Vrouwen harden 8 F 0 B I. LAKDBOPW BERICHTEH. QB&KVaDE BERICHTEN, VOETBAL. DAME TE NEERBOSCH AANGERAND. Ingez. Med. wezigheid voortdurend ten voile moeten wor- den vervangen. Op grond daarvan hebben Ged. Staten gemeend geen vergunning te kun- nen verleenen. YERSTEKELINGEN OVER BOORD GEWORPEN. De rivierpolitie te Amsterdam heeft dezer dagen den derden stuurman van het Grieksche stoomscbip .Theodora Calagis" aangehouden, omdat de uitlevering van dezen vreemdeJing is verzocht. De zeeman is naar het huis van bewaring overgebracht. Hij zal zieh hebben te verantwoorden omdat hij reeds geruimen tijd geleden gemeld drie verstekelingen, die aan boord van het schip waren, zou hebben over boord doen werpen, althans zou hij heb ben toegelaten, dat deze menschen oveilboord werden geworpen. In andere havenplaatsen ztjn de kapitein en de andere officieren reeds aangehouden. Bij zijn aanhouding heeft de derde stuurman verklaard, dat hij miets af- weet van hetgeen hem ten laste wordt gelegd. AXEL. Zaterdag wilde de chauffeur P. H. E. alhier een auto op gang brengen, waarbij de motor plotseling zgn. terugsloeg. E. kreeg een hevi- gen klap en leed veel pijn in de pols. Bij ge- neeskundig onderzoek bleek, dat de pols was gebroken. SLUISKIL. In de tweede helft van September kwam in de woning van een winkelier alhier een on- bekend persoon, die vroeg of hij aldaar in de kost kon komen. Hij gaf zieh uit als mon- teur, %erkzaam zijnde bij een bekende moto- renfabriek, vanwege die fabriek zouden diverse motoren worden geplaatst in de Am- moniakfabriek, en over eenige dagen kwamen nog een tweetal monteurs die eveneens ibij den winkelier in de kost zouden gaan. Men nam den onbekende die bovendien gezegd had, dat hij aan de Philipsfabrieken ook werkzaam was geweest, in huis. Een dezer dagen echter was hif spoorloos verdwenen zonder betaling van kostgeld. Bij de politie werd van een en ander aangifte gedaan. KON. NEDERL. VOETBALBOND. Afdeeling IV. Wedstrijduitslagen van Zondag 12 Oct. le klasse. N.A.C.Donga WilhelminaB.V.V. P.S.V.Eindhoven M.V.V.De Valk Willem IIN.O.A.D. 6—3 2—1 9—0 1—1 0—4 DE CRISIS IN DEN LANDBOUW. In de vergaderzaal van de Eerste Kamer vergaderde Vrijdag het Koninklijk Nederl. Landbouwcomite onder voorzitterschap van den heer J. L. Nysingh. We beleven een tijd van malaise, die groote moeilijkheden meebrengt voor de leiders van landbouworganisaties, zeide de voorzitter in zijn openingswoord. Zij immers kunnen geen middelen aanwijzen om verbetering in den toestand te brengen. Deze dingen zijn een ge- volg van de ontwikkeling der wereldhuishou- ding en zij moeten hun tijd hebben. Rationa- lisatie, hoewel hier en daar nog wel moge- lijk, zal alleen niet voldoende zijn. Zonder de hulp der regeering zal het niet mogelijk zijn verzuchting ,te brengen. Er is overleg gepleegd met andere organisaties en het is gelukt een z.g. groen front te vormen, dat aan de regee ring maatregelen heeft geadviseerd. Inmid- dels heeft de Regeering een commissie Lo- vink ingesteld, die al belangrijke adviezen van de regeering heeft doen uitgaan. Het reeds in werking getreden Suikerwetje is de vrucht van een advies der commissie. Een tweede advies geldt een maalgebod, waarvan naar spr. hoopt, de tarweverbouwers spoedig de vruchten zullen plukken. In de derde plaats is geadviseerd over steun aan den aardappel- teelt in de veenkolonien; spr. hoopt, dat de veenkolonien spoedig geholpen zullen worden. Andere onderwerpen zijn nog in studie. Het landbouwcomite heeft bjj de regeering aangedrongen tot het tijdig mededeelen van haar maatregelen ten behoeve van de tarwe verbouwers. Van al deze maatregelen is er nog slechts een: het Suikerwetje, in het Staatsblad ver- schenen. Dat is een mager resultaat. De Troonrede noemt alleen de hervorming van de economische voorlichting; ten opzichte van steunverleening of helpende maatregelen biedt de Troonrede geen perspectief. Daartegenover vormt de aankondiging van allerlei maatrege len door den Minister van Arbeid een schril contrast. Allerlei maatregelen worden in het vooruitzicht gesteld, zonder dat men zich af- vraagt of de landbouw hierdoor ook zal wor den geschaad. Wel zeer missen wij een zelf- standig landbouwministerie. Toch wijst de Regeering op de uiterste krachtsinspanning, die noodig zal zijn om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Van wie moet die uitgaan? Spr. concludeert, dat de landbouwers in hechte aaneensluiting hun heil moeten zoeken. De emst der tijden is voor het comit6 een aan- sporing te meer om krachtig zijn arbeid voort te zetten. Maar het is een gebiedende eisch, dat de Regeering den toestand onder de oogen ziet. De landbouw is een der gewichtigste takken van ons volksbestaan. Mannen van goeden wille tellen wij in de bij het comite aangesloten besturen en onder de ambtenaren der organisaties. In het bijzonder noemde spr. den secretaris van het comitd, dr. Molhuysen en den adj.-secretaris, den heer Smit. De landbouworganisatie heeft veel goeds, maar verbetering is nog evenwel mogelijk. Het verslag van den secretaris werd goed- gekeurd, evenals de rekening en verantwoor- ding. Benoemd werden tot lid der financieele commissie, in de plaats van den heer Tj. B. E. Kielstra te 's Gravenhage, de heer A. J. Bom te Dinteloord; herbenoemd werden tot leden van de commissie voor het tentoonstellings- wezen dr. J. van Vredenburch te Capellen en ir. H. Wibbens te 's Gravenhage. Het woord was daarna aan den heer J. E. Doombos te Schildwolde (Gr.) voor het hou- den van een inleiding over het cooperatieve element in de Nederlandsche aardappel- industrie. machine gekomen, waarbij hem de ringvin- ger en de middenvinger geheel werden afge- rukt. TWEE GE VAN GEN EN ONTVLUCHT. Uit de bijzondere strafgevangenis te Sche- veningen zijn naar ,,De Courant" meldt Zondagavond tusschen halfelf en elf uur twee gevangenen ontvlucht. Beide uitbrekers heb ben met behulp van een vijl de tralies van hun eel doorgezaagd en met achterlating van hun gevangeniskleeding, behoudens onderbroek en borstrok, de gevangenis verlaten. De ge- stichtskleeding werd in de gang buiten de eel gevonden. Het vermoeden is gewettigd, dat zij buiten de gevangenis hulp hebben ge- had en bovenkleeding hebben ontvangen. Een meisje heeft in de buurt een auto zien stil- staan, die zich daarna in vliegende vaart in de richting van Den Haag begaf. De com- missaris van politie Kramer leidt het onder zoek met patrouilles en politiehonden. Het signalement der ontvluchten luidt: le. Iwan Maslanka, Rus, oud 28 jaar, hor- logemaker, 1.60 M. lang, lichtblond haar, glad gezicht, breed hoog voorhoofd, spitsie kin, bleeke gelaatskleur, blauwe oogen, uitste- kende jukbeenderen, loopt zwaaiend met het bovenlichaam, spreekt behalve Russisch ge broken Duitsch en gebroken Nederlandsch. 2e. Thomas Johannes Verweyen, oud 22 jaar, zeeman, 1.64 M. lang, blond achterover- gekamd haar, lichtbruine oogen, gladgescho- ren gezicht, stevig postuur, loopt opvallend militair rechtop. De Rus was opgesloten wegens diefstal in vereeniging gepleegd en had nog straf te goed tot 22 Maart 1931. Verweyen onderging zijn straf wegens mishandeling en zou op 25 October a.s. zijn vrijgekomen. Hij is Rotter- dammer van geboorte; zijn ouders wonen op het oogenblik te Amsterdam. 2e klasse A. T.S.C.M.E.V.O. DoskoBreda MiddelburgBaronie 3e klasse A. TemeuzenVlissingen II Zeelandia IIHulst WalcherenSinoto GoesH.K.I. Vlissingen I— 3e klasse B. -N.A.C. Ill 2—2 6—1 4—1 6—1 2—6 4—1 3—6 3—4 TERNEUZEN IVLISSINGEN H. Terneuzen speelde thuis zijn tweede compe- titiewedstrijd en wel tegen de reserves van Vlissingen. Onmiddellijk na aftrap is Terneu zen in den aanval. Het blijkt al direct dat Vlissingen over een goed backstel en een goe den keeper beschikt. Talrijke malen treed de doelverdediger reddend op. Toch kan hij niet verhinderen, dat Temeuzen voor rust drie- maal scoort. Na de rust is Terneuzen weer van het begin af in den aanval, doch door het stug verdedl- gen van Vlissingen voorkomt deze voorloopig doelpunten. Na een kwartier komt echter nummer vier. Wanneer daarna Vlissingen een comer krijgt te nemen, ontstaat hieruit voor haar een tegenpunt. Het spel wordt nu eenigen tijd door een flinke regenbui onderbroken. Bij hervatting blijkt het dat de nu ontstane glad- heid van het terrein aan het spel veel afbreuk doet. Talrijke valpartijen zijn het gevolg. Het is dan weer Temeuzen, die het heiligdom van haar tegenstander weet te vinden. Kort daar- op verhoogt zij weer de score. 61. Met dezen stand komt ook het einde. Voor Zondag is aan de beurt de belangrijke ontmoeting HulstTemeuzen. Laten de spe- lers van Temeuzen zich er van doordrongen zijn wat bij deze wedstrijd op het spel staat, en door eendrachtig samenwerken de overwin- ning pogen te behalen. HULST II—SASSCHE BOYS. Gisteren togen de Sassche Boys naar Hulst om aldaar den strijd aan te binden tegen de Hulstersche reserves. Direct na den aftrap zijn de Boys in het offensief. Reeds na vgf minuten nemen zij, door een prachtig schot van hun linksbinnen, de leiding. Even later gaat de linksbuiten er met de bal vandoor, zet goed voor en een der binnenspelers heeft slechts voor het in- schieten 02. Nu komen ook de gastheeren er beter in, doch hun aanvallen strandden alle op de Sassche achterhoede. Als de Boys dan weer tot den aanval overgaan, is het de rechtsbinnen die de Hulstersche doelman het nakijken geeft 03. Hiema gaat de strijd vrijwel gelijk op; doelpunten worden er voor de rust niet meer gemaakt. Na de hervatting zijn de Boys veel in de meerderheid, waartegen de Hulstersche aan val zich slechts bepaalt tot sporadische uit- vallen. Door slecht schieten en uitstekend verdedigen van de Hulstersche doelman heb ben de gasten echter weinig succes. Na een half uur gelukt het de Boys eindelijk uit een schermutseling haar score te verhoogen. 40. Daarna zakt ook het spel der gasten en is het slechts een futloos heen en weer getrap, zon der dat een der beide partijen nog scoren, zoodat de Sassche Boys voor de tweede maal met de puntjes gaan schuiven. BIETENOORLOG IN WEST-BRABANT. Men meldt uit Zevembergen aan de N. R. Ct.: De Cooperatieve Beetwortelsuikerfaibriek te Zevenbergen maakt in den laatsten tijd be- nauwde dagen door. De boeren loopen met lijsten, vergaderen en houden besprekingen zonder eind. Een algemeene vergadering te Zevenbergen, gehouden in den nacht van vorige Maandag op Dinsdag j.l. heeft het vroegere bestuur, bestaande uit de heeren P. Vogelaar, A. Korteweg en L. de Wit ge- schorst. Behalve de alom heerschende crisis in den landbouw komt het noodlot de landbouwers in deze streken nog meer vervolgen met een nieuiwe catastrofe. Nagenoeg geen toiet wordt nog geleverd, er heerscht een grenzenlooze onzekerheid, zoodat het niet zeker is, dat de falbriek foinnenkort zal gaan draaien. De Centrale bietenvereeniging Zevenbergen heeft aan de boeren-iaandeelhouders een cir culate gezonden, waarin o.m. het volgende wordt medegedeeld: In de algemeene vergadering der Centrale bietenvereeniging te Zevenbergen op 3 Oct. is het bestuur geschorst en zijn plaatsver- vangende Ibestuurders benoemd. De reden van deze schorsing is, dat, terwijl het bestuur sleohts gemachtigd was, om voor een kwantum van circa 5 millioen kilogram beetiwortelen in te koopen, nader is gebleken, dat door of namens het bestuur voorsohotten zijn uitbetaald over een kwantum van circa 27 millioen K.G. Terstond na de benoeming van de plaatsvervangende bestuurders is deze zaak onder de oogen gezien en is getracht een oplossing te vinden, die in deze aangelegenheid rekening houdt met de belangen van alle ge- interesseerden. Door medewerking van derden is men hierin geslaagd. De regeling komt hierop neer, dat afgenomen kan worden de helft van ieders kwantum, waarvoor formulieren zijn ingezon- den, doch zulks onder de uitdrukkelijke voor- waarde, dat de leveranciers zich hiermee dan ook volkomen accoord verklaren. Het plaatsvervangend bestuur heeft ge meend, om zoo spoedig mogelijk met een der- gejijk voorstel te moeten komen eh dit voor- ste! te doen aan ieder, die voorschotten heeft ontvangen. In hoeverre hieruit eenige rechten zijn af te leiden, kon nog niet worden onderzocht, zoo dat het bestuur bij niet aanneming van het voorstel ook aan niets getoonden is. VIER MAN OVERBOORD GESLAGEN TIJDENS STORMWEER. De Hamiburgsche barg „Padua" die te Delf- zijl binnenliep om een lading salpeter te los- sen, heeft aan de maatschappij gerapporteerd, dat zij onderweg, ten Westen van Zuid-Ame- rika op 30 gr. Z.B. zeer ruw weer heeft gehad. Tijdens een storm werden niet minder dan drie leden der bemanning van dek geslagen, die alien den dood in de golven hebben gevon den. Later is nog een vierde man bij storm- weer uit den mast gevallen. Eigenaardig is. dat in dit gedeelte van den Stillen Oceaan het weer over het algemeen steeds uitmuntend is. HAND IN EEN WORSTMACHINE. In de slagerij der firma van der P. aan den Goudscherijweg te Rotterdam is de 28jarige slager J. A. met zijn rechterhand in een worst- INBRAAK OP KLAARLICHTEN DAG. In de Prins Hendrikstraat te Eindhoven is op klaarlichten dag ingebroken bij den heer H. en voor ongeveer f 3000 aan effecten ge- stolen. Men heeft vermoeden dat de daders geen onbekenden zijn. Van de vijf certificaten zijn de cijfers en letters aan de politie opgegeven. Behalve deze stukken werden drie briefjes van 100, een bankbiljet van f 50 en twee bankbiljetten van 25 vermist. TUSSCHEN EEN DORSCHMACHINE GERAAKT. Te Well geraakte het 2%jarig dochtertje van J. R. tusschen een dorschmachine. De kleine werd zoo emstig gewond, dat zij is bezweken. KOKENDE KOFFIE GEDRONKEN. Te Breda is in het St. Ignatiusziekenhuis overleden een 2jarig zoontje van J. v. K., te Waspik, dat uit een kan kokende koffie had gedronken. Donderdagavond omstreeks 7 uur 30 wan- delde een dame op den Westkanaaldijk te Neerbosch. Daar passeerde haar een wielrij- der, die bij haar gekomen, haar aangreep en aanrandde, onder bedreiging met een mes. De dader stapte daarna weer op zijn fiets en verdween. De dame was in staat een nauw- keurig signalement op te geven, doch de poli tie is er nog niet in geslaagd den dader te arresteeren. RADIOLAMPEN STUKGESLAGEN. Toen gedurende een onweer te Baarn de bliksem ergens insloeg, had op vele plaatsen de terugslag ernstige gevolgen. Dozijnen radlo- houders meldden het stukslaan van hunne toestellen of lampen. Op twee plaatsen werd een begin van brand geconstateerd en zelfs op den plek vloog een raam uit de sponning. Vele telefoontoe- stellen werden gestoord, terwijl het aantal stukgeslagen lampen in het electrisch net legio was. VROUW IN BRAND GERAAKT. Bij het aanmaken van de kachel geraakten de kleeren van de 74jarige weduwe H. J. van G. te Nieuwer-Amstel in brand. Zij had de tegenwoordigheid van geest zich op den grond te wentelen, waardoor het vuur grootendeels gedoofd werd. De oude vrouw had ernstige brandwonden opgeloopen. DE GELUKKIGEN VAN DE 130.000. De f 100.000 met als premie de f 30.000 Is voor de helft aan tien arbeiders van de bul- zenfabriek aan de Hembrug gevallen. Van deze tien arbeiders wonen negen te Amster dam en een te Zaandam. Zij hadden tezamen een half lot. Een aantal leden van de zetterij van het Hbl. behoorde tot de gelukkigen; zij deelen samen een tientje van "het gelukkige lot. De Residentiebode weet nog het volgende mede te deelen: Het kantoor waar de geluks- bom is gebarsten is bjj de collectrice mevr. Spiekman te Rotterdam. Donderdagmiddag half drie waren te 's Gra venhage reeds een zestal geluksvogels bij den hoofdvertegenwoordiger van Lotisico, die een negental twintigjes van het nummer (waarop de ton is gevallen is) omloop had, hun portie komen halen. BLOEDBRUILOFT TE AALBERGEN. Donderdagavond hebben zeer ernstige vecht- partijen plaats gehad op de bruiloft van den landbouwer K. te Albergen (gem. Tubbergen). Samen en in vereeniging hebben de drie ge- broeders G. zekeren v. d. A. zeer ernstig met messen en bierglazen aan het hoofd verwond en hem een drietal diepe vleeschwonden toe- gebracht. Ook den bruidegom is door enkele bruiloftsgasten een g^t in het hoofd geslagen, terwijl een tiental bezoekers van de bruiloft min of meer emstig verwond werd. Het was een waar slagveld. In den laten avond van Donderdag heeft de burgemeester van Tubbergen met een drietal politie-agenten zich, volgens de Msb. naar de plaats van het misdrijf begeven en een onder zoek ingesteld. Er werden 40 getuigen ge- hoord. Twee der gebroeders G. werden ge- arresteerd. De toestand van H. v. d. A. was ernstig. De gemeente-arts, dr. J. Huf, heeft den mis- handelden geneeskundigen bijstand verleend en de wonden gehecht. In beslag genomen werden drie bebloede messen, een schaar, een tabaksdoos en een zaklantaam. MET BRANDENDEN BAARD DE STRAAT OPGELOOPEN. Vrijdagnacht zagen voorbijgangers in de Hovenierstraat te Rotterdam plotseling een ouden man zijn huis uit komen loopen, wiens hoofdhaar en baard in brand stonden. Zij doofden zoo spoedig mogelijk de vlammen, waarna de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel werd vervoerd, waar hij in emsti- gen toestand ter verpleging werd opgenomen met brandwonden aan hoofd, gelaat en han- den. Het was de 81jarige H. J. J., die, toen men hem naar de oorzaak van het in brand vlie- gen van zijn haar vroeg, vertelde, dat hij, ter wijl hij in bed lag, had willen kijken hoe laat of het was. Hij had daarbij gebruik gemaakt van een kaars; de vlammen daarvan had zijn haar in brand gestoken. SCHILDERSPATROON TE ROTTERDAM IN DE VAL GELOKT. Zaterdagmorgen vervoegde zich een schil- derspatroon aan. een leegstaande woning aan de Maretakstraat te Rotterdam, waarheen hij per briefkaart ontboden was, voor het op- nemen van schilderwerk. Terwijl hij werd rondgeleid door een man, die zich als eigenaar voordeed, werd hij door dezen met een met zand gevulde ijzeren buis eenige malen op het hoofd geslagen. Hij werd ernstig verwond, doch bleef bij kennis, waardoor de dader de vlucht nam. De verwondingen bleken nog mede te vallen, zoodat de schilderspatroon niet in het ziekenhuis behoefde te worden opgenomen. De dader heeft den sleutel van het onbewoonde pand gehaald bij een cafd- houder in de buurt, voorgevende dat hij dit wilde huren. Zijn signalement is bekend. Men heeft hem nog achtervolgd, doch is zijn spoor kwijtgeraakt. URNEN IN NOORD-BRABANT OPGEGRAVEN. De heer Rijken te Veldhoven (N.Br.) werd dezer dagen gewaarschuwd dat er achter de z.g. Engelsbergen oudheidkundige vondsten waren gedaan. Deze heer, die in deze streek een bekend archeoloog is en reeds meermalen oudheidkundige vondsten aan den bodem ont- trok, waarschuwde den gemeente-archivaris van Eindhoven, den heer van der Waerden, onder wiens leiding werd vervolgd, meldt het Hbl. Al spoedig bleek, dat men hier een groot umenveld had aangeboord. Op circa 1 Meter diepte werden onder de leemlagen twee ge heel gave urnen opgedolven, beide circa 20 c.M. hoog, doch overigens in vorm afwijkend. Deze urnen staan afgebeeld in het werk van prof. Holwerda en blijken Germaansch vaat- werk te zijn uit circa 200 jaar na Chr. Groote manden vol scherven, sommige van inkepingen andere van ooren voorzien, zijn reeds opgegra- ven. Een assistent van prof. Holwerda leidt thans verder de onderzoekingen. EEN GEVAARLIJKE ARRESTATIE. Twee agenten van politie te Berlijn hadden Vrijdagochtend opdracht gekregen zekeren Kriehme, die als rijwieldief bekend staat en die ook van het plegen van een paar inbraken wordt verdacht, in diens woning in het Noor- den der stad in hechtenis te gaan nemen. De agenten trokken naar de kamer, die door Kriehme wordt bewoond en toen ze geen antwoord kregen, stapten ze het vertrek bin- nen. Kriehme lag nog in bed. De agenten deelden hem mede, dat hij gearresteerd was en verzochten hem zich aan te kleeden. Op hetzelfde oogenblik haalde Kriehme een revol ver onder zijn hoofdkussen vandaan en vuurde vijf schoten op de agenten. De eene werd door kogels in de dij getroffen; de andere agent trok onmiddellijk zijn revolver en trof den misdadiger in hoofd en borst, zoodat hij vrijwel onmiddellijk dood was. De gewonde agent werd naar een ziekenhuis gebracht en daar terstond geopereerd. Kriemhe, die 29 jaar oud was, was onlangs uit de gevangenis ontsnapt. UIT EEN VLIEGTUIG GESPRONGEN. Na de landing te Hannover van het vlieg- tuig van den dienst HamburgHannover deelde een passagier mede, dat een andere passagier te 12,10 uur uit het vliegtuig is gesprongen. Hij had den anderen passagier voor het venster zien zitten, totdat hij plot seling een hevigen tocht voelde. Toen hij keek, zag hij den man door het venster in de diepte verdwijnen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de 31jarige chauffeur Paul Kippler uit het vlieg tuig gesprongen was. De man was sedert eenigen tijd werkloos, zoodat men mede in verband met zijn moeilijke familieomstandig- heden aanneemt, dat hij uit wanhoop omlaag gesprongen is. hij zonder werk aan uitkeering ontving. Hij kwam steeds te laat, was lui en nog brutaal op den koop toe en liet maar al te duidelijk blijken, dat hij slechts erop wachtte te worden ontslagen. Inderdaad kreeg hij ontslag en ging nu weer stempelen. Maar dat kwam ter oore van den Amtsanwalt en zoo werd hij voor'het gerechtshof gedaagd, waar zijn nalatigheid bij het w^rk door zijn eigen toegeven en de getuigenissen van zijn kameraden werd be- wezen. Hierop werd hij wegens lediggang tot een week hechtenis veroordeeld. De straf is voorwaardelijk, dus de man kan, als hij weer werk krijgt, en zich dan goed gedraagt, nog de hechtenis ontgaan. Maar het is voor hem een goede waarschuwing geweest. VERVALSCHING VAN AANDEELEN. Een oplichter op groote schaal ziet zich plotseling zijn tot dusver zoo winstgevend be- drijf ontnomen! Het betreft den vijf-en-dertig- jarigen Spanjaard Gomez de Segura, die sedert kort te Parijs was gevestigd. Hij is de man, die zich schuldig heeft gemaakt aan het vervalschen van aandeelen eener Engel- sche maatschappij. De maatschappij in quaestie is de Shell Transport and Trading Cy. Ltd., met een aan- deelenkapitaal van 43 millioen pd. st. Gomez de Segura had in twee groote Parijsche ban- ken een depot van aandeelen dezer maat schappij liggen, waarvan hij zich ibediende om kassabedragen tot een hoogte van 50 van de waarde van het depot op te nemen. Tevens dienden de gedeponeerde fondsen hem tot dek- king zijner (beursoperaties. Dezer dagen bemerkte een der toanken, dat de op de fondsen voorkomende handteekenin- gen niet overeenkwamen met die van de maat schappij. Er werden eenige stukken per vlieg tuig naar de Shell Transport te Londen ge zonden, die spoedig telefoneerde, dat zij valsch waren. De financieele brigade" te Parijs opende toen een onderzoek, waarbij bleek, dat de Spanjaard bij de eene Parijsche bank 485 aan deelen, bij de andere 675, ter waarde van 500 francs elk, had gedeponeerd. Ten kantore van Gomez de Segura werden nog tachtig aandeelen gevonden. Het bleek, dat de Span jaard in de Rue Faubourg-Montmartre een klein credietbankje beheerde met een zeer miniem aantal clienten. Tijdens de huiszoeking trachtte de Segura te ontvluchten, doch hij werd spoedig op straat achterhaald en gegrepen. Hij bekende dat de aandeelen valsch waren, doch bewaar- de het stilzrwijgen omtrent degenen, die zijn medeplichtigen waren bij het vervaardigen ervan. EEN MOTOR-AMPHIBIE". Uit Jtoohefort-sur-Mer is een z.g. ,,Motor- amphibie" aangekomen. Het is een motor- boot, die op raderen kan worden gemonteerd, en zich dan als automobiel over land kan voortbeiwegen. De imzittenden hebben het voornemen op deze wijze een reis door Europa en Afrika te maken. Den tocht over de Golf van Biscaye heben zij reeds volbracht. De GEVAARLIJKE „ACHTBAAN". Qp de Oktoiberfestwiese te Munchen is "bp een achtbaan een wagen in een Ibocht blijven steken, met het gevolg, dat de erachter vol gende wagen met groote vaart tegen den stilstaanden botste. Twee personen werden er uit geslingerd en emstig gewond. Bovendien kregen 9 anderen lichte verwondingen. GELD EN BRILLANTEN ONTROLD. Aan een juwelier uit Antwerpen, die zich op een zakenreis bevond, werd tijdens de reis van Wiedbaden naar Frankfurt in den snel- trein een portefeuille ontrold met geld en bril- janten, tot een gezamenlijke waarde van 47.000 rijksmark. Hij heeft het verlies eerst bemerkt toen hij in de stad inkoopen ging doen. EEN BOMAANSLAG TE LEMBERG. Te Lemberg is een bomaanslag gepleegd op het gebouw van de Oekrainsche verbruiks- vereeniging Centrosojus. Snel na elkaar ont- plofben een aantal bommen, met sterke ont- ploffingskracht. Het inwendige van het ge bouw met de wapenvoorraad en alle documen- ten en boeken zijn vemield. Van de omliggen- de huizen zijn ongeveer 300 ruiten stuk ge slagen. De bewaker van het gebouw en zijn gezin waren alleen in het ljuis en werden door den luchtdruk uit hun bedden geworpen en gekwetst. In een cafe aan den overkant heb ben verscheidene menschen door glassplinters kwetsuren opgeloopen. Van de daders ont- breekt tot nu toe elk spoor. De bewaker be- weert, dat het gebouw 's avonds is gesloten, en niemand meer toegelaten wordt. Ooggetuigen helbben echter verklaard, dat twee verdachte gestalten kort na den aanslag het gebouw hebben verlaten BOTSING VAN VLIEGTUIGEN. Dezer dagen stegen van het vliegterrein van Le Bourget een bombardeervliegtuig en 2 militaire jachtvliegtuigen op, welke laatsten een aanvalsmanoeuvre op het eerste zouden uitvoeren. Toen de twee jachtvliegtuigen op groote hoogte tot den aanval zouden overgaan, kwamen zij in voile vaart met elkaar in bot- sing, waardoor beide vliegtuigen in brand geraakten en op den grond stortten. De bestuurder van het eene vliegtuig werd bij de botsing uit het vliegtuig geworpen, doch zijn valscherm ontplooide zich, zoodat hij on- gedeerd op den grond terecht kwam. De be stuurder van het andere vliegtuig kon slechts als verkoold lijk uit de overblijfselen worden vandaan gehaald. CENSUUR OP EEN GRAFSCHRIFT Het ongewone verschijnsel, dat op een graf- schrift censuur wordt uitgeoefend, heeft zich te Praag voorgedaan. Bij gelegenheid van de parade op den 80en verjaardag van president Masaryk kwamen n.l. twee vliegtuigen met elkander in botsing, waarbij vier jongelieden den dood vonden. Voor den piloot Matejka richtten de ouders thans een grafmonument op, waarop te lezen staat, dat deze op 22jari- gen leeftijd „als offer van het feest van den 80en verjaardag van den president der repu- bliek" gestorven was. De moeder van Matejka ontving daarop een aanschrijving, dat het op- schrift binnen twee dagen moest worden ver- wijderd, aangezien dit een ophitsend karak- ter had. De moeder appelleerde bij den Prager magistraat, die echter haar verzoek van de hand wees. LEDIGGANG IS STRAFBAAR. Een steuntrekker te Berlijn was geruimen tijd werkloos geweest en was daarna tewerk gesteld bq de productieve werkloosheidsvoor- ziening. Maar het beviel hem niets. bij hard werk niet zoo heel veel meer te verdienen dan DE OCEAAN ALS AUTO-KERKHOF. De Amerikanen hebben er zich al veel zorg over gemaakt, wat er gedaan moet worden met de vele duizenden versleten auto's, die ieder jaar in de Ver. Staten opgeruimd moeten worden. Thans heeft men een nieuw idee; een stoomvaartmaatschappij heeft zich bereid verklaard de wagens tegen twee dollar per stuk mee te nemen en buiten de haven van New-York te verliezen, zoodat zij in den Oceaan een roemloos einde vinden. ARTISTEN GEDOOD BIJ AUTO-ONGELUK. Een emstig auto-ongeluk is, volgens een bericht in de Berlijnsche bladen, een Tirolsche artistengroep overkomen op den straatweg MaagdenburgGenthin. De artisten bevon- den zich in den auto van den directeur op weg naar Berlijn. In de naibrjheid van het plaatsje kwam de auto in botsing met een van tegen- overgestelde richting komenden vrachtauto, Alle 5 inzittenden werden gewond. Twee van hen, de aan het stuur zittende directeur Arthur Jacob Dammhofer uit Munchen en de musicus K. uit Innsbruck zijn spoedig na het ongeval overleden. De overige leden van het gezelschap, drie jonge meisjes, zijn met levensgevaarlijke verwondingen in het zieken huis optgenomen. VERKOCHT MET RECHT VAN WEDERINKOOP. De rechtbank in Florence krijgt een fraaie zaak uit een bergdorpje bij Prato te behande- len. Luigi, de schoenlapper, 40 jaar oud, is er sinds tien jaren getrouwd met de nu 35jarige Rina. De dichter zegt wel: De hartstocht ver- vliegt, de liefde zal blijven, maar bij onzen lapper was alleen het eerste het geval. In elk geval geld en lekker eten en drinken had hij liever dan zijn vrouw. En toen hij dan ook nog bemerkte, dat zijn vriend, de 37jarige Ar- turo, welgevallen aan de nog altijd knappe Rina had, sloeg hij hem voor zijn vrouw aan hem te verkoopen. Koopprijs: honderd lire contant, eenige flesschen Chianti (maar het moest eehte zijn), een paar konijnen en wat haantjes. Het koopcontract werd in alien vorm opgemaakt. Het bevatte echter een zeer be langrijke bepaling. Luigi de schoenlapper be- hield zich namelijk het recht van wedennkoop voor voor het geval dat te eeniger tijd liefde en hartstocht zegt het spreekwoord niet, dat oude liefde niet roest? in hem weder mocht ontwaken. In dit geval moest hij den kooper de helft van den koopprijs terug- betalen. Spoedig sprak men in heel de streek van niets anders dan van dit eigenaardige koopcontract. Zoo kwam do geschiedenis ook de zestig- iarige weduwe Teresa ter oore, de moeder van de verkochte vrouw. Kan men haar kwalrjk nemen, dat ze werkelrjk de booze schoonmoe- der der legende werd, toen ze van het optre- den van haar schoonzoon hoorde? Teresa dwong haar Rina in haar moeders buis terug te keeren. Daar was echter de kooper Arturo niet over gesticht. Ik sta op mijn recht, sprak hij als een Shylock. Krachtig drong hij bij de weduwe aan op levering van zijn „eigendom Toen dit hem werd geweigerd, ging hij naa Luigi den schoenlapper en eischte van dezen hetzii de vrouw, hetzij de overeengekomen terugbetaling. Luigi evenwel wilde nergens van weten. Hij had er geen schuld aan, zei hij dat Arturo zijn eigendom was kwrjt geraakt en hii kon er dus ook niet verantwoordelijk voor gesteld worden. Arturo moest het maar met zijn schoonmoeder uitvechten. De heele bevolking is gebrand op de uit- spraak in dit rechtsgeding. Natuurlijk zal de rechtbank het koopcontract metig verklaren als inbreuk makend op de goede zeden. Maar wat zal ze met de beide contractanten doen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2