Transpireerende aSMEFODE BERICHTEN. okseis cn voeten HERBENOEMING BURGEMEESTER. toehandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Ingez. Mtti. KONINGINNEDAG IN DE CHR. SCHOOL IN DE JOZINASTRAAT. Maandag waren de lokalen der Chr. School in de Jozinastraat alhier als het ware in feestizalen herschapen. In alle klassen, zoo- wel die der lagere als der M. U. L. O. was ge- wedijverd om goed voor den dag te komen. En met succes. Doch men liet het met bij -versieringen. De kinderen van de lagere school werden des voormiddags door het onderwijzend per- soneel en de daarvoor benoemde feesteommis- sie op zeer aangename wijze beziggehouden door vertellingen betrekking hebibende op dezen feestdag, terwijl voorts verschillende kinderspelen werden gehouden, waarbij een zestigtal prijzen aan de winnaars werden uit- gereikt. De jongens en meisjes spaarden hunne lon- gen met om hun blijdschap in gezang te uiten. j Onderwijl werden ze ruimschoots voorzien van j versnaperingen. Ook werd in de hoogere klassen uitgereikt het boekje ,,Onze Koningin" en in de lagere j klassen een prachtige foto van H. M. de Koningin Wilhelmina en tot slot werden alien gedecoreerd met een medaille, vervaardigd door de Kon. penningfabriek ,,Begeer". Welvoldaan keerden de kleinen huiswaarts en kregen voor het verdere van den dag vacantie. Des middags vierden de leerlingen der M. U. L. O. met hunne onderwijzers op har- telijke wijze feest. Hier trokken zelfs eenige leerlingen de stoute schoenen aan en ver- gastten hunne medescholieren op leuke voor- drachten, die de lachspieren danig op de proef stelden. Ook hier ontbrak het niet aan versnape ringen en werden eveneens boekjes en me- dailies als herinnering aan den 50sten jaar dag van H. M. uitgereikt. Wij waren des avonds in de gelegenheid de versieringen in oogenschouw te nemen en wij kunnen mededeelen, dat deze onze verwach- tingen verre overtroffen. Vooral de honder- den kaarslichtjes gaven aan het geheel een aardig effect. Van de gelegenheid om de versieringen met de verlichting in oogenschouw te nemen, werd des avonds door zeer vele ouders en belangstellenden gebruik gemaakt. Een woord van hulde aan personeel en feestcommissie voor het gepresteerde is hier zeker op zijn plaats. EEN SERENADE. Gisteravond was het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" opnieuw in actie. Vergezeld door velen, trok men naar de Soheldekade, voor het huldigen van den heer D. J. Dees, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Door den voorzitter der vereeniging, den heer N. J. Harte, werd de heer Dees, omgeven door zijne familie met de ontvangen onderscheiding gelukgewenscht. Hiij schetste zijn werk sinds tal van jaren in verschillende openbare functies en in ver- eenigingen voor behartiging van algemeene belangen. Dat zijn verdiensten thans waar- deering vinden door de koninklijke onderschei ding, zal zeer zeker voor hem een voldoening zijn. Spreker eindigde met het uitspreken der hoop, dat het den heer Dees gegeven moge zijn, ook tot heil der zijnen, nog vele jaren zich te kunnen wijden aan behartiging der verschillende belangen die hem lief zijn. De heer Dees dankte in hartelijke bewoor- dingen het bestuiur en de werkende leden van het muziekgezelschap voor de hem gebrachte openbare hulde. Hij verklaarde dat het hem aangenaam was die te ontvangen van een vereeniging als dit muziekgezelschap, dat in zijn langdurig bestaan blijk heeft van een goeden geest en ijverigen arbeid, en gedurig op de bres is om aan de burgerij kunstgenot te verschaffen of feesten op te luisteren. Bestuur en muzikanten werden op ver- verschingen onthaald en trokken nog spelen- de door een deel der stad, hetgeen er weer goed een gezellige stemming in bracht. MODEVAKSCHOOL. Bij de op 28 Augustus te Tilburg gehouden -examens der Ned. Modevakschool E. N. S. A. I. D. slaagde o. m. voor coupeuse onze vroe- gere stadgenoote mej. C. HaakSol te Eind hoven. Bijl Kon. besluit is herbenoemd tot burge- meester der gemeente Graauw en Langen- dam F. J. van Campen. NED. HERV. KERK. Aangenomen: naar Zierikzee (toezegging) door Ds. H. J. Bamovw te Aardenburg. HOOFD DER O. L. S. De heer M. Dijkwel, vroeger leeriing van de H. B. S. te Ter Neuzen, werd 29 dezor door den raad der gemeente Schoonhoven be- noemd tot hoofd der O. L. S. aldaar, waar- aan hij sedert I Maart van het vorige jaar als onderwijzer werkzaam was. EXAMEN HOOFDAKTE. GesJaagd te Rotterdam voor het examen hoofdakte de heer P. van Dorselaer te Nieuw Namen. „EIEREN ZIJN ZOO GEZOND". Door de bekende firma P. Sluis' Pluimvee- en vogelvoederfabrieken N.V. te Weesper- karspel is een reclameplaat onder boven- staand opschrift verspreid. De in dit num- mer voorkomende advertentie van die ven- nootschap geeft een afbeelding dier plaat weer. Zij is fraai uitgevoerd in 8 kleuren en te beschouwen als een mooie wandversiermg voor kantoren, magazijnen, vergaderzalen enz. Het is niet alleen een reclamemiddel voor het gebruik der artikelen, door de ven- nootschap in den handel gebracht, doch ook tevens een propaganda voor het gebruik van meer eieren. Zij die in het bezit van de plaat wenschen te komen, kunnen deze bij de ven- nootschap aanvragen. BESTUUR WATERKEERING. Bij Koninklijk besluit is benoemd, met in- gang van 29 September 1930, tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van de calamiteuize polders Ser Lippens, Nieuw Othene, Margaretha, Kleine Huissens en Een- dragt, de heer A. de Kraker, te Zaamslag, uiterlljk tot het einde van het zittingsjaar, waarin hij 70 jaar zal zijn geworden. FEE ST VIERIN G TE ZAAMSLAG. Onder zeer gunstige omstandigbeden heeft ook Zaamslag den jaardag van H. M. de Koningin gevierd. Ofschoon ditmaal de eere- poorten op het dorpsplein, als gevolg der houding van den gemeenteraad achterwege zijn gebleven, stond toch het dorp geheel in feestdos. De verschillende buurtcommissies hadden hunnen eerepoorten opgericht en voorts was op kwistige wijze gezorgd voor de versiering der straten, met sparrepboompjes, gekeurde guirlandes en wat dies meer zij. Het feest werd des morgens ingezet met een muziekuitvoering op den toren der Ned. Herv. kerk. Door den burgmeester, den heer Joh. de Feijter, werd ten aanhoore van een groote menigte een toespraak gehouden, ter herden- king van het feit van den dag terwijl te 8,30 in de Ned. Herv. kerk een herdenkingsdienst werd gehouden door de predikanten der drie gezindten te Zaamslag, en dezen dienst werd opgeluisterd met zang van het gemengd koor. Voorts werd in den voormiddag op de muziektent concert gegeven door de orkest- vereeniging, terwijl te 11,15 door de leerlingen der verschillende scholen eenige feestliederen werden gezongen. Deze trokken daama, voorafgegaan door het muziekgezelschap ,,De Volharding" door de straten van het dorp. Des namiddags werd een uit 13 wagens en groepen bestaande optocht gehouden. Van deze noemen wij in het bijzonder de praal- wagen van de orkestvereeniging, die met recht den eersten prijs verwierf. Ook de ver- sierde boot van de buurt Zaamslag Veer mooht gezien worden, terwijl no. 11 inderdaad ,,een verrassing" vormde, n.l. ,,De Zaam- slagsche schoonheids-Koningin 1930". De jongelui die deze verrassing hadden voor- bereid hadden veel succes, ook om de wijze waarop zij deze uitvoerden. Na de optocht werden gehouden stoelenwed- strijden te paard, en met rijwielen. VervoLgens zakloopen voor jongens iboven de 8 jaar. Te 6,30 vingen concerten aan, door de plaat- selijke vereenigingen „De Volharding", de zangvereeniging „Zingt den Heere een nieuw lied" en de orkestvereeniging ,,Kunst na Arbeid". Deze concerten trokken een groote belangstelling. Vermeld zij, dat op dit tijdstip zeer talrijke vreemdelingen het dorp, dat door zijn mooie versieringen bekend staat, bezochten. Met hetgeen men genoot, stemde ook het mooie weer zeer feestelijk. Bij het invallen der duisternis begon de illuminatie van het dorpsplein, de muziektent en die in de verschillende straten en van winkels en tuinen, De verlichting met lampions maakte, als altijd, nog een mooi effect, maar ook was door enkele winkeliers dankbaar gebruik gemaakt van de eleetriciteit. Onder de particulieren mag zeker genoemd worden de heer J. Scheele in de Axelsche straat, die zijn tuin mooi had laten versieren met electrisch licht. Ook de villa van den burgemeester prijkte in een mooie feestverlichting. Zaamslag vierde op waardige wijze den jaardag der Vorstin. Te 10 uur werd een mooi vuurwerk afge- stoken, dat aan de vele honderden die het aan- schouwden ten zeerste voldeed. De feestcommissie en alien die haar op een of andere wijze steunden, heibben eer van him werk. Het was een genotvolle dag- Heden worden nog volksspelen gehouden. DE FEESTVVEEK TE MIDDELBURG. gehouden, toen uit een brief van zijn ver- loofde bleek, dat de overledene Protestant was. De begrafenis is toen opgeschorst en heeft pas des avonds plaats gehad. Ds, Ruysch van Dugteren, Herv. predikant te Axel, hield daarbij een toespraak in de Fransche taal. SAS VAN GENT. De aanleiding voor de feestweek te Middel- burg was de 50ste verjaardag van H. M. de Koningin, en dus was ook de hoofddag van het feest bepaald op Maandag, toen alom deze vooral voor Zeeland met zijn kroonjaren zoo belamgrijke jaardag werd herdacht. Met klokgelui, koraalmuziek van het Mid- delburgsch Muziekkorps vanaf den Abdijtoren en reveilles werd de dag geopend, en volgde daarop de herhaling van den prachtigen kinderoptocht, die als het ware nog veel beter tot zijn recht kwam dan Zaterdag en werd aanschouwd door nog veel meer per- sonen, die van heinde en ver waren toege- stroomd. Maar het tweede voomame punt van het programma, de historische optocht, is een niet minder groot succes geworden. Het betrof het bezoek aan Zeeland van Prins Willem V met zijn gemalin en Hun drie kinderen in 1786. De vertolking van dit gebeuren, waar- bij zoo volledig tot uiting kwam de trouw aan het Oranjehuis der Zeeuwen ook in moei- lijke tijden is op schitterende wijze geschied. Nadat tiwee vendels Zwitsers voor het Stad- huis den trouw aan de regeering der stad hadden beeedigd, trok een groote stoet van provinciale en gemeentelijke autoriteiten, vertegenwoordigers der verschillende kerkge- nootschappen, edelen, burgers en wezen naar de Rotterdamsche kade, waar met een in een i oud sohip veranderde boot aankwam met de vorstelijke personen. De Prins, de Prinses en de drie kinderen werden voorgesteld door Mr. Baron v. d. Feltz, substituut officier van justitie met zijn echtgenoote en drie kinderen. Na de verwel- koming namen de Prins en de Prinses plaats in een schitterende koets uit den tijd, waarin de optocht speelde en die beschikbaar was gesteld door het museum Lakenhal te Leiden, terwijl de kinderen en de hofhouding ook in oude landouwers plaats namen. De geheele stoet maakte een zeer goeden indruk en werd terecht door ieder bewonderd. Na den eersten ommegang, werd in de raadzaal een receptie door het Prinsenlijk paar gehouden, die door een 600 personen werd bezocht. Door het afstaan van passende stoelen was dit alles ook een schilderachtig gezicht. Des avonds trok de schitterende, ongekende stoet door een ander deel der stad ook nu door tienduizenden gadegeslagen. Het avondfeest bestond uit de uitvoering van oude en rytmische dansen op een podium op de Markt en van plastische standen boven op het dak van den in herlbouw zijnde socie- teit. Ook hier van was ieder nummer geheel ,,af". Duizenden hebben genoten van dit magniefieke schouwspel. Intusschen trok ook nu de vele verlichting aller aandacht weer en tot slot had een fak- keloptocht plaats naar het ruime Molenwater, dat een zee van menschen was tijdens het voor Middelburg haast ongekend groot vuur werk. Het slotstuk was het portret van de Koningin en werd luide toegejuicht. Op den terugweg naar de Markt, had het was reeds na middemacht nog een ont- vangst plaats door den Commissaris der Koningin, die er op wees, dat Middelburg op zeer grootsche en waardige wijze feest heeft gevierd, dank zij de maanden lange voor- bereiding van het bestuur der Vereeniging 7,Uit het Volk—Voor het Volk". Daarvan hebben niet alleen genoten alle Middelburgers, maar ook duizenden uit overig Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland en Z.-Vlaanderen. Onder de plaatsen van denzelfden omvang zal Middelburg zeker een eerste plaats in hebben genomen met deze viering van den 50sten verjaardag van onze Vorstin. SLUISKIL. J.l. Maandag was alhier reeds alles in ge- reedheid voor de begrafenis van den verdron- ken Italiaan G. Barus, waarvoor in de kapel van het Klooster een lijkdienst zou worden Fata Morgana. Wei, wel, mijnheer, aldus een oude Sassa- naar, die zich in dezen, der zonne tijd, ge- moedelijk op een bank in ons nieuwe park, aan de schoonheid van bloemen en sier- heesters en palmen en vreemde boomsoorten te goed deed, wat is het Sas in de laatste jaren toch veranderd. Het was een van die oude voortrekkers, hier overgeplant toen het Sas nog ondanks zijn vroege geboorte een heel klein kruppeltje was, dat spijts alle teedere zorgen aan het ziwakke wicht bestead, ziekelijk en sukkel- achtig gebleven was, totdat op een goeden keer de frissche adem van een opbloeiende industrie het oude mannetje een paar spran- kels van vuriger leven had ingeblazen. En de oude, daar op zijn bank in het zon- netje zittende, was er een van het slag, waarop men toepassen kon de oude woorden: In 't soetste van der meien tijt Als over al die werld wiijt Lover, spruten ende gras, Qwam ic gegaan, daer 't schoone was Spasieren op een water ciaer. Daer die voghelen, sonder vaer (vrees) Bij naturen lude songhen En die bloemelkijn Ontspronghen. Hij had het Sas gezien en gekend, zooals 't vroeger was en thans, nu hij het onder een ander aspect mocht bekijken, kon hij niet be- grijpen, dat in een kort menschenleven de wereld zoo veranderen kon. Vandaar zijn verbazing, uitdrukking vindend in de woor den ,die hem als aan het van deze regelen uit den mond kwamen. Zijt gij dan triestig, dat ge het oude nest zoo goed geconserveerd ziet, vadertje? Triestig, Mijnheer, welneen ik, integendeel, ik ben er bliji om, dat 't zoo vooruitgegaan is. Maar vroeger was 't ook schoon met al die oude vesten en wallen en forten, waar je als jongen zoo echt op z'n jongens kon zwer- ven en je de gard-champetter niet bij je bodi- ment kreeg. 't Was anders geen gemakke- lijke, weetje, en we hadden er zoo'n schrik van dat w'en 'n anderen kant uitgingen als w'm al van verre in't vezier kreeg dege. Kijk, waar we hier nouw zitten, was 'n kreek. Daar hen 'k menige keer ingelege, tot aan m'n heupe in de modder, maar als je dan je broek uitwaschtige en je klompers gekuischt had, begon 't spel weer van voren af aan. Maar nu spreke ze al weer van veranderinge, naar 'k hoor zegge. Zoo, en waarin bestaan die ver- anderingen dan? Wel, ge zult wel gezien hebben, dat ze bezig zijn met den weg aan den ingang van 't Sas. As naar 'k gehoord hen, zou het de bedoeling zijn ook de kaai zoo te maken, maar naar 't schijnt willen de onderhandelin- gen niet goed opschieten. Met het oog op het verkeer zouden ze dien weg willen verbreeden met een fietspad aan weerszijden. Maar dan zouden die oude lindeboomen moeten ver- dwijnen. Die stongen d'r al zoolang als dat ik weet. En om die nu uit te gooie zou toch zonde wezen. Ja, maar als er een betere toestand door ontstaat, als er minder gevaar voor ongeluk- ken door geboren wordt, dan zou 't verlies van die boomen toch niet zoo erg zijn. Er zijn immers al zoo veel oude overblijfselen aan het moderne verkeer moeten ten offer vallen. Bovendien worden die boomen oud en gebrek- kig. 't Gaat daarmee als met ons Vadertje, als we al te zeer in den weg staan, worden we ook opgeruimd. Ja, da's wel waar, maar we trekken 't zoo lang als we kunnen. Nu en dan een lap er op en we kunnen 't weer voor een tiijdlang aan- zien. Zooals met dien ouden stam aan Smit, h6? Dien hebben ze een cementen hart ingegoten. Zoo kan hij nog wel een tijdje mee, maar ik venzeker je, dat z'n uur zal slaan. Daar komt niemand van tussche, 'n boom evenmin als 'n mensch. Neen, dat gaat zoo, en soms eerder dan het iemand lief is; daar moeten we ons in troosten. Misschien gooien ze na verloop van tijd het oude Kanaal nog dicht. Wat zegt u daar, Mijnheer. 't Zal zekers toch geen waar zijn. Dat zou wat moois zijn. Zoo'n gaschiedkundig overiblijfsel uit vroeger dagen, en dat doen verdwijnen! Maak je niet ongerust, Vader, in de eerste jaren gebeurt het niet. Jij zult dat niet meer beleven, en hoef je daarover ook niet te ergeren. Maar kijk eens naar Selzaete. Daar is 't ook getoeurd. En wat 'n schoone boulevard hebben ze daar niet voor in de plaats ge- kregen. Heb je dien al gezien? Jawel, ze zeggen, dat er een kiosk op staat en een oorlogsmonument. Maar dat heb ik niet gezien. Ik ben te oud om zoover nog te komen. Nu, wat zou het dan niet prachtig zijn, als ze dien watenplas ook eens in een boulevard omtooverden, met 'n paar rijen boomen, om onder te wandelen en 'n muziektent midden in het plantsoen en een springfontein met vier leeuwekoppen op zij, ieder toegewijd aan 'n verdienstelijk man als herinnering van 't dankbare nageslacht. F.n zoudt gij denken Mijnheer, dat daar ooit iets van komen zal. Dat kan ik zoo zeker niet beloven, maar 't is een kwestie van tijd en overleg met den Minister van Waterstaat. O, die zal voor zoo'n ruinatie nooit te vin den zijn. Neen, dat geloof ik ook niet. Hoe meer water dat er stajat, hoe liever't hem is. Weet je wel, papa, waarom ze hem zoo noemen Ik denk vanwege het water, mijnheer. Nog zoo kwaad niet, Vader. Je geest is nog altijd frisch. Duister eens, ik zal je eens een rijmpje op dien hoogen bewindsman laten hooren. 't Valt me zoo in, zou je het kunnen onthouden Ik denk het wel, Mijnheer. Nu dan: Men noemt hem Minister van Waterstaat, Die naam is zoo slecht niet genomen, Want zie je, hoe meer water dat er staat Hoe meer hij daarover kan boomen. En staat er het water niet hoog in den [Staat, Dan kan met de lucht hij zich moeien, Daar staat ook 'n boel in, wat zoo'n [Minister van Staat Kan leiden, doen groeien en snoeien. Onthoud het papa en nu stappen we op. 't Is tijd om te gaan knabbelen. We ont- moeten elkaar nog wel eens als 't weer zoo blijft en zullen verder nog eens over andere dingen, die in de toekomst liggen aan 't bespiegelen gaan. Heel gaame, Mijnheer en smakelijk eten! Pareillement, mon ami. AXEL. De 6000e invvoner. Daar reeds eenigentijd bijna iedereen er van op de hoogte was, dat het aantal inwoners tot 6000 zou zijn geklommen, vroeg men zich met belangstelling af, wie de 6000e zou zijn. Maandag werd de geboorte aangegeven van Leuntje Debora Maria, dochter van Pieter Gerard Jonkman en van Maria Verstraten, wonende in de Oosterstraat (geb. Zaterdag 30 Aug. j.l.). Stelle men zich dan ook de verwondering voor bij de gelukkige oudens en grootouders, toen Dinsdagmorgen het college van Burg, en Weth. eerstgenoemden met een bezoek ver- eerde, hun hartelijk feliciteerde en het spaar- bankboekje, waarop een bedrag van 25 was gestort en beschikbaar gesteld door het ge- meentebestuur, ter hand stelde. Vanzelf ont brak het niet aan belangstelling. De Fee s tel y k h eden Maandagavond was de beurt aan ,,Hosanna", dat na 'n muzikale wandeling de kiosk op de Markt betrad en voor een groot publiek eenige nummers ten gehoore bracht'; hoewel de tem- peratuur en voor muzikanten en voor publiek niet erg aangenaam was. Dinsdag concerteerde Concordia". Eerst bracht dit gezelschap nog een serenade aan het echtpaar Scheele. Deze oudjes herdachten n.l. dien dag het zeldzamje feit, dat zij voor 55 jaren in den echt waren verbonden. Met eenige hartelijke woorden feliciteerde de voorzitter van „Corcordia" het jubileerende echtpaar namens de vereeniging. Hij sprak de wensch uit, dat zij nog lang te midden van hen die hun lief zijn, naast elkaar mogen voortleven en zoodoende den dag, waarop zij in den echt zijn verbonden, nog dikwijls mo gen herdenken. Door een zoon van de jubilarissen werd dank gebracht aan Concordia, die tevens de beste wenschen voor Concordia uitsprak. Daama maakte men weer de muzikale wandeling, waarbij door buurten werd getrok- ken, waar nog zelden een muziekgezelschap is doorgekomen en besteeg men de kiosk. In de pauze gaf Orelio ook eenige van haar nummers ten beste. Zij zette op ongewone wijze haar concert in, n.l. toen Concordia de Orelio-marsch speelde, zongen de zangers- (essen) de trio mee. Alle hierboven genoemde gezelschappen brachten op verdienstelijke wijze hun num mers aan het aandachtig luisterend publiek ten gehoore. KOEWACHT. De marechaussee alhier heeft aangehouden en ter beschikking van de Justitie gesteld, den alhier woonachtigen landbouwer L. v. P. als verdacht van bedriegelijke bankbreuk. (Midd. Crt.) EEN VREESELIJKE RAMP. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur heeft op de Loosdrechtsche Plassen een vreeselijke ramp plaats gehad. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een militair vliegtuig naar beneden gestort en terecht gekomen in het zwem- bassin ,,Het Plashuis". Volgens de eerste berichten zijn er 3 dooden en een aantal ge- wonden. Nadere bijizonderheden ontbreken nog. Nader wordt nog omtrent deze ramp het volgende gemeld: Dinsdag waren te Oud-Loosdrecht vier watervliegtuigen, afkomstig van het vlieg- veld de Mok aangekomen. Zij waren in de onmiddellijke nabijheid van het zwembassin ,,Het Plashuis" gemeerd. Te ruim 2 uur zouden de vliegtuigen weer vertrekken. Als eerste vliegtuig startte het watervliegtuig W 54. Door tot nu toe onbe kende oorzaak is het vliegtuig direct na den start neergestort. Het kwam boven op den springtoren van het zwembassin terecht. Het toestel zoowel als de springtoren werden vernield. De overblijfselen kwamen gelukki- gerwijze buiten het zwembassin terecht, waar weliswaar ook zwemmers waren, doch niet zooveel als in het bassin. Indien de overblijf selen van het toestel in het bassin waren terechtgekomen, dan zou de ramp nog veel emstiger dan thans zijn geweest. Het vlieg tuig was bemand met een luitenant-waar- nemer en een korporaal-vlieger. Beiden wer den gedood. Op den springtoren bevond zich, toen het vliegtuig daarop viel, een jongen. Deze is verdwenen en men neemt aan, dat hij met het vliegtuig in het meer gestort en ver- dronken is. Er zijn dus door deze ramp 3 personen gedood. Een gedeelte van de overblijfselen van het vemielde vliegtuig kwam terecht op den vleugel van een der andere watervliegtuigen die nog gemeerd lagen. Een luitenant-waar- nemer, die op het vliegtuig stond ,werd ge- troffen en gewond. De vleugel knapte af. De ramp veroorzaakte een groote conster- natie. Onmiddellijk werden de autoriteiten gewaarschuwd, alsmede de geneeskundige dienst van Utrecht. VOET VERBRIJZELD. De landbouwer Aupperlee te Middelburg is uitgegleden en terecht gekomen in het ronsel van een stoomdorschmachine, waardoor zijn eene voet werd verbrijzeld. Hij is naar een der ziekenhuizen te Rotterdam gebracht. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Vrijdagavond is in de Maas te Stein (L.) de 35jarige mijnwerker J. Scheepers bij het baden verdronken. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. OP SLAG GEDOOD. Toen de 21jarige G. Gankema Zaterdag- avond, terwijl hij melk vervoerde naar de zuivelfbriek te Bathmen, op den Rijksweg met zijn melkwagen reed, sloeg zijn paard op hoi. Gankema kwam met zijn borstkas tusschen den zwaarbeladen wagen en een boom. Hij was op slag dood. KWAJONGENS. Zondag moest de Groningsche politie in grijpen in een geval dat emstige gevolgen had kunnen hebben. Drie bengels van onge- veer elf jaar liepen bij de Lodewijkstraat op de spoorrails. Bovendien haalden zij een wissel over, maar omdat het een zijspoor betrof, dat op Zondag niet gabruikt werd, heeft dit geen gevolgen gehad. De jongens zijn naar het politietaureau gebracht, waar zij later door hun ouders zijn afgehaald. ZWARE FABRIEKSBRAND. Zaterdagavond 8 uur werd de Bredasche brandweer opgeroepen voor een zeer zwaren brand in de suikerfabriek der Centrale Sui- ker-Maatschappij aan de rivier de Mark. De brandweer rukte met vol materiaal uit. Om 9 uur vreesde men, dat de geheele faJbriek zou afbranden. De bestnijding die met alle kracht en zeer spoedig ter hand werd geno men kon niet verhinderen, dat twee gebouwen afibrandden. Aan de overzijde is een filiaal gevestigd van de Bataafsche Petroleum- Maatschappij. Daar de wind in deze richting was, rees groote bezorgdheid dat vonken zou den oveuwaaien. Gelukkig werd hier geen onheil gesticht. Na twee uur blusschingswerk was men den brand meester. De schade, die een ton be- draagt, wordt door verzekerdng gedekt. MOORDAANSLAG TE CULEMBORG. Te Culemborg is Zondagavond omstreeks 10 uur de Rozenstraat in opschudding ge bracht door moordgeroep. Een zoon pleegde een moordaanslag op zijn bijna 66jarigen vader. Hij bracht hem met een scheermes twee diape sneden toe, n.l. in den hals en achter het oor, terwijl een over den rug niet tot de huid doordrong. Het slachtoffer liep met een stoel naar buiten ter achtervolging van den dader. Dr. Wachters achtte opne- ming in het iziekenhuis vanwege de zware bloeding noodizakelijk. De daad moet gepleegd zyn onder den invloed van sterken drank. Redenen moeten gezocht worden in doorloo- pende huiselijke twisten. De dader is om half twaalf door de politie op straat gear- resteerd. BIJ HET SPELEN VERDRONKEN. In het gezin van N. K., wonende aan de Melklaan te Velsen, werd des avonds een 7jarig zoontje vermist. Het kind was des middags gaan spelen. Lang werd gezocht, doch de jongen niet gevinden: Den volgenden middag vond me.i zijn lij'kje drijvende in het Noordzeekanaal. Vermoedelijk is het kind bij het spelen te water geraakt. EEN FAMILIEDRAMA. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks halftwee werd naar de N. R. Crt. meldt, de waarnemende commissaris van politie te Breda, de heer Van Mansveldt, ge waarschuwd, dat er in het huis aan de Ter- heydestraat no. 30, in de z.g. vinkenbuurt, een lijk lag en vermoedelijk moord was ge pleegd. Onmiddelliijik werd een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat het lijk was van den 50jarigen huisschilder Eduard Wolfs, dat in een plas bloed onder aan de trap lag. Er werd vastgesteld, dat de buitendeur was geforceerd, de deurstijl, waarin het slot is bevestigd, was losgerukt, en er waren vier ruiten ingeslagen. Het genoemde huis is alleen bewoond door het gezin W., bestaande uit man, vrouw en 8 kinderen. De verhouding in het gezin was zeer slecht. De officer van justitie, Mr. E. baron Speyaardt van Woerden, is onmiddellijk ge waarschuwd en heeft direct een onderzoek ingesteld. Dr. Hulst uit Leiden is telefonisch ontboden en heeft de sectie verricht. De verslagene stond bij de politie wegens herhaaldelijke "dronkenschap ongunstig be kend. Bij het voorloopig onderzoek zijn vier huis- genooten van hem en vier andere getuigen gehoord. Hierbij is gebleken, dat de verslagene Vrij- dag een ernstigen huiselijken twist heeft ge had, waarbij hij zijn vrouw heeft bedreigd en mishandeld. Zaterdagnacht is hij omstreeks 1 uur onder invloed van sterken drank thuis gekomen, en vond hij de deur gesloten. In zijn woede heeft hij vier ruiten ingeslagen en de deur inge- trapt. Zijn vrouw en dochter, die beneden sliepen, zijn naar boven gevlucht in de kamer van den 16jarigen zoon Eduard. Het slacht offer is zijn vrouw, dreigend met een stoel, aohterna gegaan en is boven aan de trap door zijn zoon tegengehouden. De zoon heeft hem den stoel ontrukt en hem daarmee een slag gegeven, waardoor hij achterover van de trap is gevallen. De moeder was intusschen op het dak ge vlucht. Zij is later door een buurman met behulp van een ladder uit haar netelige positie verlost. De 16jarige zoon is als verdacht van dood- slag door de politie aangehouden. Hij heeft onmiddelliijik bekend, waarbij hij verklaarde, dat hij uit zelfverdediging en tot bescherming van zijn moeder heeft gehandeld. Hij is in voorloopige bewaring gesteld. MOORD TE HARDEGARIJP. Het dorp Gardegarijp in Friesland is naar het Alg. Hbld. meldt, Zondagavond in op schudding gebracht door een moord, waar- van de landbouwer een bekende houder van een stal voor harddraverijen, de 36jarige J. K. van der Veen het slachtoffer is geworden. Geruimen tijd geleden heeft de ongeveer 23jarige fabrieksarbeider G. Douma bij ge- noemden landbouwer de ruiten ingegooid. Hiervoor was Douma veroordeeld en dezer dagen zou hij zijn straf ondergaan. Om zich te wreken op Van der Veen begaf Douma zich Zondagavond met twee vrienden naar de boederij van Van der Veen. Hij drong op het erf en de landbouwer, die bevreesd werd, ging per auto hulp der politie halen. Hiji keerde met den Rijksveldwachter J. Visser naar zijn erf terug. De politieman hield zich aehteraf en zeide tot den landbouwer, dat deze de drie jongemannen moest gelasten het erf te ver- laten. De boer deed zulks, doch de drie bel- hamels wenschten hieraan geen gevolg te geven. De rijksveldwachter sprong toen naar voren en gelastte het drietal het erf van den landbouwer te verlaten. Hoe de zaak zich verder heeft afgesipeeld, staat niet geheel vast. De veldwachter heeft twee van de drie jongemannen aangevat om hen te verwijderen of is door hen aangevallen. Na een worsteling wist hij beiden van het erf te verdrijven. Intusschen was G. Douma ech- ter op den landbouwer toegesprongen en had hem met een dolkmes van 30 a 40 c.M. lengte een steek in de hartstreek toegebracht. De man viel neer en was bijna onmiddellijk dood. Een der beide andere jongemannen liep weg. De tweede ging evenwel assistentie halen van politie en dokter Bontekoe. Toen deze ter plaatse kwam was de landbouwer reeds overleden. De dader werd door den rijksveldwachter gegrepen met het dolkmes nog in de hand. Het lijk en de gearresteerde dader werden naar de marechaussde-kazeme te Quartebras overgebracht. AUTO-ONGELUK BIJ SITTARD. In den nacht van Zaterdag op Zondag om streeks efen uur is op den Rijksstraatiweg Noord te Sittard, waar de weg een gevaar- lijken draai maakt onder 't spoorwegviaduct door de 32jarige ongehuwde monteur Schols uit Sittard met een auto verongelukt en op slag gedood. Hij kwam in zeer snelle vaart uit de richting Roermond en passeerde een andere auto, waarvoor hij zijn licht moest minderen. Toen hij weer groot-licht had, zag hij recht voor zich het steenen viaduct, en kon hij de scherpe bocht onmogelijk meer halen. Hij is toen recht door gereden, vermelde een houten omheining, botste daama tegen een steenen kilometerpaal, waardoor het achter- wiel vernield werd, verdween in een greppel en sloeg vervolgens te pletter tegen den dijk van het viaduct. Eenige spoorwegarbeiders zagen het ongeluk, haalden den chauffeur onder den vernielden wagen uit en brachten hem naar het Fransche klooster te Sittard. Hij was vreeselijk verminkt aan hoofd en aangezicht, en gaf spoedig den geest. Zijn lijk is in beslag genomen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2