LACHEND EN GRAPPENMAKEND IN DEN DOOD. IN EEN GRAFKELDER GEARRESTEERD GEMEENTERAAD VAN AXEL. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. VERKOOPIN GEN, EITVOERINGEN, A ANBESTEDINGEN, ENZ. SCHEEPVAARTBEWEGING. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. WISSELKOERSEN. In Sing-Sing zijn de drie belhamels van de gevangenrevolutie te Auburn geexecuteerd. De drie misdadigers toonden zicb uiterst cynisch en bleven tot bet laatste oogeriblik ongeschokt. Jesse Thomas, de hoof'dleider der opstan- dige tuchthuisboeven, sprak als zijn laatste wensch uit, dat men aan al zijn bloedver- wanten een laatsten groet van hem zou zen- den. En die groet bestond uit de woorden: „Ik toaat jullie allemaal!" Op weg naar den electriS'Chen stoel weigerde hiji, zich door de -cipiers te laten ondersteunen. „Ik kan als een man sterven", zeide hij. En kort voor de in- scihakeling van den electrischen stroom riep hij de getuigen van de executie met een woe- denden grijns toe: ,,Wij zien'elkaar weer in de hel!" De tweede was de metaalbewerker William Force. Ook hij liep alleen naar den dood- brengenden stoel en toen de scherprechter zich nog eens wilde overtuigen, of de riemen met de electroden ook volgens voorschrift bevestigd waren, zeide Force: ,,Man, wat ben je zenuwachtig! Neem er toch kalm den tijd voor. Ik heb heelemaal geen haast!" En de derde van het fraaie klaverblad, Morris Udwine, zat gedurende de voorberei- ding der executie met kalme stem geestig- heden te debiteeren en toen de beul naar het schakellbord liep, beet hij hem toe: „Nu heb je je 150 dollar weer beet!" De doodgraver van het stadje Rintein aan de Weser bemerkte Zaterdagavond op het kerkhof een man, die met een lantaarn in de hand en een zwaren zak op den rug op den grafkelder van een adellijke familie toestapte. De man opende de deur van den kelder en stapte naar binnen. De doodgraver alarmeerde onmiddellijk de politie, die het kerkhof om- singelde. Twee agenten drongen in den graf kelder binnen en vonden daar den geheim- zinnigen onbekende, die tusschen zes metalen doodkisten op een paar zakken lag en net bezig was zijn eten klaar te maken. Achter de lijkkisten had hij een aantal flesschen wijn, een flinken voorraad levensmiddelen en siga- ren en sigaretten verborgen. De man ging terstond de beide agenten te lijf, in de hoop nog uit den kelder te kunnen ontsnappen. Hij werd echter na een kort gevecht overweldigd en geboeid. Het bleek, dat men te doen had met een ouden bekende der jusbitie, die in het begin van deze maand uit de gevangenls te Munster in Westfalen was ontslagen en nu sinds ongeveer veertien dagen in den graf kelder woonde. De man, die in het geheel reeds 25 jaren van zijn leven in gevangenis- sen heeft doorgebracht, had ddn der lijkkisten opengebroken. De politie, die de kist door- zocht, vond er eenige bebloede zak- en hand- doeken in. Men acht het in verband met deze ontdekking niet uitgesloten, dat de man on- langs weer een misdaad heeft gepleegd. VROUWENHATER TOT HET EINDE. Advocaat Zink te Des Moines had zoo'n ge- weldige haat aan de vrouwen, dat, nu hij op 63jarigen ouderdom overladen is, zijn ver- mogen vermaakt blijkt aan de stichting van een inrichting, waar de zachte tred van een vrouwevoet nimmer zal worden gehoord. Het zal een bibliotheek zijn, welke in groote in- gehakte letters boven haar portalen zal dra- gen de woorden: Geen toegang voor vrouwen. Deze droeve staat van zaken kwam aan het licht toen Zinks testemant werd geopend. Hij heeft een kleine 80.000 dollar nagelaten, wel ke in een trustfonds moeten worden gestort, dat na 74 jaar tot 3.000.000 dollar zal zijn aangegroeid en dat moet worden gebruikt om de Zinks vrouwemlooze biblotheek te stichten. Slechts boeken van mannelijke schrijvers zullen op de planken mogen worden gezet en de censuur moet zorgen dat uit alle tijdschrif- ten e.d. de artikelen door vrouwen geschreven verwijderd worden. Aldus de uiterste wil van mr. Zink. Verder zal niets, dat ook maar in eenig opzicht aan de vrouw zou kunnen her- inneren, in aankleeding, versiering enz. der vertrekken veroorloofd zijn in deze bibliotheek. Het testament zegt, dat zijn haat tegen de vrouw uit Zinks eigen ondervinding voort- spruit, aangevuld met hetgeen filosofie, his toric en wetenschap er over zeggen. Om te bewijzen, dat hg het meent, heeft mr. Zink aan zijn dochter 5 dollar in de maand nagelaten en bepaald, dat zijn weduwe hun huis kan huren voor 4 dollar per maand. Wat zouden deze twee vrouwen aan hem misdaan hebben? Want dat haar optreden niet vreemd aan den vrouwenhaat van hun man en vader moet zijn, valt uit het feit dat hij niettegenstaande dezen haat toch getrouwd is, wel af te leiden. Want de haat zal wel na het huwelijk en de geboorte zijn gekomen. gens rente van kapitaalschuld f 162,50. onder de lasten van den kapitaaldienst op te nemen een post uitkeering aan de gemeente wegens buitengewonen aflos f 3000, en te ver- lagen den post reserve op 31 December over te brengen naar den volgenden dienst met f 3000. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. 9. Vaststellen rekeningen over den dienst 1929. (Vervolg uit het Eerste Blad.) 7. Vaststelling kohier hondenbelasting, dienst 1930. Het kohier der hondenbelasting voor den dienst 1930 wordt met algemeene stemmen vastgesteld, zooals het door Burgemeester en Wethouders is ontworpen. 8. Begrootingswyziging. Burgemeester en lVethouders stellen voor. a. te wijzigen de gemeentebegrooting voor den dienst 1930, als volgt: onder de inkomsten, gewonen dienst, te verhoogen de volgende posten: verstrekken van hulp bij brand in een anders gemeente 26, teruggaaf van te veel betaald bedrag voor leverantie /3,60; rente 162,50; samen 191,10; onder de uitgaven te verhoogen de volgen de posten: onderhoud en administratie van bezittingen, niet voor den publieken dienst ge bruikt, f 150, rente van geldleeningen 162,50; vergoeding aan besturen van bijzondere scho- len voor aanschaffing van instrumenten /140; tegemoetkoming in of vergoeding van kosten als bedoeld in art. 13 le lid der L. O. wet f 100; samen 552,50. onder de uitgaven te verminderen den post onvoorziene uitgaven met 361,40. Kapitaaldienst. Onder de inkomsten te verhoogen de posten geldleening overgebracht van hoofdstuk XVI 6500, ,,buitengewone aflossing op het door het bedrijf aan de gemeente verschuldigd ka- pitaal /3000, samen /9500; onder de uitgaven te verhoogen de posten: kosten van den aanleg van straten en wegen 6500, buitengewone aflossing van voor het bedrijf aangegane geldleeningen f 3000, samen f 9500. b. te wijzigen de begrooting voor het grondbedrijf, dienst 1930, door onder de in komsten te verhoogen de posten: rente van uitgezet kasgeld 150, verrekening van ver- kochte gronden na kadastrale opmeting 47,50, samen 197,50; onder de uitgaven te verhoogen de posten: salaris van den administrateur van het grond bedrijf f 35, uitkeering aan de gemeente we- a. Rekening van het gasbedrijf. De baten hebben bedragen 98.480,63%. de lasten 98.371,45, winst 109,18%. Kapitaalsinkomsten 17,619,80, uitgaven 31.765,97%, nadeelig saldo 14.146,17%. De heer KOSTER geeft te kennen met den heer Van de Bilt de rekening en de beschei- den te hebben nagezien. De heer Wolfert, die ook lid der commissie was, heeft het onder zoek niet bijgewoond. Er zijn geen aan- merkingen gemaakt, zoodat de commissie tot goedkeuring adviseert. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. b. Vleeschkeuringsbedrijf. De baten hebben bedragen 5426,59, de lasten hetzelfde be drag. De heer P. DE FEIJTER rapporteert, dat de commissie van onderzoek in voltallige ver- gadering de rekening met de bescheiden heeft nagezien, dat geen op- of aanmerkingen zijn gemaakt en zij alzoo tot goedkeuring advi seert. Met algemeene stemmen wordt aldus be- sloten. c. Burgerlijk Armbestuur De ontvangsten hebben bedragen 9984,13%, de uitgaven 6543,96, batig saldo 3440,17%. De heer P. DE FEIJTER rapporteert na- mens de commissie van onderzoek ook over deze rekening. Alles is in orde bevonden, zoo dat de commissie tot goedkeuring adviseert. De heer 't GILDE was getroffen over een zinsnede in het beredeneerd verslag van het Burgerlijk Armbestuur, luidende als volgt: „Onze hoop in ons vorig verslag uitgespro- ken betreffende samenwerking met andere instellingen van weldadigheid ter plaatse werd helaas niet vervuld." Inplaabs van samenwerking was er mls- schien tegenwerking en dat van de zijde van een instelling van weldadigheid. Mijne nieuwsgierigheid omtrent deze zon- derlinge weldadigheidsopvattingen werd ten zeerste geprikkeld en nog meer toen ik ver der las: ,,De verschillen spitsen zich toe en waren zelfs eenmaal aanleiding tot een conferentie onder leiding van het hoofd der gemeente." Waar zulke zinsneden aan den Raad wor den voorgelegd gaat het m.i. niet op, om dit toe te schrijven aan het feit dat de samen- stelling van het Burgerlijk Armbestuur een meer permanent karakter heeft, dan dat van andere instellingen. Dit is feitelijk zacht uitgedrukt toch een dooddoener. De Raad heeft naar ik meen recht op wat meerdere inlichtingen. Ik althans stel daarop ten hoogste prijs en zou die gaarne hebben, of van U mijnheer de Voorzitter, of van de leden van het Burgerlijk Armbestuur, hier tegenwoordig. De VOORZITTER erkent, dat hier onder zijn leiding eene conferentie heeft plaats ge- had. Hij vraagt, of de voorzitter van het Bur gerlijk Armbestuur misschien de gevraagde inlichtingen wenscht te geven. De heer VAN DE BILT, opmerkende dat de Voorzitter ook de bewuste conferentie heeft geleid, meent dat deze het best zelf de intir.htiTi.g-en kan geven, die hij dienstig acht te verstrekken. De VOORZITTER wil dat dan graag doen. Hij deelt mede dat destijdst onder zijn leiding hier hebben geconfereerd enkele leden van het Burgerlijk Armbestuur en der Ned. Herv. Diaconie. Het betrof de verpleging van Kaatje Wolfert, die naar het ziekenhuiis te Sluiskil was gebracht. Er is toen wel geen oplossing verkregen, doch toch een afspraak gemaakt. Inmiddels is de bewuste verpleegde in 1930 overleden en zit het nu naar spreker meent, in handen van andere menschen. De secretaris van het Burgerlijk Armbestuur was het met de vertegenwoordigers der diaconie van de Herv. gemeente niet eens, omtrent de betaling der verpleegkosten. In de vergade- ring is geen oplossing verkregen en hetgeen toen van de zijde der Diaconie is toegezegd, is niet nagekomen. Nadien heeft spreker er niet meer mee te maken gehad. Het zit in handen van het burgerlijk armbestuur. Spreker weet niet of de heer Van de Bilt hieraan, in verband met hetgeen in 1930 is gebeurd, nog iets heeft toe te voegen. De heer VAN DE BILT meent, dat dit het best geschieden kan door den secretaris van het college, den heer Esselbrugge. De heer ESSELBRUGGE deelt mede, dat in den loop van het vorig jaar twee diakenen der Ned. Herv. kerk bij het Burgerlijk Arm bestuur zijn gekomen met de boodschap, dat zij Kaatje Wolfert ter verpleging hadden ge bracht naar het ziekenhuiis te Sluiskil, doch dat het Burgerlijk Armbestuur moest zorgen voor Daan Wolfert. Dit laatste had het Bur gerlijk Armbestuur reeds jaren gedaan. Ter verschooning van de Diaconie voor het geen verder gebeurde moet spreker opmerken, dat ieder meende, dat de verpleging te Sluis kil slechts een kwestie zou zijn van enkele weken, aangezien het een hopeloos geval was. Dit ging zoo door tot in de maand Juni of Juli van het vorig jaar Dr. Bom, den penning- meester van het Burgerlijk Armbestuur den heer Brakman, passeerende, van zijn rijwiel sprong en dezen zeide, dat de Diaconie der Ned. Herv. kerk niet langer de verpleegkos ten van Kaatje Wolfert wenschte te betalen. Nu moge Dr. Bom Dr. Bom zijn, maar ieder zal toch wel willen toegeven dat deze mede- deeling niet kon beschouwd worden als een officieel bericht van de Diaconie aan het Bur gerlijk Armbestuur. Dit wachtte op een offi cieel bericht. Dit liep zoo, tot er bij het Burgerlijk Arm bestuur uit Sluiskil een rekening kwam voor verpleging van Kaatje Wolfert, over de maan- den September, October en November. Die rekening is door het Burgerlijk Armbestuur aan het ziekenhuis teruggezonden met de mededeeling dat het zich tot geen betaling verplicht achtte, aangezien het geen officieel bericht had ontvangen dat de Diaconie zich aan haar onttrokken had en het Burgerlijk Armbestuur ook niets had toegezegd. Vanwege het Burgerlijk Armbestuur is men voorts naar Sluiskil gegaan en heeft met de Moeder-Overste van het ziekenhuis deze kwes tie besproken. Deze gaf na kennisneming van een en ander te kennen, het dan zoo maar te willen laten en niets in rekening te brengen. Dat is haar echter van wege de afgevaardig- den van het Burgerlijk Armbestuur ontraden, omdat men meende, dat het niet te pas kwam, dat daar iemand uit de gemeente Axel gratis zou zijn worden verpleegd. Daama is een brief gekomen van den administrateur der Diaconie met de officieele boodschap, dat zij niet lan ger de verpleegkosten voor Kaatje Wolfert voor haar rekening had kunnen nemen. Inmiddels kwam Kaatje Wolfert te overlij- den en trad de vraag naar voren wie de kos ten der ter aardebestelling zou betalen. Toen is een conferentie gehouden onder leiding van den burgemeester, waarbij van de zijde van het Burgerlijk Armbestuur tegenwoordig was de penningmeester, de heer Brakman, en van de Diaconie de heeren Smies en Overdulve. De Burgemeester heeft er toen bij hen op aange- drongen dat ze de begrafeniskosten zouden betalen. Ze gevoelden daar eerst niet veel voor, maar zeiden dat dan ten slotte toe. Daarop heeft de burgemeester gevraagd, hoe het stond met de betaling aan het zieken huis te Sluiskil. Daar werd over gesproken en werd overeengekomen, dat men het daar heen zal trachten te sturen 'dat vanaf Septem ber tot aan het overlijden van de betrokkene de verpleegkosten door de beide instellingen elk voor de helft zouden worden gedragen. Natuurlijk konden de diakenen geen definitief antwoord geven, ze zouden dat in den loop der week sturen. Het Burgerlijk Armbestuur wacht echter nog op antwoord. Later heeft spreker gehoord, dat de Diaco nie alle kosten betaald heeft, maar dat ze be- slag heeft gelegd op de erfenis, d.w.z. dat een groote onkostenrekening is ingediend. D&t is de toedracht der zaak. De VOORZITTER merkt op, dat van het geen de heer Esselbrugge meedeelde ook een deel 1930 betreft en de toelichting van het Burgerlijk Armbestuur op hare rekening slechts het gebeurde in 1929 weergeeft. Mis schien dat er in de toelichting op de rekening over 1930 wel verdere mededeelingen zullen worden gedaan. De heer 't GILDE had, kennisnemende van de mededeeling daarop reeds een commentaar gemaakt; hij zal na kennisneming van een en ander geen ander commentaar meer maken. De heer ESSELBRUGGE gelooft, dat ieder zal moeten toegeven, dat het Burgerlijk Arm bestuur vrij uit gaat. De heer DIELEMAN vraagt, of Kaatje Wolfert belijdend lid der kerk was. De heer ESSELBRUGGE antwoordt beves- tigend. Hij voegt hieraan toe, dat het van af het begin een eigenaardigen toestand is ge- weest. De Diaconie heeft van meet af te ken nen gegeven, dat Kaatje Wolfert van hen was, maar haar huisgenoot Daan niet. Die behoorde toch ook tot haar gezin? De VOORZITTER gelooft, dat men bij de rekening over 1930 wel meerdere inlichtingen zal krijgen en andere dingen zal hooren. De verschillende rekeningen worden met algemeene stemmen goedgekeurd. 10. Aanbieden gemeente-rekening. Door Burgemeester en Wethouders wordt de gemeenterekening over den dienst 1929 aangeboden voor den gewonen dienst op een bedrag in ontvangsten van 211.361,69, in uitgaven f 200.989,52%, batig saldo f 10.372,16%. Van den kapitaaldienst waren de ontvang sten 8226,64%, de uitgaven 8198,82%, ba tig saldo 27,82. De VOORZITTER voegt hier aan toe, dat de oorzaak van deze late aanbieding der re kening is, dat zij die niet tijdiger hebben ont vangen. De gemeente-ontvanger behoort de rekening volgens zijn voorschriften in te zen- den uiterlijk 15 Juli, terwijl de rekening eerst 6 September 1.1. bij Burgemeester en Wethou ders is ontvangen. Hij stelt voor, de rekening voor onderzoek te stellen in handen eener commissie bestaan- de uit de heeren 't Gilde, Esselbrugge en Dieleman. Genoemde heeren nemen de benoeming aan. De VOORZITTER deelt nog mede, dat in verband met de kwestie met den gemeente- ontvanger nog niet kan worden aangeboden de rekening van het gemeentelijk grondbedrijf over 1929. Daar wordt echter thans aan ge- werkt. Door Burgemeester en Wethouders is trjdelijk tot administrateur van het bedrijf aangesteld de heer Van Duijn. Deze zal als zoodanig fungeeren tot 1 Januari a.s. De be- doeling is voorts, om met ingang van 1 Janu ari a.s. het grondbedrijf als bedrijf op te hef- fen en hetgeen daarmede in verband staat ge- woon in de gemeenterekening te verantwoor- den. De 100 die waren toegekend als jaar- wedde voor een administrateur, kunnen dan bespaard worden. De heer DIELEMAN uit zijn voldoening, dat Burgemeester en Wethouders hiervoor een goede oplossing hebben gevonden. 11. Aanbieding van begrootingen voor den dienst 1931. Door Burgemeester en Wethouders worden aangeboden a. De gemeentebegrooting voor den gewo nen dienst op een eindcijfer van 213.692,15. b. De begrooting van het gasbedrijf, voor den gewonen dienst op een eindcijfer van f 111.272,90, en voor den kapitaaldienst in ont vangsten op 22.923,60 in uitgaven 20.850, batig slot 2.073,60. c. De begrooting van het Vleeschkeurings bedrijf voor het centrum Axel, op een eind cijfer van 5162,02. d. De begrooting van het Burgerlijk Arm bestuur, op een eindcijfer van 9410,17%. De VOORZITTER vraagt, hoe het nu met de behandeling van de begrootingen gaan moet. Het was de laatste jaren gewoonte, ook nog het vorig jaar volgens een besluit van den raad, genomen met 1 stem meerderheid, de behandeling der begrooting in openbare ver- gadering te doen voorafgaan door een behan deling in commissoriale zitting, waarbij de raad in twee afdeelingen was gesplitst. Toen de leden voor de afdeelingsvergadering wer- den opgeroepen, was in de eene afdeeling al leen een wethouder tegenwoordig, terwijl in de andere met den wethouder ook maar en kele leden waren opgekomen. Wat moet er nu gebeuren? Volgens het Reglement van Orde kan de raad besluiten tot afdeelingsonderzoek, doch zoo dit niet gebeurd moot een commissie worden benoemd, die dan aan den gemeente- raad over de begrootingen rapport uitbrengt. De heer 't GILDE verklaart zich v66r be handeling der begrooting in afdeelingen. Hf) acht dat zeer nuttig en het is ook in overeen- stemming met het Reglement van Orde dat zeer oud is. Dat schrijft voor, dat alle stuk- ken waarvan dit om hun belangrijkheid ge- wenscht is, vooraf commissoriaal kunnen worden beihandeld. Wanneer dit van een stuk het geval is, is dat tooh zeker de gemeente begrooting wel als een belangrijk stuk te be- schouwen, en zal dit, bij de uitbreiding due de gemeente neemt, in de toekomst nog meer dan ooit worden. Hij wenscht dus commisso riaal onderzoek en zou ongaame zien, dat men weer terugkeerde tot de taktiek der platte- landsgemeentetjes, die de begrooting door een commissie laten onderzoeken. De VOORZITTER verklaart, dat Burge meester en Wethouders op hetzelfde stand- punt staan, maar wanneer daartoe besloten wordt, behooren de leden er zich ook voor te geven en ter vergadering te komen. De heer 't GILDE: Misschien was het 't vorig jaar toeval, dat de opkomst zoo gering was. De heer J. DE FEIJTER noemt het aller- minst toeval: als men de notulen der ver gadering van 't vorig jaar, waarin het besluit genomen werd, naslaat, zal men zien, dat ver schillende leden bezwaar hadden. Als men bezwaar heeft tegen afdeeldngsvergaderingen, dan moet men maar een commissie met het onderzoek belasten, maarde leden dier commissie moeten er dan ook werk van maken. De heer 't GILDE prefereert afdeelings onderzoek. De heer VAN DE BILT: Ze komen toch niet! De VOORZITTER wijst er op, dat, als er met meerderheid van stemmen een besluit ge nomen wordt, de heeren zich daanbij ook be hooren aan te passen en ter vergadering komen, tenzij zij gegronde reden van verhin- dering hebben. Teneinde een besiissing uit te lokken zal hij in stemming brengen een voorsteld der meer derheid van Burgemeester en Wethouders, tot het houden van. afideelingsvergaderingen. De heer KRUIJSSE had bezwaar aan dit voorstel mee te werken, aangezien het niets uithaalt. De heer KOSTER wenschte, dat, alvorens gestemd wordt, eens iemand het nut der af- deelingsvergaderingen aantoonde. De VOORZITTER wijst er op, dat, als de raad in twee afdeelingen hijeenkomt, de leden er gemakkelijiker toe komen om over verschil lende punten vragen te stellen en het dan ook gemakkelijker is, om over verschillende zaken uitvoerige inlichtingen te geven, hetgeen in openbare vergadering wel eens bezwaar zou kunnen zijn. De leden zijn dan vrijer in hun spreken, er komt dan niet, zooals meermalen in de openbare vergaderingen het geval is, politiek bij te pas, en op die wijize komt men qp de beste wijze op de hoogte der zaken. Het is de bedoeling van Burgemeester en Wethou ders, om de raadsleden zoover mogelijk in te lichten en van den gang der zaken op de hoogte te houden. Daarom zijn die afdee- lingsvergaderingen nuttig. Maar, zooals ge- zegd, ze moeten dan ook worden bezocht. De heer DIELEMAN is van een tegenover- gesteld gevoelen en meent, dat door een be handeling in openbare vergadering, zonder voorafgaand commissoriaal onderzoek de ver schillende punten in het publiek veel meer naar voren zullen treden. En de gemeente- naren mogen toch ook wel op de hoogte ge bracht worden, hoe het met de zaken der ge meente staat. Als men in commissoriale ver gadering een vraag heeft gedaan en daarop een antwoord heeft ontvangen, komt men er niet zoo licht toe die vraag in openbare ver gadering nogmaals te stellen. Men zit hier voor de geheele burgerij en bij die vragen over de begrooting behoeft geen politiek te pas te komen. Het voorstel der meerderheid van Burge meester en Wethouders tot het houden van afdeelingsonderzoek der begrooting wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Wolfert, J. de Feij- ter, Esselbrugge, P. de Feijter, 't Gilde, Oggel en Van de Bilt; tegen stemmen de heeren Koster, Dieleman en Kruijisse. Thans wordt overgegaan tot het trekken der afdeelingen. Van de eerste afdeeling zullen deelmaken de wethouder de heer Oggel, en de heeren Esselbrugge, Wolfert, Claessens, J. de Feijter en P. de Feijter; van de tweede afdeeling de wethouder, de heer Kruijsse, en de heeren Koster, Van de Bilt, 't Gilde en Dieleman. 12. Omvraag. a. De heer VAN DE BILT merkt op, dat het hem bij het nazien der rekening voor de gasfabriek is opgevallen dat er geen reserve- fonds is gevormd. Het komt hem voor, dat zulks voor zoo'n inrichting toch ook wel noo- dig is. Bij alle groote inrichtingen doet men dit, en men zou er door voorkomen, dat men, bij'een tegenslag, terstond zou moeten begin- nen deze met prijsverhooging van het gas weg te werken. Het bedrijf zou er meer stabiliteit door krijgen. De VOORZITTER wijst er op, dat men, voor het vormen eener reserve, eerst iets hebben moet en zoover was men nog niet. Toch is daarover ook reeds gesproken en bij het opmaken van de begrooting is daarmede ook reeds rekening gehouden. Alvorens daar toe te kunnen komen, zal er in de regeling echter iets herzien moeten worden. Uit de stukken zal echter nader blijken dat de kwes tie van het vormen eener reserve loopt. De heer KRUIJSSE merkt op, dat men van een nadeelig slot van f 14.000 geen re serve kan vormen. De VOORZITTERIn elk geval zal dit nader besproken worden. b. De heer 't GILDE herinnert, naar aan leiding van het prea-advies van Burgemees ter en Wethouders omtrent het verzoek be treffende werkloozensteun te kennen, dat hij reeds eenige maanden geleden de ook in dit verzoek vervatte voorspellingen heeft gedaan. Er dreigt een winter van zeer groote wer- keloosheid en ue raad zal dezen toestand bij de aanstaande behandeling der gemeente begrooting gedwongen zijn emstig onder het oog te zien. Ehi al is er in deze kwestie een lichtpunt, doordat meerdere honderden arlbeiders tot allerlei organisatie's van diverse pluimage zijn toegetreden toch zal er een sfeer van wege de gemeente noodig zijn. De arbeiders zijn thans in zeer grooten getale tegen werk- loosheid verzekerd, maar hij vreest, dat de periode voor velen langer zal duren dan den termijn van steunverleening die voor sommige categorieen maar 6 a 7 weken bedraagt. Nu zeggen Burgemeester en Wethouders, dat zij aan het verzoek gehoor zullen geven met inachtneming van het schrijven van Gedeputeerde Staten, betreffende stemwerlee- ning aan werkloozen en dat houdt naar inij gezegd is in dat degenen die zijn uitgetrok- ken zullen zijn aangewezen op het Burgerlijk Armbestuur, terwijl ook de nog altijd zeer talrijke ongeorganiseerden, welke niet georga- niseerd en dus ook niet tegen werkeloosheid verzekerd zijn daar rechtstreeksch heen zullen worden verwezen. De VOORZITTER: Maar zoudt u dat nu niet liever bespreken bij de begrooting, als het adres in behandeling komt? De heer 't GILDE: Ja, mijnheer de Voor zitter, daarin hebt u wel gelijk, Maar ik helb het preadvies gelezen en daaruit meenen te zien welke richting Burgemeester en Wethou ders uit willen. Met het obg daarop acht ik het nuttig er reeds thans iets van te zeggen. Want, ik kan mij onmogelijk met dit stand- I punt van Burgemeester en Wethouders ver- eenigen ooK al klemmen zij zich vast aan de circulaire van Gedeputeerde Staten. Burge meester en Wethouders hebben deze circulaire zeer grondig gelezen evenals ook hij dat ge daan heeft en zij zullen gezien hebben, dat het standpunt van de Kroon thans is, da,t een tijdelijke steunverleening slechts dan niet in strijd is met de Armenwet indien het tijdelijke karakter der steunverleening voortvloeit niet uit de individueele behoeften der genottrek- kende personen, maar uit een risico van alge- meenen aard, zooals rampen en econamische crisis. Hij meent, dat er daarom wel degelijk een reden is een ander stanidpunt in te nemen dan Burgemeester en Wethouders doen. Er is wel terdege sprake van een economische crisis. Ik geloof, dat na den wereldoorlog nog niet zulk een emstigen crisistoestand heeft bestaan dan momenteel. Overal heerscht depreasie en in~ zinking, tal van industrieen vallen stil, de hande! vlot zeer slecht en men kan geen dag- blad of tijdschrift in de hand nemen of econo- men van allerlei schakeeringen en zeer gezag- hebbende daaronder wijden gansche rubrieken aan den emstigen toestand. Er is daarom geen enkele reden de men schen als gevolg van den uitleg die aan het schrijven van Ged. Staten gegeven kan worden naar het Armbestuur te verwijzen. Integen- deel! Juist met het oog op deize circulaire en den crisi3toestand moeten wij als gemeente er voor waken de menschen voor geestelijke en moreele inflatie te behoeden. Jonge werklustige kerels die tegen bun zin en buiten hun sohuld werkloos en daardoor slachtoffer worden moeten wij behoeden voor de vemedering den zwaren gang naar het Armbestuur te doen. Dat is niet de bedoeling van adressanten en ook niet van hem en hij -hoopt, dat Burgemeester en Wethouders daarom in plaats van een paar duizenid gulden steun die het armbestuur onder de werkeloo- zen te verdeelen zal krijgen met een behoor- lijke buitengeiwone steunregeling voor den dag zal komen en op die wijize het verzoek zal in- willigen. Dit wenschte ik Burgemeester en Wethou ders in emstige overweging te willen geven. De VOORZITTER acht het thans niet de tijd om op dit betoog in te gaan. Te zijner tijd zullen Burgemeester en Wethouders met een behoorlijk voorstel voor den dag komen en zal daanbij ook de brief van de regeering bespro ken worden. De heer 't GILDE heeft zijn meendng tihans gezegd, omdat hij voorkomen beter acht dan genezen. De VOORZITTER sluit de vergadering door het uitspreken van het dankgebed. KOEWACHT. Bij de aambesteding van het woonhuis van den heer H. Buijs, alhier, werd als volgt inge- sohreven a. Timmerwerk: Valk, St. Jansteen, 1544; J. Bleijeniberg, St. Jansteen, /1540; Meijer en Freijser, Ter Hole, 1396. Ph. Baert, Koewacht (met schilderwerk), f 1875; Wed. v. d. Poel, Lamswaarde met zinkwerk), 1680. b. Metselfwerk Ch. v. d. Branden, Hulst, f 2613; De Bruijn, Huilst, /2575; Mannens, Koeiwacht (B.), 2495. c. Schilderwerk: Cock, St. Jansteen, /385; Pijlders, St. Jan steen, f 345. d. Lood- en zinkwerk: Mel, Boschkapelle, /215; Jansen, Hulst, /205; Van Rijn, Axel, 188. De gunning onder voorbehoud is geschied aan de laagste insohrijvers. 2 Oct. TER NEUZEN. Aanbesteding maken van graaf- en metselwerk en zink- en loodgieters- werk. Bouwkuudige J. Deij C.Lzn. COOPERATIEVE VRUCHTENV EILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 29 September 1930. Feren: Pondsperen 14 ct.; Beurre Hardy 14 tot 16 ct.; Beurrd Durondeau 15 ct.; Maagdeperen 21 ct.; BeurrS Alex Lucas 14 ct., Triomph de Vienne 14 ct.; Beurre Clair- geau 14 ct.; Beurre de Merode 13 ct.Soldat Laboureur 14 ct.; Stoofperen 14 ct.; per K.G. Appels: Goudreinetten (val) 15 ct.; Zoete Champagne 20 tot 22 ct.; diverse appels 8 tot 16 ct.; per K.G. GroentenSavooije kool 6 ct. per stuk; Roode kool 2 tot 3 ct. per stuk; Spruiten 9 tot 18 ct. per K.G.; Bloemkool 4 tot 18 ct. per stuk; Andijvie 1 tot 2 ct. per krop; Uien 1.90 per 100 K.G.; Wortelen 3 ct. per K.G.; Chineesche spitskool 3 ct. per stuk. Voor Ter Neuzen: 29 Sept. Eng. s.s. YORK- RIVER, 167, pijpaarde, Par. 30 Sept. Eng. s.s. THE EMPEROR, 405, ijzer, Manchester. Voor Gent: 29 Sept. Eng. s.s. BARMOOR, 1317, kolen, Hartlepool; Eng. s.s. WEDG WOOD, 1007, kolen, New-Castle; Noorsch s.s. SJOMAND, 1506, benzine, Philadelphia; Eng. s.s. HELMWOOD, 1277, kolen, New-Castle; Eng. s.s. GWENTLAND, 1090, ledig, Rouaan; Eng. s.s. PRESTATIJN ROSE, 670, kolen, Goole; Spaansch s.s. ACHURE, 1584, hout, Archangel; Ehig. s.s. IMBER, 1186, stiukg., Manchester. 30 Sept. Letl. s.s. BIRUTA, 1091, hout en vlas, Riga; Eng. s.s. AMBLESIDE, 506, kunst- mest, Calais; Eng. s.s. CONISCRAG, 152, led., Londen; Eng. s.s. STANWELL, 164, ledig, Lon/den; Eng. s.s. STANISLAS, 574, ledig, Loniden. Van Gent: 29 Sept. Eng. s.s. ELETH, 140, ijizer, Goole; Belg. s.s. RENe, 1544, ledig, New- Castle; Eng. s.s. ESTON, 806, ijzer, Londen; 30 Sept. Eng. s.s. BARMOOR, 1317, ledig, Blyth; Eng. s.s. DONA FLORA, 292, ijzer, Middlesborough; Deensch s.s. MARTIN GOLDSCHMIDT, 1253, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. WEDGWOOD, 1007, ledig, Blyth; Eng. s.s. HEWORTH, 1682, ledig, New-Castle; Belg. s.s. ADOLPHE URBAN, 287, fosfaat, Lowe stoft; Eng. s.s. WHARFE, 387, stukg., Goole. s.s. HELENA van Yxpila naar Barry pas- seerde 1 dezer Dungeness. s.s. MAGDALENA van Cardiff naar Brahe- stad passeerde 29 Sept. Dover, s.s. TERNEUZEN in lossing te Vlaardingen. Amsterdam. 1 Oct. 1930. bieden laten Londen 12,04% 12,05 Berlijn 58,97 58,99 Parijs 9,72% 9,74 Brussel 34,55 34,57 Weenen (100 sh.) 34,95 35,— Vreemd Bankpapier. Duitsch 58,90 59,05 Fransch 9,70 9,75 Belgisch 6,90 6,95 Oostenrijksch (100 sh.) 34,95 35,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 7