Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. bTenTasf Fbedikbepbtkh. B~PIT B HIA It P &BMSN6BE BBRICBTE& Feuilleton-vertelling en. trlldag 8 Aug. 1930. 8563. HET VERTREK VAN HET ESKADER. VIER KINDEREN VERBRAND. BRABANTSCHE BRIEVEN. VAN AFSLUITING PROVINCIAL^ WEG. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter openbare kennis, dat Gedeputeerde Staten besloten hebben 1°. de afsluitinig van bet wegvak Moffen- schansDonkerstraatje van den Provin- cialen weg van Ter Neuzen naar Axel, te verlengen tot uiterlijk 13 September 1930; 2°. de afsluiting van het wegvak Oudeweg Beoosten-Blijischestraat van den onder 1. genoemden weg, te verlengen tot uiterlijk 30 Augustus 1930. Ter Neuzen, den 8 Augustus 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLiLiE, Secretaris. HOOFDAKTE-CURSUS. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, noodigen hen, die voor het eerst wenschen deel te nemen aan den in die ge- meente bestaamden hoofdakte-cursus uit, zich daartoe schriftelrjk aan te melden bij den Burgemeester dezer gemeente v66r of op den 20 Augustus a.s. Ter Neuzen, den 8 Augustus 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVXJLLiE, Secretaris. Men schrijft uit Antwerpen d.d. 7 dezer aan de N. R. Crt.: Het vertrek van het Nederlandsche eska- der uit Antwerpen heeft gisterochtend om half tien onder groote belangstellin'g plaats gehad. Op de kade hadden zich honderden opgesteld, die met groote belangstelling de vlaggenpa- rade volgden, welke als gebruikelijk om negen uur gehouden werd en later toen de schepen los van den wal waren, niet moede schenen te worden, den Nederlandsche zeelieden toe te wuiven. Vele te Antwerpen wonende Neder- landers kwamen kort voor het vertrek van de Heemskerk nog even daar aan boord om ad- miraal Quant en de officieren de hand te druk- ken. Om kwart over negenen verscheen bovendien de burgemeester van Antwerpen, dr. van Cauwelaert, die met de aan zijn ambt verschuldigde eerbewijzen en de muziek van de Brabangonne ontvangen en uitgeleid werd. Alle sporen van de feestelijkheden waren aan boord van de ischepen van het eskader opgeruimd, alleen de prettige stemming, waardoor zich de Nederlandsche week heeft gekenmerkt was gebleven. Men behoefde niet te vragen of het onzen officieren speet afscheid te nemen van Antwerpen en naar de hartelijkheid te oordeelen, waarmee velen hunner van den wal werden toegewuifd, zou men zeggen dat dit gevoel niet onbeantwoord was. Om half tien waren alle bezoekers van boord, en alle sche pen los en had het eskader de formatie van den terugkeer naar het vaderland aangeno- men, de Heemskerk voorop, dan de Witte de With en ten slotte de twee onderzeebooten O 9 en O 10. Terwijl aan den wal een vroolijk hoezee voor onze zeelieden werd aangeheven bracht het eskader een laatsten officieelen groet aan Antwerpen, die hierin bestond, dat, terwijl het langzaam opstoomde en de bemanningen met het front naar de stad gekeerd in parade aan het dek stonden, de muziek de Braban gonne ten gehoore bracht. Daama werd het vlaggenisein ,,vaarwel" geheschen en voer het eskader met versnelde vaart weg. Ter plaatse waar van Speyk met zijn schip in de lucht is gevlogen werd op overeenkom- stige wijze een saluut gebracht aan de nage- dachtenis van een Nederlandsch bevelhebber, die in dienst van zijn vaderland den dood heeft gevonden. Terwijl het eskader deze histori- sche plek voorbij voer werd een stichtelijk lied gespeeld, na afloop waarvan de bemanningen eenigen tijd in eerbiedige stilte in de houding bleven staan. Verschillende booten met belangistellenden deden het eskader een eindweegs uitgeleide, van tal van schepen werd er gewuifd en nog in de verte zag men op de kade de bewegin- gen van wuivende zakdoeken en hoeden. Het eskader bleef bij elkaar tot de Neder landsche grens, het Nauw van Bath. Daar ging de admiraal met eenige Neder landsche genoodigden, o. w. de heer en mevrouw Ruys en ir. van Leeuwen, den vice- voorzitter van het Nederlandsch Uitvoerend Comitd, ,pp de sneller varende Witte de With over, met bestemming naar den Hoek. De an- dere schepen vervolgden in kalmer tempo hun vaart naar Nieuwediep. Uw berichtgever behoefde ook tot de uit- verkorenen voor dit korte zeereisje, dat, daar het (hoewel het er dreigend genoeg uitzag), toch mooi weer was, een alleraangenaamst verloop had en gedurende hetwelk er gelegen- heid was de fraaie Witte de With in haar Snel len gang te bewonderen. Om vijf uur waren wij in den Hoek voor den wal. Hier ontischeepte zich de admiraal, die gisteravond weder een maaltrjd had ter eere van den Japanschen prins en zijn gemalin, waaraa hij het doorluchtige paar vandaag te Nieuwediep aan boord van de Witte de With ontvangt. MUSSOLINI ERNSTIG ZIEK? L'lnformation meldt, dat ondanks alle tegenspraak in welingelichte kringen te Geneve wordt volgehouden, dat Mussolini ern- stig ziek zou zijn. De correspondent te Lugano van de Baseler Nachrichten deelt mede, dat de geconsulteerde medici geweigerd hebben Mussolini aan een operatie te onder- werpen, aangezien zij vreezen dat zulks hem noodlottig zal w.orden. DE KINDERVERLAMMING IN DEN ELZAS. Naar gemeld wordt, neemt de kinderver- lamming in den Elzas steeds grooter vormen aan. In den loop van acht weken kwamen er 269 gevallen voor. In het district Straatis- burg werden in de laatste vijf dagen veertien nieuwe gevallen geconstateerd. DE ROODE TERREUR IN CHINA. Volgens te Londen ontvangen berichten, neemt het communistisch schrikbewind in China steeds grooter vormen aan. Engelsche particuliere berichten maken melding van ernstige exoessen tegen drie En gelsche vrouwen. De vrouw van een Engelsch hoofdingenieur werd in haar woning door een Chineesch soldaat levensgevaarlijk met ba- jonetsteken verwond. Twee vrouwelijke zende- lingen, miss Harrison en miss Nettleton, die zich reeds geruimen tijd in handen van de communisten bevinden, werden met den dood bedreigd, indien niet onmiddellijk een losprijs ▼an 6000 pond sterling door de Engelsche autoriteiten werd uitbetaald. Miss Harrison heeft in een brief medegedeeld, dat mis Nettle- ton zware folteringen te verduren had. De communisten dreigden, dat zij beide vrouwen de vingers zouden afsnijden, indien het los- geld niet tijdig betaald mocht worden. De secretaris-generaal van de Engelsche missie in China wacht nog op een officieele bevesti- ging van deze berichten. Blijken deze inder- daad steekhoudend te zijn, dan kan hij reke- nen op de hulp van de Engelsche regeering. Volgens verdere berichten werden te Tsjangsja drie matrozen van de Engelsche kanonneerboot „Teal" door communisten mis- handeld. De kannonneerboot ,,Palos" werd in de buurt van Tsjangsja aangevallen, waarbij een Amerikaansch matroos gewond werd. Ook Italiaansche en Japansche kannonneerbooten werden in de omgeving van Hankow met mi trailleuses beschoten. De mogendheden heb ben ter bescherming van hun onderdanen en eigendommen 11 oorlogsschepen naar Hankow geconcentreerd. De buitenlandsche kolonie van Hankow telt 3000 personen. In verband met den toestand in China heeft de Engelsche regeering benlotcn, nog enkele oorlogsschepen uit te zenden, die bij Hankow zullen worden gestationneerd. TER NEUZEN 8 AUGUSTUS 1930. INBRAAK EN DIEFSTAL. 't Was van nacht weer eens een lichtloozen nacht, zoo'n nacht waarin volgens den kalen- der der Firma Samson de maan schijnt, en die dan door de gemeentebesturen wordt benut voor besparing op de electrische stroom-reke- ning, doch waarin het, vooral in weersgesteld- heden zooals we dezen zomer beleven, dikwijls zoo donker is, dat men, genoodzaakt op straat te paisseeren, geen hand voor de oogen ziet en zich slechts met moeite kan orienteeren. Zoo'n nacht hebben dieven vermoedelijk als uitgezocht beschouwd voor hun onguur be- drijf. De voorraad sigaren en sigaretten van goede merken, benevens den vermoedelijken inhoud der toonbanklade van den winkelier Simons-van der Peijl, wonende op den hoek der Donze-Visserstraat bij de Vlooswijkstraat, hebben naar het schijnt de begeerte van lang- vingers opgewekt. Althans, toen onder den morgen omstreeks half vier de agenten Ver- biezen en Bierens aldaar passeerden, zagen zij dat daar de deur open stond en de ruit was ingedrukt. Zij wekten de bewoners, die daarop een on- derzoek instelden, waarbij werd geconsta teerd dat de onbekende bezoekers de toon banklade, waarin een bedrag van omstreeks 10 hadden geleegd en een partij sigaretten van verschillende merken hadden meegeno- men. De daac* schijnt wel goed voorbereid te zijn, aangezien ter plaatse gevonden werden zak doeken gevuld met klei, welk materiaal is ge- bruikt om de ruit v66r het indrukken in te smeeren, om het gerinkel bij het vallen der stukken te voorkomen. Natuurlijk wordt vanwege de politie een onderzoek ingesteld naar de daders van dit bedrijf. EXTRA-TREIN NAAR HULST EN ANTWERPEN. De aandacht der lezers wordt geveistigd op de in dit nummer voorkomende advertentie van de spoorwegmaatschappij MechelenTer Neuzen betreffende het rijden van een extra- trein ter gelegenheid der feesten te Hulst op Zondag 17 Augustus, welke ook een mooie gelegenheid biedt voor een bezoek aan de ten- toonstelling te Antwerpen, daar men dan tot des avonds 21.23 uur te Antwerpen kan ver- toeven, en genleten van de inderdaad schitte- rende verlichting der tentoonstellingsterreinen en de stad. Het vertrek uit Antwerpen is te 21,23 uur, uit Hulst te 22,50 uur, terwijl men 23,26 uur in Ter Neuzen arriveert. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de provincie Zeeland zijn in de week van 27 Juli tot en met 2 Augustus voorgekomen 2 gevallen van roodvonk en wel te Hontenisse en 16 gevallen van diptherie, nl. 7 te Grijps- kerke, 4 te Westkapelle, 2 te Hulst en te Me- liskerke en 1 te St. Philipsland. EXAMEN ENGELSCH L. O. Geslaagd te Utrecht voor het examen En gelsch L. O. de heer W. W. Wilschut te Schoondijke. EXAMEN BROUWKUNDIG INGENIEUR. Geislaagd te Gent, met onderscheiding, eer- ste gedeelte etxamen brouwkundig ingenieur, den heer Robert van Waes te Westdorpe. ZWEMWEDSTRIJD OVER DE SCHELDE. De Vlissingsche Zwemclub heeft op Zater- dag 23 Augustus een zwemwedstrijd over de Schelde georganiseerd, waarbij een afstand van ongeveer 4700 M. zal moeten worden af- gelegd: van het Breskensche strand tot den duiktoren te Vlissingen. Als prijs is een wisselbeker beschikbaar, die 2 maal achtereen, of 3 maal in het geheel gewonnen moet worden. De inschrijving voor den wedstrijd is vrij voor ieder. Gestart wordt op een revolverschot, te los- sen door den burgemeester van Breskens. Bij de finish moet bovengenoemde duiktoren aangeraakt worden. Bij ongunstig weer wordt de wedstrijd uit- gesteld tot Zaterdag 6 September a.s. De inschrijving sluit 13 Augustus a.s. Tot heden meldde uit Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen zich 1 deelnemer aan. Bij groo- tere deelname wordt een wisselbeker voor den eerstaankomenden Zeeuwsch-Vlaming be schikbaar gesteld, terwijl bovendien een me- daille voor hem is uitgeloofd. WERKVERSCHAFFING AAN ZEEUWSCHE BLINDEN. De vereeniging voor Werkverschaffing aan Zeeuwsche Blinden, die reeds zoo tal van jaren haar nuttig werk verricht, zal binnenkort haar jaarlijksche verloting houden en het is zeker goed eens op te wekken deze loten te koopen, want het debiet was eenigszins min der de laatste jaren. Het is een der belang- rijkste inkomsten der vereeniging en biedt de gelegenheid het vervaardigde van de hand te doen, al is het overigens ook direct te koo pen, en tevens om het loon van de blinden op peil te houden. RIJKSKWEEKSCHOOL TE OOSTBURG. Tot de eerste klasse zijn toegelaten: J. An- thonisse te Biervliet, G. Baert te Breskens, P. Bouwens te Groede, J. Cijsouw te Oostburg, Maatje Dekker te Retranohement, A. de Groote te Draaibrug, P. vaif Houte te Oost burg, H. Koster te IJzendijke, J. van Male te Breskens, Dorothea Prins te Oostburg, Anna van Prooije te Oostburg, Janneke de Ridder te Retranchement, A. Risseeuw te Groede, H. Rijckborst te Sint-Kruis, G. Stuij te Oostburg, C. Verhage te Nieuwvliet, Tiny Risseeuw te Oostburg. Tot de tweede klasse: M. Beun te St. Kruis, Pietemella Verpoorte te Sluiskil; Alida de Winde te Schoondijke. Tot de derde klasse: Jannigje Lok, te Ter Neuzen, P. Verhage te Zuidzande; J. P. J. Wage te Sluis. AXEL. De feestelijkheden te Axel zullen op 3 Sep tember inplaats van met een vuurwerk, wor den besloten met een concert te geven door de Kon. Harmonie „Excelsior" van St. Nico- laa*. Alhoewel men eerst voomemens was een vuurwerk te geven, meent men meer succes te hebben met een concert van dit gehalte. Ongetwijfeld ligt nog bij iedereen in het ge- heugen het concert van 23 Juli J.I., dat, hoe wel verregende, toch een zeer goeden indruk heeft achtergelaten. Hopen wij nu maar, dit kunstconcert met onverdeelden aandacht te kunnen volgen. ZAAMSLAG. Gisteren, Donderdagavond, om ongeveer 10 uur bracht de heer Joh. Scheele Jz. met zrjn verloofde een bezoek bij zijn zuster, in den meubelwinkel van den heer A. Dees, in de Axelsche straat, alhier. Toen zij per fiets naar huis vertrekken zouden ontdekten zij, dat beide rijwielen, welke zij voor het huis hadden neergezet, waren verdwenen, Een onderzoek door de politie wordt ingesteld. ZUIDDORPE. Een ieder die Zuiddorpe kent zal bij het lezen van het bericht over het Koninginne- feest te Zuiddorpe in het nummer van Woens- dag j.l., dadelijk begrepen hebben dat het drukfoutenduiveltje den kunstzanger Jos. Moerdijk onder de kinderen doet optreden, terwijl dit moet zijn: de heer Jos. Moerdijk zal op het dorpsplein onder de linden verscheiden liederen zingen. GROEDE. Tot hoofd der binnenkort te Groede te ope- nen R. Kath. school is benoemd de heer E. Spinnewijn, onderwijzer aan de Kath. School te Ooistburg. OOSTBURG. Door het inslaan van den bliksem ontstond Woensdagmiddag brand in de landbouw- schuur van den heer Iz. de Smit; de schuur brandde geheel af. Daarbij kwamen een tweetal paarden, een viertal varkens en eenige konijnen om, terwijl verder de geheele inhoud der schuur, op enkele machines na die nog konden worden gered, verbrandde. Verzeke- ring dekt de schade. SAS VAN GENT. Spoedeischende vergadering van den Gemeenteraad. Naar aanleiding van den sensationeelen brief, door het feestcomite tot voorbereiding van de Koninginnefeesten alhier aan den Raad gericht, melding makende van de wei- gering der f 200 in de vergadering van 31 Juli op voorstel van den heer Verschaffel c.s. aan deze commissie tqegewezen was Donder- dag 7 Aug. door den voorzitter een spoed eischende vergadering uitgesehreven, aan welken oproep alle leden gevolg hadden ge- geven. Na een korte inleiding, waarin de voor zitter meedeelt, dat deze spoedeischende ver gadering belegd is met het doel den raad van bedoeld schrijven in kennis te stellen en hem gelegenheid te geven op zrjn vorig besluit terug te komen, wordt de brief voorkomende in het Woensdagnummer van de Tern. Crt. door den secretaris voorgelezen. De heer Verschaffel leidt de discussies in met de verklaring, dat dit schrijven genoeg- zaam bekend is en hij daarover geen woor- den hoeft te verspillen, doch dat het hem alleen spijt, dat schrijven hem ten zeerste gegriefd heeft, en dat het buiten alle waar- digheid is, wat men van een commissie ver- wachten kan. De commissie aldus spreker had geen enkel reeht aldus tegen den raad te keer te gaan. Wat betreft de ingezonden stukken in De Zeeuwsche Koerier toont spr. zich ten zeerste verwondert, dat een deftig blad deze stukken opneemt. Dus nu wou ik eens vragen wie die f 500 heeft toegezegd, U of ae raad, vraagt spreker aan het slot van zijn rede. Want hij neemt aan, dat het schrijven een gevolg is van een groote deceptie, die de commissie ondervonden heeft. De Voorzitter ontkent de commissie het uitzicht geopend te hebben, dat de raad 500 zou bijpassen als de gelden, door de bevolking opgebracht niet toereikend waren. Hjiji heeft n.l. alleen gezegd: Ook mag ik wel iets verklappen, n.l. dit; als ik mij niet vergis is de raad wel bereid een handje te helpen. De heer Verschaffel stelt als antwoord daarop de vraag, waarom de Voorzitter dan zulks niet aan den raad heeft gezegd, daar de voorstellers dan een ander standpunt hadden kunnen innemen en de woorden van den Voorzitter had kunnen honoreeren. Ook de heer Stouthamer stelt de vraag, hoe de Voorzitter is komen te zeggen, dat de raad wel zou bijspringen, Zulks was uit de besprekingen toch niet gableken, dat hij voor f 500 wilde bijspringen. Tie heer De Leux merkt op, dat naar aan leiding van hetgeen de Voorzitter in de eerste vergadering, waar de commissie benoemd werd, geredeneerd heeft Ik ga niet intee- kenen op de vrije lijst, als er niet genoeg komt zal 't de raad toch wel bijpassen. De heer Neeteson merkt op, dat dit on- mogelijk juist kan zijn, aangezien op die ver gadering gezegd is, dat hetgeen de raad geven zou, afhankelijk was van de blijken van be langstelling die het publiek geven zou. Na lang en breed over deze aangelegenheid gediscussieerd te hebben, komt men tot de kwestie van 't nog aanwezige materiaal. De heer Verschaffel verklaart, de oorspron- kelijike f 300 te hebben voorgesteld in de stellige meening, dat er nog voor /1000 uit 1919 aanwezig was. De Voorzitter deelt daarop als antwoord mee, dat alleen de looper nog aanwezig is en deze ook voor festiviteiten gebruikt wordt. het overige is zoo goed als onbruikbaar. Hij heeft door een deskundige een teekening laten maken, die toont wat met f 200 gedaan kan worden. De heer Verschaffel vindt deze teekening zeer mooi en meent, dat met zoo'n versiering van het bordes de Koningin een waardige ontvangst kan bereid worden. De heer Stouthamer merkt op, dat er dan al weer 100 bijkomt. Hij stelt de vraag: Als we H. M. zouden vragen, hoe zij ontvangen zou willen worden, wat zij dan wel zou antwoorden. Z.i. zou zij verklaren hoe eenvoudiger, hoe liever. Maar de Voorzitter stelt het voor, dat wie tegen dat geld is, in Oranjeliefde tekort zou schieten. Welnu, zegt hij, als't gaat om Oranjeliefde, j dan kan de Koningin mij en mijn zoon krijgen, j maar hij is tegen het nemen van geld uit een gemeentekas. i Er wordt ook 't idee geopperd om het noodige versieringsmateriaal te huren, doch I dit schiijnt niet te gaan. Tenslotte doet de heer De Leux het voorstel te herroepen om 100 te gebruiken voor ver- siering en 200 af te dragen aan de feest- commissie en daarvoor in de plaats te stem- men om f 100 te gebruiken voor versiering. Het voorstel ondersteund door de heeren Stouthamer, De Mul en IJsebaert wordt nu in stemming gebracht en met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemden de beide wethouders. De hamer valt en de dichte menigte, die belangstellend was komen opdagen om het verloop van deze vergadering bij te wonen, verlaat kalm het vergaderlokaal, om buiten nog eens in groepjes den gang van zaken aan haar critiek te onderwerpen. De volgende proclamatie werd door het feest-comit6 voor de Koninginnefeesten aan de hiuizen der ingezetenen verspreid: Aan de Burgerij van Sas van Gent. Geachte Medeburgers. Zooals U alien bekend, zal Sas van Gent de hooge eer genieten, op Zaterdag, 16 Augus tus a.s., het bezoek te mogen ontvangen van de Koninklijke Familie. Reeds heeft de Sassohe bevolking in al zijn geledingen door royale bijdragen voor de feestviering bij die gelegenheid blijik gegeven, hoezeer zij dit Koninklijk bezoek op prijs stelt. Op ondubbelzinnige wijze heeft Sas weer 'Zjiji traditioneele liefde voor het Oranjehuis getoond en onze commissie in staat gesteld, een alleszins waardige ontvangst voor te bereiden en dien heug'lijken dag te maken tot een waren feestdag voor oud en jong, voor heel de bevolking. Onze commissie brengt U alien hiervoor hulde en dank. Zij heeft thans nog slechts een verzoek: Werkt thans als 66n man ertoe mede, om dit feest in alle opziohten te doen slagen. Zet daaraan luister bij door een schitterend vlagvertoon en, waar mogelijk, door een fees- telijke versiering. Uit alle woningen in Sas van Gent wappere op 16 Augustus de vaderlandsche driekleur! Dat zal voor Hare Majesteit het beste be- wijs zrjn, dat het Sassche volk nog gloeit als weleer voor Oranje, „voor vaderland en vorst". Vooral langs de straten, waar de Konink lijke stoet passeert (Westkade, Stationsstraat, Poelstraat, Westdam, (langs het Park), Kloosterlaan, Groote Majoorstraat, Noord- straat, Ooststraat, Westkade (Noord), Drie- kwart, Zandstraat) wappere het vaderland sche dundoek huis aan huis. Drage ook ieder op dien dag met fierheid een oranje-cocarde op de borst! Heeren winkeliers zullen het feestelijk cachet bovendien kunnen verhoogen door oranjeversieringen in hunne §talages aan te brengen. Zoo werke dan oud en jong ertoe mede om Sas van Gent dien dag in feestgewaad te steken. Menschen en straten en pleinen mogen het luide verkondigen: Het is feest in 't Sas! Oranjefeest. Onze Koningin komt! Leve Hare Majesteit Koningin Wilhelmina. Leve het Koninklijk gezin! Namens de Feestcommissie voornoemd, A. H. L. de Bel, Voorzitter. Gaston Goossens, Secretaris. ZONDAG 10 AUGUSTUS 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 91/2 u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u. en 2% u„ Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u., en 2 u., Ds. A. Lauwers, van Brussel. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2y2 u„ Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6y2 u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% u. en 2% u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8Va en 10 uur. 's Namiddags om 2V2 uur Lof. COOPER ATIEVE VRUCHTEN VEILING ..ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Kleine veiling van 6 Aug. Codlin Keswich (val) 5 tot 6 ct.; Jax Lebel (val) 7 ct.; Perzikappel 12 tot 20 ct.; Ooms- kinderen 14 ct.; Clapps Tavonte (val) 8 ct.; Tomaten 13 tot 19 ct.; Princessen 6 tot 17 ct.; Snijboonen 13 tot 16 ct.; Clapps Favorite 22 ct.; Peren 7 tot 9 ct.; Th Queen 21 ct.; Marbelanen 17 ct.; Kriekperen 5 tot 9 ct.; Diamant peren 7 ct.; Uien 3 tot 5 ct.; Augur- ken (groote) 10 ct.; Augurken (kleine) 40 ct.; Okkelanen 18 ct.; Witte wijnpruim 35 ct.; Prince pruirn 12 ct.per K.G. Komkommers 4 tot 6 ct.; Roode kool 2 tot 3 ct.; Meloenen 21 ct.; Bloemkool 13 tot 17 ct.; per stuk. Wortelen 4 ct. per bos. Gladiolen 50 tot 70 ct. per honderd. HOFAUTO VERONGELUKT. Prinses en prins Takamatsoe hebben Woens- dagmorgen, toen zij per auto van Schevenin- gen op weg waren naar het paleis Soestdijk ter hoogte van De Vink een aanrijding gehad met een vrachtauto, waardoor de prinselijke wagen vrij emstig beschadigd werd. Het prinselrjk paar kwam met den schrik vrij en zette den tocht in een andere auto voort. EEN 103-JARIGE. Mevrouw de wed. M .MagneePrechter te Maastricht vierde Donderdag haar 103den verjaardag. Zij verheugt zich nog in een goede gezondheid en haar oogen en ooren be- wijizen haar nog zeer goede diensten. Van haar zeven kinderen zijn er nog drie in leven. Zij is thans 66 jaar weduwe. DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Te Oirschot is Woensdagavond J. van Esch, tijdens hersteiwerkzaamheden aan een elec- trische kraan bij bet invoeren van een nieuw stuk kabel in aanraking gekomen met den electrisohen stroom en gedood. Hiji laat een vrouw en tien kinderen achter. IN DROOMTOESTAND UIT HET RAAM GESPRONGEN. In den nacht van Zondag op Maandag is het 9jarig dochtertje van de familie J. te Tien- raai in droomtoestand uit het 4 meter hoog gelegen slaapkamerraam gesprongen en ern- stig gewond opgenomen. Zij had gedroomd, in een spelletje met andere meisjes, te moeten vluchten. ZWAAR WEER BOVEN NIJMEGEN. Woensdagmiddag ontlastte zich boven Nijmegen en omgeving een kort, doch zeer hevig onweer, gepaard gaande met zwaren hagel- en regenval. Verschillende stads- gedeelten kwamen blank te staan, daar de riolen de geweldige watermassa's niet ver- zwelgen konden. Het bekende hotel Spijker te Beek bij Mooi Nederland werd door den bliksem getroffen. Het hemelvuur sloeg in het oude gedeelte aan de achtenzijde van het hotel, dat direct daarop in vlammen stond. Aanvankeljjk trachtte men zelf het vuur meester te worden, doch al spoedig bleek, dat men tegen de snel om zich heen grijipende vlammen niet opigewassen was. De brandweer werd gealarmeerd die spoedig met een motorspuit en veel slangenmateriaal ter plaatse was. Door doortastend optreden mocht het gelukken den brand tot het oude gedeelte te beperken. Aanvankelijk vreesde men, dat ook het voor eenige jaren gebouwde groote hotel in vlammen zou opgaan, zoodat de assistentie van de Nijmeegsche brandweer werd ingeroepen. Het gevaar kon echter bij- tijds bezworen worden. De brand- en water- schade is zeer groot, doch wordt door verze- kering gedekt. ERNSTIG ONWEER. Woensdagavond heeft een emstig onweer boven Woensdrecht gewoed. De landbouwer K., die in een naburige woning was gaan sohuilen, werd door den bliksem getroffen en gedood. Onder de gemeente Woensdrecht werd ook een kind getroffen; dit hoopt men echter in het leven te behouden. Verschillende woningen werden beschadigd, terwijl het te velde staande gewas veel schade heeft ge- leden. ONWEER. Donderdagmorgen is de 50jarige arbeider Halbe v. d. Scthaaf te Tzum (Fr.), gehuwd en vader van vier kinderen, die in het veld onder een rietboschje was gaan schuilen, door den bliksem getroffen en gedood. ERNSTIG MIJN-ONGELUK IN HET SAARGEBIED. In de schacht Calmeleite bij Clarenthal van de inspectie Louisenthal is Woensdagochtend in afdeeling I een ernstige kolenontploffing ontstaan. In deze afdeeling waren 48 h 50 mijnwerkers aan het werk. In den loop van den morgen zijn er 19 ten deele emstig ver- brande arbeiders naar boven gebracht en naar een ziekenhuis vervoerd. Voor de mijn be stond geen bevaar. Te Saafeld heeft een brand gewoed in het gebouw van de firma Becker en Salingen. Het gebouw dat vier verdiepingen telt, werd geheel in de asch gelegd. Vier kinderen die zich in het huis bevonden kwamen in de vlammen om. Menier, Amico, kem deus week m'n haart vastg'ouwen 't Is schaandalig zoo- as de menschen teugeswoorig mee d'r leven speulen. Ge wordt er koud van as ge 't alle- gaar leest. Oew haren gaan-d'r van stijfstaan. En nouw de kraanten teuges woorig d'r pren- tekes-bladizij em- men, nouw is 't eigentlijk net iender of t van dag tot dag erger en erger wordt! 'k Wil nie aeggen da-d-et zoo is, 'k ben maar 'nen boer en eb van zukke dingeskes ginnen ver- stajum, maar 't is bekaanst n£t, of ze d'r leven wagen en de gekste toeren verrichten, olleen en olleen om meer d'r moeleke op de prentekes-bladzij te worren afgedrukt om op zo'n manier beroemd te worren. 'k Zeg oew: kem daar ginnen verstajum van. „Beroemd worren" is 'n vak apart, da mee koeienmest en boerenkool nikske nie te maken hee! Maar 't lijkt er zoo kollosaal op, ziede. Da-d-is 't wa 'k er van zeggen wouw. Kwajongens, die in 'n botje kruipen, nie veul grooter as 'nen fikschen houteren klomp. en daarmee over de zeeen roeien, ollee die moesen deur d'n veldwachter worren trug- g'aald en bij vader en moeder weer thuis- gebrocht. Maar neee! De kraantenpotte- graven komen aangedraven inplak van d'n veldwachter en schoone wefkes geven 'nen bos blommen aan die ridders van de klompen- vloot en 's avonds staan de plotjes in de kraant en dobberen de klompkes mee't boske blommen en d'n ridder over de groote zee, beschenen mee d'n zulveren maneglaans. En ga-g-et van eenentwintigtweeentwintig in de dunne witte broekskes, die... ver van wit zijn nouw Zunde van de blommekes. Of van de kwasten, die in 'n ton kruipen en daarmee d'r eigen deur d'n Niagara laten tuimelen, kek, da's knoeien mee 't schoon- ste, mee 't beste, mee 't kostelijkste da ge gekregen het! Da's schaandelijk, deer! En nogeens, amico, zat er nut in, ik zouw d'n leste zijn, da witte wel niewaar! om er wa van te zeggen, da nie goed is. Maar 't eenigste nut is dan nikske aonders, as dat er de kraant weer 'n plotje van kan afdrukken. Ollee, beroemd worren is 'n vuil spulleke. Maar beroemd blijven schijn-d-al evenmin mee te vallen! En nouw koom ik aan m'n beginwa- ben 'k gesohrokken toen 'k da prenteke zag! De k&rel was diep in de zeuventig. En hij verrichtte z'nen „kraantentoer" mee 'n ge- zicht of 't zoo-maar niks was. Z'nen grijzen baard had ie prachtig geroskamd veur de plechtigheid. 'k Wier-d'r koud van! 'k Zal oew maar ineens zeggen wie 't was en wat ie dee. Maar schrikt oew eigen ginnen aap. 't Was dan dieen beroemde sehrijver Bernard Sjouw en z'nen toer besting dan daaruit, asdat ie, zonder blikken of blozen, en net of 't nie eenentwintigtweeentwintig in z'n broekske gong, zoomaar... blijf kalm, amico, kalm jonk, zoomaar onder 'n trapleer deurliep! Dieen toer spulde ergeraans in Engelaand, daar woont d'n Bernard en 't pottegrafieke sting in de meeste kraanten over de heele w&reld. En duidelijk sting er onder vermeld as dat ie da zoomaar dee op z'n mergen- waandelingske en da ge wel zien kos dat ie heelegaar nie bijgeloovig was! Amico, d'n kerel is beroemd as sehrijver. Da witte gij as kraantenman meschient nog beter as ikke! Maar as zo'n beroemdheid zukke streken uit mot halen om nie vergeten te worren, dan kan 'k me veurstellen da-d- aanderen, adspiraant-beroemdhedens, in 'nen klomp, mee'nen bos blommen over de zee gaan varen. Of in 'n ton, die goed dicht- gemokt is, stikkende deur d'n Niagara wen- telen. Maar as ge daar zeuventig jaar veur ge- worren zijt, om zoo pias te speulen veur d'n uitgever van oew boekskes, waant daar koom 't op neer ollee, dan hadde beter nooit aan de boekskesschrijverij kunnen be- ginnen. En beter nie onder, maar op d'n leer kunnen kruipen en glazen gaan wasschen of steenen gaan metselen. Da's veul nuttiger, dan onder 'nen trapleer deurloopen mee 'n gezicht of ge 'n heel leger verslagen het! Sjouw nie bijgeloovig M'n klompen! As ge nie bijgeloovig zijt, dan dehkte nie om zukke beuizelingskes. Maar da-d-is 't sjuust't Bijgeloof komt in de wereld omda- d-et echt geloof d'r uitgaat. Ze motten er wa veur in de* plak emmen. Maar ditte zeg

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5