Op etke wond Purol Bieten rooien PUROL aardappelen rooien en andere land- arbeid, veroorzaakt kloyen in de hand en en maakt ze ruw en pijnlijk. I>it verzacht en geneest men met Doos 30, 60 en 90 ct. (Ingez. Med.) Burgemeester en Wethouders niet juist voor- komt. Waar het hier echter gaat om een bedrag van 16,24 stellen Burgemeester en Wethou ders voor voor ditmaal het gevraagde tekort te dekken. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat hij hi) de besprekingen in de vergadering van 18 Juli 1.1. inderdaad niet had gedaeht aan de kinderen van de bewaarscbool. Aangezien het gevraagde bedrag niet groot is, meenden Burgemeester en Wethouders over deze kleine tekortkoming te kunnen heenstappen, en het verzoe'k in te willigen. De heer HAAK heaamt, dat indertijd is gerekend op pl.m. 600 schoolkinderen; dat was echter gebaseerd op die van de lagere school. Geen van alien heeft men hier om de kinderen der bewaarschool gedaeht, en daarom heeft hij er ook zijn stem van laten afhangen, of er meer dan 300, dat was 50 cent per kind, van gemeentewege zou besteed worden, Hij kan nu echter met dit voorstel goed meegaan, want hij gelooft wel, dat ieder het goed zal vinden, dat ook de kinderen der bewaarschool getracteerd zijn. Hij zou de feestcommissie moeten prijzen, dat ze het zoo zuinig gedaan h ebb en. Naar hij vemam heeft het maar 10 cent per kind gekost. Hij kan aan het voor stel ten voile zijn stem geven. Het wordt met algemeene stemmen aan genomen. 10. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om aan den heer A. Hoste ontslag te verleenen als lid der commissie tot wering van schoolverzuim en te benoe- men een lid In diens plants. Ingekomen is het navolgende schrijven van den heer A. Hoste. Door zijn vertrek uit de gemeente Zaamslag ziet ondergeteekende zich genoodizaakt met 1 October e.k. te bedanken als lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Burgemeester en Wethouders stellen voor aan gemelden heer met ingang van heden ■eervol ontslag te verleenen onder dankzegging voor de door hem in de commissie tot wering van schoolverzuim beiwezen diensten. Voor de benoeming van een nieuw lid, welke benoemd dient te worden uit de groep onder- wijzers hij het ibijzonder onderwijs worden door Burgemeester en Wethouders aanbe- volen: 1. Jacob Kosten; 2. Geert Wigers. Het voorstel betreffende het verleenen van ontslag wordt met algemeene stemmen aan- genomen, en over te gaan tot de benoeming van een nieuiw lid. De VOORZITTER noodigt de heeren Wisse en Dekker uit, met hem het stembureau te vormen. Met 9 stemmen wordt benoemd de heer J. Kosten. Op den heer Wigers is 1 stem uit- gebracht. 11. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders om voorloopig niet over te gaan tot uitvoering van een door de vvegen- commissie In Zeeland opgemaakt plan tot verbetering van den weg tusschen den Provincialen weg van Ter Neuzen naar Axel, ongeveer bij Driewegen en den weg van Walsoorden naar Hulst, ongeveer bij Rustwat. Door de commissie zijn een viertal ontwer- pen gemaakt: a. zoogenaamd groot ontwerp. b. zoogenaamd groot gewijiizgd ontiwerp. zoogenaamd klein ontwerp. d. zoogenaamd klein gewijzigd ontwerp. De lengte van de te maken nieuwe wegen bedraagt bij plan a en c 14.385 M. en bij plan b en d 12.280 M. Plan a kost 765.000; b 660.500; c 694.400 en d 591.400. De lengte van het gedeelte dat bij de ge meente in onderhoud is en dat verbeterd zou moeten worden bedraagt pl.m. 1100 M., t,w. het gedeelte van de Groenstraat tot aan de Waterleiding en een 125tal meters van Wed. Galle tot achter de begraafplaats. Voor groot ontwerp is de nieuwe kruins- breedte berekend oip 9,20 en benmen 1,75 M. en klein ontwerp 7,20 M. en bermen 0,75 M. De kustbaan zou breed worden 4,50 M. en zal bestaan uit; Klein plaveisel van Zweedsch graniet of andere daaraan gelijk te stellen steensoort op een gewalste fundeering van steenslag met daarlangs aanwezige of te leveren kantsteen. Voor zoover beschikbaar worden de uit- komende keien in de fundeering verwerkt. Gverigens wordt een vlijlaag van brikken aangebracht. Zooals hierboven reeds is gemeld bedraagt de lengte van het gedeelte, dat verbeterd zou moeten worden en dat in onderhoud is bij de gemeente plus minus 1100 M. Volgens Burgemeester en Wethouders ver- strekte inlichtingen zouden gemelde 1100 M. eene uitgaaf vorderen van f 38.000. 75 van dit bedrag zou worden verkregen uit het wegenfonds, zoodat voor rekening der gemeente blijft 9500. Aangenomen nu, dat de gemeente dit geld zou kunnen leenen tegen 4% dan zou als dit geld werd geleend in den vorm van een annmteit en verdeeld over 30 jaren per jaar kosten f 583.214 of rond f 600. Waar voor eenige jaren bedoeld wegs- gedeelte aanmerkelijk is verbeterd en naar de meening van Burgemeester en Wethouders in behoorlijken staat verkeert en voldoende breed is voor het daarop bestaande verkeer, stellen wij U voor voorloopig op het plan niet in te gaan. Bij het doen van dit voorstel heeft boven- dien voorgezeten, dat met het oog op de minder gunstige tijdsomstandigheden geen nieuwe uitgaven op de begrooting dienen te worden gebracht. Geen enikel lichaam be- trokken bij de voorgestelde plannen heeft voor zoover bekend nog eene beslissing ge- nomen, zoodat met 't nemen van eene defini- tieve beslissing met het oog op de geringe lengte die voor rekening der gemeente komt wel gewacht kan worden tot meerdere beslis singen zijn genomen. De heer HAAK verklaart zich met het voor •stel van Burgemeester en Wethouders goed te kunnen vereenigen. De weg van de ge meente is een paar jaren terug verbeterd. Hij zal niet zeggen, dat deze er bij ligt als een bolbaan, maar als alle wegen z66 lagen, zou het best gaan. Hij is er huiverig voor, om daaraan nu weer een bedrag van 9500 te besteden. Het is nu bovendien een tijd van groote malaise en moeten we trachten zooveel mogelijk alle uitgaven te vermijden. De heer D. DEES verklaart ook zeer goed met het voorstel accoord te kunnen gaan. Het wordt alles bijeen een groot bedrag, en daar om zou hij er maar van afzien. De heer DE REGT vraagt, of Burgemeester en Wethouders het oog hadden op plan A of B? De SECRETARIS antwoordt hem, dat die plannen voor het deel gemeenteweg geen ver- schil in kosten van uitvoering maken; dat betreft alleen het groote plan van af den Provincialen weg tot bij Rustwat, c en d betreffen smallere bestrating. De VOORZITTER merkt op, dat Burge meester en Wethouders vonden, dat het ver- schil in de kosten tusschen het groote en het kleine plan zoo gering was, dat, indien tot uitvoering werd overgegaan, het groote plan zou behooren te worden uitgevoerd. Burgemeester en Wethouders achten den bestaanden weg voor de passage die hier is van wege de gemeente voldoende; ze zijn blij, die zoo gelegd te hebben. Bovendien moet ook rekening worden ge- houden met de belangen der polders. Als de gemeente op het voorstel zou ingaan nopens haar gedeelte, dan komen de polders voor him gedeelte weg in een moeilijke positie. De Zaamslagpolder b.v. zou er een belangrijk offer voor moeten brenigen. De heer BAKKER vraagt, of de gemeente ook kan worden gedwongen tot uitvoering van het plan. De VOORZITTER gelooft dat niet, maar in elk geval zullen Burgemeester en Wethouders dan toch nog wel eens eerst worden gehoord. Voorloopig zou hij zich daarover geen zorg maken. De heer BAKKER: Zouden ze het dan zoo laten liggen? De VOORZITTER gelooft niet, dat ze dit zullen doen. Hij deelt mede in een vergadering van de provinciate wegencommissie al eens te hebben bepleit, dat het niet meer dan bil- lijk zou zijn, dat de provincie dezen weg ovemam. De bestaande wegen zijn voor de behoeften van den landbouw voldoende. Ze voldoen echter niet meer aan den nieuweren toestand voor het zoo modeme verkeer. Doch daarvoor moeten de lasten niet gelegd worden op gemeenten en polders. Het is wel jam mer, dat de automobilisten uit de gemeente, die zooveel aan belasting in het Wegenfonds bijdragen er zelf niet van kunnen genieten. De provincie behoort daarom aan deze wegen iets te doen. Zeer noodzakelijk is het, dat zij de verbinding tussohen het Oostelijk en het Westelijk deel eens in orde brengen, Het is daarom jammer, dat men daarmede niet begint. De heer HAAK meent, dat er ook nog over zou te praten zijn, als het gevaar bestond, dat het eindje gemeenteweg onveranderd tusschen te vemieuiwen wegsgedeelten zou blijven liggen. Gezien echter de groote getallen waarvoor de polders, met name de Zaamslag polder er voor het eind van St. Anna tot den weg der gemeente bij betrokken is, verwacht hij niet, dat deze er, in verband met de crisis in den landbouw aan zal medewerken. Ieder zou er zeker voor gevoelen, dat men een mooien weg kreeg, maar op deze wijze is het voor de .gemeente te bezwarend. De weg wordt zoowel door ingezetenen als door men- schen van buiten de gemeente gebruikt. Wat is er tegen, dat de provincie den weg over- neemt De VOORZITTER; Te meer, waar de provincie zoo gelukkig geweest is, den provin cialen weg HulstWalsoorden te kunnen overgeven aan het Rijk. Die weg is goed, toch worden daaraan groote kosten besteed voor vemieuwing, maar de slechte wegen blijven liggen. De heer DE KOEIJER: Het is niet anders, De heer WISSE meent, dat men toch ook niet uit het oog moet verliezen, dat de pro vincie reeds 75 procent in de kosten wil be- talen; zij houdt zich dus niet afzijdig. De VOORZITTER: Maar niettegenstaande dat, blijven het toch nog groote sommen, die de polders moeten bijbetalen. En dan onder de tegenwoordige crisis, is dit bezwarend. De heer WISSE wijst er op, dat toch nie- mand weet, of dit een blijvende toestand is. Het zal toch ook weer wel eens veranderen. We kunnen alien toch zien, dat de wegen niet meer aanpassen aan de eischen van dezen tijd. De weg is niet bereidbaar, niet alleen voor automobielen, maar ook voor fietsers. Er stoat allemaal water aan den kant van den weg en als men auto's tegen komt, dan weet men als wielrijder niet waar men blijven moet. De weg is te smal. Men kan het nu nog wat uitstellen, maar het zal er ten slotte toch van moeten komen, dat men er wat aan doet. De VOORZITTER voegt hiertegen aan, dat hij: gelooft, dat we nog maar aan het begin van de crisis zijn, dat het nog erger zal wor den en best 10, 20 jaren kan duren. Hij ver- wijst naar de crisis van de 90tiger jaren. Toen heeft het ook jaren geduurd, eer de toestand zich herstelde. De prijzen van vele producten zijn thans lager dan toen, terwrjl de productie- kosten hooger zijn. Voor de polders zijn de bestaande wegen in elk geval nog goed en het kleine aantal auto's in de gemeente thuds be- hoorend, kan geen motief zijn om zoo'n duren weg te leggen. Het grootste gebrek wordt gevoeld door de menschen van buiten de ge meente en het gaat nietaan daarvoor groote lasten te gaan leggen op de polders. Daar komt nog bij, dat alle polders nog niet eens de leeningen ten laste van den bestaanden weg hebben afgelost. Stonden ze, om het zoo eens uit te drukken in dat opzicht bianco, dan was het nog wat anders. De heer WISSE acht verbetering van den weg hard noodig; dat zal ieder moeten toe- geven. De VOORZITTER vermoedt, dat de heer Wisse de neuzen toch ook wel al eens geteld heeft en dat, indien Burgemeester en Wethou ders met een voorstel waren gekomen om van gemeentewege aan de verbetering mee te werken, hun voorstel toch weinig kans zou hebben om aangenomen te worden. De heer Wisse weet ook wel, dat dit vallen zou, met zoo en zooveel stemmen. De heer WISSE erkent ,dat de wegen, in den tijd dat ze gelegd zijn, goed waren. De tijden zijn echter veranderd en men moet zich aanpassen. Nu zijn ze niet meer voldoende. Als men in deze tijden, als men op den weg moet rijden omdat het zijpad vol water staat bij duistemls met een rijwiel op den weg is, en men komt een auto tegen die de lichten niet dooft, dan is het levensgevaarlijk, dan weet men niet waar men blijven moet. De heer DE KOEIJER meent, dat het gaat over het deel gemeenteweg. Dat is door de gemeente verbeterd en niet levensgevaarlijk. Waarom zal men daaraan nog meer kosten gaan besteden. Dat is overbodig. De heer WISSE: Dat deel weg is het beste van het slechte, maar overbodig zou verbete ring daarvan niet zijn. De heer BAKKER stemt toe, dat het thans geen trjd is, om zulke groote dingen te gaan doen ,maar anders acht hij in het gezegde van den heer Wisse veel waars. Ieder die met de fiets op den weg komt, weet, dat hij niet weet waar zich te bergen, als hij een auto tegen komt. Het fietspad is maar een korten tijd per jaar inderdaad geschikt voor de wiel- rijders. Verbetering, verbreeding van den weg is dus zeker wel noodig. De aangeboden plannen zijn echter te groot. Evenwel: iets zal er toch ook z.i. moeten gedaan worden. De tijden veranderen, v66r 20 jaar had je zulke dingen niet. Toen was het een schoone weg, maar nu niet meer voldoende. De heer WISSE: De plannen zijn niet te (Ingez. Med.) groot, maar de kosten te hoog. De heer HAAK meent, dat men wel wat is afgedwaald; het gaat toch over den ge meenteweg en daaraan is nu die van den polder aan vastgekoppeld. Hij zou zeker vooralsnog er niet op in willen gaan en een afwachtende houding aannemen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burgemeester en Wethouders aange nomen. 12. Voorstel van Burgemeester en Wethou ders tot herbeplanting van het Dorps- plein. Het zal niet ontgaan zijn, dat vele olmen- boomen, staande op het Dorpsplein, zijn aan- getast door de z.g.n. Iepenziekte. Te voonzien is, dat binnen enkele jaren de meeste boomen zullen zijn gestorven. Waar reeds verschillende boomen dood zijn en die natuurlijk gerooid moeten worden zal van de beplanting alsdan geen behoorlijk geheel meer overblijven. Al hoewel het ons spijt een dergelijk voor stel te moeten doen stellen wij U voor ons machtiging te willen geven om de boomen te verkoopen en te doen rooien. Wij zouden dan willen planten deels plan- tanen deels linden op het plein waar geen plantsoen is aangebracht en op het plant- soentje lijsterbessen en op de hoeken waar dit schikt een kastanje. Wij verzoeken U eveneens ook daarvoor machtiging te willen verleenen. De VOORZITTER voegt hieraan toe, dat het aan Burgemeester en Wethouders spijt, dat ze met dit voorstel moeten komen. De heeren zullen vermoedelijk echter zelf wel een kijkje hebben genomen. De uitbreiding der ziekte noodzaakt, tot het opruimen der boo men over te gaan. De olrnen moeten er uit. Dat is in geheel Nederland het geval. De boomen zullen niet veel opleveren, daar ze voor werkhout nog niet geschikt zijn. Hoog- stens zouden er kunnen gebruikt worden voor schelfbalken. Bij een telling bleken er 59 boomen te staan. Deze staan echter 7 M. van elkaar en Bur gemeester en Wethouders hebben overwogen, dat dit voor de boomen die men wenisoht te planten wel 9 a 10 M. kan zijn. In het parkje aan de Zuidzijde zouden zij geen groote boomen willen planten, omdat deze dan alles overschaduwen. Spreker was dezer dagen op de kweekerij van den heer Van der Have en heeft daar naar jonge boomen gekeken. De linden en platanem zijn voor een gulden of 3 te koop. Er zal met een 50 kunnen worden volstaan, Dat zou dus zijn 150, benevens 50 voor het planten. Aangezien er thans uit geheel Neder land aanvragen komen naar linden en plata- nen, wegens het opruimen van iepen, zouden Burgemeester en Wethouders reeds thans een besluit wenschen te nemen, teneinde op de noodige boompjes beslag te kunnen leggen. In November aanstaande kunnen ze nog ge- plant worden. De heer WISSE informeert nog, of men met 50 wel toekomt. Hem komt dat aantal weinig voor. De VOORZITTER bevestdgt, daarmede wel toe te komen. Men moet rekenen, dat er aan de zuidzijde geen komen. Deze boomen moe ten niet te dicht opeen staan, de kruinen moe ten kunnen uitgroeien. De heer WISSE zou voor beplanting van het dorpsplein de voorkeur geven aan kastanjeboomen. Een plataan is zoo mager. De heer HAAK acht het jammer, dat het met de boomen zoo geloopen is, en deze dood gaan. Hij zou gaarne zien dat in het park om den anderen lijsterbessen en vuurroode doom werd geplant. Dat heeft hij in Holland gezien en ook bij Gent en dat maakt een mooi effect. Die doom bloeit in het voorjaar en wordt ook niet groot. De heer D. DEES gaat met het voorstel accoord; hij heeft er verleden jaar al naar ge- vraagd, wat Burgemeester en Wethouders dachten te doen. Ze gaven toen te kenrnen nog eens te willen afwachten. Hij beschouwt dit voorstel als hun definitief antwoord. Hoe lan- ger men wacht, hoe meer er dood gaan. Hij gevoelt ook meer voor kastanjes. Zijn die duurder De VOORZITTER vermoedt, dat die een gulden of vier kosten. De heer D. DEES vraagt, of zonder meer kan worden overgegaan tot het opruimen der boomen. Kan men dan geen last krijgen in verband met de Boschwet? De heer VAN HOEVE veronderstelt, dat het gemeentebestuur eerder kans beloopt een schrijven te krijgen op grond van de Boschwet met opdracht die boomen op te ruimen. De heer D. DEES veronderstelt, dat de boomen bij verkoop niet veel zullen opleveren. De VOORZITTER: We hebben ook niet op een groote opbrengst gerekend. De heer DE KOEIJER: Misschien zijn er liefhebibers die de boomen willen hebben voor het rooien. De heer BAKKER is niet voor kastanjes, niet alleen, dat de jongens daar veel naar gooien, om de vruchten te bemachtigen, in den tijd dat die gaan rijpen, maar de bladeren worden vroeger geel en vallen ook vroeger af; linden blijven langer groen en de bladeren zijn ook fijner. Op de hoeken zou men zilver linden kunnen planten. Dat komt toch niet veel duurder uit. Voor platanen gevoelt hij niet veel. De heer WISSE verklaart zich ook wel met lindeboomen te kunnen vereenigen; hij had het bezwaar tegen kastanjes door den heer Bakker aangevoerd niet ingezien, maar daarin zit veel waars. Hij zou het maar aan het Dagelijksch Bestuur willen overlaten. De heer HAAK vraagt, of Burgemeester en Wethouders voomemens zijn voor de levering te laten inschrijven. De VOORZITTER acht de levering van de jonge boomen moeilijk voor aanbesteding vat- baar, omdat er zooveel verschil is in de te leveren waar. In den loop van dit jaar zag hij daarvan het voorbeeld, brj het bezoek aan twee kweekerijen. Soma verschilt het als de dag brj den nacht; dan kan er natuurlijk ook prijsverschil zijn. De heer HAAK: Men kan toch de te leve ren waar omschriiven en dan, als er inschrij- vingen gekomen zijn, eens gaan kijken. De Voorzitter zal nu natuurlijk voorliefde heb ben voor de kweekerij die hij onlangs zag. Maar er zijn toch ook nog anderen, die even- zeer goede planten zullen leveren. Hij is v6<5r aanbesteding. De heer DE FEIJTER acht het ook moei lijk, om die boomen aan te besteden; als men na de aanbesteding hier en daar moest gaan kijken, zouden Burgemeester en Wethouders zeker meer reiskosten moeten uitgeven, dan het voordeel dat bij aanbesteding behaald zou kunnen worden. Als men goed kan koopen, acht hij dat 't beste en voordeeligste. Hij is in deze tegen aanbesteding. De heer HAAK zal er geen voorstel van maken, doch gaf zijn denkbeeld slechts in overweging. De heer VAN HOEVE merkt op, dat men een tusschenweg zou kunnen nemen; Burge meester en Wethouders zouden enkele be- kende kweekers kunnen aanschrijven, met ver- zoek een aanbieding te doen. Dan gaat dat wat kalmer, dan bij publieke inschrijving. De heer WISSE meent, dat er ook wat voor aanbesteding zou te zeggen zijn, als er kwee kers in de gemeente woonden, maar nu dit het geval is, staat men vrij. De heer HAAK acht het denkbeeld van den wethouder Van Hoeve een goed idee; het zou anders den schijn hebben, alsof men maar bij dien 66nen, door den Voorzitter genoemden kweeker terecht kon. De VOORZITTER zegt toe, dat Burgemees ter en Wethouders met ue gemaakte opmer- kingen en gegeven adviezen rekening zullen houden. Het voorstel van Burgemeester en Wethou ders wordt met algemeene stemmen aange nomen. 13. Voorloopige vaststelling der rekening, dienst 1929. Onder overlegging van de noodige beschei- den stellen Burgemeester en Wethouders voor de rekening, dienst 1929 vast te stellen als volgt: a. Gewonen dienst het bedrag der ontvangsten 110.091,01 '/2 het bedrag der uitgaven 97.315,59%. b. Kapitaaldienst het bedrag der ontvangsten f 26.423,46, het bedrag der uitgaven f 24.361,85. De rekening van het gemeentelijk electrisch bedrijf a. afdeeling I totaal baten 20.895,45, totaal lasten f 20.895,45. b. afdeeling II totaal kapitaalsinkomsten f 4835,96, totaal kapitaalsuitgaven f 4835,96. De heer HAAK deelt namens de commissie van ondenzoek mede, dat hij en de heer Bak ker de rekening hebben onderzocht. De heer A. Dees was niet ter vergadering gekomen. Het onderzoek gaf tot geen op- of aanmer- kingen aonleiding, zoodat tot voorloopige vaststelling wordt geadviseerd. Met algemeene stemmen wordt ald/us be- sloten. De heer HAAK herinnert, dat indertijd de regeling bestond, dat werken boven de 50 moesten worden aanbesteed. Later is die f 50 veranderd tot boven de 100. Nu heeft het de aandacht getrokken, dat er toch nog werken die meer dan f 100 kosten niet bij aanbeste ding doch eemvoudige opdracht worden uitge voerd. Hij acht dat niet juist en zou liever zien, dat dit bij aanbesteding gebeurde, dat zou z.i. voor de gemeente ook nog wel voor- deeliger zijn, indien de gemeente-arcbitect verschillende van die werken combineerde en de uitvoering dan wend aanbesteed. De VOORZITTER noemt de opmerking juist; Burgemeester en Wethouders zijn dahk- baar dat het bedrag tot 100 is verhoogd, maar de praktijk leert, dat men toch nog voor moeilijke zaken komt te staan. De architect gaat in het voorjaar wel een en ander na en er wordt dan getracht te combineeren en aan te besteden, maar er komen altijd onivoorziene werken bij. Ook is niet alles in een bestek te omschrijven. B.v. het metselwerk aan het gemeentehuis, in verband met het aanleggen der centrale ver- warming. Dat kan men pas zien hoe het moet, als men er voor staat, en vervalt er dan in opdracht te moeten geven, zonder aanbe steding. De heer VAN HOEVE haalt ook nog voor- beelden aan. I)e commissie is vermoedelijk geivallen over de rekening van den timmer- man. Deze is nogal hoog geloopen. Het is juist dat den architect in het voorjaar ge- vraagd wordt alles op te geven. Er kan ech ter wel eens wat vergeten worden en ook komt men voor onvoorziene voorvallen. Zoo was er verleden jaar in't voorjaar ineens een sneeuwploeg noodig. Daarmede kon men toch niet wachten om die aan te besteden, daar was haast bij noodig, en die heeft nogal een hoop geld gekost. In een ander geval bemerkt men, dat in zake het onderhoud van de voetpaden planken over slooten vemieuwing behoeven. Dat moet dan ook terstond gebeuren. En zoo geraakt men een hoop geld kwijt, en komt er van den timmerman zoo'n hooge rekening. De heer HAAK spreekt de hoop uit, dat de gemeente-architect, als hij dit leest, met de gemaakte opmerkingen rekening zal houden. Het zou voor de gemeente toch voordeeliger zijn. 14. Aanbieding gemeentebegrooting voor den dienst 1931. Door Burgemeester en Wethouders wordt aangeboden de gemeentebegrooting voor den dienst 1931, op een eindcijfer van f 104.612,39%. Alvorens deze in behandeling te brengen, zullen de leden een afschrift der begrooting thuis gestuurd krijgen. 15. Benoeming lid van de Plaatselijke School-Commissie. Ingekomen is het navolgende schrijven: Door z'n tegenwoordige werkzaamheden, die vermoedelijk nog wel eenigen tijd zullen duren, ziet ondergeteekende zich genoopt ontslag te nemen als lid van de plaatselijke commissie van toezicht op het Lager Onderwijs in deze gemeente. Hoogachtend, C. MISSU. Naar aanleiding van dit schrijven stellen Burgemeester en Wethouders voor aan den heer C. Missu onder dankzegging voor bewe- zen diensten eervol ontslag te verleenen met ingang van 15 October a.s. Overgelegd wordt ter benoeming van een opvolger van den heer Missu de navolgende door de Plaatselijke Schoolcommissie en door Burgemeester en Wethouders opgemaakte aanbeveling 1. Ferdinandusse W. M.; 2. Dees-van Biere J. Burgemeester en Wethouders stellen voor de benoeming te doen ingaan 15 October a.s. Het voorstel wordt met algemeene stem- men aangenomen. De heer WISSE drukt zijn spijt uit, dat de heer Missu ontslag heeft genomen, daar het moeilijk zal zijn, om nog iemand in de com missie te krijgen, die hem, wat de capaciteiten betreft, zal kunnen vervangen. Met 7 stemmen wordt benoemd de heer Dees-Van Liere; op den heer Ferdinandusse zijn 3 stemmen uitgebracht. 17. Omvraag. a. De heer A. DEES vestigt er de aan dacht op, dat de rioleering aan 't Zaamslag- sche Veer niet in orde is. Het is dezen zomer, bij slagregen, voorgekomen, dat daar een woning onder water kwam te staan. Hij ge looft, dat het goed zou zijn de buizen eens te ontgraven en opnieuw te leggen. De VOORZITTER gelooft ook, dat daaraan wat zal moeten worden gedaan. De gemeen- tewerkman heeft er ook al eens iets van ge- zegd. De buizen zijn in een gedempte sloot gelegd, en de ondergrond was misschien wat slap, doordat ze verzakt zijn. De heer A. DEES merkt op, de rioleering te bedoelen van af den smid naar het Veer; die is aan het begin maar 10 c.M. dag, het- geen wel te nauw is. Na een regenbui stond het water in de schuur van den heer Dieleman Dat is ook al niet zooals het behoort. De VOORZITTER: We zullen er eens naar kgken. De heer VAN HOEVE wijst er op, dat het midden op 't Veer een hoog punt is en het water daar bij regen wegvioeit naar een lager punt, in dit geval naar den Zuid-Westkant, terwijl het bij het bedoelde huis te langzaam door het riool wegvioeit. Hij gelooft ook, dat het niet in orde is. In dat huis is inderdaad wat water binnengekomen, het was niet zoo erg, maar het zou toch niet meer gebeuren, omdat het daar inmiddels al wat opgeknapt is. Toch is het wel goed, dat het eens goed onderhanden genomen wordt. Voorts heeft er ook al eens een verstopping plaats gehad bij den smid. De rioolbuizen leggen daar wel al 25 jaar, want toen spreker daar'20 jaar ge- ieden in de buurt kwam wonen, lagen ze er al. Of ze met de noodige zorg zijn gelegd, betwij- felt hij. De VOORZITTER herhaalt, dat er naar zal worden gezien. b. De heer BAKKER vestigt er de aan dacht op, dat het straatje, van uit de Roze- marijnstraat leidende naar de nieuwe bijzon- dere school, zeer nauw is. Met het oog op het daardoor voor de kinderen bestaande gevaar, zou het gewenscht zijn, dat het straatje van de zijde der Rozemarijnstraat niet mocht be- reden worden. Van de andere zijde levert het minder bezwaar. Als er een wagen of auto door komt, weten de kinderen zich niet te bergen. De VOORZITTER gelooft ook, dat het een goede maatregel zou zijn, daar de straat veel te smal is. Hij zal er eens met de wethouders over spreken. De heer D. DEES vraagt of die inrit mag verboden worden. De SECRETARIS merkt op, dat dan de politieverordening moet worden gewijzigd en er een bord moet worden geplaatst. De heer D. DEES merikt op, dat de men schen die daar achter land hebben, dan nogal een eind zullen moeten omrijden. De heer WISSE acht dat een kwestie van gewoonte. De VOORZITTER vindt het jammer, dat het huis van den heer Lensen daar staat, an ders kon daar een breeden ingang gemaakt worden. De heer WISSE zou het nog beter vinden, indien de weg van het terrein kon worden doorgetrokken naar de Axelsche straat. Dat van dat pad nog steeds door velen gebnuik gemaakt wordt bewijst, dat die behoefte be- staat. f c. De heer WISSE wijst er op, dat de bank bij het park stuk is en vraagt, of er niet wat fatsoenlijker banken zouden kunnen ge plaatst worden. De VOORZITTER deelt mede, dat Burge meester en Wethouders daarover reeds ge- sproken hebben. Zij zouden in het komende jaar daarin wenschen te voorzien. Zij helbtaen ook al gelnformeerd naar banken met leunin- gen. Die kwamen nogal duur. In elk geval is het wel de bedoeling wat mooiere banken te plaatsen. d. De heer WISSE vraagt, of de centrale verwarming al gereed is en of die al toe- proefd is. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. Zij is reeds tweemaal beproefd, er moest toen hier en daar nog wat aan de isolatie ver beterd worden, doch zij kan worden gebruikt. De volgende vergadering zullen de heeren er wel van kunnen profiteeren. e. De heer DE REGT informeert naar het werk voor verbetering van het straatje in den weg naar De Griete. De VOORZITTER deelt mede, dat men met het graven van de nieuwe sloot is begonnen, en nu vermoedelijk tot de lage weide van den heer Scheele zal gevorderd zijn. Daar zal men moeten eindigen, omdat het de bedoeling is, dat lage gedeelte op te voeren met grond van de bieten, die op de haven zal achter blijven. De heer DE REGT acht het een bezwaar, dat het werk niet gereed is. Hij dacht dat men het juist met het oog op het drukke ver- voer wat vroeger had willen uitvoeren. De VOORZITTER acht het voor het ver- voer geen bezwaar, daar men toch niet buiten de telegraafpalen kan rijden. Er is met het werk niet vroeger begonnen kunnen worden, ook al omdat de inschrijving bij de gehouden aanbesteding te hoog was en Burgemeester en Wethouders er iets anders op hebben moeten vinden om het werk uit te voeren. Ze wtllen nu ook eerst afwachten over hoeveel grond van de bieten ze de beschikking zullen krij gen, om dan na te gaan welke hoeveelheid nog moet worden aangevoerd. De gTond komende uit de nieuw te graven sloot is ook al niet voldoende voor het dempen der oude en voldoende ophooging van het terrein. De heer DE REGT meent, dat er toch moei- lijkheden voor het verkeer zullen ontstaan, als Burgemeester en Wethouders nu de duiker zouden willen gaan opbreken om die te ver- De VOORZITTER: Het ligt niet in ons voomemen dat nu te doen. f. De heer HAAK heeft gemerkt, dat bij Butler de rioleering was opgegraven. Er is daar echter een groote put blijven liggen, waaruit dus blijkt, dat de uitgegraven grond bij het vullen niet voldoende was aangestampt. Die put heeft daar 10 tot 12 dagen gelegen en was zeer gevaarlijk voor het rijden. De VOORZITTER vermoedt, dat dit een ge- volg is geweest, van het plaatsen van een eerepoort. Er was daarvoor aan de ingezete nen vergunning gegeven, onder voorwaarde, dat het herstellen van de schade aan de be strating moest hersteld worden onder toezicht van den gemeentearchitect. Maar hoe gaat het aanvullen van de putten? Dat geschiedt dikwijls doormenschen die van dat werk geen verstand hebben en veel te laat gaan stampen. Als het dan later gaat regenen, krijgt men de verzakking. De heer HAAK acht zoo'n put zeer gevaar- igk voor het verkeer. Als men daar met zjjn wagen inkomt, krijgt men een hevigen sehok en loopt gevaar de veeren te breken. De VOORZITTER geeft te kennen, dat Burgemeester en Wethouders hierop toch nog al het oog houden; bij Dieleman is de weg na het werk aan de rioleering al ten derden male gelicht. Mocht het nog gaan zakken, dan zal het verder hersteld worden. De heer D. DEES merkt op, dat, al wordt de voorwaarde gesteld, dat die putten onder toezicht van den architect moeten worden ge- vuld, dat wel niet gebeurd is. De VOORZITTER schorst de openbare ver gadering, die overgaat in een zitting met gesloten deuren. Nadat de vergadering weder openbaar is geworden, wordt deze door den VOORZITTER door het uitspreken van het dankgebed ge sloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2