O! die Rugpijn! LANDBOU WBEBICHTE R. aKMKHODg BERTCHTKBT. Dam- en Schaakrubriek. BFBOESLUKE STAND. TERNEUZEN I VLISSINGEN II Bekendmaking, Rugpijn kan een waarschuwing zijn, dat uw nieren verzwakt zijn. Om de ellendige last te doen verdwijnen en pijn te verlichten. dient gij de oor- zaak van de kwaal weg te nemen en de nieren te versterken. Nieraandoeningen komen voor op elken leeftijd en de eruit voortkomen- de kwalen en ziekten als rugpijn, uri- nekwalen. waterzuchtige zwellingen, DAMMEN. SCHAKEN. ZONDAG 12 OCT. A. A. DEES, Axelschestr. la, Ter Neuzen. Tel. 178. rkoiimah'crlio rtiinon linnfHniin e>n nra- OE UITVOERCONTROLE OP DE UIEN. De in land- en tuinbouwkringen algemeen toe- gejuichte Landbouwuitvoerwet werd met ingang van 15 September 1930 van toepassing ver- klaard op uien. Dit product werd n.l. in zoo slechte toestand op de buitenlandsche markt aangevoerd, dat het de Regeering wenschelijk voorkwam om van haar bevoegdheid gebruik te maken en de uitvoer van niet tot een goed handelsproduct verwerkte uien te verbieden. Reeds nu blijkt duidelijk welk nuttig werk verricht is met de instelling van deze controle, omdat het een prikkel blijkt te zijn voor land- en tuinbouwers om hun producten beter af te leveren. Immers zoolang er nog handelaren wer- den gevonden, die ook het slecht klaar gemaakte product afnamen, achtte men het niet noodig er meer zorg aan te besteden, ook al werd ons afzetgebied erdoor in gevaar gebracht. Zooals bij alle verbeteringen, doen zich bij het aanbrengen ervan verschillende moeilijkheden voor. Zoo blijkt reeds duidelijk, dat niet iedere teler van uien erop is ingericht om zijn product vlug en deugdelijk in orde te maken en dus bij de aflevering moeilijkheden worden ondervonden, terwijl ook het Uitvoer Controle Bureau, aan wie de uitvoering van de controle is opgedragen, door het groot aantal laadplaatsen niet steeds kan voldoen aan den wensch van den handel, En vooral niet 3934, waarop zou volgen 26X37 (42X31); 24—30 (35X24); 19X39 (28X10); 39X26 enz. 8. 26X37 9. 42X31 24—29 10. 33X24 20X40 11. 45X34 1520 12. 34—30 20—24 13. 39—33 7—12 14. 44—39 11—17 15. 5045 1—7 16. 4742 17—21 17. 31—26 5—10 18. 26X17 12X21 19. 4944 In aanmerking kwam hier 4641 prachtige stand. Schijf 49 wordt hier o.i. te vroeg opgespeeld, daar nog in geen enkel op- zicht blijkt, aan welke zijde van het bord deze schijf in het verdere spel noodig zal zijn. 19. 1015 20. 44—40 15—20?? Een zeer zwakke voortzetting en volkomen onnoodig. Zwart was wellicht bang voor het kaatsingszetje 2722, 2520, 40X18 en 28X26, maar eenvoudig 2126 had dit voor- komen. 21. 36—31 21—26 22. 39—34 26X37 23. 42X31 7—12 24. 31—26 12—17 25. 27—21 16X27 26. 32X12 8X17 27. 4641 23X32 voor sterke positiespelers als de Batakkers, maar wel dient men de combinaties der ope ning te kennen. Met Wit gelbeuren door deze leemte slechts weinig ongelukken, maar met zwart worden de Batakkers wel eens het slachtoffer van de een of andere theoretische val. Zoo bijv. spelen ze in de e2e4 opening vaak de Philidor-verdediging (2d7d6), welke speciaal in hun handen een gedueht wapen beteekent. Er liggen echter in deze opening voetangels en klemmen, hoewel een uurtje studie voldoende is, om iederen schaker daarvan volledig op de hoogte te stellen. Zoo dient men te weten, dat na 1. e4, e5. 2. Pf3, d6. 3. d4, Pd7, 4. Lc4, de plausibele zet Le7 foutief is en minstens-een pion kost: 5. dXe5, PXe5. 6. PXe5, dXe5. 7. Dh5! of anders: 5. dXe5, dXe5? 6. Dd5! E6n der Batakkers koos deze laatste variant tegen mij in een simultaanpartij en stond dus reeds na enkele zetten hopeloos, wat niet weg- nam, dat hij later toch nog een toreneindspel wist te bereiken, dat slechts met de grootste moelte te winnen was." Tot zoover voor ditmaal het relaas van Dr. Buwe. We plaatsen hieronder een partij, welke Dr. Euwe in een zijner simultaanseances in Indie speelde. Wit: Dr. M. Euiwe.' Zwart: Si Hoekoem. Philidor-verdediging. 1. e2e., e7—e5. 2. Pgl—f3, d7—d6. 3. d2d4, f7—f6. 4. Lflc4, Pg8e7? Dit llrngit QQTj r.ir,n Ud V Pc7P"66 fill X ffi. Petrus Freijser, oud 26 j., jm. en Sophia Pe- tronella Maria de Paepe, oud 25 j., jd. Geboorten. 5 Sept. Maria Coleta, d. van Emiel A. Bertram en van Bertha Maria Coleta Prenen. 9 Sept. Maria Germaine, d. van Gustaaf Vergauwen en van Marcellina Aman da Louisa van den Brande. Anna Elisa, d. van Petrus Romtoout en van Elisa van Hoetj. 14 Sept. Bernard Louis Maria, z. van Isedo- rus Maes en van Justina Johanna M. Danckaert. 19 Sept. Andre Achille Adrien, z. van Adrianus P. J. van Oers en van Martha M. Schaut. 27 Sept. Eugene Desire, d. van Antoine S. M. Boddaert en van Louisa M. van Laar. 28 Sept. Maria Josepha, d. van Josephus M. G. de Wolf en van Johanna Bosschaert. Overlijden. 18 Sept. Leonard van de Velde, oud 2 j., z. van Remigius F. van de Velde en van Gerarda M. Huijbrecht. 25 Sept. An- thonius Marie COrtvriendt, oud 8 j., z. van Edumond A. Cortvriendt en van Ursula Elisa Plassaert. IJZENDIJKE. HuwelijkSHaangiften. 11 Sept. Carolus Joan- nis Baptista van Waes, oud 23 j., jm. en Stephanie Mathilde Ververs, oud 28 j., jd. Pieter Andries Hochart, oud 37 j., jm. en Magdalena Kromhaut, oud 31 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 30 Sept. Carolus Joannis Baptista van Waes, oud 23 j., jm. en Stephanie Mathilde Ververs, oud 28 j., jd. Q'-.t-oa iimigt Job an 7. van van de waterleiding de bepaling voor, dat zolderkamers welker dakschild geheel of ge- deeltelijk in aanraking met de buitenlucht staan niet als kamers zullen beschouwd worden. De heer De Leux: De Voorzitter zegt dat Burg, en Weth. soepel zullen zijn bij het ver- leenen van ontheffing van aansluiting. Dat rnoet evenwel in het oog gehouden worden, dat menschen, die goed water hebben niet ge- dwongen moeten worden toch aan te sluiten. Burg, en Weth. die op 't oogenblik hier zijn, blijven niet altijd. Dat kan veranderen. De heer Verschaffel: Ik geloof dat 't goed is, dat ook gezegd wordt, dat de meeisten een desillusie zullen hebben. Ik denk dat de meeste menschen moeten aansluiten. De bodem is zoo, dat hier van goed water bijna niet gesproken kan worden. De heer Stouthamer: Ik meen, dat het niet moeilijk voor Burg, en Weth. zal zijn om uit te maken, wie moet aansluiten, daar het toch loopt over een Rijkslaboratorium. Be heer Verschaffel: Ik wijs hoofdzake- lijk op de desillusie, die de meesten zullen hebben. Het rijkslaboratorium zal van de 100 gevallen 90 procent afkeuren. De heer Marquinie; Maar Burg, en Weth. zullen soepel zijn. De heer Verschaffel: Maar Burg, en Weth. zijn geen chemikers. De heer Stouthamer: Ik zie, dat het komen zal, zooals het met 't electrisch licht gegaan is. In het begin zijn de menschen schoorvoe- tend, later komen degenen, die zelfs ver van den kabel wonen met het verzoek om hun aan te sluiten. 't Zal wel weer hetzelfde gan- getje gaan als vroeger. Er worden veel woorden gebruikt. Toen zijn zelfs anonieme brieven'aan de raadsleden geschreven, waar- in zij in hun brood bedreigd werden. Zoo iemand vergeet, dat een raadslid hier ge bracht is door den wil van het volk, in de tweede plaats is die handelwijze unfair. De heer Verschaffel: Ik denk, dat het heel gemakkelijk gaan zal. We hebben de laag- ste tarieven voor electriciteit. De Voorzitter heeft gezegd dat we de laagste tarieven voor de waterleiding zullen krijgen, 't zal dus heel gemakkelijk gaan. Be Voorzitter: We zullen nu over 't voor- stel stemmen. De heer Neeteson: Ik wil alleen dit nog zeggen, dat men zich niet druk over die ver- plichte aansluiting zal moeten maken. Voor de eerste kraan geloopen heeft zullen de meesten aansluiten. Als ze de zegeningen van de waterleiding hebben leeren kennen, doen de meesten het gaarne. De heer Stouthamer: Wij zijn nog lid van de oude vennootschap en verplichten ons dus •tot niets als rijk en provincie geen garantie geven. De Voorzitter: Juist. De heer Marquinie: Er zal wel oppositie tegen komen. Maar we mogen niet vergeten dat de industrie absoluut behoefte heeft aan de waterleiding. En voor de industrie moe ten we hier alles over hebben. We mogen niet vergeten, dat de industrie ook voor een groot deel van de waterleiding zal profitee- ren. De heer Neeteson: Het mag als een pu- bliek geheim beschouwd worden, dat de in dustrie plannen overweegt, om op eigen houtje in een waterleiding te voorzien. Als dat komt, komt er niet veel meer van een waterleiding terecht, want dan wordt het te duur. Alsnu komt het voorstel in stemming. Alle leden stemmen vdor, zoodat het besluit met algemeene stemmen genomen is. De Voorzitter: Ik wensch de heeren profi- ciat met dit besluit, dat niet alleen een zegen zal zijn voor Sas van Gent, maar ook een zegen voor geheel Zeeuwsch-Vlaanderen. Na dazen gelukwensch komt aan de orde het laatste punt van de agenda: Voorstel tot het aanlbrengen van eenige wijzagingen in de begrooting van 1930, waartegen door niemand bezwaren worden ingebraoht. Nu de agenda met dit laatste punt is afge- handeid stelt de Voorzitter de gelegenheid open tot het stellen van vragen, waarvan de heer De Mul een gretig gebruik maakt om te informeeren naar het salaris van den tweeden stadsreiniger. De heer De Mul: Mijnheer de Voorzitter. Van ter zijde heb ik vernomem, dat de tweede stadsreiniger er aan denkt den gemeentediienst te verlaten, omdat hij te weinig verdient. U hebt indertijd toegezegd om op een vraag van den heer De Leux om die 2 menschen' een betere bezoldiging te geven, daarop terug te komen. Hce staat het nu met die zaak? De Voorzitter: Het is waar, dat een stads reiniger nog maar korten tijd in dienst der gemeente, bij mij«is geweest en mij werlkelijk gezegd heeft, dat hij werk zou gaan vragen bij de suikerfabriek om de campagne mee te maken, omdat hij niet genoeg verdient. Hij deelde mij mede, dat hij zich verschillen de zaken moest aanschaffen, een regenjas, schoenen enz. en dat hij van 20 per week waarvan nog f 3 huishuur afmoest niet kon rondkomen. Ook was hij verplicht geweest met zijn kind 7 keer naar Gent naar een dok- ter te gaan. Toen is 't zoover gekomen, dat hij mij gezegd heeft, dat hij gaarne in dienst der gemeente is en zou willen blijven als zijn vrouw als schuurster de campagne kon mee- maken. Ik heb toen bij den directeur der suiker fabriek ge'informeerd en deze heeft mij toe gezegd, dat, alhoewel het moeilijk was, hij toch prdbeeren zou de vrouw aan het werk te zetten, waama de man de zaak nog eens zou aanzien. De heer De Mul: Dat is heel mooi, dat de vrouw er wat wil bij verdienen. Maar 't is toch geen goede toestand. Het zou wensohe- lij.k zijn, zoo spoedi'g mogelijk verbetering in de positie van dien man te brengen. De heer Marquinie: 't Is toch al gebeurd in de begrooting. Door Burg, en Weth. is het besluit genomen, dat een voorstel zal gedaan worden aan den raad. De Voorzitter: De man wist het al. De heer De Leux; 't Is eigenaardig dat Burg, en Weth. eer de begrooting verscheen niet met een voorstel zijn gekomen, om de 2 stadsreinigers te verhoogen, maar slechts met een. Beiden staan gelijk in salaris, ik hoop, dat zij gelijk in salaris zullen blijven en Burg, en Weth. niet te karig zullen zijn. Sas van Gent is op 't oogenblik 't laagst in zijn be zoldiging van de stadsreinigers. Zij hebben 2 honden noodig en hun wordt geen vergoeding gegeven voor het aanschaffen van kleeding bij mat weer. 20 is te weinig en veel te wei nig. De menschen moeten met goed en slecht weer op straat zijn. Alle gemeenten verstrek- ken regenjassen of vergoeding daarvoor. Al wat ik kan zeggen is, dat ik hoop, dat 't de laatste keer is. dat ik er op moet aandringen. Want als de man op straat moet zijn en de vrouw in de fabriek moet gaan werken is dat geen toestand. En ik hoop dat zij hen in salaris gelijk stellen, zoodat zij elkander niet scheef behoeven aan te zien. De Voorzitter: Burgemeester en wethou- ders zullen met voorstellen komen. De heer Neeteson: De bewering dat Sas van Gent de laagste gemeente van Zeeuwsch- Vlaanderen zou zijn, wat de bezoldiging der stadreinigers betreft moet ik den heer De Leux tegenspreken. Ik heb laatst een adver- tentie gezien, dat in een andere gemeente, lang niet de kleinste, een stadsreiniger ge- vraag'd werd op een salaris van 750 per jaar. Ik vind dat wel niet genoeg maar haal het alleen als feit, dat tegenspreekt de veronder- .steUing van De Leux dat wij de laagste van Zeeuwsch-Vlaanderen zouden zijn. De heer De Leux: Dat zal dan ook de ge meente wel zijn en was dat voor den heelen dag of maar enkele uren per dag. De heer Neeteson: Lang niet de kleinste. De heer Stouthamer: Daar zal de vrouw dan ook hard moeten meewer'ken om den kost te verdienen. De heer De Mul: Ik zal er geen woorden meer over verspillen nu Burg, en Weth. de verzekering hebben gegeven, dat zij met een voorstel zullen komen. Hiermede loopt daze interpellate af en daar verder niets meer ter tafel wordt gebracht wordt de vergadering gesloten. EEN MILLIOENENGIFT AAN ENGELAND. Naar gemeld wordt, heeft de Amerikaan- sche spoorwegmagnaat Edward Harkness, wiens vader een van de eerste vennooten was van Rockefeller, een groote geldsom geschon- ken, die door bepaalde kringen geschat wordt op twee millioen pond sterling, De gift werd toevertrouwd aan een raad van vijf administrateurs, die besloten hebben, haar aan te wenden voor ieder werk, dat op grond van de wet als liefdadig kan worden gekwalificeerd. In het voorwoord van de acte van donatie wordt gezegd, dat Groot-Brittannie tijdens den oorlog zijn hulpmiddelen besteedde, zonder rekening te houden met iets anders dan het algemeen belang, en dat het sinds den vrede, zonder klachten, op eervolle wijze den last draagt, die op het leven van zijn volk drukt. De gever hoopt tenslotte, dat de gift niet alleen zal dienen, om de huidlge moeilijkheden te boven te komen, maar er ook toe bij zal dragen am het toekomstige welzijn van dit land te bevorderen. HTTWELIJKSZWENDELAAR TE BERLIJN ONTMASKERD. De politie te Berlijn is er, mfildt de Telegr., dezer dagen in geslaagd een langgezocht huwelijkszwendelaar in arrest te nemen. Deze man, de 45jarige bazuinblazer August Ruthe had hat in zqn kunst al ver gebracht, maar daar hij vreesde dat zijn positie toch niet vol doende aantrekkingskracht op het schoone geslacht zou uitoefenen, gaf hij zich uit voor inspecteur der belastingen. Hij toonde allerlei (valsche) documenten, die zich uitputten in lof over zijn bekwaamheden. Alle meisjes ge- loofden hem op zijn woord, tot er eindelijk een was, die al dien lof in twijfel trok en na eeni- onderzoek tot de conclusie kwam, dat de stuk- ken valsche waren. Dit leidde tot Ruthe's arrestatie. De namen die Ruthe zich aanmat waren verschillend, maar steeds van bekenden klank: Hoffman, Schuman e.d. Als een der dames op- belde kreeg zij daardoor steeds een volkomen onschuldig ambtenaar aan de telefoon, die den door haar genoemden naam droeg. Ruthe zelf had uitvluchten genoeg: dienstreizen waren bij hem aan de orde van den dag. Intusschen had hij heel wat geld van de be- drogenen weten te verkrijgen, sommen die van 200 tot 500 mark beliepen, doch een flink totaal vormden, gezien het feit, dat de ba zuinblazer 25 contribuanten op zijn boekje had. Hij hield van naam en adres precies boek en noteerde ook bepaalde bijzonderheden uit zijn brieven aan de dames, opdat er geen ver- wisselingen zouden plaats hebben. Alle 25 be- drogen bruiden zijn van de arrestatie in ken- nis gesteld. SCHAREN IN BALEN LOMPEN. De douane-ambtenaren te New-York heb ben drie personen gearresteerd, die poogden een hoeveelheid scharen het land binnen te smokkelen. De waren waren in een groot aantal balen lompen verpakt, doch de autoriteiten waren van deze smokkelpoging op de hoogte gesteld. Bij de aankomst van het stoomschip Albert Ballin", van de Hapaglijn, begaven zich eenige als havenarbeiders verkleede douane-beamb- ten aan boord van het schip en hielden de lading vodden in het oog. Toen de balen op een vrachtauto werden geladen om te worden vervoerd, grepen zij in, namen de goederen in beslag en arresteerden de drie schuldigen. DE FAMILIE DER MET A ALKONIN GEN De multi-millionnair Daniel Guggenheim is in den ouderdom van 74 jaar overleden. De Guggenheims zijn metaalvorsten, schrijft ,,Het Vad." Zij zijn georganiseerd in de wereld- firma Guggenheim Brothers, welk concern haar vertakkingen heeft over de geheele wereld, maar toch vooral in Noord- en Zuid- Amerika. Voor goud hehlben de Guggenheims belangstelling, maar nog veel meer voor koper, doch in het kort voor „metalen'. Hun beteekenis op de kopermarkt had hen tot de zeer rijke Amerikanen gemaakt; en dat is gebleken door de grootsche wijze waar op zij geld weggeven voor doeleinden van openbaar nut. Een der broers was Simon, die in de politiek is geweest (senator te Was hington voor den staat Colorado) en deze Simon stichtte ter nagedachtenis aan zijn zoon John Simon (in 1922 overleden) het „John Simon Guggenheim-fonds", waaruit beurzen worden verleenid aan Amerikaansche studen- ten in het buitenland, zonder dat onderscheid gemaakt wordt voor ras, kleur, geloof of sexe. De eerste stichtingsgift bedroeg 3.000.000. Een andere broer was Daniel, wiens over lijden thans gemeld is. Diens zoon, Harry P., was in den wereldoorlog marine-vlieger, en heeft als zoodanig gediend in Frabkrijk, Italie en Engeland. Hij is thans ook in het groote koperbedrijfmaar zijn belangstelling in het vliegweizen bleef beistaan. Dat verklaart ook waarom zijn vader, de nu overleden Daniel, in 1926 het „Daniel Gug genheim Fonds ter bevordering van de lucht- vaart" schiep. Dat fonds werd gesticht met een donatie van 2.5000.000. Men ziet het, de Guggenheims houden van behoorlijke bedragen. Guggenheim Bros, werd gevormd door vijf broers, van wie er dan nu een is overleden. De techniek van den kopermijnbouw, maar vooral het winnen van koper uit de ertsen en het bereiden van een zuiver product, hebben zij tot groote hoogte gebracht. EEN REIS OM DE AARDE IN EEN DAG. Tegenwoordig heeft men voor een reis om de aarde wanneer van een Zeppelin ge bruik wordt gemaakt een paar weken noo dig. In de toekomst zal men daarvoor een dag noodig hebben en misschien nog minder dan &§n dag. Men zal in een vliegmachine reizen en men zal een geheel nieuwen weg kiezen: den weg door de Stratosfeer. Dat is de sfeer, die zich bevindt voorbij de aura van de aarde, de laag, waar geen weerstand van de lucht is en het vliegtuig, om zoo te zeggen met de snelheid van een ster daarin kan vlie- gen. Deskundigen verklaren, dat het reeds thans mogelijk is, een vliegtuig te bouwen, dat zon der het geDruiken van raketten of andere mid- delen om het vliegtuig de noodige snelheid te geven, in staat is 19.000 M en wellicht hooger te stijgen. De hoogste hoogte, welke, tot nu toe, door een vliegmachine werd be- reikt, bedroeg ongeveer 14.000 M. Ja men vertelt, dat een Duitsche vliegtuigbouwer het voomemen heeft een vliegmachine te bouwen waarin zich passagiershutten met kunstma- tige zuurstof bevinden. Want de lucht- scheepvaart in de stratosfeer is voor alles een vraagstuk wat betreft het zich verschaffen van de noodige zuurstof. Wij leven als het ware op den bodem van de luchtzee, die als een geweldige gordel onze planeet omgeeft. De hoogte van dezen gordel wordt op 12000 tot 14000 M. geschat. Het is bekend, dat de lucht steeds dunner wordt, hoe hooger wij komen en ook worden de hoo- gere luchtlagen veel koeler. We weten, dat de toppen der bergen met eeuwige sneeuw zijn bedekt. De piloot die den luchtgordel om onze aarde wil verlaten, moet door luchtlagen vliegen, waarvan de temperatuur op 60 tot 70 graden onder nul wordt geschat. Weet hij een hoogte van 14000 M. te bereiken, dan heeft hij een gebied bereikt, dat warmer, dat aangenamer is geworden. Wolken en stor- men zijn daar niet meer. Hij heeft ze onder zich gelaten. Daar is zonneschijn, felle zon- neschijn. De groote sterren schijnen te han- gen aan een donkerblauwen hemel en alle sterren zijn, op den dag zichtbaar. De piloot heeft het gebied van de stilte bereikt. Hij zal dan wel 18000 M. boven de aarde zijn. Is hij in staat op zulk een hoogte te verblijven, kan hij zichzelf en zijn motor van zuurstof voorzien, dan zijn ongekende snelheden te be- reiken. Zooals men door ballons heeft kunnen va.st- stellen waaien in het gebied van de stilte zachte stroomingen met groote snelheid. De Oostelijke strooming, die boven den evenaar op een hoogte van 1200016000 M. loopt, zou de snelheid van een vliegtuig, wan neer ze goed werd aangewend, voor een reis van Europa naar Amerika, met een snelheid van 100 K.M. kunnen verhoogen. Behalve de Oostelijke strooming werd een Westelijke waargenomen. En deze zou weer kunnen worden gebruikt voor den tocht Amerika Europa. plaats in staat het gesignaleerde euvel te be- strijden, zoowel door een oordeelkundige mon tage van de lamp, als door voorlichting van hun clienten. Behalve op het belangrijke vraagstuk der verblindende rijwielverlichting is nog op een tweede punt van niet minder groot belang de aandacht gevestigd. We doelen hier op den rooden reflector, welke achter aan het rijwiel moet zijn bevestigd en volgens de voorschrif- ten daarop vallende lichtstralen duidelijk zichtbaar rood moet terugkaatsen. Dat hier- aan nog veel ontbreekt, kunnen we helaas nog dagelijks waarnemen. Hopenlijk mogen deze stappen er toe bijdragen, dat steeds meer het besef levendig wordt, dat ieder weggebruiker de verplichting heeft er toe mede te werken, datgene te vermrjden, wat het leven van an- deren en eigen leven in gevaar kan brengen. OOSTBURG. Mej. drs. I. H. Schipper, tijdelijk leerares aan de Rijkskweekschool te Oostburg, is be- noemd aan de H. B. S. en kweekschool voor onderwijzeressen te Soerabaja. HULST. In de hedenmorgen gehouden vergadering van den gemeenteraad werd met 7 tegen 1 stem, die van den heer M. C. Geerts, aange- nomen het voorstel om deel te nemen aan de Waterleiding voor Zeeuwsch-Vlaanderen, eventueel voor de gemeenten Hulst, Sas van Gent en Ter Neuzen. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten we de Bra- ban tsche brieven van Dr6" en eenige andere stukken uitstellen tot het volgende nummer. RED. Nam. 5V2 u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7. 8Vi en 10 uur. s Namiddags om 2 V2 uur Lof. CXCII. We hebben aan de hand van verscheidene partijen reeds aangetoond, dat de wedstrijd om het kampioenschap van Zeeland zich dit jaar allerminst door voortreffelijk spel van de voor- afgaande heeft onderscheiden. Ook in onder- staande partij bereikt het spel weer niet die hoogte, welke in een wedstrijd om het pro- vinciale kampioenschap verwacht zou kunnen worden. Wit. Zwart. J. Strooband, Mid'burg. P. Meijers, Vlissingen. Onregelmatige opening. 1. 3228 1924 Voor dit excentrieke antwoord sehijnt bij den zwartspeler een zekere voofliefde te be- staan. Met 2024 en later 1823 zou hij hetzelfde effect bereiken, n.l. VQorkoming van het flankspel en inleiding tot de klassieke partij 2. 37—32 14—19 3. 41—37 10—14 4. 34—30 18—23 5. 31—27 17—21 6. 37—31 12—18! Zwart legt hiermee een ouderwetsch valletje, dat beginnende dammers goed moeten onthou- den, daar het in de Hollandsche partij vaak voorkomt. Indien wit nu n.l. 31 26 speelt, forceert zwart schijfwinst door 2429, enz., onverschillig hoe wit slaat. 7. 30 -25 21—26 8. 40—34 Dr. Euwe in Indie. De Nederlandsche schaakkampioen, Dr. M. Euwe, die, naar men weet, in Indie op tour- nee is geweest, heeft daar tolijkens zijn schrij- ven in onderscheidene bladen interessante er- varingen opgedaan. Zeer belangwekkend is, wat hij meedeelt over het schaakleven der Batakkers, die, hoewel nog niet in de wieg gelegd voor grootmeesters, een spel vertoonen, dat zonder theoretische kennis hier en daar weinig minder dan virtuoos mag heeten. Dr. Euwe zegt o.m. „De Batakkers zijn gefboren schaakspelers. Van hun jeugd af beoefenen ze het spel en voor de ontplooiing van hun capaciteiten heb ben ze reeds daarom volop de gelegenheid, omdat de vrouw in deze landen al het werk verricht en practisch gesproken nog. slavin is. Het spel der Batakkers is een studie over- waard! Vooropgesteld dient, dat ik alleen het oog heb op den onbesehaafden Batakker, die lezen noch schrijven kan en slechts gebrekkig Maleisch spreekt, den Batakker dus, die z66 „uit de kampong" komt. Deze z.g. „wilde Batakkers, die veel sterker spelen dan de beter onderlegde inlanders, zijn natuurspelers, wier kracht uitsluitend op routine gebaseerd is. Merkwaardig is nu, dat ondanks het gemis aan contact met Europeesche krachten de speelwijze der Batakkers zeer veel overeen- komt met de onze. Grootmeesters zijn het echter nog niet, want ze hebben fouten, emstige tekortkomingen, waarvan de voornaamste wel is de onvoldoen- de kracht in het combineeren. Daaruit vloeit een ander gemis voort: onvoldoende kennis van de theorie der openingen. Het is voor niemand noodig vele bladzrjden openings- theorie in het hoofd te hebben en zeker niet vwwwg - Peren: Gieser Wildeman 13 tot 17 ct.; Pondsperen 11 tot 15 ct.; Beurre Alex Lucas 17 ct.; Perzikperen 18 ct.St. Remy 16 ct.; per K.G. Appels: Fransche Bellefleur 23 ct.; Goud- reinette .30 tot 37 ct.; Rembours 10 tot 18 ct.; Huismansroet 20 tot 24 ct.; Roode Wijning 31 ct.; Zure Bellefleur 22 ct.; Zoete Grauwe 26 ct.; Dubbele Bellefleur 24 ct.; Diverse ap pels 9 tot 17 ct.; Zoete Hallaert 20 tot 22 ct.; per K.G. Groenten: Spruiten 16 tot 18 ct.; Snijboo- nen 25 ct.; Princessen 31 ct.; per K.G. Bloem- kool 4 tot 22 ct.; Chineesche Witkrop 4 ct.; Witte kool 4 ct.; Roode kool 2 tot 3 ct.; Savooye kool 5 tot 8 ct.; Komkommers 4 tot 8 ct.; per stuk. Andijvie 2 ct. per krop. HULST. Huwelijks-aangiften. 6 Sept. Gerardus Adrianus van Wallen, oud 28 j., jm. en Anna Coleta van den Brande, oud 24 j., jd. Medar Jacobus Johannes Lampo, oud 33 j., jm. en Beatrice Maria de Paepe, oud 27 j., jd. Eugene Petrus Marie Freijser, oud 26 j., jm. en Sophia Petronella Maria de Paepe, oud 25 j., jd. 13 Sept. Daniel Biesbroeck, oud 33 j., jm. en Mathilda Maria Boel, oud 23 j., jd. Huiwelijks-voltrekkingen. 13 Sept. Petrus Johannes Henri Volleman, oud 39 j., jm. en Anna Louisa Amelia Baart, oud 22 j., jd. 18 Sept. Petrus Anthonius Johannes Bauwens, oud 30 j., jm. en Margaretha Elodia Volleman, oud 26 j., jd. 24 Sept. Gerardus Adrianus van Walle, oud 28 j., jm. en Anna Coleta van den Brande, oud 24 j., jd. 30 Sept. Medar Jacobus Johannes Lampo, oud 33 j., jm. en Beatrice Maria de Paepe, oud 27 j., jd. Eugene oegonnen. 2 UUR ENTREE 30 EN 10 CT. Gedurende den winter, zal er bij void, deeln. een extra Autobus rijden voor het vervoer van Fabrleksarbeiders van NEUZEN naar SLUISKIL en terug. Prijs p. p. 2,— per week. Zich op te geven bij Luxe Auto- en Autobussen-verhuurinrichting

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 8