat de nieuwe plannen op dezelfde basis zijn opgezet als die van het groote plan: Gebleken is daanbij, dat de rentabiliteit dezelf de blijft. Zoowel de Voorzitter als de heer Carriere betoogen dan nog, dat men zich van de oppo sitie niiets heeft aan te trekken. Laatst- genoemde wijst erop, dat het thans gaat oyer i- /dn r\r-v-rvr»ai tl P tingen over het maatschappelijk kapdtaal en over de verplichte aansluiting welke hem door den heer Carriere worden verstrekt. De Voorzitter wijst er nog op hoe de water leiding onmisbaar is bij een zeker bescha- vingspeil. Spreker merkt op, dat alles, wat we eten en drinken in den modeme tij'd volr dioen moet aan zekere eischen van hygiene behalve het water. Het is best mogelijk. i aldus spreker, dat op het platteland groepen van menschem nog niet tot dat peil van be- sohaving zijn gekomen. Doch dat mag geen reden zijn om hen, die wel die behoefte voelen, door het niet-verplichtend stellen der aanslui ting een strop te bezorgen. De heer Lockefeer stelt dan nog de vragen of de beide plannen z66 zijn opgesteld, dat rekening is gehouden met de mogelijkheid, dat andere gemeenten later ook nog aan- sluiten en of alsnog aan andere gemeenten gelgenheid zal worden gegeven, om tot het nieuwe plan toe te treden. De heer Carrtere antwoordt, op de eerste vraag ibevestigend. De nieuwe plannen zullen straks in een aandeelhoudersvergadering der oude N.V. ter sprake komen. Dan zal iedere gemeente, die zulks wenscht, zich alsnog kun nen opgeven. De heer Lockefeer vraagt verder nog of bij de eventueele ontbinding der andere N.V. de reeds gemaakte voorschotten en onkosten pond-ponds gewijize door de 21 gemeenten- aandeelhoudsters der oude N.V. gedragen zullen worden. De heer Carriere wijst er op, dat zulks zeer zeker het geval izal moeten zijn met de f 10.000 die door het Rijk zijn voorgesohoten en met de aanizienlijke bedragen, die door Mr. Dieleman uit zijn prive-middelen zijn gefour- neerd. Dat is eeregeld zegt spreker. Voor het overige zal een billijke regeling getroffen dienen te worden. De Voorzitter wijst er thans nogmaals op, dat het hier gaat over de kwestie of men de waterleiding tot stand wenscht te brengen of haar voorgoed in Z.-Vlaanderen onmogelijk wil maken. Laten we, aldus spreker, aan Z.- Vlajanderen geven datgene, waamaar reeds zoo lang is uitgezien. Waar Sas van Gent en Ter Neuzen reeds in gunstigen zin hebben besloten ligt de beslissing over de al of niet mislukking der plannen bij Hulst. Spreker leest dan het bekende coneept-besluit voor en brengt dat in stemming. V66r stemmen de heeren Burm, Poppe, Baart, Van Lierop, Wauters, v. d. Walle en Lockefeer. Tegen stemt de heer Geerts. De Voorzitter dankt den Raad voor zijn ver- standige beslissing. Hij brengt hulde aan den heer Carriere voor diens uitnemende voorlich- ting en spreekt ten slotte den wensch uit, dat de gevallen beslissing in het belang mag iblijken te zijn van Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer Carriere feliciteert den Voorzitter en de leden van den Raad met het genomen besluit en spreekt den wensch uit, dat men thans ook hier zal toonen persoonlijke en kleine dingen op zvj te kunnen zetten en in eendrachtige samenwerking groote dingen tat stand te kunnen brengen. De Voorzitter sluit hiema de vergadering. slang op hem gericht werd dadelijk een ste- kende pijn in het onderlijf voelde. Hij is negen weken in het ziekenhuis verpleegd en twee- maal geopereerd. Het O.M. merkte op, dat verdachte toegeeft onvoorzichtig te zijn geweest. Er komen veel ongelukken voor onder werklieden die met dergelijke modeme werktuigen omgaan. De behandeling van deze zaak heeft haar open- baar nut, omdat aan alien die het aangaat, duidelijk is geworden, dat men met die werk tuigen buitengewoon voorzichtig moet om gaan. Het O. M. eischte 3 maanden gevange- nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De 52jarige arbeider T. J. te Peins is, door- dat hij uit de nog in beweging zijnde stooni- tram Franeker-Leeuwarden stapte, gevallen en overreden. Een been werd hem afgekneld. De man is naar het Diaconessenhuis te Leeu- warden overgebracht. EEN MOEDER VAN NEGEN KINDEREN SPOORLOOS VERDWENEN. Te Geertruidenberg is de 40jarige vrouw B., moeder van negen kinderen, spoorloos ver- dwenen. Aangezien verwacht wordt dat haar een ongeluk is overkomen, heeft de politie met speurhonden een onderzoek ingesteld. TRAMONTSPORING. De machinist Roks, die Zondag 5 dezer bij de tramontsporing te Prinsenhage emstige brandwonden opliep, is overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. Te Maastricht is Zaterdagmiddag de 29- jarige M. Hazeleers met zijn fiets in de Ja- cobstraat tegen een gemeente-autobus gereden en met het hoofd in een ijzeren pen terecht gekomen, die voor op den bus gevestigd wordt, om met een ijzeren vlaggetje eraan, voetbalwedstrijden aan de kondigen. Hij is naar het ziekenhuis gebracht, waar hij des avonds is overleden. INBREKER DOOR MARECHAUSSEES AAN GESCHOTEN. De marechaussees uit Waalwijk, die te Drunen op surveillance warn, zagen een man op verdachte wijze een woning op de fiets verlaten. Zij sommeerden hem, af te stappen, en toen daaraan geen gevolg werd gegeven, werd met de revolver een schot op hem afge- lost, dat hem in zijn zitvlak trof. Het bleek te zjjn de R. uit Tilburg, die reeds meer- malen wegens diefstal gevangenisstraf heeft ondergaan. Thans had hij ingebroken bij den molenaar v. d. W. en bij den herbergier v. d. W., waar hij eenige voorwerpen had gestolen. HOEK. Door Ged. Staten van Zeeland is, als zijnde in strijd met het algemeen belang, vernietigd het besluit van den raad dezer gemeente, waarbij werd besloten tot aankoop van het perceel van den heer W. van Petegem met het oog op wegsverbetering en het na afbraak van het huis aldaar bouwen van een muziek- tent. AXEL. Met ingang van 1 November a.s. is be- noemd tot onderwjjzer aan de Chr. school te Spui, de heer J. Verhaef, te Kampen. □an naar ommv j- Mei jl. het waterleiding- de gemeenten, die zich met door de oppos. fn na.ron i,oa] I,flhHpTi laten beinvlocden De Voorzitter stelt den Geerts de vraag of deze in emst van meening is, dat men terwille van de oppositie de plannen zou moeten op geven. j De heer Geerts verklaart, dat hij mderdaad de nadeelen aan de leiding van den betrokkene verbonden, zoo groot acht, dat de plannen hierdoor niet aanvaardlbaar worden. De Voorzitter ontkent, dat hierdoor de be langen der vennootschap zullen warden geschaad. De heer Geerts meent, dat het aanblrjven van den betrokkene het toetreden van buiten- staande gemeenten te zeerste zal belemmeren. Wat moet heit zwaarste-wegen, vraagt hij. De Voorzitter; Het zwaarst moet de water leiding wegen. De heer Carri&re mert op, dat als eenmaal een waterleiding tot stand is gekomen de be zwaren der buitenstaanders wel successieve lijk zullen wegvallen. De heer Wauters vraagt nog enkele inlich- ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Afdeeling B. Voor de eerste klasse had Zondag te Clinge een ontmoeting plaats tusschen Clinge I en Breskens I. De uitslag was een 52 overwinning voor Breskens. De stand is thans: gesp. gew. gel. verl. Sassche Boys Breskens Terneuzen II Hulst II Clinge doelp. pt. 10—2 4 9—10 3 6—6 1 2—6 1 8—11 1 Voor de tweede klasse werden Zondag een tweetal wedstrijden gespeeld. Hontenisse trad op eigen terrein in't strijd- perk tegen Graauw. De gasten wisten met 21 de meerdere te blijven. S.T.E.E.N. had in eigen huis Oranje van Lamswaarde te bekampen. Oranje moest met een 52 nederlaag huistoe keeren. De stand is thans: S.T.E.E.N. Terneuzen III Hontenisse Axel II Graauw Oranje gesp. 3 2 3 3 3 2 gew. 3 1 1 1 1 gel. verl. doelp. pt. 1 2 2 2 1 1 12—6 7—6 8—8 6—9 5—6 5—10 DE ZAAK BORREN. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft kapi- tein Borren, gewezen commandant van de troepen op Curasao, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 6en dag, wegens het feit, dat het aan hem als militair bevelhebber te wij ten is geweest, dat een bezette plaats door den vijand overvallen is. De 27jarige boorder D. W. te Overschie heeft zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden gehad ter zake van het ver- oorzaken*van lichamelijk letsel door schuld. Hij had op 3 Juli onvoorzichtig en onnaden- kend de slang van een luchtboor, waaruit samengeperste lucht met een druk van onge veer 4 5 atmosfeer tegen het met kleeding bedekte achterlichaam van B. v. V. gehouden, die een trapje opging, waardoor lucht in het lichaam is gedrongen, de dikke darm van v. V. was over de geheele lengte gebarsten, waardoor operatief ingrijpen noodzakelijk is geworden en v. V. geruimen tijd in het zieken huis verpleegd is moeten worden. Verdachte bleek nog zeer onder den indruk van zijn daad en gaf toe zeer onvoorzichtig gehandeld te hebben. Het slachtoffer, de 14jarige ijzerwerkers- maat v. V. verklaarde, dat hij toen de lucht- EEN TWEEJARIG MEISJE ONTVOERD. Zondagmiddag te 12.17 kwam met den trein te Apeldoom mede mevr. D., afkomstig uit Amsterdam, om haar ouders, die aan den Zanderijweg wonen, te bezoeken. Zij had haar 2-jarig dochtertje, hetwelk zij Zaterdag uit het Kleuterhuis te Naarden had gehaald en thans naar haar ouders wilde brengen bij zich. Ter hoogte van garage Keekstra aan de As- selschestraat kwam haar een auto langzaam achterop rijden. Het bleek, dat een man op het spatbord had plaats genomen. Plotseling sprong hij van den auto en nam na een hef- tige worsteling de moeder het kind af. Hij verdween er mee in den auto, die daarna in voile vaart de Asselschestraat afreed. Tijdens de worsteling herkende mevr. D, in den aan- valler haar man, van wien ze sinds eenigen tijd gescheiden leeft, aldus meldt ,,De Cou- rant". De politie stelde onmiddellijk een ern stig onderzoek in. Een voorbijganger ver klaarde letter en nummer van den auto te hebben opgenomen en wel M 7278. Het hier- na ingestelde onderzoek bewees, dat de auto te Nijmegen thuis behoorde. Het onderzoek te Nijmegen wees echter uit bedoeld nummer en letter van een motorrijwiel was. Aange zien de jongen pertinent in zijn verklaring is, vermoedt de politie, dat van een valsch nummer en letter gebruik is gemaakt. Het onderzoek duurt voort. De Rotterdamsche politie berichtte aldus meldt de N. R. Crt. zes weken geleden aan de Haagsche politie, dat een aantal bekende hazardspelers uit Rotterdam zoo lang waren opgejaagd, dat ze besloten hadden hun domi- cilie te verplaatsen waarschijnlijk naar Den Haag. Al spoedig bleek, dat de heeren zich op het Spui hadden gevestigd. Juist op den boek van den nieuwen verkeersweg staat een oud pandje, no. 38. Beneden is een rijwielzaak gevestigd, boven stonden twee etages leeg. Het wachten was nu op een definitiieve aanwijzing, dat er daar gespeeld werd, am in te kunnen grijpen. Als het eenigszins mogelijk was, wilde de politie de heeren op heeterdaad betrappen. De controle van het verdachte perceel was niet gemakkelijk. De heeren had den rondam posten uiitgezet. Zoo stond 's avonds geregeld een man bij de auto's die daar op het Spui geparkeerd worden, quasi als bewaker, maar in werkelrjkheid als uitkijk en vangpost. In het midden van de vorige week reeds was een averval voorbereid, maar juist voor men aankwam, verliet een groote groep het perceel, zoodat waarschijnlijk net een spelletje was afgeloopen. Zaterdagavond werd de overval henhaalci Gebleken was dat van 4 tot 7 uur en van 9 uur tot zoolang men wilde gespeeld werd. Om half zes reden, beschut achter een bus van de tram, twee auto's voor met ongeveer tien politie- menschen. V66r de posten konden waar- schiuwen was men bij de deur. Er werd ge- beld. Juist was men van plan den toegang te forceeren, toen er open gedaan werd. Over trapjes en gangetjes kwam men op de eerste verdieping. Maar het onraad was al bespeurd. Alle lichten waren gedoofd en tien zaklan- taams van de politie konden niets anders vin den dan 20 mannen, die in een armoedige kamer om een groote, groene tafelmks zaten te doen. Wat dominosteenen, wat kaarten en een damspel werden in beslag genomen, maar verder geen nieuws. Geen drank. Geen vrou- wen. Komisch deed het aan, dat in deze armoedige amgeving Monte Carlo was ge- copieerd. Net als daar, zat de „croupier in een inham van de tafel. Twee derden der aanwezigen bleken beken- den te zijn, souteneurs en kwartjesvinders. De rest moet aspirant-slachtoffers zijn ge- W66St De houders van de speelgelegenheid bleken te zijn de vier Rotterdammers, de Gefors. T., De R. en L. L„ die te Rotterdam woont, maar van Poolsche origine is. L. v. B. uit de Njjen- rodestraat te 's Gravenhage, scheen als baas op te treden.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2