straat auto's worden neergezet. Als een an- der daar paard en wagen plaatsen zou, zou men hem dat verbieden, maar van een auto wordt niets gezegd. Hij is van oordeel, dat de burgerij van Ter Neuzen in de toekomst den gemeenteraad dankbaar zal zijn, indien het be- sproken terrein als openbaar terrein wordt vrijgehouden. Ook acht hij niet juist de bewering van den heer Scheele, dat daardoor jaarlyksch 1000 nadeel zou geleden worden, want de straat, die de heer Scheele er zou wenschen, vordert toch ook kosten voor onderhoud. Bovendien kan een open terrein voor verschillende ge- legenheden ook wel eens een bron van inkom- sten'voor de gemeente zijn. Elk die oog heeft voor de uitbreiding van het snelverkeer en de daarvoor gebruikte voertuigen moet de be- hoefte aan open terrein binnen de gemeente zien. Neemt men deze gelegenheid die be- staat om het te krijgen niet te baat, dan zit men er aan vast en is binnen niet te langen tijd alles vol gebouwd. Spreker zou wenschen het vroeger ter zake van dit terrein genomen besluit in te trekken en te besluiten het open terrein in te richten als parkeerterrein. Aan het eind, aan het Noordelijk gedeelte, kan dan misschien nog wel eenige grond worden verkocht, en ook kan aan den exploitant van het „Concert- en Bioscoopgebouw" de gevraagde oppervlakte worden verkocht. Dahr krijgt men dan toch ook geld van. Hij zou alleen zeggen: legt daar dan ook geen straat meer. Van meet af heeft hij op het standpunt gestaan, dat dit niet noodig was. De heer BEDET acht een beschouwing van het voorstel van burgemeester en wethouders voor zich zeer gemakkelijk, aangezien het geheel gaat in de richting die door hem is besproken. Hij kan er zich dus best mee ver- eenigen. Btj deze discussie frappeert het hem echter bijzonder, dat er stemmen opgaan, die blijkbaar wenschen af te wijken van het vroe ger genomen besluit. Toen tot aankoop van de affuitloods werd besloten, is door den wethou- der van publieke werken een rekening over- gelegd, waaruit bleek, dat de kosten van aan koop en het maken van bestrating en riolee- ring door verkoop van bouwgrond zouden wor den gedekt. Laat men zich daaraan houden; spreker houdt er niet van, dat telkens en tel- kens op genomen besluiten wordt terugge- komen, en is van oordeel, dat de gemeente Ter Neuzen de luxe van een parkeerterrein kan sparen en men moet trachten er inkom- sten van te krijgen. De heeren COLS EN en HAMELINK: Dat is geen luxe. De heer BEDET zou, wanneer de gemeente- kas met de lasten van daarvoor kunnen wor den bezwaard nog zeggen: laat dat achter- wege, doch laat er ons voor de kas de inkom- sten van zien te krijgen, die er van te maken zijn. De heer Colsen wil het terrein blijkbaar rendabel maken tijdens de kermis. Dat ver- wondert hem ten zeerste, aangezien de heer Colsen er in deze vergadering vroeger voor gepleit heeft, v66r de daar gevestigde inrich- ting voor ouden van dagen een parkje te maken met rustbanken. Wil hij daar dan tegenover die rustplaats nu een kermisterrein seheppen Dat kan niet kloppen. Spreker moet tot de conclusie komen, dat de heer Col sen naarstig heeft gedacht in strijd met zijn vroegeren geest en ook het genomen raads- besluit geheel negeert. Komende tot het betoog van den heer Hamelink, stemt spreker toe, dat het inder- daad inconsequent is, dat men toelaat, dat de auto's langs den weg worden neergezet. Maar de auto's behoeven daar in de Nieuwstraat en Burgemeester Geillstraat niet langs den weg te staan. Hij heeft ze onlangs eens geteld en dan stonden er in totaal 25. Die kunnen best op de Markt geplaatst worden. Als ze in twee reien op de Markt gezet worden, kan men er daar gemakkelijk 50 plaatsen en heeft dan nog de ruimte aan de eene zijde der muziektent over. Het zou gewenscht zijn, een verbodsbepa- ling te maken, dat er in de Nieuwstraat op het fietspad..!... De heer HAMELINK: Dat is geen fietspad! De heer BEDET: geen auto's mogen wor den gezet. Nu kunnen de menschen er in de drukte met hun fietsen geen weg en de auto's kunnen naar de Markt komen. Ook de heer Hamelink negeert het vroegere raads- besluit, dat de uitgaven voor aankoop van de affuitloods, zouden worden gedekt door de in- komsten van het terrein. Waarom moet men toch telkens en telkens op een genomen be sluit terugkomen? Spreker heeft op deze zaak nog een ziens- wrjze. Er wordt gezegd, dat het niet noodig is, daar een straat recht door te maken, en er wordt op gewezen, dat daar reeds twee verkeerswegen die naar de boot leiden zijn. Spreker beaamt dat, en volgens hem, zal het zelfs gewenscht zijn de Noordstraat voor doorgaand snelverkeer geheel te sluiten, zoo- dra de weg langs de Grenulaan gereed is en wo rechts en links over een goeden doorgaan- den verkeersweg beschikken. Dan is er geen sprake meer van, om langs de Noordstraat naar de provinciale boot te rijden. Als daar geen straat gemaakt wordt, is het mogelijk, dat het verzoek van den heer Van de Sande geheel wordt ingewilligd. Dan komt deze met zijn perceel met uitzicht op de Noord straat, en wordt het mogelijk daar het ge- bouw op te sieren met een mooi torentje, waarop men van uit de Noordstraat een prach- tig uitzicht zou hebben. Dit lokt ook spre ker wel aan. Hy wijst er op, dat men ook dat mooie uitzicht heeft van uit de Axelsche straat komende op het torentje van het per ceel van den heer Klouwers. Maar indien men dat zou willen bereiken, zou hij toch in overweging geven, om dan voorts daar zoo- veel mogelijk grond te verkoopen, opdat de inkomsten de gemaakte uitgaven zullen dek- ken. J Hij heeft er nu het zijne van gezegd en zal steunen het voorstel van burgemeester en wethouders. De heer DEKKER kan wel stemmen voor het voorstel van burgemeester en wethouders, doch zou, als het terrein open moet blijven, ook wenschen dat het voor staanplaats van auto's gebruikt wordt. Zooals de auto's nu geplaatst worden, levert het voor het rijver- keer moeilijkheden op. Hij heeft dit zelf on- dervonden, doordat een zijner voertuigen op een auto reed. Dan heeft 'het groote moei lijkheden veroorzaakt, om uit te maken wie de kosten betalen zou. Als men echter een ander plekje weet, behoeft men dit ter wille van spreker niet open te houden. De heer SCHEELE zal er niet veel meer over zeggen; hij krijgt het gevoel, dat deze zaak in een verkeerde sfeer is gekomen. Men wil een bepaald verzoek van een aanvrager inwilligen, met voorbijzien of de gemeente daardoor vijf tot zeven of misschien f 10.000 derven zal wegens verkoop van bouwgrond. Men heeft ook strakjes nog aan het betoog van den heer Colsen kunnen hooren dat deze er op rekent hierdoor uitbreiding van kermis terrein te krijgen. Uitbreiding van de bios- coop en van het kermisterrein is dus hetgeen de heeren beoogen. Hij acht dit tegen het belang van de gemeente; men is hiermede op den verkeerden weg. De heer GEELHOEDT merkt op, dat hy van meet af aan gepleit heeft om het verzoek van den heer Van de Sande in te willigen, omdat hij aanstonds gezien heeft, dat een eventueel in uitzicht gestelde doortrekking van de Noordstraat niet kon beantwoorden aan de verwachting. Voorts had spreker ook bezwaar daar bij een oppervlakte bouw grond van ongeveer 1000 M2. nog een bree- den toegangsweg naar de aanlegplaats te maken, terwijl men nevens de ruime Burge meester Geillstraat daar ook nog langs de ruime Nieuwstraat en Scheldekade kan komen. Ook had spreker bezwaar tegen het maken van een straat dwars door het terrein, zooals deze nu door burgemeester en wethouders is voorgesteld, al kan men dit dan een directe verbinding van de Noordstraat naar de aan legplaats noemen. Wat de bewering van den heer Scheele be- treft, dat hierbij den wensch zou voorzitten om deze zaak ter wille van een aanvrager in een bepaalde richting te sturen, daartegen moet spreker ernstig protesteeren. Daaraan heeft hij geen oogenblik gedacht. De heer SCHEELE: Maar de verschillende sprekers zeggen dat toch zelf! De heer HAMELINK: U draait de zaak om! De heer COLSEN: We zullen daarop wel terugkomen! De heer GEELHOEDT is van oordeel dat er geen bezwaar is den heer Van de Sande van het terrein een strook van 5 M. breedte af te staan en acht het algemeen gediend in dien alsdan het verdere terrein wordt open- gelaten. Het kan dan gebruikt worden voor parkeerterrein, maar bovendien is het ook nog om andere reden gewenscht dit terrein open te houden. Er wordt van wege het ge- meentebestuur naar gestreefd om mettertijd ook de beschikking te krijgen over de oude artilleriekazeme en de marechausseekazeme met bijbehoorend terrein. Mocht dat het geval worden, dan openen zich misschien an dere vooruitzichten en kan het zeer te stade komen, dat men dit terrein, voor het maken van een andere indeeling nog open heeft lig- gen. Bij de besprekingen in de commissie van by- stand heeft spreker zich laten overtuigen, dat het inderdaad niet gewenscht zou zyn naast het ..Concert- en Bioscoopgebouw" een door- gang te laten van een meter of 3. Zulke gan- gen of sloppen worden meestal een aanleiding tot ongunstige toestanden en ongerechtig- heden. In verband hiermede acht spreker het ook beter, om het terrein geheel open te laten liggen. De heer SCHEELE: Maar waarom wilt u dan een strook grond tot de gevraagde voile 5 M. breedte afstaan? De heer GEELHOEDT: Omdat er, indien hier geen straat komt, daartegen geen be zwaar is. De heer SCHEELE: Je willen imand hel- pen en offeren daaraan het belang van de gemeente op! De heer GEELHOEDT komt daar ten sterk- ste tegen op. De COLSEN wil, naar aanleiding der cri- tiek op zijn beschouwing allereerst er op wijzen, dat, sinds hij heeft gepleit voor een bloementuintje tegenover het Rusthuis voor ouden van dagen, de omstandigheden zeer zijn veranderd. Toen stond de affuitloods er nog. Hij wil ook gaame toegeven, dat hij de zaak toen niet zoo heeft kunnen bekijken als thans, nu de loods is weggebroken en het ter rein open kwam te liggen. Hij had er toen ook nog niet op gelet, dat er zooveel auto's naar de stad kwamen. Trouwens, die zyn sinds ook heel wat vermeerderd. De heer Bedet heeft daar het woord luxe gebruikt... De heer BEDET: Dat heeft u zelf gebruikt. De heer COLSEN heeft het bezit van een parkeerterrein geen luxe genoemd; hij kan dat ook niet als zoodanig beschouwen. Mag Ter Neuzen voor het verkeer naar de stad niets uitgeven? Ziet eens naar Sas van Gent: daar onteigent men woningen voor verbetering van den verkeersweg! De heer Bedet heeft het verwijt gericht, dat spreker zoo veranderd is. Hij erkent, ten opzichte van deze zaak veran derd te zijn, maar er sinds het nemen van het eerste besluit al heel wat tijd verloopen en er was alle aanleiding om een anderen kijk op de zaak te krijgen. En als we de cijfers van den heer Scheele aannemen, zou dit voor de gemeente een f 1000 beteekenen, maar dat is niet juist, want, wat kost de door hem gewenschte straat Spreker pleit hier ook niet voor met het oog op de kermis, ofschoon het toch ook niet z66 buitengewoon kan ge noemd worden, dat, wanneer men kermis uit- schrijft, men zorgt de beschikking te hebben over een terrein om de inrichtingen die komen te plaatsen. En is nu die verandering van meening van spreker z66 erg. De heer Bedet veranderde binnen de 8 dagen wel driemaal van meening, ten opzichte van de koperslakkeien in de Noordstraat en dat kostte aan de gemeente duizenden guldens. De heer VAN DEN BULCK: Zeer juist! De heer VERLINDE moet protesteeren tegen de bewering van den heer Scheele, dat hij zich bij het bepalen zijner meening in deze zou laten leiden door de bedoeling de belan- gen van een particulier persoon. Hij heeft zich van meet af aan er tegen verklaard om daar een straat te maken. Indien die straat er komen zou, had de heer Scheele toch ook geen bezwaar om een stuk grond, zij het in anderen vorm, aan den heer Van de Sande te verkoopen. Als er geen straat wordt ge maakt en de gevraagde strook grond wordt verkocht, krijgt men daarvan den vollen prijs. Er blijft dan nog genoeg open terrein over, dat aan het openbaar verkeer ten goede komt. De heer HAMELINK geeft te kennen, dat de heer Colsen hem voor zijn antwoord al goed heeft geholpen, want ook hij had er op willen wijzen, dat er toch wel eens omstandig heden kunnen voorkomen, waardoor men ge- noopt wordt zijn meening te wijzigen. En daar is toch niets tegen, indien men meent dat, door op een besluit terug te komen, het gemeentebelang beter gediend wordt. Hij had daarover zeker geen verwijt verwacht van den heer Bedet, die wanneer men zich zijn stemmen over de bestrating der Noordstraat herinnert het levend bewijs is, hoe dikwijls iemand, zelfs op korten tijd, van meening ver- anderen kan. Spreker acht het verder onbehooriyk, dat de heer Scheele spreker en zijn medestanders in de schoenen schuift, dat zij hunne argu- menten aanvoeren ter wille van het persoonlijk belang van een aanvrager of ten bate van uitbreiding der bioscoop of het kermisterrein. Een dergelijke verdachtmaking van de aan- gevoerde argumenten komt niet te pas. Spre ker zou dan de zaak ook kunnen omkeeren en zeggen dat de heer Scheele en zijn mede standers er niet tegen ageeren omdat zij het gemeentebelang daarmede willen dienen, maar om de bioscoop en de kermis langs een ach- terdeur te bestrijden. Spreker neemt dat van den heer Scheele niet aan, maar dan moet hij ook tegen de leden die het algemeen belang anders bezien dan hij ook niet zulke verdacht- makende veronderstellingen uitspreken. En wat de zaak betreft, zeker, er is vroe ger een ander besluit genomen. Maar als men de zaak alleen op teekening overziet, kan men de situatie niet steeds ten voile over- zien. Spreker is er van af het begin tegen geweest, daar een straat te maken. Het grootverkeer mag in de toekomst toch niet door de Noordstraat. Daarvoor wordt de Bur gemeester Geillstraat en de Grenulaan de aan- gewezen richting. Dan moet men het toch zeker niet gemakkelijker gaan maken om de Noordstraat in te rijden, zoodat vreemdelin- gen zich gemakkelijk kunnen vergissen en in de Noordstraat terecht komen? Spreker acht het ook beter, dat deze terreinoppervlakte open blijft. Hij heeft er reeds op gewezen, dat de redeneering van den heer Scheele, dat zij die na ons komen er dan maar voor moe- ten zorgen, geheel verkeerd moet beschouwd worden. Indien men de behoefte aan een par keerterrein voorziet, moet men ook tijdig zorgen dat te behouden, als er nog gelegen heid voor is. Dat is toch zeker beter, dan dat men het later zou moeten maken? Dan zou het heel wat meer geld kosten. De meest juiste weg die thans behoort te worden ingeslagen is naar sprekers meening: het genomen besluit in te trekken en te be sluiten het terrein open te laten. Indien het voorstel van burgemeester en wethouders zou worden aangenomen, wordt de ontworpen straat gelegd. De heer SCHEELE vraagt, waarom men dan niet besluit om aan den aanvrager den grond te verkoopen, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders. Dan kon men later nog altijd zien. De heer HAMELINK: Indien er geen straat komt, blijft er genoeg grond over, zoo dat er dan geen bezwaar is, dat kleine stukje te verkoopen. De heer DE BAKKER merkt op, dat de heer Scheele sprak van een verlies van 1000, doch wanneer men voor f 10.000 minder grond zou kunnen verkoopen, maakt dat een ver- schil van maar 500 aan rente, terwijl men toch ook geld krijgt van den verkoop aan den heer Van de Sande, en nog een stuk er naast. Dat wordt toch nog wel een 3000, zoodat dan het renteiverlies weer al kleiner wordt. Spreker acht het ook gewenscht, dat daar open terrein blijft. Met het oog op de uitge- sproken bezwaren, zou kunnen bepaald wor den, dat op dat terrein geen vermakelijk- heden zullen mogen worden geplaatst. De VOORZITTER merkt op, dat men nu niet op twee gedachten moet gaan hinken. Hij wijst er op, dat men, met een besluit om het terrein open te laten, dit nog niet kiwijt i's. Indien men er in de toekomst een andere bestemming aan zou willen geven, is dat nog altijd mogelijk. Hij acht de kwestie thans voldoende be sproken en de tijd aangeibroken om te gaan stemmen over een voorstel, dat, hoewel ver schillende leden daarvddr hebben gepleit, nog niet gedaan is. De heer COLSEN stelt hans voor, het vroe ger genomen besluit ter zake van dit terrein in te trekken, aan den heer Van de Sande den gevraagden grond naast het Concert- en Bioscoopgebouw met erf te verkoopen, en het verder daar naast gelegen terrein open te laten en te bestemmen voor openbaar terrein. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 5 stemmen. Voor stemmen de heeren Verlinde, De Bak- ker, Colsen, Hamelink, Van Driel, Van den Bul'ck en Geelhoedt; tegen stemmen de heeren Dekker, Van Aken, Bedet, De Jager en Scheele. Daarmede is het volgende geformuleerde besluit genomen: De gemeenteraad van Ter Neuizen, Gezien een op 8 Juli 1930 ingekomen ver zoek van I. van de Sande te Ter Neuzen, handelende namens de N.V. Handel en Exploi- tatie Maatschappij „Zeeuwsch-Vlaanderen", gevestigd te 's Gravenhage, om aankoop van een strook gemeentegrond, ter breedte van 5 meter, gelegen naast het Concert- en Bios coopgebouw aan de Burgemeester Geillstraat, ter oppervlakte van ongeveer 205 M2., op de bijbehoorende teekening in roode kleur aan gegeven; overwegende dat door burgemeester en wet houders, in verband met een geprojecteerd stratenplan ter plaatse wordt voorgesteld, een van het verzoek afwijkende beslissing te nemen, hierin bestaande dat aan adressante slechts een driehoekig perceel grond zal wor den verkocht; dat uit de over dit adres gehouden bespre kingen echter gebleken is, dat op het aanleg- gen van een straat aldaar geen prijs meer wordt gesteld, doch het algemeen wenschelijk wordt geacht het daanbij gelegen bouwterrein te bestemmen tot parkeerterrein met in het midden een plantsoentje; dat onder de gegeven omstandigheden tegen geheele inwilliging van het verzoek geene be zwaren bestaan; Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. De VOORZITTER vraagt nog, of de ge meenteraad ook zou kunnen goedvinden, dat er op een deel van dit open terrein nog een plantsoentje wordt aangebracht, misschien met een bankje. De heer DE BAKKER zou dit dan wenschen aan de voorzijde. De VOORZITTER meent, dat men zich daarover thans nog niet moet uitspreken; de toekomst zal doen blijken waar dit het beste kan. De heer SCHEELE vraagt, of zoo'n plant soentje geen belemmering zal worden, als men het terrein voor parkeeren wil beschikbaar stellen. De VOORZITTER vermeent, dat het geen bezwaar zal zs'jn als er van de misschien 1200' M2. oppervlakte eens een 40 M2. voor zoo'n plantsoentje worden afgenomen. Hij meent, dat er tegen zoo'n kleine versiering geen bezwaar kan zijn. Ook hieraan hecht de raad met algemeene stemmen zijn goedkeuring. 4. Uitstel van bebouwing van gekochten gemeentegrond. In uwe vergadering van den 27 December 1928 schrijven burgemeester en wethouders werd besloten aan den heer J. F. Koevoets alhier te verkoopen een perceel gemeente grond, gelegen aan de Noordizijde van de Scheldekade, o.a. onder voorwaarde dat dit perceel bebouwd moet zijn binnen twee jaar na de onderteekening der akte. Juist genoemde onderteekening is geschied in Maart 1929, zoodat de bebouwing in Maart a.s. moet hebben plaats gehad. Nu is van den heer Koevoets een adres ingekomen, waarin wegens zijne ziekelijke omstandigheden 6§n jaar uitstel van bebouwing wordt ge- vraagd. Zijne ziekte in aanmerking genomen en tevens het feit dat adressant eene woning heeft gekocht, komt het ons billijk voor u voor te stellen, alleen voor dit speciale geval op het adres gunstig te beschikken. Wij izouden adressant echter onder de aan- dacht willen brengen, dat in geen geval lan- ger uitstel zal worden verleend. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. besluit Aan de N.V. Handel en Exploitatie Maat schappij ,Zeeuwsch-Vlaanderen'gevestigd te 's Gravenhage te verkoopen een perceel ge meentegrond, ter oppervlakte van ongeveer twee honderd vijf vierkante meter (205 M-.), of zooveel meer of minder als later bij kada- strale opmeting blijken zal, gelegen naast het Concert- en Bioscoopgebouw in de Burge meester Geillstraat, op de bijbehoorende tee kening in roode kleur aangegeven, voor den prijs van acht gulden 8,—) per vierkante meter en onder de volgende vooiwaarden. 1. de koopster moet de koopsom voor de on derteekening der op te maken akten vol- doen ten kantore van den gemeente-ont- vanger; 2. de koopster aanvaardt haar gekochte in den staat waarin het zich op den dag van de onderteekening der op te maken akte zal bevinden geheel voetstoots en alzoo met alle voor- en nadeelige rechten, be- kende en onbekende gebreken, erfdienst- baarheden, buurlasten en alle verdere ge- volgen welke er toe mochten behooren, 3. de koopster komt in het bezit en op het gebruik van haar gekochte onmiddellijk na de onderteekening der op te maken ELlcte 4. de koopster is verplicht binnen drie maan- den na den dag waarop door gedeputeer- de staten van Zeeland de vereischte goed keuring aan dit besluit is verleend eene koopakte te doen opmaken en te onder- teekenen; 5. alle rechten en kosten op den verkoop en koop en op de levering van het verkochte vallende zijn voor rekening van de koop- ster; 6. het gekochte moet worden bestemd voor de uitbreiding van het Concert- en Bios coopgebouw en moet bebouwd zijn binnen twee jaar nadat de akte van koop en verkoop is onderteekend; 7. wanneer het perceel niet bebouwd is bin nen twee jaar na de onderteekening der akte. vervalt de grond weer aan de ge meente, zonder dat deze verplicht is het gestort bedrag geheel of gedeeltelijk terug" te betalen en moet de koopster bovendien de kosten betalen voor de weder ten name stelling van de gemeente. De VOORZITTER neemt aan, dat de ge meenteraad door het nemen van dit besluit stilzwijgend aan burgemeester en wethouders het crediet verstrekt noodig voor het afwer- ken van het terrein, en er alzoo ook goed keuring aan zullen hechten, indien mocht blij ken, dat het thans daarvoor uitgetrokken be drag niet toereikend zou zijn. 5. Indeelen van perceelen van wyk O in straten. Burgemeester en wethouders stellen den raad voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, overwegende dat het wenschelijk is: a. in verband met de uitbreiding van de kom in de Axelschestraat deze straat een eind door te trekken, b. een gedeelte van de woningen, behoo- rende tot wijk O en gelegen te Sluiskil Oost- zijde en aan den Hoogen Dyk als afzonder- lijke straten te nummeren, dat, nu de voorbereidende maatregelen voor de a.s. elfde volkstelling moeten worden ge- troffen, daartoe thans moet worden overge- gaan, gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders, besluit: aan de straten, op de bij dit besluit gevoeg- de teekeningen in roode kleur aangegeven de volgende namen toe te kennen: teekening A: Axelsche straat; teekening BOostkade teekening C: Fabrieksstraat; teekening D: Hoogen dijk. (Uit dit voorstel blijkt, dat Axelsche straat" wordt doorgetrokken tot voorbij de gebouwen der kweekerij van den heer Smalle- gange; Oostkade is de weg ten Oosten van het kanaal te Sluiskil, vanaf de Blikstraat tot de grens der gemeente Axel, voorbij de kolensilo der cokesfabriek; Fabrieksstraat is de weg loopende voor de woningen van de Cokesfabriek, beoosten de spoorbaan Hoogen Dijk" is de weg loopende van den Baandijk tot voorbij het aan de bocht van den dijk gestichte complex woningen nabij Drie- wegen. De heer HAMELINK vraagt, of dit niet op een of andere wijze gevolgen kan hebben voor de daar wonenden, door uitbreiding der kom. De VOORZITTER antwoord ontkennend; dit voorstel is niet van invloed op de omschrij- ving der kom van de gemeente. De bedoeling is hoofdzakelijk een regeling te treffen, in ver band met de volkstelling. Het voorstel wordt zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. 6. Oprichting en instandhouding van een dag- en avondhuishoudschool. Ingekomen is een adres van het Roomsch- Katholiek kerkbestuur St. Willebrord te Ter Neuzen, dat daarin te kennen geeft, dat het voomemens is een dag- en avondhuishoud school voor deize en voor al de gemeenten in Zeeuwsch-Vlaanderen op te richten te Ter Neuzen; dat daardoor in een groote behoefte zal worden voorzien; dat bij genoegzame deelname de navolgende cursussen zullen worden gegeven: 1°. opleiding tot hulp der moeder; 2°. cursus in het verstellen; 3°. cursus in het knippen en naaien van ondergoed; 4°. cursus in het knippen en naaien van bovengoed; 5°. cursus in het bereiden van eenvoudige spyizen 6°. cursus in het bereiden van bijzondere gerechten; 7°. samengestelde dames-cursus (omvait- tende alle werken van huishoud-onderwijs) 8°. inmaakcursus; 9°. cursus in de waschbehandeling; 10°. meisjescursus (driejarige cursus voor meisjes boven 12 jaar in lingerie en costuum- naaien), koken, huishoudkunde, waschbehan deling, en algemeen vormend onderwijs; 11°. cursus in nuttige handwerken; dat al deze cursussen toegahkelijk zullen zijn zoowel voor katholieken als voor niet- katholieken; dat voor de oprichting en instandhouding der school in een eenvoudig gebouw het be- stuur gaame in het genot van rijkssubsidie zou worden gesteld; dat het daarvoor ingevolge artikel 25 ten 2e der Nijverheids-onderwijswet 1919 noodza- kelyk is, dat de gemeente (waar de school zal worden opgerichjt), de oprichting en instand houding noodig acht; Op grond van vorenstaande wendt het be- stuur zich tot den raad met verzoek te willen besluiten, dat de oprichting en instandhouding van een huishoudschool in deze gemeente noodig is. Aanvankelijik hebben burgemeester en wet houders, uit overweging dat de cursus die alhier gedurende eenige jaren gegeven werd o-estaakt werd en de op te richten school naar hun oordeel in een behoefte zou voorzien, voorgesteld overeenkomstig art. 25 der Nij- verheidsonderwijswet te beslissen, dat oprich ting en instandhouding dier school in deze ge meente noodig wordt geoordeeld. In hunne toelichting gaven zy te kennen, dat het schoolbestuur alsdan na goedkeuring van het raadsbesluit door den Minister, gede- puteerde staten gehoord, recht heeft op een subsidie uit 's Rijkskas van 70 der netto- kosten, terwijl de gemeente alsdan de overige 30 dient bij te betalen, doch wanneer de school door leerlingen uit andere gemeenten wordit bezocht, een gedeelte van dat bedrag op die gemeenten kan verhaald worden. Hoe groot de bijdrage welke de gemeente verschuldigd zal jjijn, kon moeilijk worden geraamd, aangezien het niet bekend is, of van de school al of niet een ruim gebruik zal worden gemaakt. (Zooals door den VOORZITTER bij den aan- vang der vergadering is meegedeeld, hebben burgemeester en wethouders dit voorstel teruggenomen, voor het instellen van een nader onderzoek.) 7. Vergoeding ingevolge art. 13 der Lager Onderwijswet. Burgemeester en wethouders stellen voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, Gezien een op 3 September jl. ingekomen adres van Petrus Ludovicus van Leemput, wonende te Ter Neuzen, Wijk O no. 62, hou- dende verzoek om steun uit de gemeentekas ter tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken van de R.K. lagere school in de kom door zijn kind; overwegende, dat adressant een leerplichtig kind heeft, dat voornoemde school bezoekt; dat het perceel, Wijk O no. 62 meer dan 4 K.M. verwijderd is van de R.K. lagere school in de kom; dat op grond van het bovenstaande inge volge artikel 13 der Lager Onderwijswet 1920 de gevraagde tegemoetkoming moet worden toegekend dat gevraagd wordt eene vergoeding van f 30 per jaar; dat dit bedrag billijk is te noemen; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit Aan P. L. Leemput voornoemd, voor 1930 een steun toe te kennen uit de gemeentekas van dertig gulden 30)ter tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken der R.K. lagere school in de kom, door zyn leerplichtig kind. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 8. Vaststelling kostenden prys per leerling van het openbaar onderwijs over 1928. Burgemeester en wethouders van Ter Neuzen stellen voor, het navolgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen: overwegende, dat de gemeenterekening over 1928 door gedeputeerde staten dezer provincie bij hun besluit van 22 Augustus 1930 onder no. 92, le afdeeling, is vastgesteld: dat mitsdien ingevolge artikel 15 van het Kon. besluit van 4 September 1923, Staats- blad no. 432, het gemiddelde bedrag per leer- ling ter zake van de kosten, bedoeld bij artikel 55 der Lager-Onderwijswet 1920, onder e tot en met h en o, der openbare soholen voor ge- woon lager onderwijs en der openbare uJ.o.- school moet worden vastgesteld: dat blijkens die gemeenterekening is uitge- geven: 1. voor het openbaar gewoon lager onder wijs: a. kosten van het instandbouden van school- gebouwen alsmede van terreinen voor het onderwys in lichamelijke oefening en wegens erfpacht 699,70 b. onderhouden van schoolmeu- ibelen 148,87 c. aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermidde- len en schoolbehoeften 1610,63% d. verlichting, verwarming en schoonhouden van schoolge- bouwen 1453,65 e. kosten van schoolbibliotheken 106,50 f. brandwaarborg 10,76 g. adivertentiekosten 9,80 h. gedeelte der jaarwedden van de vaste werklieden voor ver- richten van werkzaamheden ten ibehoeve van het onder houd der schoolgebouwen 220, i. administratiekosten ad 0,50 per leerling 232,50 4500,41% 2. Voor het openbaar uitgetoreid lager onderwijs: a. kosten van het instandbouden van scbool- gebouwen alsmede van terreinen voor het onderwijs in lichameLrjke oefe ning 152,08 b. onderhouden van schoolmeu- belen 22,19 c. aanschaffen en onderhouden van schoolboeken, leermidde- len en schoolbehoeften 712,55 d. verlichting en verwarming en schoonhouden van school- gebouiwen 367,90 e. kosten van schoolbibliotheken 73,75 f. brandwaarborg 45,40 g. adivertentiekosten 84,40 h. kosten onderzoek sollicitan- ten en vergoeding reiskosten 125,55 i. gedeelte der jaarwedden van de vaste werklieden voor het verrichten van werkzaamhe den ten behoeve van het on derhoud der schoolgebouwen 55, j. aclministratiekosten ad 0,50 per leerling 25,50 (bouwen 1453,65 1664,38 dat gedurende 1928 op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs gemiddeld heibben schoolgegaan 465 leerlingen en op de open- bare school voor u.l.o. 51 leerlingen; besluit; het gemiddeld bedrag per leerling der' open- bare scholen voor gewooi*lager onderwijs over 1928, terzake van de kosten, bedoeld bij artikel 55 der Lager-Onderwyswet 1920 onder de let ters e tot en met h en o, alsmede die van in standhouding, te bepalen op 4500,41% 465 j g gg en dat der openbare u.l.o.-school op f 1664,38 51 32,63. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 9. Vaststelling vergoeding aan bijzondere instellingen voor lager en uitgebreid lager onderwijs. Burgemeester en wethouders stellen voor het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen, gezien zijn besluit van heden waarbij inge volge artikel 15 van het Koninklijk besluit van 4 September 1923, Stbl. 432, het gemid-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6