ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tweede Blad, No. 8589. WOENSDAG 8 OCTOBER 1930. 70e JAARGANG. GEMEEN TERAAD VAN TER NEUZEN. Vergadering van Donderdag 2 October 1930, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, D. Scheele, F. Dekker, C. A. Ver- linde, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. Afwezig de heer A. de Bruijne. He VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 26 Juni en die van 24 Juli 1.1. worden met algemeene stemmen vastgesteld, zooals die aan de leden in druk zrjn toegezonden. De VOORZITTER deelt, alvorens met de werkzaamheden der agenda voort te gaan mede, dat burgemeester en wethouders hun voorstel ten opzichte van punt 6 der agenda voorloopig terug nemen, in verband met een nader onderzoek. 2. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van de op 23 Juli 1930 ten kantore van de gemeente-ontvanger ge- houden opneming der boeken en kas, waarbij is gebleken, dat het batig slot over het dienst- jaar 1928 blijkens de ingeleverde rekening be- draagt, van den gewonen dienst f 45.084,48% en van den kapitaaldienst f 97,57, dat de in- komsten van den dienst 1929 tot op datum hebben bedragen 604.778,31%, en die over den dienst 1930 f 121.448,09, te zamen f 771.408,46, en dat de uitgaven over den dienst 1929 hebben beloopen f 543.625,51 en die over den dienst 1930 216.360,33, te zamen 759.985,84, zoodat in kas moest zijn 11.422,62, hetgeen overeenkomt met het totaal der in de kas bevonden en in het pro ces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. b. Missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 25 Juli 1930, waarbij de goed- keuring wordt bericht der gemeentebegrooting voor den dienst 1930. Aangenomen voor kennisgeving. c. Het raadsbesluit van 26 Juni 1930, tot wijziging der gemeentebegrooting voor den dienst 1930, voorzien van het bewijs der goed- keuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. d. Het raadsbesluit van 24 Juli 1930, tot wijziging der gemeentebegrooting voor den dienst 1930, voorzien van het bewijs der goed- keuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. e. Een missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 8 Augustus 1930, waarbij van het bewijs hunner goedkeuring voorzien wordt teruggezonden een exemplaar van het raadsbesluit d.d. 24 Juli 1.1., tot vaststelling eener rooilijn in de Koegorsstraat. Aangenomen voor kennisgeving. f. Een circulaire van het Hoofdbestuur van den Noord-Brabantschen Christelrjken Boerenbond, die daarin de aandacht van den raad vraagt voor het volgende: Door de wet op de financieele verhouding van rijk en gemeenten komen alle gemeenten in de noodzakelijkheid een nieuwe regeling voor de gemeentebelasting vast te stellen. In het verleden namen meerdere gemeenten in den vorm van opcenten belastingen van de gebouwde en ongebouwde eigendommen. Bij de nieuwe regeling zal de grondbelas- ting grootendeels ten goede komen aan de ge meenten, waardoor zij van de onroerende goe- deren een hoogere belasting ontvangen dan in het verleden. Waar land- en tuinbouw door een zeer em- stige crisis worden getroffen, veroorlooven wt] ons u beleefd te verzoeken hij de regeling uwe belastingen de opcenten op de grondbelasting althans die op het ongebouwd, niet te willen vemieuwen. Wij vermeenen, dat door eenige hulp te bie- den in deze moeilijke tijden aan de land- en tuinbouwers, een algemeen belang wordt ge- diend. Ons verzoek is alleszins te verdedigen, om- dat voor de meergegoede land- en tuinbou wers de waarde hunner gronden toch door de vermogensbelasting en de gemeqntefondsbe- lasting worden getroffen, terwijl voor de min- dergegoeden of zwaar met hypotheek belaste eigenaars elke hulp welkom zal zrjn. Het Hoofdbestuur vertrouwt, dat zijn ver zoek een gunstige beslissing zal mogen bevor- deren. Burgemeester en wethoueders stellen voor, dit verzoek aan te nemen voor kennisgeving. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. g. Een missive van gedeputeerde staten van Zeeland, d.d. 22 Augustus 1930, waarbij van het bewijs van definitieve vaststelling voorzien wordt teruggezonden een exemplaar der rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1928. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een circulaire van het bestuur der Cen- trale Vereeniging ter behartiging der Maat schapfelijke belangen van Zenuw- en Ziels- zieken te Amsterdam, welke maatschappelij- ken arbeid verricht op het gebied van zenuw- en zielszieken. Zij venstrekken ^.dviezen be- treffende de verzorging van het geestelijk misdeelde kind en tracht zijn dreigende maat- schappelijke minderwaardigheid te voorkomen of te beperken. Waar noodig bevordert zij de plaatsing van onmaatschappelijk geestelijk defecten en hulp- behoevenden in daartoe aangewezen inrichtin- gen, en verleent hare bemiddeling om in 't al gemeen geestelijk hulpbehoevenden op de meest goedkoope, maar daarom niet minder doeltreffende wijze te doen verzorgen. Maar daamaast stelt zij zich tot taak hunne op- name in ziekenhuizen, waarbij tevens genoemd dienen te worden krankzinnigengestichten en verpleeginrichtingen van verschillenden aard, te voorkomen en den terugkeer van geheel of ten deele genezen patienten in de maat- schappij te bevorderen. t In 't kort, de „Centrale Vereeniging" tracht als particuliere vereeniging een taak te ver- vullen, welke in eenige groote gemeenten van ons land is opgedragen aan de plaatselijke ge- nee kundige diensten. Indien alle gemeenten in Nederland zouden toetreden tot het lid- maatschap en zich daardoor het recht ver- schaffen, aanspraak te maken op hare voor- liehting en hulp, dan zou de ,,Centrale Ver eeniging" over voldoende middelen beschikken om op doeltreffende wijze een sociaal genees- kundige taak te vervullen, welke van over- j heidswege niet of niet voldoende wordt be- hartigd. Het Bestuur spreekt dan ook de hoop uit, j dat de raad het belang zal inzien, ten alien tijde te kunnen beschikken over de hulp welke de „Centrale Vereeniging" kan verleenen aan de geestelijk invalide inwoners dezer ge meente en over de voorlichting welke zij kan verstrekken in vraagstukken van sociaal ge- neeskundigen aard, welke gelegen zijn op het j groote gebjed der zenuw- en geestesziekten. lie minimum contributie bedraagt per jaar 50.. Ter nadere kennismaking met de organisa- tie en de werkzaamheid der „Centrale Ver eeniging" veroorlooft het bestuur zich de Sta- tuten en het Jaarverslag over 1929 toe te zenden. Aangenomen voor kennisgeving. i. Het verslag van den Hoofd-acte cursus in deze gemeente over het jaar 1929/30, lui- dende als volgt: Personeeldirecteur H. W. J. Priems; admi- nistrateur B. I. Zonnevijlle; leeraren: J. van der Worp te Oostburg, J. A. R. Stuffken, G. Westerhof, A. C. Muste en J. Klok, alien te Ter Neuzen. Lesgeld. Ook gedurende dit jaar bedroegen de lesgelden /60 per leerling en per jaar, per kwartaal bij vooruitbetaling te voldoen. Honoraria. Deze bedroegen ook dit jaar 125 per wekelijksch lesuur. De directeur en de administrateur ontvingen geen gelde- lijke vergoeding. Lesuren. De lessen werden voor wat het vak wiskunde betreft, met een half uur per week uitgebreid. Leslokaal. Zij werden gegeven in het lokaal van de openbare school voor U.L.O. alhier, dat aan de Noordzijde is gelegen, iedere week op Vrijdagavond en Zaterdagmiddag. Leerlingen. Het cursusjaar 1928/1929 ein- digde met 13 leerlingen. Er meldden zich voor het nieuwe cursusjaar 10 leerlingen aan, 3 werden voordat met de lessen een aanvang werd gemaakt elders benoemd, zoodat 1929/30 aanving met 20 leerlingen. Gedurende het tweede kwartaal volgden 15 leerlingen de les sen, terwijl zich voor de laatste maand nog 1 leerling aanmeldde; het derde kwartaal namen 12 leerlingen aan den cursus deel, ter wijl zich ook voor de laatste maand van dit kwartaal 1 leerling aanmeldde en het vierde kwartaal 6 leerlingen. Het dalend cijfer werd veroorzaakt door het volgende: 1 leerling moest in militairen dienst; 1 leer ling verliet de cursus, omdat hij examen wenschte te doen in zang aan het conserva- torium te Gent; 1 leerling uit Hulst bedankte wegens te verren afstand; 6 leerlingen wegens benoeming elders, terwijl 7 leerlingen den cur sus verlieten zonder opgaaf van redenen, in ieder geval niet om een der bovengenoemde redenen. Uit deze opgaaf blijkt, dat de animo niet bijzonder groot genoemd kan worden. Dit bleek ook telkens bij de inning der les gelden. Steeds moest een aantal leerlingen, een, soms zelfs meerdere malen gewaar- schuwd worden hun lesgeld te voldoen, ter wijl dan niet zelden nog eenige weken op betalen gewacht moest worden. Examen. Aan het examen namen leer lingen deel, waarvan 66n de akte behaalde. Financien. De buitengewone vermindering van het aantal leerlingen drukt natuurlijk de financien. De rekening, welke in Uwe eerst- volgende vergadering ter goedkeuring zal worden overgelegd, doch die op het oogenblik nog niet afgesloten kan worden zal een tekort aanwijzen van ongeveer 246. Opheffing. In het groote verloop van den- cursus en in het feit, dat zich voor den nieu- wen cursus geen nieuwe leerlingen hebben aangemeld, hebben wij aanleiding gevonden met ingang van den 1 September j.l. den cur sus op te heffen. >i Aangenomen voor kennisgeving. j. De begrooting der brandweer voor den dienst 1931, op een eindcijfer van f 2650. Zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. k. De begrooting der commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, kom, voor den dienst 1931 op een eindcijfer van f 375. Zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. 1. De begrooting der commissie tot wering van schoolverzuim te Ter Neuzen, Sluiskil, voor den dienst 1931, op een eindcijfer van 165. Zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. m. Een adres van het Bestuur der Chris- telijke Bewaarschool, luidende als volgt: Tengevolge salarisverhooging van het per soneel in 1930 met een bedrag van /450, zal de begrooting over dat jaar met een tekort sluiten door leening te dekken. Waar het niet mogelijk is onze uitgaafpos- ten te verminderen zal dit tekort zich ook openbaren in 1931. Teneinde het onderwijs te kunnen voortzet- ten verzoeken wij Uw College beleefd doch dringend om de ons verleende subsidie van f 1000 te willen verhoogen met 500 en alzoo te brengen op 1500. Waar wij deze meerdere uitgaven moeten verleenen aan salarissen en deze alsnog niet kunnen worden verlaagd door personeelver- andering, wat momenteel niet in het belang van het onderwijs zou zijn meenen wij met vrijmoedigheid bij Uw College deze verhoo- ging van subsidie te mogen verzoeken, hopend, dat het Uw College moge behagen aan ons verzoek te willen en kunnen voldoen. Zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. n. Een adres van het Bestuur der Ver eeniging tot Ziekenverzorging te Ter Neuzen, luidende als volgt: e- I Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de Vereeniging tot Ziekenverzorging te Ter Neuzen: dat de gang van zaken in het Ziekenhuis tegenwoordig over het algemeen zeer bevre digend is; dat evenwel in den laatsten tijd verschillen- de belangrijke uitgaven noodzakelijk waren, voor aansluiting aan de rioleering, voor ver- betering van de Centrale verwarming, en voor eenige vertimmering; dat de omstandigheden genoopt hebben tot aanstelling van een gediplomeerde, dus hooger bezoldigde verpleegster; dat de salarissen van het verplegend per soneel dringend verbetering behoeven, om ze meer in overeenstemming te brengen met de hooge eischen welke aan de verpleegsters ge- steld worden bij de uitoefening harer zeer om- vangrijke en verantwoordelijke taak; dat, bij vergelijking met andere inrichtingen van gelijksoortigen aard, de salarissen van de Directrice, zoowel als van hare helpsters, zeer aan den lagen kant zrjn; dat de gebouwen, waar ze niet altijd be- hoorlijk op tijd konden worden nagezien, voortdurend meer onderhoudskosten vergen, om in den achterstand te voorzien; dat de aflossing van schuld in veel vlugger tempo gewenscht zou zijn; redenen, waarom de vereeniging beleefd vraagt om voor 1931 ten behoeve van het zie kenhuis uit de gemeentekas een subsidie van zes duizend gulden te mogen ontvangen. Zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. o. De begrooting van het Burgerlijk Arm- bestuur voor den dienst 1931, op een eind cijfer van J'29.150 (vorig jaar 30.600). De subsidie der gemeente is geraamd op f 27.500 (vorig jaar 30.000). In hare toelichting deelt het college mede, dat het voor ,,Werkloozenzorg" in vergelijking met het vorige jaar 1000 minder geraamd heeft, aangezien de werkloosheid in de afge- loopen maanden van het loopende jaar weder- om minder was dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar en het zich laat aanzien dat, in verband met de werken te Sluiskil de werkloosheid niet zal toenemen. Zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. p. Een voorstel van het Bestuur der Brand weer, tot het aankoopen eener nieuwe auto- mobiel motorbrandspuit, luidende als volgt: De ver3chillende aanibiedingen in onze han- den gesteld om bericht en raad geven ons aanleiding tot de volgende opmerkingen: In eene daarvoor gehouden vergadering heeft de opperbrandmeester uitvoerig uiteen- gezet de beteekenis der v*jrsohillende aanbie- dingen. Zijn bezoek aan de Internationale Brandweertentoonstelling te Rotterdam stelde hem daartoe volledig in staat, aangezien hij het genoegen had de brandspuiten te zien. Allereerst heeft de vergadering zich bezig gehouden met eene aanbieding waarbij eene z.g. ,,Fiat" brandspuit werd behandeld. Deze brandspuit geeft normaal 1800 liters water per minuut, en biedt zitplaats aan tien man van het personeel in een overkapping, ter wijl de slangaankoppeling zich aan de voor- zijde bevindt en tusschen de voorwielen is aangebracht. De prijs van de spuit met algeheele uit- rusting bedraagt f 11.000. Daama werd een toelichting gegeven op de „Magirus" brandspuit. Deze brandspuit geeft normaal 1500 liters water per minuut; ze geeft eene open berging aan 12 man van het personeel, en bezit een slangenhaspel, waar-. op 600 meter slangen kan worden gewonden, welke van den brand af op gemakkelijke wijze kunnen worden opgerold, doch deze spuit geeft maar 2 waterstralen. De prijs van deze spuit met algeheele uit- rusting is 11.855. De derde aanbieding was eene brandspuit van de firma Bikkers uit Rotterdam. Deze brandspuit geeft tusschen de 15 a 16 honderd liters water, en heeft 4 water-uitlaten; zij is voorzien van eene rein-waterkoeling naar het voorschrift van den Ron. Ned. Brandweerbond. Er is plaats voor 10 mhn van het personeel; de spuit beweegt zich.op een zwaar model auto-chassis, en kan zoo noodig 70 K.M. rijden. De wagenmotor en de motor van de spuit staan met elkaar in verbinding, wat voordeel geeft voor een vlugge bediening. Deze brandspuit kost geheel compleet met 2 X 600 meter vlasslang en eene 12 meter hooge ladder 9600. Het bestuur van de brandweer heeft de eer aan den gemeenteraad voor te stellen te be- sluiten tot het aanschaffen van eene brand spuit als bovengenoemd, tot een bedrag van 9600. Ter nadere verklaring diene, dat de bedoel- de brandspuit Hollandsch fabrikaat is, terwijl de beide eerstgenoemde brandspuiten worden vervaardigd in buitenlandsche fabrieken. De hooge prijzen van de beide eerstgenoem de brandspuiten beteekenen niet, dat ze van betere kwaliteit zrjn, doch zitten enkel in de overtollige weelde, die er bij is aangebracht, wat zeker voor het blusschen van brand niet bepaald noodzakelijk is. Zal worden behandeld bij de vaststelling der gemeentebegrooting. q. Een kennisgeving van gedeputeerde sta ten van Zeeland, luidende als volgt: Bij ons besluit van datum en nummer dezes is door ons de jaarwedden-regeling definitief vastgesteld en ter Koninklijke goedkeuring opgezonden, zooals deze behoudens enkele wijizigingen bij brief van 9 Mei 1930. no. 4l" 3de afdeeling, in concept ter beoordeeling aan den raad is toegezonden. De navolgende wijzigingen zijn nog door ons aangebracht: In punt 6 is v66r de woorden ,,ambtenaar" in de eerste en tweede zinsnede geplaatst het woord „ibetzoldigd". In punt 7 wordt de cumulatie-aftrek ge- wijzigd in o.s. 25, 30, 35. 40 en 45 over- eenkomstig de huidige regeling. De letter b wordt aangevuld met de woorden „of bij ge- lijken diensttijd op 66n der betrekkingen." Aan punt 11 wordt nog een derde alinea toegevoegd, luidende: ,,De titularissen, die steeds in genot zijn ge- weest van een hooger bedrag dat boven de norm van eenige vroegere regeling was toe- gekend, blijven het recht op dat hoogere be drag' behoudeu.'' In punt 15 worden in den tweeden regel van de hveede alinea achter het woord ,,onder- worpen" ingelascht "de woorden ,,op de tot nog toe gekorte betrekkingen." Aangezien ter provinciale griffie moet be- rekend worden, welke jaarwedden op 1 Jan. 1931 moeten worden toegekend, verzoeken Wij U, ons reeds thans zulks in afwijking van het slot van den hiervoren aangehaalden brief mede te deelen, op welke data, in verband met het bepaalde sub 6, de dienst- tijden der functionarissen (beginnen te tellen. U gelieve daatbij met het gestelde sub 5 reke ning te bouden en in de in te zenden opgaaf ook de namen dier titularissen te vermelden. Voorts gelieve u daarbij op te geven, welke titularissen op een hooger bedrag, zulks over- eenkomstig het hiervoren genoemde derde lid van het bepaalde sub 11, recht hebben, onder vermelding van dat bedrag. Uw opgaaf wordt spoedig tegemoet gezien. Aangenomen voor kennisgeving. r. Een adres van de Cooperatieve Vruch- tenveiling ,,Zeeuwsch-Vlaanderen" G.A. te Ter Neuzen, waarin deze er aan herinnert, dat door den raad, ingevolge een destijds door haar gedaan verzoek, om de vereeniging door een bijdrage te willen steunen, werd toege- staan een bedrag van /500 over elk der jaren 1928 en 1929. Aangezien zij echter eerst in dit jaar kon overgaan tot het stichten van een definitief veilingsgebouw, meende zij om verschillende reden te moeten wachten met het vragen van dit bedrag, tot de stichting der gebouwen was geschied en de gemeente van de vestiging daarvan verzekerd was. Mede met het oog op de groote depressie op tuinbouwgebied en de daardoor ontstane mindere ontvangsten verzoekt het bestuur het bedrag van 1000 te willen toestaan voor 1931 in plaats van over de jaren 1928 en 1929. Zal worden behandeld bij de vaststelling der begrooting. De VOORZITTER deelt mede, dat de heer Hamelink hem heeft verzocht tot burgemees ter en wethouders eenige vragen te mogen richten. Hij zal hem daartoe na de behande- ling der agenda-punten in de gelegenheid stellen. 3. Verkoop van gemeefttegrond. In uwe vergadering van 24 Juli j.l., aldus schrijven burgemeester en wethouders aan den raad, werd besloten aan te houden het adres van den heer I. van de Sande alhier, houden- de verzoek aan hem te verkoopen een strook gemeentegrond van 5 meter breedte en gele gen naast het Concert- en Bioscoopgebouw. Dit verzoek is thans nader door de com missie van brjstand en ons college onder het oog gezien. Wij blijven er bezwaar tegen hebben het verzoek in te willigen zooals door den heer Van de Sande wordt gevraagd, want deze strook maakt een deel uit van de geprojec- teerde straat, welke straks moet dienen om eene betere verbinding te verkrijgen tusschen de Kom en de aanlegplaatsen der provinciale stoombooten. Eene oplossing kan worden verkregen, wan- neer1 verzoeker aan de gemeente afstaat zijn driehoekig perceeltje grond, ter oppervlakte van ongeveer 4 M2., dat op de bijbehoorende teekening in gele kleur is aangegeven en de gemeente hem daarvoor in de plaats geeft het daaraangrenzend perceeltje grond van dezelf- de oppervlakte, dat op de teekening rood ge kleurd en zwart gearceerd is. Adressant kan alsdan van de gemeente koopen het perceel gemeentegrond, op de tee kening in roode kleur aangegeven, ter opper vlakte van ongeveer 142 M2. Waar verzoeker handelt namens de N.V. Handel en Exploitatie Maatschappij Zeeuwseh- Vlaanderen, gevestigd te 's-Gravenhage, ach- ten wij het gewenscht, de te nemen besluiten te stellen ten name van genoemde Vennoot schap. Omtrent bovengenoemd plan is met verzoe ker overleg gepleegd. Burgemeester en wethouders leggen voorts ter goedkeuring over een in overeenstemming met vorenstaande opgemaakt concept-besluit. De VOORZITTER wijst op de teekening die bij de stukken ter inzage lag. De commis sie! van bijstand, die deze zaak nader behan- delde was van oordeel, dat, zonder het voor- nemen om ter plaatse een weg door te trek- ken in het verlengde der Noordstraat, aan adressant een schuine strook grond kan wor den verkocht, waardoor deze dan gevolg kan geven aan zijn voomemen tot vergrooting der koffiekamer van het Concert- en Bioscoop gebouw. Burgemeester en wethouders hebben I zich daarmede vereenigd. De heer COLSEN geeft te kennen, zich met al de voorstellen die betreffende het on- derhavige terrein zijn gedaan en ook de daar omtrent genomen besluiten, moeilijk te kun nen vereenigen. Hij heeft zich daaromtrent rijp beraden en bij verschillende drukke ge- legenheden in de stad, op den marktdag, tijdens de winkelweek en kermis, den toestand eens te helbben nagegaan. Dan is hij tot de conclusie gekomen, dat het belang der ge meente vordert, dat de gemeenteraad zal be sluiten -dat terrein niet te bebouwen, doch het open te laten, om te kunnen dienen als par- keerterrein. Het gaat bij spreker niet over die enkele meters grond, die de heer Van de Sande gevraagd heeft, die kan dan wel ten voile zijn vraag krijgen. Maar spreker is van oordeel, dat, wanneer men er op let dat er steeds meer volk naar Ter Neuzen komt, dat het auto-gebruik sterk is toegenomen en naar het zich laat aanzien in de toekomst nog steeds zal toenemen, het zich naar voren dringt, dat er moet gezorgd worden voor ge legenheid tot het plaatsen van auto's. Nu staan de auto's daar maar op straat, dat is niet zooals het behoort. Het is dus zeker niet als luxe te beschouwen, indien de gemeente dat terreintje niet als bouwterrein gaat ver koopen, maar het zal verharden om het te kunnen gebruiken voor verschillende doel- einden, o.a. ook voor parkeerterrein voor auto's, De heer DE BAKKER verklaart ook wel te gevoelen, voor het beschikbaar houden van eenig parkeerterrein. Hij vraagt, of het niet aldus kan worden opgelost, dat aan adres sant een strook van een meter of 5 breed wordt verkocht, dat er dan een ruimte van een meter of zes, zeven, wordt opengehouden, waarover geen straat wordt gemaakt, maar dat ibeschil-haar wordt gehouden voor parkee- ren en dan de rest verkoopen voor bouwgrond, daar komt dan ook nog wat geld van in 't laadje. De VOORZITTER: U zoudt het dus half om half willen doen? De heer DE BAKKER: Juist! De heer VAN DRIEL is ook van oordeel, dat het de beste oplossing is het verzoek van den heer Van de Sande in te willigen en den gevraagden grond aan hem te verkoopem Daar krij-gt men dan geld van, en dat men de rest van het terrein open laat liggen. Men behoeft daar z.i. geen straat te maken. De heer SCHEELE wijst er op, dat de voordeelen, die aan het voorstel van burge meester en wethouders verbonden zrjn, niet worden opgesomd, en ook niet de nadeelen voor de gemeente van hetgeen de eerste spre- kers beoogen. Hij heeft de krwestie ook bezien in het licht, of Ter Neuizen misschien in de toekomst zoo'n open terrein zou noodig heb ben, maar meent, dat het voor den gemeen teraad van het oogeniblik de taak is, om te trachten de vaste inkomsten voor de gemeente te verzekeren. Indien we dat lapje grond tot openbaar terrein bestemmen, kunnen we dien grond niet als bouwgrond verkoopen en der- ven daarvan dus de rente van het kapitaal dat het anders zou opbrengen, terwijl er dan nog onkosten aan gemaakt moeten worden om het in orde te brengen en te onderhouden. Dit schat spreker op een jaarlrjks nadeel van 1000. Door den heer Colsen is betoogd, dat er geen open terrein genoeg zou zijn voor het neer- zetten van auto's. Maar spreker noemt de Markt daarvoor groot genoeg, terwijl in de nieuwere gedeelten der stad de straten z6<5 breed zijn, dat daar zender bezwaar een auto aan den kant van den rrjweg kan worden ge- zet. Achter het „Hotel des Pays-Bas". in de Burgemeester Geillstraat, kunnen zonder be zwaar auto's worden gezet. Daar heeft nie- mand er last van. Hij kan zich indenken, dat men niet graag auto's geplaatst ziet voor ramen of voor een winkel, maar daar heeft niemand er last of hinder van. Hij gelooft werkelijk niet, dat er op 't oogenblik zoo'n behoefte is aan open ruimte en mocht zulks in de toekomst het geval worden, dan zullen zij die hier na ons zitten zegt spreker de middelen moeten beramen om dat beschik- baar* t.0 stellGn. Hij beveelt dringend de aanneming van het voorstel van burgemeester en wethouders aan. Adressant krijgt dan een stukje grond, waar- mede hij zijn inrichting kan uitbreiden, er komt een rechte weg van de Noordstraat naar de aanlegplaats der boot en de gemeente kan de opbrengst genieten van den te verkoopen bouwgrond. Hij meent, dat de raad het voor stel met beide handen moet aangrijpen. De heer VERLINDE ach-t zijn standpunt ge- makkelijk te bepalen. In de commissie van bijstand heeft hij al van meet af aan te ken nen gegeven, dat hij het overbodig achtte naast het Concert- en Bioscoopgebouw nevens de bestaande straten nog eens een breeden toegangsweg naar de aanlegplaats der boot te maken. In de laatste vergadering der com missie is ter sprake gekomen het denkbeeld om het terrein open te laten. Op dat moment kon hij zich daaromtrent nog niet uitspreken,. en heeft zijn meening voorbehouden, maar nadere overweging heeft hem er toe geleid, dat hij zich daarmede ook kan vereenigen. Ook hij ziet in, dat men binnen de gemeente geen voldoende open terrein missen kan. Hij kan er zich dus mede vereenigen dat aan den heer Van de Sande wordt verkocht het stuk grond dat hij vraagt, dat aan de achterzijde van het terrein zooveel als bouwgrond zal worden verkocht als nader blijken zal te kun nen, en dat het terrein tusschen het „Con- cert- en Bioscoopgebouw" en de Burgemees ter Geillstraat verder open terrein blijft. De heer COLSEN geeft naar aanleiding van het betoog van den heer Scheele te kennen, ook wel te beseffen, dat men door den grond niet te verkoopen jaarlijks eenige inkomsten zal missen, maar hij bestrijdt, dat de rekening van den heer Scheele juist zou zijn. Als men de door den heer Scheele gewenschte straat zou aanleggen vergt die straat toch jaarlijks ook uitgaven, wegens aanlegkosten en onder- houd. Bovendien is het niet onmogelijk, dat er met dat terrein ook nog wel eens iets ver- diend wordt. Nu de bouwgrond, die daarvoor gebruikt werd, in de toekomst niet meer zal beschikbaar zijn, zou het wel kunnen voor komen, dat men er eens een circus of iets an ders zou kunnen plaatsen. En die menschen betalen toch 06k? En dat degenen die na ons komen ef bij later te blijken behoefte maar voor zouden moeten zorgen!? Zou het niet spjjtig zijn, dat die behoefte sterk naar voren trad wanneer daar eenmaal huizen op gezet waren? Wat zou het dan niet moeten kosten? Eenmaal bebouwd, zal het moeilijk zijn, om daar nog open ruimte te krijgen. De heer HAMELINK herinnert, zijn mee ning vroeger ook reeds te hebben uiteengezet. Telkens wanneer hij daar passeert komt hij tot de conclusie, dat daar geen straat meer noodig is. Hij acht meer noodig een open terrein. Het spreekt van zelf, dat de gemeente zich daarvoor eenige financieele opoffering zal moeten getroosten, en eenige uitgaven zal moeten doen om het terrein in orde te bren gen, maar dat zit toch aan elk werk in het algemeen belang vast? Het genot dat dit open terrein in de toekomst zal bieden, zal z.i. ruimschoots opwegen tegen het gemis der in komsten die men zal moeten derven als het niet als bouwterrein verkocht wordt. De uit- drukking van den heer Scheele, dat zij, die na ons hier zullen zitten, daar dan maar naar moeten uitkijken, gaat naar zijn meening met op. Het zou dan niet alleen een moeilijkheid, doch vrijwel een onmogelijkheid worden, om nog een open terrein te verkrijgen. Men breekt daarvoor geen huizen af. Naar zijn meening moet het voor ieder duidelijk zijn, dat het open houden van dit terrein een noodzakelijk heid is. Het autoverkeer heeft een grooten vooruitgang genomen en zal dit naar te ver- wachten is nog meer doen. Gaat men het terrein nu bebouwen, dcin znl het onmog"elijk zijn later nog een terrein te verkrijgen. Spreker acht dit thans ook reeds noodig uit een oogpunt van orde. Het is nu toch geen toestand, dat maar overal langs de

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5