ALSEMEEN NIEUWS- EH ADVERTENTIEBLAD »00R ZEEUWSCH-VLAANOEREN. Tweede Blad. No. 8584. VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1930. 70e JAARGANG. B1NNEWLAND. BTTITRHLASD. DE OPENING VAN DE ZEEHAVEN TE DORDRECHT. TER NEUZEN, 26 Sept. 1930. .-n-..—I ■miaPYSMWi Jiwwiww j>« ,**o* -..y>'y- -awcy. r*! %rw.. *-■ -- i ii li'iMW ||iBl)|i||<|Mai^J||»il>VWHIBH?lll W'r^lWOiWtttliNlllMlili'iillMWwflliywwiilwiMiiiiii I'Ti wn iirgwi^^—rra—nfirn ri NEUZENSCHE COURANT De Burgemeester van TER NEIJZEN, brengt ter kennis van logement-, koffie- en bierhuishouders en ver- «lere ondememers van voor het publiek toe- gankelljke bedrijven, dat van af heden op het Gemeentehuis (bodekamer) op de gewone kantooruren GRATIS verkrijgbaar is: F.F.N DIENSTREGELING VAN DEN PROVINCIALE STOOMBOOTDIENST OP DE WESTER-SCHELDE. ingaande 5 October 1930, tot nadere aankon- diglng. Ter Neuzen, 26 September 1930. De Burgemeester voornoemd, J. HUIZINGA. GEREGELDE LUCHTPOSTDIENST AMSTERDAMRATA VIA. Het eerste vliegtuig van den Donderdag ge- openden geregelden postvluchtdienst op de lijn Amsterdam Batavia, de P.H.-A.G.R., be- mand met den eersten bestuurder Evert van Dijk, den tweeden bestuurder Th. Wiersma en den werktuigkundige M. C. H. Buitenhuis, is Donderdagmorgen te 6 uur 40 precies van Schiphol gestart. De K.L.M.-machine voert 23.000 poststuk- ken een record aantal mede; voorts was er voor de eerste maal 15 kilogram lucht- vracht aangeboden, welke lading bestaat uit 4 kistjes champagne, een pakket couranten en een colli monsters stoffen. Voor het vertrek van het vliegtuig heeft de heer Plesman, directeur der K.L.M.de be- manning een goede reis en een behouden terugkomst toegewenscht. „Heel Nederland en een groot deel van het buitenland", zeide hij, zullen u op uw tocht volgen. En als ik een goeden raad mag geven, laat 'het dan deze zijn: betracht de voorzichtigheid". Vervolgens hield ir. Damme, directeur-ge- neraal der Posterijen enz., nog een korte toe- spraak, waarin hij er op wees, dat er baan- brekend werk verricht was, vo6r het heden bereikte punt: de regelmatige vliegdienst naar Ned. Indie, verwezenlijking kon vinden. Met voldoening constateerde spreker, dat de belangstelling in de Indie-vluchten, ondanks de periode van schijnbare rust, die in werke- lijkheid echter besteed was aan een intensieve voorbereiding van dien dienst, in het minst niet geschaadt is; daarvan getuigt ook het, vergeleken bij de vroegere vluchten, belang- rijk grooter aantal poststukken, dat thans wordt medegenomen. Spreker uitte de hoop, dat deze eerste vlucht het begin moge zijn van een lange reeks nationale vliegtochten naar Indie. Er was bij het vertrek groote belangstelling. Een later be rich t meldt, dat het postvlieg- tuig gistermiddag te Boekarest is aange- komen. Doniderdagmiddag te kwart over een arri- veerde per trein H. M. de Koningin, vergezeld door H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Hendrik te Dordrecht voor een officieel bezoek aan de stad en voor de opening van de nieuwe zeehaven. De Hooge bezoekens begaven zich onmid- dellrjk na aankomst naar de oip het Stations- plein gereedstaande auto's, waanmede naar het raadhuis werd gereden. Op het Stations- plein stond een eerewadht van het plaatselijk gamizoen pontonniers opgesteld, terwijl voor het raadhuis de bijzondere vrijiwillige land- storm de eerewacht betrok. De burgemeester van Dordrecht, de heer P. L. de Gaay Fort- man, verwelkomde H. M. uit naam van het gemeentebestuur, waarvan vele leden aan- wezig waren. Nadat op het Beverwijksplein den Hoogen bezoekers een welgeslaagde aubade door 1500 kinderen en 700 zangers onder leiding van den heer Ederlmann was geibracht, begaf de Koningin zich aan boord van het vissoherij- inspeetie-vaartuig, dat het gezelschap naar de zeehaven langs de Ouide Maas en doorge- graven Krabbe bracht. Op de pier waaraan het schip meerde, en waaraan ook het stoomsohip Mecklenburg" lag, dat de gasten en genoodigden herbergde, was een baldakijn opgericht, waardoor H.M., de Prinses en de Prins plaats namen. Het was een indrukiwek- kend oogenblik, toen de burgemeester het woord nam in tegenwoordigheid van de Landsvrouwe en temidden van loopbruggen, hijschkranen, kaden en opslagplaatsen, die tezamen de outillage voor de Dordtsohe zee haven vormen, de zeehaven, die de oude stad weer de bloeiende zeevaart moet bezorgen, waarvan zij vroeger profijt heeft getrokken, de zeehaven Dordrecht die groote offers ge- kost heeft, doch welke daad getuigt van sterken wil en goede hoop voor de toekomst. Na een toespraak van den burgemeester, bracht H. M. de Koningin de handle in be- weging, waardoor het sein voor de opening van de nieuwe zeehaven werd gegeven, zet- ten zich de verschillende machines in bewe- ging en nam de arbeid in de haven officieel een aanvang, een arbeid die hopelijk vruch- ten zal afiwerpen en in omvang zal toenemen. Na de openingsplechtigheid stond een rond- rit door de stad op het programma. Hartelijk toegejuicht door de bevolking reed de Kondnklijke familie door de rijk ver- sierde straten. De rondrit door de stad duurde ongeveer drie kiwartier; na afloop werd thee en ververschingen aangeboden in het Museum Van Gijn aan de Nieuwe Haven, waar tevens gelegenheid was een kleine tentoonstelling te bezichtigen. Zoodra de Koningin op het raad huis was gearriveerd en aldaar plaats ge- nomen had onder een baldakijn, trok de historische optocht, voorstellende het bezoek van Prins Frederik Hendrik en Prinses Amalia van Solms aan Dordrecht in 1631, voorbij Die optocht, die werkelijk zeer ge- slaagd mag heeten, trok zeer de aandacht van de Hooge gasten. Te kwart over zes vertrok de Komnkiijke familie uit Dordrecht. VEREENVOUDIGDE SPELLING. In een schrijrven, gericht tot de rectoren van gymnasia en lycea, de directeuren van H. B. S., handelsdagscholen en kweekscholen. heeft Minister Terpstra medegedeeld, dat het in zijn bedoeling ligt te bevorderen, dat bij de eind-examens aan die scholen te beginnen met het jaar 1931 een vaste gedragslijn zal worden gevolgd bij de beoordeeling van het gebruik der IScderlanikche Laai. De hiertoe vastgestelde bepalingen luiden: 1. De verbuigingsuitgangen e en en van een en geen en van de bezittelijke voornaam- woorden mijn, wie, zijn, hun, haar, mogen altijd worden weggelaten. 2. De tot dusver geldende regels voor de verbuigingsuitgangen blijven van kracht voor alle onder 1 niet genoemde lidwoorden, bij- voeglijke naamwoorden, voomaamwoorden, telwoorden en deelwoorden, als deze betrek- king hebben op: a. de namen van mannelijke personen; b. de namen van dieren, die of slechts een mannelijk individu aanduiden (stier, hengst), of een gebruikelijk afleidsel op in voor het vrouwelijk individu naast zich hebben (leeuw, wolf, ezel) c. de samensteUingen met een der onder a en b genoemde woorden als tweede lid. In andere gevallen mag men ook hier de n weg- laten. In enkele oude uitdrukkingen komen de vormen den, dien enz. nog voor (bjjv.: in den beginne, na den eten, uit den booze, met dien verstande). Het spreekt vanzelf, dat deze verbuigingsuitgangen onveranderd moeten blijven. 3. Bij de voornaamwoordelijke aanduiding der zelfstandige naamwoorden richt men zich naar het beschaafde spraakgebruik (bijv.: is de kachel niet aan Neen, hij is uit. De soep is erg warm, ze (of ook hij) is anders lekker. Bij de eind-examens zullen voortaan als fouten worden gerekend de afwijkingen van de tot dusver het meest in gebruik zijnde schrijf- wijze, welke niet in bovenstaande bepalingen zijn vermeld. De deskundigen en gecommitteerden zijn verplicht er 5p toe te zien, dat deze gedrags lijn stipt wordt gevolgd. LOONSVERLAGING IN DE BELGISCHE KOLENMIJNEN. Naar de bladen melden, heeft de gemengde mijncommissie besloten, om met ingang van den eersten Zondag in October de loonen in alle mijnen met 4 procent te verlagen. DE YVERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Op 15 Sept. bedroeg het aantal werkloozen in Duitschland circa 2.983.000 of 100.000 meer dan op 31 Augustus 1.1. DE KOERS NA DE VERKIEZING IN DUITSCHLAND. Het besluit van den proeureur-generaal van het gereohtshof te Aftmchen, waarvoor het proces wegens hoogverraad tegen eenige rijks- weerofficieren dient, schrijft de N. R. Crt., om de nationaal-socialistische leiders Hitler en Goebbels eveneens wegens hoogverraad te vervolgen, is een gebeurtenis van belang. De vervolging is ingesteld op verzoek van de rijksweerautoriteiten. Men heeft reeds in het feit, dat het proces tegen de officieren aan- hangig is gemaakt, een bewijs gezien van de trouw van de rijksweerbaarheid aan de repuiblikeinsche instellingen. Haar wensch om de twee nationaal-socialistische leiders ter verantwoording te roepen, die geacht mogen worden voor de afdwalingen buns weegs der rijksweeroffieieren zedelijk aansprakelijk te zijn, moet den indruk in de betrouwbaarheid der legerleiding versterken. De zaak heeft echter nog een anderen, op zijn minst even belangrijken kant. De smadelijke aanklacht tegen Hitler en Goebbels, van zoo gezagheb- bende zijde ingebracht, brandmerkt hen en hun volgelingen, onverschillig of zij al of niet door de mazen van de wet zullen kunnen snappen, als ongesohikt voor deelneming aan een nieuwe regeeringscoalitie. Dit moet ertoe bijdragen om het vertrouwen van het buitenland in de gezonde zinnen van de meer- derheid van het Duitsdhe volk en zijn regeer- ders, hebwelk door den loop der verkiezing zoo deerlijk geschokt is, van lieverlee te her- stellen. Daar ook de behandeling van het proces met angstvallige objectiviteit lijkt te geschieden, is het zeer de vraag, of Hitler en Goebbels er zonder vonnis af zullen komen. Natuurlijk zouden hun ontstuimige volge lingen dan op hun achterste beenen gaan staan en misschien een poging doen om hun dreigementen aangaande een Putsch te ver- wezenlijken, maar in zoo'n geval is er geen twijfel aan dat de rijksweerbaarheid hun mores zou leeren. Het Duitsche beroepsleger is, in tegenstelling met een door algemeenen dienstplicht samengebrachte weermacht, on der betrouwbare leiding goed bestand tegen revolutionaire besmetting van rechts of van links. Bij de demping van het oproer der Spartaciers in het beginperiode van het repu- blikeinsche regime heeft de rijksweerbaarheid haar eerste sporen voor de handhaving van- wet en orde verdiend. De Hitlerianen moeten weten, dat him eenige kans voor het slagen van een Putsch afhangt van het bekeeren van de rijksweer. De maatregelen die fluks tegen eenige afgedwaalde officieren genomen zijn, toonen dat dit een wilde speculatie van hun kant zou zijn. Het stemt alvast tot voldoening dat Hitler en zijn aanhangers door het weldenkende Duitschland niet als „ministerabel" worden beschouwd, maar de voldoening zou nog groo ter zijn, als de partijen ,die tot een consolida- tie van den toestand moeten medewerken, nu ook gezond verstand aan den dag legden. Dit nu is niet te bespeuren in het laatste besluit van de Rijksdaggroep der Duitsche volks- partij. Woensdag heeft zij in een vergade- ring met het partijbestuur met algemeene stemmen een motie aangenomen waarin zij, zich haar beslissing over de voorstellen der regeering voorbehoudende, de meening uit- sprak, dat „daarbij geen compromis met socialistische denkbeelden duldbaar is Met zulk een uitlating stoot zrj de sociaal-demo- cratische partij onnoodig voor het hoofd, die men noodig heeft voor de vorming van een meerderheid op grond van de groote coalitie en lijkt de volkspartij te kennen geven, dat zij bij de oplossing van de crisis een andere richting uit zou willen. Als zij geen coalitie met de sociaal-democraten wil, zou zij een welwillende onizijdigheid van de sociaal-demo craten in haar berekeningen kunnen betrek- ken, maar dan is bet besluit al zeer weinig gesc'hikt om de grootste paftij in den Rijlksdag weiwillend te stemmen. Het derde geval dat alleen over zou blijven, ware een coalitie van de tegenwooidige regeering zonder Je staats- partij met de 'neele rechtei'zijde met inbegrip van de nationaal-socialisten. Een mogelijk- heid die de volkspartij toch zeker niet onder de oogen zou willen zien, nu Hitler en zijn luitenant Goebbels zoo deerlijk gecompromit- teerd zijn. HET FIASCO DER VLOOTBEPERKING. Naar thans ook een officieel Fransch be- richt togeeft, zfln de vlootonderhandelingen tusschen Italie en Frankrrk afgebroken, zon der dat een resultaat is beVeikt. Men zal echter trachten langs diplomatie- ken weg een nieuwe metbode te vinden, om tot een resultaat te geraken. De aanleiding tot het albreken der onder- handelingen is volgens deze voorstelling ge- legen in de plotseling gewijzigde houding van Italie. Tijdens de eerste periode der onderhan- delingen had Italie zich bereid verklaard, Frankrijk een kleinen voorsprong te laten, wat betreft de overmacht aan groote kruisers en groote duikbooten, doch na den uitslag der Duitsche verkiezingen, welke ongunstig voor Frankrijk was, meende Mussolini meer te kun nen bereiken en kwam hij weer op zijn ouden eisch voor algeheele vlootgelijkheid terug. Tevergeefs is nog een compromisvoorstel ge- daan, om tenminste bij den aanbouw van nieuwe schepen tot 1936 het pariteitsbeginsel te handhaven, doch dit voorstel is door Italie zelfs niet in nadere overweging genomen. In verband met deze nieuwe mislukking der onderhandelingen ziet de Fransche pers de aanstaande ontwapeningsconferentie nogal pessimistisch tegemoet. Het „Petit Journal schrijft, dat de conferentie of een slechte grap zal zijn of aanleiding zal geven tot een nieu- wen concentrischen aanval op Frankrijk. De „Echo de Paris" schrijft, dat men voor de eerste Italiaansche voorstellen veel waar- deering kon hebben, maar dat de verkiezings- zege der nat.-socialisten iD Duitschland een streep door de rekening haalde. Het blad acht het nutteloos, naar een vlootovereenkomst te zoeken, zoolang het wederzijdsche wantrou- wen niet verdwenen is, en zoolang men niet ophoudt de vriendschappelijke verhoudingen te bederven, dat een eerlijke Fransche vriend- schap is uitgesloten. Ook het Journal" ziet de toekomst don- ker in en acht hervatting der onderhandelin gen weliswaar niet onmogelijk, maar in ieder geval uiterst moeilijk. CHR. WINTERLEZINGEN In de Woensdagavond alhier onder voor- zitterschap van den heer J. C. Jansen gehou- den ledenvergadering van de vereeniging van Christelijke Winterlezingen werd de heer D. H. Littooy Azn als bestuurslid herkozen en in de vacature wijlen den heer J. Millenaar werd gekozen de heer C. Leunis. Uit het jaarver- slag van den wnd penningmeester bleek, dat, hoewel het voordeelig saldo iets is gedaald, de financieele toestand der vereeniging toch niet ongunstig is. Van de plannen voor den a.s. winter kunnen we mededeelen, dat op 7 Nov. hoopt op te treden Dr. S. O. Los van 's-Gravenhage, op 11 Dec. Ds. J. van Woerden van Zwammer- dam, op 9 Jan. Ds. W. Seijnen van IJmuiden en in Februari Ds. Adriani van Baarn. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelrjke ziekten over de week van 14 tot en met 20 September in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk 1 te Middelburg, 1 te Vlis- singen en 1 te Zaamslag. Diphtheritis 2 te Grijpskerke en 2 te Meliskerke. In deze week zijn geen gevallen van en cephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid ge- bracht. EERSTE NEDERL. COoPERATIEVE BEETWORTELSUIKERFABRIEK TE SAS VAN GENT. In de heden gehouden jaarlijksche alge'- meene vergadering werd tot bestuurslid ge kozen, wegens het overlijden van den heer I. C. de Zwart, de heer J. RamondtWeijns te Schoondijke, en tot plaatsvervangend-lid der finantieele commissie de heer A. de Feij- ter Iz. te Zaamslag. VRAAG AAN GED. STATEN. De heer L. Onderdijk, lid der Prov. Staten van Zeeland, heeft de volgende vraag tot Ged. Staten gericht: Volgens de dagbladen hebben Ged. Staten bezwaar gemaakt tegen het zitting nemen van den heer P. J. H. Willermsen, machinist bij den Provincialen Stoombootdienst op de Westerschelde, als lid van den Raad te Vlis- singen. Zijn Gedeputeerde Staten bereid mede te deelen, welke die bezwaren zijn? „Het Volk" schrijft betreffende 'deze kwes- tie o.a. het volgende: In de vacature van den gemeenteraad, we gens ontslag van pg. J. A. Berger, was aan- gewezen de lijstopvolger pg. P. Willemse, die echter in zijn kwaliteit van machinist aan den Prov. Stoombootdienst op de Wester- Schelde hiertoe eerst vergunning moest vra- gen aan Ged. Staten van Zeeland. De heer Willemse kreeg de mededeeling dat aan zijn verzoek om zitting in den gemeente raad te nemen niet kon worden voldaan, aan- gezien de ingekomen ambtsberichten van den directeur van den Prov. stoombootdienst te Vlissingen meldden, dat de dienst er door ge- schaad zou worden. Een ieder, die op de hoogte is van den dienst van het personeel der boo- ten, zal direct wel proeven, dat dit een ge- zocht argument is, wat totaal niet als ernstig kan worden beschouwd. Ged. van Zeeland heb ben zich andermaal weer eens laten beetnemen door dezen directeur, die bekend staat als een anti-vakvereenigingsman en reeds direct aan onzen pg. heeft laten merken, dat hij zich hiertegen zou verzetten. De Transportarbei- dersbond, waarin het personeel georganiseerd is, zal dit er wel niet zoo bij laten zitten, ter wijl onze Statenfractie vrij zeker de hande- lingen van dezen directeur wel aan de kaak zal weten te stellen. PROV. SCHIETWERSTRIJDEN VAN BE VRIJWILLIGE BURGERWACHTEN IN ZEELAND. Op' de militaire schietbanen te Oost- en West-Souburg werden op 6 en 13 September provinciale schietwedstrijden gehouden van de Vrijwfllige Burgerwachten in Zeeland. De uitslagen zijn o.m. als volgt: Klasse Veteranen: 1. Burgerwacht Vrouwe- polder (beker kapitein Van Aalst en medaille, geschonken door den Commissaris der Konin gin in Zeeland) 254 punten 130 seconden; 2. Burgerwacht Ter Neuzen 253 p. 139 sec.; 3. Burgerwacht Wemeldinge 247 p. 142 sec. Klasse A. 1. Burgerwacht Nisse (Bonds- beker en medaille, geschonken door den burge meester van Vlissingen) 251 p. 137% sec.; Burgerwacht Kruiningen 250 p. 141% sec. Klasse B. Burgerwacht Ierseke 250 p. 173 sec.; 2. Burgerwacht Vlissingen 235 p. 171 sec.; 3. Burgerwacht Vrouwepolder 234 p. 159 sec.; 4. Burgerwacht 's Heerenhoek 232 p. 168 sec. Klasse C. 1. Burgerwacht Vrouwepolder* 237 p. 191% sec.; 2. Burgerwacht Middelburg 233 p. 215 sec.; 3. Burgerwacht Ierseke 222 p. 199 sec.; 4. Burgerwacht 's Heerenhoek 219 p. 184 sec. Uitslag vaste-baan wedstrijd, 200 M. (max. 90 punten). 1. P. M. Oostdijk, Ter Neuzen, 82 p.; 6. J. de Haas, Ter Neuzen, 75 p.; 7. J. van Goor, Ter Neuzen, 75 p. Uitslag Personeele baanwedstrijd. Categorie Veteranen A: 9. J. van Goor, Ter Neuzen, 53 p. 28 sec. Categorie B. C.2. J. C. Oostdijk, Ter Neuzen, 56 p. 32% sec. Uitslag vrije baanwedstrijd. Baan 100 M. (max. 90 punten).: 1. J. van Goor, Ter Neuzen, 90 p.; 4. J. de Haas, Ter Neuzen, 90 p. Baan 200 M. (max. 60 punten): 2. P. M. Oostdijk, Ter Neuzen, 58 p.; 5. J. de Haas, Ter Neuzen 56 p. DagmedaillesBaan 100 M.J. van Goor, Ter Neuzen, 90 p. Baan 200 M.: P. M. Oost dijk, Ter Neuzen, 58 p. Kampioenschap van Zeeland: C. J. Bos, Nisse, met 129 punten. NIEUWE UITWATERINGSSLUIS BIJ SCHORE. Se enkele weken geleden klaar gekomen er in werking gestelde nieuwe uitwateringssluis nabij Schore van het waterschap de Breede Watering bewesten Yerseke, is op 23 dezer officieel geopend. Des morgens omstreeks 10 uur waren bij de sluis aanwezig het bestuur van het waterschap te weten de dijkgraaf C. D. Vereecke, de gezworenen M. in 't Anker, W. Dekker, P. de Koeijer, C. van Liere. W. van Liere, A. Lindenbergh, P. Mol, M. Nieu- we-nbui.ise, P. van 't Westeinde i en C. Zandee Azn en de ontvanger-griffier P. van der Meer Mohr, benevens de commissaris der Koningin in de provincie Zeeland jhr. J. W. Quarles van Ufford, de leden van Ged. Staten van Zee- land mr. P. Dieleman en mr. J. H. M. Stieger, de burgemeester van Schore J. G. van Nieu- wenhuijzen, de hoofdingenieur van den pro vincialen waterstaat Ir. J. J. van Leeuwen, den hoofdingenieur van den rijkswaterstaat Ir. N. van Spanje en Ir. A. G. Verhoeven te Middelburg. De dijkgraaf heette alien hartelijk welkom mr solied en keurig bouwwerk kon worden ge opend, al heeft een en an'der dan ook grootere geldelijke offers gevraagd dan aanvankelijk was gedacht. De heer mr. P. Dieleman voerde het woord als voorzitter van den Zeeuwschen Polder- bond. Ook hij wenschte in een gloedvolle rede het waterschapsbestuur van harte geluk. Nadat nog een kort woord was gesproken door den Commissaris der Koningin, hielden nog verschillende heeren, waaronder de bur gemeester van Kloetinge C. Zandee Azn. en de burgemeester van 's-Heer Abtskerke W. van Liere, een kortexe of langere toespraak. AXEL. In de op Dinsdag a.s., des voormiddags 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende pun ten in behandeling: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming leden van de Gascommissie, wegens periodieke aftreding der heeren J. de Feijter Lzn., A. Th. 't Gilde en Ch. G. Claessens. 4. a. P. A. van Hoeve vraagt 2 perceelen bouwgrond aan te koopen in de Ds. Jan Scharpstraat; b. A. Bareman vraagt een perceel bouwgrond aan te koopen in de Wil- helminastraat c. D. van den Berg vraagt 2 percee len bouwgrond aan te koopen in de Prins Hendrikstraat. 5. Roomsch Katholiek kerkbestuur vraagt* gelden beschikbaar te stellen voor aan- schaffing van een achttal schoolbanken. 6. Voorstel tot het aangaan van een geld- leening groot 6500 voor aanleg van diverse straten in het Grondbedrijf. 7. Vaststelling kohier Hondenbelasting, dienst 1930. 8. Vaststelling begrootingswijziging van de gemeente en die van het Grondbe drijf, dienst 1930. 9. a. Vaststelling rekening Gasbedrijf, dienst 1929. b. Vaststelling rekening Vleeschkeu- ringsbedrijf, dienst 1929. c. Goedkeuring rekening Burgerlrjk Armbestuur, dienst 1929. 10. Aanbieding gemeente-rekening, dienst 1929. i 11. Aanbieding van diverse begrootingen, dienst 1931. Woensdagavond had de jaarvergadering plaats van de vereeniging „Ambachtsbelang" op de bovenzaal van mej. de wed. G. Gilijamse, onder voorzitterschap van den heer A. E. C. Kruysse. Het jaarverslag van den secretaris dat den toestand der vereeniging gunstig liet aanzien; werd goedgekeurd. Periodiek moesten aftreden als bestuurslid de heeren A. E. C. Kruysse, A. van 't Hoff en J. L. J. Maris, terwijl no^ een vacature moest worden vervuld door het overlijden van den heer Ph. J. van Dixhoorn. De heer Maris wenschte niet meer in aanmerking te komen, De overige aftredende heeren werden alien herkozen. terwijl als nieuw bestuurslid wer den gekozen de heeren K. Wiechman en H. J. Harte. De leeraren D. A. van Houte, D. v. d. Berg, R. de Jonge en J. J. Hoebe werden alien herbenoemd. In de daarop gehouden be- in het bijzonder den commissaris der Konin- stuursvergadering werd den heer A. Essel gin. Spreker herinnerde er aan, dat reeds in de vorige eeuw voortdurend is gestreefd naar een beteren waterafvaer. Ir. Verweij heeft toen verscheidene plannen voor verbete- ring Ontworpen, waarvan tenslotte het resul taat is geweest, dat het stoomgemaal te Kat- tendijke werd gebouwd. Ook toen is reeds gewezen op sluisbouw ter plaatse waar thans de nieuwe sluis is gelegd. Het stoomgemaal bracht echter geen uitkomst voor het 6e, 7e en 9e kwartier tengevolge van de lage ligging dier kwartieren. Het is nog niet zoovele jaren geleden dat de meerderheid der ingelanden de voorkeur gaf aan verbetering der wegen boven een af- doenden waterafvoer van het polderbinnen- water, totdat in de Decembervergadering van 1927, na een zeer natte periode, met groote meerderheid van stemmen werd besloten tot sluisbouw te Schore. De plannen voor den bouw zijn gemaakt door ir. A. G. Verhoeven, de uitvoering van het werk werd opgedragen brugge als secretaris-penningmeester be- noemd. Het financieel verslag gaf een batig saldo aan van f 908,44. SAS VAN GENT. De sport in dienst van Uharita.s. Ofschoon als regel de duivenliefhebbers bij gelegenheid van de Sassche kermis hun vlie- gers ter laatste vlucht voor het loopende jaar uitzenden, en aan deze gebeurtenis een eenigs- zins feestelijk karakter geven, door aan dezen slotwedstrijd den naam van Koningsvlucht te geven, hebben alle duivenmaatschappijen bin- nen de Sassche landpalen ditmaal besloten op vriendelijken aandrang nog een vlucht te or- ganiseeren op 5 October a.s. Deze laatste wedstrijd draagt evemwel een heel ander karakter dan de gewone wedstrij- den, want hij staat in het teeken van de chariteit. En waar de bedoeling voorsit een werk Van der Straaten en de van naastenliefde te verrichten, hsef z;ch dit- aan de aannemers Bourgraaf te Hansweert en Wemeldinge, ter wijl de leiding van de werkzaamheden berustte bij den waterbouwkundigen ambtenaar J. K. Dingemanse De Commissaris der Koningin herdacht in zijn rede de geschiedenis van deze sluis, daar- bij de aandacht vestigende op de tegenspoe- den tengevolge van de ernsbige grondver- schuivingen. Spreker prees de volharding van het bestuur om het werk tot een goed einde te brengen. Hij feliciteerde het bestuur dan ook met den goeden uitslag, waarmede de moeilijke arbeid ten slotte is bekroond en sprak de hoop uit, dat de sluis nog zal bij dragen tot de welvaart van land- en tuinbouw in den polder. Nadat het bouwwerk was bezichtigd, heeft de Commissaris der Koningin op uitnoodiging van den dijkgraaf een der beide sluisdeuren opgedraaid, waarna de heer Vereeke de an dere deur openzette. Het polderbinnenwatsr liep daarna met voile kracht in de Schelde zoodat alle aanwezigen getuige waren van de schitterende werking van de sluis. Vervolgens werd naar den Willem-Anna- polder gereden alwaar de zinkstukken werden bezichtigd, die deze week aan den dijk van dien polder zullen worden gezonken, waarna het gezelschap bijeenkwam in hotel Koren- beurs te Goes voor het gebruik van een lunch. Aan tafel werd allereerst het woord ge- voerd door den gezworene van het 7e kwar tier M. in 't Anker te Schore, die hulde en dank bracht aan den dijkgraaf Vereeke voor diens voortdurenden en onvermoeiden ijver voor de totstandkoming van dit groote werk, daar het toch voor het grootste deel aan diens initiatief en activiteit te danken is dat thans het waterschap in het bezit is van een afdoeniden waterafvoer. Wel leven wij, zegt spreker, in moeilijke tijden voor land- en tuin bouw, doch hij wil in de toekomst zien en ver- trouwt dat deze sluis straks van onschatbare waarde zal blijken te zijn. De burgemeester van Schore bracht even eens zijn gelukwenschen over en sprak er zijn voldoening over uit, dat thans de sluis als een maal de geheele duivenmelkerswereld in broe- derlijken zin vereenigd om het vooropgesteld doel te bereiken. Den 5den October n.l. zal een prijsvlucht gehouden worden door de vereenigde maat- schappijen van Mouscron ten bate van het Wit-Gele Kruis, afdeeling t.b.c.-bestrijding. Het mooie van de zaak is, dat ook zonder eigenlijk tot het gilde der duivenmelkers te behooren een ieder aan de bereiking van dit doel kan medewerken, door het beschikbaar stellen van een prijs groot of klein, naar mate de financieele draagkracht van den milden gever zulks toelaat. Hier wordt den volke eene prachtgelegen- heid geboden om zich nu eens metterdaad ver- dienstelijk te maken ten opzichte van die ongelukkige wezens, wier levensdraad, zonder krachtdadige bestrijding van de gevreesde ziekte, die de „Witte Dood" genoemd wordt, onherroepelijk te vroeg zal worden afgesne- den, want, let wel, waarde lezer, het zijn niet de ouden van dagen, die met deze meest ge- duchte aller kwalen belast zijn, maar alien jeugdige menschenkinderen, die nog te red den zijn, wanneer althans vroegtijdig door het toepassen van geschikte en doeltreffende maatregelen kan worden ingegrepen. Ieder, die in eigen omgeving- wel eens ge tuige geweest is van de fatale uitwerkselen der soms langzaam, soms snel verloopende, teringziekte, zal het ermede eens zijn, dat het niet aangaat als een lijdelijk toeschouwer Jangs den weg te hlijven staan toekijken, als anderen al hun krachten inspannen om het kwaad te beteugelen en nog redding te bren gen, waar nog redding mogelijk is. Wel aan, men late zich niet onbetuigd en drage een steentje bij om de kwaal van onzen tijd, die, door De Genestet in zijn roerend Haantje van den Toren geschilderd, als ,,de wreede kwaal, die langzaam moord [als sluipend gif „of doodt als grievend staal" mede te bestrijden. „Alle hens aan 't dek" moet hier het parool zijn. Want in dezen oorlog tegen den volks-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5