ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. 'Twee de 31a d. HEEREN-BAA! No. 8572. VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1930. 70e JAAFGANG. BINBENLAKD. BPITKSLAHD. LANDBOTJWBEBICHTEH. AANBOUW VAN DEN DERDEN KRUISER. TER NEUZEN, 29 Aug. 1930 ECHTE FRJESCH8 20 SOctpirona S" sac- IN HET KAMI' VAN PRINSES JULIANA. De Koningin woonde Zondagmorgen de godsdienstoefening bij op het Aardliuis, waar mej. Ds. A. J. van den Ban, doopsgezind pre- dikante van Stavoren sprak voor Prinses Juliana en haar vriendinnen, die in de om- gevdng van het Aardhuis kampeeren. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets- ontwerp tot goedkeuring van de besluiten van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indie tot nadere wijziging en aanvulling resp. van afdeeling IX en afdeeling X van de be- grooting van Ned. Indie voor 1930. Daarbij worden aangevraagd 75.000 als eerste ter- mijn voor de inrichting der verdediging van Balikpapan en Tarakan, zoomede 175.000 als aandeel in den eersten termijn voor de kos- ten van aanbouw en uitrusting van een der- den kruiser, komende de andere helft ten laste van de rijksbegrooting (de totale kosten van de beide hierbedoelde werken worden geraamd op resp. 8.000.000 en 12.500.000). Boven- genoemde gelden worden aangevraagd in ver- band met de uitvoering van de ,,grondslagen voor de verdediging van en de organisatie van de weermacht in Ned.-Indie", zooals na- der is uiteengezet in de in het zittingsjaar 19291930 gedane Mededeeling van de Indi- sche regeering aan den Volksraad. Aangezien de beide besluiten de instemming van den minister van Kolonien hebben, worden zij door hem voor goedkeuring door de wet in aanmer- king gebracht. KADE-INSTORTING TE ANTWERPEN. De bestrating van de Scheldekade is over een afstand' van ongeveer 150 M. ingestort. De gemeentediensten hebben onmiddellijk de loodsen ter plaatse doen ontruimen, de sche- pen laten verhalen en de kranen en andere werktuigen laten verwijderen. De grond ach- ter den kademuur zal worden weggegraven om te verhoeden dat deze in de Schelde stort Men gelooft dat het ongeluk te wijten is aan het binnensijpelen van het water in de onder- ste lagen van den muur. DE TOENEMENDE WERKLOOSHEID IN DE VER. STATEN. Roosevelt, de gouvemeur van den Staat New-York, heeft te Buffalo een opzienbaren- de rede gehouden, waarin hij openlijk erkende, dat de werkloosheid in de Vereenigde Staten hand over hand toenam. Hij verklaarde, dat de staat diende in te grijpen om den daardoor ontstaanden nood te lenigen en dat hij naar Europeesch voorbeeld dient over te gaan tot het instellen van een werkloosheidsverzeke- ring. EEN COAI.ITIE-REGEERING IN ENGELAND OP KOMST? Het zeer gevoelige weerglas van de Lon- densche beurs heeft schrijft de N. R. Crt. gunstig gereageerd op geruchten, volgens welke de arbeiderspartij gezind zou zijn met de liiberalen een coalitie-regeering te vormen fantasie over een mogelijk samengaan van Lloyd George met MacDonald. Men meende er daze bijizonderheden over de nieuwe con- st3ll3,ti9 tc wet en: In de eerste plaats zal de ondersteuning wegens werkloosheid in geld geheel worden afgeschaft en daarvoor in de plaats een on dersteuning komen in den vorm van levens- middelbons. Voorts zou Lloyd George een overgang naar besehermende invoerrechten in den vorm van een algemeen tarief van 10 pCt. op alle importen bepleit heblben. Ver der zou aan den anderen kant MacDonald het groote plan van Lloyd George met betrek- king tot de werkverschaffing hebben aange- nomen. Tot zoover de geruchten van de Engelsche beurs, dife voorloopig den indruk van een dooreenmenging van „waarheid en verdich- ting" rtiaken. De noodzakelijkheid van een algemeen tarief van invoerrechten van 10 pCt. is inderdaad reeds van liberate zijde bepleit, maar door andere gezaghefobende liberalen bestreden, en Snowden, de kanselier der Schatkist, die met zijn collega van handel Graham een overtuigd vrijihandelaar is, zou waarschijnlijk niet in de nieuwe coalitie- regeering willen zitten, al tracht men aan het 10 pCt.-recht ook als „fiscaal recht" een onschuldig aanzien te geven. Levensmiddel- bons zullen verder voor onderhoud der werk- loozen niet voldoende zijn, want zij moeten ook kleeren en schoeisel en eenige bloempjes des levens hebben en huur betalen. Zoo zou er nog meer op te merken of te vragen vallen. De groote vraag is echter, of MacDonald werkelijk over de hervorming van zijn arbei- dersregeering in een coalitiebewind met de liberalen denkt en zoo ja, of in dat geval een overeenstemming bereikbaar is. Als hij ge- neigd zou zijn tot een radicale wijziging van het onderateuningsstelsel voor werkloozen, zou hij stellig den steun der liberalen noodig heb ben, want de linkervleugel van zijn eigen partij zal daar niet aan meedoen. Wij blijven vooralsnog in de sfeer der ge ruchten en het is opmerkelijk, dat het groot ste Engelsche blad de Times haar aan- dacht aan heel andere dingen wijidt en niet eens van de samenspreking van MacDonald met Lloyd George notitie neemt. Toch is het teekenend dat geruchten als de boven- vermelde in de City blijkbaar geloof vinden, teekenend voor een toestand van politieke en oeconomische onbehagelijkheid, waarin men zich gaat afvragen, wat de uitweg moet zijn. POSTERIJEN. De laatste postbestelling te Ter Neuzen en Sluiskil om resp. 20.40 en 18.08 zal in ver- band met de feestelijkheden op Zaterdag 30 dezer worden opgeheven. Correspondentie kan kosteloos worden af- gehaald te Ter Neuzen tot 23.00 en te Sluis kil tot 20.00. Voor zooveel noodig wordt er aan herinnerd dat op alle Zondagen gelegenheid bestaat stukken kosteloos af te halen; te Ter Neuzen tusschen 13.00—14.00, te Sluiskil van 8.00— 9.00. Op Maandag 1 September a.s. zullen alle kantoren en stations na 14 uur voor den postdienst gesloten zijn. Na dit uur kunnen busrechthouders tot het op andere werkdagen geldende sluitingsuur hunne stukken afhalen, zonder betaling van verhoogd recht. keliers een „Winkelweek", een week alzoo voor de kooplieden. We zeiden, men is te bescheiden geweest. Want lictg'jen zco lis el eenvcudig was nan- gekondigd, is bij de uitvoering van een en an- der een schitterende feestweek geworden. Ongetwijfeld werkte het mooie weer, on- danks de tropische warmte daartoe rnede, en wekte dit tot enthousiasme, maar het was I er dan toch eenmaal, en men heeft hier in en loop der week volop genoten, zoowel oud j als jong, alles was er mede begaan, en over- al zag men glundere gezichten, er ontstond een vemieuwd gemeenschapsgevoel, gewekt !door dit festijn. Wei is voor de winkeliersorganisatie de I climax, bereikt op j.l. Woensdag. Werkelijk konden voor den geannonceerden reclame-optocht de verwachtingen niet zoo hoog gespannen zijn. Men denkt bij zulke ge- legenheden gewoonlijk aan dure installaties. En zeer velen dachten: wat zal dat worden. En dat het z66 is, is nog zoo kwaad niet. Want nu de stoet Woensdagnamiddag in het heldere licht kwam, was het een verrasslng. Door de meerdere of minder bescheiden mede- werking van velen, werd hier een optocht ge- vormd, die er zijn mocht, en die de overgroote belangstelling trok zoowel van de zeer tal- rijke vreemdelingen die naar hier waren op- gekomen als van de plaatsgenootem zelf, die zich langs de straten hadden geschaard waar de stoet doortrok. Met tamboers en trompetters voorop, zette de optocht zich van af de Axelsche straat in beweging. Door het bestuur was gezorgd voor een prachtigen, kunstvollen praalwagen. Zij stelde voor een rots, waar de Middenstand zich aan vastklemt, en steeds hooger streeft, om den top te bereiken. Op een schild stond te lezen: „Klimop, gij sterke plant, Langs steen en rots gaan uwe twijgen Wij willen doen, als gij, klimop, Trots alle hinderpalen, stijgen!" straten der istad. De zeer lange stoet bood een fantastischen aanblik. Het gemeentehuis met torentje prijkte dezen avond voor hst eerst in het tocverachtig licht der schijnwerpers. Er bleek uit, dat het juist geen oude of monumentale gebouwen behoe- ven te zijn, waarop men met dit licht een bijzonder effect verkrijgt, maar dat zulks ook met eenvoudige gebouwen het geval is. Bij de ontbinding van den stoet werd door den v#orzitter van het Winkelweekbestuur, den beer A. van den Breule, namens de winke- liers als blijk van waardeering voor de krach- tige medewerking van het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" een fraaie zilve- ren herinneringsmedaille aangeboden. Door den voorzitter van het gezelschap, den heer N. J.'Harte, werd daarvoor een woord van dank geuit, doch tevens aan de winkeliers hulde gebracht voor hun in deze week ont- plooid initiatief, dat zulke schitterende resul- taten bracht. Voor het grootste deel was dat te danken aan den voorzitter, den heer Van den Bruele, die „als een Leeuw" heeft ge- werkt, waarom te zijnen eer ,,De Vlaamsche Leeuw" werd gespeeld. Na een dankwoord van den heer Van den Bruele, voor deze hem zeer aangename hulde, werd na het spelen van het „Wilhelmus" de stoet ontbonden. 't Was al laat, maar toch bleef de genoeg- lijke feestatemming nog geruimen tijd op straat en in verschillende lokalen voort- duren. (Inge*. Med. Zooals bekend mag verondersteld worden hedenavond concert op de Markt, die door lichtizuilen, aan welks oprichting men thans bezig is, zal worden verlicht. UC 11IUC1 ClxCil oou.il I/XV. 1 0 Aanleiding tot die geruchten gaf een langdurige Voorts zijn dien dag alle kantoren en stations samenspreking tusschen den van zijn vacantie uit Schotland teruggekeerden eerste-minister Ramsay MacDonald, den leider der abeiders- regeering in het Lagerhuis, en Lloyd George, die daar de liiberalen aanvoert. Voor het overige confereeren sedert eenigen tijd de ministers met de liberale leiders over de werkloosheid, zonder de conservatieven, om- dat deze laatsten het vraagstuk zonder pro- tectie onoplosbaar achten. Ook Woensdag was een brief van Mac Donald aan den arbeiderscandidaat voor de tusschentijdsohe verkiezing in het district Bromley verschenen, waarin de eerste- minister er voor uit is gekomen, dat de toe- stand van de geheele wereld van dien aard is? „dat hij aan iedereen die een verantwoorde- lijke positie bekleedt, de grootste zorg baart De ineenstorting in de wereldprijzen en dien- tengevolge in den handel, vervolgde hij, weer- spiegelt zich in de rampspoedige toeneming der werkloosheid in alle landen. Bij ons is het slecht gesteld daarmee, maar niet slechter dan biji andere industrieele naties en wij moe ten den tegenwoordigen moeilijkheden man- moedig het hoofd bieden in de overtuiging dat er verandering moet komen, zoodra wij de noodlottige nawerking te boven zijn van de regelingen der oorlogsschulden, van zekere betreurenswaardige financieele transact ies hier en elders en van een chaotische productie die geen rekening met de verbruikscapa.citeit hield. De wereld is bezig zich naar de nieuwe omstandigheden te regelen. Aldus MacDonaid's erkenning van de werke- lijkheid, tusschen de regels waarvan men zou kunnen lezen, dat deze buitengewone toestand buitengewone maatregelen zou vereischen. Reeds lang heeft men in Engeland het gevoel dat het op den ouden voet niet verder kan gaan. Het fonds voor de verzekering tegen werkloosheid is bankroet en het passief ervan moet nog onrustbarend stijgen bij het thans bereikte getal van twee millioen steuntrek- kers, terwijl de moeilijke winter op komst is. De belastingen, die sleehts op een klein deel van de natie drukken, wegens den ruimen aftrek voor minder goed gestelden, hebben de grens bereikt; brj verhooging ervan zou het twijfelachtig zijn, of zlij meer zouden opleve- ren. Op de verdere staatshuishoudmg is temauwemood meer te bezuinigem De ver- zekeringspremie voor 's lands veiligheid die men voor onderhoud van leger en vloot be- taalt, kan naar de algemeene opvattmg, gegeven den geenszins geruststellenden politieken toestand in de wereld, met ver- laagd worden. Wat dan? Onder de rubriek Oeconomische en Fman- cieele Mededeelingen heeft men kunnen lezen hoe de City den vrijen loop liet aan haar gesloten voor de behandeling van postwissels uitgezonderd telegrafische)postbewijzen, kwitantien, aanneming van belastingen, dis- tributie van pasmunt, alsmede voor den post- cheque- en girodienst, met uitzondering van stortingen en uitbetalingen van cheques, waarvoor spoedbehandeling wordt of is ge- vraagd. De openstelling voor den telegraaf- en telefoondienst is gelijk aan die op andere werkdagen. VERPLAATST. Verplaatst met ingang van 1 Sept. a.s. op zijn verzoek de kantoorbediende le klasse P. C. Verbeek, van Ter Neuzen naar het post- en telegraafkantoor te Hoek van Holland. DE VERTOONING VAN „UILENSPIEGEL" het Vlaamsche Volksstuk, door ,,Het Nieuwe Volkstooneel" in het „Comcert- en Bioscoop- gebouw" alhier, trok de omstandigheden in aanmerking genomen, want het is zeer warm voor veirtooningen binnenshuis goede belangstelling en de temperatuur in de zaal viel nog wel mee. De opvoering van het stuk, gespeeld vol gens de moderne methode van dit gezelschap in een decor van effen gekleurde doeken, gaf veel te genieten. Zij bewees, dat deze groep- Staf Bruggen van het voormalige Vlaamsche Volkstooneel over zeer goede krachten be- schikt. Het spel van den kunstleider, de heer Staf Bruggen ,in de rol van Tyl, was boven alien lof, terwijl zich daarbij geheel aanpaste dat van Renaat Verheyen als „de Lamme Goedizak". Met welgevallen zagen we ook het weder optreden van den heer Maurits Hoste, als de vader van Tyl. En Karliene, de Zien- ster, ook zij voldeed uitnemend, evenals Tilly van Speybrouck als ,,Nele" haar dochter. Waar we deze namen noemen, willen we niet tekort doen aan de anderen; het was een goed verzorgde vertooning. De inhoud van het stuk, zij valt buiten het kader der gewone amusememtsstukken. Ieder die evenwel be kend is met de Vlaamsche beweging kan zich indenken, van hoe geweldige beteekenis der- gelijke stukken zijn voor de bevolking die daarin leeft. Het is een stuk historie, dat wijst naar het heden. TER NEUZENSCHE WINKELWEEK „KLIMOP". De Reclame-optocht. Men is ongetwijfeld te bescheiden geweest bij den opzet van al hetgeen deze week in Ter Neuzen is verricht. V. V. V. organiseerde een halven dag feest. Efkaraan aansluitend organiseerden de win- Voorts werd aan den optocht door alle bij deze organisatie betrokken winkeliers deelge- nomen met een schildje, gedragen door meis- jes in wit costuum. Ware het daarbij ge- bleven, de optocht zou niet zoo'n belangstel ling hebben getrokken. Er reden echter ook meerdere reclamewagens in den optocht, ter wijl er ook verschillende mooie groepen in voorkwamen. Thans was het resultaat zoodanig, dat niet alleen de stadgenooten, maar hoofdstedelingen verrast waren over hetgeen ze hier zagen. Laatstgenoemde personen gaan begrijpelijk uit van de veronderstelling, dat men op het platteland om iets in gro-AoChen stijl te doen, aohteraan moet komen. Dat het hun hier an- ders bleek, pleit voor hetgeen werd bijeem- gebracht. Het is niet gemakkelijk om ten deze bijzon- deren lof te brengen, omdat de omstandig heden der zaken zoo verschillen. We willen ons daarom wel aansluiten bij de jury, die een en ander te beoordeelen had. Deze kende de verguld zilveren medaille, uitgeloofd door het gemeentebestuur van Ter Neuzen, toe aan de Firma Gebr. Ribbens, met haar praalwagen, voorstellende een met stoere zeeldeden bemande sloep, op de woelige baren der zee. De zilveren medaille van het gemeente bestuur werd toegekend aan den heer P. de Mul, die reclame maakte voor zijn melkpro- ducten met een miniatuur melkkar, getrokken door een miniatuur paardje. In het karretje reed een in Axelsch costuum gekleed paartje De zilveren medaille uitgeloofd door den heer M. J. Adriaansen werd toegekend aan den heer K. Herrebout voor zijn fruitwagen. Nu, dat was een wagen die er zijn mocht, en die een bijzondere reclame was voor de daar in meegevoerde artikelen. De zilveren medaille, uitgeloofd door den Voorzitter der vereeniging voor Vreemdelin- genverkeer, den heer Ph. J. Callenfels, werd toegekend aan de groep van mej. Nobels, costumiere. Deze was zeer origineel bedacht en stelde met drie mannequins voor Heden, Verleden en Toekomst". De beoordeelaars moesten het betreuren, dat het comite der winkelweek nog niet meer dere medailles ter beschikking had, aange zien nog meerdere wagens en groepen naar hun meening voor een pnijs in aanmerking kwam en. In verband daarmede werd besloten eervol te vermelden: de wagen voor „Scal- dis", een reclame voor de sigarillos van dien naam, den heer Bonte, met zijn speculaas- wagen, den heer Aug. Acke met zijn brood- wagen, de heer Schellinkhout met zijn groep voor damesconfectie, de heer P. Galle met zijn groep voor dameskleeren, de heer Van Hauwe-Acke met zijn groep voor schoenwerk. Maar hiermede is de rei nog niet afgewerkt We noemen die van den bekenden ,,kousen- koning", wiens zoontje in een praalwagen meereed, aanradende te koopen bij vader, dan de wagen van den heer Haak, ook een goede reclame voor fruit, de wielrijders-bestellers van Van Overbeeke's kruideniershandel, de reclame wagen van den heer I. Fonteijn, een reclame voor zijn heerenconfectie, de heer Weemaer, exploitant van den ,,Volkswinkel die voor linnengoederen van den heer Boer- ibooms, van den heer W. Naeije voor salon- meubels, die van den heer Dieleman-Van IJk voor zijm vischzaak en een smakelijk aange- kleede wagen van den heer H. Wouters, die daarmede zijn vleeschwaren propageerde. Ook de ,,expresse" van den autobusdienst A. Dees was present en die voerde een groot aanital prettig gestemde jonge passagiers mede. Het voorttrekken van den stoet trok, zooals gezegd, zeer groote belangstelling. Het werd opgeluisterd met muziek van de mondharmo- nicavereeniging Bravo' Aan den avond van den dag trok opmeuw een stoet door de straten. Daaraan werd door vele wagens en personen die des namiddags in den optocht waren geweest deelgenomen, thans verlicht met lampions. Dit werd ook een glorierijke avond. Voor- afgegaan door het muziekgezelschap „De vereenigde werklieden" trok men, onder on- 1 gekende belangstelling eener groote menigte vroolrjk gestemde menschen door verschillende Morgennamiddag volksspelen op het Sport- terrein der R.H.B.S., in den avond concerten op de markt, des avonds 10 uur vuurwerk, afgestoken op den Westdam der oude haven en na afloop een tram in de richting Hoek en een in de richting ZaamslagAxel. Door de harmonie „De Vereenigde Vrien- den" van Sas van Gent, dir. L. Pijnnaert, zal des avonds om 7 uur, het volgende program- ma worden uitgevoerd: 1. 2. 3. 4. 5. Marche des Snobs (marche) I. Rousseau. Norma, ouverture o/d opera Bellini. Denise, valse L. Pijnnaert. Trouvere, potpourri o/d opera Verdi. La demiere Serenade, fantaisie voor saxphone alto v. d. Walle (Sollst Pol Verplanken.) Sous of the brave, marche Bidgood. De Nieuwe Harmonie „Vlijt^en Volharding" te Hulst, dir. Aug. Eeckhout, verschijnt om half negen met het volgende programma: 1. Leefdael's Marsch Prairial, ouverture F. Andrieu. Une Carbeille des fieurs, fantaisie Rodolphe. Le souvenir, fantaisie voor bariton Charles H. En gamison, fantaisie J. B. Minne. Vertige, grande valse de concert 2. 3. Charles H. 7. Aux Bards de l'Escaut, fantaisie pastorale J- B. Minne. 8. ParisBruxelles, marche de concert L. Purnotte. HET MUZIEKGEZELSCHAP ,,De vereenigde werklieden" zal naar wij vernemen 5 Septemlber concerteeren te Axel, 7 September te Breskenis, waarheen des na middags een extratram zal rijden en des avonds 9 uur uit Breskens vertrekken, en 14 September te Sas van Gent, waarheen even- eens met extratram de reis gemaakt wordt. Bij al die gelegenheden zal van de extra-trams ook gebruik kunnen worden gemaakt door het publiek. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 17 tot en met 25 Aug. in de provincie Zeeland be- droeg Roodvonk: Middelburg 1, Oost- en West- Souburg 2, Vlissingen 1. Diphterie: Bruinisse 1, Grijpskerke 1, Hulst 1, Ter Neuzen 1, Oostkapelle 2. Er werden geen gevallen van encephalitis ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. EEN KERMIS, DIE ALS EEN NACHTKAARS UITGING. Te Goes kwam men op den laatsten avond der kermis, j.l. Dinsdag 's avonds te 11 uur in het duister te zitten, alsthans voor zoover men aangesloten was op het net der P. Z. E. M., daar de stroomlevering verbroken werd. De inrichtingen die ook voor beweeg- kracht op die stroom waren aangewezen, waren er natuurlijk direct uit. Voor verlich- ting probeerde men zich op allerlei manieren te helpen. In het „Schuttershof" was men zoo gelukkig de gasverlichting in eere te kun nen henstellen, elders moest men het doen met inderhaast opgescharrelde petroleum- lampen of waskaarsen. Eerst laat in den nacht was het defect hersteld. AXEL. Gisteravond waren in het kanaal Sluiskil- Sassing twee Italianen, werkzaam op de 1'Azote, aan het zwemmen. Een van hen ging plotseling naar de diepte, terwiijl zijn kameraad pogingen aanwendde hem te red den. Bij het duiken verloor ook hij het be- wustzijn, doch kon op de wal door kunst- matige ademhaling op hem toe te passen ge lukkig nog worden bijgebracht. Door zeer verdienstelijk en snel optreden, smaakte de marechaussde Buskop, die te Sluiskil is gedetacheerd, het genoegen den anderen drenkeling direct boven te halen, doch pogingen de levensgeesten nog op te wekken faalden. Het lijk is naar Axel vervoerd. Ernstige vechtpartij. In de barakken op de terreinen van de l'Aizote heeft zich nog een ernstige vecht partij afgespeeld tusschen een Duitscher en een Italiaan. Laatstgenoemde werd zoodanig verwond, dat hij in zorgwekkende tOestamd naar het ziekenhuis te Sluiskil moest warden. vervoerd. De dader is in arrest gesteld. ST. JANSTEEN. Vier jongens uit onze gemeente gingen Dinsdag naar Walsoorden om zich in de Schelde te verfrisschen. Plotseling verloren zij een hunner kameraden uit het oog, een zekere J. d'Hooghe. De ongelukkige was in de diepte verdwenen en kwam na eenige oogenblikken boven. De jongens trachtten hun vriend nog te redden door hem de aaneenge- knoopte sportbanden toe te werpen. Dit mocht helaas niet baten. De drenkeling verdween andermaal in de diepte en kwam niet weer boven. Men kan zich den treurigen toestand der moeder, die weduwe is en maar een jongen heeft, voorstellen, alsook de droefheid van de twee zusters van den ongelukkige. Voor zoover wij weten is tot heden het lijk nog niet geborgen. (Zel.) KORT VERSLAG van de vergadering van het Dag. Bestuur der Z. L. M. op 18 Augustus 1930. Onder leiding van den Voorzitter, den heer Mr. P. Dieleman, werd op 18 Augustus te Mid delburg de gewone maandelijksche vergadering gehouden. Na opening werden de notulen der vorige ver gadering goedgekeurd. Lagere tuinbouwschool te Haamstede. Op een schrijven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw om de totstandkoming dezer school te willen bevorderen, was een antwoord ingekomen, dat de subsidie-aanvraag voor 1931 in ernstige overweging zal worden genomen. Landbouwhuishoudonderwijs. Besloten werd om een plan voor een nieuwe school te Zierikzee te doen opmaken nadat enkele nieuwe school- gebouwen zijn bezien. Econ. voorlichtingsdienst. Naar aanleiding van het rapport van de Commissie-Posthuma zal bij het K.N.L.C. worden aangedrongen. krachtig de zelfstandigheid en uitbouw aan de buitenlandsche landbouwvoorlichtingsdienst te bepleiten. Bestrijding runder-tuberculose. Na uitvoerige besprekingen over de vraag op welke wijze met. de rundertuberculose op Walcheren een aanvang zou kunnen worden gemaakt werd besloten deze aangelegenheid met belanghebbenden te be- gpreken. Mond- en klauwzeer. Naar aanleiding van mededeelingen van den Inspecteur van den Vee- artsenijkundigen dienst over den stand van het mond- en klauwzeer en de genomen maatrege len, werd daarmede ingestemd. Voorloopig zal alleen vee kunnen worden ingevoerd uit de Kring omvattende Friesland, Groningen, Dien- the, Overijssel, deel van Geledrland en Nooid- Brabant en Limburg. Grondbelasting. Naar aanleiding van het ver- zcek van de afd. Burgh om bij gemeentebesturen aan tie dringen bij het vaststellen der nieuwe belastingregelingen geen opcenten op de grond belasting te hebben, werd besloten, zich in nadere verbintenis te st.ellen met de prov. Griffie. Provinciaal subsidie merriekeuringen. Met in- stemming werd kennis genomen van het besluit van Prov. Staten om het subsidie tot wederop- zegging te verleenen. Crediet. Behoudens goedkeuring van het Hoofdbestuur werd een crediet toegestaan voor aanschaffing van benzinevaten en het bouwen van een tank. Proefveldwezen. Aan Prov. Staten zal een adres worden gericht het interprovinciaal proef veldwezen financieel te steunen. Uiencontrole. In verband met den uitvoer van vroege ajuin uit Zeeuwsch-Vlaanderen zullen be sprekingen met het Departement worden gevoerd over het vastleggen van den datum waarop de maatregelen jaarlijks ingaan. Maatregelen ten behoeve van den tarwebouw. Instemming werd betuigd met het adres van het K.N.L.C. waarbij bij den Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw aangedrongen wordt op spoedige maatregelen opdat voorkomen wordt dat groote hoeveelheden op de markt wor den geworpen. Crisismaatregelen. Naar aanleiding van en kele door de Holl. Mij. van Landbouw opgegeven onderwerpen, welke in studie zouden kunnen worden genomen werd besloten om zich in ver- binding te stellen met den Zeeuwschen Polder- bond met de vraag over de studie van de on- redelijke verdeeling van de kosten van wegen- onderhoud. Ten aanzien van de vraag over de afzet van aardappelen zal worden meegedeeld wat in dezen in Zeeland is geschied. Boycot Duitsche goederen. De actie van den F. N. Z. vond algemeene bijval. Besloten werd het K.N.L.C. te adviseeren om nu de boycot is stopgezet, met den F. N. Z. maatregelen te be- ramen om deze zoo noodig op breedere, schaal te hervatten. Gras- en klaverzaden voor de Wiermgermeer- polder. Aan besprekingen hierover zal worden deelgenomen door den heer D. W. Lindenbergh en den Secretaris. Electriciteitsaanleg van het Landbouwhuis. De aanleg werd opgedragen aan Van der Hell te Goes. Phosphoreieren. Hierover zal advies worden uitgebracht aim Ged. Staten, dat dit onder zekere voorwaarden wel gewenscht wordt geacht. Landbouwstatistiek. Met instemming werd kennis genomen van het adres van het K. N. L. C. waarin wordt opgekomen om de landbouwsta tistiek onder te brengen bij het Centraal Bureau voor de Statistiek. Na behandeling van enkele ondergeschikte punten werd de vergadering na rondvraag ge sloten.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5