S P 0 K T. LANDBOUWBEBICHTEV. GEMXHGDK BEBICHTCK. TER NEUZEN, 22 Sept. 1930. RECHTSZAKlSN. VOETBAL. AUTO DOOR EEN TREIN GEGREPEN. DE VERDUISTERENG DOOR EEN ADVOCAAT. de Internationale Brusselsche jaarbeurs een onderkomen vindt. Van het heuvelachtige terrein te Laken-Heiseil zal partij warden ge- trokken vopr bet aanleggen van wat de pro- motors der tehtoonstelling heeten ,,een oasis -van kalmte en frischheid", waar de bazoekers, ver van het gedruisch der machines, zullen kunnen uitrusten. Een der merkwaardigheden van de Brussel sche expositie zal, naar men verwacht, het gebouw zijn van de Federation Europenne des Associations Cinematographiques. NIEUW CONFLICT IN HET HEILSLEGER? De ,,News Chronicle" meilidt, dat comman- dante Evangeline Booth, de leidster van het Leger des Heils in de Vereenigde Staten, in November geen deed zal nemen aan de confe rence, die door generaal Higgins is bijeen- geroepen. Dit besluit wordt beschouwd als het begin van een nieuw conflict. Er wordt gezegd, dat de zes leden van de door generaal Higgins benoemde Amerikaansche commissie ter bestudeering van het vraagstuk hoe het Leger des Heils meer democratisch kan wor den georgandseerd, zoo zeer van meening ver- schillen, dat den generaal zes minderheidsrap- porten zijn aangeboden en dat dit de red en is van het bijeenroepen der vergadering in November. Uit de Vereenigde Staten zullen vijf leden de brjeenkomst bijwonen. Evangeline Booth meende echter, dat haar. standpunt in deze kwestie z66 bekend is, dat het slechts tijd- verspilling zou zijn om naar Engeland te gaan. IN CHINA. Op de telegrammen over heivige gevechten tusschen de strijdkrachten der twee met elkaar om de macht worstelende regeeringen te Nanking en Peking (waarbij de Noorde- lijken 20.000 nationalistische soldaten van Nanking gedood heeten te hebben) is, schrijft de N. R. Crt., wel zeer verrassend het (bericht gevolgd, dat de Noordelijke coalitie van gene raal Feng Ju-siang, den geheimzinnigen ,,Christen-generaal, en Jen Sji-san, den „model-gouverneur" van Sjansi, ineengezakt is. Dit is geschiedt nadat maarschalk Tsjang Sjoe-liang, de dictator van Mantsjoerije, zich in het conflict gemengd en bij beide partij en op een minnelijke regeling aanigedrongen had. Om aan zijn bedoeling kracht bij te zetten mobiliseerde hij ruim 20.000 man van zijn troepen, die te Sjang-hai kwam in gamizoen lagen. Gouveraeur Jen verklaarde hierop plotseling, dat hij zijn ambt van voorzitter van den Raad van State der Noordelijken, waarin hij pas gemstalleerd was, neerlegde. Het was hem namelijk duidelijk geworden, dat het maarschalk Tsjang Sjoe-liang te doen was om de „Noordelijke rebellen" tot rede te bren- gen en dat hij dientengevolge tusschen diens troepen en die van Nanking in de klem zou gekomen zijn. Feng en Jen heibben thans beiden de voor- waarden van Tsjang aamgenomen en zich aan zijn wil onderworpen. Inmiddels zijn de troe pen van Tsjang Zuidoost-Tsjili binnengerukt. Men verwacht dat Tsjang zich van de macht over Peking en Tientsin zal verzekeren „om met onderling goedvinden een stootkussen tijdens de vredesonderhandelingen te vormen". De wending is zoo verrassend dat eenig voorbehoud ten aanzien van de oprechtheid van Tsjang's vredestichtende actie en van Jen's en Feng's onderwerping aan zijn wil ge- wenscht lijkt. „Men weet nog niet, of Tsjiang Kaisjek, de president der Nationalistische regeering, zich met de voorwaarden van Tsjang Soe-liamg vereenigd heeft" wordt in een der telegrammen uit Sjang-hai gezegd. Eenige aanzeling van zijn kant zou begrijpe- ]ijk zijn, want alles klinkt bijna te mooi om waar te zijn; de Chineesche legeraanvoerder zijn meesters in het komedie spelen en van de onbaatzuchtigheid van zijn bedoelingen zal Tsjang Soe-liang de Nationalistische regee ring eerst nog moeten overtuigen. Wanneer hij namelijk Peking en Tientsin onder zijn macht heeft gebracht, zou hij weleens ook aan de Regeering te Nanking lastige voorwaarden kunnen gaan steHen. DE STRIJD WORDT VOORTGEZET. Uit New-York (stad) wordt gemeld, dat bij een doorzoeking van een brouwerij te Eliza beth, in den staat Neiw-Jersey, welke plaats tamelijk dicht bij de stad New-York is ge- legen, zes agenten van de politic die moet zorgen voor toepassing van het drankvenbod, door twaalf plotseling te voorschijn komende mannen werden overvallen en ontwapend. Een inspecteur van politic, die het gebouw binnenging, begon daar te schieten, maar was spoedig een lijk. Hij was door acht kogels ge- Iroffen. De daders ontkwamen in auto's. DE KERMIS is weer voor een jaar achter den rug. Als men de algemeene rekening opmaakt, schijnt het bezoek over het algemeen wel iets minder te zijn geweest dan een voorgaand jaar, al is het ook dat meerdere gelegenheden betere zaken maakten. Er zijn oorzaken te noemen, n.l. het minder gunstig weer, de pas afgeloopen fees- ten, zoowel plaatselijk als in de omgeving, doch bovenal de wereld-kermis te Antwerpen, want als men zijn oor zoo hier en daar te luisteren legt bemerkt men, dat het attractie- terrein der wereldtentoonstelling te Antwer pen voor velen een zeer groote aantrekkings- kracht bezit en zoo reden zoowel van hier als uit de naaste omgeving in de vorige week nog dagelijks voile autobussen naar Antwerpen. Zaterdag was er, ondanks het minder gun- stige weer, op de kermis een groote drukte. De regenbuien die tegen het sluitingsuur zich ontlastten, hebben zeker wel meegewerkt, dat nog vlugger dan anders, alles tot zijn rust was weergekeerd. Luxor-Theater. In het Luxor-theater'trad Woensdag, Donderdag en Vrijdag op het gezelschap N.V. Groot Tooneel van Amsterdam. De goede naam, die dit ensemble hier heeft weten te verwerven, was oorzaak, dat de zaal iederen avond druk be/.ocht was, zoowel bij de her- haalde opvoering van ,,Rooie Sien", als bij die van ,,De big van 't 168ste" en die van het drama „De Voddenraper van Parijs". In het Concert- en Bioscoopgebouw had het ensemble „Solser Hesser" bij de ge- geven tooneelvoorstellingen jl. Woensdag een zeer druk bezoek. Het ensemble bleek over zeer goede krachten te beschikken; de belang- stelling was daaraan Donderdag en Vrijdag niet evenredig. Operette. Anders ging het met de operettevertoonin- gen die Zaterdag en Zondag zijn gegeven door het gezelschap van den Lunapark- schouwburg (vroeger Folies BergCre), direc- teur de heer E. Kindermans, leider de heer H. Caspeele, te Brussel. Zoowel Zaterdag als Zondag was er een overgroote belangstelling en de opgekomenen zijn in hun verwachting niet teleurgesteld. „De blonde Zigeuner" bleek een operette die in alle opzichten voldeed, een goede intrige, mooie muziek en zang, het oog streelende baletten. Het was een succes voor de hier reeds gun stig bekende artisten mevr. Manon Latour, mevr. Resi Norbert en de heeren Caspeele, Adolf Denis en Constant Devuyst, terwijl men met genoegen kennis maakte met den heer Willy Cavalli in de titelrol. „De Telefoonj'uffrouw" bleek een niet min der de belangstelling trekkende operette. Het is een stuk waarin de dames Manon Latour en Resi Norbert in het bijzonder hunne talenten kunnen ontplooien, evenals de heeren Denis en Devuyst. Ook thans maakte men kennis met een nieuwe kracht onder de heeren, nl. de heer J. Massink, die over een mooie baryton- stem blijkt te beschikken. Mooi samenspel werd te zien gegeven door mevr. Autome en Devuyst. Het publiek was door het gebodene zeer geestdriftig gestemd; herhaaldelijk moest beide avonden de vertooning wegens applaus worden onderbroken. Ook het orkest, onder leiding van den heer E. Verwilst, kweet zich verdienstelijk van zijn taak. OPLICHTIN G VAN EEN HOTEL- HOUDSTER. Door de marechaussee alhier is aangehou- den zekere Van de M., romanschrijver en journalist, die zijn intrek had genomen in een hotel alhier, en aan de hotelhoudster ver- zocht ook nog een kamer te reserveeren voor een vriend uit Duitschland, eveneens roman schrijver en vertaler, welke daar ook zou komen logeeren. Na een week of 3 in het hotel te hebben vertoefd, terwijl zijn vriend wiens kamer was opengehouden nog niet was komen opdagen, vertrok hij, een briefje af- gevende, waarop de hotelhoudster volgens zijn zeggen bij een bankier alhier zou kunnen dis- poneeren. Toen zij zich daar echter vervoeg- de, bleek dat zij door haar loge was beet- genomen, aangezien deze daar geen geld ter beschikking had. Van de M. is nadat .hiervan aangifte was gedaan door de marechaussee opgespoord en ter beschikking der justitie te Middelburg ge- steld. DIRECTEUR P. T. T. KANTOOR TE TER NEUZEN. Tot referendaris bij de P. T. en T. is be- noemd de referendaris 2e klasse bij de P. T. en T., T. Horensma, directeur van het P. T. en T. kantoor te Workum, en is hij aangewezen als directeur van het P. T. en T. kantoor te Ter Neuzen. DE VERGADERING VAN HET VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. Omtrent de alhier in het Concert- en Bios coopgebouw" gehouden vergadering van het Verbond van Ned. Werkgevers, waarvan wij reeds in ons vorig nummer melding maakten, is een communique aan de bladen verstrekt, waaruit blijkt, dat de algemeene voorzitter aan het slot der vergadering mededeelde, dat de vereeniging ,,Het grootbaggerbedrijf" in den Oever (Wieringen) het verbond had uit- genoodigd, aan de algemeene vergadering van het volgende jaar een bezoek aan de Zuider- zeewerken te verbinden, welke mededeeling met applaus werd ontvangen. Bij de rondvraag dankte de heer Albert Spanjaard den algemeenen voorzitter voor de hem gebrachte hulde en de vergadering voor haar instemming daarmee. Het was hem een groot voorrecht geweest, 10Y2 jaar in deze beweging werkzaam te hebben mogen zijn. Met het grootste genoegen had hij deze taak steeds vervuld en het werk had hem ten voile gepakt. Op buitengewoon aangename wijze had hij in die jaren samengewerkt zoowel met het secretariaat als met de opvolgende alge meen voorzitter®. laatstelijk met den tegen- woordigen, dien hij in hooge mate had leeren waardeeren. Hij hoopte, dat deze voorzitter langer dan zijn voorgangers zijn positie zou blijven bekleeden en dat het Verbond voort- durenid in bloei zou toenemen. Vervolgens sprak de burgemeester van Ter Neuzen, de heer Huizinga. Hij zeide het be- stuur danik voor de uitnoodiging tot deze ver gadering en den heer De Bel tot wiens gasten hij mede had behoord. Hij verklaarde niet in de gelegenheid te zijn een uitvoerige beschou- wing te geven ten opzichte van de industrieele ontwikkeling izijner gemeente, waarvoor hij verschillende gronden aangaf. Intusschen komt de gemeente zooveel mogelijk tegemoet aan de behoeften van de Industrie die zich te Ter Neuzen wil vestigen. O.a. heeft de ge meente, toen toesloten werd tot uitbreiding van de haven, 2 ton in de kosten ibeschikbaar gesteld, ten einde hierdoor te bevorderen, dat de terreinen tusschen Sas van Gent en Ter Neuzen geschikt werden voor de industrie. Mochten er dus leden zijn van het Verlbond die terreinen zochten voor hun industrie, dan kan hij van heeler harte Zeenwsch-Vlaanderen daarvoor aanbevelen. Tenslotte verklaarde hij, dat, wanneer het mogelijk was dat het Ver bond over een paar jaar weer naar Ter Neu zen kwam, hij het Verbond op ruimer wijze hoopte te ontvangen dan thans. De algemeene voorzitter dankte den burge meester voor deze woorden en sloot daarop de algemeene vergadering met het uitapreken van de hoop, dat het thans begonnen Ver- bondsjaar zou strekken tot bloei van het be- drijfsleven in Nederland. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 20 September stonden als werkzoeken- den (hetgeen niet altjjd beteekent dat zjj werkloos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschre- ven: Transport en losse arbeiders 154, zee- lieden 2, nachtwakers 1, betontimmerlieden 3, betonvlechters 4, stokers 1, tremmers 1, broodbakkersknecht 1, metselaars 2. Totaal 169. De aanmeldingen bedroegen: Maandag 92, Dinsdag 93, Woensdag 77, Donderdag 90, Vrijdag 94 en Zaterdag 98. BESMETTELIJKE VEEZIEKTEN. In de maand Augustus zijn in Zeeland bij het vee van 7 landbouwers gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd en wel 2 te Zaam- slag en 1 in ieder der gemeenten Clinge, Goes Graauw, St. Jansteen en Koewacht. POLITIE-DIPLOMA. Voor het politic-diploma met aanteekening vanwege den Alg. Ned. Politiebond is geslaagd de heer A. G. Slabbekoom te Sas van Gent en voor het gewoon diploma de heeren J. J. de Ruiter te Hontenisse en G. Schuijer te Sluis. BESTRIJDING MOND- EN KLAUWZEER. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft met ingang van 21 Septem ber 1930: A. ingetrokken zijne beschikkingen van 4 en van 7 Augustus 1.1., waarbij het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens werd verboden naar kringen, resp. omvattende de provincie Limburg en aaneen- gesloten de provincien Friesland, Groningen, Drenthe, gedeelte der provincien Overijssel, Gelderland en Noord-Brabant, alsmede de provincie Zeeland. B. Het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens verboden naar kringen, omvattende: I. de provincie Limburg; II. aaneengesloten de provincie Zeeland, het gedeelte der provincie Noord-Brabant, voor zooveel in het Noord-westen begrensd door en met inbegrip van het Hollandsch Diep, de Amer, de Bergsche Maas tot aan het lichtpunt boven Heusden, alsmede het ge deelte der provincie Gelderland, begrensd ten westen door en met inbegrip van het Heus- densche Kanaal, de Maas van af het Heus- densche Kanaal tot waar deze bij Woudri- chem in de Waal uitmondten ten noorden door en met inbegrip van de Waal vanaf Woudri- chem, tot waar deze aan de Duitsche grens onder den naam Rijn ons land binnenkomt. DE JAARWEDDEN VAN DE BURGEMEESTERS ENZ. IN ZEELAND. Ged. Staten van Zeeland hebben thans de bij hun besluit van 9 Mei j.l. ontworpen rege ling van de jaarwedden van de burgemees- ters, secretarissen, ontvangers en wethouders der Zeeuwsche gemeenten definitief vastge- steld en opgezonden tenSKoninklijke goedkeu- ring. In het indertijd aan de gemeenteraden toegezonden ontwerp-besluit zijn enkele wij- zigingen gebracht. Behoudens afwijkingen op grond van vroe- gere regelingen voor in functie zijnde amb- tenaren is de nieuwe regeling als volgt: De jaarwedden van de burgemeesters wor den verhoogd en gelijkgesteld met die van de secretarissen, met uitzondering van Middel burg en Vlissingen, waar de jaarwedden van de burgemeesters f 500 hooger worden dan die van de secretarissen. De jaarwedden van de secretarissen blijven zoo goed als onveranderd. In gemeenten tot en met 800 inwoners worden zij met f 100 ver hoogd, in de gemeenten Zierikzee, Goes, Ter Neuzen, Middelburg en Vlissingen bedraagt de verhooging f 300. x De jaarwedden van de ontvangers worden iets hooger. Voor de gemeenten van 3000 tot 6000 inwoners en de gemeenten Zierikzee, Middelburg en Vlissingen blijft de bestaande toestand gehandhaafd. De wethoudersjaarwedden worden ook hoo ger (Ter Neuzen o.a. van 600 op /1000) met uitzondering van Zierikzee, Goes, Middel burg en Vlissingen, waar de toestand onver anderd blijft. Nieuw is een kinderbijslag van 2y2 van de bruto wedde, met een minimum van 50 en een maximum van 200 voor ieder wettig of wettelijk erkend kind beneden den leeftrjd van 18 jaren, te beginnen bij het derde kind. De wethouders vallen buiten deze toelage. Voor de toekenning van periodieke verhoo- gingen voor burgemeester en secretaris komt in aanmerking de diensttijd, als burgemeester wethouder, secretaris of bezoldigd ambte- naar boven den leeftijd van 23 jaar doorge- bracht ter gemeentesecretarie of provin- ciale griffie. De aftrek bij gelijktijdige vervulling van meer dan een betrekking blijft onveranderd. De titularissen, die steeds in het genot zijn geweest van een hooger bedrag, dat boven de norm van eenige vroegere regeling was toe- gekend, blijven het recht op dat hoogere be drag behouden. TRAM GEDERAILLEERD. Zondagavond heeft vlak bij Middelburg een emstig tram d4raillement plaats gehad. De electrische tram die te half 9 van Vlissingen was vertrokken is aan het einde van den Vlissingschen weg bij de brug over de water- gang, vermoedelijk door te snel rijden in een bocht uit de rails geloopen. De motorwagen draaide om en reed vlak langs de watergang een eindje terug van Middelburg af. Mede door het trekken van de twee bijwagens kwam de motorwagen gelukkig tot staan alvorens het tallud van de watergang was bereikt. De beide bijwagens liepen ook uit de rails. De passagiers schrokken natuurlijk hevig en het mag dan ook een wonder heeten, dat slechts een hunner, een dame uit Middelburg, lichte verwondingen aan een hand en een knie op- liep. Zij begaf zich naar een in de buurt wonenden dokter. De drie wagens stonden dwars en scheef over den weg en de bestra- ting ter plaatse was vrij emstig beschadigd. Toen personeel en materieel uit Vlissin gen ter plaatse was, had men na ongeveer anderhalf uur den weg weer vrij en konden ook de gederailleerde wagens, die intusschen in de rails waren teruggebracht, weer naar de remise rijden. In den djenst was voorzien door een tram aan beide zijden tot de plaats van het ongeval te laten rijden. AXEL. Vrijdagavond had op de bovenzaal van ,,Het Gulden Vlies" de trekking plaats van de loterij van V. V. V., die was georganiseerd ter dekking van de kosten der winkelweek. Onder toezicht van den burgemeester en gemeente-veldwachter Griep deden een paar jongedames de greep in het onzekere en de prijzen vanaf no. 1 tot en met 25 vielen in deze volgorde: 1794, 9199, 490, 8903, 9573, 3604, 6366, 9802, 2396, 2227, 8752, 1201, 7897, 3869, 504, 718, 7931, 8199, 9019, 7824, 8353, 9121, 3764, 7338, 6346. De hoofdprijs, een rijwiel, viel dus op no. 1794. Voor de trekking bestond tamelijk veel be langstelling. Wanneer men beziet dat alle loten (10.000) zijn geplaatst, mag deze loterij een waar succes worden genoemd. Tijdens de winkelweek had de heer A. van Maale een lot in eenjverzegelde enveloppe gesloten, naar het nummer waarvan iedere kooper van een zeker bedrag aan rookmate- riaal mocht raden. Het nummer was 4902. De eerste prijs werd gewonnen door J. de Kraker, met 4902; de 2e prijs door Jan van Driel met 4905, de 3e prijs door A. J. Schie- man met 4911); 4e prijs mej. Smies-Loof met 4890) en 5e prijs M. Oppeneer met 4870. .v lUL Donderdagavond werd in een lokaal der Chr. landbouwschool alhier een vergadering gehouden, tot het oprichten eener winkeliers- vereeniging. Reeds tijdens de winkelweek lie- pen geruchten, dat in die richting gewerkt werd. Van de 146 uitgenoodigde personen was een 40tal opgekomen. De heer L. P. Bakker leidde de vergadering namens een voorloopig comite en zette in het kort het voor oogen gestelde doel uiteen. Hij bestreed het door anderen naar voren ge- brachte denkbeeld, dat deze actie der winke- liers zou gericht zijn tegen de Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. Men wenscht juist in samenwerking met die vereeniging te handelen. Het hoofddoel der actie is, te be- reiken dat de ingezetenen hunne inkoopen zooveel mogelijk plaatselijk zullen doen, en te bevorderen dat vreemdelingen hier komen koopen. Ook wenscht men bestaande verkeer- de toestanden te bestrijden. Nadat een en ander in den foreede was be- sproken, gaven zich 39 personen als lid der vereeniging op. Deze benoemden in een voor loopig bestuur de heeren L. P. Bakker, A. Dekker-Vermeulen, A. Th. 't Gilde, M. Mieras, C. J. Schieman Sr., P. A. Wondergem en H. J. Harte, laatstgenoemde na herstemming met de heeren A. van Maale en C. L. de Sxnidt. Het voorloopig bestuur zal een ontwerp- reglement samenstellen voor de volgende ver gadering, en, om blijlt te geven dat het met de ingestelde actie meenens is, plannen uit- werken voor een nog dit jaar te houden St. Nioolaasviering. SAS VAN GENT. Optocht der Kindsheid. Zondagnamiddag bewoog zich door de stra- ten van 't Sas een kleurige fleurige kinder- stoet van jongens en meisjes, gestoken in allerlei pakjes van religieuzen. Het was de jaarlijksche optocht der Kinds heid, die als onderdeel van het Missiewerk ingericht is, om de zending te propageeren en geldelijk te steunen. Er kwamen verschillende groepen in voor die in hun kleurige kleederdracht een heel aardig effect maakten. Ditmaal reden ook een paar praalwagens in den optocht mede, die opgeluisterd werd door een muziekgezelschap uit Selzaete, dat zijne medewerking verleende. Begunstigd door het mooie weer, dat buiten aller verwachting zich gedurende den trek door de straten deed gelden, had deze aardige stoet veel kijklustigen op de been gebracht, die zich dan ook aan het geboden schouw- spel te goed deden. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van 19 September 1930. De volgende zaken werden behandeld: A. G., oud 58 j., voerman te Zaamslag, werd verdacht dat hij in den loop der jaren 1926 tot 1930 te Zaamslag 2 bussen zinkwit, die hij onder zich had om te vervoeren, heeft verduisterd. Eisch: 1 maand gevangenisstraf. I. A. F., oud 41 j., leurder te Breskens, ge- detineerd, werd beklaagd dat hij op 18 Augus tus j.l. te Axel 2 rijwielbelastingplaatjes 1930- 1931, die hij gevonden had, heeft weggenomen. Eisch: 3 maanden gevangenisstraf. Mr. H. C. J. Zaaijer uit Goes trad als raads- man op en achtte hier geen diefstal of ver- duistering aanwezig en vroeg vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling. De rechtbank ging hierop in raadkamer en gelastte verdachte's invrijheidstelling. KON. NEDERL. VOETBALBOND. Afdeeling IV. Uitslagen van Zondag 21 Sept. 1930. le klasse. P.S.V.Longa 82 N.O.A.D.Eindhoven 22 De ValkWilhelmina 43 2e klasse A. M.E.V.O.R.B.C. 3—3 BredaMiddelburg 23 DongenT.S.C. 60 3e klasse B. AllianceGoes 40 Dosko II'Nieuw Borgvliet 16 H.K.I.N.A.C. Ill 7—2 TERNEUZEN 3—ORANJE 1. Terneuzen 3 speelde voor de competitie te Lamswaarde tegen Oranje I. Nadat Terneuzen, met den zeer straffen wind mede, eerst met 20 had voorgestaan, kwam de rust met 21. In de tweede helft had Terneuzen het, tegen den wind, zeer hard te verantwoorden. Oranje wist na eenigen tijd tweemaal na el kaar te scoren. Toch gaf Terneuzen geen krimp, en kort voor het einde wist zij dan ook gelijk te maken. 33. Met dezen stand kwam ook het einde. STIKSTOF TEGEN GEREDUCEERDEN PRIJS. Op de vragen van het Tweede Kamerlid den heer Weitkamp betreffende het ter beschikking stellen van den landbouw van de hier te lande geproduceerde stikstof tegen verminderden prijs heeft de minister van Waterstaat o.m. geant- woord Tusschen de producenten van stikstofhouden- de meststoffen in Europa is een overeenkomst tot stand gekomen, welke ten doel heeft de pro- ductie naar het verbruik te regelen en aan de markt meer vastheid te geven. Tot deze over eenkomst, welke Voorloopig geldt voor 66n jaar, zijn de Nederlandsche stikstofbindingsbedrijven, waaronder dat van de Staatsmijnen in Limburg, toegetreden. Aan een dusdanige overeenkomst bestond behoefte, omdat bij de overal snelle toe- neming der productie van synthetische meststof fen te voorzien was, dat zonder een gezamenlijk regelend optreden der producenten een zoodanige concurrentiestrijd zou ontstaan, dat vele produ centen voor de keuze zouden komen te staan om of met verlies te werken of hun fabrieken te sluiten. Er wordt geen bezwaar in gezien, dat ook een Staatsbedrijf aan het getroffen akkoord meedoet, aangezien 6en der beginselen daarvan is, dat de voorziening in de nationale behoefte wordt over- gelaten aan de nationale industrie, in dier voege, dat de producenten van ieder land voorrang hebben bij het voldoen aan de vraag der binnen landsche markt, voor zoover zij daartoe in staat zijn. Bovendien is de overeenkomst slechts voor 6en jaar aangegaan, zoodat de werking hiervan kan worden afgewacht. De Staatsmijnen behooren, als iedere andere commercdeele ondememing, beheerd te worden naar regelen van goede koopmanschap, zrj het ook, dat zjj daarbij met algemeene belangen, die van den consument niet uitgezonderd, hebben rekening te houden. Dit is dan ook steeds ge- beurd. In art. 2, tweede lid, van het Kon. besluit van 3 Juli 1930, waarbq de concessie Gelria is ver- leend, is bepaald, dat met de ontginning van de zoutlagen geen aanvang mag worden gemaakt, zonder voorafgaande goedkeuring van den be- trokken minister, die daarbij voorwaarden kan stellen. Die goedkeuring is nog niet gevraagd en kalivondsten zijn nog niet gedaan, zoodat het voorbarig zou zijn reeds thans toezeggingen te doen omtrent te stellen voorwaarden. F.F.N KIND DOOR EEN AUTO OVERREDEN. Dinsdagavond is op den Oostsingel te Goes een kind van 4y2 jaar, afkomstig uit Amster dam, dat daar tijdeflijk bij de grootouders logeerde, door een juist passeerenden auto gegrepen en in zeer emstigen toestand naar het ziekenhuis vervoerd, waar het kind na- dien aan de gevolgen is overleden. Den eigenaar van den auto treft geen schuld, daar het kind plotseling de straat overs tak. HET ONGELUK OP DEN OVER WEG PREZIKHAAF. Nader meldt men Omtrent het in ons vorig nummer gemelde ongeluk: Eenigen tijd nadat het vreeselijk ongeluk naibij 'den overweg Prezikhaaf was getoeurd, vond men op de plaats des onheils niets meer dan den totaal vernielden auto, die een firma uit Amhem juist beeig was te versleepen. Ongeveer 300 M. schijnt de auto door den sneltrein, die, komende uit het Noorden om kwart voor acht te Amhem moet aankomen en waarin zich ook het gezelschap van Dajos Bela bevond, te zijn meegesleurd. Eerst toen kon de machinist de locomotief tot stilstand brengen. Het treinpersoneel schoot onmiddellijk te hulp en de bewoners van Kleutenzorg, waar de heer Veneman eenigen tijd besprekingen had gevoerd, liepen op den harden slag, die door de botsing veroorzaakt was, naar buiten. Ook de heer V. snelde naar buiten en even later was het hem duidelijk, dat zijn vrouw, zijn zesjarig zoontje en zevenjarig dochtertje doodelijk waren gewond. De politie en het ziekenhuis werden direct getwaarschuwd en eenigen tijd later waren de substituut officier van justitie, Mr. Lasonder, de waamemende commissaris van politie, de heer Scheepmaker, en de inspecteurs van politie Goorhuis en Bros aanwezig. Verder kwamen twee ziekenauto's met personeel ter plaatse. De lijken waren eerst in een goede- renwagen neergelegd; daama zijn zjj naar het gemeenteziekenhuis te Amhem overgebracht. Voor den ovenweg bevinden zich aan beide kanten groote ijzeren hekken, die vanzelf dichtklappen. Men heeft thans het vermoe- den, dat de heer V. eerst het hek heeft ge- opend om naar Kleuterzorg, dat op eenigen afstand van den overweg is gelegen, te loopen, en mevr. V., wie het wachten wellicht te lang duurde, het hek nogmaals geopend heeft en op het moment, dat zij den wagen op den overweg had, door den sneltrein is gegrepen. De trein had ongeveer een half uur ver- traging. Het gezelschap Dajos Bela, dat zich in de trein bevond, kwam vanzelf veel later, zoodat het concert van de A.V.R.O. geruimen tijd later werd uitgezonden. De heer V., die eigenaar is van een was- scherij te Apeldoom, werd eerst naar het ziekenhuis te Amhem gebracht. Later is hij met een familielid naar Apeldoom terug- gereisd. Vrijdag heeft de politie te Amhem den heer V., wiens vrouw en kinderen Donderdag avond nabij paviljoen Prezikhaaf zijn ver- ongelulkt, een verhoor afgenomen. Hieruit bleek, dat V., die van Amhem naar het eenigszins afgelegen Prezikhaaf reed, den weg niet goed kende en dezen aan een agent had gevraagd. Hij zette den auto op den Velper- weg en ging zelf een zijweg af, welke naar Prezikhaaf leidt. Hij verklaarde later geen hekken op den overweg te hebben gezien. Eenigen tijd later zei een agent tot mevrouw V., dat zij beter deed den weg af te rijden in verband met't drukke verkeer op den Velper- weg. Mevrouw V., die verklaarde zelf te kunnen rijden, deed zulks. De agent riep haar nog achtema: „Denkt u om den overweg". Dat schijnt zij echter niet gehoord te hebben. Het hek van den overweg stond open. Juist toen zij er midden op was, kwam de sneltrein met de bekende noodlottige volgen. DE OVERVAL TE MILDERT. In verband met den overval met roof op de hoeve van den landbouwer Venner te Mildert, b(j Roermond, kan gemeld worden, dat de vermoedelijke daders te Himsel zijn gearres- teerd. Het zijn de 23jarige Duitsche mijn- werker M. K. uit Sterkenrade en de 27jarige slotenmaker H. B. uit Oberhausen. Maandag- morgen zijn zij naar het huis van bewaring te Roermond overgebracht. MAN DOOR EEN STIER AANGEVALLEN. Dinsdagmorgen omstreeks 9 uur had W. v. d. L. te Nijeveen per auto een stier naar de Groningsche veemarkt geleid. Toen hij het dier op de daarvoor bestemde plaats aan een hek wilde vastbinden, drukte de stier hem tegen het hek en sprong op hem. De politie- dokter, die spoedig ter plaatse was, heeft den man voorloopig verbonden, waama hij naar het academisch ziekenhuis is overgebracht. Daar is gebleken, dat de man een hersen- schudding had gekregen, een nekwervel had gebroken en verscheidene verwondingen had opgeloopen. Zijn toestand is emstig. Donderdagavond omstreeks 8 uur is nabij den spoorwegoverWeg Prezickhaaf (spoorlijn AmhemZutphen) een vreeselijk ongeluk ge- beurd. De familie Veneman was per auto uit Apeldoom naar Amhem gekomen, waar de heer V. voor zaken moest zijn. Even voor den overweg liet hij' den auto staan en ging zelf naar het huis, waar de besprekingen zou den worden gevoerd. Mevr. V., die met de beide kinderen in den auto zat, schijnt op het gaspedaal te hebben getrapt:; de auto gleed althans over de rails juist op het moment dat de sneltrein in de richting Zutphen naderde. De auto werd door de locomotief gegrepen en een eind mee gesleurd. Hij werd totaal versplinterd. De drie inzittenden werden gedood; de lijken waren zwaar verminkt. De officier van justitie en de commissaris van politie te Amhem waren spoedig na het onigdluk ter plaatse. De te Rotterdam gearresteerde Haagsche advocaat en procureur en plaatsvervangend kantonrechter mr. H. V., verdacht van ver- duistering van groote sommen ten nadeele van zijn clienten is naar het huis van bewaring te 's Gravenhage overgebracht. De laatste dagen zijn bij de politie steeds nog aangiften van verduistering binnengekomen. Het totaal verduisterde bedrag moet nog op geen dui- zenden te schatten zrjn, maar vast moet reeds staan, dat er meer dan een halve ton zoek is. Mr. V. zal worden verdedigd door mr. E. Belinfante. DRIE BANDIETEN DOODGESCHOTEN. De Gepoe te Leningrad heeft drie bandieten geexecuteerd, die in Mei 23 menschen hebben vermoord. De slachtoffers, spoorwegwerkers met hun vrouwen en eenige kinderen, werden indertijd met op den rug gebonden handen en vreeselijke hoofdwonden in een greppel nabij een klein stationnetje aan de Marma- neklijn gevonden. Vier andere op dergelijke wijze vermoorde menschen werden in een ri- vier geworpen. De bandieten hadden in den nacht voor hun ontdekking nog een gezin van vijf personen uitgemoord en vervolgens het huis boven de lijken in brand gestoken. De misdadigers vluchtten naar Saratov, waar zij ook nog eenige lieden vermoordden. De bandieten hebben hun misdaden voor den rechter erkend.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2