tTe I A. Dam- en Schaakrubriek. Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. DAMMEN. SCHAKEN. perspectieven opende, terwijl buiten dat bet standsverschil in elk geval nog een factor was, welke groot gewicbt in de schaal legde, kwa- men de ouders van beide partijen, die zeer verstandige menschen waren, met elkander overeen, dat zij alle pogingen zouden aan- wenden, om bij hun kinderen de liefde weg te praten, aldus de ,,N. Tilb. Crt." Den lezer, die wellicht verwacht, dat wij thans zullen gaan verhalen, boe zij elkander trots alien tegenspoed toch „kregen", moe- ten wij teleurstellen, boewel we niet kunnen ontkennen, dat er voor dit vermoeden eenige grond bestaat. De ouders van bet minuend paar besloten dus, bun kinderen die dwaze liefde uit bet boofd te praten. Doordat de arbeiders-docb- ter over een kleine dosis liefde of mogelijk ook over een grooter dosis gezond verstand bescbikte dan gewoonlijk in gebeurtenissen als de onderhavige bet geval is, waren voor bet slagen van de plannen der ouders niet veel woorden noodig. Het meisje wilde zelfs zoo goed, dat zij niet alleen de verbouding ver- brak, maar reeds aanstonds een ander jong- mensch uit baar eigen stand tot bet voorwerp barer aanbidding koos. Toen dit den versmaden minnaar ter oore kwam, ontstak bij in een ziedenden toom en hij besloot zicb op zijn bevoorrechten concur rent te wreken, door bem een pak rammel toe te dienen. Niet ieder mensch verheugt zicb ecbter in het bezit van die capaciteiten, welke noodig zijn, om zulk 'n kwaadaardig plan ten uitvoer te brengen ook ons jong- mensch niet. Wellicht was bij er te teer voor gebouwd. Dies huurde hij twee menschen, die tegen een behoorlijk honorarium men zegt 25 gulden de man dat vuile kar- weitje voor hem zouden opknappen. Hij zelf zou dan op veiligen afstand blijven toezien, of zij zicb naar behooren van hun taak kweten. Op zekeren avond werd de nieuwe minnaar van het meisje door de gebuurde ranselaars opgewacbt en aangesproken. In plaats van er maar aanstonds op los te timmeren, namen zij het niebs kwaad vermoedende slacbtoffer even terzijde en zetten hem de situatie uiteen: ze vonden bet beroerd, dat zij bem goeds- moeds tegen de wereld moesten slaan, maar och, voor de lieve centen doe je al wat! Ze vonden bet ecbter toch een gemeenen streek van „den meneer" die nu ginds op het hoekje stond te loeren en zij wilden bet daarom maar liever op een accoordje gooien in plaats van bun handen vuil te maken. Wanneer hij zich nu „pro forma" een pak slaag liet toedienen, ze zouden hiet doorslaan, maar doen „alsof" zou bij een gedeelte van bun honorarium krijgen. Men was het spoedig eens. Op een punt, vanwaar de lastgever alles goed zien kon, ging het er op los en wel zoo keurig, dat „de meneer" zicb in geen enkel opzicht over zijn buurlingen had te beklagen, ten- minste naar hij zelf meende. De jongeling, die een pak islaag gekregen had, dat eigenlijk geen pak slaag genoem 1 mocht worden, was dien avond eenige guide .s rijker. EEN BEURS VOOR VALSCHE BANK- BIEJETTEN ONTDEKT. De politiie te Danzig is een intemationale organisatie op bet spoor gekomen, die in een der hoofdstraten van Danzig een groot eigen bureau boudt en waar alleen slecbts valscbe bankbiljetten van alle mogelrjke landen wer- den uitgegeven en aan tusschenpersonen wer- den toegezonden. Het was der politie opgevallen, dat sedert eenigen tijd verschillende personen, die als valsche munte<rs bekend staan, zich eenige dagen te Danzig ophielden, vertrokken en later weer terugkwamen. Zij scbenen bij een Amerikaansche importfirma in een der hoofd straten belangrijke zaken te doen te hebben. Bij verrassing gelukte het de politie, be- paalde papieren en wat valsob geld in handen te krijgen, waardoor inteiressante perspectie ven geopend werden. De firma toch bleek vertakkingen te bebben over alle groote ste- den van Europa. De agenten, die regelmatig aankwamen, waren slecbts ,,boodschappers die er alleen maar voor te zorgen hadden, dat het geld veilig over de grenzen kwam. Uit de boeken bleek, dat het hoofdkantoor der firma te Chicago gevestigd was. Ver- scheidene arrestaties zijn reeds gedaan, er zijn nog tail van bijzonderbeden ontdekt, waarover de politie bet diepste stilzwijgen bewaart. De firma bleek een bank voor valsch geld te zijn. De bank werkte snel en nauwkeurig. Het kwam vaak voor, dat zij valsche bankbiljetten verbeterde, of tegen betere exemplaren in- ruilde. Men bield een groot dossier bij, waar- in arrestaties voor valsche munsters en de bijzonderbeden daarvan uitvoerig geboekt stonden. Werden in een land valsche bank biljetten ontdekt, dan werden zij snel inge- tsrokken en door een andere soort, waarop nog geen verdenking was, vervangen. De om- loop van valsche bankbiljetten, vooral Ameri kaansche, moet zeer groot zijn. De politie te Danzig heeft zicb reeds met verschillende politie-autoriteiten in andere landen in ver- binding gesteld, teneinde dezer dagen een grooten slag te slaan. Het gevonden adressenmateriaal biedt daar- toe alle gelegenheid, DE HOND, HET MEISJE EN MEVROUW. Honden bouden terwijl etr een dienstbode in buis is, kan tot moeilijkheden aanleiding geven. Een klein Berlijnsch gezin, bestaande uit man, vrouiw en een hond, kreeg een nieuwe dienstbode. Den eersten dag al kreeg het meisje van den bond een beet in het been, vertelt de „Voss. Ztg.". De vrouw des huizes, die geschrokken was, deed het dier een muil- korf voor. Spoedig rezen eciiter moeilijkheden. Bij zijn pogingen om het voedsel te bemach- tigen besmeurde de bond zijn muilkorf en daama de meubelen. De vrouw des huizes greep opnieuw in, bevrrjdde den hond van zijn muilkorf en gaf het meisje te kennen, dat zij het of met den ongemuilkorfden hond moest zien te vinden, of haar koffers kon pakken en gaan. Het meisje liet het hierbij niet zitten en eischte bij 't arbeidsgerecht schadevergoeding. Voor den rechter gaf zij te kennen, dat zij haar mevrouw geen aan leiding had gegeven om haar op staamden voet te ontslaan. Zij verlangde daarom uit- betaling van een maand loon. De vrouw des huizes was van meaning, dat men niet even dikwijils van hond kan wisselen als van dienst bode; voorts, dat men wel tegen een meisje kan zeggen, dat zij haar weg kan gaan, doch niet tegen een bond; dat de hond volstrekt niet valsch was, doch integendeel zacht van aard en dat hij wel geweten zou hebben, waarom hrj het meisje had aangevallen: en dat het gebeurde dus niet tegen den hond, doch tegen bet meisje sprak. De rechtbank deelde het vertrouwen van mevrouw in het karakter en de menschen- kennis van den hond niet. Bij het aanvaarden van haar dienstbetrekking had de dienstbode zich niet veirplicht om zich door den hond te laten bijten en toen zij gebeten was, behoefde zij niet af te wachten of de hond zich m het vervolg vriendelijker jegens haar zou gedra- gen. Het meisje kreeg dus het geeischte maandloon. CLXXXIX. Een nleuw damwonder? Te Amiens speelde de Fransche dammer Paul Scouppe onlangs een fraaie „blindpartij". Hiervoor bestond meer dan gewone belang- stelling. Een speciale commissie, bestaande uit Marius Fabre, Ir. Paul Sonier, alsmede de burgemeester van Amiens, was belast met de controle. De ,,blindspeler" Scouppe, een in- valide, wiens linkerbeen in den oorlog werd afgeschoten, speelde deze partij in brillanten vorm en won in den recordtrjd van 1% uur. De gedenkwaardige partij (sedert Springer zelfs „blind" simultaneerde overigens geen bepaald wonder) volgt hier. Wit. Zwart. Paul Scouppe („blind"). G. Defoye, Amiens. 3328 39—33 44—39 5044 31—27 34—30 37—31 De juiste speltaktiek. zwart zijn tegenstander klaren, maar hij verhindert bovendien 3126 wegens 24—29! met schijfwinst, volmaakt onverschillig hoe wit slaat. 8. 30—25 10—14 Maakt het spel met opzet ingewikkeld voor den blindspeler. In een gewone partij diende hier 21—26 aanbeveling. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 18—23 12—18 7—12 1—7 20—24 17—21 14—20! Niet alleen dwingt zich thans te ver- ver- 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24 4034 33X24 45X34 34—30 39—33 25X14 30—25 25X14 41—37 44—39 31—26 26X17 36X27 35X24 33X24 28X19 24—29 20X40 15—20 20—24 14—20 9X20 4—9 9X20 5—10 10—15 24—30 11X31 7—11 20X29 19X30 13X24 remise bereiken, terwijl hij met Zwart niet minder dan vijfmaal won, n.l. van Samisch, Przepiorka, Mannheimer, Thomas en Mieses. Zou dat het einde van de Colle-opening beteekenen? Het heeft het er veel van, en een spoedig te plaatsen partij ColleSnosko Borovsky uit Niizza 1930 kan dat wellicht nader bewijzen. Van de overige deelnemers behoeft niet veel gezegd te worden: Mieses wordt oud en kan in een zwak bezet toumooi als hier niet eens meer bij de leiders blijven, Samisch heeft zijn Duifcsche bewonderaars danig teleurgesteld, evenals Thomas zijn Engelsehe, Przepiorka heeft na een slecht begin mooi opgehaald, List-- heeft het verder gebracht dan hijzelf wellicht gedroomd had, terwijl ten slotte Pirc, Orbach en Mannheimer te zwak bleken. Ongetwijfeld zou een der jongere Holland- scbe spelers als Noteboom, Van den Bosch of Landau er heel wat meer van terecht ge bracht bebben. Na de deelname van Weenink te Luik zou het wel interessant geweest zijn, een van hen eens te Frankfort onder de ..meesters" bezig te zien. Want zoo men de Nieuwe Rotterdamsche Courant mag geloo- ven, kan Holland wel een tiental schaak- apelers op de been, of juister voor het bord- brengen, die voor buitenlandsche meesters" als Thomas, Przepiorka, Kmoch, Flobr, Stei- ner, Vadja, Havasi, Winter, Treybal, List en nog vele anderen heusch niet onderdoen. 't Is ook zeer wel mogelijk, maar feit is, dat men daar in het buitenland en vooral in het Duitsch-sprekende buitenland geen steek van gelooft. We komen hierop misschien spoedig terug. Ten slotte volgt hier de stand van het sehaaktoumooi te Frankfort na 10 ronden: 1. Nimizowitsch 8% punt uit 10; 2. Kash- dan 8 p.; 3 en 4. Colle en Ahues, elk Sy2 p.; 5 en 6. List en Przepiorka ieder 6 p.; 7. Samisch 5 p.; 8. Pirc 4 p.; 9. Mieses 3% p.; 10. Thomas 3 p.; 11. Orbach 1% p.; 12. Mannheimer 1 p. Heden wordt de laatste ronde gespeeld. Zwart's bedoeling is blijkbaar, wit door het herhaalde slaan van de wijs te brengen. 25. 3934 26. 43X34 27. 3429 28. 38X29 29. 3228 30. 28—23! 31. 2721 32. 3732 33. 42X13 Schitterend gezien! 33. 34. 4944 35. 4439 Om op 138 39—34 34—30 30—24 2923 47—42' 30X39 8—13 24X33 13—19 27? 19X28 16X27 28X37 15—20 11—16 16—21 te antwoorden met 2024 21—27 2025 gedw. 7—11 27—32 12—17 36. 37. 38. 39. 40. De wijze, waarop Scouppe den diagram- stand tot winst voert, is opmerkeljjk en be- wonderenswaardig, als men daarbij in aan- merking neemt, dat hij zonder bord, dus ge- heel „uit het hoofd" speelt. Stand na 40 zetten. ZWART 1 2 3 4 5 17—22 14—10 33—39 5X41! 41—28!! Deze slotzet getuigt van een enorm voor- stellingsvermogen. Zwart heeft geen enkelen goeden zet meer en geeft daarom op. Het toumooi te Frankfort. Het onlangs ter gelegenheid van de wereld- tentoonstelling te Luik gehouden meester- toumooi bracht den tot voor kort on bekend en Britsch-Indier Sultan Khan naar voren, die na een uitstekemd begin op het laatst welis- waar faalde, maar desondanks op den tweeden prijs beslag legde. Ongeveer hetzelfde kunststukje haalde de Amerikaan Kashdan nu te Frankfort uit, met dit verschil dan, dat hij voordien nu juist niet totaal onfoekend was en dat hij in plaats van in de laatste ronden te falen, onverstoorbaar voortging met e6nen te boeken. In beide gevailen echter outsiders, die men aanvankelijk hoogstens in de middenmoot gerangschikt had, maar die nu door plotse- linge successen de algemeene belangstelling op zich gevestigd zien. Kashdan maakte deel uit van de Amerikaan sche ploeg in het landentoumooi te Ham burg. Voor de Hollanders ontpopte hij zich als een der pittigste onder de vele spelers; door Weenink's overwinningenreeks te tare- ken en dezen in een aantrekkeltjke partij, waarin Weenink zijn lijfopening nog wel toe- paste, overtuigend te slaan. Daama ging Kashdan naar Beriijn en ont- moette er in een dubbelen vierkamp de Duit- schers Samisch, H. Steiner en Helling. Met 5 uit 6 werd Kashdan no. 1, gevolgd door Helling met 3%, Steiner met 2 en Samisch met IV2 P- Zoo moge Kashdan dan te Frank fort als een „outsider" beschouwd zijn en worden, met de gegeven successen voor oogen is het behaalde resultaat aldaar hiet zoo ver- wonderlijk. Van dezen Amerikaan zal de schaakwereld nog wel meer hooren. Nimizowitsch schijnt zijn trjdelijke inzinking te boven! Na zijn nederlaag tegen Przepiorka en zijn remise met Kashdan bond hij het eene slacbtoffer na het andere aan zijn zegekar, zoodat hij na 9 ronden Kashdan inhaalde op 7y2 uit 9 ieder. Colle kan op een voor hem hoogst zonder- ling tournooi terugzien. Hij verloor met Wit driemaal, n.l. tegen Ahues, Kashdan en Nim- zowitsch; tegen List kon hij met Wit slechts MILLIOENEN VERZEKERIN GEN. In verband met den bouw van vele groote mailstoomers, die in den laatsten tijd zijn op- geleverd of in opdracht gegeven, is al vaak gewezen op de moeilijkheid om deze enorm dure objecten behoorlijk verzekerd te krijgen. De verzekeringsmarkt is zeker niet schuw om eenige millioenen ponden te teekenen, doch daar het hier gaat om zulke geweldige sommen op 6en enkel object, moet op Lloyds te Londen, als het centrum der geheele wereld op verzekeringsgebied wel tot de uiterste grenzen gegaan worden van de capaciteit van underwriters en maatschappijen om de bedra- gen volledig geteekend te krijgen. Er zijn op het oogenblik niet minder dan 25 schepen in de vaart, welke voor bedragen van een millioen pond sterling en meer op de openbare markt zijn verzekerd en 12 mil lioen gulden op een enkel risico is geen klei- nigheid, niettegenstaande de i^putatie en standing van de reederijen alle garantie geven voor een zorgvuldige exploitatie en feillooze navigatie. De hoogst verzekerde schepen zijn de „Bre- men" en „Europa" van den Norddeutschen Lloyd, waarop voor 1.9 millioen pond elk is geteekend; daarna komt de Leviathan" van de United States Lines met 1.6 millioen pond, gevolgd door de Cunard schepen ,,Aquitanie' „Berengaria" en ,,Maurentania" met elk 1.5 millioen pond en de transatlantische snelheids- dienst van de White Star Line, n.l. de Maje stic" met 1.3, het nieuwe motorschip .Britan nic" met 1.2 en de Homeric" en .Olympic" met ruim 1 millioen pond dekking. Van de overige lijnen is slechts de ,,Ile de France" van de Fransche lijn voor meer dan 1.000.000 verzekerd, nl. 1.2, terwijl de volgende schepen met rond een millioen pond sterling worden gedekt, n.l.de Orient Liner „Oron- tes", de ..Statendam" van de Holland-Amerika Lijn, de motorschepen ..Alcantara" en „Asen- turias" van de Royal Mail, de Carnarvon Castle" van de Union Castle Lijn, de .Paris" van de Compagnie Transatlantique, de Ita- liaansche mailbooten „Vulcania", „Saturnia" en .Augustus", de Amerikaansche .Califor nia" en ..Virginia", de nieuwe Japansche motorschepen ,,Chichibu Maru", ,,Asama Maru" en ..Tatsuta Maru", benevens de Ber muda-Liner ..Bermuda". Wanneer bij deze lijst binnenkort nog ge- voegd worden de juist van stapel geloopen R.P.C. liner ..Empress of Britain" van 42.500 tons, de Italiaansche ,,Conte Agano" van 42.000 ton, de twee nieuwe Union Castle booten „Wincester Castle" en ..Warwick Castle" en de 2 geconstracteerde booten der United States Lines, met nog een in voor- bereiding zijnd Cunard mailschip, dan zal het er om houden of de markt deze posten zonder moeite zal kunnen absorbeeren. HET VERLANGEN VAN IEDERE VROUW. Eenigen tijd geleden werd onder de vrou- welqke studenten der Amerikaansche univer- siteiten een stemming gehouden over de vraag wat zij wel het meest gewenscht voor zich zelf achten: een huwelijk en eigen ,,tehuis" of wel een eigen goed betaald beroep. Daarbij kwam men tot het geheel verrassend resul taat, dat slechts 4 der studenten prin- cipieel tegen een huwelijk waren; 32 be- schouwden een goede carriSre en een gezellige huiselijkheid met man en kinderen als het hoogst bereikbaar ideaal, 60 verkozen ech ter het huwelijk boven ieder beroep, waaruit wel blijkt, dat ook de intellectueele vrouw in het huwelijk haar ideaal ziet en zoo zal het wel eeuwig blijven. BOEKEN VAN STAAL? Zijn de berichten waar, dan werkt de groote uitvinder Edison op het oogenblik aan een procedg, dat, indien het werkelijk tot stand komt, een algeheele ommekeer in het bedrijf der boekdrukkerij zal teweegbrengen. Er is nl. sprake van om het materiaal voor boeken, n.l. het papier, door staal te vervangen. Lijkt ons dat op het eerste gezicht ondenkbaar, men zal toch moeten erkennen, dat Edison vele dingen werkelijkheid heeft gemaakt, waar- van men het bestaan voor totaal onmogelijk hield. Ook stalen boeken zouden volgens den grooten uitvinder absoluut mogelijk zijn, om- dat men het staal tot een minimum dikte kan uitslaan. Het moet zelfs dan nog veel en veel sterker zijn dan papier. Volgens Edi son zou een boek van 4000 pagina's niet dik- ker worden dan twee duim, en niet meer wegen dan een halve kilo. Bovendien zegt Edison dat het staal veel buigzamer, taaier en ster ker is dan papier. Het is echter de vraag, of het staal even goed en duidelijk drukkersinkt zal aannemen als papier. Ook beweert Edi son, dat wanneer eenmaal de stalen boeken hun plaats zullen hebben veroverd, zrj op den duur veel goedkooper zullen worden dan papie ren boeken. Staat men wel even versteld van alle deze mogelijkheden, het blijft toch nog de groote vraag of de stalen boeken de liefde van boekliefhebbers zullen kunnen winnen en of er in de boekindustrie door het nieuwe proc6d<5 werkelijk vooruitgang te bemerken zal zijn. STEEDS GROOTER EN SNELLER SCHEPEN. Zeekasteelen van 60.000 tot 70.000 ton. Wel zelden zijn de scheepvaartkringen in zoo'n beroering gebracht, als bij het in de vaart brengen van de tweede luxe passagiers- schepen .Bremen" en Europa", die er na 22 jaar in geslaagd zijn, den „Blauwen Wimpel" voor Duitschland terug te winnen, n.l. het symbool van den snelsten overtocht over den Atlantischen Oceaan. Sindsdien hoort men uit alle groote zeeva- rende naties van bestellingen voor schepen met reusachtige afmetingen en snelheden. Na lang aarzelen zijn de twee machtigste En gelsehe stoomvaartmaatschappijen, de Cunard Line en White Star Line, er toe overgegaan, ieder een schip op stapel te zetten van 60.000 ton en met een snelheid van ongeveer 30 zee- mijlen per uur. Frankrijk volgde kort geleden met de be- stelling van een nieuw schip, de ,,La Paix", tusschen de 65.000 en 70.000 ton, dat 750 mil lioen francs zal kosten en sneller zijn dan de tegenwoordige recordhouders .Bremen" en „Europa". Ook aan de overzijde van den Oceaan zlt men niet stil. De United States Lines heeft opdracht ge geven tot den bouw van niet minder dan vier nieuwe Oceaanreuzen. Twee ervan staan reeds op stapel, zij zullen 30.000 ton groot worden en een snelheid kunnen bereiken van 30 zeemijlen. De beide andere zijn bedoeld als concurrenten van de Engelsehe, Fransche en Duitsche super-schepen en zullen daarom een tonnemaat krijgen van ongeveer 60.000 ton, met een vaart van 30 zeemijlen per uur. In Italie is men eveneens bezig met den bouw van twee groote, snelle schepen. Of al deze schepen met winst zullen worden geexploiteerd De tijd zal het leeren. UIT DEN GOEDEN OUDEN TIJD. In een oud kasiboek der Oude Kerk te Am sterdam uit de zestiende eeuw vond men on langs de volgende kwajrtaal-traktementen aangeteekend. Men heeft hierdoor gelegen heid tot vergelijkdng met tegenwoordige ker- kelijike traktementen. „Den predikant, Joanni Cochlius 50, Gijs- betrt den coster 12,50, Gerritz, den voor- sanger 6,50, Jan Pietersz., beijerman 6, Arent, den blaser f 5, Jan Direix, den hont- slaeger 5". De beijerman is de klokluider, de blaser, wellicht de orgeltrapper, doch meer waar- schijnljjk de torenblazer. En de „hontslaeger" is de opzichter, die tijdens de preek de hon den buiten de kerk... en de jongens stil moest houden. DE NADERENDE HERFST. De natte zomer 1930 maakt aanstalten ons te verlaten en rondom in de natuur doet alles reeds sterk aan 't najaar denken. Het afster- vingsproces is in vollen gang, al doen de laatste herfstbloeiers hun uiterste best de leeggekomen, kale plekken zooveel mogelijk aan te vullen. In menig bloemperk ziet het er troosteloos uit en hen, die van verschillende planten geen stek hebben gestoken, doen verstandig nu de zoogenaamde moederplanten op te nemen. Onder moederplanten worden de planten verstaan, die des winters in bak of kas overwinteren, om er 't volgend voor- jaar volop stek van te kunnen snijden. Hier voor zoeken we de mooiste planten uit, zorgen dat ze met een behoorlijke kluit worden opge- nomen en daarna opgepot. Eenige dagen blij ven ze buiten op een beschut plekje, liefst uit de zon en vervolgens wanneer het kouder wordt, naar binnen. Wie in den winter nog graag bloemen In zijn tuin ziet, moet hier en daar eens een paar pollen Kerstrozen planten, bij voorkeur op een plek, die des zomers steeds vochtig en goed beschaduwd is. De Kerstroos is ook voor kamercultuur geschikt Tot de verdere najaarswerkzaamheden In den bloementuin behoort het uitplanten der bloembollen. Men ziet ze altijd nog veel te weinig in den tuin en veelal in te stijve groe- pen bijeen. In den fruittuin is thans zooveel merkwaar- digs niet te verrichten, uitgezonderd het oogsten der rijpe vruchten en het oprapen en vernietigen van afgevallen en wormstekige vruchten, hetgeen van belang is voor de be- strijding van allerlei schadelijke parasieten. Over het plukken nog een paar losse op- merkingen. Het is van groot belang opvolgend te plukken. Plukt men eerst de grootste vruchten, om na ongeveer een week later de rest te oogsten, dan zal men opmerken, dat de laatst geplukte nog beduidend in grootte zijn toegenomen. Bij nat weer wordt niet geplukt, men wacht eenvoudig tot zon of wind de vruchten droog gemaakt hebben. Laat de ge plukte vruchten niet in de zon staan, maar breng ze direct naar een koele plaats. Begin evenmin mooie vruchten nog mooier te maken door ze op te poetsen, hetgeen wel de schil heel fraai glimmend maakt, doch dat de duurzaamheid der vruchten vermindert. Na- genoeg alle vruchten met gladde schil zijn overtrokken met een dun waslaagje, waar door het rimpelen zooveel mogelijk wordt belet. Bij de kruisbessen kunnen we nu reeds be- ginnen met stekken. Hiervoor worden de nu nog bebladerde stekken genomen, die dezen zomer zijn gegroeid. We nemen stekken van ongeveer 25 h 30 c.M. lengte en snijden zoo dicht mogelijk brj een oog af. Beter nog is stekken met een hieltje te nemen, welke nog sneller »n gemakkelijker aanslaan. De blade- ren worden afgeplukt en de stekken zoo diep geplant, dat slechts 314 oogen boven den grond blijven. Nog voor den winter heeft er een begin van wortelvorming plaats, zoodat we door nu te stekken een belangrijke voor- sprong hebben op die, welke op de gewone wrjize in winter en voorjaar worden gestekt. Men kan de stekken aanvankelijk gerust op ongeveer 10 c.M. dicht bij elkaar plaatsen om ze later, wanneer ze aan den groei zijn, op de gewenschte afstand te brengen. Heeft men ruimte in overvloed dan zet men ze meteen op de gewenschte afstanden, waardoor tijd en moeite wordt uitgespaard. Vragen, deze rubrlek betreffende, kunnen door de abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant- woord insluiten en blad vermelden. OVER EEN VRAAG EN EEN ELLENDIGE ZIEKTE. Hoofdpijn in de pooten. Een lezer uit Alkmaar vroeg mij: Een jong hennetje kreeg een week geleden O-beenen. Ik heb toen onmiddellijk iederen morgen een paar lepels levertraan door hetopfokvoer gedaan, doch het werd niet beter. Nu heb ik nog phosphorzure voederkalk aan het voer toegevoegd, maar ook hiervan is geen uitwer- king te bespeuren. Het diertje kan moeilijk op zijn pooten staan en het linker hielgewricht (is dat niet het zichtbare gewricht onder den romp?) is zeer zwak en het pootje wijkt daar naar buiten uit. Het beestje is overigens goed gezond. Een vraag van een lezer uit Holten houdt ook verband met deze kwestie. De vraag- steller mengt zelf zij nvoer en vraagt of het ook goed is hier gist en levertraan aan toe te voegen en hoeveel. Beiden hebben het dus over levertraan, de een zag er geen verbetering mee en de ander verwacht er blijkbaar toch iets goeds van. Kippen zijn rare beesten als we ze verge- lijken met andere dieren die we kennen, voor al zoogdieren. Een heel andere inwendige bouw, een heel andere lichaamstemperatuur, heel ander bloed, heel andere spijsvertering. Men zou kunnen zeggen; alles gaat veel en veel sneller bij kippen dan bij andere dieren. Een kuiken van 50 gram groeit in een paar maanden uit tot een kip van 2000 gram en zoo'n beest van 2 K.G. gewicht legt in een jaar bijv. 250 eieren van 59 gram per stuk of ongeveer 15 K.G. Vraag dus niet wat daar in zoo'n lichaam voor een geweldige stofwis- seling moet zijn om dat te kunnen presteeren en vol te houden. Zoo'n ei is niet alleen eiwit, maar ook veel kalk voor de "schaal, verder vet van den dooier, prosphorus en andere nuttlge stoffen. Vooral de kalkstofwisseling is enorm sterk in het lichaam en het kippenbloed bij leggende hennen bevat dan ook een lading kalk die tienmalen grooter is dan een even- groote hoeveelheid bij den mensch. Krijgt het groeiende kuiken of de leggende hen kalk- gebrek in het voer dan loopt het heel snel mis, de beenderen krijgen niet genoeg kalk om zich te ontwikkelen en de kip trekt om haar eieren van kalk te kunnen voorzien, zelf kalk uit haar eigen beenderen. Gevolg: zwakte, Engelsehe ziekte, gevoeligheid voor allerlei andere ziekten. Maar om de kalk in het bloed te krijgen en weer uit het bloed af te geven op de plaatsen waar het noodig is, heeft de kip bepaalde stoffen noodig die de kalkstofwisseling zooge- naamd regelen. Ontbreken deze stoffen in het voer, dan kan het dier met alle kalk die wij het toedienen nog niets beginnen. Deze kalk stofwisseling nu wordt geregeld door een be paalde vitamine, n.l. het zoogenaamde D-vita- mine en dit vitamine bevindt zich o.a. in levertraan, boter. Vandaar dus dat men lever traan toedient bij gevailen van abnormale kalkstofwisseling en dan ook succes heeft b.v. bij Engelsehe ziekte, die zich bij kuikens en kippen uit onder verschijnselen van zwakte in de beenen of verlamming. Nu wekken zonnestralen die niet door glas gefiltreerd zijn ook in de huid der dieren een dergelijke vitamine op, zoodat kuikens buiten in de zon zelf in hun huid het vitamine vor- men en dat weer in hun bloed verwerken. Levertraan heeft dus in bepaalde gevailen de- zelfde werking als zonnestralen en daarom spreekt men wel van „gebottelde zonnestra len" of ..zonnestralen in een fleschje". Het verschil is dat men vooral in herfst en winter wel de traan in een fleschje koopen kan maar niet het zonlicht op bestelling krijgt. Zoo- doende kunnen dus kippen 's winters gebrek krijgen aan vitamine D. Ook uit groenvoer kan de kip de noodige vitaminen trekken, maar dat groenvoer is ook al weer schaars in den winter. Ziedaar dus nu de oplossing van de beide vragen. Bij zwakke kuikens zien we soms binnen twee dagen genezing van de verlamming door lever traan en ook bij kippen die 's winters niet veel groenvoer krijgen, kunnen we er best succes mee hebben. Maar, en nu komt de groote „maar", lever traan geeft alleen succes in bepaalde gevai len, waarvan ik er nu enkele bespreek, doch het is absoluut geen wondermiddel dat tegen alle beenzwakte en verlamming werkt. De reden is dat er vele ziekten zijn bij het pluim- vee, die tot verlamming aanleiding geven, net als bij een mensch heel wat kwalen aanleiding geven tot hoofdpijn. Het is als het ware of de kippen lrjden aan hoofdpijn in de pooten bij allerlei ziekten, als tuberculose, darmparasie- ten, zenuwziekten, jicht, enz. Een bepaalde zenuwziekte die ontstaat door gebrek aan vitamine B, geeft veel aanleiding tot verlamming en als we een kip eenige weken voeren met niets dan gepolijste rijst en water, dan heeft zij deze ziekte gauw te pakken. Voert men zoo'n lamme kip lever traan dan helpt dat niets, maar geeft men haar een paar pilletjes van gewone bakkers- gist of brouwerijgist, dan loopt zij den vol- genden dag weer net zoo fijn rond alsof ze nooit lam geweest was. Dat komt omdat gist een speciale bron is voor vitamine B, een stof, die de kip ook uit groenvoer halen kan. Dit geeft ons dus het antwoord of gist goed is in pluimveevoer. Als de kippen volop versch groenvoer kunnen krijgen dan is het niet noodig, maar als ze daarvan 's winters te weinig krijgen, dan heeft men in gist een mooi vervangingsmid- del. Gist is evenals levertraan een vertrou- wensartikel en met beide wordt geweldig ge- knoeid. Gist wordt vaak uitgetrokken om het vitamine apart te krijgen, dat dan als ,,Mar- mite" in den handel komt, een dikke, bruine, stroopachtige massa, waar men soepen en andere spijzen mee toebereid. Zulke uitgetrok ken gist is natuurlijk voor ons pluimvee als vitaminebron geen cent meer waard, doch wordt toch vlijtig verkocht als gist, alleen is ze dan wat goedkooper. Onze eerste briefschrrjver had echter geen gevolg van traan en zal dit met gist ook niet hebben. Zijn kippetje lijdt vermoedelijk aan doorgeschoten pezen van het hielgewricht. Als de pezen strek zijn en de gewrichten nor- maal, dan liggen de pezen zoo achter het ge wricht dat ze dit steunen. Verslappen de pezen en de banden, die ze op hun plaats moeten houden, dan schieten zij op zij uit en het diertje zakt door in zijn hakken, terwijl vaak de teenen naar boven gaan staan. Al deze gevailen van verlamming zijn ech ter niet erg, want ze zijn of snel te genezen of ze komen zelden voor, doch er is een andere verlamming, vooral bij jonge hennen, die allemoodlottigst is en die op het oogenblik over de geheele wereld veel onrust brengt onder de kippenmenschen. Deze verlamming, die thans al begint op te treden, komt hoofd- zakelijk voor bij jonge hennen of hanen en het beroerde is dat wij de oorzaak niet kennen en de geneeswijze ook niet. We weten dat het een zenuwziekte is, dat kunnen we ook duide lijk zien als we een dood dier open maken, maar hoe zij ontstaat weten we niet, we weten niet eens of ze besmettelijk is, hoewel alle gegevens daarop wijzen. Deze ziekte, waarmede de geleerden leelijk mee in hun maag zitten noemen zijneuro-lymphomatosls gallinarum, en omdat zij ook in ons land voor- komt zal ik de volgende maal hierover wat zeggen, als we alvast van den schrik over dit mooie woord bekomen zijn. Voorloopig is mijn advies alvast: Ruim onmiddellijk op wat lam is. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6