Transpireerende Purol bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen BPITEBLASD. aEMENQSE BEEICMTEH. Filmwerken LAKDBOUWBERICHTEN. Pluimvee-rubriek, Huis en Hof. oksefs en voeten TER NEUZEN, 29 Aug. 1930 de oeconomische crisis. ONEENIGHEID TUSSCHEN VADER EN DOCHTER. EEN ONGELUK IN DE BERGEN. bohandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per "bus en is evenals Purol, verkrijgibaar bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Me>S V te nemen aan de door den Franschen minis ter van Buitenlandsche Zaken, den heer Briand, bijeengeroepen oonferentie in de vol- gende maand te Geneve met de regeerimgen, die op bet bekende memorandum-Briand tae- treffende een Europeeschen statenbond een antwoord hebben ingazonden. DE NATIONALISTISCHE BEWEGING IN BRITSCH-INDIe. De geruchten over onderhandelingen tus- schen de Britsch-Indische regeering en de ge- matigde leiders der Nationalistisehe bewe- ging willen ischrijft de N. R. Crt. niet verstommen. Officieele kringen bewaren er het stilzwijgen over en ook van den anderen kant hoort men niets stelligs over den stand ervan, maar het ontbreekt niet aan aanwij- zingen dat Lord Irwin, de Onderkoning, on- vermoeid doende blijft, om een accoord te tref- fen dat voor een deelneming van den rechter vleugel van de nationalisten aan de Indische conferentie te Londen, die daar in het najaar biieen moet komen, den weg zou openen. Een rompconferentie zou niet uit naam van Britsch-Indie kunnen beraadslagen en geen gezag hebben, maar de uitbreiding van den kring van onderhandelaars om de ,,ronde tafel" (aldus genoemd omdat niemand aan het hoofd ervan kan zitten en dus op voor- rang aanspraak kan maken en alle deelnemers aan zulk een conferentie geacht kunnen wor den gelijke rechten te hebben) is met het eenige doel dat de Onderkoning met zijn tege- moetkoming nastreeft. Gelukt het hem met Gandhi's zegen, die echter nog met zeker is, de ongehoorzaamheidsbeweging te stuiten en een aantal gezaghebbende leiders naar Londe te dirigeeren, dan is een wig in de Congres partij gedreven, welke aan haar kracht naar buiten afbreuk zal doen. De extremisten zu- len in geen geval aan de conferentie meedoen en vertoonen steeds meer neiging een poli- tiek van vreesaanjaging te volgen. Zij begin- nen hoe langer hoe meer met bommen te wer ken De aanslag op Tregart, den commissans van nolitie van Calcutta, is er een opzien- barend voorbeeld van geweest. Deze man gaat door voor den bekwaamsten politie-chef fn het Britsche Rijk. Hij to een voortrette»k sneurder die zich onherkenbaar als f kan vermommen en de meeste Indische talen kent Mer zegt dat er in Britsch-Indie nog nooit een geheim genootschap opgericht o een uitgebreide samenspanmng gesmeed is^ waar hii niet bijtijds de lucht van gekregen heeft Er zijn al verscheidene aanslagen op I Sn leven gejleegd. Voor zijn verdi^Jen- hii eenige iaren geleden gendderd. Een be j kwaam en kordaat -an als h« is een P, er voor de Britsche „raj" in Indie en het lig voor de hand dat de terronsten het ophe voorzien hadden. De toeneming van hun ge welddaden in den laatsten tijdi doelver= iat de extremisten lets vemomen beooen over het opschieten van de vredesonderhan- dehngen en nu het Britsche bestuur graag tot daan om de crisis te bestrijden? Een organi- satie van onze industrie met het oog op de buitenlandsche markten en eveneens strik'e economie voor de staatsfinancien. Nieuwe uitgaven moeten vermeden worden. Spreker besloot dat de crisis ernstig is, maar de toe- stand is niet wanhopig. Belgie is in staat om het hoofd te bieden aan alle eventualiteiten. BELGIE IS STEVIG AAN HET SPAREN. Processor Bauahuin van de Leuvensche uni- versiteit is van oordeel, dat Belgie stevig aan het sparen is. Hij schat het nationale inko- men voor 1929 op frs 66)4 milliard en het totale vermogen van Belgie op frs 430 milliard. Van dit inkomen zouden de spaargelden frs 20 milliard bedragen. De stortingen bij de Rijkspostspaarbank bereikten op het eind van 1929 een bedrag van frs 5438 millioen, het- geen een verhooging van bijna fr. 1)4 mil liard in vergelijking met het vorige jaar is. Deze stortingen komen vnl. van de werklie- den en de kleine burgers. De bankdeposito's, welke aan een andere klasise van spaarders toebehooren, bedraegen ongeveer fr. 22)4 milliard, de stortingen bij den postgirodienst fr. 1562 millioen en die bij de boerenleenban- ken fr. 1275 millioen. Al deze bedragen hou- den een verhooging in. (Ingez. Med.) ONGEVAL. Woensdag had het ongeveer tweejarig doch- tertje van den heer J. Verpoorte, in de buurt- schap Kraag, het ongeluk, zoodanig te vallen, dat een armpje werd gebroken, waarbij de beenderen door het vleesch heendrongen. AXEL. Radio-kerkdienst. De kerkdienst, welke a.s. Zondagavond te half 6 in de Geref. kerk alhier zal worden ge- houden, zal worden uitgezonden over Huizen (golflengte 1071 M.) door de Nederl. Christe- lijke Radio Vereeniging. In dezen dienst hoopt voor te gaan Ds J. S. Post, die- zal preeken over Psalm 61 7—9. Het orgel wordt be- speeld door den heer P. C. Brakman. Concert van „Excelsior". Het programma, dat Woensdag a.s. zal wor den uitgevoerd door de Kon. Harm. .Excelsior" van St. Nicolaas, onder de kunstvolle leiding van Marcel Julien, is als volgt samengesteld 1. March uit Dida Verdi. 2. Les Nous de Figaro, ouverture Mozart. 3. Rigoletto, groote fantaisie op het zangspel, bewerkt door Mr. Marcel Julien. 4. Hongaarsche Rhapsodie no. 2 Liszt. Pauze. 5. l'Arlesienne (suite no. 2) G. Bizet. a. Prelude. b. Intermezzo. Menuet, fluitsolo, uitgevoerd door Georges van Luijck. Farandole. Aubade Printaniere P. Lacombe. La Tosca, fantaisie op het zangspel Puccini. (bewerkt door Mr. Marcel Julien). An der Schonen Blauen Donau, wals Joh. Strauss. den dat de extremisten iets v^nomen hebben ove: louden"prikkekai. "ereenstemmms «et d« dens geen gemakkelijken taak is, daar nog Tndie in den een of anderen vorm als basis voor haar beraadslagingen moet aannemen. Gandhi tamboert hier ook nog °P* Aan de Noordwestelijke grens hebben oproerige stammen de laatste dagen v. ei van zich laten merken. Maar men knjg indruk dat de Engelschen daar vwreerstng een sterke (strijdmacht brjeen zullen moeten houden, om nieuwe uitbarstingen te voor- komen, In een brief, dien de eerste-minister Mac- Donald tot den candidaat van de arbeiders- partij bij de aanstaande tusschentijdsche ver- kiezing in het district Bromley gencht heeft, Ze&Dehltoestand van de geheele wereld is op 't oogenblik van dien aard, dat hij aan leder- een die een verantwoordelijke positie bekleed de grootste zorg baart. De ineenstorting in de wereldprijzen en die tengevolge in den handel weerspiegelt zich m de rampspoedige toeneming der werkloosheid in alle landen. Bij ons is het slecht gesteld daarmee, maar niet slechter dan bij andere industrieele naties en wii moeten den tegenwoordigen moeilrjk- heden manmoedig het hoofd bieden in de overtuiging dat er verandering moet komen, zoodra wij de noodlottige nawerkmg teboven ziin van de regelingen der oorlogsschulden, van zekere betreurenswaardige fmancieele transacties hier en elders en van een chao- tische productie die geen rekenmg met de verbruiks capaciteit hield. De wereld is bezig zich naar de nieuwe om- standigheden te regelen. DE CRISIS IN BELGIE MINDER ERG. Maandagmorgen werd een vergadering van aandeelhouders der Nationale Bank van Bel gie gehouden onder voorzitterschap van den minister van Staat, gouvemeur Franck. Na overlegging der halfjaarlijksche balans werd door den voorzitter gesproken over de wereld- crisis voor handel en nijverheid. Twee rede- nen veroorzaakten deze crisis. Vooreerst de algemeene daling der prijzen. De oorlog ha.d de prijzen te hoog doen stijgen en daarbij is overproductie gekomen. In vijf jaren tijd is de productie gestegen met 27 voor giet- ijzer 30 voor staal, 25 voor mechamsche constructie, 30 voor de electriciteitsindu- trie, terwijl ook de textielnijverbeid, vooral de kunstzrjde, de productie zag stijgen. Hoe die productie te absorbeeren? De intematio- nale markten werden gesloten door vermin- dering van de koopkracht der bevolking. Dat is het geval voor de Vereenigde Staten, Canada, Brazilie Indie en Egypte. Daarbij dienen gevoegd China en Rusland. Het ge- vaar ligt in de kunstmatige middelen om de crisis te verhelpen door tarievenverhooging, wettelijke beperking, staatssubsidies en der- gelijke. In verband met de crisis besprak de gouverneur ook den toestand van Belgie. De crisis is minder erg dan elders. De Belgische industrie werd na den oorlog heelemaal meuw geoutilleerd en reserven werden in goede jaren gevormd. De levenisduurte is minder groot in Belgie dan elders. De tegenwoordige prij zen laten de industrie toe te leven en de cri sis door te maken. Daartoe werkt ook mede de sterkte der bankinstellingen. Wat is ge- c. d. 6. 7. MOOISTE vmdt CONCERT BIOSCOOPGEBOUW EXPORT DER BELGISCHE AARDAPPELEN. De rijkslandbouwconsulent Jhr. Van Vre- denburch te Capellen bij Antwerpen bericht omtrent den export der Belgische aardappelen het volgende: het vorige jaar heeft duidelijk bewezen, dat hoe langer hoe meer vraag komt naar geelvleezige aardappelen. Terwijl de witte en roode eet-aardappelen tot zeer lage prijzen daalden en zelfs dik- wijls onverkoopbaar waren, was het opmer- kelijk te noemen, dat de geelvleezige soor- ten, waarvan speciaal de Industrie genoemd wordt, in Duitschland ter zelfder tijd 2.10 R.M. en hooger per 50 K.G. werden geno- teerd. Wat betreft de vroege aardappelen doet zich hierbij hetzelfde verschrjnsel voor. De Eerstelingen hebben in Juli en Aug. veel betere prijzen gemaakt dan de witte en blauwe soorten in dezelfde maanden. Voorts wijst men erop, dat het van groot belang is goed gesorteerde aardappelen af te leveren. Een uitbreiding der cultuur der vroegere soorten, teneinde de dan geldende groote vraag te kunnen bevredigen, wordt gewenscht geacht. Terwijl er overvloed is van late soorten, blijkt dit met de vroege nog niet het geval te zijn, aangezien blijkbaar nogal vraag hiernaar in Duitschland bestaat. MOND- EN KLAUWZEER. Het aantal gevallen van mond- en klauw- zeer gedurende de maand Juli 1930 bedroeg in de provincie Groningen geen, Friesland 104, Drenthe 10, Overijssel 32, Gelderland 187^ Utrecht 1510, Noord-Holland 1293, Zuid- Holland 2794, Zeeland 12 (Clinge 2, Heinkens- zand 1, Hontenisse 4, St. Jansteen 2, Stop- peldijk 1, Wolphaartsdijk 2), Noord-Brabant 120. De crjfers duiden het aantal eigenaars aan onder wier vee deze ziekte werd geconsta- teerd. MET BEETWORTELEN BEBOUWDE OPPERVLAKTE. Volgens de voorloopige schatting van het Ministerie van Landbouw bedraagt naar de Maasbode meldt de met beetwortelen bebouw- de oppervlakte in Schotland 348.000 acres tegen 230.500 in het vorig jaar. Dit is de grootste oppervlakte, die in Schotland ooit met beetwortelen werd bebouwd. DE VELZERBRUG. Uit IJmuiden wordt bericht dat de Velzer- brug is beproefd en geheel in orde is bevon- den. Donderdagochtena om 5 uur is ze weer in gebruik genomen. OP HAAR lOlsten VERJAARDAG OVERLEDEN. Donderdagochtend om 6 uur is mej. Lucie Hoven, verpleegde in het R.K. gesticht in de Kruisstraat te Leeuwarden, op haar lOlsten verjaardag overleden. EEN OUDE DIEFSTAL. Door een bijizondere omstandigheid is de politie er dezer dagen in geslaagd klaarheid te brengen in een diefstal, welke in 1924 ge- pleegd werd in een groot hotel te 's G raven- hage. Ondanks alle nasporingen van de politie kon het toen niet gelukken de daders te ont- dekken. Men was het geval reeds lang vergeten en het zou wellicht nooit meer op den voorgrond gekomen zijn, ware .het niet, dat in den nacbt van Zondag op Maandag wederom een in- sluiping plaats had gehad in hetzelfde hotel. Een ontslagen bediende werd op heeterdaad betrapt, toen hij het hotel binnensloop. Er werd echter niets vermist. De politie maakte tegen hem proces-verbaal op. Uit het ingestelde onderzoek bleek echter, dat het waarschijniijk was, dat de thans aan- gehoudene ook schuldig was aan den diefstal in 1924. In een scherp verhoor bekende hij inderdaad ook deze daad gepleegd te hebben. Toen was hij nog in het hotel werkzaam en in samen- werking met den machinist had hij het plan beraamd en uitgevoerd. Een bedrag van pl.m. 2500 hadden zij buitgemaakt. BLOEDVERGIFTIGING. De wethouder van Openbare Werken te Venlo, de heer H. Trienekens, die zich eenige dagen geleden aan de hand verwondde, waar- door bloedvergiftiging is ontstan, is van de laatste sacramenten voorzien. Zijn toestand is levensgevaarlijk. EEN OORBIJTER. In den winkel van H. te Heerlen ontstond een verwoede vechtpartij tusschen twee col porteurs, die reeds langen tijd een emstigen wrok tegen elkaar hadden en nu een duchtig met elkaar zouden afrekenen. Den 26jarigen v. B. is het daarbij gelukt een gedeelte van het oor van den 24jarigen W. af te bijiten. Op last van de politie is v. B. ter beschikking van den officier van justitie te Maastricht gesteld. IN EEN STUKJE VLEESCH GESTIKT. In zijn woning aan den Hofdijk te Rotter dam is de 69jarige schoenmaker J. H. Stind- ler, toen hij zat te eten, gestikt in een stukje vleesch. Maandagavond ontstond ten huiize van E. aan den Napoleonschen weg te Horn oneenig- heid tusschen den 70jarigen vader en zijn dochter. De 28jarige dochter vluchtte het veld in, waarop de man uit het jachtgeweer een tweetal schoten op het meisje loste, zon- der haar echter te treffen. Dinsdagmorgen werd E. gearresteerd, en naar Roermond overgebracht. In zijn woning werden een jachtgeweer en een revolver van groot kaliber in beslag genomen. E. zal ter be schikking van de justitie worden gesteld. ER IN GELOOPEN. Een winkelier in gemaakte kleedingstukken te Amhem kreeg Zaterdagavond een man in zijn winkel, die om een costuum vroeg. Hij bediende den klant op zijn gewone voorkomen- de wijze en toen deze het te koopen pak had gepast en weder had uitgetrokken, zeide hij tegen* den winkelier: „Je hebt daar ook nog een manchesterpak hangen, leg dat ook maar voor mij aan den kant, ik ga met dit pak even naar huis om het aan moeder de vrouw te laten zien en als die het goed vindt, dan kom ik u betalen en neem tegelijk dat man chesterpak mee". De winkelier was z66 met den klant ingenomen, dat hij zelfs vergat diens naam en adres te vragen, en hij pakte het gekochte, doch nog niet betaalde pak netjes in en overhandigde het aan den man, die er mee naar moeder de vrouw zou gaan. Hij zeide met een half uurtje terug te zijn. Het half uurtje werd een paar uur en toen ging den winkelier een licht op. Wat was hij dom geweest, niet eens den naam gevraagd van den man, die in het geheel niet terug- keerde en hem op deze manier met het man chesterpak liet zitten. Ten einde raad is de benadeelde naar de politie gegaan om aan- gifte te doen van het gebeurde, in de hoop, dat men den brutalen oplichter nog zal kun nen vinden. ERNSTIG ZEILONGELUK. Bq Stettin its een ernstig zeilbootongeluk gebeurd. Zondagmiddag was een zeilboot van de zeilvereeniging Borgelow uitgevaren voor een tochtje naar Weckermunde. Aan boord be- vonden zich 6 jeugdige leden der vereeniging, benevens een vriend, die als gast meeging. Toen zij eenmaal buiten waren, stak een hevige storm op, zoodat zij besloten terug te keeren. Bij een manoeuvre, die zij toen blijkbaar verkeerd hebben uitgevoerd, is de boot om- geslagen, zoodat alle opvarenden te water vielen. Zes hunner verdronken. Alleen de jonge man, die als gast was meegegaan, slaagde er in, op de gekantelde boot te klimmen, waar hij den geheelen nacht op doorbracht. Des morgens werd hij door een vislscher uit zijn benarde positie gered. MIJNINSTORTING IN OPPER-SILEZIe. Maandagmiddag had in de Hildebrandmijn te Wirek (Antonienhutte) een ernstig mijn- ongeluk plaats. Door een aardstorting werden 15 mijnwerkers ingesloten. Negen konden na vele uren ingespannen reddingswerkzaamheden zwaar gewond worden geborgen. Men zal de anderen eerst na ongeveer twee dagen kun nen bereiken. Men heeft dan ook slechts wel- nig hoop, dat zij nog levend geborgen zullen kunnen worden. Dit is het tweede emstige mijnongeluk, dat zich in de laatste vijf maanden in de Hilde brandmijn heeft afgespeeld. Bij de eerste ge- legenheid kwamen eveneens verscheidene mijnwerkers om het leven. COOFERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCII-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Veiling van 27 Aug. 1930. Peren: Clapps Favorite 16 tot 22 ct.; Beurre d'Amanlis 12 tot 16 ct.; Triomph de Vienne 16 ct.Seigneur d'Espere 9 ct.; Beurto de Merode 13 ct.; diverse peren 6 tot 8 ct.; per K.G. Appels: zoete Ribbing 14 ct.; Transparant de Croncel 18 ct.; Codlin Keswick 6 tot 9 ct.; Cox Pomona 10 ct.; Mans Codlin 23 ct.; di verse appels 6 tot 8 ct.; val-appels 1 tot 4 ct.; per K.G. Pruimen: Reine Victoria 11 tot 25 ct.Jef ferson 18 ct.; Gele Eierpruimen 20 ct.; Belle de Louvain 10 ct.per K.G. Druiven: Frankenthaler 51 ct.; Alicant 90 ct.; per K.G. Tomaten 15 ct.; Augurken (kleine) 33 ct.; Augurken (m.) 9 ct.Uien 4 ct.; Princesse- boonen 5 tot 7 ct.; Snijboonen 14 tot 16 ct.; per K.G. Perziken 7 ct.Meloenen 29 tot 35 ct.; Komkomrners 5 tot 7 ct.; Savoye kool 10 ct.; per stuk. Aardappelen 3,30 tot f 4,30 per 100 K.G. EEN GENDARME OPZETTELIJK DOODGEREDEN. HET TREKKEN VAN BLOEMBOLLEN IN DE KAMER. Om reeds nu in Augustusmaand over het trekken van bloembollen te gaan praten, schijnt in de oogen van enkelen misschien wat vroeg, doch in werkelijkheid is zulks niet het geval. Die op tijd zijn bloembollen in bloei wil trekken begint reeds in de Hondsdagen met zijn voorbereidingen. Het trekken van bloembollen gaat natuur- lijk vanzelfsprekend in de kassen aanmerkelijk beter dan in de huiskamer, waar de omstan- digheden veel en veel ongunstiger zijn, doch met eenig geduld en overleg kan men ook daar heel goede resultaten bereiken. Onze bollen zijn stevige kinderen van de duinen en kunnen wel tegen een stootje. Ze eischen geen omzichtig hanteeren van spuitjes en dergelijke hulpmiddeltjes, vragen enkel vol- doende tijd om zich te kunnen ontwikkelen en zijn hoogstens bang voor stof. Het is een heel plezierig werkjie, de schijn- baar doode bollen tot nieuw leven te wekken en de gelukkige omstandigheid dat een bol, die bloeit niet anders doet dan zijn in een vorig seizoen opgestapeld voedsel verbruiken stelt ook de bloemenliefhebber zonder tuin of kas in staat binnenshuis allerlei bolgewassen te trekken. Nu beginnen heel wat liefhebbers met jaar- lijks veel te laat de benoodigde bollen te be- stellen en verlangen desondanks nog een vroege bloei. Voor alles op tijd beginnen en dan het noodige geduld en eigenlijk beter, nog een 1 portie geduld voor in reserve. Begin nu bij een vertrouwd adres de bollen te bestellen, opdat men verzekerd is voor zijn geld goede en soortechte bollen te krrjgen. Goedkoope prullen zijn voor elken prijs te duur en men heeft niets aan mooie prentjes, indien de bol len het niet doen. Minderwaardige bollen brengen het in het gunstigste geval tot een armzalige bloemtrosje, het aankijken niet i waard. Ieder bloembollencatalogi vermeldt een keus, waarbij de verschillende kleuren worden aangegeven en welke geschikt zijn voor de i glascultuur. Voor de glascultuur komen verschillende i Hyacinthen In aanmerking. De glazen moeten 1 vooraf goed" schoongemaakt worden en daar- na met versch water gevuld. Dit water moet J aanvankelijk zoo hoog staan, dat de wortel- krans der bol even het water raakt. Staat het water te hoog dan loopen we het riisico dat de bol gaat rotten. Daama plaatsen we het glas met bol op een donkere en niet warme plek, Een donkere, veelal gesloten kamerkast is voor dit doel wel Op den grooten weg tusschen Heme en Castrop heeft men het lijk van den gendarme Frane gevonden. Het ils gebleken, dat hij een auto wilde aanhouden en toen door den chauf feur eenvoudig is doodgereden. In snelle vaart reed de chauffeur met zijn passagiers door, „eschikt en voorloopig hebben we niets an- ders te doen als rustig afwachten en af en toe eens te kijken of het water ook bijgevuld moet worden. Zoodra de wortels eenige c.M. lang zijn mag er gerust wat lucht tusschen bol en water zijn en is het niet meer noodig dat de wortelkrans het water raakt. Niet alle bollen ontwikkelen zich even snel en het is totaal verkeerd een zich langzaam ontwik- kelende bol te willen jagen door vroeger in 't licht en de warmte te brengen. Pas als het glas behoorlijk met wortels gevuld is en de neus, dit is het lichtgroene puntige uit- groeisel van den bovenkant behoorlijk ontwik- keld is. (De puntig gebogen bladeren ombui- gen), mogen de glazen in de warmte worden gezet om verder te trekken. Dit tijdstip valt voor de Hyacinthen veelal laatst December,-, begin Januari, doch zulks hangt natuurlijk geheel af wanneer ze gezet zijn en andere factoren. We zetten de glazen vlak voor het raam en draaien ze dagelijks om. Naast het trekken op glazen kunnen we in de kamer ook in potten met aarde de bol len in bloei trekken. Hierover een en ander ,n een volgend artikel. zonder zich om zijn slachtoffer te bekomme- j ren. De politie heeft een belooning van 300 mark uitgeloofd voor aanwijzing van den j chauffeur en zijn passagiers. EEN VROOLIJKE BRUILOFT Te Salmis in Zuid Finland heeft een vecht partij plaats gehad op een bruiloft, waarbij 20 personen door messteken gewond werden Negen mannen en de bruid zelf moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. Ver scheidene personen werden levensgevaarlijk gewond. Bij een bergtocht op de Dulferiss bij Kuf- stein zijn twee ver over de grenzen van Tirol bekende klimmers, Andreas Hormair, eige- naar van de Ackerhuette te Ostkaiser, en de 26jarige Max Walter uit Kitzbuhel in een ravijn gevallen en omgekomen. Hun lijken heeft men kunnen bergen, en zijn naar Kitz buhel gebracht. Het aantal slachtoffers, dat de „Witte Keizer" dit jaar reeds heeft geeischt is hierdoor tot 10 gestegen. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnd's worden gezonden. aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam! Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermelden. DE WERELDTENTOONSTELLING TE LONDEN. De groote bedrijven en vragen uit de praktijk. Om over de wereldtentoonstelling* en het congres eenigszins uitvoerig te schrijven zou te veel tijd en papier kosten en daarom nog enkele korte opmerkingen. Ongeveer zestig landen hadden een natio nale inzending gestuurd en trachten in deze stands zichzelf te propageeren. Nederland had een zeer mooie stand ingericht met bruine Barnevelder en Welsummer eieren, groote reproducties van beroemde schilderijen uit allerlei musea en prachtige panorama's van een typisch Hollandsch landschap met slooten en windmolen, geflankeerd door panorama's van de markt in Alkmaar en het stadhuis in Middelburg. iDeze inzending was ondergebracht in een ongeveer vierkante zaal, bekleed in dof blauw, terwijl met gulden letters de opschrif- ten geplaatst waren. Deze Hollandsche stand werd dan ook geroemd als een der mooiste van de geheele tentoonstelling, alleen ont- brak er mijns inziens nog al wat aan, dat ook van Nederlandsch intensief leven op pluimveegebied had kunnen getuigen. Zoo waren de wetenschappelijke instituten niet vertegenwoordigd, ook niet het vereenigings- leven, terwijl de groote massa bruine eieren haast deed vergeten dat Nederland ook prach tige groote, witte eieren produceert en expor- teert. In de handelsafdeeling was vooral vanuit Amerika en Engeland zeer veel ingezonden en daar kan men als het ware een indruk krijgen van de pluimveehouderij der toekomst en wel van de groot-bedrijven. Natuurlijk leent het grootbedrijf zich veel beter voor het gebruik van allerlei soort machines en zal dus een groote tentoonstelling waar de standplaatsen duur zijn, meer de groote fabrikanten trek ken, dan de leveranciers van allerlei dagelijk- sche benoodigdheden voor den kleinen kippen- houder. Het is een zaak van belang daarop vanaf den beginne goed te letten, want juist voor den kleinen kippenhouder zou er nog zoo- veel te verbeteren zijn wat betreft hokken- bouw, drink- en voerbakken, enz. en dat komt meestal op de tentoonstelling niet tot zijn recht. Interessant is het in elk geval te zien hoe de reuzen bedrijven met behulp van de mo- deme uitvindingen der wetenschap werken of gaan werken. Nadat ik een totaal indruk ge kregen had van de tentoonstelling, schreef ik naar aanleiding daarvan een overzicht over de bedrijven der toekomst en ik wist ook wel dat die hier en daar bestonden. Pas eenige weken later echter op mijn reis door Schot land zag ik werkelijk zoo'n bedrijf in de buurt van Edinburgh, dat met niet minder dan 150.000 kippen werkt. Waarop berust nu deze modeme richting? Feitelijk op twee oorzaken. De eerste was dat in de buurt der groote steden de grond duur iis en men dus ging pro- beeren veel kippen in een kleine ruimte te gaan houden, ja zelfs in verdiepingen boven elkaar. De tweede, daarmee samenloopende oorzaak was, dat men opgemerkt had dat men na eenige jaren veel kippen op een be- paald terrein gehouden te hebben, ziekte kreeg onder de kuikens en de kippen. Deze ziekten ontstonden door besmetting van den grond en om een terrein dat eenmaal besmet is weer te ontsmetten, weer gezond te maken, dat gaat niet gemakkelijk. Zoo kwam men er toe de kippen binnenshuis te gaan houden op vloeren van planken of cement die men gemakkelijk kon ontsmetten. Alle pogingen daartoe mislukten tot voor een paar jaren. Sinds men echter uitvond dat een gebrek aan directe zonnestralen of bepaalde vitaminen de oorzaak was, wist men de voeding en de be- lichting zoo te regelen, dat het mogelijk werd de kippen met succes binnen te houden. Hier door ontstond het zoogenaamde ,,intensieve systeem", wearbij dus massa's kippen in een betrekkelijk kleine ruimte steeds binnen ge houden worden. Naast ruimtebesparing brengt dit systeem ook een groote arbeidsbesparing mede, doch alvorens ik er meer over ga zeg- gen, merk ik op, dat voor mij het bewijs nog niet geleverd is dat dit systeem op den duur groote voordeelen af zal werpen. Dat zal trouwens ook zeer veel van het land en de plaatselijke omstandigheden afhangen en op papier laat zich gemakkelijk genoeg bewijzen dit systeem prachtig is. De practijk zal ech ter het eenige bewrjs moeten leveren waar ik wat voor gevoel. Daarover dan een volgende keer. Nu ik het echter over de praktijk heb even weer een paar vragen uit de praktijk. Een lezer uit Rotterdam maakt mij attent op een ontsimet- tingsmiddel voor kippenhokken, dat men als poeder op den grond zou moeten strooien. Ik ken dat middel niet en men zou er eerst uit- voerige en langdurijje proeven mee moeten nemen om de werking te controleeren. Zulke proeven zijn al,Aweer niet zoo gemakkelijk als men denkt. Gebruikt men zulke middelen in een hok en de dieren blijven gezond dan kan men op zijn hoogst concludeeren, dat het middel niet schadelijk is voor de kippen zelf. Men zou feitelijk twee hokken met zieke kip pen moeten nemen, in het eene hok de behan- deling toepassen en in het andere niet. Op die manier krijgt men vergelijkende proeven die waarde hebben. Een lezer te Haaksbergen schrijft mij een brief die ik tot mijn spjjt niet ontcijferen kan. Ik vermoed dat er staat dat de kippen be ginnen te ruien en een natte neus hebben. Het zijn jonge dieren van vijf maanden oud. Mo gelijk een begin van snot of diphtberie. Let op zuiver drinkwater, ontsmet het hok ge- ducht en alis het niet gauw beter wordt, raad- pleeg den dierenarts. Als het diphtherie is kan er dan direct gehandeld worden. Is het hok goed zindelijk en goed gelucht? Een lezer uit Verre vraagt mij of hij bij kunstkorrel-voedering ,,zooals de fabrikant beweert", alleen korreis moet voeren, of het juister is 's morgens korreis en 's mid- dags graan te voeren? Die vraag, daar sta ik een beetje paf van en daar kom ik op terug, omdat zij, eigen- aardig genoeg, heel veel gedaan wordt of beter gezegd, omdat velen het niet eens vra gen en het direct maar verkeerd .doen. Nu alvast dit: Volg strikt de aanwijzingen van den fabrikant op. Dr. TE HENNEPE.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 4