Huis en Hof. Pluimvee-rubriek. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. ZOMERZORGEN EN STAMBOEKPLUIMVEE A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. SCHEEPV A ARTBE WEGIN G. WISSELKOERSEN. jaar 1928 blijkens de voorloopig vastgestelde rekening bedraagt van den gewonen dienst /.12.993,83, van den kapitaaldienst 802,97, dat de inkomsten van den dienst 1929 tot op datum hebben bedragen 218.112,27% en die over 1930 41.042,02, benevens 65,70 op bij- joumalen, te zamen 273.016,49%dat de uitgaven van den dienst 1929 tot op datum hebben beloopen 206.561,19 en die over den dienst 1930 32.355,45 te zamen 238.916,64, zoodat in kas moest zijn 34.099,85%, het- geen overeenkwam met de in de kas bevon- den en in dit proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een schrijven van Iz. de Feijter Wz., die daarin bericht de benoeming tot lid der sehattingscommissie voor de inkomstenbelas- ting aan te nemen. Aangenomen voor kennisgeving. i. Een schrijven van den Directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening die, naar aanleiding van brieven van het ge- meentebestuur, waarbij in afschrift was toe- gezonden een adres van eenige groot-indu- strieelen betreffende de watervoorziening in Zeeuwsch-Vlaanderen bericht, dat blijkens be- doeld adres de diverse industrieelen in Zeeuwsch-Vlaanderen voornamelijk behoefte aan drinkwater voor hun personeel en aan voedingswater voor de stoomketels hunner bedrijven hebben. Deze meening werd be- vestigd door een samenspreking die de Directeur onlangs met eenige vooraanstaande industrieelen uit Zeeuwsch-Vlaanderen mocht voeren. Laatstgenoemden waren met hem van meening, dat de hoeveelheden water voor industrieele doeleinden, waarop in de diverse rapporten van mijnen dienst is ge- rekend, voldoende zullen zijn om aan de be hoefte der groot-industrie te voldoen. Burgemeester en Wethouders stellen voor, dit schrijven aan te nemen voor kennisgeving. De heer DIELEMAN wil in de eerste plaats verklaren, er geen bezwaar tegen te hebben, dat dit schrijven voor kennisgeving wordt aangenomen, maar moet toch opmerken, dat de raad een antwoord heeft gekregen dat niet veel zegt. Dat er water genoeg was, wist men al lang, dat its ten minste al honderden malen gezegd. Hij had evenwel gedacht, dat de door hem in den raad gestelde vragen ook zouden zijn opgezonden en dat daarop ook antwoord zou zijn ontvangen, dat de raad nu zou hebben vemomen hoeveel water de groot- industrie denkt te gebruiken, hoeveel ze daar- voor wil betalen en voor welk bedrag ze wil deelnemen in het aandeelenkapitaal eener op te richten maatschappij voor het aanleggen en exploiteeren eener waterleiding. Als daar op antwoord was ontvangen, had men kun- nen zien of het hun ernst is met de door de door de groot-industrie gesignaleerde be hoefte en of deze wil medewerken aan de tot standkoming. We zouden dan wel niet krij- gen de waterleiding voor geheel Zeeuwsch- Vlaanderen, en alleen groepswaterleiding voor Axel, Sas vein Gent en Ter Neuzen, maar men had dan misschien een antwoord waar op kon voortgebouwd worden. Er wordt nu echter alleen bericht dat er water genoeg is, •en daarmee uit. De VOORZITTER herinnert, dat, toen het adres der groot-industrieelen in den raad be- handeld its, deze besloot aan het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening te informeeren of er water genoeg zou zijn. Dat hebben Bur gemeester en Wethouders gedaan en daarop is nu antwoord gekomen. Burgemeester en Wethouders hebben ook de vragen van den heer Dieleman overgelegd. Spreker heeft van ter zijde ver- nomen, dat er dezer dagen een conferentie met groot-industrieelen heeft plaats gehad. Hij vermoedt dat er nader ook wel antwoord op de vragen van den heer Dieleman zal komen, misschien is daaromtrent de volgende vergadering wel al meer bekend. De heer DIELEMAN wil dat dan wel eens afzien, maar merkt op, dat de eerste mede- deeling van den voorzitter niet juist is .Het adres is door den raad alleen in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld, om daarover advies uit te brengen en dat hield in, dat ze zich evengoed om inlichtingen naar de groot-industrieelen als naar het Rijks bureau om inlichtingen hadden kunnen wenden. De VOORZITTER: Dat is zoo, maar Bur gemeester en Wethouders hebben gemeend zich daarover te moeten wenden tot de inrich- ting die daarvoor juist door de regeering is ingesteld, tot het officieele Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening. De heer DIELEMAN: Het is toch jammer, dat we het nu maar van een zijde te hooren krijgen. De VOORZITTER: Ik vermoed, dat er straks wel een nader schrijven van het Rijks bureau zal komen. Het schrijven wordt met algemeene stem- men voor kennisgeving aangenomen. j. Een schrijven van de Broederschap van ontvangers van gemeenten in Nederland, waarin wordt te kennen gegeven, dat naar zij verneemt, de kosten van zekerheidstelling van den ontvanger der gemeente, nog door dezen titularis zelf worden betaald; dat reeds vele gemeenten de kosten, ver- bonden aan de zekerheidstelling van den ge- meente-ontvanger voor hunne rekening heb ben genomen; dat voor de provincie Zuid-Holland bij pro- vinciaal voorschrift het volgende is vastge- legd: „eventueele kosten van huur, verlich- ting, verwarming en dergelijke van het kan- toor van den ontvanger, alsmede de kosten van zekerheidstelling, moeten uit de gemeen- tekas worden bestreden"; dat bok het rijk op dezen weg reeds is voorgegaan, door de intrekking van de rijks- borgtochtenwet; dat echter zoolang voor de gemeenten deze verpliehting nog bestaat, naar de meening van adressante er voor de gemeenten aanlei ding is de aan zekerheidstelling verbonden kosten, die alleen geacht kunnen worden het gemeentebelang te betreffen, aan den ge- meente-ontvanger te restitueeren; dat hiertoe te meer aanleiding zal bestaan, nu naar hare meening het salaris van den ontvanger dezer gemeente niet is in verhou- ding tot de werkzaamheden en de financieele verantwoordelijkheid dat zij op vorenstaande gronden meent den raad te mogen verzoeken, ook voortaan in deze gemeente de kosten van zekerheidistel ling uit de gemeentekas aan den ontvanger te restitueeren. Burgemeester en Wethouders stellen voor dit schrijven, als zijnde ongezegeld, ter zijde te leggen, dooh merken voorts op, dat indien een dergetijk gezegeld verzoek was ingekomen van hun college geen voorstel tot inwilliging zou gedaan zijn. k. Naar aanleiding van het schriftelijk ingediend verzoek door de raadsleden de hee- ren 't Gilde, Dieleman, Claessens en Essel- brugge, om een ingrijpende verbetering te bevorderen inzake de zwemgelegenheid op „het Plaatje", hebben Burgemeester en Wet houders, naar zij thans mededeelen, met den eigenaar van het terrein geconfereerd, om in den toestand verbetering te brengen. Het resultaat daarvan is, dat werd besloten de zwemgelegenheid toegankelijk te stellen voor vrouwen en meisjes van 1 tot 5 uur n.m. en voor mannen en jongens van 5% tot 9 uur n.m. Wat het overig deel van het verzoek be- treft, n.l. om de kleedgelegenheden uit te breiden en de zwemgelegenheid te verbeteren, stuiten Burgemeester en Wethouders niet al leen op de groote kosten van oprichting en op de jaarlijks terugkeerende kosten, doch op het feit, dat het water, hetwelk eigendom is van den polder Beoosten en Bewestenblij ver- pacht is als vischwater. De VOORZITTER deelt mede, dat met be- trekking tot deze kwestie op 4 Augustus 1.1. nog een schrijven is ontvangen van het be- stuur van den polder Beoostenblij Benoorden, gedateerd 31 Juli 1930, luidende als volgt: Het trok onze aandacht, dat in Uw laatste vergadering bij de bespreking over de zwem gelegenheid zoo ongeveer werd uitgegaan van de gedachte alsof de kleine kreek eigendom der gemeente is. Wij mogen U beleefd onder de aandacht brengen, dat dit toch inderdaad niet zoo is. Ten overvloede naar wij hopen deelen wij U mede, dat die aan onzen polder behoort. Mocht de onderwerpelijke zaak bij U nog eens in bespreking komen, dan zouden wij het op prijs stellen, dat met dit feit ook eenige rekening werd gehouden, wanneer dit althans niet te veel gevergd is. Voor het overige deelen wij U mede, dat het in ons voomemen ligt, t.z.t. ter zake van deze aangelegenheid maatregelen te treffen. De VOORZITTER merkt op, dat dit bestuur zich houdt, alsof de gemeenteraad niet zou weten dat de kreek eigendom van dien polder is, doch dat dit ten eenenmale onjuist is. Bij de besprekingen in de vorige vergadering, is daarop door enkele leden wel degelijk ge- wezen en spreker verwijst ook naar het pre- advies van Burgemeester en Wethouders aan den gemeenteraad, uitgegaan vo6r het ont vangen van den brief, waaruit dit wel dege lijk blijkt. De heer DIELEMAN moet eerlijk zeggen, dat hij het ook wel wist, doch dat dit niets aan de zaak afdeed. Het feit was, dat daar gezwommen werd en dat het noodig was, met het oog daarop maatregelen te nemen. Wie de eigenaar was, deed daarvoor niets ter zake. Spreker weet echter zeer goed, dat, in dien de gemeente straks verder zou willen gaan, het noodig zou zijn zich te verstaan met den eigenaar der kreek. De mededeeling wordt met algemeene stem- men voor kennisgeving aangenomen. 1. Burgemeester en Wethouders deelen mede, dat naar aanleiding van het verzoek door den heer F. Dieleman in de vorige ver gadering gedaan, een onderZoek is ingesteld naar de kosten van verbreeding van het Spui- padje en van de kosten, inclusief aankoop van den grond, een begrooting iis opgemaakt. De raming bedraagt f 3500. Naar aanleiding van dit resultaat stellen Burgemeester en Wethouders voor niet tot verbreeding van dat pad over te gaan. Het omtrent deze zaak uitgebracht advies van den gemeente-opzichter luidt aldus: Naar aanleiding van een vraag in de Gemeenteraad, betreffende verbreeding van het Spuipadje, heb ik een onderhoud gehad met de eigenaar van een gedeelte J. Huijssen en de pachter van het andere stuk van dit pad, De Maat. De eerste wilde wel een strook van 75 c.M. naast het pad verkoopen als de Gemeente dan ook het bestaande pad in eigendom wilde nemen over een lengte van 500 M. Alles te zamen voor den prijis van f 1000. De Pachter van het tweede stuk had tegen verkoop van een strook van 75 c.M. geen be zwaar, maar achtte het noodig voor den prijs de eigenaar te raadplegen. Indien hiervoor eenzelfde prijs aangehouden wordt als de andere eigenaar vraagt, dan kan de volgende begrooting worden gemaakt: Koopsom van den grond 2500 Verhardingsmateriaal 500 Arbeidsloon voor aanleggen van de baan 500 Totale kosten 3500 De VOORZITTER kan aan deze mededee- lingen toevoegen, dat hij, toen de vorige ver gadering was afgeloopen, zich in verbinding heeft gesteld met de raadsleden die er over geklaagd hadden en voorts met den gemeente- opzichter en dat hij er persoonlijk een kijkje heeft genomen. Zijn ondervinding was, dat de toestand niet z66danig was, dat er aan leiding bestond daarover klachten in te die- nen. Hij wil niet zeggen, dat het pad geen verbetering zou kunnen ondergaan. Het is te smal om het goed te kunnen berijden met een rijwiel. Indien het 1 -M. breeder was, zou het veel beter zijn. Burgemeester en Wethouders hebben op grond daarvan laten onderzoeken wat een eventueele verbreeding zou kosten. Die kosten worden, zooals ook uit de stukken blijkt, geraamd op 3500 en Burgemeester en Wethouders kunnen geen vrijheid vinden om voor te stellen dat bedrag aan de verbreeding van het Spuipadje te be- steden. De heer DIELEMAN vraagt, of aan de aan- palende eigenaren gevraagd is, of ze bereid zijn een strook grond ter verbreeding van het pad af te staan. De VOORZITTER antwoord bevestigend; Huijssen heeft zich daardoor onder door hem gestelde voorwaarden bereid verklaard en het is ook aan De Maat gevraagd, doch daarvan is nog geen definitieve beslisising bekend, aangezien deze het eerst aan den eigenaar der hofstede moest vragen. De heer DIELEMAN concludeert hieruit, dat het eenige bezwaar dus gelegen is in de kosten. Hij vraagt, of Burgemeester en Wet houders dan niet overtuigd zijn, dat er met het Spuipad iets zal moeten gebeuren en of, indien die kosten niet uit de gewone middelen kunnen gevonden worden, daarvoor niet kan worden geleend. Het is wel een klein bedrag, maar dat kan toch ook? In verband met de fabrieken te Sluiskil passeeren over dat pad dagelijks veel menschen, ook 's nachts komen er menschen over. Het is een pad van be- teekenis geworden en als men het thans niet doet, zal er toch binnenkort het een of ander aan gedaan moeten worden. De VOORZITTER gelooft niet, dat het er nu den goeden tijd voor is. Burgemeester en Wethouders zouden willen afwachten tot de nieuwe fabriek normaal gaat werken, en de menschen daarvoor zijn aangenomen. Men kan dan zien hoe de toestand wordt. Bur gemeester en Wethouders hebben er boven- dien ook nog een zeker bezwaar tegen, om het pad tot 2 M. te gaan verbreeden omdat zij vreezen, dat men er dan ook met wagens over zal willen gaan rijden en Burgemeester en Wethouders zouden er toch nimmer toe willen overgaan, daar een weg te leggen. De heer DIELEMAN meent, dat het te voorkomen is, dat met voertuigen over het pad wordt gereden, doch dat men er onder alle omstandigheden iets aan zal moeten doen. Er wordt ook veel gebruik van gemaakt door Roomsch-Katholieke menschen, die naar de kerk te Sluiskil gaan. Het pad wordt zeer druk met rijwielen bereden. Als Burgemeester en Wethouders echter in het vooruitzicht stellen, dat zij er in de toekomst nader op zullen terugkomen, kan spreker zich daarmede wel tevreden stellen. Verbreeding is ook in het belang van de aanpalende eigenaren, want als men op het pad iemand met een rijwiel tegenkomt kan men niet passeeren en moet afstijgen en naast het pad in het graan of op het land uitwijken. Aangezien het ook hun belang is, is de vraagprijis voor den grond wel wat hoog. De VOORZITTER: 1670 M. De heer KRUIJSSE wijst er op, dat, als de gemeente den grond zou koopen om het pad te verbreeden, zij ook genoodzaakt zou zijn nog meer grond te koopen, want dan zou men ook het bestaande pad moeten naasten, daar anders den toestand zou ontstaan dat het pad twee eigenaren had. De heer DIELEMAN is het daar niet mee eens, de tegenwoordige toestand zou worden bestendigd, en men zou van gemeentewege het pad alleen behoeven te verbreeden. De eigenaars moeten nu den overweg toestaan en moeten dit ook blijven doen, wanneer het pad breeder wordt. Het is thans bij het druk- ker geworden verkeer daarover een ongerief, dat men er niet op passeeren kan, zonder het land in te moeten. Spreker stelt zich op het standpunt dat de betrokken aanpalende eige naren blij zullen zijn, als de gemeente het pad verbreed. Wanneer het pad vroeger reeds van wege de gemeente verbeterd is, kan dit nu weer geschieden. Hij houdt vol, dat er iets aan gedaan zal moeten worden en hij betoogt, dat Burge- gemeester en Wethouders nu niet zoo karig moeten zijn, wanneer het de buitenmenschen betreft. De leden van buiten hebben ook al- gemeen meegewerkt om in de kom mooie be- strating en trottoirs aan te brengen. Laat men, nu het de buitenmenschen betreft, en dan toch tegenover de kosten in de kom maar een kleinigheid is, ook niet karig zijn. Er moet ook iets gebeuren, hij kan er zich ech ter mee tevreden stellen dat er nader op teruggekomen wordt. De VOORZITTER zou er nog eens op wil len terugkomen als de fabriek definitief aan het werk is. De heer OGGEB wijst er op, dat Burge meester en Wethouders ook nog geen defini tief voorstel of toezegging kunnen doen, aan gezien nog geen antwoord van den eigenaar der hofstede van De Maat is ontvangen. Er wordt wel verondersteld dat diens antwoord gelijk zal zijn aan dat van den heer Huijssen, maar een beslissing is er toch nog niet. De heer VAN DE BILT deelt mede, dat hij er ook eens is wezen kijken. Hij durft echter wel zeggen, dat, als het pad verbreed wordt, men dan toch evengoed maar een smal padje zal houden om over te fietsen, daar, omdat er niet gnoeg passage is, de overige breedte ook met gras zal begroeien. En dan ligt er ook nog een deel van het pad onder de gemeente Ter Neuzen. Dat zou dan ook verbeterd dienen te worden. Hij wijst ook op een deel der Oude wijk, welke wegens de geringe passage met gras begroeit. Voorts is naar zijn meening de voor den grond ge- vraagden prijs nog al duur. Het is toch won- derlijk, dat, als de gemeente iets koopen moet, alles zoo duur is. Als nu een deel van den oogst die op het land groeit toch kapot ge- loopen wordt, door de menschen die daar elkaar moeten passeeren, hebben de eigena ren er ook belang bij, en was naar sprekers meening de helft van den vraagprijs al vol doende. Een andere vraag is, of het pad wel om over te fietsen mag gebruikt worden. Het is een voetpad en hij weet niet, of de eigenaars niet eens zullen gaan zeggen dat ze fietsen over dat pad niet meer willen hebben. De heer DIELEMAN acht de door den heer Van de Bilt gegeven voorstelling van het pad niet juist. Omdat het zoo smal is, moet thans door alien in hetzelfde spoor gereden wor den, hetgeen bij verbreeding niet meer het geval is. Als het thans geregend heeft staat het pad vol water en moeten de menschen door het water rijden. Er wordt genoeg ge reden, om te beletten dat een verbreed pad met gras zou begroeien. De heer VAN DE BILT houdt gezien het voorbeeld op andere plaatsen zijn meening staande. De heer DIELEMAN spreekt deze tegen. Op dit pad kan men niet uitwijken en rijdt daarom steeds in hetzelfde spoor. Hij wijst op den weg van Sluiskil station naar Sluis- kil-Brug. Dat pad is veel breeder en dat be groeit ook niet. De heer OGGEL is er vroeger wel eens ge- weest en meent, dat het pad toen toch bree der was dan een 25 c.M. Hij meent, dat er van gemeentewege een geteerde verharding op aangebracht was en het wel 75 c.M. breed was. De heer VAN DE BILT: Er is geen verkeer genoeg en daarom begroeit het aan de kan- ten. De VOORZITTER deelt mede, dat het pad de breedte heeft, die het volgens het kadas- ter moet hebben, maar de beide kanten zijn met gras begroeid. Als men iemand met een rijwiel moet passeeren moet men naast het pad gaan. De heer OGGEL vermeent, dat het dan toch breeder dan 25 c.M. zou verhard kun nen zijn. De heer DIELEMAN wijst er op, dat men aan de eene zijde een begroeiden slootkant heeft, dien men niet kan afsteken wegens het behouden van den slootkant, dien men toch niet zou kunnen berijden. En aan den kant van de aanpalende eigenaars groeit ook een strook gras. Dan schiet er niet veel over. De VOORZITTER moet erkennen, dat het pad werkelijk smal is. Er kan echter thans geen definitieve beslissing genomen worden, deze zal later moeten vallen. De heer P. DE FEIJTER wil er op wijzen, dat de voorzitter blijkbaar een gelukkig oogenblik heeft gehad, toen hij naar het Spui padje is gaan kijken, dat namelijk de gras- kanten gemaaid en de putten die er inlagen vol gewaaid waren met zand. Hij is echter van meening dat de putten die voortdurend in het pad komen eens een keer meer zou den behooren te worden gevuld. Hij bespreekt echter den toestand van het deel van het pad, dat loopt over de hofstede van den landbouwer De Putter. Daar is het zeer modderig. Daar heeft de gemeente Axel evenwel geen zeggingschap, aangezien dat onder de gemeente Ter Neuzen behoort. Dat zou dan ©ok verbeterd moeten worden. De VOORZITTER: Wij moeten ons beper- ken tot het gebied der gemeente Axel. Ik kan overigens, nadat ik het pad heb bezien, niet aannemen, dat er aanleiding kan zijn tot emistige klachten. De heer P. DE FEIJTER deelt mede ver nomen te hebben dat de landbouwer Huijssen "j thans met een tractor het geheele pad in de sloot gereden heeft. De VOORZITTER: Daar weet ik niets van, maar als er iets bijzonders mee gebeurt, daar kunnen wij niets aan doen. Er wordt onzer- zijds opgedragen, om jegens het onderhoud van het pad waakzaam te zijn. Ik persoonlijk heb geen klachten er over ontvangen. Als er iets bijzonders mede gebeurt, daar kunnen wij niet voor waken. Oe discussie over deze kwestie wordt ge sloten. (Zie verder het Tweede Blad.) WESTDORPE. Maandag werd alhier door Burg, en Weth. aanbesteedhet aanleggen van een rijwielpad langs den keiweg, van de kom naar de grens der gemeente Sas van Gent (lengte 1560 M.) Ingeschreven werd, met de verpliehting tot het nemen van losse arbeidskrachten via de arbeidisbeurs alhier, door: P. Blommaert te Hulst voor 6500, L. en Th. de Bruijn te Hulst voor 6350, M. Wandel te Schoondijke voor f 6199 en J. de Bree te Ter Neuzen voor f 5555. Zonder bovengenoemde verpliehting werd ingeschreven door: P. Blommaert voor f 6375, L. en Th. de Bruijn voor 6250, M. Wandel voor 6160, P. Dees te Sas van Gent en D. J. Hermans te Hengstdijk voor 5850, W. de Bockx te Hoek voor f 5610, Th. v. Craenenbroek te Sas van Gent voor f 5534 en J. de Maagd te Hontenisse voor 5515. Zonder nadere aanduiding werd ingeschre ven door: R. Verschelling te Ter Neuzen voor f 6000, G. A. v. d. Straaten te Ter Neuzen voor f 5973, Is. Adriaansens te Ter Neuzen voor 5963, A. Roegiers te Philippine voor 5676 en E. Mechelinck te Westdorpe voor 5667. COOPER ATIEVE VRUCHTEN VEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Kleine veiling van 11 Aug. Tomaten 11 tot 15 ct.Pruimen Washington 29 tot 43 ct.; Roode suikerij 7 ct.; Snijboonen 12 tot 21 ct.; Witte wijnpruim 21 tot 38 ct.; Codlin Keswick le soort 15 ct.; Codlin Kes wick 2e soort 9 tot 10 ct.; Codlin Keswick (val) 2 ct.; Peren 9 ct.; Princessen 8 tot 15 ct.; N. Suikerijperen 6 ct.; per K.G. Bloemkool 2 tot 13 ct.; Witte komkommer 6 ct.; Meloenen 38 ct.; per stuk. Gladiolen 21 tot 28 ct.; Roode kool 50 ct.; per 100 stuks. DE KAMERTUIN. Oxialis floribunda. De Oxialis floribunda of Veelbloemige Kla- verzuring, afkomstig uit Braizilie, beihoort tot de min of meer vervallen grootheden onzer kamerplanten, hoewel eigenlijk niemand kan begrijpen waaraan zulks wel is te wijten. In het Noorden van ons land wordt zij nog tame- lijk veelvuldiig aangetroffen en bekoort door haar gratie en levendigheid, doch het hoogte- punt van haar roem is ze reeds lang gepas- seend. De vroegere jarenlange populariteit is opgeofferd aan de zucht naar het nieuwe, hoewel heel veel van dit met gejuich begroete nieuwe in vele opzichten bij de Oxialis flori- ibunda ten aohter bleef. Als kamerplant, men kan haar ook in vol- len grond kweeken, is de Oxialis een aan- ibevelenswaardige plant, waar men veel ple- zier van heeft. Ze stelt wednig eischen, groeit onder vnijiwel alle omstandigheden en tooit zich een groot deel van het jaar met een overvloed van witte of rose bloemen. Na den milder bloei verlangt ze rust en moet het gie- ten verminderd worden. De plant kan met pot en al naar buiten in den tuiin worden over- gebracht, liefst op een licht beschaduwd plekje. Langzamerhand vallen de bladeren af en er blijft van de plant niet veel over. In den grond blijven de knolachtige vertakkingen van den wortelstok in actie en na eenagen tijd loopt de plant opndeuw uit en wordt het gieten geleidelijk hervat. Hiema gaan we over tot verpotten in versche, zandige en voedzame aarde. Tegen den herfst, ongeveer eind September, (bren gen we de plant weer in de kamer over en gevem haar af en toe een wednig vloeimest, totdat de knoppen zich vertoonen. Als stand- plaats kiezen we een licht plekje, liefst op een bloemtafeltje of op een verhooging, opdat de talrijke blad- en bloemstengels zich vol doende kunnen ontwikkelen en niet in het ge- drang kunnen komen. In het toegin staan de talrijke bloemsten gels, het zijn er tientallen bij goed verzorgde en ontwikkelde planten, recht boven de groene blaadjes uit, doch allengs nijgen de zwaarder geworden bloemistelen naar omlaag, het grootste gedeelte der bladeren meetrek- kenlde. Een weelderige massa blad en bloem- stelen omrankt in bevalligen zwier den bloem- pot, zoodat het geheel een bekoorlijken indruk maakt. Behalve als potplant kan men ze ook in vollen grond kweeken, doch dan komt haar schoonhedd niet zoo tot haar recht als in de kamer. Mien moet dan in den winter de knol- vormige wortelstokken droog en vorstvrij be- waren, omdat de planten niet winterhard zijm. Het vermenigvuidigen kan door scheuren en door zaad geschieden. De gemakkelijkste en snelste manier is het vermenigvuidigen door scheuren, hetwelk direct na den bloei kan gebeuren. Men deelt de oude plant een- voudig in tweeen, men heeft alleen maar te zorgen voor wat voedzame en niet te vaste aarde en het plantje doet de rest. Aldus ge- deelde plantjes bloeien het volgend voorjaar reeds volop. Behalve de helder rose bloeiende soort be staat er een wiitte varieteit, welke verder in niets afwijkt, even gemakkelijk in de cultuur is en met dezelfde behandeling volkomen content is. Zoodra de planten in den herfst in de kamer worden overgebracht, wake men voor een te hooge temperatuur. Daardoor kan de ontwikkeling te gul worden en worden ze te slap. Men geve ze dus wel een lichte en ver- hoogde standplaats, doch zette ze nimmer in de onmiddellijke nabijheid der warmtebron. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonnC s worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermelden. Ik sprak daar in mijn laatste artikel van een schuine plank over den drinkbak om schaduw te krijgen en het water frisch te houden, maar we moeten wel bedenken, dat ook de dieren zelf schaduw kunnen hebben. Zonlicht is prachtig voor opgroeiende kuikens en hennen maar te veel schaadt en is zelfs bij jonge eenden gevaarlijk. Deze kunnen er zonnesteek door krijgen en onder allerlei stuiptrekkingen sterven. Zorg dus voor schaduw in de rennen, hetzij door een schuine rietmat, een Oude op haar zijde geplaatste kist, een paar schuine planken die een af- dakje vormen of zoo iets. We zullen ook wel last krijgen met broed- sche hennen. Om deze broedsch af te maken worden allerlei middelen toegepast, waaronder een veel geldefde is ze in een emmer water te stoppen. Hierdoor lijden de dieren zeer en men kan het veel beter doen door ze in een hoog staande kooi te zetten, waarvan de bodem bestaat uit latten, die ongeveer op een afstand van 5 c.M. van elkaar liggen. Men voere ze dan gewoon door maar geve ze vooral veel groenrvoer. Meestal z'jm ze dan met een paar dagen weer broedsch af, mits ze direct als men het broedsch zijn merkt in de kooi zet. Van groenvoer gesproken. De zomertijd werkt in allerlei opzichten niet gunstig op onize dieren in. Om te beginnen hebben ze, als het tenminste goede dieren zijn, al een heele campagne achter den rug en hebben als het ware hun lichaam min of meer uit- geput, vooral wat mineralen en vitaminen betreft. Door de hitte verslapt het lichaam bovendien ook nog en het gevolg zal zijn, dat de leg minder wordt. Als we dan echter doorgaan met veel zetmeel (mais) te voeren krijgt men licht, dat de dieren te vet worden en daarom trachtte men de kippen zooveel mogelijk beweging en groenvoer te geven. Met de oudere kippen en hanen make men nu zoo zoetjes aan korte metten, tenizij het fokdieren zijn van hooge waarde. Zoodra ze ophouden met leggen moeten ze de laan uit, anders loopen we nog kans, dat ze sterk gaan ruien en daarbij veel gewicht verliezen. Goede fokdieren blijft men natuurlijik aan- houden en een goed fokdier kent men eigen lijk pas aan zijn afstammelingen. Het is wel heel mooi als een kip in haar eerste jaar veel eieren legt, doch dit bewrjst nog lang niet dat het een goed fokdier is. De legkracht moet ook overerven en dat kan men dus pas zien als men de kinderen van goede legsters zelf weer controleert. Met hanen is het al precies hetzelfde. Een haan kan best afstam- men van een goede legster en zelfs niets waard zijn, doordat het legvermogen niet over- erft op de kinderen. Vandaar dus dat een bekwaam fokker soms fokdieren aanhoudt, die eenige jaren oud zijn, terwijl de gewone pluimveehouders zijn dieren na den tweeden leg al op moet ruimen, terwijl er velen zijn die zelfs de kippen na den eersten leg wegdoen. Juist op grond van bovenstaande over- wegingen heeft men onlangs op initiatief van de Algemeene Nederlandsche Pluimveefokkers Vereeniging (A. N. P. V.) een Pluimvee- Stamiboek opgericht. Dit is voor ons land een groote nieuwigheid, doch in het buiten- land, vooral Canada, is gebleken, dat zoo'n stamboek prachtig werkt. Men neemt in zoo'n stamiboek alleen dieren op die zelf een goede leg bewezen hebben, doch die tevens weer in tiwee geslachten van goede legsters moeten afstammen. De leg moet dus ge- controleerd worden, dat is de basis van een stamboek en om deze leg te controleeren gaat men trachten op verschillende plaatsen gelegenheid te geven voor legcontrole. Onlangs heeft de vereeniging Avicultura besloten een dergelijk legcontrolestation op te riohten ,waar men dus zijn kippen heen kan zenden, om gedurenide een jaar op den leg gecontroleerd te worden. Blijken zij dan na een jaar aan de gestelde eischen te voldoen, bijvoorbeeld 200 eieren gelegd te hebben van een gemiddeld gewicht van 59 gram, dan kunnen ze in een z.g. hulp- stiamboek ingeschreven worden. Him kinde ren moeten dan weer gecontroleerd worden en zoo blijft dus zoo'n stamboekdier als het ware van geslacht tot geslacht onder oon- trole. Men verkrijgt hierdoor, dat men bij zoo'n dier een goede fokwaarde mag ver- onderstellen, vandaar dan ook dat de Cana- deesche stamboekdieren over de geheele wereld zeer gezocht zijn en veel geld opbren- gen. In Canada gaat het stamboek van de regeering uit staat onder officieele regee- ringscontrole en krijgt een officieel regee- ringscertificaat. Terwijl ik dit artikel schrijf zit ik midden op de Noordzee, op weg naar de wereldten- toonstelling te Londen en daar komt o.a. ook een groote inzending Canadeesch stamboek- pluiimvee, dat zonder twijfel bij verkoop veel geld zal opbrengen. 6 Dr. TE HENNEPE. s.s. HELENA vertrekt heden van Barry naar Rabja. s.s. MAGDALEN A vertrok 12 detzer van Rahja naar Cardiff. s.s. TERNEUZEN vertrok 12 dezer van Oran naar Salta Caballo. Voor Sas van Gent: 11 Aug. Zweedsch s.s. FYRILEIF, 494, ledig, Cherbourg. Voor Gent: 11 Aug. Zweedsch s.s. INDUS, 479, ledig, Londen; Eng. s.s. STANTON, 682, kolen, Goole; Noorsch s.s. SONGDAL, 1110, pyriet, Seville; Russ. s.s. OLGA TOPIC, 1819, fosfaat, Sfax; Spaansch s.s. ARANGUZEN, 2401, fosfaat, Sfax; Eng. s.s. KENT WOOD, 1224, kolen, Hartlepool; Eng. s.s. AVOCET, 688, stukg., Manchester. 12 Aug. Zweedsch s.s. SIGNE, 1257, ledig, Rouaan; Duitsch s.s. EDDI, 647, ledig, R'dam; Spaansch s.s. ELANCHOVE, 2202, pyriet, Huelva; Eng. s.s. GLENSHESK, 163, ledig, Plymouth; Spaansch s.s. FLORA, 1432, hout, Chupa Boy; Eng. s.s. YORK, 451, stukg., Ant werp en. Van Gent: 11 Aug. Eng. s.s. PASS OF LENY, 350, ledig, Londen. 12 Aug. Eng. s.s. GUELDER ROSE, 302, ledig, Hull; Eng. s.s. KITTIWAKE, 982, stukg,. Glasgow; Eng. s.s. STANTON, 682, ledig, Goole; Eng. s.s. WAYPARK, 837, ledig, Boston; Eng. s.s. CLAPHAM, 316, ijzer, Lon den; Eng. s.s. KENTWOOD, 1244, ledig, Hull; Ital. s.s. FRANCESCA, 819, ledig, Lon den; Eng. s.s. DON, 429, stukg., Goole; Eng. s.s. SWANDALE, 529, ijzer, Londen. Amsterdam, 13 Aug. 1930. Londen Berlijn Parijs Brussel Weenen (100 sh). bieden laten 12,08% 12,08% 59,26% 59,28% 9,75% 9,77 34,69% 34,71% 35,05 35,10 Duitsch Fransch Belgisch Oostenrrjksch (100 sh.) Vreemd Bankpapier. 59,20 59,30 9,75% 9,80 6,93 6,96 35,05 35.10

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 3