ALGEMEEN NIEUWS- F.N APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUW8CH-VLAAH0EREN. Eerste Blad. HEEREN-BAAI No. 8566. VRXJDAG 15 AUGUSTUS 1930. 70e Jaargang lOITENLAS®. PEE PI KB KURT EH. LAHDBOUWBEEICHTEM. Feuilleton-vertellmgen. ECHTE FRIESCH8 20-50etpmm$ BRABANTSCHE BRIEVEN. URANT a BONNEMENTSPRIJSBinnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden - Buiten Ter Neuzen fr per'post f 1 80 per 3 maanden - Bij voor uitbetaling ft. per post 6,60 per jaar Voor Belgle en Amerika f 2,25, overlge lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet buitenland alleen bij vooruitbetaling. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. TJltgeefster: Ftrma P. i. VAN DE SANDE. ADVERTENTI6N: Van 1 tot 4 regels 0,80 Vnor eIkeri reJ?el meer T'J Grootere letters en clichS's worden naar plaatsruimte berekend. Handelsadvertentlen bij regelabonnement tegen verminderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrtjgbaar Is. Inzending van advertentien liefst 66n dag voor de ultgave. DIT BEAD VERSCHIJNT IEDEREN MAA NDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. iSWi mrwi<TiwwiiM*i>'iirH|Jir>*i""ii' rrrriWirinWiiwn HONDENBELASTIN G. Aangeslagenen in de hondenfoelasting, dienst 1930, worden er aan herinnerd, dat deze be- lasting v6or of op 1 September a.s. betaald moet worden. Ter Neuzen, 15 Augustus 1930. De Gemeente-Ontvanger, J. OLIJSLAGER. PAARDEVLEESCH: GELIEFKOOSD VOEDSEL TE PARIJS. Volgens een plaatselrj-k blad te Parijs stijgt bet gebruik van paardevleesch daar ter stede meer en meer. Er worden in de lichtstad da- gelijks 300 paarden geslacbt; jaarlijksch wor den bier 50.000 paarden opgegeten. Als ge- volg van dit feit worden steeds meer slage- rijen geopend, waar alleen paardevleesch wordt verkocht. TER NEUZEN, 15 AUGUSTUS 1930. EEN ZIUVEREN FEEST. 't Was gisteren weer een gedenkdag ter drukkerij van uitgeefster dezes. De machine- zetter Chr. H. van Gelderen herdacht n.l. den dag waarop hij v66r 25 jaar bij de firma in dienst was getreden. Hij kreeg dien dag vacantie. In den loop van den voormiddag werden de werkzaamheden gestaakt en wer- den de jubilaris en zijne vrouw genoodigd in de huiskamer der familie Van de Sande, waar het overig personeel met echtgenooten reeds bijeen was. Nadat een welkomstlied was gezongen, werd de jubilaris door den patroon, den heer I. van de Sande, hartelijk met dezen dag gelukgewenscht, welken hij ook beschouwde als een heuglijk feit voor zijn bedrijf, aangezien dit een bewijs is van de goede verstandhouding die in dit bedrijf tus- schen gezellen en patroon onderling bestaat. Hij bood den jubilaris als herinnering aan dezen dag een fraai geschenk aan. Hiema werd de jubilaris namens bet per soneel toegesproken door den redacteur, den heer N. J. Harte, die aanstipte dat dit in den loop der jaren reeds het negende zilveren jubild iis dat gevierd wordt, waarvan er in middels reeds 2 in „goud" veranderden, en dat de jubilaris een levend bewijs is van den vooruitgang zoowel van de techniek als van het bedrijf, als zijnde hij de eerste zetter aan de zetmachine, terwijl spreker zich nog den tijd herinnerde dat de zetters hun schouders ophaalden voor het bericht dat een „zet- machine" was uitgevonden, iets dat zij als onmogelijk beschouwden. Hij wenschte den jubilaris namens de gezellen toe, dat hij nog jaren in goede conditie de zetmachineis zal mogen bedienen, en hij met zijn gezin daar- van de vruchten zal mogen plukken, zullen dit tevens strekken als bewijs van de wel- vaart van het bedrijf, waarbij alle aanwezigen verbonden zijn, en in welks bloei zij zich ver- heugen. Namens het personeel werd den jubilaris een zetel aangeboden. Hierop nam de jubilaris het woord om dank te zeggen aan de familie Van de Sande en de gezellen voor de mooie geschenken hem aan geboden en sprak de hoop udt dat ook hij, eenmaal in hun midden het gouden jubileum zal mogen vieren. Onder het nuttigen van ververschingen en het volgens gebruik bij deze gelegenheden zingen van eenige gelegenheids- en feestlie- deren werd eenigen tijd aangenaam doorge- bracht. De werkzaamheden ter drukkerij stelden evenwel ook weer hun eischen en zoo moest men noode opbreken, nadat aan de familie Van de Sande dank was gebracht voor het guile onthaal, en de beste wenschen voor den voortdurenden bloei der ondememing waren uitgesproken. HET 750JARIG BESTAAN DER STADSRECHTEN VAN HULST. Heden zjjn te Hulst aangevangen de feeste- lijkheden ter herdenking van het 750jarig bestaian der stadsrechten van Hulst. Daar- omtrent zijn in den laatsten tijd verschillende publicaties verscbenen. De VI. Crt. schrijft daaromtrent o.m.: Op den 17en Januari 1169 was Dirk van den Elzas, graaf van Vlaanderen, in het klooster te Waten gestorven en zijn zoon Philips, die reeds geruimen tijd regent was geweest, volg- de hem op. Na een strijd met Engeland te hebben uit- gevochten, besteedde de graaf eenige jaren aan het onderzoeken van bestaande instel- lingen en het uitvaardigen van nieuwe wetten en kleuren, die, naar de venzekering van de kroniekschrijvers uit die dagen, rij.pe vruch ten afwierpen voor Vlaanderen. Nadat hij, reeds in 1187 Gent allerlei rech- ten had toegekend, kreeg Hulst de stadsrech ten in September 1180. Inderdaad behoort Hulst tot de oudste ste- den van ons land. Dat voorrecht deelt de oude stad met slecbts 12 steden, die v66r de dertiende eeuw stadsrechten kregen, als Ame- muiden, Biervliet, D©venter, Dordrecht, Gro- ningen, s HertogenJbosch, Maastricht, Nijme- gen, Stavoren, Tiel, Utrecht en Zutphen. Het verkrijgen van stadsrecht was van be- teekeniis. Stadsrecht, zoo vertelt prof. H. Brugmans, is niet een scherp te omlijnen be- grip, maar het algemeene karakter van het begrip sluit zelfstandigheid in, meer of min der, van hooger hand, hetzij dat van den keizer of dat van den onmiddellijiken lands- heer. Zelfstandigheid in bestuur, rechtspraak, financien, ook op m-ilitair, economisch en sociaal gebied, was het kenmerk van de stad. Die zelfstandigheid was oorspronkelijk ge- ring, maar zij groeide spoedig en maakte ten slotte de steden tot kweekplaatsen van auto- n-omie niet alleen, maar ook van vrijheid en gelijikheid. Waarschijnlijk was het toekennen van stads rechten aan Hulst een uiting van vreugde van den graaf van Vlaanderen over de groote onderscheidingen, welke hij van de zijde van den koning van Frankrijk mocht ontvangen, voor wien hij, als regent optrad. Hij mocht het koninklijike zwaard dragen en werd tevens graaf van Vermadois. Ofschoon Hulst reeds in 1180 stadsrechten had gekregen, duurde het nog wel tot het be gin van de vijftiende eeuw voor men eraan dacht de stad sterker en in staat van verde- diging te maken. Zooals alle steden 'in die dagen moest Hulst van wallen, muren, grach- ten worden voorzien, maar het duurde wel tot de tweede helft van de 15e eeuw voor Hulst een versterkte plaats kon worden ge- noemd. Een begeerde plaats scheen het wel Vooral in den den tachtigjarigen oorlog. Het jaar 1591 was voor den stadhouder Prins Maurits een tijdperk van triomfen. Zutphen werd onverhoeds aangevallen en in- genomen. Deventer volgde. En toen beraamde Maurits een nieuwen aanslag in Zeeland. Op een goeden dag verscheen hij aan het hoofd van vier duizend man, die in drie hon- derd vaartu-igen over de Schelde werden ver- voerd, in het land van Waes, vermeesterde verscheidene Spaanische schansen en sloeg toen het beleg om Hulst. De verraste bezet- ting, die zich door het doorsteken van den dijk 'bij Calloo van spoedigen bijstand versto- ken zag, trok, bij verdrag de stad uit, zoodra ze zag ,,dat het meenens werd, want Maurits begon met de batterij tegen de stad te rich- ten. Hulst kwam in ons bezit op den 24sten September 1591. Maar niet al te lang bleven wij in het bezit van de stad. In 1596 moesten wij haar weer afstaan aan den aartshertog Albrecht van Oostenrijk. In den nacht van den lOden Juli 1596 was kolonel La Barlotte, aan bet hoofd van 1500 man over bet kanaal gekomen, het welk Hulst ten zuiden van Vlaanderen scheidde. Hij mam een daar gelegen sobans, die slechts door 30 man was bezet. Graaf George van Solms, wien het opperibevel van Hulst was toevertrouwd, vernam eerst door geweerschoten de aantocht van den vijand. Hij deed daarop dadelijk een uitval, maai werd teruggeslagen. De stad was zeer slecht versterkt. De Zeeuwen meenden met een hoo- gen muur en een gracht te kunnen volstaan. Hier had de zuinigheid de wijsheid bedrogen. In 1640 deed Frederik Hendrik een ver- geefsche pogimg om de stad te heroveren doch in 1645 gelukte hem d-it. In 1672 werden de dijken rondom Hulst doorgestoken, en het land ge'inundeerd, teneinde de Franschen te beletten de stad te bezetten. Jaren verliepen eer het land in de omgeving weer drooggelegd werd. In 1747 viel de stad door verraad in handen der Franschen. Het werd toen een tijd van achteruitgang voor de bloeiende stad; de haven sliibte dicht, terwijl de omgeving door watervloeden geteisterd werd. De stad heeft ook alle beroeringen, die met den ..Franschen tijd" gepaard gingen meege- maakt. Het laatst van Maart 1814 ver- dwenen de Franschen er echter om niet meer terug te keeren. Bij den Belgisehen opstand in 1830 is de stad nog een paar maanden door Belgen bezet geweest, die er een bestuur aanstelden, doch 27 October 1830 heengingen en in bet jaar 1831 kwamen te Hulst Nederlandsche troepen. Simds heeft zich, als elders, de toe- stand normaal ontwikkeld, zooals wij dien thans kennen. Het rijke programma der lOdaagsche fees- ten maakt melding van muziek- en zanguit- voeringen, tentoonstellingen, historische op- tocht openlucbtspel, vuurwerk enz., terwijl ook „Oud Hulst" als attractie terrein is in- gericht. Het is voor de feestvierende stad, voor de verschillende commissies en hunne mede- werkers die alle krachten hebben ingespan- nen voor een schitterende feestviering te hopen, dat in de eerstvolgende dagen het weer wat milder moge zijn dan we het in de laat- ste weken hebben ondervonden, want feest- vieren in een versierde stad en in de open lucht, bij afwisselende regenbuien is niet de ddt. Morgen komt voor Hulst een der hoofd- momenten, het bezoek van de Koninklijke Familie, die er geruimen tijd vertoeft, en daarbij het eerste uittrekken van den histo- rischen optocht zal gadeslaan. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal aangegeven gevallen van he- ismettelijke ziekten over de week van 3 tot en met 9 Augustus in de provincie Zeeland bedroeg Roodvonk: Middelburg 4. Diphtherie: Grijpskerke 3; Poliomyelitis (Kinderverlam- ming): Zierikzee 2. Voor het geheele Rijk bedroeg het aantal gevallen van poliomyelitis anterior acuta 37. Er werden geen gevallen van encephalitis na inenting ter kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. AXEL. Hedenmorgen om 10 uur had de eerste steenleggimg plaats voor de Chr. Bewaar- school. Daartoe waren samengekomen het Schoolbestuur, aannemers en werklieden be- nevens een aantal belangstellenden. De voor- zitter van het schoolbestuur den heer J. M. Oggel, sprak daarbij de volgende rede uit; Geachte vrienden en medestrijders voor de eere Gods. Samengekomen om getuige te zijn van de groote daden des Heeren in Zijne goede gunst ook over de plaats onzer inwoning betoond, verzoek ik Uwe aandacht om eerst uit Zijn Woord den 8en psalm te lezen. Hier zien wij geteekend de heerlijkheid macht en- rykdom onzes Gods, en en vinden we tevens de dooge roeping die Hij den mensch in het rijk der schepping oplegt; de hooge plaats, waarop Hij hem stelt en de hooge eere waar toe Hij hem verwaardigt. De hooge verantwoordelijkheid die den mensch hierdoor dringt tot eene werkzaam- heid ter eere van Hem, uit Wien, door Wien en tot Wien alle dingen zijn. Die roeping ons opgelegd trachten wij ook te vervullen door onze kinderen bekend te maken met onzen God en Zijnen dienst. Daartoe is door onze ouders met hunne zwakke financieele kracht, doch steunende op de hulp en kracht van hunnen en onzen God, overgegaan tot het stichten van eene school, waar de kinderen Christelijk onderwijs kon- den ontvangen. Hun geloofsvertrouwen is niet beschaamd, getuige de kolossale voortgang die het Chr. Onderwijs hier ter plaatse mocht maken, zoo- dat het getal kinderen dat bij den aanvang een 40-tal bedroeg, thans in beide schole'n geklommen is tot ruim 600. En waar de plaatselijke omstandigheden noopten om ook voor de kleinere kinderen leiding en gemeenschappelijke verzorging en bewaring op ons te nemen, daar was onze schoolvereeniging in zijne ledenvergadering dit jaar ook direct bereid deze taak te ver vullen, zoodat tot stichting van eene Chr. Bewaarschool besloten werd. De voorberei- dende werkzaamheden werden aangevat, en zoo staan wij thans gereed den eersten steen te leggen van het gebouw, dat nevens onze Chr. scholen, hier moge staan als een monu ment van de trouwe hulp onzes Gods. Wij wenschen diegenen, die den bouw heb ben ondernomen alsmede de werklieden die er aan arbeiden voorspoed en zegen op hun nen arbeid, mogen zij onder dezen arbeid voor ongelukken worden bewaard. Wij bidden van onzen God, dat hij dezen arbeid en den arbeid die later in Zijnen naam onder onze kleinen zal worden verricht met Zijnen onmisbaren zegen moge kronen en Hij die daardoor doet strekken tot zegen van diegenen die hier leiding ontvangen, ten zegen ook voor de plaats onzer woningen, en bovenal tot eere van Hem die ook uit den mond der kinderen en der zuigelingen Zich lof bereid en sterkte gegrondvest heeft, zoodat wij hier- mede ook eeuwigheidswerk mogen verrichten tot glorie van Hem Wien toekomt alle eer, want Zijne is het Koninkrijk en de kracht en de heerlijkheid in eeuwigheid. Daama ging hij over tot legging van den eersten steen en was deze korte plechtigheid geeindigd. SAS VAN GENT. Uitdieping van het kanaal en...4 Sedert eenigen tijd iis men tusschen Sel- zaete en Gent bezig met de uitbaggering van het kanaal, teneinde dit weer op de vereischte diepte te brengen. Met bakken wordt het uitgebaggerde zand tot dicht bij de Nederlandsche grens gebracht en door middel van een pompinstailatie over- gespoten in een bezinkkom, vie zich daar ter plaatse ten Zuiden van den z.g. heuvel be- vindt. Aanvankelijk een tamelijk uitgestrekte diepte is dit terrein langzamerhand zoo hoog gekomen dat zich het peil gelijkvloersch met den kanaaldijk bevindt. In de kom van de gemeente Selzaete heeft men ook een tijdlang dit baggerwerk onder nomen, maar heeft daarmee moeten ophou- den, om zeer geldige redenen. Het bleek n.l. dat de straat langs het Kanaal op verschillende plaatsen begon weg te zakken en de huizen daaraan gelegen be- denkelijke scheuren begonnen te vertoonen. Was in het begin van den vorigen winter al reeds een gedeelte van de kanaalkade plot- seling weggezakt, zoodat gevaar voor het tegenover den kuil staande huis groot begon te worden, thanis deden zich weer op andere punten verzakkingen voor. Het aanvullen met zand en steen scheen geen goed resultaat op te leveren, want ook het daarin gestorte materiaal was, nadat weer met het uitdiepen werd voortgegaan, in de diepte verdwenen, zoo zelfs, dat ter hoogte van een meubelmagazijn weer een gapende kuil ontstond en gedacht werd, dat het heele magazijn daarin zou terecht komen. Om eventueele ongelukken te vermijdeti werd er bij het huis een waakpost geplaatst, die hij het minste verschijnsel de bewoners moest waarschuwen onmiddellijk uit het be- dreigde huis de wijk te nemen. Voorzichtigbeidshalve heeft men na deze bedenkelijke verschijmselen maar opgehouden. De belanghebbende persoon van wie deze mededeeling afkomstig is, heeft zich nu tot de gemeente om schadevergoeding gewend, doch tot op dit oogenblik is nog geen beslis- sing in deze zaak genomen, omdat nog niet vaststaat welk lichaam voor de ondervonden schade aansprakelijk gesteld moet worden. en daarbij in uitzicht te stellen dat voor de komende periode de pachtsom om de 2 of 3 jaar opnieuw zal worden vastgesteld. INVOER VAN HERRAUWENDE DIEREN IN BELGIe. De invoer van herkauwend vee uit Ne-der- land over de douanekantoren Esschen station Esschen dorp, is verboden. Over het grens- kantoor Santvliet is deze invoer echter weer toegelaten. HET STIKSTOF-SYNDICAAT. Het stikstof-syndicaat heeft- naar uit Ber- lijn aan het Alg. Hbl. gemeld wordt, voor het bemestingsjaar 1930—1931 de prijzen verlaagd van: zwavelzure-ammoniak, type 2, zoutzure ammoniak en kalk-ammonda, ammonia-sal- peter en stikstof. De pnijtzen zijn verlaagd, teneinde den landbouwers tegemoet te komen in den moeilijken tijd, die thans wordt door- gemaakt. Met uitizondering van die van natrium- salpeter zijn alle prijizen bovendien nog meer verscheiden, al naar gelang van het product, dat wordt geleverd. ZONDAG 17 AUGUSTUS 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 914 u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u. en 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u- en 2% I-*3- G. van Dis. Sas van Gent. 9y2 u„ Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. Thielen. van Maassluis. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 914 u. en 214 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 514 leesdienst. Axel. 9% u. en 214 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 614 h., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 514 u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zoncag zijn de H.H. Diensten om 7 8% en 10 uur. 's Namiddags om 214 uur k°L PACHTPRIJZEN IN ZEELAND. Het Centraal Zeeuwsoh-Pachtbureau van de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij doet een emstig heroep op vele verpachters van landerijen om alle medewerking te verleenen om de pacbtprijzen op een zoodam-ge hoogte te brengen, dat de pachters in staat zullen blijven aan al hun verplichtingen te voldoen en wel door voor de thans nog loopende pacht- jaren den pachtprijs opnieuw vast te stellen Ulvenhout, 12 Aug. 1930. Menier, Nie om te kla- gen, maar't is gin gezegend jaar, amico. 't Valt van alle kaanten teu- gen. 't Is toch zo'nen aari'gen tijd, ee Ge wit niemeer of ge heter bent mee 'nen goeien of mee 'nen kwaaien oogst. As me vruger naar bed gongen, dan keken me nog 's effekes naar de maan, in welken hoek d'n wind sting en bepeimsden goeie en kwaje kaansen veur 't gewas op de velden, dat daar stillekes te slapen lag onder 't schijnsei van 't zulveren maantje. En as me dan de klink van de deur omgooiden, mee 'n klein bietje aangst, zou 't van-nacht wel goed gaan? dan gongen me zwijigend ons uitkleejen, keken nog 's efkens naar de locht en stapten zwijgend in de bedstee, mee alle gedachten hij de velden, die 'nen heelen nacht blootgesteld laggen aan de wispelturige natuur, zonder da-g-er zelvers bij was. ,,Jiah!" zuchtte Trui dan, as me onder de wol laggen en ik antwoordde: „jah!" en dan begrepen me mekare wel. En as er dan 'nen wind gestooten kwam teugen 't hu-is op; as dan- de takskes van d'n notele^r teugen de pannen rooschen; of as me-n-'t boscb in de verte beurden zuchten, dan -brak ons 't zweet wel 's uit. Dan zeeen me niks maar wlesten van mekaar da me wakker laggen, mee wijdopen oogen en 't hoofd 'n bietje van 't kussen af om alles goed te kunnen beliisteren. Ja, amico, dan gongen me wel 's mee veul, heel veul zurgen slapen, veural toen me pas begonnen waren en eenen nacht oew heelegaar zouw emmen verinneweerd. Oew abben-en-houwen naar de pinnekes! Maar nouw? Ge gooit 's aves dikkels d'n klink om mee veul lawijd, denkt niet om maan, wind en sturm en 't eenigste wa-d-oew hart nog hee, da zijn de biesten. Waant 'nen vetten of 'nen schralen oogst, jlngez. Med.} veur mijn part heelemaal ginnen, t is alle- maal den toet mem! Melk op 'nen riek! In 't veurjaar, Mei en Juni, toen groeide en bloeide-n-alles onder 't stovende zonneke, da ge gezeed zouw emmen: 't zonneke strooit goud over ons laand! Blomkoolen, amico, 'n veld vol, zoo groot as oew hoofd, da ge ze mee twee haanden dragen moes, keb ze verkocht veur drie centen per stuk. Ja, -ge kun't kostelijke goed toch nie laten verrotten op d'eerde! Maar op die manier schiet 'r nie veul mee op. Wor-d-oew zweet nie betaald! Me ploeteren veur d'n keizer z'nen baard; veur noppes. En daar kunnen nje zelvers nog gin kwaaie segaar veur koopen, amico. Gaat 'r dus maar aan staan! Neee, zoo is 't gin aarigheid meer. En nouw is op 't eind van 't liedje de rom- mel nog verrengeld ok 't Koren, dat er bij- gestaan hee as 'n zee van goud, lee platge- slagen teugen d'fedrde. Bakken water zijn d r opgekledderd da-d-et loswoelde-n-uit d'n pap- perigen grond. De sturm is 'r deurgetrokken da-d-et er allemaal neerleet as weerborstels. En as ge me nouw vragen zouw: ,,is da d-erg veur oew?" dan zou k motten zeg gen: ,,-verstaampt as 'k 't weet." Toen 't -in d'n veunzomer allemaal vol van schoone beloftes was, is 't bij die beloftes ge- bleven; nouw alles plat leet, ollee, nouw val 't mescbient nog 'n bietje mee! En daarom: as me 's aves naar bed gaan, kijiken Trui en ik mekaar 's aan mee 'n paar doffe koeienoogen en praten nergens over. In bed beur ik ze dan wel 's zucbten, maar dan doei 'k maar net of ik slaap De marten worren ier volgegooid mee gruuntes en fruit uit d'n Bels en as ge n kwartje in oewen zak stikt, dan kopte veur 'n groot huishouwen veur twee, drie dagen de sehoonste gruunten. Komkommers as crm c n drie veur 'n dulbbeltje! Princesseboontjes, 'nen stuiver d'n kielo. Reken 's uit, amico, eer ge 'nen kielo van die boontjes geplukt bet! En da veur vijf centen. Nouw reken ik nie d'n -zaai, 't spitten van d'n akker, 't wiejen, 't maandenlaank verzurgen, 't naar de stad brengen, enzoovoorts 't Uitgaan mee d'n gruuntenwagel, ok daar is d'aarigheid heelegaar af. Die wefkes die pingelen, die pingelen amico, neee jonk, ze halen 't bloed onder oew nagels vandaan! En gif ze 's ongelijk Keb er gentje bij, ollee as t nie zo n aarig ding was, ha'k ze allaank gezeed waar ze naar toe kon loopen, maar boe gaat da, ee? 't oog wil ok ward-emmen! Vleeje week docbt ik zoo toen 'k bij d r had a-angebeld, nouw za'k oew toch s gin kaans geven om weer af te leggen te pin gelen. „Mergen, mevrouwke," zee ik goed gemutst. toen ze veurkwam, ,,smerig wirke, ee! Wa zal 't zijn vandaag?" 'k Had 'n leut, stiekum leut, amico, waant ik docht zoo: 'k zal oew vandaag veur zijn, schat van 'n bloedzuigerske! Ze kwam aan d'n wagel, trok 'n heel be- denkelijk gezicht en wees naar 'nen blomkooi, groot genogt veur 'n weeshuis. „Kost ie?" vroeg ze. ,,As ge nouw vandaag 's nie pingeit." zee ik," „dan za'k oew 'nien prijs noemen, waar ge'm zelvers nie veur maken kunt!" 't Zal me taenieuwen," dee ze uit de hogte. Hier" zee ik, en ik pakte-n-'m met twee haanden vast, „die krijigde nouw vandaag 's veur niks; 't is toch kepot!" En nouw kunde me geleuven of nie, amico, maar veur ze'm aanpakte, bekeek ze m nog 's van alle kaanten, toen naar d'n wagel of 't d'n grotste wel was en toen zee ze: „goed, maar dan mot te'r zo'nen komkommer bij doen veur d'nzelfden prijs". Laat 'k oew vertellen dat d'n blomkooi uit m'n haanden over de keien rolde. „Bedaankt veur de klandisie," zee ik en pakte d'n wagel op en riep: „vort Blek!" Toen 'k van den mergen laangst kwam, sting z'aan de deur en riep me. ,,Wa vraagde veur twee kropkes slaai „Drie kwartjes," zee ik zonder blikken of blozen. „Vijfenzeventig centen?" „Vijfenzeuventig cent, jawel!" kmk- te-n-ik. ,,In gin vijfenzeventig jaren, gromde ze. Koom ik teugen dieen tijd nog wel s verom; vort Blek!" zee ik kalm, en weg waren me. Toen ik 't Trui vertelde, wier ze rood en wit om de beurt en gooide d'r muts van d'r linker- naar d'r rechteroor, overentweer. Daar hfc'k gin woorden meer veur," zee ze toen eindelijk en da-d-ee ze nog nooit gezeed. amico! ,,'k Staai perplekt", schudde Trui mee d'r hoofd: „denken ze soms da-me-n-et gesto- len emmen?" en ze sloeg mee de vust op tafel da m'nen koffie omviel. En Dubbeleen. de kat, schoot er van onder de kast. „Keb gruuntes overg'ouwen," zee iR za'k 't laten?" zee ik, ,,waar Gooi't zooike maar op d'n miestkuil, foe- terde Trui en toen amico, ollee, 't is haard, jonk, toen sprongen twee groote tranen in d'r oogen. Emmen daar ons zweet veur gelaten snikte ze en toen hfe'k de boel maar stillekes in 'n hoeks-ke van d'n stal geleed, om weg te zijn, waant 'k zie Trui veul liever mee heele

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1