WETEN EN KUNNEN FIRMA P. i. VAN DE SANDE - TER NEUZEN CENT Lijst der verschillende deeltjes PER NR. PLANT, BLOEM EN VRUCHT. Voorhanden bij de vorige bouwvereeniging geen strop gehaald is en zooals de heer Verschaffel verzekert, ook met deze bouwvereeniging geen strop zal gebracht worden, zal ik geen sta-in-den- weg zijn om aan het doel mede te werken. De Voorzitter: De bouwvereeniging zal zich zelf bedruipen. De heer Neeteson: U zegt, zich-zelf be druipen. Maar is de exploitatie zoo, dat er een tekort komt, dan moet de gemeente bijsprin- gen. De heer Verschaffel: De risico bepaalt zich tot een minimum. Bovendien heeft de ver- eeniging ook een reserve. De heer Neeteson: Als de heer Stouthamer meent, dat we aan de andere bouwvereeniging geen stroppen hebben, heeft hij het mis. De kosten voor de gemeente bedragen f 3000 per jaar. De heer IJsebaert: 't Komt mij vreemd voor dat er geen statuten zijn. De heer Verschaffel zegt wel, die statuten zijn goed... De heer Verschaffel: Neen, dat zegt de Burgemeester. Doch die zijn beslist goed. Dat de heer De Leux de statuten zien wil, daarin heeft hij gelijk. De heer IJsebaert: Dat wil ik ook. De heer Marquinie: Waarom zijn de statu ten nog niet hier? De Voorzitter: De statuten zullen er komen. De discussie is nu rijp om te stem- men. Het voorstel wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de heeren Neeteson en Marquinie. Thans komt ter sprake het verzoekschrift van het R.K. Kerkbestuur om gelden beschik- baar te stellen voor 10 dubbele schoolbanken voor de Bijzondere H.K. Jongensschool, dat in de vorige vergadering was aangehouden tot nader onderzoek. Inmiddels is het oorspronkelijk verzoek zoo gewijzigd, dat er nog 2 kachels zijn aan toe- gevoegd. De Voorzitter: Het voorstel van Burg, en Weth. is, om dit verzoek toe te staan, mits de aanvrage van 2 kachels niet in strijd is het de wet. Daarover is door Burg, en Weth. advies ingewonnen, doch dit is nog niet inge- komen. Het voorstel wordt aangenomen. Alsnu wordt ter tafel gebracht een ver zoekschrift van het Feestcomitd voor de Koninginnefeesten om een subsidie van 500 uit de gemeentekas. In het verzoekschrift wordt melding ge- maakt, dat de 627,46, gecollecteerd bij de ingezetenen niet voldoende zijn om het pro- gramma zooals door de commisie is opgesteld. te kunnen uitvoeren. De Voorzitter: In verband met dit verzoek zijn de heeren De Bel en Goossens bij mij ge- weest, die mij nader verklaard hebben, dat zij nog 500 zullen noodig hebben om het pro- gramma door de commissie opgesteld, te kun nen afwerken. Zonder die toelage zouden de moodste punten o.a. het vuurwerk en de straatverlichting moeten uitvallen. De heer Verschaffel: Namens de heeren De Mul, Stouthamer, IJsebaert en mijn persoon doe ik een voorstel om van de toegestane f 300 voor versiering van het hordes van het stadhuis f 100 te reserveeren voor versiering van het bordes en de overige f 200 te geven aan de feestcommissie. De heer Neeteson: Het is gemakkelijk voor den raad om nu een beslissing te nemen. De voorstellers vormen de meerderiheid. De heer Marquinie: Het was de bedoeling van die f 300, 150 te gebruiken voor ver siering van het stadhuis en 150 voor de feesten. De Voorzitter: Neen, f 300 voor versiering van het stadhuis. Die 300 hebben we v6or versiering beslist noodig. De heer Verschaffel: Voor versiering is er toch genoeg materiaal van de vorige maal. De heer Neeteson: Hebt U dat wel eens gezien De heer Verschaffel: Ik niet. Ik beticht Burg, en Weth. niet, dat zij' niet zuinig zouden zijn, maar acht het toch mogelijk, dat met /100 het bordes wel zal kunnen gekroond worden. De heer De Leux: Er is gebleken uit de rondhaling, dat Sas van Gent niet meer zoo te vinden is voor het vieren van Oranjefeesten. De Oranjegezindheid is met 60 percent ver- mindert. De vorige maal werden f 1400 opge- haald, nu 600. Zelf heb ik niets tegen het Koninginnefeest. Ieder moet dat voor zich zelf weten, maar ik vind het onveramt- woordelijk geld uit de kas te trekken waar de meerderheid tegen is. Wil men feesf vieren, goed, maar 't gaat niet aan, dat't van mijn geld gabeurt. Wanneer 't uit de ge- meetekas gebeurt moeten de belastimgibetalers het bekostigen. Daarom ben ik beslist tegen die 500. De heer Verschaffel: Ik wil hierop ant- woorden, dat de Oranjegezindheid van de voorstellers even sterk is als die van Burg, en Weth. en bij ons heelemaal geen kwestie is van anti-Oranjegezindheid. De heer De Leux: Ik wil ook niet zeggen, dat blijkt uit het voorstel dat die 4 raads- leden anti-Oranje zouden zijn. Ik zou willen dat de Koningin kwam zooals 't hier is. Zij zal denken: 't Is daar in 't Sas altijd feest. De Voorzitter: We mogen de Koningin toch wel een gepaste ontvangst befeiden. De heer De Leux: Mijnheer de Voorzitter als U een feest wil geven, moet U 't maar zelf betalen. De heer De Mul: Ik sluit mij aan hij de woorden van den heer Verschaffel, daar ik behoor tot de 4 leden namens wie het voor stel is ingediend. Maar ik wil ook zeggen, dat ik't niet eens ben met de voorstelling van den heer De Leux. Wij zijn van meening, dat met 600 plus 200 behoorlijk feest kan gevierd worden. Dit zal evenwel gebeuren voor onze eigen menschen. In Philippine is ook feest •en uit het buitenland hoeven we ook niet op veel toeloop te rekenen. De heer Verschaffel: Ik heb gehoord, dat zonder die 500 geen vuurwerk gegeven kan worden. De heer Stouthamer, die lid was van de vorige commissie kan U nader toelichten hoe hoog de bedragen toen gegaan zijn. De heer Stouthamer: Bij het geen de heer De Mul gezegd heeft wil ik nog aanstippen, dat we nu leven in een minder goeden tijd. Dat is dan ook de schuld, dat er minder geld is opgehaald. Dat is dan ook de reden ge- weest, waarom wij het wenschelijk achten, minder geld te geven uit de gemeentekas. De tijden zijn niet rooskleurig om groote feesten op te zetten. De Voorzitter: Ik wil de heeren van ant- woord dienen. Van al het materiaal, dat indertijd gekocht is, is bijna niets meer. Wan neer in 1919 de Koningin hier kwam hebben we f 1000 uit de kas gestemd. Het is onmoge- lijk om met 100 het bordes te versieren. Daartoe zijn stoffen noodig, alles is duur en het werkloon is hoog. De heer Verschaffel: Met 100 is wel een eenvoudige versiering aan te brengen. Ik geloof, dat de Koningin liever ziet, dat de huizen gevlagd zijn, dan een overdreven versiering, die bijna potsierlijk is. Er zijn nog vlaggen van de vorige maal. De heer Neeteson: Dat zoudt U niet zeg gen als U't gezien hebt. De Voorzitter: Van het vuurwerk hoor ik den heer Stouthamer nog niets zeggen. De heer Stouthamer: Welnu, het laatste vuurwerk, dat jammer genoeg door het slechte weer niet tot zijn recht kwam, heeft f 1500 francs gekost, nog geen 100. De Voorzitter: Ik wil niet zeggen, dat voor vuurwerk alleen die 500 noodig zijn. De heer De Leux: Maar waarom al die kosten. U zei dat de arbeid duur is. Ik zeg voor mij, dat zij, die zoo Oranjegszind zijn, dan ook nog wel eens iets voor niets mogen doen. De Voorzitter: Ik sprak niet over den arbeid. De heer Verschaffel: U hebt arbeid aan- geroerd. De heer De Leux geeft u daarop ant- woord. De heer De Leux: Ik vraag, wie heeft het feestprogram afgeleizen. De Voorzitter: Dat heeft de raad toch zoo opgesteld. De heer Stouthamer: U hebt een kleine kij-k aan de commissie gegeven. Door ons is slechts bedoeld niets anders dan een kleine vinger- wij'zing te geven. De Voorzitter: U hebt nog gezegd, dat 't heel aardig was. De heer De Deux: Als 't program in school A voorgelezen te duur is, dan heeft de com missie onder uw suggestie een te duur pro- gramma samengesteld. De heer De Mul: Als de commissie 't duur- der maakt is dat niet onze schuld. De Voorzitter: Ik zou f 1000 hebben voor- gesteld zonder collecte. De heer Verschaffel: Een collecte is beter. De Voorzitter: Elk zijn meening. 't Is toch van belang, dat men aan de grens zijn natio- nale gevoelens toont. De heer De Leux: Wanneer U zoo zeer prijs stelt op dat toonen van nationale ge voelens, welnu geef ze dan 1000 uit uw eigen zak. De Voorzitter: Ik heb er het mijne aan ge geven. De heer Verschaffel: Het voorstel is 100 te gebruiken voor versiering van het bordes en 200 voor de commissie en geen cent daar- van over te houden. Maar eerst moet het vorige besluit, waarbij Burg, en Weth. gemachtigd werden f 300 te gebruiken, worden ingetrokken. De Voorzitter: Dus 't stadhuis niet ver sieren. De heer Verschaffel: 100 daarvoor te ge bruiken. De heer Neeteson: Ik dien een amendement oip dat voorstel in, om de f 300 te verminderen tot 150. De heer Verschaffel: 150 voor het bordes en 150 voor de feestcommissie. Daar ben ik ook voor. Het vorig besluit wordt met alge- meene stemmen ingetrokken. De Voorzitter: Dus f 150 voor de commis sie gn f 150 voor het bordes. De heer Neeteson: Ik geloof nog niet, dat dit de bedoeling is van de voorstellers. Zij bedoelen 100 voor versiering van het bordes en 200 voor de feestcommissie. De heer Verschaffel: Juist. De Voorzitter: Dus f 200 voor de feest commissie en f 100 voor het bordes. De heer Neeteson: Daar zal ik niet voor stemmen. De Voorzitter: Ik breng het voorstel in stemming. De heeren Neeteson en Marquinie stemmen tegen, de overigen voor. Hierna worden de laatste twee punten van de agenda ter tafel gebracht. Daar zij slechts beoogden de noodige wijzi- gingen te brengen in de begrooting over 1930 en de begrooting voor het electriciteitsbedrijf over hetzelfde tijdvak, gingen zij snel onder den hamer door om nog onmiddellijk een niet op de agenda voorkomend voorstel onder han- den te kunnen nemen, n.l. een complex van 9 verzoekschriften vragende om gemeentegrond in erfpacht aan de Flankstraat en het Olmen- plein. Teekeningen en aanvragen waren tijdens de vergadering binnengekomen. Het waren aanvragen van P. J. Hooghe- Gevaert, P. J. Beekman, Fr. de Dobbelaere, Th. Steenkiste, D. Kotvls en A. Gevaert, al ien te IJzendijke en in dienst bij de Glucose- fabriek alhier, die aan de Flankstraat bouw- terreinen van 5X15 M. in erfpacht verzoeken om daarop een arbedderswoning te stichten. Aan het Olmenplein, achter Uit den Bogaard worden door P. van der Steen, G. Brioen kantoorbediende en E. v. d. Bosch, ploegbaas, eveneens in dienst bij bovenge- noemde firma terreinen gevraagd groot 8 M. breed bij een diepte zooals nader zal blijken om daarop een dubbele en een enkele midden- standswoning te stichten. De vergunningen tot bouwen en afwijking van de bouwverordening worden verleend. De Voorzitter deelt mede, dat ten gerieve van den bouw der laatste 3 huizen nog en kele kosten moeten gemaakt worden voor het dempen der daar zich bevindende sloot om de menschen uitweg te geven. De heer De Leux: Dat vindt ik geschikt. Het is gemeentegrond. Bij de omvraag houdt de heer De Leux een pleidooi voor tewerkstelling van oude menschen, die wegens hun hoogen leeftijd ner- gens meer aan den slag kunnen geraken. Daarover zegt hij het volgende: Mijnheer de Voorzitter: Ik wilde eens vra- gen of Burg, en Weth. niet genegen zijn om eenige ouden van dagen aan het werk te zet ten. Ik geloof, dat het langzamerhand tijd wordt. Er zijn er, die al geruimen tijd rond- loopen en van hun ouderdomspensioentje al leen moeten leven. Dat is toch verschrikke- lijk. Vroeger heb ik al eenis gezegd: Zij, die eergevoel hebben schamen zich naar het Bur- gerlijk Armbestuur te loopen, zij die geen eer gevoel hebben kloppen er bij aan. Deze men schen met eergevoel zijn te helpen, door hun werk op te dragen, waarmee zij wekelijks een gulden of 10 kunnen verdienen. Ik heb inder tijd om een steunregeling gevraagd en toen is mij gezegd, dat er voor de werkloozen ge- zorgd zou worden. Nu doet zich het feit voor, dat een werkelooze, die zich bij den burge meester vervoegt, ten antwoord krijgt, dat hij bij Burg, en Weth. moet komen. Ik hoop dat Burg, en Weth. tot het inzicht moeten komen, dat die ouden van dagen toch ook moeten leven en dat wanneer de eenen feesten de anderen verdriet hebben. Wanneer dan ook de menschen niet aan 't werk gezet worden zal ik de volgende vergadering met een steunregeling komen. Er is werk genoeg voor die oude menschen. In de Poelstraat staat een fietspad onder 't gras. 't Is geen overbodige weelde hen 10 te laten verdienen. Ik zou geen beroep op Burg, en Weth. doen als 't niet noodig was. De Voorzitter: Burg, en Weth. zien den toastand nog net evenzoo in als vroeger. Wan neer men bij mij komt zoek ik eerst voeling met de wethouders. Ik zal dat blijven doen, maar aan alles is een grens. We kunnen al tijd niet blijven steunen. Daarom hadden we overwogen om het verschaffen van werk voor- loopig stop te zetten. Dat is de reden, dat er geen werk meer verschaft werd. De heer De Leux: Hebben Burg, en Weth. dan ook wel eens overwogen, dat zij de in- komsten van die menschen stop zetten. U zegt altijd de gemeente staat er finan- cieel goed voor. Is het dan niet billijk die ouden van dagen iets te laten verdienen, nu zij niet meer naar de fabrieken kunnen gaan werken. De Voorzitter: Burg, en Wetih. moeten ook er aan denken niet te royaal met de gemeente- gelden om te springen. De heer De Leux: Neen, daar moeten geen gelden voor worden uitgegeven? De heer Stouthamer: Ook mij is gebleken, dat er geen werkverschaffing meer is. Overal zie ik onkruid staan. Bjiji het park staat het onkruid in de nabijheid van de haven des men schen, dat ze vergeven worden door het zaad. Om dat op te ruimen kunnen Burg, en Weth. de ouden van dagen toch aan 't werk zetten. Dat zal toch niet zooveel kosten, zij behoeven niet zooveel te verdienen als gewone men schen. Die lui lijden gebrek. Ik hoop, dat Burg, en Weth. dat in het oog nemen. De heer Verschaffel: In principe ben~Tk daar niet tegen. Maar ik zou willen vragen of die menschen ook niet een beetje door familie- leden kunnen ondersteund worden. Er mag toch ook wel eens een beroep gedaan worden op de familie. Ik zeg niet dat 't kan, maar s;tel alleen de vraag. De heer De Leux: Voor die menschen kan 't niet. De heer Verschaffel: Dan zijn die uitge- sloten. De heer De Leux: Voor dat principe ben ik hard voor. Ik zie niet graag dat iemand parisiiteert. Maar dit is hier niet het geval. De heer De Mul: Ook ik wil graag mee- werken. Er is iemand bij mij geweest, die zonder werk liep, al verschillende weken. 't Is onze weg wel niet dit op te zoeken. Maar er zijn er niet al te veel. Als 't mogelijk is zag ik ook graag dat zij aan 't werk gezet worden. De heer Marquinie: Er werken aan de gemeente menschen die beslist nog bij een ander werk kunnen vinden. Er is ook iemand bij mij komen aankloppen, die niet wilde werken. Er is werk in't Sas genoeg. De vee- markt ligt als een wei, in de Poelstraat is 't een schandaal. Dat is werk dat door die menschen kan gedaan worden. De heer IJsebaert: Aangezien door het ibouwen van die huizen toch werk komt zouden die menschen dat kunnen doen. Dat is beslist werk dat oude menschen kunnen ver- richten. De Voorzitter: 't Is mij bepaald aangenaam dat dit ter tafel gebracht is. Er zijn enkele jonge krachten aan 't werk gezet, o.a. bij het Slechten van den weg langs de Belgische grens. Daar zijn 2 krachten opgeizet en ze hebben dat tot voile tevredenheid uitgevoerd. Maar dat is geen werk dat ouden van dagen kunnen doen. Op het kerkhof hehben we Van Halen aan 't werk gezet en aan 't Park Kersbulck. Intusschen ziet een oude van dagen dat. Hij komt bij mij en zegt: l3ie krijgt werk en ik niet. Maar ik kan hem toch niet aan gras kappen zetten. Dat kan hij niet. De heer Marquinie: Ik ontken beslist dat beslist die man geen gras kan kappen. De heer De Leux: Dat kan hij wel; hij zal het best kunnen. De Voorzitter zegt intusschen toe maat- regelen te nemen en daar niemand het woord verlangt, wordt de vergadering tegen tien uur gesloten. Een serie practische handleidingen, door volkomen bevoegde auteurs geschreven, rijk en modern gei'llustreerd, vormende een bibliotheek, welke ons tegenwoordig Weten en Kunnen in het bereik brengt van iedereen. JElk deeltje is op zichzelf compleet, vormt een afgerond geheel, is met duidelijke letter op goed illustratie- papier gedrukt en voorzien van een in kleuren gedrukt en toepasselijk versierd omslag. Verkrijgbaar bij de Firma P. J. van de Sande, Boekhandel, Ter Neuzen. FRANCO PER POST 80 CENT. 30 Groenteteelt in kleine Tuinen H. Stienstra 35 Bloementeelt in kleine Tuinen H. Stienstra 40 Fruitteelt voor den Amateur H. Stienstra 42 Het Rozenboekje H. Stienstra 45 Wat moet ik als Land- of Tuinbouwer v. schadelijke en nuttige Dieren weten H. Stienstra 46 idem van de Bemesting? H. Stienstra 47 idem van Plantenziekten H. Stienstra 54 Aardbeien en Frambozen H. Stienstra 55 Roo.de, Witte, Zwarte en Kruisbessen H. Stienstra 59 De Particuliere Tuinbouwer H. Stienstra 65 De Boomgaard H. Stienstra 71 Tulpen voor Kamer en Tuin J. F. Ch. Dix 72 Ednjarige Sier- en Snijbloemen H. Stienstra 74 Narcissen voor Kamer en Tuin J. F. Ch. Dix 75 Balcon- en Gevelversiering W. H. K. Dix 76 Rotsplanten in kleine Tuinen John Bergmans 77 Vetplanten J. J. Verbeek Wolthuys 85 Irissen voor Kamer en Tuin J. F. Ch. Dix 86 Cactussen J. J. Verbeek Wolthuys 88 Lathyrus Odoratus H. Carlde 89 Bloemschikken en Bloembinden J. G. Ballego 97 Vaste Planten H. Stienstra 98 Onze schoone Heesters H. Stienstra 99 Kamerplanten W. H. K. Dix 100 Chrysanten G. J. Boeschoten 110 Gladiolus of Zwaardlelies J. F. Ch. Dix 111 Landmeten en Waterpassen G. Bleeker 119 De Dahlia J. F. Ch. Dix 120 Planten in de vrije Natuur R. M. v. d. Hart 123 Wat moet ik dagelijks in mijn bloementuin doen? G. D. Duursma 124 Hyacinthen voor Kamer en Tuin J. F. Ch. Dix 127 Varens voor Kamer, Kas en Tuin W. H. K. Dix 131 Hoe snoei ik Vruchtboomen L. C. Muijen 132 Het Boordbed J. A. Zoutendijk 134 Winterharde Bolgewassen J. F. Ch. Dix 139 Ontwerpen voor kleine Tuinen W. Abbing 140 Ooniferen A. de Vink 145 Kweeken van Tomaten L. J. de Hoog 147 Anjers J. F. Ch. Dix 151 Grondbewerking en bemesting van den Liefheb- berstuin W. F. A. Grimme 152 Groenten onder glas J. F. Ch. Dix 153 Klim- en Haagplanten J. F. Ch. Dix 155 Cactussen en andere Succulenten G. D. Duursma NATUURKENNIS. 96 Het Terrarium J. Godefroy 120 Planten in de vrije Natuur R. M. v. d. Hart 154 Het Aquarium H. J. Thiellier PLUIMVEETEELT. 60 De Bamevelders C. S. Th. van Gink 61 De Leghorns C. S. Th. van Gink 78 Onze Duiven C. A. M. Spruijt 79 Hoenders in Stadstuinen Gallus" 84 Kunstmatig broeden van Pluimvee P. Sweers 101 De Postduif G. J. D. Mingelen 102 De Krielhoenderrassen C. S. Th. van Gink 103 Pluimvee op de Boederij P. J. Wijk Pzn. 104 Ziekten en gebreken bij Hoenders G. Muys 105 De tamme Eendenrassen C. S. Th. van Gink 106 Krielhoenders H. L. A. van der Horst 125 Huisvesting van Pluimvee B. v. Asperen Vervenne 128 De Wyandottes C. S. Th. van Gink 129 De Plymouth Rocks C. S. Th. van Gink 130 De Rhode Island Reds C. S. Th. van Gink 141 Pluimveevoedering C. S. Th. van Gink 143 Hoe bouw ik een Hoenderhok? J. C. Deelder 144 Kanarievogels A. Bartels 150 Kamer- en VoliSre-vogels F. H. Henkes 156 Natuurlijk broeden v. Kuikens C. S. Th. van Gink 160 Eendenhouderij C. S. Th. van Gink IIOND EN KAT. 62 Verzorging van den Hond L. Seegers 63 Fokken van Honden L. Seegers 64 Onze Katten W. J. van der Werff 80 Africhting van den Politiehond L. Seegers 108 De Waak- en Verdedigingshond L. Seegers 109 Dameshondjes L. Seegers 116 De Jachthond E. Seegers 138 Verzorging van Hond en Kat bij ziekte en on- geval Dr. A. Klarenbeek KONIJNEN, CAVTA'S, BIJEN. 43 Bijen-houden F. Sparenberg 73 Zware Konijnenrassen K. van Olst 137" Kleine Konijnenrassen L. A. v. d. Berg Jr. 149 Cavia's J- Eijma RADIO. 6 Hoe maak ik een Station voor Draadl. Telegrafie? J. M. Faber 70 Hoe maak ik 'n Radio-Ontvangstatlon F. X. M. Schiphorst 114 Hoe maak ik een GelijkrichterIr. W. Harmsen 142 De Accu v. Radio-Amateurs Ir. G. A. ten Hoopen 148 Hoe maak ik een Toestel voor Kortegolf-Ontvangst Ir. W. Harmsen 158 Hoe maak Ik een Plaatstroomapparaat en een Luidspreker? Ir. W. Harmsen SPORT EN SPEL. 36 Het bouwen van Kano's J- Loufrie 44 Hoe leer ik Schaken? B. J. Trotsenburg 51 Proefvliegtuig J. H. W. v. d. Muelen 87 Kampeeren Carl Denig 90 Medische Wenken voor den Sportbeoefenaar Dr. J. H. O. Reys 91 Hoe leer ik Zwemmen? K. H. v. Schagen 92 Handl. beoef. Athletiek H. N. van Leeuwen 121 Tennis voor Beginners en Leeken C. Vreedenburgh 122 Het Voetbalspel Ir. J. W. Kips 136 Het Boksen Dr. J. H. W. van Ophuysen 146 Het Korfbalspel N. Broekhuysen 159 Het Bridgespel Jack Miller Ir. L. J. G. van Ewijk FOTOGRAFIE. 117/118 Handleiding voor Amateur-Fotografen AUTO EN MOTOR. 93 Samenstelling van het Motorrijwiel A. J.~Nossent 94 Motoren van Motorrijwielen A. J. Nossent 95 Carburatoren voor Motorrijwielen A. J. Nossent 107 Kennis van Banden en WegenJ. M. H. Dolk 133 Electrische Uitrusting v. h. Motorrjjwiel W. J. C. Eikendal EXPERIMENTEN. 16 Natuunkundige Proeven thuis. I J. M. Faber 17 Electrische Proeven thuis. I J. M. Faber 18 Scheikundige Proeven thuis. I J. M. Faber 19 Natuurkundige Proeven thuis. II J. M. Faber 20 Electrische Proeven thuis. H J. M. Faber 21 Scheikundige Proeven thuis. H J. M. Faber C. P. van Hoek Ir. D. Ingerman Ir. D. Ingerman J. Hammes WARENKENNIS. 10 Kennis der Schildermaterialen 29 Voedings- en Genotmiddelen 32 Textielw., Bleekmidd., Verfstoff. 33 Recepten v. Werkplaats en Huis 37 Metalen, Bouwmaterialen Ir. D. Ingerman 41 Vetten en Olien, Brandstoffen, Harsen, Kaoetsjoek, Looistoffen Ir. D. Ingerman 58 Materialenkennis v. d. Timmerman Ant. P. Oosterhof 112 Materialenkennis v. d. Metselaar Ant. P. Oosterhof HIISVLIJT KNUTSELEN. 2 Hoe maak ik een Telegraaftoestel J. M. Faber 3 Hoe maak ik een TelefoontoestelJ. M. Faber 4 Hoe maak ik Elementen, enz. en een Volt-Amperemeter J. M. Faber 5 Hoe maak ik een Inductieklos J. M. Faber 7 Galvanoplastiek en Galvanostegie J. M. Faber 8 Hoe maak ik een Electriseermachine J. M. Faber 9 Wat dien ik, als beoefenaar der Huis- vlijt, van Magnetisme en Electrici- teit te weten? J. M. Faber 11 Hoe maak ik een Electromotor en een Dynamo? J. M. Faber 23 Hoe maak ik zelf een Familie-Bioscoop Aug. Schiffer Jr, 25 Hoe maak ik een Stoomiboot? L. J. Maars 27 Hoe maak ik zelf een Fotografietoestel J. M. Faber 51 Proefvliegtuig J. H. W. van der Muelen 57 Hoe maakik een Electrische Klok? Ir. W. Harmsen 157 Batikken C. Schaakeyerkozen BOUWKUNDE. 10 Kennis der Schildermaterialen C. P. van Hoek 14 Het Beitse'n, Politoeren enzC. P. van Hoek 52/53 Electrotechniek voor Bouwkundigen G. J. Harterihk 56 Aanleg v. Gasleidingen in Gebouwen C. W. J. Schorteldoek 58 Materialenkennis v. d. Timmerman Ant. P. Oosterhof 66 Gewapend Beton Ant. P. Oosterhof 83 Werktuigen in gebruik in de Burgerlijke Rouwkunde Ant. P. Oosterhof 112 Materialenkennis v. d. Metselaar Ant. P. Oosterhof 113 Terrazzo- en Houtgranietvloeren Ant. P. Oosterhof MEUBELSTIJLEN TEEKENEN. 67/68 Meubelstijlen J- Godefroy 69 Het Penteekenen J- Godefroy ELECTROTECHNIEK. 13 Zelfinstalleeren van electrische Huisgeleidingen G. J. Harterihk 15 Aanleg v. Bliksemafleiders Ir. J. C. G. van Wijk 38 Het Electromotorenboekje G. J. Harterink 52/53 Electrotechniek v. Bouwkun digen G. J. Harterink 114 Hoe maak ik een Gelijkrichter Ir. W. Harmsen MACHINEBEDRIJF EN METAALBEWERKING. 24 De Locomotief G. J. Harterink 28 Het Autogeen-lasschen A. P. J. de Groot 31 Het Freezen A.. P. J. de Groot 34 Het Soldeeren en Vertinnen A. P. J. de Groot 39 Smeermiddelen J- Hammes 48 Persluchtwerktuigen A. P. J. de Groot 49/50 Het vervaardigen van Gietmodellen B. Vlasblom 81 Slijpen en polijsten van Metalen J. Hammes 82 Kleuren van Metalen J- Hammes 126 Legeeringen If- L. J. G. van Ewqk VARIA. 22 Voordragen en Tooneelspelen Johan Schmidt 33 Recepten v. Werkplaats en Huis J. Hammes 115 Loonstelsels J- Hammes 135 Spreken in het openbaar P. W. Scharroo 157 Batikken C. SchaakeVerkozen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 8