11,20 28,80 52,80 76,80 100,80 124,80 150,40 182,40 214,40 246,40 278,40 Grondbelasting op de gebouwde eigendom- „men. thans is voorgesteld, en laat men het dan eens van genoemde opcenten van 5 October 1909 jaar afzien. Blijkt het alsdan noodig I vervalt. een voorstel te doen n.l. om het aantal opcen ten op de gebouwde eigendommen te bepalen op 80 en die van de ongebouwde eigendommen op 20. Deze laatste om gelijken tred te houden met de eerste. Deze wiiziging geeft een verhooging van gebouwd 1200 en van ongebouwd 567. De thans geldende opcenten zijn resp. 60 en 15 opcenten. Gezien de voorloopige raming voor 1981, wat op deze wijze gedekt moet worden 90.000) mede gelet op de hoofdsom van de Gemeentefondsbelasting 47.000 naar de ciifers van 1930/1931) zal het aantal op centen op de Fondisbelasting moeten worden bepaald op 70 (opbrengst 32.900 bij een rangschikking in de eerste klasse). De lste klasse beteekent 800 voor gehuw- den en 700 voor ongehuwden belastbaar. De 2de klasse beteekent 700 voor gehuw- den en 600 voor ongehuwden belastbaar. De 3de klasse beteekent 600 voor gehuw- den en 500 voor ongehuwden belastbaar. Wij hebben ook een berekening gemaakt voor een indeeling in een andere klasse. Dit geeft niet zulke resultaten, dat het aantal opcenten belangrijk kan worden verlaagd, ter- wijl de middenstand ten islotte nog meer zou moeten betalen. Ter vergelrjking van het tanef van 70 op centen Genmeentefondsbelasting naet de be- staande verordening op de heffing van de Gemeentelijke Inkomstenbelasting komt dit ongeveer overeen met een vermenigvuldi gingscijfer van 1.2. De vergelijking van de cijfers der Gemeen- tebegrooting 1930 en het voorloopige ontwerp 1931 zijn zoodanig dat, wanneer men voor 1931 het vermenigvuldigingscijfer moest vast- stellen volgens het nog heden geleend tanet, dit zeker 1.5 zou moeten zijn. (Raming G.I.B. 1930/31 60.000 vermenig vuldigingscijfer 1. Raming G.I.B 1931/32 f 90.000, vermenigvuldigingscijfer 1.5.) Resumeerende zal ieder belastingplichtige in deze gemeente volgens de nieuwe belas- tingen voor de gemeente in totaal minder moeten betalen, terwijl het totaal begroo- tingscijfer 1931 eerder in stijgende dan in dalende lijn zal zijn. U gelieve hierbij een staatje aan te tretten van de wijziging van de begrooting en een vergelijkend staatje van de bedragen volgens de verordening tot heffing van een gemeente- liike inkomstenbelasting en de gemeentelijke fondsbelasting dus oude en nieuwe verordening. In 1931 vervalt op de gemeentebegrootmg: de uitkeeringen van de wet van 24 Mei (St.bl. no. 156). Uitkeering vergoeding per inwoner I jaarwedde B. S. 8.000 Opbrengst G. I. B. 90 000 Totaal 98.000 In 1931 komt daarvoor in de plaats: Uitkeering ex art. 3b der nieuwe wet 30.000 Ulitkeering jaarwedde Burg, en Seer. Uitkeering opbrengst Grondbelas ting Uitkeering opbrengst personeele be- lasting 7.400 600 3.000 14.800 18.000 Totaal 65.800 Het verschil is 32.200. Dit bedrag moet worden gedekt door hetfmg van opcenten Gem. Fondsbelasting, waarvan de hoofdsom 47.000 geraamd is, alzoo een heffing* van 70 opcenten noodzakelijk. Wanneer de Gemeente in de 2e klasse ge- plaatst werd zou men kunnen volstaan met een 60tal opcenten, doch dit tarief is hooger zooals uit onderstaand staatje zal blijken. Zuiver ink. zonder kind. G.I.B. bij verm, cijfer 1.2 Hoofdsom Gem. Fondsbelasting le kl. 70 opc. 2e kl. 60 opc 1.000- 1.500- 2.000- 2.500,- 3.000,- 3.500- 4.000,- 4.500- 5.000,- 5.500,- 6.000,- 7.000,- De 8,50 25,50 51,— 76,50 102,— 127,50 153, 187, 221, 255,- 289,- 357,- 9- 28,61 48,53 69,63 92,63 117,29 144,89 175,79 213,29 255,29 297,29 381,29 VOORZITTER merkt op, dat meester en Wethouders overwogen hebben om de gemeente voor de personeele belasting in een andere klasse te rangschikken, doch over- eenkomstig het vanwege de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten gegeven advies, om voorloopig alles zooveel mogelijk in orvereen- stemming te laten met den bestaanden toe- Stand, daarvan thans zijn afgezien. De ver- andering is, dat 60 tot 70 opcenten welke thans op het personeel worden geheven, zullen vervallen. De heer KOSTER acht dit een zeer mge- wikkeld voorstel. Uit het staatje dat door Burgemeester en Wethouders bij de stukken is geivoegd omtrent de aanslagen in de fonds belasting blijkt, dat de middenstand het gelag weer moet betalen. Hiij, heeft weinig tijd ge- had om een en ander te bestudeeren en zou daarom gaame zien, dat deze voorstellen nog eens werden aangehouden. De regeling moet toch maar met 1931 in werking treden. De VOORZITTER merkt op, dat de veror- deningen volgens de wettelijke bepalingen v66r 1 September a.s. moeten worden vast- gesteld. i De heer KOSTER veronderstelt, dat Axel toch de eenige gemeente wel niet zou zijn, waar men er op dien datum niet mee gereed was. Er zijn toch ook andere die de behan- deling hebben uitgesteld, o.m. Zierikzee. De VOORZITTER acht dit voorbeeld toch niet navolgenswaard. Hij wijst er bovendien op, dat de heeren 22 Juli 1.1. deze voorstellen hebben ontvangen. Het is nu 5 Augustus, zoodat toch mag verondersteld worden, dat er voldoende tijd is geweest om zich daarom- trent op de hoogte te stellen. Bovendien schijnt de zaak ingewikkelder dan ze is. Zooals reeds gezegd, hebben Burgemeester en Wethouders er naar gestreefd, den bestaanden toestand zooveel mogelijk te bestendigen. Door de Nederlandsche Vereeniging van gemeenten is den raad gegeven aldus te handelen, omdat men voor een onbekenden toestand komt te staan en zich verrassingen kunnen voordoen. Men dient dus voorzichtig te zijn. Ook is de uitkeering uit de fondsbelasting nog met definitief. Deze wordt voor het oogenblik overeenkomstig het schrijven van den Minister aangehouden op 5,02 per inwoner doch dat is nog niet "definitief. Er kan bt; het op- maken der begrooting met dat cijfer rekenmg worden gehouden. A1 deze ter vaststelling ingediende veror- deningen, moeten naar Gedeputeerde Staten en naar de Regeering ter goedkeuring wor den ingezonden en daarvoor is natuurhjk ook tijd noodig. Spreker geeft daarom dringend in overweging, met de behandeling der voor stellen door te gaan. Hrj zou zoo zeggen, laat alles zooals het v n verandering aan te brengen omdat de een of andere regeling niet goed werkt, dan kan zulks het volgend jaar reeds gesehiieden. Hij wijst op de verschillende groote gemeenten in Zeeland, Ter Neuizen, Middellburg, Vlissin- gen en Goes, die alle hebben gehandeld naar het gegeven advies en de regelingen reeds hebben vastgesteld. De heer 't GILDE geeft te kennen, dat hij op hetizelfde standpunt staat als de heer Koster. Het is een ingewikkelde regeling en hij zou ook nog wel nadere informaties willen nemen. Hij heeft in de stukken nergens ge- vonden, dat de raad voor het vaststellen aan een datum verbonden is. De VOORZITTER: Dat kunt u in de wet leZDe heer 't GILDE erkent, dat dan uitstel niet mogelijk is. Toch dient z.i. ter zake de grootste omzichtigheid te worden betracht, aangezien, zooals ook reeds door den heer Koster is opgemerkt, bij de heffing der fonds belasting de middenstand het zwaarst zal worden gedrukt. Zijn Burgemeester en Wet houders overtuigd, dat de voorgestelde hef- fingen niet te zwaar zullen drukken? De VOORZITTER: Wij hebben de voor stellen ingediend op de naar onze wijze van zien beste regeling, waarbij wij den bestaan den toestand zooveel mogelijk ongewijzigd hebben gelaten. Wat de fondsbelasting be. treft moeten de heeren er wel op l<*ten. dat Burgemeester en Wethouders die heffing niet voorstellen, doch deze is vastgelegd in de wet. De heer J. DE FEIJTER vindt het jam mer, dat de opcenten van het ongebouwd moeten verhoogd worden van 15 op 20. De VOORZITTER geeft te kennen, dat dit een nood'zakedijkheid was, in verband met het heffen der noodige opcenten op de fonds belasting. De heer J. DE FEIJTER vraagt, of men dan niet had kunnen volstaan met die te stellen op 75 opcenten. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. De heer KOSTER betreurt ook, dat de op centen op de grondbelasting op de onge bouwde eigendommen met 5 opcenten moeten worden verhoogd; hij beschouwt die toch reeds uit den booze. De VOORZITTER: We kunnen daar mets aan doen. De heer J. DE FEIJTER: Het is nu aller- minst een tijd, om de grondbelasting te ver- hoogen. Als het moet zullen we er in moeten berusten. Dat is toch echter niet in elke gemeente noodig gebleken? De VOORZITTER herhaalt, dat men hier anders niet kan uitkomen. De heer ESSELBRUGGE vraagt of het juist is, dat de gemeente Ter Neuzen per in woner 8 rijksuitkeering krijgt en Axel maar f 5. De VOORZITTER bevestigt dit; er zal hier worden ontvangen 5,02. Voor de berekening der uitkeering wordt rekening gehouden met de uitgaven der laatste 3 jaren, o.m. voor de uitgaven voor politie, armenzorg, werkloozen- ondersteuning enz. De heer KOSTER: We hebben te zumig geleefd. x De VOORZITTER merkt op, dat men den toestand voor het oogenblik heeft te aan- vaarden zooals die is. De heer ESSELBRUGGE heeft in het pu- bliek vemomen, dat de schuld van die lagere uitkeering op het dagelijksch bestuur wordt geschoven, als zou dit er niet vlug genoeg bij zijn geweest. De VOORZITTER noemt dat lasterpraatjes, waarvan men zich niets moet aantrekken. De berekening wordt gemaakt overeenkomstig de uitkomsten der gemeenterekeningen over de laatste 3 jaren, die aan Gedeputeerde Staten ook volledig bekend zijn. Door Burge- i meester en Wethouders waren zelfs nog uit gaven in rekening gebracht die door Gedepu teerde Staten geschrapt zijn. De heer ESSELBRUGGE verklaart die ge- merking ook niet te berde te hebben gebracht, omdat hij er geloof aan hechtte, doch alleen ter inlichting. De heer KRUIJSSE: We zijn over de laatste jaren te zuinig geweest, dat is alles. De cijfers voor de berekening worden uit de gemeenterekeningen genomen. De heer t GILDE meent, dat, als nu de voorstellen worden afgehandeld, het een zaak van blind vertrouwen wordt. De verantwoor- ding is dan ook voor het college van Burge meester en Wethouders, dat de voorstellen doet en als deze fueneste gevolgen hebben, rust op dat college de verantwoording, met op de raadsleden. De VOORZITTER komt tegen deze stalling op- de gemeenteraad stelt de verordeningen vast en de leden hebben de voorstellen 14 dagen in huis gehad, alzoo lang genoeg om zich daarvan op de hoogte te stellen. Met algemeene stemmen worden alsnu vastgesteld de volgende verordeningen: VERORDENING betreffende de classi- ficatie van de gemeente Axel voor de heffing der Personeele belasting. Artikel 1. De Gemeente wordt voor de heffing der Per soneele belasting naar de eerste twee grond- slagen ingedeeld: het gedeelte der Gemeente aangeduid me. Kom in de achtste klasse; het gedeelte der gemeente buiten de kom aangeduid met overig deel in de negende klasse; Artikel 2. Deze verordening treedt in werking met ingang van het belastingjaar 1931. VERORDENING op de heffing van op centen op de personeele belasting in de gemeente Axel. Artikel 1. Er zullen jaarlijks, met ingang van het be lastingjaar 1930, ten behoeve dezer gemeente op de hoofdsom der personeele belasting wor den geheven veertig opcenten. Artikel 2. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening van heden. Artikel 3. Deze verordening wordt herzien zoodra wordt vastgeisteld of gewijzigd een gemeente- verordening als bedoeld in de artikelen 5 en 31duodecies der wet op de personeele belas ting 1896. Artikel 4. De thans geldende verordening op de hef fing van opcenten op de hoofdsom der perso neele belasting wordt met 1 Januari 1930 in- getrokken. Zij blijft van kracht ten aanzien van belastingen, welke v66r dien datum zijn geeindigd. VERORDENING op de invordering van opcenten op de hoofdsom der perso neele belasting in de gemeente Axel. Artikel 1. De invordering der opcenten op de hoofdsom der personeele belasting geschiedt overeen komstig artikel 263 der Gemeentewet en voorts, wat de uitkeering betreft, met inacht- neming van hetgeen daaromtrent van regee- ringiswege is of nader mocht worden bepaald. Artikel 2. Deze verordening treedt tegelijk met die op de heffing in werking, op welk tijdstip de thans geldende verordening op de invordering 344( Burge- VERORDENING op de heffing van van opcenten op de hQofdsom der grondbelasting in de gemeente Axel. Artikel 1. Er zullen jaarlijks, met ingang van het be lastingjaar 1931, ten behoeve dezer gemeente, op de hoofdsommen der grondbelasting wor den geheven tachtig opcenten voor de ge bouwde en twintig opcenten voor de onge bouwde eigendommen. Artikel 2. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening van heden. Artikel 3. De thans geldende verordening op de hef fing van opcenten op de hoofdsom der Grond belasting wordt met 1 Januari 1931 ingetrok- ken. VERORDENING op de invordering van opcenten op de hoofdsom der grond belasting in de gemeente Axel. Artikel 1. De invordering der opcenten op de hoofd som der Grondbelasting geschiedt overeen komstig artikel 263 der Gemeentewet en voorts, wat de uitkeering betreft, met inacht- neming van hetgeen daaromtrent van regee- ringswege is of nader mocht worden bepaald. Artikel 2. Deze verordening treedt te gelijk met die op de heffing in werking, op welk tijdstip de thans geldende verordening op de invordering van genoemde opcenten vervalt. De raad der gemeente Axel; b e s 1 u d t Geen gebruik te maken van de bevoegdheid om de gemeente ingevolge het bepaalde in artikel 14 der wet van 15 Juli 1929 (Staats- blad no. 388) in een klasse te rangschikken. VERORDENING op de invordering van opcenten op de hoofdsom der ge meentefondsbelasting in de gemeente Axel. Artikel 1. De invordering der opcenten op de hoofd som der Gemeentefondsbelasting geschiedt overeenkomstig artikel 263 der Gemeentewet. Artikel 2. Deze verordening treedt te gelijk met die op de heffing in werking. VERORDENING op de heffing van op centen op de Gemeentefondsbelasting in de gemeente Axel. Artikel 1. Er zullen jaarlijks, met ingang van het be lastingjaar 1 Mei 1931 tot en met 30 April 1932, ten behoeve dezer gemeente, op de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting worden geheven ten hoogste tachtig opcenten. Artikel 2. De raad bepaalt jaarlijks onder koninklijke goedkeuring het getal te heffen opcenten. Zij worden op alle aanslagen tot een gelijk getal geheven. Bij de toepassing van het eerste lid mag het getal der opcenten niet hooger worden ge- steld dan het laatstelijk bepaalde getal op centen, dat in de gemeente geheven wordt op de hoofdsom van de grondbelasting op de ge bouwde eigendommen. Artikel 3. De opcenten worden niet geheven op de aanslagen van hen, die binnen het Rijk geen vaste woonplaats hebben. Artikel 4. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening van heden. Artikel 5. Deze verordening wordt herzien zoodra de gemeente voor de heffing der gemeentefonds belasting wordt gerangschikt in een andere dan de eerste klasse. De raad der gemeente Axel; b e s 1 u i t Het getal bedoeld in het eerste lid van ar tikel 2 van de verordening op de heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting in deze gemeente, voor het belastingjaar in deze ge meente, voor het belastingjaar 19311932 te bepalen op zeventig. De invordering geschiedt overeenkomstig de verordening van heden. 7. Verzoek om steun voor de stichting „Moederheil" te Ginn,eken. Ingekomen is een adires van de stichting „Mdederheil" te Ginneken, waarin wordt te kennen gegeven: le. dat blijkens art. 2 der statuten het doel der vereeniging is a. te zijn een doorgangshuis voor ongehuw- de moeders en dezer kinderen; b. te worden een opleidingsschool voor vroedvrouwen, kraamverpleegsters, enz. 2e. dat het sub a genoemde met succes wordt gedreven, aangezien in den loop van het jaar 1929 in het huis vertoefden 87 on- gehuwde moeders en momenteel in het ge- bouw worden opgevoerd 137 buiten echt ge- boren kinderen. 3e. dat wellicht van algemeen belang be- schouwd mag worden, dat onze stichting ook is een kraaminrichting voor gehuwden; 4e. Dat er reeds begonnen is met de op- leiding van kraamverpleegsters en verzorg- sters en binnen afzienbaren tijd, zal aange- vangen worden met de opleiding van vroed vrouwen. 5e. dat beide takken van dienst beslist mogen beschouwd worden als te zijn in het al gemeen belang, bijzonder voor de provincie Noord-Brabant. Redenen waarom zij verzoekt de stichting te willen steunen, door het toekennen van eenig subsidie, waarvan het bedrag aan het inzicht van den Raad wordt overgelaten. Een bij dit adres gevoegde memorie van toelichting luidt als volgt: Het bestuur der stichting „Moederheil" te Ginneken wend zich tot Uwen Raad met ver zoek om subsidie. Het zij ons vergund met een enkel woord dit verzoek toe te lichten. Bij ervaring is gebleken, dat het vraagstuk van de verloskundige hulp voor onvermogende moeders, zoowel gehuwde als ongehuwde, ons bevestigd heeft in de overtuiging dat de zorg in deze het beste is toevertrouwd aan het particulier initiatief dat hierbij dan ook dient te worden gesteund door de overheid. Alle benoodigde gelden van particuliere zijde binnen te krijgen is onmogelijk. In vele gevallen geeft het vraagstuk van de verloskundige bijstand voor de arme ge huwde zoowel als ongehuwde moeder, voor vele gemeenten groote moeilijkheden, terwijl ook de lichamelijke zoowel als de geestelijke verzorging voor en na de bevalling dikwijls te wenschen overlaat. Wij mogen dan ook ge- rust zeggen dat het als een zegen mag be schouwd worden dat er inrichtingen zijn, waar de behulpzame hand wordt geboden. Wij herhalen echter dat steun dringend noodig is. Om voor Uw gemeente de subsidieenng aannemelijk te maken wordt U de gelegenheid geboden tot opname van moeders gehuwd, als ongehuwd tegen zeer lage tarieven. Per f 25 subsidie worden U beschikbaar ge- steld 15 vrije verpleegdagen. Wordt het getal verpleegdagen overschreden dan zal de sub- sidieerende gemeente in rekening worden ge bracht 2,per dag voor verpleging in de Vrouwenkliniek en 0,75 per dag voor verple ging in het Doorgangshuis. Wij twijfelen niet of Uwen raad zal na aan- dachtige lezing van deze memorie van toelich- ting, onder de gestelde voorwaarden subsidie verleenen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, op dit verzoek afwijizend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 8. Beschikbaar stellen trottoirbanden voor den Nieuwen dijk. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat het voornemen bestaat bij de vernieuwing der bestrating van den Nieuwendijk, van wege den Provincial en Waterstaat, om langs de Oostelijke zgde van dezen weg, langs de woningen in hellende richting, een voetpad te maken. Het komt hen voor, dat met dezen maatregel de veiligheid voor den voetganger niet is gewaarborgd voor het drukke verkeer. Het college heeft deze zaak met de directie van den Provincialen Wd ter staat besproken en getracht een verhoogd voetpad te verkrij- gen. Van die zijde werd het gevaar onder- schreiven, doch er kon geen toezegging worden gedaan om daar langs de huizen een trottoir te leggen op kosten der provincie. Wel bleek men bereid, wanneer de gemeente trottoir banden beschikbaar stelde, een trottoir van kl inkers te leggen. Aangezien dit aanibod al een stap m de goede richting is voor de veiligheid van het verkeer, meenen Burgemeester en Wethouders den raad te moeten voorstellen om de kosten voor deze banden voor rekening der gemeente te nemen, welke plus minus 400 zullen van gelden voor bedragen. De VOORZITTER merkt op, dat dit trot toir komt aan de rechterzijde van den weg als men uit Axel komt. De heer KOSTER vraagt, hoe het aan de linkerzijde zal gemaakt worden, daar is het nu een modderpoel. De VOORZITTER antwoordt, dat aan de linkerzijde een klinkerbestrating wordt aan- gebracht, van wege de provincie. De goot zal moeten verlegd worden. De heer KOSTER: Zoodat de modderpoel er dan weggaat. De heer 't GILDE wil tegen het voorstel geen bezwaar maken, maar vindt het van wege de provincie krenterig, dat de trottoir banden voor rekening der gemeente moeten komen. Het is schriel. De VOORZITTER merkt op, dat men er rekening mede moet houden, dat de provincie wel zorgt voor wegen, maar niet voor trot- toirs, het betreft dus een principe en de toe stand wordt er toch door verbeterd. De heer P. DE FEIJTER vraagt, of het maken van een trottoir geen bezwaar kan zijn voor de wielrijders. De VOORZITTER wijst er op, dat aan ae andere zrjde een klinkerpad komt, dat als rjjiWielpad zal worden aangewezen. De heer DIELEMAN vraagt, of de linker zijde niet wat hooger zal gelegd worden. De VOORZITTER gelooft, dat dit ge- beuren zal. De heer DIELEMAN wijst er nog op, dat in de kom der gemeente de trottoirs aUemaal van tegels gemaakt zijn. Zal het nu niet te veel afwijken, als hier een trottoir van klm- kers gemaakt wordt? De VOORZITTER meent met, dat dit hin- derlijk zal zijn. Hij wijst op den Singelweg. Dat is aangelegd van door de gemeente be schikbaar gestelde oude klinkers endat blgf toch ook goed in orde. Hl3 Selooft, dat de daar wonende menschen dankbaar zullen zijn, als het aldus gemaakt wordt. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 9. Beschikbaarstelling versiering. Ingekomen is een adres van A. van Maale en A. 't Gilde, resp. voorzitter en secretaris der Feestcommissie 1930", ingesteld ter ge legenheid van den 50sten gebooftedag van H. M. onze geeerbiedigde Konmgin, die daar- in te kennen geven: dat de collecte gehouden voor het orgam- seeren van de feestelijkheden met het ge- wenschte resultaat heeft opgebracht (m totaal slechts f 625)u dat hienvan, naar de gemeenteraad zul kun nen begrijpen, geen groote feeestelijkheden kunnen worden georganiseerd; dat het comdt<5 het op grooten pnjs stelt, dat de gemeente de tractaties der school- kinderen voor hare rekening neemt; dat het comit6 echter gaame zag, dat van gemeentewege nog iets kon worden gedaan ter vertioosring der feestelijklieden, redenen waarom zij zich met den meesten eerbied tot den raad wenden, met het beleefd verzoek van gemeentewege voor versiemng van het marktplein en verlichting van het stadhuis te willen zorg dragen, welk verzoek zij wagen te doen in de stellige overtuiging, dat het den raad niet zal ontbreken aan lust tot medewerking tot het welslagen van het f 6GSt Burgemeester en Wethouders wijszen er op, dat het vorig jaar bij de behandeling der be grooting 1930 een post werd geraamd voor de tractatie der schoolkinderen. Waar de Komnk- Se F^nUie dit jaar ook te Axel komt mee nen wij, dat de plaats waar zij zal aankomen een feestelijk aanzien moet gegeven worden, zooals ook bij vorige bezoeken is geseined. Deze aangebracbte versiering kan dan ook goed dienen voor de feestelijkheden te houden Sl™fvoo,, W ve-ae- ring op 16 Augustus en voor de feesten September, alsmede voor de lllu™ina^® be^ het gemeentehuis, een bedrag van 500 be SC De^heer ^OSTER vraagt inlichtingen om trent debedoeling der versiering en lUumina- tie. Wil men dit laatste weer met gas doen De VOORZITTER geeft te kennen, dat het de bedoeling is, om de Markt bij die gelegen- heden een feestelijk aanzien te geven, zooals dit de laatste jaren gebruikelijk was en om des avonds het gemeentehuis te verlichten met gas-illuminatie. Voor een en ander mee nen Burgemeester en Wethouders te kunnen volstaan met f 500, terwijl zooalsi de heeren weten 500 is uitgetrokken voor het onthaai der schoolkinderen, ter gelegenheid van den iaardag van H.M. de Koningin. De versiering zou dienen voor het KoninkUjk bezoek op 16 A D^heeSr KOSTER dacht, dat de heden voor de versiering allemaal in het b 21 De8VOORZITTER deelt mede, dat verschil lende benoodigdheden voorhanden zij^ doc de planten en slingers om de zuden onderhng te verbinden moeten worden aangeschaft en gemaakt. Ook moeten van het gevraagde be av<kt Hp kosten der verlichting bestreaen worden. Indlen Burgemeester enJ-Vethouders evenwel met 400 kunnen toekomen ^D^ heer VAN vindt het bedrag minder ^I^st^'^Jit en dat is de mooiste versiering der straten die men hebben kan. De gemeenteraad moet zui nig zijn met het geld en hij vindt nog/500 bij de reeds gevoteerde som een groot bedrag. De VOORZITTER noemt het gevoteerde be drag voor onthaai der schoolkinderen laag en van hetgeen van het thans aangevraagde be drag van versiering en verlichting overblij t zou dat dan nog aangevuld kunnen worden. De heer VAN DE BILT vindt een paar hon- derd gulden voor de versiering al voldoende. Als de Koningin het wist zou ze zeggen „men- schen scheid er mede uit". Er zijn een hoop menschen die niets verdienen en dit in aan- merking nemende, mag het gemeentebestuur ook niet te royaal leven. Hij is tegen deze aangevraagde 500. De heer J. DE FEIJTER is daar ook tegen en meent, dat men 't dan maar wat minder moet doen. Als er op de tractatie van de schoolkinderen eens wat te kort komt, dan zal zeker niemand der raadsleden bezwaar hebben dat bedrag wat te verhoogen. Voor verlichting ziet hij geen noodzaak. De Ko ningin komt 's morgens om 9 uur en de ver lichting wordt pas des avonds ontstoken, als dat alles al lang afgeloopen is. De VOORZITTER geeft nader te kennen, dat Burgemeester en Wethouders voorstellen de reeds uitgetrokken post voor viering van den jaardag der Koningin te verhoogen tot 1000 opdat die zal kunnen dienen voor dekking der uitgaven die Burgemeester en Wethouders in verband met de komst van de Koninklijke familie en de viering van den jaardag van H.M. de Koningin noodig achten. De heer DIELEMAN merkt op, dat de Ko ningin hier op 16 Augustus hoogstens 10 mi- nuten komt, en dat het feest ter viering van Haren jaardag pas in September plaats heeft. Hrj is van meening dat zij die veel willen feesten dat zelf dan maar moeten betalen. Voor dit doel 1000 geven vanwege de ge meente acht hij te veel. De VOORZITTER merkt op, dat daarin ook zit het bedrag noodig voor het onthaai der schoolkinderen en gelooft niet, dat daarvan ten slotte veel voor de versiering en illumina- tie zal overischieten. Burgemeester en Wet houders zijn van oordeel, dat de Koninklijke familie op gepaste wijze moet worden ont vangen. De heer DIELEMAN is het met dit laatste volkomen eens, maar meent, dat dit wel de helft goedkooper kan geschieden. Met hon- derd of honderd en vijftig gulden komt men voor tractatie van kinders al een heel eind. De VOORZITTER daarentegen merkt op, dat men daarvoor niet veel kan doen. Men zou echter de versiering der Markt achter- wege kunnen laten. De heer DIELEMAN kan daar ook in ko men, want het is zooals de heer Van de Bilt zeide, dat de vlaggen in de straten de mooiste versiering is. De VOORZITTER wijst er op, dat Burge meester en Wethouders de Markt niet kunnen versieren, zonder over het daarvoor noodige geld te kunnen beschikken. De palen moeten worden aangebracht en geplant, er moet groen en bloemen worden aangeschaft en verwerkt, vlaggen worden aangebracht enz. enz. Er moet ook werkloon voor worden betaald. Als er minder voor noodig is dan Burgemeester en Wethouders thans ramen, zal dat zeker niet uitgegerven worden. De heer P. DE FEIJTER vindt de post ook be hoog, ofschoon hrj er voor is, als de Konin gin komt de Markt een feestelijk aanzien te geven. Het illumineeren des avonds acht hij niet noodig, want dan is de Koningin er toch j niet. De VOORZITTER: Dat gebeurt op den avond van het feest. De versiering op de Markt kan tot dien tijd blijven staan en dan komt er bij de verlichting. De heer P. DE FEIJTER is van gevoelen, dat, als er onder de ingezetenen zoo'n stem ming zit om te feesten, ieder die dat wil de kosten zelf maar moet dragen, maar dat het niet aangaat een feestelijke stemming er in te brengen op kosten van de belastingtoetalers. De VOORZITTER: Men is daarvoor met een lijst rond geweest. De heer P. DE FEIJTER: Als men het totaal bedrag nagaat, dat op die listen is ge- teekend, dan blijkt niet, dat de lust tot feest- vieren zoo groot is. Hrj is er tegen om van gemeentewege wat te geven voor de viering van den jaardag der Koningin, en vindt een uitgoaf van 300 voor de versiering der Markt bij Haar bezoek al voldoende. Die versiering kan dan tevens nog dienen voor den derden September, als het verjaarfeest gevierd wordt. De heer KOSTER zou het versieren der markt aan Burgemeester en Wethouders wil len opdragen. Hij is echter van meening, dat dit nooit geen 300 kan kosten, en dat van dat bedrag nog wel wat zal overschieten om daarmede het tekort op het bedrag voor ont haai der schoolkinders te dekken. De illumi- natde van het gemeentehuis met gas, daar ge- voelt hij niet veel voor, daar dit toch niet mooi genoemd kan worden. Als alzoo besloten wordt, hebben Burgemeester en Wethouders vrijheid om te versieren. Dat kan dan ook dienen op 3 September De heer 't GILDE merkt op, dat men de schoolkinders op 16 Augustus, bij het bezoek der Koningin toch. ook iets zal moeten geven, bjv. vlaggetjes. De heer J. DE FEIJTER was van meening, dat het tekort op het onthaai de schoolkinders zou gedekt worden uit het bedrag door de feestcommissie ingezameld. Meerderen hebben daarop gegeven, in het denkbeeld, dat dit bedrag zou dienen voor onthaai der kinderen. Dat moet dus uit die 625 betaald worden. De heer 't GILDE wijst er op, dat dit niet zal kunnen; door de feestcommissie is een begrooting opgemaakt voor het in elkaar zet'ten van het feestprogramma en aan het beschikbaar bedrag is reeds een bestemming gegeven. De heer J. DE FEIJTER merkt op, dat het een fout is geweest, reeds op de begrooting een bedrag uit te trekken voor het onthaai der schoolkinderen. Hij zou in verband met de ontvangst van de Koninklijke Familie nog f 300 ter beschikking van Burgemeester en Wethouders wiillen stellen. De VOORZITTER: Dan wordt het bedrag alzoo 800. De heer VAN DE BILT steunt dat voorstel. De heer DIELEMAN sluit zich eveneens daarbij aan, evenals de heer P. DE FEIJTER. De VOORZITTER brengt alsnu, als zijnde van de verste strekking eerst in omvraag het voorstel van Burgemeester en Wethouders. Daarover staken de stemmen met 5 tegen 5. Voor stemmen de heeren Kruijsse, Wolfert, Esseibrugge, 't Gilde en Qggel; tegen stemmen de heeren Van de Bilt, J. de Faijter, Koster, Dieleman en P. de Feijter. De VOORZITTER merkt op, dat de zaak nu feitelijk vastgeloopen is. Over het voor stel moet in een volgende vergadermg wor den overgestemd. Hij zal dat regelmatig laten behandelen, doch zegt toe, dat Burgemeester en Wethouders ondertusschen maatregelen zullen nemen voor een waardige ontvangst der Koningin, naar den geest van den raad. De heer OGGEL wijst er op, dat de bespre- kingen den indruk gaven, dat de raad toch f 3oo voor de versiering zou willen toestaan. De heer't GILDE meent, dat Burgemeester en Wethouders met hun veomemen kunnen doorgaan, aangezien de raad, indien die vol- tallig was geweest, het voorstel zou hebben aangenomen. Hij kan niet aannemen, dat bet afwezige lid, de heer Claessens, er be zwaar tegen zou gehad hebben. De heer VAN DE BILT: Dan had die er maar moeten zijn. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6