Huis en Hof. TUINIERENDE GEVANGENEN. ONTHULLINGEN OVER BEDELAARS. VERKOOPINGEN, UITVOERINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. r DE „GESTOLEN" BABY. Men herinnert zich wellicht het ietwat in- gewikkelde verhaal van de vrouw te Londen, die aangifte deed dat haar baby uit den kin- derwagen gestolen was, terwijl later bleek, dat het niet haar eigen kind was maar dat van een andere vrouw, die haar het knaapje tijdelijk had afgestaan, doch het op verzoek weer terug had gekregen. Ze had dit kind als haar eigen kind aangegeven en is nu we- gens valsche aangifte tot 50 p.st. boete of drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Daar zij de boete niet wenschte te betalen werd zij naar de gevangenis overgebracht. MISS BELGIe. In de feestzaal van de Antwerpsche wereld- tentoonstelling heeft de prijskamp plaats ge- had voor het toekennen van den titel van miss Belgie. Reeds zijn vroeger provinciale prijskampen gehouden voor het aanduiden van een ,,miss" per provincie. Dezen namen, elk met haar eeredames, deel aan den eind- prrjskamp. De palm werd ten slotte toegewezen aan miss Namen; tweede werd miss Antwerpen; derde miss Brabant; vierde miss Luik en vrjfde miss Luxemburg. VELDSLAG OM EEN DOODE WAARZEGSTER. In het Litausche dorp Daukajdoeng in het district Schaulen is heit, naar de Tel. meldt, tot een bloedige botsing gekomen, waarbij niet minder dan zeven personen werden ge- dood en 35 gewond. Enkele weken geleden stderf in het dorpje een waarzegster, die alvorens voorgoed de oogen te sluiten een vloek over het gehucht uitsprak. Toen daarop drie weken lang geen droppel regen viel, schreef de bijgeloovige be- volking dit onverwijld aan den vloek der over- leden waarzegster toe. Besloten werd, de kist te openen en de doode met het gelaat naar beneden te leggen, ten einde aidius aan den vloek zijn kraeht te ontnemen. Garuchten over dit snoode plan drongen echter tot de nabijigelegen stad door en een 25 man sterke politiemaoht haastte zich naar het dorp, om te trachten de lijkschennis te verhinderen. Toen de beambten te Daukaj doeng aankwamen, vonden zij de geheele be- volking op het kerkhof bijeengestroomd, waar vijf jonge boeren-kerels juist bezig waren de lijkkist te openen. Daar de bevolking aan de sommatie om uiteen te gaan geen gevolg gaf en een dreigende houding tegen de politie aannam, werd door deze met scherp gescho- ten. De boeren gingen daarop de beambten met knuppels te lijf. Er ontspon zich een verwoed gevecht, in het verloop waarvan twee agenten werden gedood, terwijl de overi- gen werden ontwapend en geboeid. Vervolgens brak men de lijkkist open en draaide de doode om, in de stellige verwach- ting, dat thans alle leed geleden zou zijn. Terwijl men nog druk bezig was het graf weer te sluiten, rukte echter een afdeeling militairen het plaatsje binnen. Ook de sol- daten zagen zich genoodzaakt op de woeden- de menigte te schieten, met het gevolg, dat vijf personen dood ter aarde stortten. De aan handen en voeten gebonden politiemannen werden vervolgens bevrijd, terwijl dertig in- woners van Daukajdoeng werden gearres- teerd. DE HONDERDJARIGE DOKTORES. Engeland beroemt er zich op de oudste vrouwelijke dokter te hebben. Zij is dr. Har riet Clisby, bijgenaamd „the grand old lady of medicine". De dame heeft verleden week haar honderdsten verjaardag gevierd en de vefrslaggevers, die haar hebben opgezocht, verklaren dat zij haar bezig vonden met lichaamsoefeningen; zij werkte met kleine halters en hiel'd oefeningen in diep adem halen. Dat doet zij elken dag. Daarom was bet op haar verjaardag zoo gemakkelijk voor haar de 100 kaarsen, die rond haar verjaars- taart brandden volgens het gebruik van het land, een kaars voor elk jaar uit te blazen. Daarom ook kon zij zoo hartig smul- len van de taart. Dr. Clisby heeft al haar leven vooraan gestaan in de gelederen der strijdsters voor emancipatie. Reeds 67 jaar geleden droeg zij haar hoofdhaar op de kort geknipte manier, die thans de mode is voor „the modem .girl" of althans tot voor kort haar mode was. Zij is in Londen geboren, maar ging als zevenjarig meisje met haar ouders naar Australiie, een gebeurtenis die zij zich goed herinnert. Zij heeft de dokters- practijk uitgeoefend in New York, Boston en Geneve. GASVERGIFTIGING. Te Qberfrohna bij Chemnitz heeft het echt- paar Fischen zichzelf en hun vier kinderen door gas van het leven beroofd. Wegens den sleehten toestand is men tot deze daad ge komen. TWIN TIG ARBEIDERS BEDOLVEN. Uit Marrakesj wordt bericht, dat daar bij grondwerk aan den weg naar Amismiz twin- tig inlandsche arbeiders die op een diepte van twintig meter werkten, zijn bedolven. Er zijn twee lijken opgegraven en men tracht ook de andere te vinden. MISDADIGERSBENDE. De politie te Aken is een wijdvertakte mis- dadigersbende op het spoor gekomen, die haar misdrijven uitoefende in Aken, Munster, OsnabruCk, Bochem, Reydt en Hamburg, Tot nu toe zijn zeven leden van de bende gear- resteerd, terwijl 2 misdaddgers, wier namen bekend zijn, nog gezocht worden. Voor zoover bekend is, heeft de bende zeventig misdrijven op haar geweten. Boven- dien zijn 210 misdrijven in onderzoek, waar van de leden der bende eveneens verdacht worden. BUSKRUITONTPLOFFING. Uit Nancy wordt aan de Echo de Pans gemeld, dat tegen het middaguur te Auboue (een industrieplaats van 4000 inwoners op 6 K.M. afstand van Briey) een ontploffing heeft plaats gebad, in een fabriek, waar buskruit in huizen wordt gedaan. Tot dusver zijn 10 lijken van onder het puin te voorschijn ge- bracht. Er zijn eveneens talrijke gewonden naar het ziekenhuis vervoerd. DRIE-EN-VEERTIG HUIZEN AFGEBRAND. In een dorp in het departement Montiers heeft een brand 43 huizen in de asch gelegd. Meer dan 100 personen zijn dakloos. De brand- weer kon niets uitrichten, omdat de eenige brandspuit, die het dorp bezat, tengevolge van den brand niet te bereiken was. EEN FLINKE DAAD. Blijkens een bericht van de Magyarsag uit Konstantinopel heeft mevrouw De Tahy, de vrouw van den Hongaarschen gezant in Turkrje, toen zij met haar twee kinderen een roeitocht op den Bosporus maakte, twee gen- darmen, die in een draaikolk waren geraakt on in doodsangst om hulp riepen, gered. Zij roeide naar de gevaarlijke plaats en slaagde erin, de beide mannen in haar boot te hijschen. EEN GEHEIMZINNIGE WELDOENER VAN NEW-YORK. Door de straten van New-York, in de wijken der armen, ziet men dagelijks een mageren ouden heer met een groote pet op en glin- sterende blauwe oogen in het frisch roode ge laat, zijn ochtendwandeling maken. In zijn mond steekt een kort pijpje. De talrijke armenlijk gekleede voorbijgangers groeten hem eerbiedig. Vraagt men wie deze man is, dan krijgt men ten antwoord: Dat is Mister Zero! Meneer Niets Maar hoe deze Zoo noemt hij zich slechts. geheimzinnige man eigenlijk heet, weet niemand. Zijn afkomst en ver leden zijn als door een ondoordringbaar waas omgeven. Mister Zero laat zich niet fotogra- feeren en de verslaggevers kunnen hun not! tieboekje wel thuis laten, als ze hem willen uitvragen. Beleefd maar beslist wijst hij iedere vraag van de hand. Eens fluisterde men, dat Mister Zero een voormalige kolonel uit het nationale leger was een verstokt vrijgezel. Maar tot dusver heeft men dat niet kunnen bewijzen. Een ding is echter zeker: deze man is een groot vriend van de noodlijdende menschheid. Hij heeft zich het lot aangetrokken van de zwervens, de honger- lijders, dakloozen en werkeloozen. Kort na den wereldoorlog dook de naam Zero voor de eerste maal in het openbaar op. Toen stichtte hij met eigen middelen een be scheiden toevluchtsoord voor dakloozen in een leegstaand huurhuis in het Oostelijk deel van New-York. Voor dit doel offerde hij zijn ge heele vermogen. In zijn stichting mag ieder zoo vaak komen als hij maar wil. Niemand zal den naam van den gast vragen. Na zijn komst moet hij zijn handen en gezicht was- schen, dan krijgt hij warme soep en een flinke portie brood. Slapen kan hij in een der veldbedden in de zalen. Om 6 uur 's morgens moeten alle gasten het huis verlaten, maar niet zonder eerst een half brood meegekregen te hebben. In glazen kasten voor het toevluchtsoord zijn iederen dag de lijsten met aangeboden be- trekkingen uit de kranten opgehangen. Helaas biedt het huis met zijn achttien slaapzalen onder en boven den grond niet aan het af- schrikwekkend groote aantal dakloozen plaats. Tot dezen behooren opvallend veel oudere mannen. In Amerika telt namelijk de arbeider, wanneer hij de veertig gepasseerd is, nauwelijks meer mede. In de fabrieken zijn biljetten opgehangen: Mannen, ouder dan 40 jaar, worden niet aangenomen." Zoo komt het, dat reeds in de middaguren een bjj kans onoverzienlijke schare van trieste, deer niswekkende figuren zwijgend staat te wach- ten. Velen krijgen geen plaats meer, maar een stuk brood schiet er altijd wel over. Ondanks het geheimzinnige waas, dat Mis ter Zero omgeeft, geniet hij aller vertrouwen. Vroeger gaven de beurslieden hem groote be- dragen voor zijn stichting, maar sindis de beurskrach in Wallstreet komen de geldsom men schaarscher binnen. Maar Mister Zero heeft nieuwe middelen gevonden, om aan con tanten te komen. Hij gaat elken avond naar de Zeemanshuizen en zamelt bij de matrozen, die altijd goedgeefsch zijn, geld in. Onlangs is Mister Zero een nieuwe actie begonnen, nl. voor schoeisel en kleeren voor zijn bescherme- lingen. Duizenden menschen heeft hij geholpen Velen blijven hem hun leven lang dankbaar. Eenige weken geleden stopte voor het tehuiis een elegante auto, waaruit een keurig gekleede heer stapte, die het bescheiden bureau van Mister Zero binnenliep. De vreemde heer schudde hem krachtig de hand en zei: Daar ben ik weer, Sir Ik kan me werkelijk niet herinneren u vroe ger ontmoet te hebben, antwoordde Mr. Zero verbaasd. Ik des te beter, sprak de onbekende lachend U hebt me vroeger eens gezien, maar onder heel wat minder gunstige omstandigheden. Vier jaar geleden werd ik in uw tehuis opge nomen als een kommerlijk en berooid man. Met uw hulp kon ik den moeilijksten tijd van mijn leven doorstaan. Op een goeden dag las ik in een krant een advertentie, waarin een ingenieur gevraagd werd. Ik kon niet per- soonlijk solliciteeren, omdat m'n schoenen stuk waren. Toen hebt u me in mijn nood ge holpen en mij nieuwe schoenen gekocht bij een uitdrager. Ik kreeg de betrekking, werkte me omhoog en thans ben ik de directeur van een motorenfabriek in Detroit. Nu ben ik weergekomen om u met interest terug te be talen het bedrag, dat u voor mij uitgegeven hebt. Bij deze woorden overhandigde hij Mister Zero een cheque van 20.000 dollar voor het toevluchtsoord voor dakloozen. in de invalidenstrasse de vogels tegen den eenheidsprijs van 1 mark met een klein trans- portkooitje. Hij speculeert er zeker op, dat velen meteen een kooitje zullen koopen, want daarvan heeft hij een grooten voorraad inge- slagen. En de speculatie schijnt te gaan. Want gelijk in den oorlogstijd naar boter staan de menschen thans in de queue voor de kanariepietjes voor een mark. Deze inflatie in kanaries is waarschijnlijk ook weer het ge volg van de radio, die de gevederde zangers verdrijft uit de huizen. DE WALS TERUG. Door de Amerikaansche dansmeesters is de lijst opgemaakt van de dansen, gekozen voor het aanstaande seizoen. Aan het hoofd van die lijst treft men den zwierigen wals aan, vervolgens den tragen fox-trot, den Snellen fox-trot en de tango. Deze keuze is grootendeels ingegeven door het terugkeeren van de lange rokken, waar bij elegante ,,glijpasjes" mooier harmonieeren. De gekozen wals bestaat uit een ,,aarzel- pas" en een vlugge verplaatsing. De trage foxtrot „University Drag" ge- doopt, kan worden gedanst door oud en jong. De andere foxtrot echter heeft een sneller rhytme en bestaat uit meer passen en draaiin- gen dan de gelijknamige dans, die verleden winter veel bijval had. EEN BELANGRIJK TRANSPORT VAN ENGELAND NAAR NEDERLAND PER SPOOR ZONDER OVERLADING. De London en North Eastern Railway heb ben, naar de N. R. Crt. meldt, een overeen- komst aangegaan voor het vervoer van 1000 ton electrisch materieel van Newcastle on Tyne naar IJmuiden,- via de trein-veerpont Har wichZeebrugge. Dit materieel bestaat uit twee wisselstroom turbines met condensinstallatie, welke C. A. Parsons en Co. Ltd. vervaardigden voor het provinciaal electriciteitsbedrijf van Noord Holland. De machinerieen zullen worden vervoerd in drie speciale treinen van Newcastle tot Har wich, waar de truckwagens gerangeerd wor den op de trein-veerpont en hierop vervoerd naar Zeebrugge, van waar zij over Belgische en Nederlandsche spoorlijnen haar bestemming zullen bereiken, zonder dat overlading noo- dig is. De eerste trein, bestaande uit ongeveer 40 wagens, zal vermoedelijk op 21 dezer van Newcastle vertrekken en zal gevolgd worden door twee treinen van 24 wagens in October en November. Deze twee treinen zullen bela- den worden boven het normale laadgewicht en zullen daarvoor op een Zondag naar Harwich worden vervoerd, omdat dan de aangrenzen- de lijnen vrij gehouden kunnen worden. Twee wagens zullen worden beladen met een lading van 65 ton elk, wat met het ge wicht van de wagen samen 104 ton bedraagt Dit transport zal de zwaarste truck-ladln- gen omvatten, welke ooit door het veerpunt HarwichZeebrugge zijn verscheept. EEN NIEUW ZEILSCHIP. In de binnenhaven van St. Katherine te Londen ligt een nieuw gebouwd zeilschip, de John Williams V. Wanneer het over een week uit Londen vertrekt, zal het nooit meer in Engeland terugkeeren. Het is bijna geheel ge bouwd uit de vrijwillige bijdragen van kinde ren. Het is een schip van het Londensche Zendelingsgenootschap dat bestemd is zijn leven tusschen de eilanden van de Stille Zee door te brengen. Het zal zendelingen, blanke en bruine, van het eene eiland naar het andere brengen, kinderen naar de scholen van het genootschap en ladingen levensmiddelen aan de inboorlingen. De voorgangster van de John Williams V, de John Williams IV, is 26 jaar lang in de vaart geweest en heeft een millioen zeemij- len afgelegd. Zij zal spoedig als „sloop" ver- kocht worden. Het nieuwe schip is voorzien van een draad- loos zendtoestel, electrisch lioht en Diesel- motoren, zoodat het van windstilte geen hin der kan ondervinden. EEN AVONTUURLIJKE VROUW. De vrouw van een kapper te Keulen heeft meer dan twintig klanten van haar man voor een totaal van verscheidene honderddui- zenden mark opgelicht, door hen wijs te ma ken in staat te zijn het geld zoo te plaatsen, dat een rente van 30 pet. zou worden ver- kregen. Een restaurateur had haar alleen reeds een paar honderd duizend mark toever- trouwd. De vrouw betaalde den eersten keer altijd stipt een paar duizend mark winst uit, zoodat de klanten niet aarzelden haar steeds hoogere bedragen toe te vertrouwen. Het geld werd door de kappersvrouw verbrast. Ze reisde veel en dit uitsluitend per vliegtuig of per auto, hetgeen niemand verwonderde, want iedereen was er van overtuigd, dat ook zijzelf gelukkig speculeerde. Ze is intusschen echter verleden jaar door een jongen Pool, die haar het hof maakte, ook voor 100.000 mark opge licht. EEN WEDSTRIJD MET EEN EXPRESTREIN. Uit Hull wordt gemeld, dat toen de expres- trein naar Londen uit Goole vertrok, een vrouw op het perron achterbleef met een kindje van drie maanden in haar armen. Dit was haar kleinkind, dat zij even had vastge- houden voor haar dochter, de moeder van de zuigeling, die het kind van de grootmoeder had willen ovememen, juist toen de trein zich in beweging stelde. Nu zat de moeder in den trein naar Londen en de grootmoeder bleef met het kindje achter op het perron te Goole. De stationschef wist echter raad. Een motorrijder werd gerequireerd, die het kindje onder in het zijspannetje legde en in razende vaart achter den sneltrein aanging den bree- den weg naar het Zuiden op. Tot zijn geluk kreeg de trein eenigen tijd later een defect aan de reminrichting en had daardoor een kort oponthoud. De motorrijder kon hierdoor den trein inhalen en reikte door het coperaam de dankbare moeder den ach- tergelaten zuigeling toe. INFLATIE IN KANARIEPIETJES. De normale prijs voor een kanarie te Ber- lijn bedroeg tot zeer kort geleden 15 mark j nen tegen voor een mannetje, en 68 mark voor een v-rr. vrouwtje. Thans echter verkoopt een winkel EEN ZIGEUNERBEGRAFENIS. Te Zele bij Dendermonde heeft de begrafe- nis plaats gehad van een zigeunerhoofdman. Eenige dagen geleden was hij met een troep zwervers in dit dorp aangekomen, waar hij in zijn woonwagen overleed, 78 jaar oud. Zijn nabestaanden betaalden een vrij graf op het kerkhof, bestelden een dienst in de kerk, een eerste klas lijkwagen en... dertien muzikan- ten. Het lijk werd gekleed en geschoeid in de kist gelegd; op het hoofd werd een nieuwe hoed geplaatst. In de kist werden daama bananen, citroenen, sinaasappelen en een be drag van 300 francs gelegd, teneinde den overledene zijn reis te vergemakkelijken. Te 7 uur 's morgens werd de begrafenisplechtig- heid gehouden. Terwijl de lijkkist werd gelicht moesten de muzikanten spelen. De lijkwagen werd gevolgd door zigeunerkinderen, alien in lompen, sigaretten rookende. De volwassenen volgden in rijtuigen. Men toog zoo naar de kerk met begeleiding van muziek. Op de be- graafplaats wierpen de zigeuners nog allerlei geldstukken in het graf. EEN POES DIE EEN REISPLAN VERANDERDE. Zaterdag kwam te Queenstown een vrouw uit Cherbourg aan, om een kennis in Ulster op te zoeken. Zij had haar poesje bij zich en de douane-beambten deelden haar mede dat als het dier voet aan den wal van den Ier- schen Vrijstaat zette, het een half jaar in quarantaine moest blijven. De vrouw deed moeite de Vrijstaatsche overheid te bewegen den strengen regel niet op haar poes toe te passen, aangezien zij enkel door den Vrij staat naar Ulster zou reizen. Maar de over heid was onvermurwbaar en daarop besloot de vrouw die niet van haar kat wilde schei den, terug te keeren. BIJZONDERE REDDING VAN EEN VLIEGTUIG. Op zeer bizondere wijze is een vliegtuig, dat in de Golf van Toulon op zee was neergestort, gered. Het vliegtuig, waarmede een oefenings- vlucht werd gemaakt, stortte, tengevolge van het weigereii van den motor, neer. De inzit- tenden wisten trjdig uit het vliegtuig te springen en kwamen in zee terecht, waar zij door visschersbooten werden opgepikt. Ook het vliegtuig kwam op het water terecht en begon spoedig te zinken. De commandant van Toulon nam daarop n snel besluit en gelastte een duikboot zich naar de plaats te begeven, waar het vliegtuig zich bevond en daar te duiken. Het gelukte de duikboot werkelijk onder het vliegtuig te komen, dat daarop, op de commandoforug van de diukboot liggende naar de -haven gebracht en geborgen kon worden. EEN MONSTERPROCES TE TRIEST. Maandagmiddag is voor de ibuiteng-ewone fascistische rechtbank tot bescherming van den staat te Triest een monsterproces begon- 77 beklaagden, alien uit Istrie, hetzij Kroaten, hetzij Slowenen. Zij zijn in twee groepen verdeeld. De eerste groep om- vatte oorspronkelijk 14 personen, die beschul- digd worden, deel te hebben genomen aan de aanslagen op de Popole di Trieste en op het Licbtbaken van de Overwinning. Tegen hen alien eischte de officier de doodstraf. Zonder dat hieromtrent eenige nadere motiveering wordt gegeven is deze groep, naar de Popole di Trieste mededeelt, op het laatste oogenblik nog met 4 lieden uitgebreid. Bo-vendien diende tegen drie anderen de zaak bij verstek, daar het deze gelukt is te vluchten. Tegen 9 aan- vankelijk beklaagden bleek het bewijs van schuld te ontbreken. Een tiende beklaagde wierp zich in het huis van bewaring te Rome uit een venster der derde verdieping, en 14 anderen konden vluchten. Deze laatsten be- hoorden alien tot de tweede groep. De dag- vaarding legt hun 92 terroristisc-he handelin- gen en niet minder dan 700 overtredingen of min of meer emstige misdrijven tegen den staat ten laste. Zoo wordt beweerd, dat een aantal Kroaten het Fransche en het Zuid- slavische consulaat in de lucht wilden laten vliegen. Het Europeesche publiek moest den indruk krijgen, dat deze aanslagen door Italianen waren gepleegd, waardoof het fas- cisme in de oogen van het buitenland zou worden gediscrediteerd. De rechtbank is samengesteld uit offioieren van de fascistische militie, wien twee beroepsrechters zijn toege- voegd. President is de bekende generaal der fascistische militie Guido Cristini, die ook ver leden jaar te Pola het proces tegen vijf Sloweensohe boeren geleid heeft, waarbij Vladimir Gordan werd veroordeeld om binnen 24 uur te worden gefusileerd, welk vonnis door velen als een gerechtelijke moord wordt beschouwd. De advocaten, die de beklaagden zich gewenscht hadden, zijn alien door de rechtbank gewraakt. Thans zijn hun fascis tische advocaten toegevoegd. Ofschoon bui- tenlandschen joumaliste-n de toegang tot de zaal is verboden, zijn er toch heel wat naar Triest gekomen. Ook voor Italiaansche joumalisten is slechts een beperkt aantal toegangskaarten afgegeven. In de Holloway-gevangenis te Londen wor den de vrouwelijke gevangenen o.a. bezig- gehouden met tuinieren. Zij helbben in de gronden van de gevangenis in een paar jaar tijd mooie tuinen aangelegd waar eens de grond onverzorgd was en met grof gras en onkruid was bedekt. De vrouwen danken dit aangenaam, nuttig en productief tijdverdrijf aan de zorgen van een vrouwelijk lid van een tuinbouwvereeniging, die twee jaar geleden is begonnen met het geven van lessen in aan- leg en onderhoud van tuinen. De vrouwelijke gevangenen kwamen graag naar de lessen en toonden zich uitstekende leerlingen. Theo- rie en praktijk gingen al gauw hand in hand. En de leerlingen waren in de wolken wan neer het weer geschikt was, om de geleerde lessen aan. de praktijk te toetsen. Men leert hier tevens uit dat menschelijker inzichten in de behandeling van gevangenen ook in Enge land veld winnen. Te Liverpool heeft een bedelaar, Hamson geheeten, zelfmoord gepleegd. Bij het onder zoek door den „coroner" kwam aan het licht, dat de man zijn leven lang van bedelarij had geleefd. Als tienjarige jongen verloor hij bij een tramon-geluk zijn been. Hiervan heeft hjj in zijn latere leven steeds gebruik weten te maken om zonder werken aan den kost te komen. Een half jaar geleden trad hij zelfs in het huwelijk. Zijn vrouw, die niets van zijn gebedel afwist, maakte hij wijs, dat hij gepen- sionneerd zee-officier was. Hij gaf haar per week twee pond sterling buishoudgel-d. Waar hij been ging vertelde hij haar natuurlijk nooit. Hjj kwam tot zelfmoord -doordat een vriendin van zijn vrouw ontdekte, dat hij in het geheel geen oud-officier was, terwijl zij bovendien zijn werkelij-ke bronnen van in- komsten ontdek-te. Zij begon hem geld af te persen onder de bedreiging, dat zij alles aan zijn vrouw zou vertellen. Hansom gaf telkens weer geld, maar tenslotte maakte het denk- beeld, dat zijn vrouw achter de geheele waar- heid zou komen, hem zoo wanhopig, dat hij een eind aan zijn leven maakte. De „coroner" las tijdens de zitting voor het onderzoek een brief van Hamson voor, waarin deze allerlei onthullingen doet over de bede- laarswereld. Hij- vertelt onder meer van een bedelaar zonder beenen, die zooveel bij elkaar geschooid heeft, dat hij een paar prachtige huizen bezit. Elk jaar gaat de brave man 3 weken naar Parijs om daar zijn vacantie door te brengen. Een andere valbroeder gaat er alleen 's Zaterdagsavonds op uit. In vier uur schooiert hij meestal tusschen de vier en vijf pond sterling bijeen, wat ruimschoots genoeg is om een heele week van te leven. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat er hon- derden bedelaars zijn, die aan de grauwste armoede ten prooi vallen. Zooals in alle be- roepen, zijn er ook in dit ,,vak slechts wei- nigen die slagen. „ARME" MENSCHEN MET EEN MILLIOENENVERMOGEN In de 5e Avenue te New York, het woon- wijk van de millionnairs, staat een zon-derling huis, welks merkwaardi-ge bewoners den laat sten tijd de algemeene aandacht hebben ge- trokken. Sedert ongeveer een kwart eeuw zijn de straatvensters van dit huis en de deur niet meer geopend en zijn bewoners leefden, zonder zich te foekommeren om het luxueuse leven van de wereld om hen heen, schuw en angstig teruggetrokken. Zes zusters, Wendel geheeten, leefden hier, onder het tirannieke toezicht van haar broer, John Gottlieb Wen- del, schijnbaar in de grootste ellende. Men stand dan ook heel vreemd te kijken, toen bij eelegenheid van den dood van een der zusters bekend werd, dat de zonderlinge familie over een totaal vermogen van 100 millioen dollar beschikte. Ofschoon ieder der zusters als een vorstin had kunnen leven, werden zij door een zonderlingen wil tot ontberingen gedwon-gen. De vader, John Wendel, die in den pels- handel een groot vermogen had verworven en dit in landerijen had gestoken, had, in zijn testament aangaande deze levenswijze stren-ge voorwaarden vastgelegd. John Gottlieb Wen del voerde deze bevelen echter al te woorde- liik uit, zoodat de ongelukkigen een onmen- schelijk bestnan leiden. Vanzelfsprekend ver- bood John Gottlieb zijn zusters ook het trou- wen en toen een van haar, Rebekka het ver- bod waagd-e te overtreden en op 50-jangen leeftrjd met een geestelijke, Luther Swope, in Let huwelijk trad8 verbood John Gottlieb zijn andere zusters zelfs, voortaan ter kerke te 8 In dit merkwaardige huis in de 5e Avenue, welks vensters nooit geopend werden scheen de tijd stilgestaan te hebben. Hier brandde nog gas, electrisch licht, -telefoon, alles wat de techniek n-ieuw geschapen had, om het ge- mak van den mensch te dienen, nam men niet omdat het te duur was. Op naaimaohones maakten de millionnairs-zusters eenvoudige, zwarte japonnen in den strjl van een halve eeuw geleden. Tot groote ergernis van haar voomame buren hing in den tuin de wasch te drogenmaar alle protesten baatten memendal. BRANDSTICHTINGEN IN GALICIe. Te Lemberg is een groote brand uitgebro- ken in de buurt van de pas onlangs geopende Oostelijke jaarbeurs. De dichtbij gelegen gebouwen van een spOrtterrein, werden ver- nield. Naar beweerd wordt, is de brand ge- sticht, door .leden van geheime Oekrainsche organlsaties uit wraak voor de arrestatie van 30 Oekrainsche leiders. Ook uit Oost-Galicie worden nieuwe terroristische daden van ge heime Oekrainsche organlsaties gemeld. In een kleine stad van Oost-Galicie werden alle telefoon- en telegraaflijnen stuk geknipt, waardoor het verkeer 24 uur lang onderbro- ken was. EEN BEDRIEGER. De politie te Warschau heeft een ouden man gearresteerd, die zioh tooide met 'n Indischen naam, Punar Rhavan. Hij heeft te Warschau een godsdienstige secte gesticht, waarvan hij de leden echter door suggestie zoo in bedwang had, dat hij hen er toe bracht hem hun ver- mogens toe te vertrouwen. Er werden ge heimzinnige samenkomsten gehouden, welke volgens mededeeling van de politie haar hoogtepunt vonden in plechtige aanbidd-ing van den duivel. De politie nam in de woning van den man, die bq nader onderzoek een Pool bleek te zijn en Ozynski te heeten, een aantal geheimzinnige voorwerpen in beslag, zooals maskers, fantastische geestelijke ge- waden, hoofdtooisels, waarin geheimzinnige teekens stonden gegraveerd en allerlei ge- bruiksartikelen voor satansmissen. Het bleek een 85jarige man te zijn, die reeds soortgelijke secten had gesticht te Moskou, Petersburg, Berlijn, waar hij eveneens met de politie in aanraking kwam en reeds eenmaal tot drie jaar hechtenis is veroordeeld. MOORD DOOR EEN INBREKER. Te Gentofte bij Kopenhagen heeft zich een nachtelijk drama afgespeeld, dat den beken- den houthandelaar S. F. Kongsted het leven kostte. Zijn vrouw ontwaakte des naehts omstreeks 2 uur, doordat zij haar man iets hoorde zeg- gen en zag toen plotseling iemand voor him bed staan. Haar man was onmiddellij-k uit bed en had dra den inbreker onder de knie, die het balcon trachtte te bereiken, waarover hij ibinn-engekomen was. Al worstelend nader- den zij de balcondeuren, toen opeens een paar schoten vielen en haar man neerstortte. Zij ijlde naar hem toe zonder verder acht op de inbrekers te slaan en meent zich alleen te kunnen herinneren twee fietslantaams op den weg gezien te hebben, vermoedelijk van de fietsen, waarop de inbrekers zich verwijder- den. De heer Kongsted werd spoedig naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij na behan deling nog goed bij kennis kwam, echter zelf overtuigd, dat hij slechts eenige minuten meer te leven had. Hij sprak nog 10 minuten uitsluitend zakelijk met zijn vrouw, heelemaal niet over het gebeurde, waama hij den laat sten adem uitblies. De heer Kongsted, die pas 50 jaar oud was, was directeur van Frederiksholms houthandel en zeer gezien. 18 Sept. KOEWACHT. Veiling landbouwersinspan. Notaris Dregmans. KLOETINGEVeiling boereninspan. Nota ris E. C. van Dissel. 19 Sept. TER NEUZEN. Aanbesteding herbouwen schuur. Architect L. de Bruijne. 20 Sept. TER NEUZEN. Aanbesteding bouwen woonhuis. Architect Pouwer. 23 Sept. ZUIDDORPE. Veiling Canadaboomen. No taris Dregmans. CHRYSANTHEMUMS. Zoodra September is aangebroken doen de eerste exemplaren dezer koninginnen der herfstbloemen haar intrede in de bloem- misterij en laten zich achter de smaakvolle etalages bewonderen. De gelukkigen die wel eens een speciale tentoonstelling dezer bloe- men hebben gezien, weten welk een koninklijke pracht daar te bewonderen valt en de eerste indruk van een leek is dan ook altijd over- weldigend. De Chrysanthemums zijn afkomstig uit China en Japan, waar ze reeds eeuwen voor den aanvang onzer jaartelling werden ge- kweekt en nog altijd in hoog aanzien staan. De Japanners kennen ispeciaal Chrysanthe- mumfeesten, Ohrysanthemum-bittertjes, enz. en de hoogste onderscheiding die de Mikado kan verleenen is de Chrysanthemum-orde. Volgens een oude historische overlevering had indertijd Korea de door China opgelegde oor- logsschatting zelfs te voldoen in een bepaald aantal dezer bloemen. Of ze er toen ook zoo veel herrie over gemaakt hebben weten we niet, doch het bewijst voldoende hoe hoog deze bloemen destijds werden gewaardeerd. Het heeft vrij lang geduurd voor deze po- pulaire volksbloem uit het Oosten ook de Westersche landen veroverde, want pas in het laatstte der 17e eeuw wordt melding gemaakt der eerste Chrysanthemums in Europa. Ons landje moet het eerste zijn geweest waar ze werden ingevoerd, doch als cultuurplant be- gint haar loopbaan in 1850. De aanvankelijke resultaten waren ver van schitterend en pas in den laatste jaren van de voorgaande eeuw nam de cultuur een zeer hooge vlucht en werd met het kweeken dezer bloemen veel geld verdiend. Ook de buitenlandsche kweekers hebben in de ontwikkelingsgeschiedenis een zeer groote rol gespeeld en het hunne bijgedragen, dat de Chrysanthemums werden gepromoveend tot de meest bekende en fraaiste herfstbloemen der wereld. Het is volmaakt ondoenlijk om zelfs maar een beknopte opgave te geven van de be staande varieteiten. Er zijn jaren geweest, waarin men alleen reeds een paar honderd nieuwe aan de markt bracht, zoodat het totale aantal eenige duizenden bedraagt. Naast de bekende groote exemplaren, waar van het opkweeken vrij wat zorg en moeite kost en die uit den aard der zaak dus een tamelijke prijs moeten opbrengen, zijn er eveneens een groot aantal, eveneens schitte rend mooi, geschikt voor den tuin. Vele hier van houden tot laat in den herfst nog stand, als de meeste andere bloemen reeds door vorst zijn bezweken en prijken dan nog met haar prachtige bloemen in alle mogelijke kleurschakeeringen. Wie eenige dezer varieteiten in zijn tuin wenscht te kweeken kan bij ieder bloemist een soortenlijst bekomen, of een opgave vra gen van die varieteiten, welke krachtig groeien, weinig last van ziekte hebben en ge makkelijk in bloei komen. De prijzen dezer verschillende tuin-chrysan- then vallen erg mee, zoodat dit niemand be- hoeft af te sehrikken. De cultuur hiervan eischt geen overdreven zorgen en moeiten, zoodat de meest eenvoudige liefhebber er suc- C03 mee kan bereiken. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6