buiteklahd. Ifw Huid geneest beter, mooier en sneller met PUROL Dam- en Schaakrubriek. MMKHQPg BBRICHTEH. SLAPTE IN HET MI JNBEDRIJF Het voorstel van Burg, en Weth. betrettenae fQr. ONZE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. DAMMEN. lammerend waren geworden voor den handel, en een tegenovergestelde richting in te slaan. De Conferentie legde deze getuigenis af in woorden, die in de geheele wereld weerklank vonden: woorden, die als een laatste waar- schuwing en als de dagefaad van een nieu- wen dag waren. In de jaren na 1927 is echter gebleken, hoe bitter weinig die hoog geroemde „geest van Geneve" in de praktijk heeft doorgewerkt. Wij bevinden ons nog steeds in een doolhof van onoverkomenlijke muren, die in den loop der tijden meer of min bewust zijn opgetrokken door de ggTSOTfetWe-actie der Staten en waar- uit het zeer moeilijk is een uitweg te vinden. Qndanks hun instemming in woorden met de aanbevelingen der Economische Conferentie, gaan de Regeeringen voort met verhoogingen der tari efmuren. In vele landen heeft men sJe>r> intemationalen geest van verzoening en de hooge wijsheid der resolutie van Geneve wergeten. Men is overgegaan tot verhoogin gen van invoerrechten, welker strekking mo- reei verderfelijk is te noemen. Want al die speldeprikken veroorzaken nieuwe wnjvmg tusschen de volkeren, en vergrooten de moei- lijkheid om een uitweg uit den doolhof te vinden. Handelsbelemmeringen in den mternatio- naien zin zijn die willekeurige nationale be- perkingen van het vrije verkeer van goederen, kapitaal en diensten, welke niet alleen den handel en de handelslieden hinderen, maar die ook de economische productie en distributie van goederen, kapitaal en diensten aan ban- den leggen ten nadeele van alle volkeren. On vermijdelijk strekken zij tot een drukken van den levensstandaard. Handel is geen doel op zichzelf, hij is slechts middel tot een doel, het- welk is het algemeen economisch welzijn. Het is in het belang van de gansche menschheid om met alle inspanning te zoeken naar de mogelijkheid, den levensstandaard te verhoo- gen door nieuwe ontwikkeling, nieuwe met- hoden, nieuwe gedachten aan te moedigen. Daartoe dient met alle kracht gestreefd te worden naar een zoo vrij mogelijken handel tusschen de landen. De ontwikkeling van de economische toestanden en van de geheele be- schaving brengt mede een steeds groeiende economische afhankelijkheid der verschillende landen, die voor den handel op elkaar zijn aan- gewezen. Daartoe dienen in de eerste plaats de aanbevelingen van de Economische Confe rentie, waarin aangedrongen werd op vermm- dering der tarieven, verwerkelijkt te worden. Al moge ook een enkele tak van bedrijf be- voordeeld worden door protectie, een land kan zijn invoer niet verminderen zonder tevens zijn uitvoer te verminderen of zijn belegging in het buitenland te vermeerderen. Tarieven znn geen middel om de werkgelegenheid en productie van het land te vermeerderen, maar hebben eerder tot gevolg deze in andere rich- ting te stuwen. Het is niet toevallig, dat de Europeesche landen met den hoogsten levens standaard tevens die zijn, die de laagste tarie ven hebben. Vooral voor landen als Nederland, wier be- staan afhangt van den invoer van voedsel en grondstoffen, gelden deze argumenten. Er is voor ons land dan ook alles aan gelegen, het vrijhandelssysteem hoog te houden, waaronder het krachtig en welvarend is geworden, al wordt het door de tariefpolitiek der ons om- ringende landen, en de ongelijke concurrentie die daaruit voor onze industrie en landbouw voortspruit, steeds moeilijker om dat stelsel onverzwakt te handhaven. Nog is Nederland in hoofdzaak een vrijhandelsland; een politiek, die op bescherming uit is, is dan ook buiten- gewoon gevaarlijk voor onze export-industrie en onzen buitenlandschen handel. De voor- deelen, die beschermende rechten zouden kun- nen brengen, staan in geen verhouding tot de voordeelen, die een algemeene verlaging der tarieven voor handel en nijverheid zouden op- leveren. Het feit, dat Engeland zijn traditioneel vnj- handelsstandpunt heeft verlaten, en, zij het ook nog voor slechts enkele artikelen, het pro tectionistisoh systeem heeft aanvaard en wel in zijn ruwsten vorm, heeft zijn krachten ver- zwakt; het is een wapen dat zich tegen het land zelf richt. De groote Engelsche indu- strieen kunnen niet bestaan van den afzet op de binnenlandsche markt; zij moeten de mid delen vinden om op de wereldmarkt te kunnen concurreeren of ondergaan. Een systeem van tarieven helpt hier niet; het is, zooals de lei- der van een der grootste industrieen het uit- drukte, niet anders dan een subsidie voor „in- efficiency". Het belang van nijverheid en han del eischt, dat de Engelsche politiek zoo spoe dig mogelijk terugkeert tot het vrijhandels systeem, waarop de industrie en de wereld- handel van Engeland opgebouwd zijn. Want thans volgen steeds meer landen het slechte voorbeeld en geraken wij steeds verder in den doolhof! ilBUKTE OP DE WERVBN IN ITALIe, In de eerste zes maanden van dit jaar zijn in Italie 61 schepen op stapel gezet, met een gezamenlijken inhoud van 99.234 ton, en 66 schepen, metende 50.293 ton te water gelaten. Dit is het hoogste Cijfer de laatste vier jaren in eenig halfjaar bereikt. DE PASSIESPELEN TE OBERAMMERGAU De passiespelen te Oberammergau zijn Maandag geeindigd. In totaal hebben 383.000 menschen de spelen bezocht. Daarvan zijn er 50.000 uit Noord-Amerika en ruim 28.000 uit Engeland gekomen. De Vereinigte Stahlwerke hebben in ver- band met het stilleggen van een gedeelte van het mijnbedrijf te Gelsenkirchen aan 2600 mijn.verkers ontslag aangezegd. De Friedrich Alfred-Hiitte te Riheinhausen heeft van het kantoorpersoneel, dat op het oogenblik 1150 man bedraagt, 30 procent opgezegd, gedeelte- telijk tegen 31 October, gedeeltelijk tegen 31 December. Als reden van het ontslag wordt genoemd de ongunstige toestand en het feit, dat bin- nen afzienbaren tijd geen verbetering kan worden verwacht. DE STRIJD TEGEN DEN SMOKKEL- HANDEL. Het marine-departement te Washington heeft zijn goedkeuring gehecht aan den bouw van zes schepen, elk kostende 400.000 dollar, ten dienste van den strijd tegen den clan.de- stinen drankhandel. De schepen zullen ge- bouwd worden op tiet bereiken van een zeer groote snelheid, teneinde den kustdienst te kunnen assisteeren bij het inhalen van vluch- tende schepen van dranksmokkelaars, die thans met hun snelvarende vaartuigen vaak weten te ontsnappen. NA DEN STORM. Naar gemeld wordt zijn na den jongsten storm, die de Fransche kust geteisterd heeft nog steeds zestig visscherslbooten niet huis- waarts gekeerd. Daar iedere boot ten minste zes man aan boord heeft, verkeert men over het lot van meer dan 350 visschers in on- zekerheid. In tal van visschersgezinnen wordt met angstige spanning gewacht op eenig levensteeken der vermisten. DUITSCHLAND'S FINANCIEELE GEZONDMAKING. De Duitsche regeering is schrijft de N. R. Crt. Dinsdag met haar groote financieele program „tot gezondmaking van de rijks- financien en het Duitsche bedrijfsleven" voor den dag gekomen en nu wordt een meerder- heid in den Rijksdag gevraagd die eraohter wil gaan staan en het helpt goedkeuren, want de regeering-Briining is na de verkiezing ho- peloos in de minderheid gekomen. Haar taak blijft ondankbaar en het is nu de vraag, hoe- vele leden van den Rijksdag mede het odium op zich willen nemen, met name voor de ver laging der ambtenaars- en beamlbtensalaris- sen, waaruit de schatkist alleen reeds 120 mil- lioen mark op haar uitgaven hoopt te bespa- ren. Alleen de laagst bezoldigden, zij die min der dan 1500 mk. in het jaar hebben, vallen er buiten, maar dit kunnen er niet veel zijn. De groote massa, die met ten minste 6 verlaging genoegen zou moeten nemen, zal opspelen. Wat de verzekering tegen werkloosheid be- treft, zal de rijksminister van financien zich van dit blok aan zijn been bevrijden en den last ervoor op de patroons en arbeiders leggen door een verhooging van de premies. De rijks- schatkist zal zich bepalen tot het verleenen crisissteun tot een maximum van 420 millioen mk. voor hulpvereeniging bij: werk loosheid enz., die een gevolg van de oecono- mische crisis en niet bijvoorbeeld van seizoen- slapte is. Een druppel op een gloeiende plaat. Het rijk eischt dat de landen zijn bezuini- gingspolitiek zullen volgen en besnoeit daar- om ook de uitkeeringen uit de rijksschatkist aan hen met 100 millioen mark. Ook de amb- tenaren en beambten van de meeste landen wacht dus waarschijnlijk een verlaging van salarissen. Dan komt er een hervorming van het be- lastingstelsel die ten doel heeft, ontlasting der zwakke schouders en verlaging van de kosten van de administratie door vereenvou- diging van de heffingsmethoden; bedrijfsbe- lasting en grondbelasting zullen verlaagd worden, onderseheidenlijk met 20 en 10 Belangrijker echter dan alle technische bij- zonderheden is de vraag, hoe het verwezen- lijkt zal worden. De sociaal-democratische VorwartS is al op haar achtersten zolder over de voorgestelde verlaging der beambten-sala- rissen. De onmogel'ijkheid om het met deze grootste partij over de eerste financieele her vorming eens te worden, heeft dezen zomer geleid tot de ontbinding van den ouden Rijks dag en het invoeren van het wetgevend pro gram bij noodverordening. De vooruitzichten op een accoord met den nieuwen Rijksdag zijn nu nog slechter geiworden, want de thans zoo geducht versterkte uiterste rechterzijde is het er om te doen in troebel water te vissdhen. De nieuwe Rijksdag kan reeds een crisis ver- wekken, als daarin een voorstel wordt inge- diend en aangenomen, om de noodverordening te wraken. Briining's nieuwe financieele ont- werp krijgt nu het karakter van een ultima tum aan den nieuwen Rijksdag waarin hij den parlementairen regeeringsmethoden de laat ste kans biedt. Hij weet althans wat h!ij wil, heeft een duidelijk afgebakenden weg en als de partijen, .die hem met zijn kabinet omver zouden werpen, zich over een program zou den moeten verstaan, kan men met zekerheid voorspellen dat het een gemodder zonder eind v/ordt tusschen partijen die elk voor zich voor bepaalde belangen vechten. De Vossische Ztg. merkt op, dat het dreigen met art. 48 van de Grondwet, dat het kabinet in staat stelt zon der Rijksdag te regeeren, nu geen ij[del spel meer is, maar een eisch van een politiek die met de werkelijkheid rekening houdt. Na een hero'ischen strijd in den nieuwen Rijksdag zou het inderdaad dien weg op kunnen gaan. Er moet ook in Duitschland een vastberaden re geering zijn om de „overbruggings"-leening, die in elk geval noodig is om het nog rsstee- rende tekort te dekken, te doen slagen. Men vertrouwt daarbij op de banken in het buiten land maar als zij dit vertrouwen willen be- antwoorden, moeten zij de overtuiging hebben, dat Duitschland wer.kelijk kans heeft om uit den chaos te kornen. De overwinning der na- tionaal-socialisten bij de verkiezing heeft in tegengestelden zin gewerkt. Het sterkste element van vertrouwen in Duitschland is op het oogenblik de oude rijkspresident, die wel- licht binnenkort voor de gewichtigste beslis- singen van zijn geheelen amibtstijd zal komen te staan, maar wiens populariteit tegen een duwtje bestand is. Hij is de eenige man die Duitschland een weg kan voorsohrijven, wan- neer het parlement er geen meer weet te vinden. TER NEUZEN, 3 October 1930. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. In de Donderdag gehouden vergadering waren met uitzondering van den heer De Bruijne, die wegens familieaangelegenheden verhinderd was, alle leden tegenwoordig. Onder de ingekomen stukken werd meege- deeld de vaststelling door Ged. Staten der ge- meenterekening over 1928 en de goedkeuring der gemeentebegrooting voor 1930. Een voor stel van het bestuur der brandweer, tot het nieuwe automobielbrand (Ingez. Med.) ding van het openblijvend terrein te verzor- gen, terwijl ook toestemmend] werd beant- woord de vraag van den voorzitter er ook nog een stukje plantsoen, waarbij dan ver- moedelijk ook een paar banken zullen komen, te laten aanbrengen. Aan den heer J. F. Koevoets werd een jaar uitstel verleend van de verplichting tot het bebouwen van door hem aangekocht terrein. Een voorstel om ingevolge art. 25 der Nrj- ander, verbeteringen aanbrengen. Toen daar boven op den dijk macadam gestrooid werd, kregen ze van iemand een boozen brief, met de vraag, met welk recht ze zich met zijn zaken bemoeiden en een ander weigerde om ter bescherming van het huis van Van Aerde beneden een muur te laten zetten. Als Burg, en Weth. zeggen, dat verharding van de Pier- senspolderstraat 57000 moet kosten zeggen ze daarom niet, dat ze het niet doen willen. verheidsonderwijswet te beslissen dat de op- Ze begrijpen echter wel, dat ze maar niet zon- richting en instandhouding van een dag- en avondhuishoudschool door het R.K. kerkbe- stuur in deze gemeente noodig wordt geacht, werd door Burg, en Weth., voor nader onder- zoek, teruggenomen. Aan L. van Leemput, die op meer dan 4 K.M. van de school verwijderd woont, werd een tegemoetkoming van f 30 toegekend voor zijn kind dat de R.K. school bezoekt. De kostende prijs per leerling over 1928 van het openbaar onderwijs werd vastgesteld op f 9,68 en die voor het U.L.O. op 32,63 per leerling. Over een voorstel van Burg, en Weth. om afwijzend te beschikken op het verzoek van A. W. Brons, keuringsveearts, om verhooging van jaarwedde, als ergoeding voor de meer- dere reiskosten die door hem moeten wor den gemaakt voor de in getal zoo sterk toe- genomen keuringen te Sluiskil, welke kosten hij op 400 's jaars stelt, staakten de stem- men. In de vergadering bleek een strooming om de keuringsveearts geen verhooging van jaarwedde, doch een gratificatie wegens meerdere diensten die zichzelf betalen toe te kennen. Als de toestand te Sluiskil is gestabiliseerd, kon men verder zien. De beslissing zal thans vallen in de volgende vergadering. De rekening der brandweer over 1929 werd vastgesteld met een bedrag in uitgaven van 1669,78%, die der Commissie tot wering van schoolverzuim in de kom met een bedrag in uitgaven van f 276.50. De raad besloot toe te treden als buitenge- woon lid van den A.N.W.B. Toeristenbond in Nederland. Aangenomen werd een voorstel tot wijzi- ging der begrooting. Door den heer Van Driel werd aanteekening verzocht, dat hij bezwaar had tegen den post ad f 660 voor volksfeesten, terwijl hij aankondigde dat een verzoek zal inkomen van de S.D.A.P. om van gemeente- wege ook te dekken het tekort van het in den loop van het jaar door die partij alhier ge- geven volksfeest. Door den heer Hamelink werd bezwaar ge maakt tegen enkele posten, omdat ze zaken betroffen, die niet bij wijziging der begrooting hadden behooren te worden beslist en feitelijk eerst aan de goedkeuring van den raad had den moeten worden onderworpen, alvorens de uitgaven werden gedaan. De Voorzitter noem- de dit bezwaar in principe wel juist, doch deed mededeeling van den loop van zaken die tot een en ander aanleiding gaf. Wegens de verminderde belangstelling werd besloten tot opheffing van den hoofdakte- cursus. Bij de omvraag vroeg de heer Dekker het plaatsen van 3 electrische straatlantaams aan den Koedijk. Uit de mededeeling van den Voorzitter bleek, dat Burg, en Weth., alvorens daarvan werk te maken, een hun van de zijde der bewoners toegezegd briefje afwachten. Uit een en ander blijkt, dat de electrificatie van die buurt, welke het vorig jaar nog niet te verkrijgen was, thans een feit is geworden. De heer Van Driel wees op de toenemende werkloosheid, waardoor reeds verschillende transportarbeiders, die bij de beste firma zijn, van hun verzekeringskas al zijn uitgetrokken. Geheel daarmede in strijd is het besluit van het Burgerlijk Armbestuur, om op de nieuwe begrooting minder voor steun aan uitgetrok ken werkloozen te ramen. De heer Bedet gaf te kennen, dat dit besluit is genomen naar aanleiding van de uitkomsten van het laat ste jaar, indien de omstandigheden verande- ren en het noodig wordt, zal het bestuur niet aarzelen een suppletoire aanvraag in te die nen. De heer De Bakker meent, dat de doode koppen in de hooge boomen langs de oude begraafplaats gevaar kunnen opleveren voor de passage over den daarlangs loopenden weg. De Voorzitter deelt die vrees niet, doch zal er naar laten zien. In verband met een op- merking van denzelfden spreker gaf hij voorts te kennen, dat de toestand van den weg over de Kerkhoflaan zal verbeteren in verband met de vordering en afwerking van het rioleerings- werk. De heer Verlinde vroeg op te treden tegen de personen die vooral op Zaterdagavond op de straht blijven staan op het eind der Noordstraat bij de Korte Kerkstraat. Voor de daar gevestigde en voor de in den z.g. Schotsenhoek bestaande winkels, is dat een zeer onaangenamen toestand De Voorzitter zal er de aandacht der politie op vestigen en aankoopen eener -nn t i zai er ue aauuacm, uci iwuuc up ■- spuit met een capaciteit van deze opdragen er tegen op te treden. water per mmuut, met 4 wateruitlaten, zal bij de begrooting worden behandeld. Uit een mededeeling die de voorzitter in den loop der vergadering deed blijkt het voornemen te zijn, indien de raad dit voorstel aanneemt, de auto- mobielbrandspuit uit de kom alsdan te sta- tionneeren te Sluiskil en de aldaar geplaatste motorbrandspuit te plaatsen in de buurt Drie- De heer Colsen kwam hierna weer met een breed opgezet betoog omtrent de behoeften van Sluiskil. Anderhalf jaar geleden heeft hij daarop reeds gewezen. De begrooting van 1930 kwam, zonder dat maatregelen werden voorgesteld. Hij wachtte af. De ontvangst der begrooting voor 1931 bracht hem echter weer teleurstelling. Hij gjaf nu reeds te kennen der meer met een voorstel daartoe bij den raad moeten komen. Als ze geen voorstel doen om langs den rijksweg langs het kanaal aan den huizenrij een tegeltrottoir te laten aan brengen over 3 K.M. lengte, waarvan de kos ten op f 14.000 geraamd worden, dan betee- kent dat niet, dat ze dat niet gaarne zouden willen uitvoeren. Maar als men nu weet, dat I de rijkswaterstaat zich onthoudt aldaar kost- bare werken uit te voeren, met het oog op in de toekomst voorziene verbreeding van het kanaal aan die zijde, dan bedenkt men zich toch ook nog wel eens over de vraag of men dan zelf zoo'n kostbaar werk zal uitvoeren, dat na korten tijd weer waardeloos zou kun nen zijn. Hij verzekert den heer Colsen, dat de buurt Sluiskil de voile belangstelling van het college heeft, doch dat het ook niet altijd kan, wat het gaarne zou wenschen. De heer Geelhoedt zegt nog, dat indertijd met het bestuur van den Pierssenspolder be- sproken is, met den gemeentebouwmeester een kostenberekening te maken voor verhar ding van den weg door dien polder, maar dat Burg, en Weth. er later niet meer van ge- hoord hebben. Volgens den heer Colsen wacht het polderbestuur daarentegen al anderhalf jaar op antwoord van Burg, en Weth. Door den heer Hamelink zijn ten slotte aan Burg, en Weth. vragen gesteld, naar aanlei ding van handelingen van de P.Z.E.M. als exploitante van de electrische verlichting te Ter Neuzen. De electriciteitskwestie is te Ter Neuzen steeds een bijzondere geweest, doch de taktiek die de P.Z.E.M. thans heeft aange nomen, strekt niet om deze maatschappij te populariseeren. Bij de onderhandelingen met den gemeenteraad, over ovemame der con- cessie, ontstond geschil over den meterprijs. De onderhandelaars wilden den ouden prij3 der Industrieele Maatschappij voor Ter Neu zen behouden. De raad wenschte daarop niet in te gaan, daar die prijs met. 1931 zou ver laagd zijn en verlangde dat de P.Z.E.M. haar algemeen tarief zou invoeren. Na eenigen tijd aarzelen heeft de maatschappij zich daarbij neergelegd. De prijs zou dus worden voor een meter van 1 K.W. 40 cent per maand. Bij de overname van de concessie is dat tarief ook aanstonds ingevoerd. Nu het net wordt om- gebouwd en de gelijkstroommeters door wis- selstroommeters vervangen zijn, zagen de aan- geslotenen op hun maandkwitantie den prijs ineens verhoogd met 10 cent per maand. Het ispreekt wel van zelf dat dit ontstemming wekte. Krachtens het raadsbesluit, of liever gezegd de gesloten overeenkomst, zou het van 45 en meer verlagen tot 40 cent per maand, en nu werd het voor de talrijke kleine aan- sluitingen juist meer. Er worden nu naar het schijnt meters geplaatst van zddveel amperes, dat deze overeenkomen met een capaciteit van 1.1 K.W., hetgeen naar de maatschappij be- weert haar het reoht geeft 50 cent huur per maand te vorderen. Naar verluidt wordt ook beweerd, dat die meters van geringere capa citeit niet meer zouden te krijgen zijn. De ge- schiedenis in aanmerking genomen, wordt deze handeling der P.Z.E.M. door de bezwaarden niet reeel geacht en beschouwd als een ma- nier om nu toch aan een hoogere opbrengst van meterhuur te komen. Ook wordt in het publiek de vraag gesteld, of, indien het al juist is, dat de P.Z.E.M. geen kleinere meters kan krijgen, juist haar klanten daarvan de dupe moeten worden. Voor aansluitingen van ten hoogste 50 watt en die zijn er vele wordt een meter van 5 ampere overdreven geacht. Naar verluidt wordt reeds op een pro testvergadering gebroed. De heer Hamelink heeft nu gevraagd, of het aan Burg, en Weth. bekend is, dat bij electriciteitsgebruikers groote ontevredenheid bestaat over het door de P.Z.E.M. berekende meter-tarief; dat de P.Z.E.M. dit niet berekend naar het aan tal aangesloten lampen, maar naar de sterkte van den geplaatsten meter; dat als gevolg voor de kleine aansluitingen in plaats van 40 cent 50 cent moet worden betaald; of Burg, en Weth. niet van meening zijn, dat dit metertarief door de P.Z.E.M. in strijd met de Algemeene Voorwaarden wordt toegepast dan wel of zij de opvatting der P.Z.E.M. deelen of zij het, in het laatste geval niet onrede lijk achten, dat de huur voor een grooteren meter in rekening wordt gebracht, in geval- len dat met een kleineren kan worden vol- staan, en of zij bereid zijn, dit onder de aan dacht van het bestuur der P.Z.E.M. te bren gen. 25-JARIGE AMBTSBEDIENING, Ds. S. O. Los, predikant te Giessendam herdacht Woensdag zijn 25-jarige ambtsbedie- wegen. uotrpffpnde gaarne te zien, dat alsnog een bedrag van het verzoek van den heer I. van de Sande, om met hem aan te gaan een ruiling van grond en voorts een schuine strook, gelegen naast het Concert- en Bioscoopgebouw te verkoo- pen (adressant heeft gevraagd een strook grond ter breedte van 5 M. over de geheele diepte naast zijn terrein) gaf aanleiding tot uitvoerige besprekingen, aangezien de heeren Colsen, Van Driel, De Bakker, Verlinde en Hamelink bezwaar bleken te hebben het vroe- ger genomen besluit om het daarliggende ter rein voor bouwterrein te bestemmen te hand- haven. Zij achten het in het algemeen belang gewenscht daar een open terrein te houden. De stad heeft h.i. geen overschot aan open terrein en het toenemend autoverkeer eischt, dat er gerekend wordt op parkeergelegenheid voor die voertuigen. Zij wenschten het ter rein te verharden en beschikbaar te stellen voor parkeerterrein. Dan was er ook geen bezwaar aan het verzoek van adressant vol- ledig tegemoet te komen. Dat denkbeeld werd bestreden door de heeren Scheele en Bedet, die daarin zien renteverlies voor de gemeente. Het kapitaal dat men anders van grondver- koop zou verkrijgen derft men. Zij bepleitten aanneming van het voorstel van Burg, en Weth. De heer Geelhoedt verklaarde er van meet af aan weinig voor gevoeld te hebben, bij de reeds bestaande straten leidende naar de aanlegplaats der stoomboot nog een nieuwe straat te maken. Het voorstel van 25.000 zou worden uitgetrokken ter ver betering van toestanden te Sluiskil. Als men nagaat op welk een nette en flinke wijze de straten enz. in de kom in orde worden ge bracht, behoort men toch ter wille van de buurt Sluiskil, die door de daar gevestigde industrie zoo'n mooie toekomst heeft, ook wat te doen. De heeren Scheele en Bedet, zonder het ge heele betoog van den heer Colsen te steunen, meenen toch ook, dat er wel wat meer voor die buurt zou moeten worden gedaan dan thans gebeurt, en dat daarvoor op de begroo ting voor '31 een post behoorde te komen. De Voorzitter besprak deze zaak in het al gemeen en wees er op, dat de heer Colsen te veel gelijk vraagt en te veel praat. Als men z66veel vraagt, misschien wel 7 dingen tege- lijk, is het niet mogelijk dat alles op eens in- gewilligd te krijgen. Men moet ook in dit op- zicht zijn maat weten. Bovendien: Burg, en Weth. zijn het er, evenals wel geheel de raad, over eens, dat er te Sluiskil nog heel wat hapert. Men gelieve echter in het oog te hou den, dat er ook omstandigheden zijn, die hen beletten verbeteringen aan te brengen, aange zien zulks, voor wat straten en wegen be- treft, alles op terrein van anderen moet ge- beuren. Voor een ontworpen verbetering van den Benedenweg is medewerking der daar wonenden noodig. Indien die de tuintjes v66r hun woningen afstaan, krijgen ze een weg ALS KINDEREN MET LUCIFERS SPELEN. Maandagavond te omstreeks zerven uur be- merkten voorbijgangers, dat er in een pand aan de Westmolenstraat te Schiedam een dichte rook hing. Bij onderzoek bleek, dat een zervenjarig meisje A. T., door het spelen met lucifers een begin1 van brand, had iver- oorzaakt, meldt de ,,Maas!b.' Het meisje was met twee kleinere kinde- ren, die sliepen, alleen thuis. Met moeite kon men dezen nog in veiligheid brengen. Per brancard is het meisje, dat emstige brandwonden had bekomen, naar het ge- meenteziekenhuis overgabracht. Dinsdagmorgen heeft op den onbewaakten overweg op den Enkweg bij Voorst een on- geluk plaats gelhad. De 25jarige landbouwer T. K. reed met paard en wagen over den over weg, toen een sneltrein uit Apeldoom naderde. Het paard werd door den trein gegrepen en ongerveer 400 meter meegesleurd. Het dier was onmiddellijk dood. De wagen werd met den voerman van den weg geslingerd. K. kreeg niet emstige venwondingen aan hoofd en armen. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De trein had een half vertraging. den heer Colsen, om het terrein niet als bouw- met trottoir langs de huizenkant. Zijn ze niet grond te bestemmen en het verzoek van adres- bereid, dan kan er mets van komen. Toe sant in te willigen, werd aangenomen met 7 5 stemmen. Burg, en Weth. werden £g,g0U. voorts gemachtigd de afwerking en verhar- Burg, en Weth. nadat zich op den april bij Bleijenberg een ongeval had voorgedaan, wil den zij, al was het dan op terrein van een CXCI. Onderstaande partij, onlangs door twee trouwe lezers dezer rubrieken te Zaamslag gespeeld, bevat geen bijzondere „momenten". Toch Zijn we tot pflaatsing overgegaan, omdat beide spelers sedert verleden jaar, toen we ook reeds een hunner partijen putbliceerden, beduidend zijn vooruitgegaan. Wit Zwart J. Scheele. J. A. van Dixhoom. 1. 32—28 17—21 Een goed antwoord, dat na 1823 de meeste toepassing vindt. Springer, Keller en Vos spelen hier vaak 2025, terwijl Herman de Jongih een zwarte verdediging heeft ontwor pen met 2024 als begin zet. 2. 37—32 21—26 34—29 26 X 37 42X31 11—17 41—37 7—11 47—42 1—7 4641 20—24 Hier was 1721 ongetwijfeld sterker, om na den zwakken zet 4641 een bljjvende plaats op 26 in te nemen. Ook 1923 is goed. 8. 29X20 15X24 9. 40—34 Dit had den tijd nog. Aangewezen ljjkt ons 31—27, zwart 17—21; 37—31, 21—26; en 3. 4. 5. 6. 7. 41—37, waama zwart aan die zrjde speeld is. 9. 17—21! 10. 31—26 10—15 11. 26X17 12X21 12. 36—31 7—12 13. 41—36 21—26 14. 31—27 5—10 15. 37—31 26X37 16. 42X31 1420 Waarom niet eenvoudig 1823? Na 20 kan wit nu een aardig lokzetje spelen door 27—21 (16X27); 31X22 (18X27); 32X 21 (1116?); gevolgd door 4440 en 3832 met dam op 5. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 44—40 34—29 29X20 39—34 35X24 43X34 49—43 5044 44—39 4842 10—14 20—25 15X24 24—30 19X39 12—17 17—21 14—19 2—7 Dit is bepaald zwak. Met 3126 bleven de posities gelijkwaardig. Zie ook deze voort- zetting: 27—22 (18X27); 31X22 (21—26); 3631 (26X37); 32X41 met uitstekend spel. 26. 7—12 27. 42—37 21—26 28. 28—23 18X29 29. 34X14 9X20 30. 39—34 4—9 31. 32—28 11—17 32. 37—32 26X37 33. 32X41 20—24 34. 40—35 13—19 Het slagzetje door 2530, 24—29, 17—22, 812 en 13X42 wordt eentvoudig weerlegd door 41—37 met winst voor wit. 35. 41—37 8—13 36. 43—39 24—30 37. 35X24 19X30 38. 34—29 30—35 39. 4540 35X44 40. 39X50 9—14 41. 5044 14—20 42. 44—39 13—19 43. 2722 19—24 44. 22X11 6X17 45. 37—32 3—8 46. 39—34 24—30 47. 2923 30X39 48. 33X44 8—13 De kritieke stand van de partij. V ning. Sietse Oene Los, wiens grootvader een der eerste predikanten van de Afscheiding was werd 29 Aug. 1874 te Ter Neuzen geboren. In 1905 werd hij candidaat om 1 Oct. van dat jaar te Nieuweroord in het ambt te wor den bevestigd. In 1911 vertrok hij naar Leer- dam, welke standplaats hij in 1920 met zijn tegenwoordige verwisselde. OVERREDEN Zaterdagavond werd op den berm van den weg bij Imsum het zwaar verminkte l'ijk ge- vonden van den bejaarden blinden man Holke- boer, die vermoedelijk door een auto is aan- gereden. In verband daarmede is een auto- mobilist uit Heerenveen, die dien avond dezen weg gepasseerd is door de politie gehoord en diens auto in beslag genomen. VALSCHE RIJKSDAALDERS. De gemeentepolitie te Princenhage heeft op verschillende plaatsen valsche rijksdaal- ders in beslag genomen, in het geheel elf. Deze valsche rijksdaalders zijn uitgegeven door een koopman uit Ginniken, die voor den officier van justitie is geleid en in het huis van bewaring te Breda is opgesloten. IN ARREST GESTELD. In het begin van September deed een firma te Delft aangifte, dat een harer vertegenwoor- digers met een bedrsfg van f 2000 was ver- dwenen. De man heeft zich nu, zonder een cent op zak, bij de politie te Amsterdam ge meld. Hij had in Frankrijk van het geld goeden sier gemaakt en is thans naar Delft overgebracht en in arrest gesteld. Gebleken is, dat het verduisterde bedrag eenige duizen- den guldens hooger is. slechts 65n speelbaren zet, n.l. 4439 (zie diagram) ZWART 1 2 3 4 5 WIT Zwart: 12, 13, 16, 17, 20, 25. Wit: 23, 28, 32, 36, 38, 44. 49. 38—33? 12—18 50. 23X21 16X29 51. 3631 2530 52. 3127 3034 Dit leidt tot remise. Zwart kon als volgt winnen3035 (wit 2722 of 28 2229— 34 (2217); 3440 (4439); 4045 (17— 53. 27—22 20—24 54. 22—17 24—30 55. 17—11 29—33 56. 28X39 34X43 57. 11—7 43—49 58. 7—2 49X35 59. 2X19 remise.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2