Biff NENLAfN D. BUITENLAND. SPORT. HET IN CULTUUR BRENGEN VAN DEN WIERINGERMEERPOLDER. DE DOOP DER PRINSES VAN YORK. TER NEUZEN, 24 Sept. 1930. HERBENOEMING BURGEMEESTERS. RECHTSZAKEN. Ieder vraagstuk, dat tot ons komt in de inr dustrie en dat met omvat de actie en reactie van menschelijke wezens vindt vroeg of laat zijn oplossing. Het kan een of meer jaren duren voor wij het antiwoord vinden, maar wij vinden het. Maar daarvan is men allerminst zeker als het geldt den arbeider tot mede- werker te maken, als het geldt menschelijke verhoudingen. Die vormen nooit exacte weten- schap; niet alleen omdat de menschen onder- ling zooveel Verschililen, maar ook omldat 't zelfde individu dat ge hetden meent te kennen, morgen een ander blijkt te zijn. Bovendien moet er steeds rekening mede worden gehou- den, dat wij in onze personeelverhoudingen ook afhankelijk zijn van onzen staf, onze uit- voerders, ons toezichthebbend personeel. Nu is het wonderlijike, dat eigenlijk ieder van a! die groepen denkt de geschiktheid te bezitten met personeel om te gaan. Als aan een directeur van een fabriek een technische zaak wordt voorgelegd, die hij niet dadelijk begrijpt, ziet hij er, verstandig genoeg, niets in om te zeggen: „ik snap 't niet, roep me dien ingenieur eens om me dat uit te leggen"; geen directeur krijgt een kleur als hij zijn boekhouder moet laten komen om hem cijfers te verklaren, maar 't zou mij in hooge mate verwonderen als er hier een directeur of een bedrijfsleider was die zichizelf of iemand van zijn staf ooit had hooren zeggen: „ik weet niet hoe ik met menschen om moet springen, is er niet iemanid in ons bedrijf, die me dat bijbrengen kan". Wij zijn eigenlijk allemaal overtuigd, dat we dat kunnen, maar ik vraag mij toch af of 't wel juist is en of die over- tuiging niet een bron van moeilijkheden is. Nu zijn er wel enkele oorzaken voor dezen misstand aan te geven: le. Er zijn tal van bedrijfsleiders die nog niet los zijn van een periode die achter ons ligt en die ik zou willen no em en de militaire periode, waarin men dacht dat een bevel vol- doende was. Maar een man, die als hij bevel gekregen heeft om te vechten, ook indendaad vecht, werkt daarom nog niet, als hij bevel heeft gekregen om te werken. Ik bedoel niet, dat hij niet aan 't werk zal gaan, maar ik be doel dat, terwijl hij vechten zal met ieder wapen dat hij heeft, met alle energie en tot het uiterste omdat hij anders zelf het onder- spit delft, gij hem niet bevelen kunt te wer ken met zijn geheele zijn, met alles wat hiji te geven heeft. Tot het geven van dat alles moet hij worden gebracht. 2e. Er is een omstandigheid die de betee- kenis van het persoonljjk element op den ach- fergrond tracht te dringen en d.i. de weten- schap in de productie. Wij weten alien, dat de studie en de wetenschap zulke geweldige wonderen hebben gewrocht, die de Industrie vooruitibrachten, dat het zoo verklaarbaar is, dat wij al het andere daaraan ondergeschikt achten. Wanneer de wetenschap ons stoom en electriciteit brengt en daardoor machines met behulp waarvan ton man arbeid levert, 10, 100, 500 voudig van hetgeen hij met zijn spieren zou kunnen leveren, dan lijkt die wetenschap allesoverwinnend. Met zulke re- sultaten voor oogen is 't niet meer dan na- tuurlijk, dat bedrijfsleiders die wetenschap met groote volharding in dienst stellen, dat zij geld en 'tijd over hebben voor research en studie en voor proeven. En ik zou niet graag willen, dat wat ik nu zeg, zou worden be- sohouwd als eenig getorek aan eerbied voor de waarde der wetenschap voor onze indu- strie, of gebrek aan geloof voor wat zij nog zijn zal in de toekomst, maar doordat zij zulke ontzaglijke dingen in de industirie heeft tot stand gebracht, heeft die industrie het men- sahelijk element in het proces verwaarloosd en te veel gezien naar de wetenschap alleen. En een derde opmerking zij mij vergund en die is deze, dat de geestesgesteldheid bij de chefs in onze bedrijven, zoo dikwijls anders is als zij moest zijn. Men zal mij wel niet be- strijden, dat menigmaal de houding door chefs ten opzichte van het personeel aangenomen is een ,,verdedigende" houding en niet zooals het behoorde te zijn een „opbouwende". Een verdedigende houding tegenover wat zij bij de arbeiders aanwezig achten aan onwil, aan onbekwaamheid, luiheid of onbetrouw- baarheid, ondeugden die ongetwijfeld aan wezig zijn, maar niet worden bestreden door er slechts wantrouwen tegenover te stellen. Zoolang dat er is, is 't onmogelijk voor een leider opbouwend te werken en den arbeider te krijgen tot werkelijk medewerken. Boven dien die arbeider voelt instinctief dat wan- trouiwen; in het algemeen zijn te dien aanzien de werklui niet om den tuin te leiden. En zoolang die atmosfeer van gemis aan vertrou- wen over en weer bestaat, is er niets te be- reiken. Een van de voomaamste factoren is de m.d. gewenschte opbouwende houding, acht ik het motiiveeren tegenover den arbeider van de door ons gegeven orders of opdrachten en in- structies. Er zijn nog altrjd menschen die den- ken klaar te zijn als zij een order helbben ge geven of een instructie nauwkeurig hebben uitgewerkt in de gedachte, dat dan reeds het voile effect wordt gekregen, op grond van de autoriteit van die orders. Maar zoo is het niet. Hoe meer tijd we er aan geven uit te leggen wat de beteekenis van die orders en instruc- ties is, hoe zij passen in het algemeen werk- plan, wat wij er mee hopen te bereiken; uit- leggen welke voordeelen er het gevolg van zullen zijn en hoe zij kloppen moeten met het werk in* een ander deel van het bedrijf, hoe meer instemming wij met die opdrachten zul- len krijgen en hoe beter resultaat. En ook dat resultaat moet men het werkvolk doen kennen. Alle directeuren van bedrijven zen- den productie-statistieken en' opgaven aan hun commissarissen, waar zij dan dikwijls op- geborgen worden, maar ze gevende aan de ar beiders, ze ophangende in de werkplaatsen zouden die cijfers levende belangstelling kun nen wekken en kunnen aanizetten tot mede- werking om een opwaartsche lijn te blijven doen stijgen en een dalende lrjn zich te doen ombuigen. Het zou mij niet verwonderen als bij een deel van U de objectie opkwam: ,,die wijze van werken en intrueeren kost veel te veel tijd, en dus geld, van ons zelf to van onze chefs en opzichters, die nog meer en belang- rijker werk te doen hebben". Meer wel, be- langrijker niet. Meer dan van het geld dat ge uitgeeft voor wetenschappelijke studie of proeven zult ge baat hebben van de opvoeding van uw personeel, van de aanraking met uw arbeiders. 't Kost tijd, maar dit is onvermij- delijk voor wien er waarde aan hecht, dat het bedrijf waarvoor hij verantwoordedijk is, in- derdaad van boven tot beneden wordt geleid in den geest dien hij nu eenmaal den juisten acht. Al uw technische hulp van hoog tot laag kunt gij koopen, maar de geest in uw bedrijf moet komen van uzelf, dat zijt gij zelf, en geen tijd daaraan besteed is te veel. Het is niet een bijkomstig iets, waaraan slechts af en toe eens even gedacht moet worden, het vraagstuk van het personeel vraagt een wel- doordacht plan, een vaste politiek van den arbeid, niet minder dan uw productie- of verkoopspolitiek. De vorm van die aanraking met ons perso neel is eigenlijk bijkomstig: of zij geschiedt door middel van een kern, een fabrieksraad, de vakvereeniging of hoe dan ook, is niet het belangrijke, het doel blijft hetzelfde: het weg- werken van wantrouwen en van misverstand, die eigenljjk de jaren door de verhouding heb ben beheerscht van twee partijen, die slechts samen den partij behoorden te zijn. Als wij voor ons zelf dien vorm hebben ge- vonden, zijn wij er echter nog niet. Dat con tact met het personeel brengt nog een eisch mede, en die is, dat inizonderheid in groote bedrijven chefs van dienst, afdeelingschefs, ingenieurs, opzichters en bazen moeten wor den doordrongen van het begrip, dat deze nieuwe tijd vraagt nieuwe verhoudingen, dat zij, als uitdrukkelijke wensch van de bovenste leiding hebben te aanvaarden, dat men moet opkweeken medewerkers en niet loontrekkien- de, opgecommandeerde arbeiders. Ik weet dat ge dan allerlei beziwaren zult hooren, culmi- neerend in de uiting ,,dat zij tegenover het volk toch baas moeten blijven". Met die uiting alleen reeds, beiwrjzen zij er niets van te be- grijpen. Want met veel grooter nadruk dan waarmede ik pleit voor behoorlijk contact, houd ik vol, dat daarmede niets, maar dan ook niets, behoeft te worden ingeiboet aan prestige en ontizag, en evenmin dat iets zou worden losgelaten van de werkelijke leiding. En wie in dezen tijd in dat complex van vraagstuk- ken niet zijn weg kan vinden z66 dat hij de leiding vast in handen houdt en tevens zijn arbeiders maakt tot medewerkers, hij hoort niet meer te staan aan het hoofd van een be drijf. Als wij onize eigen arbeiders Zondag op een voetbalveld bezig zien, met al hun energie, al hun dlan, al hun doelbewust streven om een bal te trappen naar een goal, zich daarbij gevend met hun geheele persoon, en wij mer- ken den volgenden dag niets van die eigen- schappen bij het vervaardigen van ons pro duct, dan ligt daiarvan ook schuld biji ons. Tenslotte, ik heb met opzet bij hetgeen ik meende te moeten zeggen over ons contact met onze arbeiders, onbesproken gelaten wat wij op hen vdor hebben, en tot welke ver- antiwoording dat voert. Reeds het bedang van onze bedrijven alleen maakt het de moeite waard, dat wij traehten den arbeider de levensblijheid te geven, voortspruitend uit de overtuiging, dat ook hij is een levende, waar- devolle schakel in ons bedrijf, een overtuiging, die naar ik vast geloof, ons bedrijfsleven ten goede zal komen. NEDERLAND EN BELGIE. In een Vrijdagavond in het Jr-arxnotel te Amsterdam gehouden vergadering van be- langstellenden is, na eenige besprekingen, op voorstel van een commissie van voorbereiding, besloten tot definitieve oprichting van een vereeniging ,,Nederland-Belgie". Het doel der vereeniging, welke te Amster dam gevestigd zal zijn, is, de goede verstand- houding tusschen het Nederlandsche en Bel- gische volk te bevorderen, o.m. door het hou- den van tentoonstellingen, kunstavonden, lezingen, enz., en het bevorderen van instruc- tieve excursies naar Belgie, speciaal voor de jeugd. De vereeniging Nederland-Belgie stelt zich daarbij op een neutraal standpunt en wenscht zich te onthouden van elke inmen- ging in den taalstrijd. BROOD MET AARDAPPELMEEL. Dr. P. F. van Hamel Roos schrijft aan het „Hbld.": Naar aanleiding van de toegestane vermen- ging van 10 aardappelmeel bij het tarwe- meel, is het in het algemeen belang wensche- lijk alvorens deze toevoeging verplicht ge- steld wordt tewijzen op het groote ver- schil in voedingswaarde van aardappelmeel tegenover tarwemeel. Volgens de gegevens in het standaard-werk van prof. dr. J. Konig, gepubliceerd in het ,,Maandschrift tegen de Vervalschingen" van September 1914, is de verhouding van vet en eiwitstoffen als volgt: Eiwitstoffen. Vet. Tarwemeel 12.58 1.59 Aardappelmeel 3.61 0.30 Hieruit blijkt dat tarwemeel 3y2 maal meer eiwitstoffen en ruim 5 maal meer vet bevat dan aardappelmeel. Indien deze gegevens op inlandsch aardappel-zetmeel betrokken wor den, bevat dit meel slechts 0.88 eiwitstof fen en 0.50 vet, derhalve ruim 15 maal min der eiwitstoffen en ruim 3 maal minder vet dan tarwemeel. Daar dus door de toevoeging van aardap pelmeel, zij het ook slechts tot een hoeveel- heid van 10 de voedingswaarde niet on- beteekenend afneemt, is deze vermenging een „wettelijk gesanctionneerde vervalsching" te noemen, indien zij verplicht gesteld zoude wor den welke in strijd is met de volksvoeding, waar het een-zoo gewichtig volksvoedsel als ons dagelijksch brood betreft. EEN VEEG TEEKEN DES TIJDS. Bij Wilton's Machinefabriek en Scheepsiwerf zijn naar de N. R. Crt. meldt deizer dagen honderden arbeiders ontslagen. Bij informatie bleek ons, aldus de Voorw., dat Vrijdag j.l. aan ongeveer 750 arbeiders ontslag is aangezegd met ingang van Zaterdag j.l. De week salaris, die den ontslagen arbei ders nog toekwam in verband met den wette- lijken opzegginigstermijn, is den menschen Zaterdag uitgekeerd. Van de ongeveer 6000 menschen, die een jaar geleden nog bij Wilton werkzaam waren, zijn er thans nag ongeveer 2750 over. Een gedeelte van de thans nog werkende arbeiders werkt buitendien nog slechts am de week. Zoo zullen deze week driehonderd man tot de volgende week op straat staan, waartegenover tweehonderd, die de vorige week niet gewerkt hebben, Maandagochtend den arbeid weer voor een week konden hervatten. Het blad heeft zich tot de leiding van Wilton's haveifbedrijf gewend met het verzoek om nadere inlichtingen over dit massa-ontslag. Van de zijde der directie deelde men mede, dat men tot deze ontslagen moest overgaan als een gevolg van de emstige slapte in het bedrijf. De algemeene slapte in het bedrijfs leven vindt uit den aard der zaak een terug- slag in den scheepsbouw en -reparatie. Zoo lang er nog werk onder handen was, deed zich deze terugslag bij Wilton nog niet in voile kracht gevoelen, maar nu langzamerhand het werk afgekomen is en er geen nieuwe orders zijn bijgekomen, zijn groote aantallen arbei ders overbodig geworden. Overigens deelde de directie nog mede, dat Dinsdagmorgen weer een vijftig ijzerwerkers zijn opgeroepen am Dinsdag nog aan het werk te gaan. Onder de ontslagenen zouden 200 Schie- dammers zijn. EEN STANDBEELD VOOR PAUL KRUGER. In een voor eenigen tijd te Utrecht gehou den vergadering van het Krugercomite is be sloten, om de actie voor de oprichting van een standbeeld van president Kriiger in Neder- land voort te zetten, hoewel de geldmiddelen nog steeds niet van dien aard zijn, dat aan een spoedige verwezenlijking van dit plan kan worde gedacht. Kriiger de eer te brengen, die hem toekorot, kan van groote zedelijke beteekenis zijn voor de richting, waarin de moderne Afrikaner zijn geestelijk voedsel zal zoeken. Als Nederlander steune men derhalve dit wel in den ruimsten zin echt Nederlandsche doel. Eene geschikte gelegenheid, om krachtig van zijn wil tot bevordering van dit doel te doen blijken, door spoedig het Krugercomite met een flinke gift te verblijden, biedt zich ongezocht aan nu het 10 October de honderd- vijfde verjaardag van Oom Paul is. Giften kunnen worden gestort op postreke- ning no. 9099 van den penningmeester H. G. Hammacher, directeur Utrechtsche Provincie- bank, Janskerkhof, Utrecht, met vermelding van de bestemming: ,,Kriigerstandbeeld". WEER EEN RADIOLEZING VERBODEN. Maamdagavond zou Mr. J. H. Schulbz van Haegen voor den Nederlandschen Omroep, algemeen programma, dat deze week ver- zorgd wordt door de V.A.R.A. spreken over het ondertwerp: noodzakelijke venbeteringen in het gevangenis- en reclasseeringsweizen. Deze lezing heeft echter niet plaats gehad, daar de uitzending door de Radio Omroep Controle-commissie is verboden. Naar aanleiding van het persbericht volgens hetwelk de uitzending van een voordracht van mr. J. H. Schultz van Haegen voor den Ne derlandschen omroep (alg. programma, deze week verzorgd wordende door de V.A.R.A.) over „noodzakelijke verbeteringen in het ge vangenis- en reclasseeringswezen" is ver boden, deelt de Radio-controle-commissie mede, dat de hier bedoelde afwijzing is ge- schied door de algemeen-programma-com- missie, om dat zij de uitzending niet voor het algemeene programma geschikt achtte. Voor de aanneming van personen voor het in cultuur brengen van de gronden in den Wierin- germeerpolder zijn, volgens de N. R. Crt. door de directie van den Wieringermeerpolder de volgende richtiijnen vastgesteld: Bij het in cultuur brengen van de Wieringer- meergronden zullen verschiliende categorieen arbeidSkrachten worden tewerk gesteld: le. a. Landarbeiders wier gezin niet of niet in de nabijheid van den polder woont. Deze arbeiders worden ondergebracht in ba- rakken, boerderijen of andere woningen, zooveel mogelijk bij het werk. Zij worden uitsluitend betrokken door bemid- deling van den rijksdienst der werkloosheddsver- zekering en arbeidsbemiddeling, dus over de arbeidsbeurzen en hare correspondentsahappen. Landarbeiders, die voor deze categorie in aan- merking wenschen te komen, behooren zich der halve bij de betrokken arbeidsbeurzen of corres- pondentschappen daarvoor op te geven. In de eerste plaats zullen voor plaatsing in den Wieringermeerpolder worden aangewezen de ar beiders uit de plaatsen, waar een chronische plattelandswerkloosheid heerscht. Binnen enkele weken zullen een 500-tal dezer arbeiders tewerkgesteld zijn, verdeeld over vijf kampen, nl. te De Haukes, te SLuis I (pl.m. 5 KM. van de Haukes en van Nieuwesluis), te Nieuwesluis, te Kolhom en te Aartswoud. Een kamp zal worden beizet met arbeiders uit Fries- land, 1 kamp met arbeiders uit Groningen, 1 uit Drenthe en 1 uit Overijssel en Gelderland. De bezetting van het 5e kamp zal vermoedelijk uit Brabant en Zeeland komen. Behalve een vijftal barakken zullen dit jaar, zoo mogelijk, nog een 50-tal arbeiderswoningen worden gebouwd, waarvan het schuurgedeelte wordt ingericht voor het onderbrenigen van 6 kostgangers. Uit welke streken deze bezetting zal komen, is nog niet vastgesteld. Het is duidelrjk, dat het diep winter is voor deze woningen zullen kunnen worden betrokken. b. Landarbeiders, wier gezin in de nabijheid van den polder woont. Zij worden eveneens uitsluitend betrokken door bemiddeling van den rijksdienst der werkloos- heidsverzekering en arbeidsbemiddeling. Zij, die derhalve in den polder wenschen te werk te wor den gesteld dienen zich daarvoor bij de arbeids beurzen of de correspondentschappen op te geven. Deze arbeiders worden slechts tot een beperkt aantal aangenomen om te voorkomen, dat te veel arbeiders uit de omgeving van den polder wor den weggezogen en de daar bestaande landlbouw- bedrijven worden ontwricht. 2e. Landarbeiders wier gezin in den polder komt wonen. Door de Wieringermeerdirectie zullen een 500- tal landarbei de rsiwoningen worden gebouiwd, (pl.m. 50 in 1930, pl.m. 300 in 1931 en pl.m. 150 in 1932). Het ligt in de bedoeling voor deze cate gorie de Landarbeiderswet toe te passen, zoodat de arbeider op den duur eigenaar wordt. Landarbeiders, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich te zijner tijd opgeven bij de arbeidsbeurzen of hare corres pondentschappen. Zij worden betrokken uit het geheele land, dus niet alleen uit de werkloos- heidscentra. De arbeidsbeurzen oefenen de eerste lifting- uit, terwijl de definitieve keuze ge schiedt door Wieringermeerdirectie. Behalve op flinkheid en bekwaamheid van den arbeider zal vooral worden gelet op flinkheid en netbeid van de arbeidersvrouiw. Het schuurgedeelte van deze woningen zal tijdelijk voor de onderbrenging van zes kostgangers worden ingericht. De arbeiders- vrouw moet deze ruimte in orde houden en zorg dragen voor middageten, koffie en thee voor de kostgangers tegen een nader vast te stellen ver- goeding. 3e. Boeren of boerenzoons, die het voornemen hebben zich in de toekomst in den polder als eigenaar, pachter, erfpachter, enz. te vestigen. Aan het in cultuur brengen van zoute gronden zijn verschiliende moeilijkheden veibonden, zoo dat het getwenscht is landbouwers, die zich vrij spoedig in den polder wenschen te vestigen in de gelegenheid te stellen vooraf practische ervaring op te doen. De gelegenheid hiertoe wordt door de Wierin germeerdirectie geopend, door gegadigden aan- vankelijk onder dezelfde voorwaarden als voor de landarbeiders gelden, te werk te stellen. De boe ren of boerenzoons, die landbouwonderwijs heib- ben genoten, genieten de voorkeur. Zij zullen zooveel mogelijk bij de machines, bij het greppelen, draineeren, enz. worden geplaatst. Degenen, die blijk geven van buitengewone prac tische bekwaamheid en leiderseigenschappen, komen in aanmerking voor onderbaas. Zij, die te ver van den polder wonen am dage- lijks huiswaarts te gaan, worden zooveel moge lijk groepsgewrjee ondergebracht als kostgangers in de te bouwen landarbeiderswoningen. Inzake de plaatsing en de eischen, waaraan de candidaten moeten voldoen, zal met de landibouw- organisaties averleg worden gepleegd en vol- doende worden gepubliceerd. 4e. Plaatsing als oniderbaas, opzichter, be- drijfsboer, eniz. Veleh wenschen plaatsing als onderbaas, op zichter of bedrijfsboer. Aangezien de uitvoering der werkzaamheden gedeel'telijk wordt opgedra- gen aan de Nederl. Heidemaatschappij, terwijl andere werkzaamheden zullen warden aanbe- steed, wordt door de Wieringermeer-directie slechts zeer weinig toezichthebbend personeel aangestelid. In het algemeen kan aan aanvragen in dien geest niet worden voldaan. Zoolang de regeering niet beslist heeft over de wijze, waarop de gronden zullen worden uitge- geven, kunnen evenmin bedrijfsboeren worden aangegteld. We°*enfi gebrek aan onderdak kunnen voorloo- pig slechts diegenen worden aangenomen, die da'gelijks naar hun woonplaats kunnen terug- keeren. COMPTOIR BELGE DE LTNDUSTRIE TEXTILE. Wat de debacle van het Comptoir de l'ln- dustrie Textile te Gent betreft, is nu uit een onderzoek gebleken, dat de passiva wel 80 millioen francs bedragen, maar dat daar- tegenover activa tot een bedrag van 50 mil lioen moeten worden gesteld. Het tekort be- draagt dus niet 80 maar 30 millioen francs. Verscheidene Gentsche banken en textiel- fabrieken zijn door dit bankroet getroffen. De openbare meening in Engeland verwon- dert zich er meer en meer over, dat 't doch- tertje van den hertog en hertogin van York, dat nu reeds 4 weken oud is, nog steeds niet gedoopt is, zelfs nog geen naam heeft. Dit laatste is ook de reden, dat het ook nog niet op het speciale register der koninklijke fami- lie bij den burgelijken stand is ingeschreven, waarvoor de wet echter een termijn van drie maanden na den datum der geboorte toelaat. De „News Chronicle" verneemt, dat er ver- schil van meening heerscht tusschen de Schotsche en de Anglicaansche Kerk over de plaats, waar de doop moet geschieden. Het prinsesje werd in Schotland geboren, zoodat de Schotsche geestelijkheid van oordeel is, dat het in Schotland moet worden gedoopt, vol gens den ritus van de Schotsche kerk, welke als de nationale kerk in dit land is erkend. Daarentegen traehten de Anglicaansche geestelijken te bewerkstelligen, dat de prin- ses in het Buckingham Palace of te Windsor zal worden gedoopt. Volgens de regelen der Anglicaansche Kerk dient de doop bovendien zoo spoedig mogelijk na de geboorte te ge schieden. Intusschen is het vrij lastig, dat het prin sesje nog geen naam heeft! Want toen dezer dagen een delegatie der landbouwbevolking op Glamis Castle haar gelukwenschen kwam aanbieden, zeide de Earl of Strathmore, de vader der hertogin van York: ,,Ik zal uw gelukwenschen aan mijn kleindochtertje over- brengen, ofschoon ik niet weet, hoe ze heet!" DE NIEUWE OPPERBEVELHEBBER DER DUITSCHE RIJKSWEERBAARHEID. Zaterdag is bekend geworden dat president Hindenburg de benoeming van generaal von Hammerstein tot opperbevelhebber Van de rrjksweerbaarheid, als hoedanig hij generaal Heye den lsten October opvolgt, ondertee- kend heeft. Er is schrijft de N. R. Crt. over deze benoeming toen zij ongeveer een maand geleden aangekondigd werd, veel te doen geweest. In de eerste plaats werd verzekerd dat gene raal Heye niet vrijwillig, maar ten gevolge van een op hem geoefenden druk heenging. Deze generaal, die zijn post aan het hoofd der rijksweermacht vier jaar bekleed heeft, gaat door voor een onverdacht voorstander van de republikeinsche instellingen. Op 9 Novem ber 1918 deelde hij den keizer mede dat het Duitsche leger alleen onder zijn generaals" naar huis zou marcheeren en niet onder hem. Van sommige zijden werd dus de vraag ge- opperd, waarom juist een generaal heen moest wiens republikeinsche gezindheid zoo hoog aangeslagen werd. In de tweede plaats trok het ten zeerste de aandacht dat generaal von Hammerstein voor zijn opvolger aangewezen werd, van wien algemeen verteld werd dat hij tot de „politieke generaals" aan het minis- terie van rijksweerbaarheid behoorde die zich behalve in de studie van militaire onder- werpen ook in die van de buitenlandsche poli tiek verdiepen en ten aanzien van de laatste doeleinden zouden nastreven, welke met de officieele buitenlandsche staatkunde van het rijk niet te vereenigen zijn. In het parlement en de pers is deze politieke groep vaak be- schuldigd van het onderhouden van nauwe betrekkingen met het Sowjet-leger, waarbij dan gezinspeeld werd op de mogelijkheid dat de politieke generaals erop uit zouden zijn in het binnenland de macht in handen te krijgen en in het buitenland nieuwe militaire bond- genooten voor Duitschland te winnen. Het heeft niet aan de noodige officieuse tegen- spraak van deze geruchten ontbroken, met name wat dfe over samenwerking met Mos- kou betrof. De sociaal-democratische Vor- warts heeft toen opgemerkt dat men wat te veel wilde tegenspreken, door te ontkennen dat er ooit betrekkingen tusschen de rijks weerbaarheid en het roode leger bestaan had- den, aangezien de geheele wereld van die be trekkingen afwist". Als bevestiging van de verklaring van de Vorwarts kwam het be- richt dat de Duitsche ritmeester Amling, een officier in actieven dienst, met een militair vliegtuig in Rusland omgekomen was, waar op de Londensche Daily Herald de opmerking maakte dat in Duitschland niemand van de betrekkingen tusschen de rijksweerbaarheid en het Russische leger op de hoogte scheen te zijn en dat de Engelsche spionnagedienst er veel meer van wist dan de Duitsche regee ring zelve. Een kleine illustratie van de ge ruchten over samenwerking tusschen de rijks weerbaarheid en het roode leger gaf de aan- komst van dr. Eckner met het luchtschip Graf Zeppelin te-Moskou. Hij werd er, volgens het Russische Tass-agentschap, door generaal Baranof, den chef van de Sowjet-luchtmacht, gelukgewenscht en deze ,,sprak de overtuiging uit dat de komst van het luchtschip een nieuw onderpand zou zijn voor de ontwikkeling en versterking van een nauwe verbinding van de Duitsche en Sowjet-Russische luchtkrachten." Dat generaal von Hammerstein goede be trekkingen met Rusland wil onderhouden, valt niet te loochenen nadat hij in het Duitsch- nationale blad Tempo, een bijvoegsel van de Lokal-Anzeiger, geschreven heeft dat ,,de rijksweerbaarheid in militair opzicht van het Sowjet-leger moet traehten te leeren en dat de rijksweerbaarheid op haar beurt moest too- nen wat zij op militair gebied kan". Verder ging de generaal zoo ver om te zeggen dat Rusland niet alleen het bolsjewisme, maar ook de Russische regeering is, een verklaring waartegen zijn wapenbroeder generaal von der Lippe opkwam. De Russische regeering en het bolsjewisme, antwoordde deze hem, zijn volstrekt identiek en het roode leger is niets anders dan een instelling van het bols jewisme. Merkwaardig is dat allerlei Duitsche orga- nen van rechts den laatsten tijd telkens in stellingen in de Sowjet-Unie hebben opgevij- zeld en dit gelonk tusschen de Duitsch-natio- nalen en het roode Rusland heeft in het bui tenland wantrouwen gaande gemaakt. Het is er niet minder op geworden sedert de groote verkiezingsoverwinning der nationaal-socialis- ten, ondanks hun anti-bolsjewistische binnen- landsche politiek, want in politieke revanche- doeleinden gaan Duitsch-nationalen en Hitle- rianen samen. In vele hoofden van generaals en burgers moeten, zoo meent men, de avon- tuurlijkste politieke plannen dooreenwarrelen, waar geen touw aan vast te maken moge zijn, maar welke niettemin den achterdocht van het buitenland, die zich weerspiegeld heeft in het dalen van den koers der Duitsche herstel- leening, gaande houden. De benoeming van generaal von Hammer stein is niet geschikt om het wantrouwen tot rust te brengen. POLITIE-DIPLOMA. Voor het politiediploma slaagde nog de heer C. van Waes te Koewacht. Van 1262 candidaten verwierven 117 het diploma met aanteekeningen en 374 het ge- woon diploma. Afgewezen werden 771 candi daten. Gedurende het 31jarig bestaan van het examen werden 9956 diploma's uitgereikt. Bij Koninklijk besluit zijn henbenoemd tot burgemeester: van Philippine, de heer P. A. Rammeloo, van Hengstdijk, de heer L. A. C. van Esbroeck, van Biervliet, de heer P. W. Maarleveld en van Aardeniburg, de heer Th. M. Overmaat. LANDARBEIDERSSTAKING TE NIEUWVLIET. De Rijksbemiddelaar Aalberse had Zaterdag op het gemeentehuis te Roozendaal een be- sprekinig met vertegenrwoordigers van den Nederl. Landarbeidersbond en eene commissie uit de landbouwers te Niieuwvliet (Z.-Vl.) bij wie de arbeiders sinds 2 Augustus in staking zijn. Overeenstemming bleek niet mogelijk. De landbouwers weigerden met de landarbei- dersorganisatie een loonovereenkomst af te sluiten en hun stakende arbeiders weder te werk te stellen. HOEK. Naar wij vememen zal van wege de afdee- ling Hoek der vereeniging van konijnenfokkers en pluimveehouders alhier gedurende de Kerstdagen een Ze.euwsch-Vlaamsche tentoon- stelling van konijnen en pluimvee worden ge houden. Reeds thans zijn mooie inzendingen toegezegd. Voorts vememen wij, dat door enkele fok- kers konijnen zullen worden ingezonden naar ide van 1 tot 6 October te Antwerpen te houden internationale tentoonstelling. ZAAMSLAG. Bij den gemeente-veldwachter J. van Wes- tenbrugge zijn als gevonden gedeponeerd: Een portemonnaie met geld en een rijwiel- belastingmerk 19301931. Rechthabbenden vervoegen zich aldaar. BRESKENS. De heer J. van de Sande (C.H.) heeft be- dankt voor het lidmaatschap van den raad (vac. J. J. Wallien). OOSTBURG. Dat een serenade wordt gebracht aan een 90jarige, die voor meer dan 70 jaar datzelfde muziekgezelschap heeft helpen oprichten en medewerkend lid is geweest, komt wel zeld- zaam voor. Alhier was dit Maandag het geval, toen het fanfare-gezelschap „Harmonie" den heer J. van Roo een serenade bracht. Natuurlijk trok de serenade veel belang stelling. MIDDELBURG. Het groote nut van de draadlooze telefonie aan boord van sohepen is weder bewezen, toen een der opvarenden van het s.s. Prinses Juliana van de Zeeland gisterenmididag in de gelegenheid werd gesteld zich persoonlijk van 20 mijl in zee in verbinding te stellen met den geneesheer, die te Middelburg zijn ziek zoontje behandelt, waarover hij zoo gaarne inlichtin gen wilde hebben. V O E T B A L. ZEEUWSCHE VOETBALBOND. Toetreding. Het aantal Zeeuwsch-Vlaamsche vereenigin- gen, dat zich aansluit bij den Zeeuwschen Voetbalbond, wordt steeds grooter. Nadat nh de competitie-indeeling de ver eeniging Stoppeldijk is toegelaten, is thans weder toelating verzocht door de vereenigin- gen Rood-Wit te Sluis en Phivo te Philippine. 2e Klasse B. Graauw had Zondag voor het spelen van haar eerste thuiswedstrijd S.T.E.E.N. van St. Jansteen op bezoek. De uitslag was een 3—2 overwinning voor de gasten. Hontenisse I had Axel II op bezoek en wist de Axelsche reserves met een 42 neder- laag naar huis te zenden. De stand is thans als volgt: gesp. gew. gel. verl. doelp. pt. S.T.E.E.N. 2 2 74 4 Temeuzen in 2 1 1 76 3 Hontenisse 2 1 1 76 2 Axel II 3 1—2 6—9 2 Oranje 1 1 33 1 Graauw 2 2 35 Politierechter te Middelburg. Zitting van 23 Sept. 1930. De volgende zaken werden behandeld: J. F. B., oud 35 j., kolenhandelaar te Hulst, werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 15 op 16 Augustus 1930 te Hulst L. A. Blommaert heeft geslagen. Eisch 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak idem. T. A. v. d. K., huisvrouw G. S., zonder beroep te Ter Neuzen, werd verdacht dat zij op 16 Augustus 1930 te Ter Neuzen M. T. van Eijk heeft gslagen. Eisch: 10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. J S oud 37 j., metselaar te Sluiskil, werd verdacht dat hij op 24 Augustus 1930 te Sluiskil Albert Mulder met een plank heeft geslagen. Eisch10 boete of 10 dagen hecht. Uitspraak idem. M. S., oud 22 j., zonder beroep te Koewacht, werd ten laste gelegd dat zrj op 15 Augustus j.l. te Koewacht aan F. G. v. P., die dronken was, 6 glazen bier heeft verkocht en toege- diend. Eisch: 5 boete of 5 dagen hecht. Uitspraak idem. P. J. B., oud 21 j., autoverhuurder te Bres- kens, werd ten laste gelegd dat hij R. P. J- Braet te Breskens op 31 Jffli 1930 heeft mis- handeld. Eisch: vrijspraak. Uitspraak idem. TENLASTELEGGING AAN KAPITEIN BORREN. Wij hebben schrijft de Telegr. inder- tijd reeds gemeld, dat kapitein A. F. Borren, de gewezen commandant der troepen op Cu rasao die 2 October a.s. voor het Hoog-Mili- tair Gerechtshof terecht zal staan, er van be- klaagd wordt, dat hij als bevelvoerend mili tair ter gelegenheid van den beruchten over- val der Venezolaansche opstandigen onder generaal Unbina verzuimd heeft doeltreffende maatregelen te treffen ter behooiilijke mill-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2