Voor het inzeepen PIROL TER NEUZEN, 20 Aug. 1930. EXAMEN HANDENARBEID. Alsgu U moeilijkscheert omdatUw huid gauw stuk gaat en pijn doet, dan kunt gij dit geheel voorkomen, indien gij voor het inzeepen de fluid even inwrijft met slechts een weinig (Ingez. Med. j Geimaerdt, maatregelen had genomen om ook dhar tegenwoordig te zijn voor de verwel- koming van de Vorstin. Van hier ging de rit naar Koewacht, waar men, ofschoon geheel aan de landsgrens gelegen, indien men de versiering als maat- staf zou mogen nemen, al bijzonder met het beizoek van het Vorstelijk Gezin was inge- nomen. Over de geheele breedte van het ge- meentehuis was een baldakijn aangebracht, terwijl een fraaie eerepoort was geplaatst, waarin op een donkere achtergrond de reeds ontstoken electrische gloeilampjes een mooi effect venwekten. De intocht had plaats onder klokgelui en kanongebulder. Het plaat- eelijk muziekgezelschap, dat met de school- kinderen en verschillende plaatselijke vereeni- gingen bij het gemeentehuis stond opgesteld, speelde het Volkslded. Onder het baldakijn waren de burgerlijke en kerkelijke autoriteiten verzameld. De burgemeester, de heer A. Dierick verwelkomde H. M., terwijl zijn doch- tertje aan Haar bloemen aanbood, welke taak het dochtertje van den secretaris, den heer A. de Blieck, vervulde bij Prinses Juliana. Door de schoolkinderen werd gezongen, en daama de rit venvolgd. Het was hiervoor noodig te wenden op het pleintje nabij het gemeente huis, juist brj de rijksgrens. Aan de andere zijde stonden daar Belgische douane-beambten en gendarmes, die aan de Hooge Bezoekers hun saluut brachten. Nog valt aan te stippen, dat bij het aan- rijden op Koewacht het traditioneele Oranje- zonnetje zich al eens had vertoont, maar tijdens den rit naar Hulst volop scheen, zoodat men in die feesbvierende stad onder het mooiste weer, dat zich denken laat binnenreed. De „Philips-Harmonie" uit Eindhoven, die na het aldaar gegeven concert nog in Hulst vertoefde, verwelkomde H. M. bij den overweg van het spoor met muziek. Na het binnenrijden van de Gentsche poort werd het oog aanstonds getrokken door de grootsch opgevatte versiering der stad, en op de Markt door de groote menigte die daar aanwezig was. Van de gemeenten uit de om- geving die door de Vorstin waren bezocht, waren thans velen, velen naar Hulst opge- komen, om de Koningin opnieuw toe te juichen en getuige te zijn van de ontvangst door Hulst. Tegenover het stadhuis stonden opgesteld de Koninklijke Harmonie en de Nieuwe Har- monie „Vlijt en Volharding" benevens de schoolkinderen Nevens het hordes van het stadhuis hadden plaats genomen de leden der feestcommissies en waren opgesteld de vaandels van verschillende vereenigingen, terwijl voor het stadhuis was opgesteld een eerewacht van 100 leden van den Vrijwilligen Landstorm uit Oostelij'k Zeeuwsch-Vlaan- deren, onder commando van den kapitein P. J. Elout. Nadat de Koningin met Haar gevolg de auto had verlaten, inspecteerde zij allereerst deze eerewacht en betuigde daarover, zoowei aan den overste H. Bierema, commandant van Zeeland, als aan den secretaris, den heer P. G. Laemoes, te Vlissingen, Hare bijizondere tevredenheid. Zij werd vervolgens verwelkomd, door den burgemeester, den heer B. A. Th. M. Truffino, die in amibtsgewaad was gekleed, en besteeg de trappen van af het bordes. Van af het bordes, waarboven 'n smaakvol baldakijn was aangebracht, wuifde de Koningin de jubelende menigte toe. Door den burgemeester werden aldaar aan H. M. de beide wethouders, de heeren C. J. Burm en E. Lockefeer, de laiat- ste in het amibtsgewaad van lid der Staten- Generaal, voorgesteld. De heer Burm ver welkomde daarop Prins Hendrik en de heer Docketeer Prinses Juliana. Door de rijk versierde hal van het stadhuis begaven de Hooge Gasten zich naar de raad- zaal. In de hal werden door het dochtertje van den burgemeester aan H. M. de Koningin en door dat van den heer Lockefeer aan H. K. H. Prinses Juliana bloemen aangeboden. In de raadszaal werden de raadsleden en de secretaris aan de Vorstelijke bezoekers voor gesteld. Deze namen vervolgens plaats op de voor hen bestemde zetele, waama de burgemeester, de heer Truffino, H. M. als volgt toesprak: Majesteit! Wanneer het mij geoorloofd is een enkel woord tot U te richten, dan kan dat niet anders zijn dan een hartelijk dankwoord namens alle ingezetenen, voor de warme be- belangstelling, die Uwe Majesteit met Uiw Koninklijken Gemaal en Koninklijke Dochter toont voor Zeeuwsch-Vlaanderen, in 't bij zonder ook voor de stad Hulst. Ik ben gelukkig Uwe Majesteit de ver- zekering te kunnen geven van de groote aan- hankelijkheid en liefde der geheele burgerij jegens U en Uw Koninklijk Huis. Het is een gelukkig samentreffen, dat Uw hooggewaar- deerd 'bezoek juist valt in de dagen, dat wij feestelijk herdenken het 750jarig bestaan der Stadsrechten. Immers behalve een reden tot vreugde over de in 1180 van Philips van den F!l 7.a s verkregen voorrechten, is die gebeur- tenis een gereede aanleiding om in levendige herinnering terug te brengen de geschiedenis van ons stadje, waaraan zoo nauw verbonden zijn de groote daden uit het roemrrjk Huis van Oranje. Heeft Hulst altijd haar souvereinen op bij- zondere wijze geeerd, reeds vanaf den tijd van Lodewijk van Male en Hun binnen haar wallen met den grootsten luister ontvangen, met nog meer trots en eerbetoon heeft zij de groote Oranjezonen binnen haar veste be- groet; Prins Maurits en Frederik Hendrik, die als helden streden op en rond de nog bestaan- de stadswallen, waar het bloed der Oranje's vloeide en zelfs Hendrik van Nassau het leven liet. En als in 1645 de „Stedendwin- ger", Prins Frederik Hendrik de sterke stad Hulst innam en daarmede den hoeksteen vestigde voor het machtige gabouw van de repuibliek van de Vereenigde Nederlanden, dan is de hechtste grondslag gelegd van de een- heid van Zeeuwsch-Vlaanderen met 't overige deel van Nederland, en van den band, die Zeeuwsch-Vlaanderen, Hulst in het bijzonder bindt aan het Huis van Oranje. De bevestiging van die duur bevochten eenheid met overig Nederland en van dien band met ons Vorstenhuis, dat is voor iederetti Zeeiuwsch-Vlamdng, voor iederen burger van de stad Hulst zijn leven, zijn liefde en ideaal. Zoo is het dan begrijpelijik dat ieder stadsfeest als vanzelf wordt een Oranjefeest. En ook deze herdenkingsdagen, zoo luisterrijk ingezet met 't allervereerendst bezoek van Uwe Majesteit en Koninklijk Gezin en eindigend met een bijzonderen Koninginnedag, het zijn dagen van hartelijke hulde aan het geliefde Oranjehuis. Nooit heeft Zeeuwsch-Vlaanderen een sou- verein gekend, die persoonlijk zooveel belang stelde in het wel en wee van deze landstreek. En draagt de groote Prins Frederik Hendrik den geweldigen naam van stedendwinger, U zij de eerenaam van „hartenwinner". Zelfs 't kleine kind zal den naam stamelen .Konin gin Wilhelmina". Wij zijn U dankbaar voor zooveel daadwerkelijke liefde en brengen lof aan God, dat Hij ons een Vorstin heeft ge geven, tot glorie van ons Vorstenhuis en vaderland, tot heil van Zeeuwsch-Vlaanderen. En het einde mijner woorden, die U Zich ver- Vaardigd heeft te willen aanhooren, moge zijn een oprecht gebed tot den Allerhoogste, dat Hij U nog vele jaren moge sparen voor ons. Uw volk, en dat de Zeeuwsch-Vlamingen, in de eerste plaats de ingezetenen van Hulst, mogen zijn en blijven de hechte schragen van Uw troon, de stoute strijders voor Uw gezag, de kostbaarste paarlen van Uw kroon. Tot slot, Majesteit, zij het mij vergund, U namens de gemeente, als herinnering aan dezen ge- denkwaardigen dag aan te bieden: het Gedenklboek onzer stad, waarin beknopt be- schreven staat de geschiedenis van de ,,Poorte van Hulst". Het antwoord van de Koningin. H. M. beantwoordde dan de rede van den burgemeester als volgt: Mijnheer de Burgemeester, Het is Mij en de Mijnen een waar genoegen heden opnieuw een blijk van medeleven met Zeeuwsch-Vlaanderen te geven door onze tegenwoordigheid bij de herdenking van de verleening der stadsrechten aan Hulst en tevens aan de gemeenten, welke wij, heden beizoeken. Ik houd mij ervan overtuigd, dat de hechte banden, waarmede Zeeuwsch-Vlaanderen aan het vaderland en mijn Stamhuis verbonden is, indien mogelijk, heden nog nauwer zullen worden toegehaald. Als op een dag als deze de vervlogen tijd- perken onzer geschiedenis voor onzen geest voor.bijtrekken, dan daagt voor ons op de be- langrijke plaats, welke dit deel van ons land in de historie van#Nederland heeft ingenomen. Met waardeering vind ik in uw woorden ver- tolkt, mijnheer de burgemeester, de geestdrift en het krachtig besef van saamhoorigheid, voor die eenheid, die ook heden weer van den kant der bevolking van Zeeuwsch-Vlaanderen mjj tegenklonk en die bij mij warmen weer- klank vindt. U dankend voor de woorden, tot mij en de mijnen gericht en voor de aanbieding van het Gedemkboek der Geschiedenis van „De Poorte van Hulst", besluit ik met den hartgrondigen wensch, dat deize stad haar alouden roem zal weten op te houden en door werkkracht en noesten ijver van haar bevolking een geluk- kige toekomst tegemoet moge gaan. Vervolgens werd mevr. Truffino aan H. M. de Koningin voorgesteld en werd door eenige jonge dames thee aangeiboden. De Koninklijke Gasten onderhielden zich eenigen tijd met de leden van den gemeente- raad en den secretaris, tot het teeken werd gegven, dat de historische stoet, die inmid- dels was opgesteld, en waarvan de voorihoede de Maftct reeds had bereikt, zou voonbijtrek- ken. De historische ommegang. Deze stoet waaraan door een paar honderd personen, waaronder een aantal ruiters, en verschillende groepen op praalwagens, werd deelgenomen werd zoowei door de Koninklijke familie, als door de groote menigte op de Markt en in de straten waar zij doortrok, bezichtigd. De organisatoren verdienen voor de samenstelling van dezen stoet alien lof. De optocht stelt voor „De opbloei van Hulst en Hulsterambacht tijdens de Kruistochten". Zij wordt geopend met de groep ,De Kruis tochten", gevolgd door ,,De opbloei van Hulst" en als laatste groep ,,De opbloei van Hulster ambacht". Van de voorstellingen op de praalwagens leek ons bijzonder geslaagd die waarop Philips van Elzas, graaf van Vlaanderen en Verman- dois met zijn gemalin gravin Isabella van Vermandois gezeten, aan de voor hem neer- geknielde en staande poorters van Hulst de gezegelde oorkonde, waarin hij den tolvrijdom als privilegie aan de stad schenkt, overhan- digd, terwijl algemeen de aandacht trok en zeker goed opgesteld was de praalwagen die het slot van den stoet vormde, voorstellende den sluwen Reinaerd de Vos op den hofdag van Koning Nobel den Deeuw, omgeven door andere dieren te Hulsterloo, een herinnering aan de ontwikkeling der Nederlandsche let- terkunde in de 12e eeuw, toen de sage van den Reinaerd voor het eerst in dichtmaat verscheen. Dezie wordt toegeschreven aan een Norbertijnermonnik uit Hulst of Hulster ambacht. Na het voorbijtrekken van den stoet werden door de schoolkinderen, begeleid door de Nieuwe Harmonie, onder leiding van den directeur, den heer Aug. Eeckhout eenige volksliederen gezongen. H. M. liet na afloop den directeur aan zich voorstellen en betuigde hem Hare ingenomenheid met de gebrachte zanghulde. Daama werd nog een lied gezon gen door de zangvereeniging „Laus Deo", directeur de heer Fr. de Groot, uit Bergen op Zoom, welke reeds in de stad was voor het geven van een concert. Men kreeg aanstonds den indruk te zijn onder het gehoor van een zangvereeniging van beteekenis, en de indruk- wekkende uitvoering van haar lied verwekte dan ook een spontaan applaus van de honder- den luisteraars. In afwijking van het prograimma bracht de Koningin met gevolg nog een bezoek aan de historische tentoonstelling in de benedenzaal van het stadhuis, waar de Hooge Gasten rond- geleid werden door den WelEerw. heer C. Dekkers en den stadsarchivaris, den heer J. Adriaanse. Door het plaatsen van him hand- teekening in het bezoekerstaoek, werd het be zoek der Vorstelijke Gasten vereeuwigd. Onder geleide van freule S. Collot d'Escury werd ook nog een beizoek gebracht aan de tentoonstelling van kleederdrachten uit het Land vein Hulst en het Land van Axel, onder- gebracht in de vroegere teekenschool achter het stadhuis. Prinses Juliana heeft daar ook hare foto's in Axelsch en Hulstersch costuum kunnen aanschouwen. Na dit bezoek werden de auto's weer be- stegen en reed de stoet onder het gejuich der menigte af. Alvorens Walsoorden te bereiken, werd echter nog halt gehouden te Terhole. Daar stonden, toen de Koninklijke stoet er aankwam, de Z.Eerw. heer Pastoor en ver schillende vooraanstaande ingezetenen, be nevens schoolkinderen en de fanfare opgesteld, om H. M. te verwelkomen. De buurt was ook versierd. Bij het naderen van de Kon. auto speelde de fanfare het Volkslied. H. M. liet de auto stilhouden en noodigde den direc teur, den heer J. Venmeeren bij zich. Door Rosa Vermeeren werd aan de Koningin en door Magdalena Fassaert aan Prinses Juliana bloemen aangeboden. Onder leiding van het hoofd der school, den heer J. F. Andriessen zongen de kinderen een lied van hulde. Nadat H. M. aan den heer Andriessen Hare inge nomenheid en dank voor defce hulde had be- tuigd. reed de stoet onder het gejuich der be volking verder. Spoedig was Walsoorden bereikt, waar de ,,Luctor et Emergo" aan den steiger gemeerd lag, om de Koninklijke Familie met gevolg weer over de Schelde te voeren. Alvorens aan boord te gaan betuigde de Koningin aan den kapitein der marechaussCe en den inspecteur der rijksveldwacht, die ook den tocht hadden meegemaakt Hare groote tevredenheid voor de genomen politiemaat- regelen, waardoor de tocht zonder eenige stoomis had kunnen verloopen. Bveneens betuigde zij Haren dank aan den heer A. L. de Jong, technisch ambtenaar van den Provincialen Waterstaat te Ter Neuzen, die in de Koninklijke auto als geleider voor den te volgen weg had meegereden. De Vorstelijke Familie voer hierna met het stoomschip naar Vlake, waar het salonrijtuig wachtte om de terugreis naar de Residentie te aanvaarden. Het beizoek aan Zeeuwsch- Vlaanderen behoorde hiermede weer tot het verledene, doch het zal lang voortleven in de herinnering van hen die het meemaakten of er getuige van waren. Het was weer een nieuw bewijs van den band bestaande tusschen de Zeeuwsch-Vlaamsche bevolking en het Vorstenhuis. De onderscheidingen. De volledige lijst -der onderscheidingen, ter gelegenheid van dit Koninklijk bezoek ver- leend, is als volgt: Bij Kon. besluit zijn benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: B. A. Th. M. Truffino, burgemeester van Hulst, en F. Blok, burgemeester van Axel; is de eeremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau toegekend: in zilver: aan J. Durinck, te Vlissingen, kapitein op het stoomschip ,,Luctor et Emergo"; L. Douwerse, rijksveldwachter- brigadier-majoor, brigade-commandant te St. Jansteen, en W. Robijn, opperwachtmeester bij de Koninklijke Marechaussee, comman dant der brigade Hontenisse; in brons: aan L. Bimmel te Vlissingen, sto ker op het stoomschip ,,Luctor et Emergo". BEROEPEN. Beroepen te Ierseke en Haarlemmermeer (Oost), Ds. P. van Strien, predikant bij de Geref. Kerk te Veere. VERBETERING. Men deelt ons mede, dat in het bericht om- trent den brand bij den landbouwer A. Dees D.Jz., een kleine onjuistheid staat. Wij hadden gerneld, dat 2 kalveren in de vlammen om- kwamen. Er is echter geen vee verbrand dan eenige kippen. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het exa- men Handenarbeid de dames J. J. Risseeuw te Schoondijke en W. C. Zoethout te Hoofd- plaat. DE HEEMAF S. K. A. MOTOR. Een practisch reclame-middel is door de „Heemaf" te Heng^lo geinstalleerd. Een auto is geconstrueerd tot een Heemaf S. K. A. motor in normale uitvoering waarvan de constructie door de Heemaf is gepatenteerd en laat deze een reis door het land maken, om een indruk te geven omtrent den solieden bouw dezer motoren. Deze Heemaf-auto is tevens voorzien van een filmapparaat en een installatie voor het opstellen van een projectiedoek, voor 't geven van een filmvertooning in de openlucht. Gisteravond werd zoodanige vertooning ge geven op de Markt, ten aanschouwe van een zeer talnijk publiek. De film vertoont het bedrijf der Heemaf en tevens verschillende andere bedrijven waar de S. K. A. motor practisch wordt aangewend. Men krijigt hier- door een goeden indruk omtrent deze motoren van Nederlandsch fabrikaat. DE FEESTEN TE HULST. Naar gemeld wordt, valt aan de verschil lende tentoonstellingen een druk bezoek ten deel, zoo ook aan Met attractieterrein Oud- Hulst. Vooral Zondag was het er druk, ter gelegenheid der eerste opvoering van het historisch openluchtspel „Ter Kruisvaart", dat een succes is, zoowei voor den schrijver, den heer L .Lockefeer, als voor den regisseur, den heer Renaat Verheyen, van het „Nieuwe Volkstooneel" te Gent, als den hulp-regisseur, den heer Alb. Lockefeer, en de circa 80 dames en heeren die zich voor de opvoering hebben beschikbaar gesteld. Ook Maandag, bij de tweede opvoering, was het succes groot. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de op a.s. Donderdag, des voormiddags ten 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad, kamen de volgende punten in behandeling: 1. Notulen. 2. Stemming over het voorstel van Burg, en Weth. om 500 beschikbaar te stel- len voor versiering en verlichting van de Markt voor het Koninklijk bezoek op 16 Aug. j.l. en tijdens het feest, ter gelegenheid van den 50sten jaardag van H. M. de Koningin, waarover de stemmen op 5 dezer staakten. 3. Voorstel tot: a. vaststelling van een nieuwe verorde- ning, naar aanleiding van art. 114bis der Gemeentewet, betreffende het Grondlbedrijf b. vaststelling van een instructie voor den Administrateur van het Grond- ■bedrijf; c. vaststelling belooning van dien amb tenaar; d. wijiziging van de instructie van den gemeente-ontvanger; een en ander tengevolge van een schrijven van den gemeente-ontvanger, waarlbij bericht wordt, dat hij de administratie van het grondlbedrijf niet langer wenscht te voenen. 4. Verzoek van de Wed. F. de Blaaij, om een perceel grond in het gemeente- grondibedriijf te koopen. 5. Voorstel om de rooilijn, in het verlengde van de Brins-Hendrikstraat eenigszins te wijzigen en aan A. van 't Hoff en zijne rechtverkrijgenden, eenigen grond in gebruik te geven. 6. Voorstel tot het vfeststellen van een regeling voor toeslag van gemeente- wege op de huur voor de woningen der Ver. tot Verbetering van de Volkshuis- vesting. 7. Vaststelling van eene wijziging der ge- gemeentebegrooting, dienstjaar 1930. DE MOTORVEERBOOT VLISSINGEN—BRESKENS. Toen Maandagmiorgen de machines van de motorveerboQt Koningin Wilhelmina van de lijn Vlissingen—Breskens werden aangezet ging ook plotseling een der ,,koppen", die het water aan beide uiteinden van het schip tegen houden omhoog en bracht eenige schade aan het schip toe. De eerste reis werd toen met een der andere booten uitgevoerd. Intusschen had men den kop weer naar beneden kunnen brengen en kon de boot weer in dienst wor den gesteld. Daar het draaiwerk geforceerd was, kon deze kop niet op en neer worden bewogen, maar door het doen keeren van het schip, kon de dienst worden uitgeoefend. Maandagavond na de laatste reis is toen het schip naar de werf der Kon. Mij. „De Schelde" gebracht en daar is de weerbarstige kop ver- wijderd. Thans vaart het schip weer geheel normaal heen en weer en tijdens het varen kan het draaiwerk worden hersteld, terwijl men na enkele dagen den kop weer zal her- plaatsen. Van uit de vaart nemen van de motorveer- boot en daardoor een stagnatie in het over- brengen, speciaal van auto's, zooals het luidde in een bericht in de N. R. Crt. van Maandag avond is dus geen sprake, schrijft de Midd. Crt. DE BLOEMENTENTOONSTELLING TE GENT. De groote bloemen- en plantententoonstel- ling in het park en het feestpaleis der voor- malige Citadel, te Gent, iis thans, dank zij de verbeterde weersgesteldheid, in hare periode van vollen bloei getreden. Niet minder dan een millioen begonia's en 50.000 stam- en an dere rozen zijn er bij elkaar gebracht. Een speciaal feestprogramma is gereed gemaakt, door de organisatoren, voor de week van 24 tot 31 Augustus, die vermoedelijk wel de voor- naamste van deze tentocnstellingsperiode in de Vlaar.ische bloemenstad zal zijn. HOEK. De heer J. J. v. Doeselaar schrijft ons: Uit Uw verslag omtrent het Koninklijk bezoek zouden buitenstaanders kunnen opma- ken, dat alleen de kinderen van de Openbare school hulde aan H. M. hadden gebracht, vooral, omdat daarin vermeld staat, dat Zij het hoofd der school en den onderwijzer, den heer Nieuwenhuize verraste door een uitnoo- diging om bij Haar te komen, opdat Zij Haren dank zou kunnen uitspreken voor de lieve ontvangst en de huldebetuiging der school- jeugd. Alle kinderen, zoowei die van de beide Bijz. scholen, als die van de Openbare school waren op het plein aanwezig. De heer Nieuwenhuize is wel bij de Konin gin geroepen, doch niet als onderwijzer. Dat kan eenvoudig niet, doordat hij niet op het plein aanwezig was. Hem was gevraagd, zich met de leiding van den zang te willen belas- ten. Als tijdelijk directeur van Crescendo" van welke vereeniging alle leden, ook de direc teur, zich in een boerenpak hadden gestoken werd hij bij H. M. geroepen, om den dank van den Koningin te ontvangen voor de toege- brachte zanghulde en de moeite, die zangers en directeur zich getroost hadden in een aller- aardigst costuum voor H.M. te verschijnen. Omtrent deze gemeente zij voorts nog ver meld, dat des namiddags een concert werd gegeven door het muziekgezelschap „Elk naar zijn krachten", en daama volksspelen werden gehouden. Na afloop daarvan werd op de Markt weder een concert gegeven door voomoemde muziekvereeniging, en door de zangvereeni ging „Crescendo", gevolgd door een concert van het muziekgezelschap „Harmonie" van Biervliet, en tot slot door het muziekgezel schap ,,De Vereenigde Werklieden" van Ter Neuzen. Daarna werd door de twee laatstgenoemde gezelschappen een optocht bij fakkellicht over het dorp gehouden, voorafgegaan door eenige kinderen met lampions. Het was er zeer druk. AXEL. De onbewaakte overweg. Dinsdagmiddag keerde de knecht F. de Kraker van den landbouwer F. Dekker Bzn., huiswaarts van de Sassing door den Buth- polder met een wagen met 2 paarden be- spannen. Hoewel het uitzicht op den onlbewaakten overweg aan het voormalige wachithuis No. 96, voldoende is, zag de jongen de trein pas toen hij achter de woning van den lijn- werker v. B. vandaan kwam. Hij was toen met het voertuig nog 15 M. van de lijn, doch vermoedelijk doordat de paarden door het plotseling verschijnen van den trein, die om 2,21 uit Axel naar Hulst vertrekt, schrokken, sprongen deze vooruit, zoodanig, dat de be- stuurder hen niet meester kon worden. De dieren kwamen voor de machine en werden meegesleurd, het eene pl.m. 20 M., het tweede pl.m. 150 M. De wagen bleef met de knecht erop naast de lijn staan en werd tamelijk beschadigd. Beide dieren waren op slag dood, doch als door een wonder gespaard, mankeerde den bestuurder niets en kwam deze met den hevigen schrik vrij. SAS VAN GENT. In Feestdos. ,,Vlecht nu een krans van goudene aren Windt er ook blauwe bloemen doorheen Vreugde doortrilt de wachtende scharen Nu in haar midden de Koninginne ver- [scheen." Met deze regelen kan zoo ongeveer de ge- moedsgesteltenis van de Sas van Gentenaren weergegeven worden toen op den gedenk- waardigen Zaterdag van deze Oogstmaand, die zoo jammerlijk zijn reputatie als maand van de gouden aren verspeeld heeft, op een gegeven oogenblik de traditioneele een en twintig welkomstschoten van de Medusa het luchtruim doordaverden, als sein, dat de Landsvorstin de grenzen van deze gemeente had overschreden, om aanstonds Haar blijde inkomste onder de Haar wachtende bevolking te houden. Vreugde doortrilt de wachtende schare, want, nietwaar, het volk, de massa wil in de Landsvrouw nog iets ander zien, dan de Draagster van het opperste gezag, aangewe- zen en geroepen om wetten te onderteekenen en door Haar handteekening te bekrach- tigen, de schare ziet ook in Haar, en dat is het juist wat de gemoederen zoo zeer van geestdrift doet oplaaien, de personificatie van Land en Volk, de incamatie van Wet en Recht, de vereenzelving van Vrijheid en On- afhankelijkheid, die door een Oranje voor het eerst nagestreefd nog steeds na eeuwen her onder een nazaat dierzelfder Oranje's wordt in stand gehouden. Reeds in het vroege morgenuur werd het volk door een geestdriftige gejaagdheid aan- gegrepen. Naar alle zijden was een buiten- gewone roerigheid te constateeren, hier door het uitsteken van een vaandel, dat moeilijk te bevestigen was, daar door het aanbrengen van eene der omstandigheid dienende, ge- eigende versiering, en niet het minst door feestelijk getooide kinderen, wier ongeduldlg temperament zoo moeilijk in toom en breidel te houden is. En wat aan al die gespannen verwachtingen en van blijdschap kloppende gemoederen nog meer aanleiding gaf, zich reeds zoo vroeg te uiten, wr.s de toestand van de atmosfeer, welke voor ditmaal hare wispelturige nukken een tijdlang scheen in toom te willen houden, en als 't ware er van had afgezien door storm en watenslag een ideaal te verstoren, dat reeds geruimen tijd door jong en oud in het hart werd rondgedragen. Want Donar, die den Donder en den Blik- sem hanteert scheen den avond te voren zijn toorn over zijn storm- en regenbroeders te hebben geslingerd, omdat zij alleen het rijk wilden voeren, terwijl zij Phoebus Appollo, die den zonnewagen ment, uit het rijk der luch- ten meenden te mogen verbannen, wat niet oirbaar is in een tijd, dien dezen laatsten is toegemeten, en de eersten eerst later aan de beurt mogen komen. Mokkend en wrokkend en met weerbarstig verzet hadden zij, als een legeraanvoerder, wiens troepen wel verslagen maar niet ver- nietigd zijn, voor den met zijn bliksems slin- gerenden Thor het veld moeten ruimen wat hij dan ook den heelen dag behouden heeft. En moge hij als oudiste der goden, waarmee de Ouden het luchtruim in hunne verbeelding bevolkten, voorgoed de overhand behouden, zooals hij dezen Koninklijken dag getoond heeft, de elementen te kunnen beheerschen: Vader Zeus, die alle goden In des aethers ruim regeert, Moge de door u geboden Rust in de Natuiur zijn weergekeerd. Wat het officieele gedeelte dezer Konink lijke ontvangst binnen de gemeente betreft, daarvoor verwijzen we, om niet in herhaling te moeten treden, naar het verslag, dat daar over in het vorig nummer gegeven is. Alleen zij vermeld, dat de van te voren vastgestelde route niet programmatisch ge volgd werd. Van den beloofden rondrit door 't Sas is niets gekomen. Welke overwegingen daartoe geleid hebben wie zal 't met gewisheid vermogen te beant- woorden. De overige programmapunten wer den echter zooals in de lijst der feestelijkheden vermeld uitgevoerd. 's Namiddags als inleiding van het com- missieel programma de kinderspelen op het sportterrein, daama de uitvoering van de Ghristelijke Zangvereeniging op de Markt. Met het oog op de toevallige omstandig heid, dat al deze feestelijkheden op een Zater- dagachtermiddag plaats hadden, was begrij- pelijkerwijze daarvoor niet die groote belang- stelling, welke men anders zou hebben kunnen verwachten. Eerst tegen den avond kreeg alles een fees telijk aanzien en thans was goed te merken, dat nationalism® en Orangisme de beide sna- ren waren, waarop de avondmelodie zou ge- tokkeld worden. Het kioske op de Markt, waar „De Ver eenigde Vrienden" gedurende twee uren hun keurig repertoire ten gehoore brachten, zeer phantastisch verlicht a la giomo met hon- derden lampion# en electrische lampjes bood een schouwspel om iedereen in een stemming te brengen met den grondtoon, dat het hier gold de viering van een Oranjefeest. De op en neerdansende lampions, door hon- derden kinderen in alle richtingen de straten doorkruisende rondgedragen, gaven aan dat alles een phantastisch voorkomen. Verschillende huizen, helder uitkomend in den praalglans hunner schitterende verlich ting, winkelramen badend in de zachte kleu- ren van het oranje-blanje-bleu, dit alles heeft Sas van Gent dezen Zaterdag als onder de betoovering van een miagnetische kracht in een heel ander licht geplaatst. En om aan dit alles nog meer grandiosen luister bij te zetten, liet de .Medusa" haar zoeklieht spelen; op het water, in de lucht, langs de boomen, tegen de huizen, over de bruggen en sluizen en dijken, tot hoog tegen den met sterren bezaaiden hemel, overal wat binnen den radius van den ischijnwerper lag, flitsten en blitsten de dartele lichtstralen in bundels of breede banen in het rond, hier een groep wandelaars de oogen verblindend, zoo dat zij een oogenblik daama tegen een andere groep aanbotsten, daar weer hun pad in een zee van licht zettend, als om hun den weg te wijzen, om niet met elkaar in botsing te komen. Voor ons, die op 't gebied van feesten niet al te verwend zijn, was 't een aantrekkelijk schouwspel, den indruk makend als de ver- schijning van het Noorderlicht ,,Soms schiet een wonder licht, een held're glans van stralen Den hoogen hemel door, langs bergen en langs dalen". En om de kroon op dezen gedenkwaardi- gen avond te zetten, een schitterend vuur- werk, schooner en schitterender, dan we het ooit hier gezien hebben. Sterren van licht, fonteinen van vuur, cataraeten van vonken in kleuren en tinten, zooals de kunst dit alleen vermag samen te stellen tot een harmonisch geheel, afgewis- seld met knaleffecten, alsof 't Sas voor de tweede maal door het Staatsche leger gebom- bardeerd werd, en tot besluit het schitterend geslaagde, artistiek samengestelde bouquet hebben een grootschen indmk teweeg ge bracht, brj de groote massa, die zich ruim een uur lang aan dat alles heeft mogen verlus- tigen. Het was een waardig slot van den dag, dat Sas van Gent de Koninklijke Familie binnen zijn grenzen gezien heeft. Onderscheiding. Onze plaatsgenoot, de heer Aug. J. IngheL, reeds sedert verscheidene jaren bekend als fokker van raskonijnen, en die als zoodanig reeds tal van onderscheidingen zoowei in het binnen- als in 't buitenland verworven heeft, mag zich ook nu weer in de toekenning van zeer loffelijke resultaten op het gebied van de rasfokkerij verheugen. Op Zondag 17 Aug. 1.1. exposeerde hjj te Wondelghem, op een tentoonstelling, georga- niseerd door den Kleinveebond „Helpt Elkan- der" daar te plaatse. Deze tentoonstelling staande onder de hooge bascherming der Nationale Federatie van Neerhofdierenteelt van Belgie, was ingericht voor alle soorten duiven, kippen en konijnen Daarop behaalde de Sassche inzender de volgende prijzen: Eereprijs met een Black and Tan-voedster. Eereprijs met een Black and Tan-ram. Eerste prijs met groote Chinchille voedster. Eerste prijs met Lotharinger voedster. Tweede prijs met Lotharinger ram. Eerste prijis met Wit-Vlaamsche Reus- voedster. Voorwaar een prachtige reeks onderschei dingen op het gebied van kleinveefokkerrj, be- Wij kunnen verzekeren dat de meening dat de weg van den Koninklijken stoet op het laatste oogenblik gewijzigd is on juist is! van meet af is deze officieel vastgesteld zoo als Zaterdag door de gemeente gereden is.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2