ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. w Eerste Blad. binnbnland. STER-TABAK STER No. 8571. WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1930. 70e Jaargang Onze Prijsvragen gedurende de Winkelweek. FKPILI.BT0M. Vampier-Vleugel BUITEN LABTP. TABAK Eerste prijs een Mont-Blanc Vul- penhouder. Tweede prijs een Schilderij. Derde prijs een luxe doos Post- papier. Een Knip- en Plakwedstrijd, door SAX ROHMER. REDACTIE TER NEUZENSCHE COURANT. Zoo'n vroolijke Oom valt bij de neefjes zeer in den smaak. Veel van zijn opge- wektheid is te danken aan zijn pijp Dat weten de jongens nog niet, maar later zullen ook zij dit ontdekken en trouwe rookers van Ster-tabak worden. MAAKT VRIENDEN EEN DORP ZONDER GEMEENTERAAD. NEUZENSCHE COURANT AJBONNEMENTSFRIJS: Binnen Ter Neuzen f 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post fl.SO per 3 maanden Bij voor uitbetaling fr. per post 6,60 per jaar Voor BelgiS en Amerika 2,25, overige lan den f 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor het bultenland alleen bij vooruitbetaling. Ultgeefster: Finna P. J. VAN DE 8ANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIBN: Van 1 tot 4 regels /0,80 Voor elken regel meer f 0,50. Grootere letters en clichd's wor den naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentien bjj regelabonnement te gen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag1 verkrijgbaar Is. Inzendlng van advertentien liefst 66n dag voor de ultgava. DIT BEAD VERSCHIJNT EEDEREN MAA ND AG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Onze derde prijsvraag, die wij in dit nuromer afdrukken, is van geheel anderen aard, dan de prijsvragen in de twee vorige nummers. Zij is gemakkelijk op te lossen daar het hier meer een geduldwerkje is. In dit nummer zijn een aantal figuurtjes afgedrukt, die door rangschikking tot een geheel kunnen worden verwerkt. Wij stellen ook hiervoor een drietal prijzen beschikbaar, en wel: De inzending van de oplossing van dezen legpuzzle moet geschieden uiterlijk Maandag a.s. aan ons Bureau. Op de en- veloppe moet vermeld staan: Legpuzzle. Oplossingen na dien datum ingezon- den komen niet in aanmerking. Daar er ongetwijfeld lezers zijn die dit blad in zijn geheel wenschen te bewaren, hebben wij van dezen legpuzzle afdruk ken gemaakt op wit karton, en stellen deze zoolang de voorraad strekt, verkrijg- baar tegen 5 cent per stel. Men heeft dan tevens voor later een aardige legpuzzle, waarmede men zich nog vele malen een genoegen kan verschaffen. In ons blad van Vrijdag volgt de laat- ste prijsvraag, die zonder twijfel zeer velen aan het werk zal zetten. Men moet dan alle advertentien in dat nummer aandachtig beaian an pxoi>t»oran om uit de daarin voorkomende adverten tien, randen, enz., kortom al wat gedrukt staat kan worden aangewend, een deel te knippen en deze op te plakken, om daar- van een aardig geheel te maken. Ook de cliche's kunnen in haar geheel, of gedeelten daarvan, hiervoor aange wend worden. Men maakt dus een voorwerp, een landschapje, of iets van dien aard, al naar de vindingrijkheid van onze lezers en lezeressen; in de keuze is men geheel vrij. Duidelijk moet vermeld worden uit welke advertentien enz. de toegepaste stukjes zijn geknipt. Het komt er dus op aan om eerst een idee te bedenken en dan met de schaar aan het knippen te gaan. Wij zullen hiervoor een tiental prijzen uitloven. Tenslotte verzoeken wij beleetd om advertentien voor dit nummer toch zoo vroeg mogelijk in te zenden. Aan de samenstelling van dit blad is zeer veel arbeid vefbonden, en de groote oplaag en de huis aan huis bezorging in de stad noodzaakt ons om vroegtijdig met het drukken te beginnen. DE FINANCIEEIE VERHOUDING TUSSCHEN RIJK EN GEMEENTEN. De Minister van Financien, gelet op art. 263 van de Gemeentewet, zooals dit is gewij- zigd bij de wet van 14 Jur# 1930 (Staatsblad no. 245) en op art 1, tweede lid, van de wet op de Personeele Belasting 1896, zooals deze bepaling luidt krachtens de wet van 15 Juli 1929 (Staatsblad no. 388), heeft bepaald: 1. De uitkeering aan de gemeenten van de zuivere opbrengst van: a. de gemeentelijke opcenten op de grond- belasting; b. de hoofdsom van de personeele belas ting; c. de gemeentelijke opcenten op de perso neele belasting, vindt plaats op denzelfden voet als de uitkeering van het gemeentelijke aandeel in de hoofdisom van de grondbelas- ting; 2. De uitkeering aan de gemeenten van de zuivere opbrengst van: a. de gemeentelijke opcenten op de ge- meentef ondsbelasting b. de gemeentelijke opcenten op de ver- mogensbelasting vindt plaats op denzelfden voet als de uitkeering van het gemeentelijk aandeel in de hoofdsom van de gemeentefonds- belasting. Is de gemeente voor de heffing van de gemeentefondsbelasting niet gerangschikt in de tweede of de derde klasse, dan vindt de uitkeering volgens deze paragraaf plaats op denzelfden voet als ware de gemeente in een andere dan de eerste klasse gerangschikt. 3. De uitkeeringen van de in deze reso- lutie genoemde hoofdsommen, hoofdsomaan- deelen en opcenten geschiedt op den voet van het K.B. van 28 Maart 1925 (Staatsblad no. 125) door tusschenkomst van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage. i 4. Deze resolutie vindt voor de eerste maal toepassing ten aanzien van het boe- Kingstijdvak 1931ltwz. HET ALGEMEEN PBOGBAMMA BIJ DE RADIO-UITZENDIN GEN. De minister heeft aan de Algemeene Pro- gramma Commissie het volgende mede- gedeeld Dat als maatstaf bij de beoordeeling van het algemeen programma zal moeten gelden, dat zoodanig algemeen programma of, het- geen practisch op hetzelfde neerkomt, een ge- meenschappelijk programma, slechts onder- werpen mag bevatten, waaraan niemand re- delijkerwijs aanstoot kan nemen. Dit is het uitgangspunt geweest bij het nemen mijner beslissing. Hieruit volgt, dat het uitzenden van mede- deelingen van politieken aard niet kan wor den toegelaten; het zal wel overbodig zijn op te merken, dat hieronder zeker niet is te ver- staan het ten gehoore brengen onzer natio- nale volksliederen. Wat betreft de uitzending van mededeelin- gen van religieuzen aard, ben ik van oordeel, dat in 't algemeen programma niet thuis be- hooren officieele kerkelijke diensten of be- paalde kerkelijke belijdenissen welke in den bijzonderen omroep geheel tot hun recht kun nen komen Tegen religieuze toespraken ech- ter, mits die toespraken die geen polemiek 47) (Vervolg.) ,,Dan moet er een buitengewoon sterke geestelijke band tusschen hen bestaan hebben," mompelde de dokter. ,,V/ant ze weet't." ,,Weet u dat zeker vroeg ik. ..Absoluut zeker. Ze moet geweten hebben, misschien niet positief, maar als een soort van voorgevoel, dat er gevaar dreigde en toen ze wakker werd door het schot, heeft ze begrepen, dat de slag ge- vallen was, dien ze al zoo lang verwacht had. Ik heb den indruk gekregen ze heeft namelijk een klein, geschaafd plekje op haar voorhoofd dat ze de gang op- geloopen is." ,,Opgeloopen is?" riep ik uit. ,,Ja," antwoordde de dokter. ,,Haar toestand is een gevolg van shellshock, zooals u waarschijnlijk weet, en bij dit soort patienten neutraliseert een tweede heftige schok dikwijls de gevolgen van den eerste. Ten minste, het lijkt me dat dit vannacht gebeurd is. Ze bevindt zich nu in een zeer eigenaardigen toestand... hysterie, ongetwijfeld, maar dan een eigenaardige vorm van hysterie. „Is Miss Beverley bij haar? vroeg ik. Dr. Rolleston knikte. Ja, een uitmuntende verpleegster. Ik ben blij, dat Madame de Stamer in zulke goede handen is. Wat later op den mor- qen kom ik nog eens kijken en ik heb Miss Fisher gezegd, dat zij er voor zor- gen moet, dat er in of in de nabijheid van de ziekenkamer niets gezegd wordt, waar uit Madame de gevolgtrekking zou kun nen maken, dat de overturning, die ze blijkbaar heeft, nl. dat Kolonel Menendez dood is, waar is." ,,Maar beweert ze dan positief, dat hij dood is vroeg Harley. ,,Waarde heer, gaf dr. Rolleston ten antwoord. ,,Ze beweert niets. Ze zit, ge- steund door kussens, strak voor zioh uit te kijken. Ze neemt van niemand eenige notitie, behalve van Miss Beverley, 't Eenige wat ze gezegd heeft sinds het oogenblik, waarop ze bijkwam, is: Laat me niet alleen ,,Hm 1" mompelde Harley. ..Heeft u Madame de Stamer vroeger ook wel be- handeld, dokter ,,Neen", was het antwoord, „dit is de eerste keer dat ik, sinds het weggaan van Sir James Appleton, op Cray's Folly ge- roepen ben." Juist toen hij afscheid wilde nemen, ging de deur open en kwam inspecteur Aylesbury de kamer in. ..Ziezoo", zei hij, ,,nu heb ik no9 maar twee getuigen te ondervragen: Madame de Stamer en Miss Beverley. Ik hoop dat die twee me dingen uit het leven van kolonel Menendez zullen vertellen, waar- door deze heele geschiedenis wat begrij- pelijker wordt." „Op het oogenblik kunt u geen van beiden ondervragen," zei dr. Rolleston beslist. ,,Hoe komt dat, dokter? vroeg de in specteur. „Zijn ze van den kook of zoo Madame de Stamer is, als resultaat van den schrik, ernstig ongesteld," gaf de dokter ten antwoord. ,,En Miss Beverley moet bij haar blijven." ,,0, is 't zoo gesteld. Maar die Miss Beverley kan toch zeker wel een paar mi- nuten weg ,,Dat zou ze kunnen gaf dr. Rolleston scherp ten antwoord. ,,Maar volgens mij is 't voor het oogenblik beter van niet. bevatten behoeft in het algemeen geen be- zwaar te bestaan. Ik heb hierbij bijzonder op het oog morgen- wijdingen, bijbellezingen en het verzorgen van ziekenuurtjes, overigens meen ik, dat het vraagstuk van de samenstelling der alge meene programma's gaandeweg in de practijk mede in overleg met de omroepvereenigingen zal moeten worden opgelost. De aanwijzingen uwer commissie zullen daarbij een richtsnoer voor de omroeporganisaties moeten zijn en naar ik vertrouw een samenwerking tusschen hen kunnen bevorderen. HINDERLIJKE CONTROLE OP AUTO'S. De controle op de naleving van de voor- schriften der Wegenbelastingwet vindt her- haaldelijk plaats op een wijze, welke voor de chauffeurs en voor het verkeer zeer hinder- lijk iis te achten. Deze controle geschiedt door de ambtena- ren der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, van Rijks- en Gemeentepolitie en marechaussee zonder eenig onderling over- leg en eenige samenwerking. Naar aanleiding daarvan heeft de bond van bedrijfsautohouders in Nederland zich tot den minister van Finan cien gewend, om te willen bevorderen, dat aan dezen noodeloozen overlast, den autobe- stuurders aangedaan, een einde komt door bijv. het verstrekken van een bewijs ter be- vestiging aan het motorrijtuig, ten teeken, dat de aangehouden auto reeds is gecontro- leerd. Gevallen zijn bekend, dat een chauf feur op een dag met dezelfde auto op het tra- ject zevenmaal werd aangehouden voor onder- zoek. Vooral in de grensstreek is de controle op deze wijze tot een hjnder geworden. Op een reis van Hengelo via Winterswijk naar Duitschland werd een auto viermaal aange houden en wel tusschen Enschede en Haaks- bergen, onder Eibergen in Groenlo en nabij de Duitsche grens. In Duitschland wordt bij aanhouding van een motorrijtuig, ter controle op de naleving van belastingbetaling, aan den bestuurder een gekleurd biljet verstrekt, dat op de voor- ruit van het rijtuig kan worden bevestigd, ten teeken, dat dit rijtuig op dien dag is ge- controleerd. Ditzelfde heeft de bond nu voor Nederland ^zakeljjkjs, zoolang nebben en geen onderling overleg met eikaar plegen. STIKSTOF? Het Tweede Kamerlid Weitkamp heeft den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de gezamenlijke stik- stofproducenten een stikstof-akkoord hebben gesloten, welk accoord, volgens belanghebben- den althans, ,,in een uiterst dringende be- hoefte voorzien heeft, want men voorzag prijsdalingen, meer dan 30 pet. bedragend", en dat ook de in Nederland zich bevindende stikstoffabrieken, waaronder het bedrijf te Geleen-Lutterade van de staatsmijnen, tot het gevormde syndicaat zijn toegetreden? 2. Zoo ja, is dan de minister bereid om, nu de landbouwproducten, die speciaal veel stikstof vragen, waardeloos zijn, te bevorde ren, dat staatsbedrijven niet aan in vraag 1 bedoelde overeenkomsten mededoen? 3. Indien de minister bovenstaande vra gen toestemmend beantwoord, wil Zijne Ex cellence dan bewerken, dat de in Nederland geproduceerde stikstof tegen sterk vermin- derde prijzen, bijv. bovenaangehaalde 30 pro- cent, aan den Nederlandschen landbouw ter beschikking wordt gesteld? 4. Is de minister tevens bereid, het daar- heen te leiden, dat, wanneer in het nieuwe mijnconcessiegebied te Groenlo kali mocht worden aangeboord, genoemde meststof niet in handen van het kali-syndicaat valt? DE DUITSCHE KIESWETNOVELLE. Midden in den verkiezingsstrijd heeft, schrijft de N. R. Crt., Dr. Wirth, de Duitsche rijksminister van binnenlandsche zaken, onze Oostelijke buren met een wetsontwerp tot wijziging van de kieswet verrast. Voor de kietzers is het een bliijde verrassing, want sedert eenige jaren zijn de gebreken van de huidige wet gevoeld en in den breede in de pers uiteengezet. Vooral het lijsten-stelsel, dat de kiezers vrijwel geheel van contact met de candidaten uitsloot en hen noodzaakte te stemmen op lrjsten in plaats van op personen, gaf veel aanstoot. Na een of twee bekende namen volgden op zoo'n ,,waschlijst" een ellenlange reeks van candidaten, die geen mensch in het betrokken district kende. Geen wonder, als men weet, dat de kleinste dictric- ten nog 1 millioen, de grootste 2% millioen of meer kiezers tellen. Deze twee euvelen tracht Wirth weg te nemen door het rijk, in plaats van in 35, in 162 districten te verdeelen, elk met een ge- middeld aantal kiezers van 250.000. Daarvan is een gevolg, dat lange lijsten onnoodig worden, het aantal candidaten op elke lrjst tot drie kan worden beperkt en de kiezer in het vervolg kan weten op wie hij stemt. Niettemin laat de minister het lijsten- stelsel, zij het in aannemeliijiker vorm, be staan en behouden de partijen het recht een populairen naam voorop te plaatsen, hoewel zij drommels goed weten, dat dezelfde naam ook al in andere districten no. 66n staat en de kiezer zich dus moet afvragen of zijn stem niet aan no. twee of drie ten goede zal komen. Dit bezwaar stellen enkele bladen reeds in het licht en drukken den minister op het hart een wijziging aan te brengen die den kiezer waarborgt zijn stem op den candidaat zijner keuze uit te brengen. In de derde plaats stelt Wirth voor, het aantal stemmen, dat een candidaat moet heb- Van deze twee maatregelen verwacht hij een vermindering van het aantal Rijiksdagleden (thans 490) met een 50 a 60. En ten slotte bepaalt hij den geldigheidsduur van de nieu we kieswet op 12 jaar. Na afloop van dien termijn wordt dus een herziening van de kies wet reesd nu voorgeschreven. Wijziging van de grondwettelijke bepalin- gen geeft de minister met in overweging (hij zou er trouwens in den Rijksdag ook geen meerderheid van twee derde voor kunnen vinden), zoodat het stelsel van evenredige vertegenwoordiging en de kiesgerechtigde leeftijd van 20 jaar behouden blijven. De partijen en de Rijksdaggroepen zullen het ontwerp met gemengde gevoelens begroe- ten. Het tast de macht van de partijbesturen, die de candidatenlijisten opstellen, duchtig aan en velen Rijksdagleden, die hun zetel aan die macht te danken hebben, zal stellig de schrik in de beenen slaan. Kleine partijtjes en groepjes, die in Duitsch land in kwistigen overvloed aan de verkiezin- gen plegen deel te nemen, hebben, als dit ontwerp wet wordt, weinig of geen kans meer op een mandaat. Het is trouwens ook de erkende bedoeling van Wirth hen uit te scha- kelen, de vorming van enkele groote partijen in de hand te werken, en het overleg omtrent „De wet moet gehoorzaamd worden, dokter." ,,'t Kan zijn. Maar niet ten koste van het verstand van mijn patient." Die Surrey'sche plattelandsdokter was een man, die wist wat hij wilde. Ik zag Harley voldaan glimlachen. ,,In elk geval weet u nu mijn stand- punt," zei de dokter, toen hij, na nog een paar minuten argumenteeren, naar de deur stapte. ,,Wilt u 't wagen, dat moet u weten, maar u draagt de verantwoorde- lijkheid, Mr. AylesburyGoeden morgen, heeren Inspecteur Aylesbury krabde zich langs de kin. ,,'n Vervelende boel," mopperde hij. „Die getuigenverklaring van die vrouw is belangrijk." Hij keerde zich aarzelend naar ons toe. Harley stond met een half verbeten gaap op. ,,Als we u op de een of andere manier nog van dienst kunnen zijn, heeft u t maar te zeggen, inspecteur", zei hij. ,,Maar anders zouden Mr. Knox en ik ons graag terugtrekken. We hebben een vermoeienden nacht achter den rug ,,Dat is nu alles goed en wel gaf inspecteur Aylesbury ten antwoord, „maar ondertusschen ben ik op een dood punt aangekomen". „Werkelijk? Hoe is het mogelijk! verbaasde Harley zich. ,,Daar hoeft u niet zoo'n verbaasd ge- zicht over te zettenriep Aylesbury uit. „Ze hebben mij er bijgeroepen toen 't al te laat was". .Jammer", mompelde Harley niet be paald vriendelijk. ..Vooruit, Knox, ga mee". ,,Een oogenblik, heeren. verzocht de inspecteur. ,,Een oogenblik. Er is nog iets waarover u me misschien wel inlich- tingen kunt geven (Ingez. Med.) de vorming van een regeering te vergemak- kelijken. In dezejfde„ rich tine werkt de afschaffine: overgeschoten stemmen uit de districten gol den, zoodat een groepje dat bijvoorbeeld in §£n district het noodig aantal stemmmen had gehaald, vrij zeker was uit dien grooten pot nog een mandaatje te kunnen opvisschen. Hoe de Rijksdag, die naar verluidt al kort na de verkiazing het door het kabinet reeds goedgekeurde ontwerp te behandelen krijgt, 't zal opnemen, is nog de vraag. De groote* partijen hebben wel allemaal om kieswether- ziening geroepen, maar nu ze is ingediend, zuillen heel wat ..belanghebbenden", die on- vast in hun politieke schoenen staan, er al« licht weinig voor voelen, hun eigen doodvon- nis te teekenen. Te Eprauc, een dorp nabij Han en Roche- fort ,in de provincie Namen, werden onlangs te 24 dezer, verkiezingen uitgeschreven voor den gemeenteraad, daar, ten gevolge van overlijden en ontslag, het aantal raadsleden tot twee was geslonken en dan ook geen ver— gaderingen meer konden worden gehouden. Deze verkiezingen zullen nu echter niet ge houden worden, daar niemand in de gemeente,. erin toestemde op een candidatenlijst te wor den gebracht wat in een land als Belgie zeker wel een hooge zeldzaamheid mag heeten. Met zijn hand al om den deurknop keerde Harley zich om. „De quaestie is deze 9^n9 inspec- teur voort, met een extra gewichtiaen frons en een zoo energiek terugtrekken van zijn kin, dat genoemd gezichtsdeel in de plooien van zijn dikken hals ver- dween. ,,Op het oogenblik heb ik, be halve de dames, alle inwoners van Cray's Folly ondervraagd. En uit dat onder vragen is gebleken, dat vier van de twaalf of zoo niet naar bed zijn geweest. Ten eerste u tweeen maar van u heb ik een aannemelijke verklaring, dan wijlen de Kolonel zelf en dan nog een". Hij zweeg en keek van Harley naar mij en van mij naar Harley. Daar was de vraag, waarvoor ik, van het oogenblik dat ik Miss Beverley ge heel gekleed op haar knieen naast Mademe de- stamer had zien liggen, af, gevreesd had. ,,Met die ,,nog-een" bedoel ik Miss Beverley" ging de stem met de aange- leerd zakelijke intonatie voort. ,,Die dame is blijkbaar niet naar bed geweest en voor zoover we oordeelen kunnen, wijlen de Kolonel evenmin". „En ik ook niet", mompelde Harley. En Mr. Knox eveneens niet ,,Uw verklaring is, zooals ik al gezegd heb, aannemelijk, zei de inspecteur. Maar als het gezelschap om hoe laat heeft u ook alweer gezegd, Mr. Harley om on- geveer half elf uit eikaar gegaan is, en als Madame de Stamer toen naar bed is qe- qaan, waarom zou Miss Beverley dan opgebleven zijn!" Hij wachtte even, ging dan. met insinueerden nadruk voort: „Mtt wijlen Kolonel Menendez?" „Hoor eens hier, inspecteur Ayles bury", zei ik, gedwongen kalm, ,,dat soort insinuates zijn buitengewoon vervelend ..Vindt u?" zei hij, terwijl hij zich lang- zaam omdraaide en me met zijn uitpuilcn- de oogen aankeek. „Vindt u? Maar dan is u zeker wel in staat, om in deze quaes tie eenig licht te brengenWaarom zoudt u ze anders zoo vervelend vinden?! ,,Dat kan ik niet. Maar Miss Beverley zelf allicht wel als u 't haar vraagt". ,,Ik heb 't haar nu willen vragen, maar zij wil niet komen waarom begrijp ik niet". ,,'t Is niet, dat ze niet wil komen", zei Harley effen. „Ze weet waarschijnlijk niet "eens, dat u haar heeft willen onder vragen". ,,Dat weet ik nog niet zoo zeker", monf- pelde de inspecteur. .Volgens mij wordt ik, van twee of drie klanten tegelijk, opzettelijk tegengewerkt. U weet dus ook niet, wat dat den heelen nacht aangekleed blijven te beteekenen heeft?" ,,Neen, zei ik kortaf. Paul Harley schudde zijn hoofd. ,,Maar u moet niet vergeten inspec teur"' zei hij, ,,dat het heele huishouden in een staat van onrust verkeerde ,,U bedoelt, dat ze met hun alien zaten of stonden of lagen te wachten, dat dit gebeuren zou?" ,,Ja. Bewust of onbewust zaten we er allemaal op te wachten". ,,Wat bedoelt u met dat bewust of on bewust?" ,,Dit. Degenen van ons, die wisten dat er al eens meer 'n aanslag op t leven van den Kolonel was aepleegd, waren bewust bang, voor de volgende poging. En de anderen, de bedienden voelden onzen angst ,,0! de bedienden. Ik heb ze allemaal ondervraagd. behalve den chef, want die is niet intern. Die woont ergers in Mid- Matton. Kunt u me ook iets over dien man vertellen?" (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1