mm*m ill ill &bII§ RugpijnNjeren Pillen' B UIT B N L A H D. flgONQDE BERICHTEN, Dam- en Schaakrubriek. Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. Uw oude dag een lust HERDERSJONGEN LEVEND VERBRAND. DAMMEN. cxc. SCHAKEN. Voorts achtten deze leden dit wetsvoorstel niet van de minste beteekenis voor de oplos sing van de agrarische moeilijkheden. Hoezeer breid, aan de totstandkoming van een radicale paehtwet made te werken, verklaarden deze leden ,op grond van verschillende argumenten, aan deze naar hun meening onbeholpen poging hun steun niet te kunnen verleenen. DE TOEGENOMEN WERKLOOSHEID IN ONS LAND. De crisis dringt meer en meer door in het Nederlandsclie bedrijfsleven en een vrij be- trouwbare afspiegeling van den toestand vindt men terug in de werkloosheidsgegevens. Het tweede kwartaal 1930 heeft, iblijkens het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, grootere werkloosheid te zien gegeven dan het tweede kwartaal 1929, to en onider invloed van de vorstperiode van bet eerste kwartaal 1929, groote bedrijvigheid heerschte door ophooping van werk. Spre- kender is de vergelijking met 1928 en ook dan is 1930 belangrijk ongunstiger voor het tweede kwartaal. Overziet men het geheele eerste halfjaar 1930 tegenover dat der voorafgaande jaren, dan valt de grootte der werkloosheid nogal mee. Men zie de volgende cijfers: 1927 1928 1929 1930 Januari 13.2 13.8 16.2 11.7 Februari 10.0 7.3 17.2 9.8 Maart 7.5 5.0 13.0 6.7 April 6.1 4.0 2.8 4.5 Mei. 5.1 3.6 2.4 4.8 -Tnni 4.9 3.6 2.1 4.3 le halfjaar 8.1 6.2 7.3 7.1 Wordt het tweede kwartaal 1930 bedrijfs- gewijze vergeleken met het tweede kwartaal 1929, dan blijkt de werkloosheid wat grooter in 1930 bij de aardewerkindustrie, de houtibe- •werking, de steenkolenmijnen, den landibouw, de veenderij en de visscherij. Belangrijk grooter is de werkloosheid bij de diamantbewerking, bouwbedrijven, metaal- nijverheid, textielnijverheid en het venkeers- wezen. Daartegenover was de toestand vrijwel ge- lijk of iets gunstiger dan in 1929 bij de druk- kersfoedrijven, lederindustrie, voedings- en ge- notmiddelenbedrijven, en bij de handels- en kantoorbedi enden DE DOOP VAN HEX PRINSESJE. Prinses Margaret Rose, het dochtertje van den hertog en de hertogin van York, zal ge- doopt worden met water uit den Jordaan en daarbij de doopjurk dragen waarin ook de prins van Wales en de hertog van York, haar vader, gedoopt zijn. MAARSCJHALK TSJANG SJOE-LIANG ALS „VREDESTICHTER". Het voorbahoud, dat dadelijk ten aanzien van de oprechtheid van de zoogenaamd vrede- stiohtende actie van Tsjang Sjoe-liang, den ..oorlogsheer" van Mantsjoerije, gemaakt is, lijkt, schrijft de N. R. Crt., door den loop dien de gebeurtenissen in China nemen, nog meer gerechtvaardigd te worden. Men west dat hij zich in het conflict tussohen de Nationalis tische regeering te Nanking en de fracties on- der aanvoering" van de generaals Jen Sji-san, den gouvemeur van Sjansi, en den Qhristeni- generaal Feng Ju-siang gemengd heeft toen de tegenstanders elkaar fel aan het bevechten waren. Zijn program kwam hierop neer dat hij aan den langdurigen nutteloozen strijd een einde wilde maken, zoo spoedig mogelijk den vrede tot stand brengen en Nanking bewegen tot hervormingen die het land zouden bevre- digen. Hij geeft voor dat beide partijen zijn tusschenkomst aanvaard hebben en dat met name de regeering te Nanking goedgevonden heeft dat hij de Noordelijke provincie Tsjili met Peking en Nanking bezetten zou, om daar tijdens de ondenhandelingen een neu- traal gebied of stootkussen van te maken. Hier moet het een of andere misverstand schuilen, want nu hij de daad bij het woord voegt en zijn troepen op Peking en Tientsin aanrukiken, blijkt wel dat de generaals Jen en Fteng zijn operaties goedkeuren, daar zij hun troepen op alle fronten den terugtocht naar het Zuiden in de richting van de Gele rivier laten ondernemen en dus het veld voor de eol- daten uit Mantsjoerije ruimen, maar dat men van de zijde der" Nationalistische regeering te kennen geeft, dat men door de krijgsverrich- tingen van Tsjang verrast is. Bit berichten uit Nanking moet men ook opmaken, dat de Nationalistische troepen hun opmarsch in Noordelijke richting voortzetten alsof zij met de legers van Jen en Feng ten slotte contact willen krijgen. Het heet' dat zij over een paar dagen Tsjeng-tsjou, in de provincie Honan, dat niet ver meer van de Gele Rivier af ligt zullen kunnen bezetten. Wat zal er dan over eenigen tijd aan de Gele Rivier gebeuren? Zullen de troepen van de Koeomintsjoen onder Feng en uit Sjansi onder Jen dan aan den Noordelijken oever, en die van de Nankingsche regeering aan den Zuidelijken oever werkeloos tegenover elkaar blijven staan opdat de vredesonderhandelingen kunnen beginnen? Het antwoord hierop is nog niet te geven, maar Nanking doet nu nog alsof het de voorwaarden van maarschalk Tsjang niet aanvaard heeft en schijnt veeleer te meenen dat de bezettmg van Tsjili door diens troepen uit Mantsjoerije het gevolg is van een Iverdachte komedie die hij met de twee generaals gespeeld heeft. Een uitlating van Tsjang, volgens welke hij vindt dat er een eind aan het monopolie der Nationalis tische partij moet komen, doet vermoeden dat hij zich ten slotte als een tegenstander van Nanking zal demaskeeren, van wiens vrede- stichtende tusschenkomst het niet gediend kan zijn. Het blijft een zoeken ,,naar de draden m het Chineesche wamet", zooals een onzer ter zake bevoegde medewerkers onlanigs in een beschouwing over den toestand in China op- merkte. In de Spaansche provincie Almeria hebben twee Zigeuners een 14jarigen herdersjongen overvalien en op een door hen opgerichten brandstapel geworpen. De knaap brandde levend. Reden voor deze wandaad scheen te zijn, dat de jongen hen bij het vogelvangen gestoord had. BRAND IN EEN SCHOOL. In een dorpsschool bij Minsk is brand uit gebroken, waarbij, volgens officieele mede< deelingen, 27 kinderen zware brandwonden bekwamen. Vijf en veertig kinderen werden licht gewond. Tot dusver kon niet worden vastgesteld of er nog dooden te betreuren zijn. Wel wor den verschillende kinderen vermist. DRIE ARBEIDERS IN EEN IJZER- GIETERIJ VERBRAND. In de Lotharingsche ijzergieterij van Hayin- gen heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Tengevolge van een verkeerde manoeuvre kwam de inhoud van een bak met vloeibaar ijzer midden in de gieterij terecht. Drie arbei- ders konden zich niet tijdig bergen en liepen levensgevaarlijke brandwonden op. AUTOMOBILIST DOODGESCHOTEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd op den weg van Mansfield naar Warsop in Noord-Nottinghamshire een 40jarig bewo- ner van Warsop dood achter het stuur in zijn auto gevonden. Uit een medisch onderzoek bleek, dat hij gedood was met op korten af- stand geloste schoten uit een jachtgeweer. Zijn geld en zijn papieren waren onaange- roerd gebleven, zoodat aan diefstal als motief niet wordt gedacht. Hij was op weg om reke- ningen te innen en orders te krijgen. Er werd geen wapen in de omgeving gevonden. PLUNDERING BIJ EEN BRAND. Bij den brand in het kasteel Hohenheim bij Stuttgart, waar de landbouwhoogeschool der stad is ondergebracht, is zooals eerst thans bekend wordt, flink geplunderd. Talrijke nieuwsgierigen uit den omtrek zijn het kas teel binnengedrongen en hebben in de kelders vrijwel den heelen voorraad bier, wijn en li- keur opgedronken. Er speelden zich verder dronkenmanstooneelen op de plaats van den brand af en alles wat niet heet of zwaar was, zooals hoeden, kleeren, boeken, levensmidde- len enz., werd gestolen. ONSCHULDIG VEROORDEELD. Uit Hamburg wordt gemeld, dat het een scheepskapitein Friedrich Suhr, in Lubeck, is gelukt, na 18 maanden tuchthuisstraf te heb ben ondergaan, zijn vrijspraak na herziening van zijn proces te verkrijgen. Hij was wegens verzekeringsbedrog en meineed tot een jaar en negen maanden tuchthuisstraf veroordeeld, omdat hij zijn vischkotter had laten stranden teneinde de verzekeringssom ad 3000 M. in handen te krij gen. In eerste instantie had hij zelfs drie jaar en drie maanden gekregen. De kapitein heeft thans bewezen, dat het vaartuig niet zijn eigendom was en dat hij daarom ook niet de verzekeringssom had kunnen krijgen. Openingsstudie. De heer J. P. Geensen te Ter Neuzen, van wien we onlangs eenige leenzame vondsten in de openingstheorie publiceerden, deed ons opnieuw een aheszins oorspronkelijken spel- gang toekomen, dien we onze lezers niet min der dan de vorige ter bestudeering kunnen aanibevelen. Uit den aanvangsstand wordt als volgt gespeeld: Wit. Zwart. 1. 33—28 18—23 2. 3530 2024 Wel het beste, daar de opsluiting door 20 25 toch niet te handhaven is. Zie toijv. deze voortzetting: Zwart 2025; Wit 4035, 15 20; 39—33. 20—24; 40—34, 25 x 34 29X40 met gelijk spel. 3. 3025 1420? Op dezen foutieven uitruil is dit openings- spel gebaseerd. De zet is echter ten voile verklaarbaar, omdat vele spelers terecht be- vreesd zijn voor een blijvende schijf op veld 25, vooral, wanneer daama het klaverblad op 25, 30 en 35 voltooid kan worden. Wit: 15, 24, 29, 34, 37, 38, 40, 41, 42, 46, 48, 49. Wit speelt en wint. Oplossingen s.v.p. v6<5r 10 October. 4. 5. 6. 7. 8. Het 25X14 28—22! 34—29! 38X9 32X23 zwarte spel 9X20 17X28 24X33 gedw. 3X14 gedw. 19X28 is totaal uiteengerukt, 36 46 N.B. De zwarte schijf 19 in het diagram- Mantel moet op 18 staan. Naschrift Damrubriek. In October zal te Vlissingen de vijfde ont- moeting plaats hebben tasschen de vertegen- woordigende damploege j van Walcheren en Zeeuwsch-Vlaanderen. Het Zeeuwsch-Vlaam- sche tiental wordt sameilgesteld uit 5 spelers uit het Westelijk- en 5 uit het Oostelijk Deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het bovenstaande geldt als voorloopige bekendmaking. Bijzon- derheden volgen zoo spoedig mogelijk. De deelnemers aan den laatsten wedstrijd om het kampioenschap van Zeeuwsch-Vlaan deren kunnen de zaak bespoedigen door aan den heer S. J. Boogaart te Zuidzande (W. D.) of aan schrijver dezes (O. D.) te berichten, of zij bereid zijn aan den wedstrijd te Vlissin gen deel te nemen, dit met het oog op de samenstelling van het tiental. Oplossing van probleem No. 17, auteur A. W. Galitzky, Warschau. De stand was: Wit: Kf4; De4; Tg8. Zwart: Kd7; pion c7. Mat in twee zetten door 1. Kf4e5, gevolgd door 2. De4h7 mat. Probleem No. 18, vftti H. en E. Bettman. m f g voomamelijk door het gedwongen opspelen van de kroonschijf. Bovendien moet de zwarte voorpost op 28 op den duur verloren gaan, waama de winst voor Wit een kwestie van tijd is. Een leenzame studie alzoo, die best vroeg of laat in de partij kan worden toe- gepast. Het is voor onze lezers nu een goede oefening, om voor het bord eens na te gaan, hoe Wit schijf 28 op de kortste wijze winnen kan. Er zijn uiteraard talrijke varianten, waar- van we ons wegens plaatsgebrek tot een enkele moeten beperken. 9. 42—38 14—19 10. 40—34 12—18 11. 34—29! Dreigt 29—23, 3933 en 43X25 of anders 29—23. 38—33 en 43X3. 11. 2024 Men ga na, waarom dit de eenige zet is. 12. 29X20 15X24 23 31,27! Dreigt 27—21, 38—32 en 43X3. 13. 7—12 Aardig is, waarom 1117 hier niet speel- baar was. Er dreigde dan langs twee kanten een damzet door 2721, enz. 14. 3833 813 15. 33X22 12—17 16. 37—31 17X28 17. 27—21 16X27 18. 31X33 en de schijf is binnen! Met opzet hebben we hienboven noch voor Wit noch voor Zwart de sterkste zetten ge speeld, om onze lezers gelegenheid tot critiek te geven. Voor interessante varianten houden we ons aambevolen! Problemen. Ter oplossing twee problemen, die onge- twijfeld eenig geduld van de oplossers zullen vragen. De namen der auteurs zijn daar trouwens borg voor. No. 1, van G. Mantel Jr., Hengelo. ZWART 1 2 3 4 5 a b c d e Mat in twee zetten. Wit 6 stukken: Ka4; Dd2; Th5; Ld4; pi b4; en ib5. Zwart 7 stukken: Kc4; Td8; Pdl; Pd7; pi a2; d6 en g2. Oplossing toinnen drie weken. Eindstand Schaaktoumooi Frankfort. Geheel volgens de verwaahting is Niem- zawitsch als overwinnaar uit den strijd ge- komen, op den voet gevolgd door den Ameri- kaan Kashdan. De laatste ronde leverde een nieuwe nederlaag met Wit op voor Oolle, die zoodoende slechts den vijfden prijs behaalde. De prijswinnaars zijn: 1. Niemizowitsch met 91/2 punt uit 11 partijen. 2. Kashdan met 9 p. 3 en 4. Ahues en List, elk 7 p. 5. Colle 6y2 p. Verder verkregen Przepiorka 6 p.; Pirc 5% p.; Samisch 5 p.; Mieses 4 p.; Thomas 3 p.; Mannheimer 2 p.; Orbach iy2 p. Schaakclub Xer Neuzen. Zooals reeds de vorige week per advertentie in dit tolad werd bekend gemaakt, heeft de Ter Neuzensche schaakclub deze week haar poorten heropend en is dus het schaakseizoen weer begonnen ongeveer op hetzelfde tijdstip als de voorafgaande jaren het geval was. Er zullen nog wqi eenige weken verloopen, alvorens de gewoni competitie een aanvang neemt, zoodat er ivoor de schaakliefhebbers uit Ter Neuzen en omgeving nog ruimsohoots gelegenheid overblijft, om zich als lid te doen inschrrrven. Gespeeld wordt in Hotel des Pays-Bas, elken Dinsdagavond van 8% tot 12 uur. De secretaris der schaakclub, de heer G. Verpoorten, Nieuwstraat 26 te Ter Neuzen, verstrekt gaarne nadere linlichtingen. Schach. Die Sitzungen des „Ter Neuzensche Schaak club" werden jeden Dienstag, abends halb neun, im „Hotel des Pays-Bas" abgehalten. Am Dienstag kann man sich dort als Mitglied melden; an andem Tagen beim BchriftfUhrer des Schachvereins, Hemn G. Verpoorten, Nieuwstraat 26, Ter Neuzen. Echecs. Des joueurs d'fehecs qui veulent accdder a la Society d'Echecs A Ter Neuzen, peuvent s'annoncer chez le secretaire Mr. G. Verpoor ten, Nieuwstraat 26, Ter Neuzen, ou a l'„Hotel des Pays-Bas", oil l'on joue tous lea mardis, de huit heures et demie a minuit. WIT 47 48 49 50 Wit speelt en wint! De diagramstand in cijfers behoort te zijn: Zwart: 14 schrjven op 1, 3, 6 tot 10, 12, 13, 18, 24, 26, 35, 45. Wit: 10 sch. op 16, 17, 27, 31, 32, 38, 44, 48, 49, 50. No. 2, van A. Polman, Almelo. Zwart: 3, 4, 9, 12, 18, 23, 26, 27, 33, 36, benevens een dam op 45. IN DEN FRUITTUIN. Nauwelijks vertoonen zich in de natuur om ons heen de eerste teekenen van den nade- renden herfst, of de tijd van poten en plan- ten is aangebroken, de tijd waarop we aan onze beraamde plannen althans een begin van uitvoering geven. Loopen we rond met plan nen oude vruchtboomen die minder goed dra gen te vervangen door jonge en andere soor- ten, wenschen we,, onze bestaande collectie uit te breiden, dan neuzen we terdege in de naaste omgeving rond, zien wat op nagenoeg dezelfde gronden het beste is en gaan gewapend met deze kennis naar den kweeker en zoeken nu reeds uit wat van onze gading is. Niet klak- keloos bladeren in een catalogus en aan de hand van Bijgaande beschrijvingen de keus bepalen. De aankoop van jonge vruchtboo men is een geldbelegging op langen termijn en dus kan men de eischen niet spoedig te hoog stellen, Over de fruitoogst van 1931, de vorming der bloemknoopen, is nu reeds in hoofdzaak beslist. De groei-periode is zoo goed als af- geloopen en de boomen gaan hun winterrust tegemoet. Maar een heirleger van schadelijk ongedierte zal met het ontluiken der knoppen in het a.s. voOrjaar gereed staan om hierop een stevige aanval te ondernemen en enkelen hiervan zullen hun vemielingscampagne nog v66r den winter aanvangen. Dat zijn in de eerste plaats de beruchte wintervlinders, die op het oogenblik nog als poppen in kleine zijde-achtige cocons slapen, veilig verscholen aan den voet der vrucht- en loofboomen in den bodem, waar ze reeds als rups begin Juni een veilige schuilplaats hebben gevonden. In het laatst van October zullen ze vol- wassen zijn en zich door de aarde naar boven werken. De mannetjes zijn normaal gevorm- de, kleine, grauwe vlindertjes, terwijl de wijf- jes slechts korte vleugelstompjes bezitten en daardoor niet in staat zijn te vliegen. Eind October begin November kan men de manne tjes na zonsondergang in den tuin zien rond- dwarrelen, op zoek naar de wijfjes. Deze kruipen tegen de stammen omhoog en depo- neeren middels hun uitgeschoven legbuis de eitjes in de gleuf tusschen tak en bloemknop. Dit spelletje herhaalt zich vele malen en in- dien we hiertegen niet tijdig maatregelen treffen kunnen ze enorme schade aanrichten. Nog voor de knoppen zich in het volgend voorjaar openen, komen de rupsjes al uit de eitjes en hangen zich naar binnen. Voordat de leek iets van de aanwezigheid bespeurt is de verwoesting veelal dan een voldongen feit. Een afdoend middel tegen deze wintervlin ders zijn de bekende kleefbanden, welke met weinig moeite en kosten zijn aan te brengen. In zijn eenvoudigsten vorm bestaat zoo'n band uit een met teer bestreken lap, stevig om de stammen gebonden, waarin de vlin- derwijfjes op haar tocht naar boven blijven steken en sterven, evenals een deel der man netjes, dat haar op deze gevaarlijke plek nog met een bezoek vereerde. Voor het aanbrengen van kleef- of vang- banden kan ook stevig papier benut worden, dat zoo noodig wordt dubbel gevouwen. De breedte van de strook moet ongeveer 15 a 20 c.M. zijn, onder en boven met een touwtje om den stam gebonden en aan de buitenzijde met een kleefstof bestreken. Twijfelt men aan de houdbaarheid der aangebrachte kleefstof, dan wordt de band opnieuw bestreken. Het aanbrengen der banden moet ongeveer half October geschieden. In mijn voorgaand artikel heb ik een en ander opgemerkt over het plukken van fruit en daarbij vergeten te waarschuwen tegen het bewaren op zolders. Alleen op een koele frissche zolder heeft dit geen bezwaar, doch indien deze boven een gestookte kamer is ge- legen, dan is zulks bepaald af te raden. De vruchten liggen dan veel te warm, gaan zeer spoedig over tot rimpelen en zijn minder houdbaar. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnS's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermelden. DE VERLAMMING DER JONGE HENNEN. De schrik der praktijk en wetenschap. Deze tltel klinkt erg naar, maar ik kan er nu eenmaal niets aan doen, we hebben hier te doen met een ziekte die alle pluimveehouders ter wereld met angst vervult en waar de wetenschap zich erg ongemakkelijk onder voelt, daar zij feitelijk er geen raad mee weet. Ziekten als Pullorum, Diphtherie, Tu- berculose, enz. zijn heel erg, doch met de kennis die wij daaromtrent hebben kunnen wij deze ziekten met succes bestrijden. Tegen over de verlamming staan we echter als tegenover een groot raadsel, we kunnen er over praten (en dat zullen we ook doen), maar we weten niet hoe ze ontstaat en hoe ze te genezen zou zijn. Eerst maar weer de praktijk aan het woord 1 December. Ik zend een drietal jonge hennen op, die aan verlamming lijden. Dat is wel een spijtig iets. We hebben ze van eigen hennen in de centrale uitgebroed. Eerst j ging alles goed, doch op een leeftijd van twee maanden kwamen er achterblijvers, niettegen- j staande ruimte en het voer voldoende waren. Na selectie gehouden te hebben hielden wij een prachtige toom van 190 stuks over. Voor 14 dagen is nu de verlamming begonnen. El ken dag zijn er een paar nieuwe. De eerste verschijnselen zjjn: gebrekkig loopen, in de pooten knikken, vervolgens geheele verlam ming, vermagering en sterven. Ze hebben een mooie grasren voor uitloop. Het betreft Barnevelders en de Witte Leghorns die het zelfde voer krijgen zijn erg mooi en zonder een zweem van verlamming. Verleden jaar hadden we een paar hennen die het gehad hebben, maar dit jaar is het onrustibarend. 2 Ouder-Amstel. De jonge hen die ik u stuur was lam. Zij was voor dien in goede conditie en zelfs al aan den leg. Voor haar waren er in drie toom al verscheidene onder dezelfde verschijnselen dood gegaan en tel- kens waren het de besten. Deze toom Noord- Hollandsche blauwen is ongeveer zeven maanden oud. Ook onder de Rhode Islands zit de ziekte. Ze zijn alien uit een gezonde toom hennen en er zijn er ook al verscheidene van dood. 3. Enschede. Op deze boerderij zijn er 8 van de 50 kippen lijdende aan verlamming, maar deze ziekte, komt hier in de buurt op meerdere boerderijen voor. 4. Vrouwenpolder. De kuikens krijgen lamme pooten, dat kan toch niet aan de oude kippen liggen? 5. Dinteloord. De jonge kippen zijn eerst langzaam en droomerig, daarna beginnen ze te gapen en krijgen zwakte in de pooten. Al deze verschijnselen nemen geleidelijk toe tot- dat de dieren niet meer staan kunnen en het gapen voortdurend geschiedt. Dit stadium duurt niet lang, want dan teren de dieren erg en kunnen' zich niet meer behelpen met eten en drinken. De ziekte is begonnen op den leeftijd van 2V2 h 3 maanden, onder de kui kens heeft geen ziekte geheerscht en zijn zeer voorspoedig opgegroeid. 6. Deventer. De kuikens zijn nooit ziek geweest en nu worden ze lam. Er liggen er al wel zeven. Ze liggen zoo wel drie weken voor ze sterven en eten en drinken dan nog wel zoo'n beetje en liggen veel te gapen. Eferst treedt de verlamming op in de teenen, ze loopen dan nog wel zoo'n beetje, doch gaan telkens op de hakken zitten. Maar na een dag of drie treedt meer verlamming op zoo dat ze de teenen na een dag of vijf, zes hee- lemaal niet meer gebruiken kunnen. 7. Haarlem. De ziekte zit onder de "Bar nevelders en de Wit Leghorns hebben er geen last van. De Bamevelder kuikens zijn echter zeer voorspoedig opgegroeid en onder de Wit Leghorn kuikens heerschte een poos geleden ziekte 8. Voort. De ziekte doet zich altijd op dezelfde manier voor, eerst een dag of wat in het hok staan, geheel lusteloos en dan krij gen ze het in de pooten en beginnen zij te gapen. 9. Geldrop. De dieren gapen zeer veel, de ziekte begon op den leeftijd van drie maanden. 10. Beers. Ik had 's avonds bij het voeren der jonge hennen niets gezien en toen ik het hok wilde sluiten lag er een op de mestplank en ik heb het beestje in een mand met hooi gezet. Nu zijn er veel meer, ze kunnen niet loopen, vallen op zij, steken de pooten strak uit van zich af alsof ze krampen hebben en geven op zij, steken de pooten strak uit van zich af alsof ze krampen hebben en geven nu en dan een schreeuw. Ze schijnen gewel- dig veel pijn te hebben als men ze aanraakt of opneemt. In het begin eten en drinken ze nog een weinig doch dat vermindert al gauw en de laatste dagen eten zij' heelemaal niets meer. Het duurt een kleine veertien dagen. Ik heb nog nooit ziekte onder de kuikens ge- fiad en ook met onder de groote kippen. 11. Hengelo. De dieren worden vrij snel aangepakt en kunnen van den eersten dag aan niet loopen, maar wat eten betreft zijn ze kern gezond. Soms doen ze een misstap, vallen op den rug en zijn niet in staat weer op te staan. Ik heb er nu vier, een is er ge nezen. Ze zijn verbazend snel en weelderig opgegroeid. In den regel duurt de ziekte wel De oude dag is niet alleen een kwestie van jaren; zooveel hangt af van den toestand der levensorgan^n. Doch veel kan gedaan worden om het leven van oudere menschen te veraangenamen, want aan rugpijn, urinekwalen, spit, rheumatische pijnen en blaaszwakte wordt vaak onnoodig geleden. De nieren en blaas zijn al- licht de organen, die het meest hulp noodig hebben, en wel de verster- kende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Waarom zouden oudere menschen onnoodig kwade kansen loopen? Op wel ken leeftijd ook, het gebruik van eenige Foster's Pillen nu en dan zal blijkens de ervaring van zoovelen van groot nut blijken te zijn. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelschestr. en Westkolkstr. 55 (Ingez. Med.) drie weken voor ze zijn gestorven. Volgens mijn meening komt de ziekte meer voor onder hanen dan onder kippen en dan nog wel b\j de beste dieren en altijd op denzelfden leef tijd. 12. Spijkenisse. De dieren kunnen tenslotte alleen nog iets kruipen en worden dan gedood door mij. Het verloop is ongeveer weken. Hoogst zelden herstelt er een maar die wordt toch niet weer normaal. De eetlust blrjft ge- durende het geheele ziekteverloop goed. De ziekte komt al vijf jaar voor en houdt van zelf weer op. De ziekte begon toen de dieren il/2 maand oud waren en van te voren zijn ze nooit ziek geweest. Ziedaar een dozijn brievenuittreksels uit een klein bergje dat ik kreeg en die alien hetzelfde treurige verhaal vermelden. Vele brieven lijken op elkaar omdat ik alien die mij raadplegen de volgende vragen stel: 1. Hoe is het verloop der ziekte? 2. Zijn de dieren waarvan U de kuikens broedde van Uw eigen kippen of heeft U de broedeieren of kuikens gekocht? 3. Welk voeder heeft U verstrekt? 4. Waarmede is de ziekte begonnen, op welken leeftijd der kuikens? 5. Heeft er onder de kuikens ook ziekte geheerscht Hoe de pluimveehouders de ziekte zien blijkt uit deze ervaringen der dagelijksche praktijk en hoe de ziekte vrijwel overal het zelfde beeld vertoont, waarvan de hoofdver- schijnselen zijn: verlamming en gapen. Heel eigenaardig is dat in het buitenland er bijna steeds bij vermeld wordt: verkleuring der oogen, grijs worden der oogen en blind worden. Dit zag ik in ons land nergens. Vol gende keer zullen we de verschijnselen meer systematisch bespreken, doch ik moet nu nog even waarschuwen voor iets wat men niet doen moet. Men zal opmerken dat ik bij de vragen ook naar het voer vraag, omdat vrij wel ieder daar de schuld aan geeft en na- tuurlijk direct bij een andere handelaar voer gaat koopen. Of er verband met het voer bestaat zou pas na langdurig onderzoek kun nen blijken, als n.l. na een diepgaand onder zoek van alle beschuldigde voersoorten een bepaalde grondstof steeds voorkomt. Maar nu een leerzaam, afschrikwekkend voorbeeld dat me deze week overkwam: Ik zal maar geen plaats noemen, hoewel het eigenlijk wel treurig is: Een koppel jonge hennen van 200, met suc ces groot gebracht,- werd direct na voerveran- dering ziek. De oude hennen kwamen van het voer direct op halve productie. Nu werd bij een drogist in de buurt, volgens zeer veel boeren alhier, iemand die het weten kan en het ook weet! voor 16 cent een onfeilbaar geneesmiddel gehaald. De hennen moesten vast gezet worden en tot herstel uitsluitend van dat recept smullen. Heden kwam de man bij mjj om raad, daar de beesten thans begon nen elkaar te slachten en op te eten. Thans zijn er reeds 20 dood en 20 nog ernstig ziek, de overigen zijn ook kennelijk ziek. De drogist nu die het „volgens de boeren weten kan en het ook weet" is ongetwijfeld iemand, die weet waar Abraham de mosterd haalde, want het recept bestond uit een mengsel van: Tarwebloem, groengriekzaad- poeder en 16 krijt! naar ons bij onderzoek bleek. Hier in Rotterdam kan ik een pond tarwebloem met krijt heel wat goedkooper krijgen. Wat zou nu wijzer geweest zijn? Het voer direct laten onderzoeken, want daar zit blijkbaar het bedrog. Den leveran- cier ontmaskeren of als hij onschuldig was, aantoonen waar de fout in de gebruikte grond- stoffen zat. Waarschjjnlijk was dan veel schade voorkomen geworden. Dr. TE HENNEPE. COOPER ATIEVE VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 24 Sept. Peren: Oompjesperen 7 ct.; Stoofperen 12 tot 16 ct.; Williams Duchesse 14 ct.; Maagde- peren 18 tot 26 ct.; Loedat Laboureur 9 tot 20 ct.; Keizerinnen 10 tot 13 ct.; Beurrd Hardy 13 tot 27 ct., Beurr6 van den Ham 13 tot 21 ct.Kleiperen 14 ct.; Krooiperen 10 ct.Beurrd Claurgeau 8 tot 18 ct.; Beurr<5 de Merode 15 ct.; Giezer Wildeman 15 ct.; Dayenne de Corn- mice 25 ct., Thriomph de Vienne 21 ct.; per K.G. Appels: Goud Reinette 15 tot 26 ct.Ster- appel 31 ct.; Jax Lebel 18 tot 19 ct.; Honds- muil 21 tot 25 ct.; Lemoenappel 20 tot 33 ct.; Val-appel 8 tot 15 ct.; per K.G. Groenten: Snijboonen 5 tot 16 ct. per K.G.; Uien 2 tot 5 ct. per K.G.; Princessen 10 tot 14 cL per K.G.; Bloemkool 5 tot 17 ct. per K.G.Tomaten 1 ct. per K.G.; Roode kool 3 tot 4 ct. per stuk; Savooije kool 5 tot 7 ct. per stuk; Andijvie 1 tot 2 ct. per krop; Komkom- mers 7 ct. per stuk; Spruiten 13 tot 15 ct. per K.G.; Wortelen 1 tot 5 ct. per K.G.; Witte kool 5 ct. per stuk.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2