ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8569. VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1930. 70e JAARGANG. BUITEWLASD FREDIKBETJRTEN> Feuilleton-vertelling en. TER NEUZEN, 22 Aug. 1930. BRABANTSCHE BRIEVEN. kwlmh/.h«i NSCHE 6E5L GANDHI'S VOORWAARDEN. Nu de lezing, die de diplomatieke medewer- ker van de Daily Telegraph over den door Gandhi aan den onderkoning van Britsch- Indie geschreven brief heeft gegeven, onweer- sproken blijft, mag men aannemen schrijft de N. R. Crt. dat zij de strekking ervan juist weergeeft en dat Gandhi en de twee Nehru's niet te vermurwen izijn. (Het minder pessimistische bericht van de British United Press, in het Ochtendblad van Donderdag op- genomen, is te vaag om er houvast aan te hebben.) Na de vergaande tegemoetkoming, welke de Engelsche arbeidersregeering de In dische congrespartij heeft betoond, is dit wel een geduchte teleurstelling. MacDonald heeft ongetwijfeld gehoopt door ter zijde legging van het rapport der commissie-Simon en uit- sluiting der opstellers van de Indische con- ferentie, de congrespartij tot deelneming aan de besprekingen en staking van de ongehoor- zaamheldsbeweging te krijgen. Die hoop is volstrekt ijjdel gebleken want in wezen verschillen de door Gandhi nu ge- stelde voorwaarden niet veel van de vroegere. De Indische leider eischt weliswaar niet meer dat het voomaamste punt der agenda van de conferentie izal zijn het ontwerpen van een constitutie, welke onafhankelijkheid aan Indie zal schenken, maarwel iets even onmoge- lrjks: nl. dat de onderkoning en de Engelsche regeering zich verplichten voor onverwijlde toekenning van den Dominion-status aan Indie officieel op te komen. Dat is een nuance, welke Gandhi heeft aan- gefbracht, omdat hij moest erkennen dat een minderheidskabinet niet in staat was iets te beloven, waarvoor het in het parlement toch geen meerderheid zou kunnen vinden. Maar behalve dat de om formeele redenen gewij- zigde eisch MacDonald te kennen geeft, dat zijn regeering niet bijister sterk staat, komt hij vrijwel op hetizelfde neer als de vorige. De conservatieven (en ook de liberalen die MacDonald kwalijk nemen, dat hij de com missie-Simon buiten de deur heeft gezet) zul- len de mislukking van de toenaderingspogin- gen met leedvermaak aanzien en niet nalaten te herinneren, dat zij die bij voorbaat hebben voorspeld, omdat te verwachten was dat Gandhi en zijn aanhang ze zouden uitleggen als bewijzen van zwakheid en radeloosheid. De Daily Telegraph ,die Gandhi's antwoord in een hoofdartikel een ultimatum noemt, wijst op de noodzakelijkheid om Indie door een kalme vastberaden houding te toonen, dat van zwakheid en radeloosheid geen sprake is en dat Engeland weet wat het wil. In nieuw overleg met de leiders der congres partij ziet het blad geen heil, maar wel roert het even de vraag aan, hoe die partij op Gandhi's antwoord zal reageeren. De ge- matigde leiders Sapru en Jayakar, die met Gandhi in de gevangenis te Jerafda hebben geconfereerd, waren na het laatste onderhoud zeer temeergeslagen en „did not look cheer ful". Inderdaad zullen vele leden der partij zich bewust zijn, dat de onverzettelijkheid van Gandhi de geheele zaak op dood spoor brengt en dat daarmee niets te winnen, maar veel te verliezen is. JORIS DE LEEIIW VRIJGESPROKEN. Het Militaire Hof, zetelende in het gebouw der voormalige Deutsche Schule te Brussel, behandelde Donderdagochtend, naar de N. R. Crt. meldt, in appbl de zaak-de Deeuw. Men weet, dat de Vlaamsche milicien Joris de Leeuw 6 Mei j.l. door den krijgsraad te Luik tot 3% maand gevangenisstraf werd veroor- deeld wegens zijn herhaalde weigering om in de Fransche taal gegeven bevelen uit te voe- ren. In de omgeving van het gebouw en ook in het gebouw zelf was een sterke politie- gendarmeriemacht opgesteld, daar men blijk- baar voor Vlaamsche betoogingen vreesde. De president van het Militaire Hof, Mr. v. d. Kelder, zat voor en leidde het debat in het Nederlandsch. Hij herinnerde eerst aan de feiten, welke De Leeuw worden ten laste gelegd en betoogde, dat de daad van De Leeuw overbodig was, daar zijn weigering om Fransche bevelen uit te voeren plants had kort v66r den dag, waarop de militaire wets- bepalingen in zake het gebruik der talen zou den worden gewijzigd. De Leeuw antwoordde echter, dat in de wet geen veranderingen inzake de talen van het commando worden voorzien en dat alleen de minister van landsverdediging, na zijn daad, in de Kamer had beloofd voor de Vlaamsche miliciens ook het Nederlandsche commando in te voeren. In zijn requisitoir, dat zeer kort was, gaf de auditeur-generaal toe, dat De Leeuw met oprechtheid handelde. Nergens, zei de audi teur-generaal, staat er geschreven, dat de Vlamingen in het Nederlandsch moeten wor den aangevoerd. Waar De Leeuw echter te goeder trouw handelde en ook niet stelsel- matig dienst weigerde, maar dit enkel deed wanneer hem iets in de Fransche taal werd bevolen, eischte de auditeur-generaal slechts een principieele straf. Mr. H. Borginon, de verdediger van De Leeuw, zelf een gewezen frontsoldaat, be toogde' dat in strijd met de beweringen van den voorzitter vsin het Militaire Hof en van den auditeur-generaal deze zaak wel degelijk een politick karakter droeg. Hij vroeg vrij- spraak op dezelfde gronden als deze, welke door hem te Luik werden aangevoerd. Na een beraadslaging, die ruim drie kwar- tier duurde, keerde het Hof in de rechtzaal terug en werd temidden van de grootste stilte voorlezing gedaan van het vonnis, waar- bij het arrest van den krijgsraad te Luik werd verbroken en De Leeuw werd vrij- gesproken. Manifestaties v66r of na de behandelmg van deze zaak deden zich niet voor. Wel werd De Leeuw onmiddellijk door een groep vrienden omringd en triomfantelijk naar het Vlaamsche Huis gebracht, maar tot straat- betoogingen kwam het niet. HET SUCCES DER ANTWERPSCHE TENTOONSTELLING. N. R. Brussel De correspondent dc meldt: De directie van de Antwerpsche wereldten- toonstelling deelt mede, dat tijdens de Maria- Hemelvaartfeesten, die van Vrijdag tot Zon- dag werden verlengd voor ruim 1.125.000 francs toegangskaarten werden verkocht. De abon- ne's, die meer dan 150.000 in„getal zijn, niet inbegrepen, werd de tentoonstelling Vrijdag door 74.OCt), Zaterdag door 66.000 en Zondag j.l. door 87.000 personen bezocht. In totaal heeft het tentoonsfcellingsbestuur aan entree- kaarten reeds 20 millioen francs ontvangen. Reeds wordt er aan gedacht de tentoonstel ling eenige weken langer te laben duren dan aanvankelijk was voorzien en het is dan ook niet onmogelijk, dat zij inplaats van op 2 November eerst op 1 December definitief zal worden gesloten. WINKELWEEK EN FEESTEN TE TER NEUZEN. Het tijdstip voor de winkelweek en het feest ter herdenking van den 50sten jaardag van H. M. de Koningin nadert. Er komt reeds stemming in. Enkele winkeliers hebben hun etalage reeds in den feestdos gestoken en bij anderen bemerkt men de voorbereidingen daartoe. Naar we vememen is het aantal deelnemers tot ongeveer 90 gestegen. Voor- waar een mooi succes voor de organisators. Indien het weer meewerkt, is het te verwach ten, dat het in onze straten bij de winkels niet aan belangstelling zal outbroken. Naar we vernemen zijn er voor het publiek mooie prijzen te winnen. We komen daarop nog wel eens terug, maar melden nu reeds gehoord te hehben van een Simplex-riijwiel, voefwaar een Prt)s van beteekenis. Dus: maar met' vollen moed aan het verzamelen van stukjes vlag, om een der uitgeloofde prijzen te kunnen behalen. Uit het dezer dagen verschenen programma van winkelweek en feesten blijkt, dat er iederen dag een attraetie zal zijn, in een of anderen vorm. O.m. bestaat veel belangstel ling voor den reclame-optocht op Woensdag. Het herdenkingsfeest wordt op Zaterdag 30 Aug. gevierd en vangt des namiddags aan met volksspelen op het sportterrein der R( H. B. S. Naar we vememen beloven deze interessant te worden. De deelneming daar- aan is blijkens de aangifte grooter dan ooit te voren, zoowel van jongens als van meisjes. Door de voetbalclub „Terneuzen" wordt het programma ingezet met een gecostumeerden voetbalmatch, die een comisch effect belooft. Behalve door het plaatselijk muziekgezel- sohap, dat die week verschillende malen op- treedt, komen voor opluistering van het feest ook ,,De vereenigde vriendenn" van Sas van Gent en de nieuwe harmonie ,,Vlijt en Volhar- ding" van Hulst het feest helpen opluisteren en wordt door deze twee gezelschappen op Zaterdagavond op de Markt geconcerteerd. Het plaatselijk gezelschap doet zulks den avond te voren. De avond zal worden besloten met een vuurwerk, dat blijkens het programma inder daad schitterend belooft te zijn. Het zal evenals het vorig jaar worden afgestoken op den Westelijken havendam der oude haven, waarop men van verschillende kanten een goed ultzicht heeft, zoodat duizenden het vuurwerk kunnen aanschouwen. Door de directie van de Zeeuwsch-Vlaam sche tram worden dien avond na afloop van het vuurwerk extra-trams ingelegd, n.l. te 11,15 naar Hoek en 11,55 naar Zaamslag en Axel. VERBOND VAN NEDERLANDSCHE WERKGEVERS. De algemeene ledenvergadering van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers zal worden gehouden te Vlissingen, Sas van Gent en Ter Neuzen, op Donderdag 18 en Vrijdag 19 September. FYFFES' BANANEN. Verwijzende naar de in dit nummer voor- komende advertentie, maken wij onze lezers opmerkzaam op de inzending van oplossin- gen voor bovengenoemde prijsvraag, welke is opengesteld tot 15 September a.s. VRIJWILLIGE VOLDOENING VAN BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rrjks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of ver- mogen (gewetensgeld) bij den inspecteur der directe belastingen te Ter Neuzen f 35. EXAMEN NIJVERHEIDSONDERWIJS. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het exa- m,en Nijverheidsonderwrjs akte Nb. de heer E. van de Waeter te Oostburg. BUITENLANDSCHE GEESTELIJKEN NAAR HULST. Naar gemeld wordt zullen mgr. Coppieters, bisschop van Gent, in gezelschap van den kanunnik v. d. Gyn, bisschoppelijk arohivaris, Zondag een bezoek brengen aan Hulst, hoofd- zakelijk ter bezichtiging van de Jansenius- collectie, met de volledige werken en biogra- phieen van Jansenius, den eersten bisschop van Gent. TWEEDE ZEEUWSCHE KLOMPENBEURS. Jl. Woensdag werd te Clinge geopend de tweede Zeeuwsche Klompenbeurs. Tegenwoordig waren verschillende genoo- digden, o.m. het lid der Tweede Kamer de heer E. Lockefeer, de burgemeesters van Hulst en St. Jamsteen, de heer Ir. Grevers, I directeur van het Rijks Nijiverheidslaborato- rium te Delft en verschillende R.K. geeste- j lijkcn. De genoodigden werden allereerst ontvan gen door het gemeentebestuur, op het ge- meentehuis, waar aij werden toegesproken door den burgemeester, den heer J. W. Vienings, terwijl aldaar de eerewijn werd aan- geboden. Begeleid door de muziek wandelde het ge zelschap van daar naar de bijzondere school, in welks lokalen de klompenbeurs weer werd gehouden. Zij werd officieel geopend door den heer Ir. Grevers, waarna de inzendingen werden beziohtigd. Naar het oordeel der jury is in vergelijking met het vorig jaar de kwaliteit der ingezon- den klompen veel vooruitgegajan en kuxrnen deze ruimschoots wedijveren met de Brabant- sche en Geldersche en uitsteken boven de Belgische. Vooral in de afwerking, zoowel binnen- als ibuitenwerks, was een zeer grooten vooruitgang te bespeuren. De jury bestond uit de heeren J. van Vroon- hoven en M. Bresser te Best en J. van der Linden te Ter Neuzen. Er werd ingeizonden door circa 50 patroons en 35 knechts. ZEELAND IN 1929. In het verslag van Ged. Staten over den toestand der Provincie Zeeland in 1929, dee- len deze betreffende de Provinciale financien mede, dat de bij Kon. besluit goedgekeurde rekening over 1929 een kwaad slot opleverde van 249.455, hetwelk in de begrooting voor 1930 is gebracht. De bijdragen aan het algemeen burgerlijk pensioenfonds voor eigen-, weduwen- en wee- zenpensioen van provinciale ambtenaren vor- derden een uitgaaf van 66.544, waarvan een isom van 39.704 ten laste van de Prov. stoom- bootdiensten moet worden gebracht. Voor de ambtenaren der N.V. „P.Z.E.M." vorderden de pensioensbijdragen 35.656. In verband met de leening van gelden ter voorziening in de behoeften van voornoemde vennootschap werd tot ultimo December 1929 een bedrag van 262.818 betaalbaar gesteld voor de Noord- groep, 41.500 voor de Zuidgroep en 3.640.340 voor de Middengroep. Onder dit laatste bedrag is begrepen een som van 3.045.840 voor aankoop der centrale te Vlis singen. Op 25 November moet f 50.000 en op 16 December 850.000 kasgeld worden opgeno- men resp. bij de firma De Koster Co te Vlissingen en bij de SWenkolen-Handelsver- eeniging te Utrecht, beide voor een tijdvak van 6 maanden. Op 18 April kon de op 26 November 1928 aangegane kasgeldleening van 500.000 worden afgelost. Wegens rente, provide en zegelkosten werd in totaal 8.050 betaald. In Januari werd 4.000.000 geleend voor de kosten van electrificatie, n.l. 2.500.000 bij den Rijkspostspaarbank, 500.000 bij den post- cheque- en girodienst en 1.000.000 bij de pesioenfondsen voor de koloniale landsdiena- ren en locale ambtenaren. Deze leeningen werden aangegaan tegen een rente van 4% en tegen een koers van 99 Op 4 Februari kon 785.000 en op 6 Juni 200.000 kasgeld worden uitgezet, verdeeld over 11 bankinstel- lingen en zulks met opzegging per dag, week of maand. In den loop van het jaar werden op verschillende tijdstippen deze bedragen in totaal 985.000 weder teruggenomfen. De daarvan gekweekte rente bedroeg 14.285. Van de N.V. P.Z.E.M. trok de provincie aan rente over het eerste halfjaar f 107.196 en over het tweede halfjaar 103.188. Het onderhoud der provinciale werken met de noodige herstellingen en vemieuwingen vorderde in 1929 62.408. De wegen en wer ken verkeeren over het algemeen in goeden staat. Voor rekening van gemeente- en armbestu- ren werden op 1 Januari 1929 verpleegd 418 krankzinnigen, op 31 December was het aan tal 419. Daar bedoelde besturen thans moe ten bijdragen bedroegen de kosten voor de provincie f 73.627. De bevolking der provincie bedroeg op 1 Januari 124.390 mannen en 124.202 vrouwen samen 248.592 personen, geboren werden resp. 2477, 2300 en 4777; er vestigden zich in de Provincie 7031, 6713 en 13744; overleden zijn 1217, 1264 en 2481, vertrokken 8478, 8244 en 16722, zoodat op 31 Dec. de bevolking bestond uit 124.203 mannen, 123.707 vrouwen, totaal 247.910 personen. OTHENE. Tot hoofd der Ohr. school te Oudewater (Z.-H.) is benoemd de heer J. J. Verlinde, hoofd der Ohr. school te Othene. SAS VAN GENT. Prijsveemarkt. Nog maar weinige weken scheiden ons van de Sassche kermis. Behalve als ontspannings- gelegenheid in het leven geroepen om de be volking van hoog tot laag eens een verzet te schenken voor de intrede van het najaars- seizoen, wordt deze omstandigheid ook aan- gegrepen om de, isedert het vorig jaar her- boren veemarkt, in de voortdurende belang stelling van al wie daarbij betrokken zijn te doen voortleven. Om de animo tot deelname aan deze eco- nomische instelling te verlevendigen hebben Burg, en Weth. ook te dezer gelegenheid blijk willen geven, dat de instandhouding van een flinke markt, waarop kooper en verkooper elkaar ontmoeten in een sfeer van prettige stemming, en waar toch het officieel karak ter niet verloren gaat, een gemeentebelang is, waaraan enkele offers gebracht mogen worden. De veemarkt op 9 September e.k. te hou- den zal dus weer een prijsveemarkt zijn. Hij zal gehouden worden van 8 tot 1 uur en er zullen een heele reeks prijzen ten getale van 23 worden uitgeloofd. De prijsuitdeeling zal plaats hebben om 2 uur op het stadhuis. Er aan herinnerend, hoe verleden jaar door de belangstelling van het stedelijk bestuur, de prijsveemarkt tot een groot oucces geleid heeft, zal nu mogen verwacht worden, dat ook thhas, nu het aantal prijzen aanmerkelijk ver- hoogd en uitgebreid is, de deelname van de zijde der verkoopers niet minder levendig zal wezen, terwijl de koopers deze gelegenheid gaame zullen aangrijpen om zich van het beste materiaal te voorzien, dat hun wordt aangeboden. Het vorige jaar konden zjj uit een getal van meer dan 200 stuks ter markt aangevoerd, ruim hunne keuze bepalen. BRESKENS. Benoemd met ingang van 16 September a.s. tot directeur van het Post- en Telegraaf- kantoor alhier A. Brommiet, thans commies bij den post-, telegraaf- en telefoondiemt te Groningen (postkantoor). VLISSINGEN. Toen de Duitsche viermastbark „Peking", op weg van Ter Neuzen naar Hamburg, Vlis singen passeerde, werd aan boord doktershulp gevraagd, daar e6n der matrozen in het ruim was gevallen. Het slaehtoffer is zwaar ge- wond van boord gehaald en in het gasthuis alhier opgenomen. MIDDELBURG. De voorbereidingen voor versiering en ver- lichting voor de op handen zijnde feesten ter eere van den 50sten verjaardag van H.M. de Koningin zijn in vollen gang. De Heeren- gracht troont reeds in feestdos, omdat de be trokken electricien ook in verschillende an- dere buurten werkzaamheden heeft te ver- richten en in verschillende andere straten ziet men de toebereidselen, o.a. in de Langedelft. Maar ook voor een zeer be- langrijk ander onderdeel der feesten, n.l. de Kinderoptocht iis reeds veel werk verricht en nog is men er druk aan bezig. Zoo zagen wij een aantal keurige kleeren voor de kinde- ren uit een buurt en bij een andere buurt de plateau's, die op wagens komen te liggen en waarop de verschillende episodes uit Assche- poester zullen worden vertoond. Wij hebben ons bij een en ander verbaasd over het resul- taat, dat met eenvoudig materiaal is bereikt. Voor den etalage-wedstrijd zijn reeds een kleine 90 zaken aangegeven en daar deze Dinsdag a.s. begint zal met recht van een feestweek kunnen worden gesproken. De heer Ir. H. van Oordt, sedert 1 Octo ber 1912 hoofd-ingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland te Mid- delburg, zal 1 October a.s den dienst met pen- sioen verlaten. ZONDAG 24 AUGUSTUS 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9V2 u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9 y2 u. en 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. G. van Dis. sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. H. J. Kouwen- hoven, van Oegstgeest. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 5% u„ Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% u. en 2% u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6 V2 u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5V2 u., Dr. L. J. Cazemier. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. Ulvenhout, 19 Augustus 1930. Menier, Me schieten aarig deur 't jaar henen. As g'op d'n bui ten komt waar heele velden blaank staan van 't overtollig ren- gelwater nouw, waar de lochten zulvergrijs overhe- nen hangen, en waar gin scheutje zon in uren soms te bekennen valt, dan lijkent 't wel of me al diep in d'n herfst zitten. De fleur is ieveraans al af. De rengel hee veul verballemond. De blommekes emmen d'r schoone kelks- kes van 't witste melkblaank en 't gloeiendst rood van 't zuutste geel en 't zuutste blaauw, niemeer kunnen houwen. Zwaar en geknoeid van d'n veulen rengel, zijn op 't lest die i3Choone blaaikes mee d'n rengel meegedrup- peld in de natte eerde. 't Gruun hee ok z'nen besten' tijd al g'ad en zoodoende staan de ge- waskes dremoeiig en nakend as knekeltjes op 't verdronken laand. En toch, amico, toch 't klinkt meschient 'n bietje gek, 't is t6ch schoon buiten. Zekers, d'n wermen gouwen gloed, de rosse gloeiing,. de zware, broeirige weelde die is heelegaar weg. Of 'r 'n schoone, welriekende vrouw in waren zij en 'nen wolk van lekkere ondeklonje over de velden is gegaan, 't dCis- ter van de bosschen in, achterlatende de leegte van d'r schoon en d'r pracht, 'nen golf van lekkeren ruuk, waar me nouw mee 'nen open mond en stomme oogen, onnoozel staan te zien as naar 'n vervlogen viezjoentje. Zekers, me kijken zo'n bietje in 'n leegte- nouw, me staan zoowa mee leege handen. maar as oew oogen weer gewend zijn, de Leste: geuren weer vergeten, dan is't nie leeg meer, Zulver wemelt in de lochten. Klaar is d'n dag die er leet over de witte waereld, zwaar van vocht. Plakaten van 't blaankste zulver rimpelen op de graslaanden, waar 't blaauw van d'n hemel zoo nouw en dan 's efkes in weerspiegelt. Neee, 't is toch nog zoo gek nie as 'k zeg da-d-et alweer alle- maal zoo prachtig is. Waant alles is van smettelooze blaankheid vol verzadigd van koel sap. En as ge in de bosschen komt, waar 't stil is en verlaten, waar d'n echo van d'n koe- koek teugen de boomen klopt, waar de grep- pels zwart glaanzen vain 't diepe, bezonken water, waar 't zoo stillekes is, da-d-alleen de wind te heuren is, dan is da van 'n plech- tige pracht, da ge 'r stil van worren gaat. Blaauw verwazen de witte zaandwegels aan 't end, waar soms 'n kenijntje dwars over- henen schiet, mes z'n ooren achterover. En ier-en-daar, daar valt 'nen druppel van 't natte loof op d'n witten weg mee 't getik van m'n ouwe steertklok. De witte plekken in de hei glinsteren in 't peerlmoerig ge-licht da-d-uit de blaanke lochten schicht. En laankst de raanden van de hei, mee d'r zwart-witte plakaten van diep- donkeren mast en zulverzaand, daar hokken de glaanzende duiven te saam hoog in de mastenboomen. 't Tijgerbomke d'n berk laankst d'n weg in 't rooie eikenloof en bronzen beuken- blad, da doe-d-oew stilkes lachen van schoon- heid. Da zijn plekskes in 't bosch lijk schilde- rijkes, miaar... waar is't museum waar zukke stukskes hangen? Olleen bij ons in 't bosch amico Nie in dure lijsten van nagemokt goud da's waar maar wel in d'omlijsting van zulver getintel dat 'r omhenen zwijmelt. Of in 't licht van de plakaten gouwig en bont peerlmoer da-d-in deuzen tijd teugen de dustere avondlochten zit geplakt. Wa-d-is 't weer aan 't mooi-worren. Hoe statig en hoe grotsch, hoe geweldig, as op de tonen van d'n bronzen kerkurgel, komt d'n herfst weer deur de natuur bewogen. De veugeltjes zijn d'r stillekes van. En as ge deur die stilte gaat, waar ge 't gebronste najaar aan heurt komen; as ge 't heurt uit 't kraken van 't hout, uit 't druppen uit de boomen teugen pergamenten blaaikes aan op de wegels; uit d'n roep van de veugels, ja uit 't rauschen van d'n wind en as ge dan z66 't bronzen jaargetij vuult aangeslopen deur de bosschen, as ge 't leven heurt tikken om oew henen, ollee, amico, wa leet 'r dan veul troost en veural veul bemoediging in da stille, vroetende leven, da mee 'nen rustigen polsslag te tikken staat onder d'n wijen hemel. Is 't da nie of den Schepper neerziet op dieen kleinen, eenzamen mensch daar onder die grotsche bosschen? Waant dan zie-d-et groot Bestier, dan vuulde d'n ontzaglijken greep, waarin da-d alles zit. Dan bende nie zoo eenzaam meer! Dan vuul-d-oew eigen deel van heel die grotsche Schepping, ie marcheert as m'n steertklok die 'n paar honderd jaren oud is al en eb en vloed gaat as ik maar aan d'n ketting trek De raai-kes tikkelen in mekaar zoo zuiver as d'n loop der sterrekes en toch z'nen schepper, d'n mensch die'm gemokt hee, daar is niets meer van over. Maar z'nen arbeid tikt bij mijn thuis brj dagen en bij nachten, bij zomer en bij winter en is zoetekens-aan van ons fermilie gewor- ren. Me zitten in d'n grooten greep van heel die schoone Schepping en da vertellen oew de, blaaikes, de uitgevallen blommekes. Da vertel-d-oew de hei die tellekens verkleurt en steeds weer schonder is; de veugeltjes die weggaan en verom-komen; 't leven kortom, dat 'r klopt onder en boven de eerde en in de wisselende lochten. Maar genogt, d'n herfst mokt oew altij seerjeus. Die breng-d-oew aan 't peinzen. En nie da zooiets erg is, 't is goed om as 't water in de iboschgreppels zoo nouw en dan 's te bezinken. Dan wor 't allemaal weer helder in oew. Dan kekte tot d'n bojem toe T Net as in die slooten. En dai-d-isi wel 's bestig Nouw hoef-d-oew eigen daar nie zooveul van aan te trekken, 't is maar 'nen boer die 't allemaal zeet, maar ge hoeft 'r toch eigenlijk ok alweer gin perfester veur te zijn.. zooas dieen menier uit Williamstown (Mas- schachusetts), 'nen zekere perfester Delisle Bume van de Glasgowsche hoogeschool die gezeed hee da me tusschen 1935 en 1940 weer oorlog emmen. En da lei-t-ie wel nie af uit afgevallen blaaikes en klaar slootwater, zooas ikke, (maar ieder in z'n vak, wa gij maar uit cijfers. Hij hee veurgerekend dat de volken dezelf— ste sommen geld bestejen aan oorlogstuig as in de jaren 1909'14. Ok wist ie te vertellen da ze in 't Laand van den Knaauwgom tweehonderd van de geleerdste scheikimstigen aan 't werk emmen om nuuwe gifgissen te maken. Wa zegde van zukke stinkbommenknechten Emmen daar d'r vader en d'r moeder die slungels veur laten studeeren in de scheikunst? Om nota bene de heele wereld te laten stikken as 't z66ver is? En d'n Engelschman doe-d- ok mee aan da feest. Die gift twee-'n-haalf muljoen uit per jaar veur d'n aanmaak van gasbommekes.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5