OSTER' De Warmte Feuilleton-vertellingen. Ol die Rugpijn! RugpijnNierenPillen Laatite Berichten. SPORT. GRMERGTF BEBICBTEV. BRABANTSCHE BRIEVEN. MOORDAANSLAG TE HEERLEN? SCHEEPVAARTBEWEGING. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. WISSELKOERSEN. HOOGWATER TE TER NEUZEN. veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig. Mijnhardt's Zenuwtabletten maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ZONDAG 31 AUGUSTUS 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9% u., geen dienst, 2 u., Ds. Herma- nides, van Hulst. Koek. 9% u. en 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. G. van Dis. -as van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. ilippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houteu Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9y2 u. en 2y2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 5% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% u. en 2% u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 6% u., Evangelisatie. B.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. DE ZWEMTOCHT OVER DE ZUIDERZEE. De zwemtocht over de Zuiderzee van mevr. Brouwer en den heer R. Kuiper is gedeeltelijk geslaagd. Mevrouw Brouwer is er in geslaagd den kop van de geleidam van het Krabbegat te Enkhuizen te bereiken. De heer Kuiper heeft den tocht 600 meter te voren opgegeven. De zwemmers zijn Woensdagmorgen pre- cies te 7 uur te Stavoren in zee gegaan. De tocht duurde evenwel langer dan verwacht was. Mevr. Brouwer was bij Enkhuizen zeer goed in conditie. Zij is 8 uur 46 minuten en 42 seconden in het water geweest. De heer Kui per, die heeft moeten opgeven, was zeer uit- geput. Ulrvenhout, 26 Augustus 1930. Menier, Gij mot me toch 's zeggen, amico, waar 't toch alle-. maal aan leet, teugeswoorig, dat de menschen teu- genover mekaren zoo vergimd on- vrindelijk zijn! Keb't daarover al meer willen em- men in m'nen brief, maar dan docht ik weer, „ollee, Dre, ge zul 't 'n bietje zwart bezien: 't hee meschient wel aan oew eigen geleeen van den mergen, da Jan, Piet of Klaas zoo onvrindeliijik is gewiest, teugen oew!" Waant, niewaar, 't is 't eerste wa me leeren: ge mot altij 't eerste bij oew eigen beginnenEn zonder nouw m'n eigen 'n plumke op m'n eigen hoed te steken: keb da-d-altij as 'n heel wijze les, as 'n heel goei beginsel in 't leven onthouwen en toegepast. Keb er dan ok dikkels plazier van beleefd, dikkels! Maar en daar wouw 'k 't deuzen keer 's over emmen: waar zouw 't nouw van- daan komen, da ge da plezier bekaanst nie- meer ondervindt! Waar zou 't nouw vandaan komen, dat as 'nen mensch 's vrindelijk op oew afkomt, en ge bij oew eigen denkt: ollee, da's weer 's 'nen ouwerwetschen, netten kaerel, da ge dan dalek, of wa later in de gaten krijgt, dat die vrindelijkheid olleen bedoald was om wa bij oew te leenen of beter van oew te worren! Waar zou 't vandaan komen, teugeswoorig, ~da-ge op 't yrindelijkste briefke, 'n goei- bedoeld protje, 'nen gemoedelijken goeiendag en zoo, da ge daarveur trugknijgt: gin ant- woord, 'nen snaauw of 'n leugentje. Waant amico o, keb ik dikkels zelvers de pe over in, wezenlijk waar jonk, da 'k teugenovar 'nen mensch staat, die vriendelijk doet, oew op oew eigen schouwer klopt, „amico" teugen oew speelt en Dre veur en na staat te ouwewijven, terwijl ge op 't zelfste mement aan z'n ogskes ziet, dat ie oew staat te belaaitafelen! Dat ie oew bedriegt. Amico, waar is da veur. As 'k 'n hekel aan iemand eb, dan zeg ik 'm da-d-in z'n gezicht. Of ik gaai 'm uit d'n weg en laat 'm naar d'n ge-wit-wel loopen! En 't is teugeswoorig: as d'n eene van d"n aandere denikt: ,,keb oew nie noodig", dan wordt d'n aandere behaandeld as 'n hopke smurrie. Allemaal piek en pook! Afgunst! En n6g is: waardm dan toch! 'k Moest van d'n mergen in de stad efkes op 'n kantoor zijn, om d'n baas te spreken. 'k Zal verders gin namen noemen. 'k Zette m'nen gruuntenwagel zoolaank wa schoor, teugen 'nen baand van de stoep, zee: ,,koest Blek, leggen" en gong dan naar binnen. 'k Wier ontvangen deur 'nen menier van de om- mebij veertien, veftien jaren, die op me-n-af kwam en zee: „enn?" Meteen keek ie naar m'n klompen, en laankzaam ,,liepen" z'n ogskes omhoog, tot aan m'nen nek. 'k Sting effen verbouwereerd te kijken, waant die apen, amico, die kunnen 'nen ouweren mensch dikkels behaandelen dat ie 'r beduusd van wordt. Toen zee-t-ie: „nouw?" 'k Docht: zou 'k oew 'n watjekouw om oew ooren geven da-d-eel oew kufke in de we£r gaat, of zou 'k maar doen of ik gek ben. Ik bleef verstaan- dig en hiew me dus gek! „Is d'n petroon d'r al?" vroeg ik. „Menier?" zee-t-ie, „wocht dan effe, za' k's zien veur oew". En as 'n heel klein, jonk Duitsch ginneraaltje keerde-n-ie z'n eigen sneidig om en liet me verders staan. Hij kwam weer trug en zee: „waar is 't veur?" ,,Da ga-d-oew nie aan, ventje", mokte-n-ik 'm duidelijk, „maar zeg maar aan oewen petroon da'k centen koom brengen!" Da-d-had z'nen baas zekers geheurd, waant ineens kwam ie d'n gang opgerend en zee: „Kom binnen, kom toch binnen, menier Dre!" „Ga zitten, ga zitten en eh... juffrouw Schijvers, ga nog 's kijken of 'r koffie is veur menier! Ge lust toch wel 'n kommeke, Dre? Rooken?" Amico, as 'k vruuger zoo ontvangen wier, dan dee me da goed! Dan wiest ik nie wa'k allemaal trug zouw doen veur vrindelijk- hedens en dikkels beloofde-n-ik dan .ok 'nen haas of 'n benneke erebeesjes te zullen sturen. navenaant as d'n tijd van 't jaar meebrocht. Maar teugeswoorig ben 'k nie op m'n gemak as ze d'r eigen zoo uitsloven veur me. Dan denk ik: ,,goeie genade, wa-d-haangt er nouw weer boven m'n hocxfid" Waant da-d-emmen ze mij wel geleerd na heel veul schaai: niks zoo duur as sigaren en kommekes koffie, die ge veur niks krijgt! En niks zoo lekker as 'n pepke tebak uit oew eigen builtje. „Menier", zee ik, „mokt asteblieft gin druktes veur me, waant m'nen wagel sta buiten alleen; 'k kan 'm nie te laank laten staan". Toen moes da klein menirke da me zoo deftig ontvangen had, binnenkomen en op d'n wagel gaan letten. ,,Jonk", zee ik teu gen 'm, ,,onder de maand mee snijboonen leg gen de pirkes, nimt er maar 'n paar van." ,,Hoef nie" zee-t-ie! En net wou 'k teugen z'nen baas zeggen- „wa-d-is toch veur 'n lammelingske," toen hij zee: „da's toch zo'n aarig, rap ventje, Dr<5!" „Zoo," antwoordde-n-ik maar, „da zou-de zoo op 't eerste gezicht nie zeggen!" Maar laat ik oew zeggen, amico, da-d-onze jongste bediende, onze koeischeeper mee z'n kdompkes, veul beleefder is as da menirke en as g'ooit's op m'nen hof komt, da ge da-d-ok wel merken zult. En as ie da nie was, wel, dan kreeg ie van mijn of van Trui, z'n loon en 'nen schup onder z'n ge-wit-wel, dat ie mid den op d'n weg sting naast m'nen hof! ,,'k Koom betalen," zee ik teugen d'n pe troon, ,,'t is d'n tijd," en 'k mokte m'n vest los en graafde naar m'n portefullie. „Maar 'k staai er niet op te wochten, Dre," en toen zette-n-ie groote oogen en stak z'n lippen veuruit, „gij zijt er wel goed veur, horre!" en onderwijle pakte-n-ie 't kwe- taan-sieke, da-d-al laank klaar lag! k Zee maar niks, lee m'n segorke weg en telde de pampierkes netjes veur'm uit. ,,Da's gepast zee-t-ie en scheerde de buljetjes weg en slingerde ze in 'n laai van-z'nen buroow. „Juffrouw Schrijvers," riep ie, ,,keb oew 't eerste kwetierke nie noodig" en de juffrouw whs al weg, veur ie uitgeprot was. Da kunsje kende ze. „Ziezoo," docht ik, ,,nouw mot ik m'n segorke en m'n kommeke koffie betalen," maar 'k liet niks merken; 'k ben mehr in de stad gewiest, amico! „Dre", zee-t-ie, en hij gong er echt gezellig bij zitten, „Dr6ollee, nim-d-'n nuuwe jonk" en 't segarenkistje kwam weer veur d'n dag". „Neee," zee ik, „veur gin duuzend gulden, en 'k sting meteen op. ,,'k Mot naar m'n klaanten, menier, die zitten op de gruun- tes te wochten, ee!" Toen kneep ie z'n oogen 'n bietje toe; om z'nen mond kwam 'n gemeen trekske en toen lachte-n-ie heel erg vrindelijk en zee: ,,'k zal oew nie laanger ophouden, Dre." Hij gaf 'n haand, 'n akelek zocht haandje, net klei, en zee: ,,tot ziens, beste kerel!" En toen 'k buiten kwam, amico, had Blek ruzie mee da kleine menirke, die stiekum aan de pirkes had willen zitten. Toen he'k 'm 'nen schup gegeven mee d'n teut van m'nen klomp, dat ie meteen 't kantqpr invloog. ,,Kaffer," schold ie! Da was zooveul as de korting op m'n kontaante betaling, denk ik. Maar toen 'k d'n goeien Blek gerust stelde en 'm in z'n eerlijke, trouwe oogen keek, toen kreeg ik toch weer 'n veul frisscher gevoel over me. „Veuruit, Blekske", zee ik, „op- schieten jongen, "dan kunnen me weer gaauw naar huis!" En toen me na 'n paar uurkes weer op onze retoer gongen, toen kwam ik d'n menier teu gen in 'n schoone autoow en ree ie mee z'nen wagel bekaanst mijnen wagel aan. Mee z'n haand wuifde-n-ie bonzjoer en z'n oogen zeeen: (vier letterkes!) Zoo doen ze teugeswoorig mee'nen mensch, die z'n ver- plichtings nakomt, amico! Toen 'k van den middag op 't laand sting te werken, 't weer was zoo schoon da'k de leste zes weken rengel heelegaar vergeten was, toen spulde me da stuk van van d'n mergen maar allemaal deur m'n hoofd. Maar na-d'n middag, toen 't zonneke zak- ken gong, toen 't bosch as rooi-koper te gloeien sting; toen 'k achter op d'n erft in Trui d'r hofke kwam, waar de zonneblommen, ver boven m'n hoofd uit, in zuutgelem bloei stingen; waar de gestekte graniejumplantjes in vollen bloei op rijen in de phrkskes vurig rood as vlammekes teugen *t gruun aanleun- den; de leste dalia's as 'nen vust zoo groot, bogen op 't zochte windeke, toen he 'k die muiizennesten uit m'n hoofd gegooid en t zelfde gedocbt as dieen vent in die autoow... van d'n mhrgen! En keb 'n pepke aangestoken, Trui teugen d'r dikste gedeelte geslagen en d'n goeien Blek oveir z'nen kop gerooschen dat ie me lekker van zuiver vrindschap! waar k nie aan hoefde te twijfelen. Enhij hee nog nooit biji me geleend! Amico, "k schei d'r af. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRe. VERDRONKEN. Woensdagmiddag is te Bergen aan Zee een jongeman, genaamd P. bij het baden verdron- ken. Zijn lijk is eenigen tijd later aangespoeld. Woensdagavond liet de 19jarige E. uit Vught zich in een kano op de Dieze voort- sleepen. De kano sloeg om. E. verdronk. Nabij de stuw te Borgharen, Maastricht, verdronk Dinsdagmiddag de Duitscher P. W., die ter plaatse in de Maas was gaan baden. Te Rijpwetering is het 5jarig zoontje van den heer van 't H. bij de ouderlijke wo- ning te water geraakt en verdronken. ERNSTIGE MISHANDELING. In den nacht van Woensdag op Donderdag is de Oude Zijds Achterburgwal te Amster dam in opschudding gebracht doordat een man een aanslag pleegde op zijn vrouw, met wie hij in onmin leefde. De vrouw, een dertig- jarige Belgische, uit Luik afkomstig, had, al- dus het Volk, haar echtgenoot, een Duitscher, van ongeveer gelijken leeftijd, straatverkooper van Berliner bollen, verlaten en haar intrek genomen in een bordeel aan den Achterburg wal. De man had reeds alles in het werk ge- steld om de vrouw in de echtelijke woning te doen terugkeeren, maar hij was daarin niet geslaagd. Woensdagavond zocht hij haar an- dermaal op. Zijn vrouw zat achter een open- geschoven raam van het perceel en zij wei- gerde wederom met hem mee te gaan. Na een korte woordenwisseling haalde de man plotseling een voorwerp te voorschijn, dat hij met kracht in de richting van zijn vrouw wierp. Het voorwerp bleek een flesch gevuld met zwavelzuur te zijn. Het bijtende vocht trof de vrouw in het gelaat, aan de borst, alsook aan beide handen, doordat zij een afwerende beweging had gemaakt. De vrouw werd in vrij ernstigen toestand per auto van den geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis vervoerd en daar ter ver- pleging opgenomien. De dader werd vrijwel ter plaatse door op het tumult toegesnelde agen- ten van politie gearresteerd en naar het bu reau Warmoesstraat overgebracht. Daar is de man, die in min of meer overspannen toestand verkeerde, in bewaring gesteld. DE „GRAF ZEPPELIN' NEDERLAND. NAAR Naar gemeld wordt, ligt het thans in de bedoeling, dat het luchtschip „Graf Zeppe lin" naar Nederland zal komen op 11 Octo ber en dan een landing op Schiphol zal uit- voeren. Een definitieve beslissing wordt echter eerst de volgende maand genomen. IN DE BINNENLANDEN BIJ EGMOND OP DE LEEUWENJACHT. Dinsdagavond liep naar het Alg. Hbl. meldt te Egmond aan Zee het gerucht, dat bij het te Alkmaar overladen van de wilde dieren van een circus twee leeuwen op het station zouden zijn ontsnapt. De beide roof- dieren, die blijkbaar naar een Noordzeebad verlangden, zouden op stap zijn naar Egmond. De gemeenteveldwachter te Egmond aan Zee waarschuwde den burgemeester, die begrijpe- lijk door dit bericht eenigszins ontsteld was. De veldwachter raadde de bevolking aan de kinderen binnen te houden. De rijksveldwach- ter van Egmond-Binnen en Egmond aan Zee trokken, als echte leeuwenjagers, met kara- bijnen gewapend, de binnenlanden van de Eg- monder Meer in, waarna weldra de gerust- stellende mededeeling kwam, dat alles op een vergissing berustte. DIEFSTAL IN HET POSTKANTOOR TE RUMPEN. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is een diefstal gepleegd in het postkantoor te Rumpen, gemeente Brunssen. Er was den vorigen avond een bedrag van ongeveer f 4000 enkel aan bankpapier in het postkantoor weg- gesloten. Bij het openen, Woensdagmorgen, van het kantoor, vond de kantoorhouder het geldkistje, waarin dit bedrag was weggeslo- ten, open en ledig staan. Al het geld was gestolen. Van braak werd echter niets be- speurd. Volgens voorschrift had een der be- stellers geslapen in een kamer die aan het postkantoor grenst; van eenig rumoer had hij echter niets bemerkt. Het postkantoor is geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 7 uur. Na 7 uur komt er een besteller voor den telefoondienst tot 9 uur. Van dit uur tot 'is morgens half zes is steeds een nachtwaker in een aangrenzende kamer aanwezig. Wanneer deze heen gaat blijft het kantoor tot 8 uur des morgens onbeheerd. Wij vememen, dat de administrateur van het postkantoor, wiens woning zich in het- zelfde pand bevindt en die eenigen tijd gele- den geschorst is, door de marechaussee is aangehouden. Het onderzoek duurt nog voort. (N. R. Crt.) DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Zaterdagavond ongeveer kwart over 10 was de dienstbode A. M. B. van den slager Z. te Geldrop, bezig met het schoonmaken van den winkel. Bij het poetsen van de elec- trische vleeschsnijmachine kwam zij op nog niet opgehelderde wijze in aanraking met den electrischen stroom. Op haar noodkreten isnelden de slager en zijn vrouw toe; zij vonden haar over de machine hangen. Van Z. trok haar ervan af en kreeg een hevigen schok, doch kwam met den schrik vrij. Het meisje is vrijwel on- middellijk daarna aan de gevolgen overleden. A ANR ANDIN G. Nadat Vrijdagavond twee bewoners van de Lepelstraat te Bergen op Zoom den heer S. die in gezelschap van een meisje aan het wan- delen was in de bosschen van Halsteren had- den overvallen, waarbij zij, na S. bewuste- loos te hebben geslagen met het meisje onze- delijke handelingen hadden gepleegd, zijn zij Zaterdagavond door de marechausisee te Ber gen op Zoom gearresteerd. In den loop van Zondag hebben zij een volledige bekentenis af- gelegd. Zij zijn Maandagmorgen overge bracht naar het huis van bewaring te Breda en ter beschikking van de justitie gesteld. S. J. M. van O., huisvrouw van W. A. -T., van wien zij gescheiden leeft, heeft bij de politie te Heerlen aangifte gedaan, dat haar man Zondagavond 10.15 te Heerlerbaan op haar een moordaanslag heeft gepleegd. Hjj zou dit gedaan hebben door een vuurwapen op haar te richten en dit af te schieten zon der haar te raken. J. is voortvluchtig. Om- trent de oorzaak tast men nog in het duister. INBRAAK. Ten huize van den kweeker Th. v. d. K. aan den Kruisweg te Monster is ingebroken. Uit een brandkast is ongeveer 14.000 gestolen. GEVAARLIJK SPEELGOED. Bij het spelen met lucifers geraakten Dins dagmiddag de kleeren van een 5-jarig jon- getje in de Kalfjeslaan te Nieuwer Amstel in brand. Alhoewel men er in slaagde, het vuur spoedig te dooven, bekwam de kleine echter nog dusdanige brandwonden, dat hij onmiddellijk naar een ziekeninrichting moest worden overgebracht. EEN KRANIGE REDDING. Dezer dagen passeerde op de Maas te Roer- mond de sleepboot ,,Gordie" met vier schepen, naar „Schuttevaer" meldt. De parlevin- ker Huber Zormar was juist bezig met aan de vrouw van het tweede schip, schipper M. H. Vossen, groenten te verkoopen, toen het tienjarig dochtertje van dien schipper over- boord viel. In het volgende oogenblik spoelde het kind onder de motorboot van den parle- vinker door en werd door de zuiging van het schip naar beneden getrokken. Zormar be- dacht zich geen oogenblik, sprong gekleed te water en wist het kind op zij onder het schip uit te halen. De vader van het kind, door het gegil van zijn vrouw opmerkzaam gemaakt, liet zijn roer los, sprong in een oogwenk in zijn roei- boot en wist nog net bijtijds bij den redder te komen, die met den dood worstelende, het kind boven zich hield en uit de zuiging van de snelvarende schepen trachtte te komen. Ondertusschen had kapitein Piet van Thuil van de sleepboot „Gordie" de boot losgegooid, voer met een prachtige manoeuvre terug en terwijl hij op ongeveer drie meter van het tweeds stuurlooze schip was sprong de machi nist op het stuurlooze schip „Catharina", en wist nog juist te voorkomen dat er ook mate- rieele ongelukken gebeurden. Twee uur daarna, toen alles goed was af- geloopen, werd den redder, door de in Roer- mond liggende rachippers en vele burgers hulde gebracht voor zijn onverschrokken daad. HOE ROEIT MEN EEN MIERENNEST UIT? Als men een mierennest kan bereiken, stopt men tegen den avond, bij groote warmte ook overdag, of bij regen, als dus de meeste mie- ren thuis zijn, alle in- en uitgangen op een na dicht. Door deze eene opening tracht men een der volgende stoffen in het nest te bren gen: kokend water in overvloed, brandende zwavel, zwavelkoolstof of een sterke oplossing van potasch of ijzervitriool. Bij het gebruik van zwavelkoolstof zij men bedacht op de brandgevaarlijkheid van den damp, die langs den grond strijkt Men kan ook droog Parijsch groen of Lon don purper in de gangen strooien, opdat de mienen het giftige poeder in het nest sleepen, waar onwillekeurig het broed (de larven) wordt vergiftigd, waardoor de kolonie uit- sterft. De mieren kunnen worden vergiftigd door een der volgende mengsels gereed te zetten in een pot, die op een droge plek tegen een muur wordt geplaatst en die met geperfo- reerd perkamentpapier is dichtgebonden. Gist met suiker of honing; 1 ueel potasch-oplos- sing van 10 met 1 deel honing; stroop met 0.2 arsenicum, of, als men dit vergift niet kan bekomen, met 0.5 loodarsenaat of 0.1 Parijsch groen. Er moet natuurlijk de noodige aandacht worden geschonken, dat deze stoffen niet door kinderen of huisdieren kunnen worden genut- tigd. In gevallen, waarin haar gebruik geen aanbeveling verdient, kan men beter een pot of flesch tot den rand in den grond graven en gedeeltelijk vullen met een suikerhouden- de vloeistof (ook honingwater is goed), waar in 'n scheut brandewijn of andere alcohol wordt gegoten. De mieren zijn, evenals bijv. wespen, bijen, enz. „alcoholisten", die door den geur worden gelokt, zich zonder beden- ken in het zoozeer begeerde vocht begeven en verdrinken. WRAAK Op het buitengoed van den Hamiburgschen koopman Schliemann te Grossensee ontdekte men Maandagochtend dat de telefoon afge- sneden was. Bij het onderzoek vond men in de slaapkamer een bom, die door het raam m de kamer geizet moet ziijn, en waaraan een lont was verbonden, die gebrand had, doch was uitgegaan. Buiten het huis lagen nog meer boomen. Toen mevrouw Schliemann het ongeluk had op zoo'n bom te trappen, ont- plofte deze en rukte haar de rechterhand af. De ongelukkige is dadelijk naair het zieken- huis te Hamburg gebracht. Men denkt met een uiting van wraak te doen te hebben. Het Hamburger Fremdenblatt meldt dien- aangaande, dat Schliemann eenigen tijd ge- leden een dreigbrief heeft ontvangen, waarin 25.000 mark van hem werd geeischt. Door middel van een advertentie moest hij zijn be- reidwilligheid toonen. De advertentie is ook geplaatst, doch men is er niet in geslaagd de afpersers te vinden. RISICO OP ZEE. Een commissie, ingesteld door de Kamer van Scheepvaart van Groot-Brittannie, heeft de wensohelijkheid onderzocht van nieuwe maatregelen voor bescherming van de belan- gen van reizigers op zee, en tevens die van de scheepvaart-ondememingen. Ze stelt in haar rapport voor dat zeevarende naties een ver- gelijk zullen sluiten voor verplichte venzeke- ring van passagiers op schepen. De gevaren voor leven en eigendommen op zee zijn niet zoo groot als voorheen, maar zijn er uiteraard nog. De groote scheepvaartondememingen in de voomaamste zeevarende landen nemen alle veiligheidsmaatregelen, welke mogel|ijik zijn, maar kunnen niet altijd voorkomen, dat tevens verloren gaan, door aanvaringen en andere ongelukken. Vooral aanvaringen scheppen vaak omstandigheden, waarin schadevergoeding of compensatie voor ver- wanten van omgekomen reizigers niet kan worden verkregen. Er zijn gevallen geweest waanbij een groot passagiersschip zonk met verlies van levens door aanvaring met een kleine boot van een ondememing, die finan- cieel niet sterk genoeg was om schadeloosi- stelling te betalen. Niet lang geleden bijv. werd een Britsch passagiersschip met eenige passagiers en opvarenden naar den bodem der zee gezonden door een kleinen vracht- vaarder van andere nationaliteit. Men had geen verhaal op de reeders, die bovendien voorkwamen, dat het schip in Engeland in beslag werd genomen door het niet meer naar Engelsche havens te zenden. Het werd later aan een andere ondememing verkocht en had toen het ten slotte weer in een Engelsche haven aankwam, een geheel nieuwe beman- ning. Door de invoering van een intematio- nale regeling, waarbij voor iederen passagier op zee een goedkoope vorm van verzekering zal worden ingevoerd, hoopt men in de naaste toekomst dit kwaad te verhelpen. Het zou dan verplichtend worden gesteld op den prijs van het reisbiljet een premie te heffen voor verzekering van den passagier, tegen de aan- gegeven risico's. WAARTOE GIERIGHEID LEIDEN KAN. De Fransche bladen maken melding van een afschuwelijk staaltje van gierigheid van een boer te St. Malo. De man, Jean Jonquad, blijkt zijn halfwijeen zoon, die nu ruim 20 jaar is, jarenlang opgesloten te hebben ge- houden in een speciaal voor dit doel vervaar- digde kooi. De ongelukkige lag daar aan een ketting, zoodat hij thans niet meer loopen kan en geen woord meer spreken. Toen jaren geleden de jonge Henri ver- dween, vertelde de vader aan de buren, dat zijn zoon er op uit was getrokken om zijn for- tuin te maken. In werkelijkheid had de vader den knaap, die niet kon werken en dien hij niet voor niets te eten wilde geven, opge sloten in zijn kooi, waar hij hem nu en dan wat afval bracht. Henri is nu ontdekt door gendarmen, wier aandacht werd getrokken door vreemde kreten. Toen de vader werd gearresteerd, beklaag- de hij zich bitter, dat nu niemand naar het vee en de paarden zou omkijken en dat hrj geld zou moeten uitgeven voor een advocaat! Rugpijn kan een waarschuwing zijn, dat uw nieren verzwakt zijn. Om dc ellendige last te doen verdwijnen en pijn te verlichten, dient gij de oor zaak van de kwaal weg te nemen en de nieren te versterken. Nieraandoeningen komen voor op elken leeftijd en de emit voortkomen- de kwalen enziekten als rugpijn, uri- nekwalen, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, hoofdpijn en gra ved kunnen door tijdig ingrijpen worden vermeden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wor den door tal van menschen aanbe- volen als een uitstekend middel. Reeds jarenlang zijn zij welbekend en wor den zij overde geheele wereld gebruikt. Verkrijgbaar bij alle* drogisten enz. in glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. Te Ter Neuzen bij Firma A. van Overbeeke Leunis, Axelsehestr. en Westkolkstr. 55 (Ingez. Med.) STAKING BIJ DE VLIEGERS DER K. L. M. Onder de vliegers der K. L. M. is een staking uitgebroken. Alle vliegdiensten zijn stopgezet, terwijl de vliegtuigen overgebracht zijn naar Amsterdam en Rotterdam. De aan- leiding tot de staking wordt toegeschreven aan een geschil tusschen de vliegers en de directie over de betaling der vliegtochten naar Indie en een verschil met den stationschef te Amsterdam over den technischen dienst. De vliegtocht Amsterdam—Batavia op 15 Sept. a.s. zal door de staking waarschijnlijk niet doorgaan. KOSTELIJKE BRAND. SITTARD. Donderdagavond te ongeveer half elf brak brand uit in het monumentale gebouw van baron Barbou de Roosteren. Het kasteel was weldra een vuurzee, zoodat de brandspuiten van Sittard en Geleen en de ter hulp geroepene, weinig konden uitrichten. Het kasteel brandde geheel uit en af. De schade, die door verzekering wordt gedekt, bedraagt een 250.000. Onder het vernielde zijn vele antiquiteiten en de ridderzalen. Als bijzonderheid wordt gemeld, dat een kast, waarvam slechts 2 exemplaren schijnen te bestaan, (de andere is in het bezit van den ex-keizer) en die alleen reeds een waarde van een ton vertegemvoordigt, is gered. Het kasteel dagteekende uit de zestiende eeuw. Van Ter Neuzen: 27 Aug. Eng. s.s. FAR- FIELD, 192, ledig, Antwerpen. Van GentTer Neuzen: 27 Aug. Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukg., Londen. Voor Gent: 27 Aug. Eng. s.s. FOCH ROSE, 616, kolen, Goole; Eng. s.s. TEESWOOD, 416, ledig, Londen. 28 Aug. Eng. s.s. OAKFORD, 259, ledig, Londen; Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stukg., Leith; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Lon den; Duitsch s.s. IDALSALFVEN, 292, ledig, Londen; Fransch s.s. ASTREE, 427, pyriet, Caen; Lett. s.s. KRIMULDA, 1150, hout en vlas, Riga; Deensch s.s. ARNOLD MAERSK, 1183, hout, Leningrad; Deensch s.s. MAR- THER RUSS I, 574, hout, Trangsund; Eng. s.s. ALT, 419, stukg., Goole; Ital. s.s. MELO- RIA, 1364, petroleum, Canstransa. Van Gent: 27 Aug. Duitsch s.s. OTTO CORDS, 494, restant, Antwerpen; Eng. s.s. WHITWOOD, 1147, ledig, Immingham; Zweedsch s.s. HELLE, 713, ledig, Hamburg; Noorsch s.s. BORGFRED, 782, ledig, Wark- worth; Poolsch s.s. KATOWICE, 1107, ledig, Duinkerken; Duitsch s.s. SVEND LARSEN, 292, cokes, Aarhus; Eng. s.s. HELMWOOD, 878, ledig, Tyne; Duitsch s.s. BORKUM, 652, ledig, Emden; Eng. s.s. YORK, 451, stukg., Hull. 28 Aug. Eng. s.s. FOCH ROSE, 616, ledig, Blyth; Fransch s.s. JUMIEGES, 1001, stukg., Bordeaux; Noorsch s.s. BRUNLA, 395, ledig, Amsterdam; Fransch s.s. NORMANVILLE, 1018, fosfaat, Gdynia; Belg. s.s. RENe, 1544, ledig, Gdynia; Eng. s.s. BARMOOR, 1317, ledig, New-Castle; Eng. s.s. OAKFORD, 259, steen, Portsmouth; Belg. s.s. MARCEL, 841, ijzer, Boness; Fransch s.s. BOREE, 1145, ijzer, Port Talbot. s.s. HELENA vertrok 27 dezer van Rahja naar Barry, s.s. MAGDALENA vertrok 28 dezer van Cardiff naar Yxpila. s.s. TERNEUZEN vertrok 29 dezer van Rot terdam naar Oran. Amsterdam, 29 Aug. Londen Berlqn Parijs Brussel Weenen (100 sh. bieden 12,08 59,20 9,70 34,60 35,— laten 12,09 59,30 9,80 34,80 35,20 Vreemd Bankpapier. Duitsch Fransch Belgisch Oostennijksch (100 sh.) 59,10 59,30 9,70 9,80 6,92 6,96 35,— 35,30 (Zonnettjd.) voorm. nam. Zaterdag 30 Aug. 5.43 6.05 Zondag 31 6.31 6.59 Maandag 1 Sept- ^.32 8. Dinsdag 2 8.56 9. Woensdag 3 10.35 11.15 Donderdag 4 U.50 Vrijdag 6 0.16 12.37

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 8