ALGEMEEN NIEUWS- F.N ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. fetjilieton. ASPIRIN Vampier-Vleugel No. 8564. MA AND AG 11 AUGUSTUS 1930. 70e Jaargang BINNENLAND. BUITEHLAND. ■fei door SAX ROHMER. 41) Vsndaag heel en droog, -A m morgen misschien koel en nat! iig op de wereld URANT iBONNEMENTSPRWSBinnen Ter Neuzen 1,40 per 3 maanden Buiten Ter Neuzen fr. per post /1,80 per 3 maanden Bfl voor uitbetaling fr. per post /6,60 per jaar Voor Belgie en Amerika 2,25, overige lan den 2,60 per 3 maanden fr. per post Abonnementen voor bet bultenland alleen by voorultbetaling. tittgeefster: Firms P. J. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTIeN: Van 1 tot 4 regels f 0,80 Voor elken regel meer 0,20. Grootere letters en clichd's wor den naar plaatsrulmte berekend. Handelsadvertentien by regelabonnement te gen verminderd tarlef, hetwelk op aanvraag verkrfjgbaar is. Inzendlng van advertentlen llefst 66n dag voor de uitgave, DIT BLAD VERSCHIJNT IEDEREN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. ■osauMlav*.^ KONINGIN EN PETEKIND. Woensdagmiddag brach't H. M. de Koningin vergeizeld van Prinses Juliana, een bezoek aan haar 14jarig petekeind, Wilhelmina Aartje Vedder, te Spakenburg. - Dit meisje werd onder zeer moeilijke omstandigiheden, juist op denzelfden dag geboren, toen de Koningin tijdens den grooten watersnood in 1916, van de geteisterde streken ook deze gemeente, die zwaar was getroffen, bezocht. Hare Majesteit heeft bet meisje, dat naar haar genoemd is, toen als petekind beschouwd. Zooals begrijpelijk, trok dit onverwachte hooge bezoek in het eenvoudige visschersdorp veel belangstelling, te meer, daar de Koningin en de Prinses in bet midden van het dorp uit het rijtuig stapten en zich verder te voet naar de eenvoudige woning van de moeder van het meisje begaven, waar ze zich als heel goede bekenden geruimen tijd ophielden. Langs de Zuiderzee en den Eemdijk reed het hooge gezelschap weer naar Soestdijk terug. WAT MEN OP SCHOOL NIET LEERT. In het „Hbld." wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat by ons gewone onderwijs, de warenkennis geheel verwaarloosd wordt. Her- haaldelijk is den schrijver gebleken, dat vol- wassen menschen, die een lagere school door- loopen hebben, de meest elementaire dingen niet weten; op de vraag: wat is blik, waar- van wordt het gemaakt? krijgt men soms een zonderling antwoord. Den naam delfstof ken- nen velen niet eens; op de vraag, waarvan papier vervaardigd wordt, krijgt men soms ten antwoord ,,van allerlei afvalen naar de herkomst van soda moet men maar liever heelemaal niet vragen, evenmin als naar die van vensterglas. De herkomst van leer is velen niet bekend, evenmin als die van tabak. Van den oor- sprong en de samenstelling van brons heeft men geen begrip. Een 21jarige, overigens bijdahande juffrouw, verzekerde, dat turf ge maakt wordt „van madder" en had geen flauw denkbeeld van de herkomst van stuk- jes hout, die in turven worden aangetroffen. Zou het niet eens tiijid worden, vraagt de schrijver, de jeugd de elementen der waren kennis te onderwijzen. We herinneeren ons een zeer goede, ouderwetsche school, waar iedere week een les werd gegeven over „voorwerpen van het dagelijksch leven". De onderwijzers waren betrekkelijk vrij in de keuze der onder- werpen. Nu eens werd de thee en de berei- ding ervan gekozen, dan weer koffie, leer enz. De kinderen moesten er een opstel over ma- ken aan de hand van vragen. Het is moeilijk te zeggen, welke practische kennis, welk wete iemand in de levensprac- tijk noodig heeft, maar het schijnt ons niet overdreven, te verlangen, dat de menschen althans iets weten van de herkomst der meest voorkomende dingen, waarmee ze omgaan. Indien eens een onderzoek op eemigszins uitgebreide schaal zou worden gehouden naar de kennis omtrent het gewone gebruiks- en consumptie-artikelen, dan zou de uitslag, vreezen we, ontstellend zijn. En niet alleen bij menschen, die niet meer dan alleen lager onderwijs gehad hebben. NIEUWE REGELING VAN DE STRANDVONDERIJ Bij de Tweede Kamer is- ingekomen een wetsontwerp met de strekking een nieuwe re- geling van de strandvonderij vast te stellen. Vervolg.) „Mr. Knox", riep ze, dadelijk toen ze me zag, „ik moet tegenwoordig steeds weer excuses voor anderen maken. t Spij t T r 1 1 1 1 - - L U I r r-\ M mot V-V-X den Kolonel heel erg, maar hij kan met aan tafel komen. Ik he'b 't Mr al gezegd." Harley knikte beleefd-^bevestigend eti hielp Madame bij het manoeuvreeren, om op haar gewone plaats, aan het hoofd van de tafel, voor te rijden. ,,De Kolonel heeft gevraagd of we na het eten bij hem een sigaar komen rooken, Knox", zei hij met een vluchtigen blik naar mijn kant. ,,'t Lijkt wel, of een on geluk zelden alleen komt". Ah," Madame haalde haar mooie schouders met een veelzeggend gebaar op, „dat spreekt toch van-zelf als ze komen, verschijnen ze in drommen. Maar laten we tevreden zijn. Wie weet hoe eenzaam we ons zouaen voelen, zonder onze zorgen en moeilijkheden, niet waar Mr. Harley?" Steeds weer wekte ze door haar moed en haar veerkrachtigen geest mijn bewon- derinq op en later, toen het drama van Cray's Folly allang tot het verleden be- hoorde, heb ik me dikwijls afgevraagd, wat ik van haar gedacht zou hebben als ik de waarheid geweten had. Frankrijl heeft vele merkwaardige vrouwen, goec en slecht, voortgebracht, maar volgens mij slechts een Marie de Stamer. Wat de algemeene strekking der herziening aangaat, eene ingrijpende wijziging van den bestaanden rechtstoestand wordt niet voorge- steld. Slechts een punt kan men als van iets meer principieelen aard beschouwen, be weten de regeling van de positie van den strand- vonder. Terwijl volgens de bestaande voor- schriften de strandvonder met betrekking tot de hulpverleening in zekeren zin met een par- ticulieren berger op den lijn wordt gesteft], ziet het ontwerp de functie van den strand vonder als een zuiver ambtelijke; zijn taak met betrekking tot de hulpverleening is, aan deze leiding te geven; recht op hulploon wordt hem, zelfs in de gevallen waarin hij daadwerkelijk zou helpen, onthouden. Toe- kenning van politiebevoegdheid hangt met' deze versterking van de ambtelijke positie des istrandvonders samen. De overige voorgestelde wrjzigingen strek- ken voor een belangrijk deel er toe, de wette- lijke regelen omtrent de strandvonderij uit een oogpunt van terminologie en systematiek te doen aansluiten aan de door de invoering vafi het nieuwe zeerecht veranderde bepalin- gen van het Wetboek van Koophandel. Daar- naast is getracht, aan de behoeften der prak- tijk, zooals die in den loop der jaren zijn tot uiting gekomen, zooveel mogelijk tegemoet te komen. In beginsel kan de werkingsfeer van de eigenlijke bepalingen omtrent de strandvon derij beperkt blijven tot zaken, in of aan zee gered. Intusschen bestaat er aanleiding zulks in aansluiting aan de thans beistaande praktijk om sommige wateren, niet tot de zee in den eigenlijken zin des woords behoo- rende, in dit opzicht met de zee gelijk te stel len; zulks geldt ten aanzien van Dollart, Lauwerzee, Waddenzee, Zuiderzee en de Zuid-Hollandsehe en Zeeuwsche stroomen, ter wijl denkbaar is, dat ook enkele groote bin- nenwaberen tot deze groep moeten worden gebracht; deze laatste zouden, volgens de voorgestelde regeling, bij algemeenen maat- regel van bestuur moeten worden aange- wezen. POLEN EN LITAUEN. Uit een van de gevaarlijkste stormhoeken van Oost-Europa is naar de N. R. Crt. schrijtft, een bericht gekomen, dat, indien het op waarheid berust, in ons heele werelddeel groote voldoening zal wekken. Een Poolsch blad, dat tot de regeering te Warschau in nauwe betrekking staat, maakt namelijk mel ding van onderhandelingen, welke tusschen Polen en Litauen gaande zijn, om de kwestie van Wilna die de kern is van de bittere tegen- stelling tusschen deze twee landen, in der minne te regelen. Wilna, in 1920 door den Poolschen generaal Zeligofski in bezit geno- men en drie jaar later door den gezantenraad voorgoed aan Polen toegewezen is nadien door Litauen gestadig van Polen opgeeischt en door toedoen van den vroegeren Litauschen dictator Woldemaras in een nieuwe grondwet tot hoofdstad van zijn land verklaard. De kwestie van Wilna is door de bemiddelaars van den Volkenbond te Gendve te machtig ge bleken en heeft aan de Poolsch-Litausche grens 'n toestand geschapen, die dikwijls niet ver van den staat van oorlog af is geiweest. Staatkundige en oeconomische betrekkingen tusschen Polen en Litauen zijn dientengevolge volkomen onmogelijk geweest en het eenige wat totdusver tot stand is gebracht is een regeling geweest ,om het lot van Polen en Litauers die bij de grens wonen en van hun Het diner was dien middag, zoo moge lijk, nog luxueuser dan den vorigen dag. Madame verkeerde in een buitengewone stemming; ze sprankelde van leven en geest. Pedro zorgde, van zijn plaats bij het reusachtige buffet, dat bij het Lucul- lusmaal alles naar wensch ging en als die korte veelzeggende oogenblikken van stilte er niet geweest waren plotselinge hiaten in het gesprek, gedurende welke het leek, of Madame de Stamer naar iets zat te luisteren zouden wij beiden, Harley en ik, en zeker ik, vergeten heb ben, dat er een donkere wolk over het huis hing. llLllo illliy Op een gegeven oogenblik onderbrak Madame, met een ondeugenid knipoogje naar mijn kant, een geanimeerd gesprek tusschen Harley en Val Beverley. ,,Moedig haar niet zoo aan, Mr. Har ley", riea ze mijn vriend, ,,ze is een schandelijke flirt". ,,0, Madame!" protesteerde Val Bever ley met een donkeren bios van schaamte. ,,Je weet 't zelf heel goed, kind, en volgens mij doe je heel verstandig. Flirt zooveel je wilt, maar maak er nooit ernst van. Dat is gewoonweg noodlottig. Vindt u ook niet, Mr. Knox?' ze keerde zich naar mij en keek me met haar eigenaar- dige, stille oogen recht aan. „Zeg liever, dat het 't Noodlot is", op- P „Dat 's ontegenzeggelijk aardiger ge- zegd, maar waar is het niet. Als ik mijn leven over kon leven, NIr. Knox, zou ik een steenen muur om mijn hart bouwen. Dan kon't wel over den rand heengluren, maar niemand zou t kunnen bereiken Een al gem een gelach begroette deze scherts en van dat oogenblik af was t zonderling genoeg, of de onrust van eerst voor een normale, opgewekte stemming plaats maakte. In het gezelschap van de bezittingen in grond en familie-betrekkingen afgesneden waren, wat dragelijiker te maken. Zoolang de eerste-minister Woldemaras en zijn werktuigen in Litauen de macht in han- den hadden, was er geen kijk op eenige ver- betering in de vargiftigde betrekkingen. Hij vertagenwoordigde de' onverzoenlijkste rich- ting van het Litausche nationalisme die ten aanzien van Wilna alles of niets wenschte en van geen vergelijk wild® weten. Maar Wolde- mara's heftige regeeringsmethoden hebben hem ten slotte onder zyn eigen landgenooten onmogelijk gemaakt en zijn positie onder- mijnd, zoodat hij verleden jaar voor een ge- matigder regeering onder Tubelis het veld moest ruimen. Na het optreden van dezen laatste zijn de dictatorial methoden merke- lijk verzacht (o.a. werd de socialistische partij weer toegelaten), maar aanvankelijk was er nog geen verandering iri de betrekkingen met Polen gekomen. Tubelis heeft Woldemaras aangedurfd toen deze door een staatsgreep de macht terug trachtte te krijgen en kort- geleden is de oude woelwater bij een herhaling van zijn poging door intemeering nog dege- lijker onschadelijk gemaakt. Wellicht had hij er onlangs de lucht van gekregen, dat die nieuwe regeering naar een verzoening met Polen streefde en is dit de verklaring van zijn tweede poging tot een pronunciamiento ge weest. Volgens de Poolsche lezing, is de toenade- ring van thans te danken aan goede diensten, welke het Vaticaan heeft verleend. Daarvoor zal de wereld Paus Pius XI dankbaar zijn. Voor Litauen zal de oeconomische noodzaak wel den doorslag hebben gegeven, om einde- lijk in de onderhandelingen met Polen, voor welke aanknooping te Geneve steeds vergeefs moeite was gedaan, toe. te stemmen. Het zooveel maehtiger Polen kon het op allerlei manieren oeconomisch dwarsboomen en met name werd geklaagd, dat de Polen handel en scheepvaart van de Litausche haven Memel (door eenzelfde willekeurige daad in het bezit van Litauen gekomen als Wilna in dat van Polen) naar elders afleidden. Daar de Rus- sische uitvoer over Memel onder het Sowjet- regime geheel verkwrjmd is, kan Litauen het op den duur zonder de medewerking van Polen niet stellen. Met belangstelling z.?J men den uitslag van de Poolsch-Litausche onderhandelingen (altrjd ondersteld, dat het bericht juist is) tegemoet zien, want het is inderdaad niet te veel ge- zegd, dat van een gunstige uitkomst ervan een volkomen verandering van de toestanden in Oost-Europa te verwaohten is. Voor de Sowjet-Russische diplomatie, die Litauen als de brag naar West-Europa beschouwde, zou een bijlegging van het oude Poolsch-Litausche conflict een streep door de rekening zijn. DE WAPENING TER ZEE. Ofschoon het vloottractaat van Londen nog alleen door Engeland en Amerika geratificeerd is en Japan eerst hetzelfde moet doen, v66r de afspraken, die de 3 groote zeemogendheden daarbij gemaakt hebben, van kracht kunnen worden, heeft schryft de N. R. Crt. de regeering te Washington een tegemoet komend gebaar gemaakt. Zij maakt het be sluit bekend om de linie-schepen Utah, Flo rida en Wyoming reeds op 1 October buiten dienst te stellen, om zuinigheidsredenen en „om aan de andere naties een goed voor- beeld te geven". Volgens het Londensche tractaat hadden de Vereenigde Staten het recht, deze dreadnoughts van 23.000 ton tot 26.000 ton, die ongeveer 20 jaar geleden op stapel gezet zijn, maar een paar jaar geleden grondig vernieuwd zijn, nog achttien maan den lang na het in werking treden van het levendige Frangaise ging de tijd snel voor- bij en pas toen ik met Harley naar boven qing, herinnerde ik me iets, dat ik voor den maaltijd al had willen vertellen. „Harley zei ik, „ik heb het idee, dat ik weet, waarom de Kolonel niet aan tafd gekomen is". „Ik geloof ook, dat ik het weet zei Harley. „Misschien denken we wel het zelfde." ,,Wat denk jij dan?" Harley bleef midden op de trap staan en keek me aan. Jij denkt dat hij vanmiddag af begon- nen is met zich schuil te houden, als voor- zorg voor vanavond „]a, dat denk ik". „MissChien heb je gelijk". mompelde hij, terwijl hij weer doorliep. Hij ging me voor naar het bewuste rookkamertje, een van de weinige ver- trekken van Cray's Folly, waar ik nog niet geweest was, klopte aan en: ,,Binnen", riep de hooge nasale stem van den Kolonel. We gingen naar binnen en bevonden ons nu in een klein, gezellig vertrek Tegen den wand links van de deur stond een buitengewoon mooi bureau met een bovenblad, opgestapeld met papieren, en de wand daartegenover werd door een groote boekenkast met in hoofdzaak Fransche romans ingenomen. Ik kreeg den indruk, dat de Kolonel hier heel wat meer tijd doorbraCht dan in z n officieele studeerkamer beneden. Bij ons binnen- komen lag hij op een rustbank en naast hem stond een tafeltje met het overschot van wat mij een overvloedige maaltijd toeleek. Om de een of andere reden hinderde het me, dat op het zilveren blad een kleine kristallen schaal met roode rozen stond. Kolonel Menendez lag een cigaret te tractaat in de vaart te houden. Tegelijk ver- luidt dat de Amerikaansche maritieme raad een plan uitwerkt om op het bouwprogram de groote onderzeeers van het type V, be- stemd voor operaties in voile zee, te vervan- gen door kleinere duikbooten die alleen voor de kustverdediging dienst kunnen doen. Dit gebaar hetwelk, terloops gezegd, een besparing van 4 millioen dollars beteekent, zal wellicht een bedarenden invloed op de Groote-vloot-partij in Japan hebben, die nog altijd tegen de ratificatie van het tractaat door het parlement in de weer is. In Enge land, waar velen nog nauwelrjks verzoend zijn met het denkbeeld, dat Amerika het recht heeft verkregen, om zich door nieuwen aan- bouw een vloot van gelijke sterkte te schep- pen als de Britsche, heeft het een uitstekenden indruk gemaakt. De geest van het tractaat is oorspronkelijk geweest den vrede te waar- borgen en men moet het waardeeren wanneer dit instrument niet gebruikt wordt om er zoo veel mogelijk aan weermiddelen uit te halen, maar de letter met den geest in overeenstem- ming te brengen. Met dat al zal Amerika volgens het trac taat tusschen 1931 en 1936 nog zijn vloot met 10 kraisers van 10.000 ton met kanonnen van 20.3 c.M., 9 kraisers van 9500 ton met kanon nen van 15.2 c.M., 2 vliegtuigschepen van 14.000 ton en 15.000 ton torpedoboot-jagers mogen versterken en verder 52.700 ton aan duikbooten naar goeddunken over groote en kleine vaartuigen mogen verdeelen om de pariteit met Engeland te bereiken. Vele En- gelschen zien, gelijk gezegd, het tijdstip dezer pariteit, met eenige bekommering naderen, vooral omdat de Amerikaansche vloot in 1936 over zooveel nieuw materiaal zou beischikken. Dit moet Japan prikkelen om, binnen de door het tractaat gestelde grenzen, tegen Amerika op te bouwen en Engeland zou daardoor van zelf gedwongen worden, niet te talmen met het bouwen van zijn nieuwe schepen. Het vooruitzicht is voor de Engelsche regeering wegens den staat van 's lands geldmiddeleu niet aanlokkelijk. Vandaar dat stemmen op- gaan om het tempo voor den aanbouw van nieuwe oorlogsschepen bij nadere afspraak tusschen de drie groote zeemogendheden te vertragen. V66r het Japansche parlement het tractaat heeft goedgekeurd, zal de tijd hier- voor niet rijp zijn, maar het ware te wenschen dat, naar het goede voorbeeld dat de Vereenig de Staten pajs gegeven hebben, nieuwe voor- uitgang werd gemaakt in den geest die de be- leggers van de vlootconferentie, president Hoover en Ramsay MacDonald, bij hun samenkomst bezielde. DROOGTE. De langdurige droogte in Noorwegen heeft de laatste dagen een ernstigen toestand ge schapen vooral in de streek rond Drontheim. Daar is de melkproductie tot een minimum gedaald. De weiden zijn volkomen verdord met het gevolg, dat het vee in de stallen moet worden gehouden. De toestand is zoo emstig geworden, dat de melk voor Dront heim van een afstand van 400 K.M. gehaald moet worden. DE GEVOLGEN DER HITTE IN AMERIKA. Als gevolg van de nog steeds aanhoudende droogte komt er hoe langer hoe meer gebrek a a n water in verscheidene plaatsen. De sterfte-cijfers nemen schrikbarend toe en vooral de oudere personen vallan aan de droogte ten offer. De gezondheids-autoriteiten wijzen in een mededeeling aan de pers op de bedenkelijke toename van het aantal typhus-patienten. rooken en Manoel was bezig met de schalen en schaaltjes op het blad in elkaar te zetten. ,,Heeren", begon de Kolonel, t spijt me, meer dan ik zeggen kan, dat ik be neden niet aanwezig heb kunnen zijn. Manoel, trek die fauteuils wat meer dezen kant op. Schenk u zelf in, Mr. Knox, Mr. Harley de port staat daar. En die sigaren in dat lange kistje daar kan ik u bijzonder aanbevelen". We gingen zitten. ,,Het spijt me zeer, Kolonel, dat u zich niet goed voeltbegon Harley. Hij zat onzen gastheer oplettend aan te kijken en waarschijnliik kwam bij hem. evenals bij mij, de gedachte op. dat het gebruinde intelligente gezidht niet bepaald sporen van onwelzijn vertoonde. Kolonel Menendez maakte een af- werend gebaar met de hand, waarin hij zijn cigaret had en liet zich weer in de divankussens terugvallen. >f ,,Een oude kwaal, Mr. Harley gat hij luchtig ten antwoord, „een legaat van mijn voorouders, die het goede van het leven te veel hebben genoten „Maar dan heeft u er toch wel een dokter bij?" Kolonel Menendez haalde zijn schou- der,ErP is hier in Engeland geen enkele dokter, die mijn geval begrijpen zou gaf hij Harley ten antwoord. ,,Trouwens, rust en vermijden van alles, wat naar opwinding zweemt, is t eenige medica ment. Anders bestaat er niets' ,,Als dat 't geval is, Kolonel zei Harley, „zullen we u niet lang ophouden. Nee, maakt u geen excuses. We zouden u niet eens gestoord hebben als ik niet ge dacht had, dat u ons op dezen specialen avond misschien iets te zeggen of te vragen had". Daarom ook in den zomer nooil zonder Aspirin- tablet!en. Lot op oranje band en Bayerkruis, Prijs 75 cts. (Ingez. Med.) De prijs van de melk is met 2% cent per liter verhoogd. Naar het stedelijk bureau voor de Volksgazondheid verklaart, is de toevoer van melk nog voor minstens twee weken ver- zekerd. Binnen enkele dagen zal te Annapolis (Maryland) gebrek aan water zijn, daar de record-droogte periode van 42 dagen nog steeds voortduurt en er geen teekenen van weersverandering zijn. De voorjaarsregen, die anders de reservoirs van de watermaatschappij vullen, zijn achter- wege gebleven en de reservoirs zijn thans nagenoeg leeg. TER NEUZEN, 12 AUGUSTUS 1930. FEESTVIERING TE TER NEUZEN. Zooals reeds vroeger gemeld, was door de Vereeniging tot Bevordering van Vreemdelin- gemverkeer besloten dit jaar weer feestelijk- heden te organiseeren ter gelegenheid van den 50sten jaardag van H. M. de Koningin en koos, aangezien de plaatselijke verhoudingen een bezwaar zijn, zulks op den jaardag zelf te doen, 30 Augustus, alzoo de Zaterdag, zijnde dit juist een dag die zich blijkens de ervaring voor Ter Neuzen hij uitstek voor feestviering leent, omdat op dezen dag ook in gewone trjden het beizoek reeds druk is. Naar we vernemen hebben die plannen thans vasten vorm gekregen. Nadat de ver eeniging varschillende muiziek- en sportfeesten met medewerking van elders gevestigde ver- eenigingen heeft georganiseerd we her- ixmeren hierbij aan het zoo mooi geslaagde sportfeest van de Zeeuwsche en West-Bra- foantsche turners op 31 Aug. van het vorig jaar wilde het bestuur gaame voldoen aan de reeds meermalen ontvangen verzoeken, om ook weer eens volksspelen te organiseeren, waarin de Ter Neuzensche jeugd blijk zou kunnen geven van haar kunnen. Het is wel een belemmering, dat alhier op sportgebied voor de jeugd zoo goed als algeheele leiding- ontbreekt, en men daardoor in de keuze der spelen beperkt is. Maar toch heeft de com- missie die het bestuur hiervoor assisteert gemeend een programma voor spelen te kun nen samenstellen waaraan de kinderen in het algemeen kunnen deelnemen, en dat ook wel de belangstelling der kijkers zal hebben. Uit de adivertentie in dit mummer blijkt, aan welk adres de kinderen zich nu reeds kunnen aanmelden. Dat ze nu eens in groote getale uitkomen. Naar we verder vernemen, zullen de spelen worden opgeluisterd met muziek, waarvoor, behalve het plaatselijke muziekgezelschap „0!" Kolonel Menendez wierp mijn vriend een onderzoekenden blik toe. „U heeft 't onthouden van vanavond?" ,,Ja, natuurlijik". „Die belangstelling troost me meer, dan ik zeggen kan, heeren. Nu heb ik dubbel spijt ervan dat ik, door mijn wan- kele gezondheid, zoo'n slechte gastheer geweest benEr is, sinds uw komst hier, niets gebeurd, dat u een beter inzicht in dit geval gegeven zou hebben, niet waar?Niet, dat ik verlangend ben naar meer activiteit van den kant van mijn vijandenMaar alles wat aan dezen toestand van spanning een einde maakt, zou me welkom zijn Bij het uitspreken van de laatste woor- den kwam er een eigenaardige klank in zijn stem. Ik zag, dat Harley hem strak zat aan te kijken. ,,Maar" ging Menendez na even wacb- ten voort, ..tenslotte kunnen wij sterve- lingen, niets beginnen. De Voorzienig- heid heeft ons lot in handen en als uw komen hier voor niets mocht zijn, dan is het eenige, wat ik doen kan, u mijn excuses aanbieden voor het in de war sturen van uw andere plannen. En nu: over vanavond hij haalde zijn schou ders op „wat kan ik u nu over van avond vertellen?" „Is er dan niets gebeurd?" vroeg Har ley langzaam. ,,Ik bedoel, iets, dat een aanwijzing zou kunnen zijn, dat het van avond tot een soort van uitbarsting zal komen?" „Nee, niets, Mr. Harley. Ten minste niet, voor zoover ik weet. Het kan na- tuurlijk zijn, dat u iets ontdekt hebt". ,,Hm", mompelde Harley. Laten we dan maar hopen, dat er van de bedreiging niets komt". Kolonel Menedez knikte. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1