ALGEMEEH NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8562 WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1930. 70e JAARGANG, GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. NEUZENSCHE CO U RANT mii. Vergadering van Donderdag 24 Juli 1930, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, D. Scheele, F. Dekker, C. A. Verlinde, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. Afwezig de heeren L. J. Geelhoedt en A. de Bruijne. (2. Slot.) d. Een beschikking van gedeputeerde sta- ten van Zeeland, d.d. 24 Juni 1930, welke, overwegende dat aan de gemeentebegrooting voor 1930 de goedkeuring nog niet is kunnen worden verleend, hunne beslissing daarom- trent, welke reeds verdaagd was tot 1 Juli, opnieuw wordt verdaagd tot 1 October 1930, onder de in hun besluit van 28 Maart 1930 no. 170, le afd., vervatte bepalingen. De heer SCHEELE vraagt, waar de reden toch mag schuilen, dat de goedkeuring der begrooting thans zoolang uitblijft. De VOORZITTER meent, dat gedeputeerde staten het erg druk hebben. Er zijn nog meer gemeenten waar het zoo is. We zullen hier echter den weg van het gemeentebestuur van 's Gravenpolder niet volgen. De heer SCHEELE zou daarvoor anders wel iets gevoelen, om aldus gedeputeerde staten te dwingen om in te grijpen. Hij acht dit geen juiste behandeling. De VOORZITTER: We mogen geen kwaad met kwaad vergelden aangenomen dat het een kwaad is. De heer DE JAGER: Wij zullen ondanks dezen toestand uitgeven hetgeen noodig is. De heer COLSEN: Maar stelt dan voor, dat de begrooting eens niet wordt goedgekeurd en de centen reeds zijn uitgegeven? De heer VERLINDE ziet er geen bezwaar in; het zal eenvoudig gebrek aan tijd voor de behandeling zijn. De heer SCHEELE acht het toch verkeerd, dat hoogere autoriteiten aldus handelen. Ze dwingen zelf de gemeenten in een keurslijf van bepalingen en hebben zelf ook een roeping te- genover die besturen te vervullen. Dat de op tijd ingezonden begrooting nog niet is goedge keurd als reeds de helft van het dienistjaar is verstreken kan niet door den beugel. Hij wenscht bij deze gelegenheid daartegen met nadruk te protesteeren. De hoogere heeren hebben ook een roeping en worden ook voor hun werk betaald. Dit gaat over de schreef. De VOORZITTER merkt op, dat er in Zee- land 110 gemeenten zijn; het is niet moge- lijk die alle op korten tijd onder de loupe te nemen. Wij zijn echter op tijd geweest met de inzending. De heer HAMELINK meent, dat er op die manier ook geen bezwaar tegen zou zijn, dat de raad met de behandeling wachtte tot de maand Februari. De VOORZITTER voert hiertegen aan, dat een minder goed voorbeeld geen aanleiding mag zijn om eveneens verkeerd te handelen. De beschikking wordt met algemeene stem- men voor kennisgeving aangenomen. e. Het raadsbesluit van 26 Juni 1930, tot wijziging der rente genoemd in het raadsbe sluit van 22 Mei te voren, tot het aangaan eener geldleening groot 57.000, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. f. Het raadsbesluit van 26 Juni 1930, tot nadere vaststelling der zekerheidsstelling door den gemeenteontvanger, voorzien van het bewijs van goedkeuring door gedeputeer de staten. Aangenomen voor kennisgeving. g. Het raadsbesluit van 26 Juni 1930, tot verkoop van gemeentegrond aan P. M. Maat voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. h. Een missive van gedeputeerde staten van Zeeland, dd. 4 Juli 1930, waarbij de ont- vangst wordt bericht van de wijziging der verordening regelende den geneeskundigen dienst en de instructie der gemeentegenees- heeren. Aangenomen voor kennisgeving. i. Het raadsbesluit dd. 26 Juni 1930, tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1929 voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. j. Het raadsbesluit van 22 Mei 1930, ge wijzigd bij raadsbesluit van 26 Juni d.a.v., tot het aangaan eener geldleening van 57.000, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. k. Het raadsbesluit van 22 Mei 1930, be- treffende het beleenen van rentegevende stuk- ken, voorzien van het bewijs der goedkeuring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Een uitvoerig en beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over het jaar 1929. Aangenomen voor kennisgeving. m. Een adres van de Afdeeling Ter Neu- zen van den Ned. Bond van Onderwijzers luidende als volgt: Ondergeteekende resp. Voorzitter en Se- cretaris van de Afd. Ter Neuzen e.o. van den Bond van Nederl. Onderw., verzoeken U Ed. achtb. Heeren namens voomoemde Afd. be leefd het daarheen te willen leiden, dat er zoo spoedig mogelijk een eind gemaakt wordt aan den onhoudbaren toestand in school A (de z.g kopschool) wat de privaten betreft; zij ach- ten dit noodzakelijk in het belang der gezond- heid van leerlingen en onderwijzend personeel Vooral in den zomer, bij hooge temperatuur is de lucht soms verpestend. Daar verondersteld wordt, dat de meesten Uwer eenigszins met den toestand op de hoogte zijn, achten zij het niet noodig hierbij een memorie van toelichting te voegen. Burgemeester en wethouders deelen mede, dat de materialen noodig voor de uitvoering van het werk tot oplossing van dat euvel reeds zijn fcestcld en dat het werk tijden: de vacantie wordt uitgevoerd. De heer VAN DEN BULCK heeft met ver- wondering bemerkt, dat burgemeester en wethouders na het inkomen van dit adres ter- stond bereid zijn verbetering aan te brengen. Hij juicht de uitvoering van het werk op zich- zelf toe, maar moet er toch zijn bevreemding over uit spreken, dat er hier in de raadszit- ting herhaaldelijk over gesproken is en er niets aan gedaan werd, maar dat dit wel het geval is, nu er een verzoek van de onderwij zers komt. Als het dan z66 gaat, behoeven de leden hier ook nergens meer over te spreken, maar kan het beter aan vereenigingen wor den opgedragen om zich die zaken asm te trekken. De heer BEDET moet tegen deze voorstel- ling van feiten opkomen. Het werk wordt thans niet uitgevoerd omdat die klacht is in- gekomen. De heer VAN DEN BULCK: Als dat niet gebeurd was, was er nog geen sprake van geweest. De heer BEDET betoogt, dat, als hetgeen de heer Van den Bulck beweert juist was, dit niet erg vleiend voor hem zelf en voor de overige leden van den raad zou zijn. Dat werk wordt in de vacantie uitgevoerd, omdat dit er de tijd voor is. De watertank ligt al gereed. Er is wel wat met de uitvoering van het werk gedraald, om af te wachten of de waterlei ding al of niet zou doorgaan. Maar wat die watertank zelf betreft, dit strekt tot sprekers spijt burgemeester en wethouders niet tot eere, want hij heeft gezien, dat dit er een is van Engelsch fabrikaat. Hadden burgemeester en wethouders daarvoor toch niet bij de Ne- derlandsche industrie terecht gekunnen? Men loopt nu de eigen industrie voorbij, die toch ook wel watertanks kan vervaardigen. De heer Dekker, die zelf met wafertanks rijdt, zal dat wel kunnen bevestigen. De heer DE JAGER vraagt, of er soms geen plaatje op stond met de woorden: ,,Made in Holland". De heer BEDET: Neen, er stond wel op 187 en 191, netjes geverfd. De VOORZITTER deelt miede, dat burge meester en wethouders als gevolg van den voortdurenden aandrang van den gemeente- raad en de Ouder-Commissie hebben gemeend te moeten overgaan tot de uitvoering van dit noodige werk. Eerst is afgewacht, of de waterleiding niet spoedig zou komen, want dan had men het werk nog beter kunnen ma- ken. Nu burgemeester en wethouders mee- nen dat de waterleiding toch nog wel min- stens twee of drie jaar op zich zal laten wachten, meenden zij er mee te moeten door gaan. Wat de tanks betreft, deelt spreker mede, dat burgemeester en wethouders aan leve- ranciers prijsopgaaf hebben gevraagd en daaruit het meest aannemelijk bod hebben genomen. Het was hun niet bekend van waar de leveranciers die tanks haalden. Er is al- leen naar geschiktheid en prijs gekeken. Het inzenden van het adres is hierop niet van invloed geweest, want dit is pas jl. Dins- dag in de vergadering van burgemeester en wethouders behandeld. De heer De BAKKER vraagt, of de inhoud van dat adres misschien voor het college niet erg vleiend is, omdat de raad daarvan geen kennis mocht nemen. Hij heeft het althans niet bij de stukken gezien, toen hij Dinsdag kwam. De VOORZITTER: U is hier vermoedelijk geweest tijdens de vergadering van burge meester en wethouders en toen was het in die vergadering. Er is volstrekt geenerlei be zwaar tegen de kennisneming van den inhoud. De heer DE BAKKER heeft het Woensdag ook niet gezien. De heer VERLINDE: Toen was het er toch. De heer DE BAKKEREnfin, dat is niet zoo erg, het komt in orde, dat is het voornaam- ste. Hadden we de waterleiding ook maar! De heer VAN DEN BULCK merkt op, dat bij dezen istand van zaken, het zenden van dat adres niet noodig was geweest, als daar van kennis was gegeven aan de afdeeling. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hij in de vorige vergadering nog geen mededee- lingen kon doen, aangezien toen alles nog niet voldoende was voorbereid. De heeren moeten zich nu maar dubbel gelukkig reke- nen, dat het zoo spoedig in orde komt. De heer DE BAKKER: Het spijt me toch; dat we ook nog niet over de waterleiding kunnen beschikken. De VOORZITTER: Dat komt ook! Het adres wordt voor kennisgeving aange nomen. n. Een verzoek van B. I. Zonnevijlle, ge- meente-secretaris, om hem verlof te willen verleenen van 28 Juli tot en met 12 Aug. a.s. Dit veroek wordt met algemeene stemmen ingewilligd. o. De VOORZITTER herinnert de leden aan de verschillende besprekingen die met be trekking tot de rioleering der Oostkolkstraat in besloten vergadering gehouden zijn. In het voorjaar van 1929 is geconstateerd dat die rioleering en die langs de Van Steen- bergenlaan in desolaten toestand verkeert en algeheele vemieuwing behoeft. Zij is aanvan- kelijk gelegd vanwege het Domeinbestuur en van haar door de gemeente ovengenomen. Verschillende besprekingen zijn deswege met het Domeinbestuur gehouden en daarom stelde het Domeinbestuur zich op het standpunt, dat de kosten der vemieuwing zouden moeten worden gedragen door Domeinen, de gemeente en bij de uitwatering betrokken polders. Bur gemeester en wethouders hadden bij die be sprekingen op zich genomen te bevorderen dat de gemeente dan een vierde deel der op f 28.000 geraamde kosten voor haar rekening zou nemen. Toen echter de definitieve brief bij het gemeentebestuur inkwam, was het inmid- dels aan burgemeester en wethouders bekend geworden, dat de polders door Domein van de betaling van het hen aanvankelijk opgelegd deel in de kosten waren vrijgesteld. Zij von- den daarin aanleiding opnieuw te gaan onder- handelen, om te trachten op grond van bil- lijkheid ook voor de gemeente vrijstelling te krijgen van het bijdragen van een aandeel in de kosten. De wethouder de heer Geelhoedt, met den gemeente-secretaris, zijn daarvoor naar den Haag gereisd, met de bedoeling een bespreking te houden met den Minister van Financien. Zij zijn er niet in geslaagd den Minister te spreken, doch hadden een onder- houd met verschillende hoofdambtenaren van het Departement, en hebben tegenover hen gepleit voor het belang van de gemeente, en daama met goeden moed naar huis gekomen. Thans is een schrijven ontvangen van den Minister van Financien, waarbij deze te ken nen geeft, de kosten van vemieuwing geheel voor zijn rekening te zullen nemen. Er is dus een belangrijk resultaat in het belang der ge meente verkregen en spreker meent zeker uit naam van den gemeenteraad te spreken, wan- neer hij een woord van hulde en dank uit- spreekt aan het adres van alien die er aan hebben meegewerkt om dat resultaat te be- reiken. De heer SCHEELE stemt er mede in, dat er heel wat bereikt is. 3. Ifttrekking raadsbesluit tot verkoop van gemeentegrond. Burgemeester en wethouders geven het volgende te kennen: In Uwe vergadering van den 20 Februari j.l. werd besloten tot verkoop van een perceel gemeentegrond aan P. J. Visser alhier, welk besluit door gedeputeerde staten dezer pro- vincie bij hun besluit van 28 Februari d.a.v. onder no. 79, le Afd. werd goedgekeurd. Het plotseling overl'ijden van den kooper binnen den tijd welke voor het opmaken der akte was vastgesteld is echter oorzaak ge worden, dat de akte niet is opgemaakt, de overdracht dus niet heeft plaats gehad en de verkoop dan ook als vervallen kan worden beschouwd. Nadat de nalatenscbap van den kooper in staat van faillissement was verklaard hebben wij ons terzake gewend tot de curator, Mr. A. Bolle te Middelburg, die ons mededeelde, dat ook door haar de verkoop als niet gedaan wordt geacht. Teneinde nu deze zaak ook administratief in orde te krijgen, stellen wij U voor, Uw bovengenoemd besluit in te trekken. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 4. Nadere vaststelling rooilyn in de Koe gorsstraat. In Uwe vergadering van den 22 Mei j.l. werd besloten schrijven burgemeester en wethouders tot vaststelling van een rooi- lijn in de Koegorsstraat. Dit besluit, door ons ter goedkeuring inge zonden aan gedeputeercfe staten dezer provin- cie, wordt ons door genoemd college terug- gezonden, onder mededeeling, dat de inspec- teur van de Volksgezondheid te Den Haag, tegen de geprojecteerde rooilijn betzwaren meent te moeten maken en dat zij zich met de gemaakte bedenkingen kunnen vereenigen. De rooilijnen toch zijn vastgesteld op 6,50 M. uit de as, ter weerskijden en nu zou de inspecteur van de Volksgezondheid zich tegen deze breedte niet verzetten, aangezien de Koegorsstraat naar alle waarschijnlijkheid wel nooit een drukke verkeersweg zal worden, ware het niet dat de beide bouwaanvragen, ten behoeve waarvan de rooilijn wordt be- paald, betrekking hebben op een plan, waarbij de woningen eenige meters binnen de gepro jecteerde rooilijn komen te liggen. Genoemde functionaris meent, dat er nu alle aanleiding bestaat, de gevellijn als rooilijn te nemen, d.i. op een afstand van 9,50 M. uit de as van de straat. Waar de woningen eigener beweging achter de rooilijn zijn gebouwd, hebben ook wij er geen bezwaar tegen, de rooilijn vast te stellen, als wordt verlangd, temeer niet, aangezien (nu met de bebouwing van deze straat een aanvang is gemaakt) wel niemand meer op korter afstand van de straat zal willen bou- wen. Wij stellen U daarom voor, met intrekking van Uw bovengenoemd besluit, de rooilijn in de Koegorsstraat vast te stellen als op de bij- behoorende teekening in roode kleur is ana goge ven, d.i. op een afstand van 9,50 M. uit de as van de straat. De heer COLSEN vraagt, hoe burgemeester en wethouders er toe komen dit voorstel te doen. De VOORZITTER: Omdat de heeren van het Staatstoezicht die hier ook mede te maken hebben van meening zijn, dat het beter is de rooilijn wat achteruit vast te stellen, en zulks voor het oogenblik gebeuren kan, zonder dat er bijzondere belangen in het gedrang komen. De heer COLSEN: Ik ben het er anders niet met burgemeester en wethouders eens, dat dit een straat is, die geen beteekenis zal krijgen. De VOORZITTER: Dat schrijven wij niet, dat schrijft de Inspecteur voor de Volksge zondheid. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. 5. Verzoek tot wijziging van het sluitings- uur der koffiehuizen. Ingekomen is een adres van de afdeeling Ter Neuzen en Omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slij- ters, gevestigd te Ter Neuzen, waarin wordt te kennen gegeven: dat het sluitingsuur van koffiehuizen en dergelijke inrichtingen in deze gemeente is vastgesteld op 11 uur des avonds en dit naar de meening van adressante te vroeg moet worden geacht; dat immers uit den bestaanden toestand kan worden afgeleid, dat vele burgers in deze ge meente nog na des avonds 11 uur in een kof fiehuis of restaurant wenschen te vertoeven, en dat dit zeker door de gewijzigde omstan- digheden in deze gemeente noodig is; dat door de periodiek terugkeerende zomer tijd een sluitingsuur om 11 uur, vooral in dit tijdvak, te vroeg moet worden geacht; dat hetzelfde geldt ten aanzien van hen, die in den avomd 66n der twee hier bestaande bioscopen bezoeken, wier voorstellingen zoo laat eindigen, dat de bezoekers niet meer in de gelegenheid zijn met vrienden en kennissen nog eenige oogenblikken in een koffiehuis te pauseeren, alvorens zich ter ruste te begeven; dat dit alles niets heeft uit te staan met drankmisbruik of eenig ander euvel, hetwelk een vroegere sluiting der koffiehuizen zou wenschelijk maken, maar uitsluitend wijst op behoeften van deze gemeente, die waarlijk niet alleen van belang zijn voor de exploitan- ten van koffiehuizen en restaurants, maar wel degelijk op het algemeen belang der ge meente betrekking hebben; reden waarom adressante den raad ver- zoekt, op dit adres een gunstige beschikking te nemen. Burgemeester en wethouders geven te ken nen geen tenmen aanwezig te achten op dit verzoek een gunstige beslissing te nemen en stellen voor, dit aan te nemen voor kennis geving. De heer VERLINDE geeft te kennen, dat naar het hem voorkomt, dit verzoek meer een gevolg is van de invoering van den zomertlijd in een deel van het jaar en hij zou met het oog daarop er wel voor gevoelen, om tijdens den zomeirtijd het sluitingsuur later te stel len. De buitenmenschen leven nu eenmaal niet naar den zomertijd en zoo komen zij ook een uur later naar de stad, waardoor het voor hen op sluitingstijd nog maar 10 uur is. De heer VAN DRIEL geeft te kennen, dat het hem bekend is, dat er in de verzoekende vereeniging zelf geen algemeene instemming met dit streven bestond. Er zou met het oog op de zomertijd iets voor te zeggen zijn, dan berokkent het wel eenige moeilijkheid, maar hij en zijn fractie gevoelen niet veel voor later stellen van het sluitingsuur. De heer COLSEN zou er zich ook goed mee kunnen vereenigen, om gedurende den zomer tlijd het sluitingsuur 1 uur later te stellen. Hij doet dit te meer, daar ons volk in goede rich- ting is opgevoed en hier geen uitspattingen meer voorkomen. Hij heeft eens een staatje opgemaakt betreffende de processen-verbaal die hier wegens dronkenschap zijn opgemaakt en dan blijkt daaruit dat die voor 80 komen op rekening van personen boven de 40 jaar. Dat pleit toch voor het jongere geslacht. Ons volk is nu beter opgevoed dan vroeger, en met een latere openstelling gedurende den zomertijd, kan hij zich goed vereenigen. Hij is tegen het voorstel van burgemeester en wethouders. De VOORZITTER gelooft, dat het verstan- dig is, den bestaanden toestand te handhaven. Het bezwaar dat genoemd is, klemt niet zoo zwaar, We leggen zegt spreker niet op iedere slak zout. En dat er nog eens iemand na sluitingsuur in een cafe een fiets moet gaan halen, daar bestaat bij ons geen bezwaar tegen. Het is een gelukkig verschijnsel, dat het jonge geslacht zich in dit opzicht van gunstige zijde doet kennen. We moeten daar om zorgen, dat, door het sluitingsuur later te stellen, niet de kans krijgen om het goede pad weer te verlaten. De heer COLSEN steunt het voorstel van den heer Verlinde om het sluitingsuur ge durende den zomertijd den uur later te stellen. Het voorstel van burgemeester en wet houders, om het verzoek voor kennisgeving aan te nemen, wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Voor stemmen de heeren Bedet, De Jager, Scheele, Dekker, De Bakker, Hamelink, Van Driel, Van den Bulck en Van Aken; tegen stemmen de heeren Verlinde en Colsen. 6. Aan,wijzing bezoldigd en onbezoldigd ambtenaar v^n den Burgerlijken Stand. Burgemeester en wethouders deelen het volgende mede: In verfband met het feit, dat de gemeente ontvanger op 15 Juli j.l. als zoodanig in dienst is getreden, is met ingang van denzelfden datum bevorderd tot commies ter secretarie, de adjunct-commies, die tevens bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand is. Waar de commies ter secretarie de afdeeK ling financien voor zijne rekening krijgt om deze afdeeling in onze gemeente niet gecom- bineerd kan worden met de afdeeling Burger- lijke Stand, dient de uitvoering van de wette- lijke bepalingen, den burgerlijken stand be treffende, fljir een andere ambtenaar ter secretarie te worden opgedragen. Daarvoor komt in aanmerking de adjunct- commies ter secretarie, die reeds onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand is. Door dezen ambtenaar aan te wijzen als be zoldigd- en gene als onbezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand, kan eene eenvou- dige en goede oplossing verkregen worden. Wij stellen U daarom voor de commies ter secretarie aan te wlijizen tot onbezoldigd- en de adjunct-commies ter secretarie tot bezoldigd ambtenaar van den burgerlijken stand. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 7. Toekenning vergoeding overeenkomstig 13 der Lageronderwijswet. Burgemeester en wethouders van Ter Neuzen, stellen voor, het volgende besluit te nemen: De gemeenteraad van Ter Neuzen: Gezien een op 27 Juni j.l. ingekomen adres van Cyrille Basile Emmaneel, wonende te Ter Neuzen, Wijk O, No. 184, houdende verzoek om steun uit de gemeentekas ter tegemoet- koming in de kosten verbonden aan het be zoeken van de R. K. Lagere School in de kom, door zijne kinderen; overwegende, dat van adressant twee leer- plichtige kinderen sinds 1 Juli j.l. de R. K. Lagere School in de kom bezoeken; dat hij zich op 18 Juni j.l. in deze gemeente heeft gevestigd, komen de uit St. Jansteen; dat het perceel, Wijk O, No. 184, meer dan 4 kilometer verwijderd is van de R. K. Lagere school in de kom; dat ingevolge artikel 13 der Lageronder wijswet 1920 de gevraagde tegemoetkoming moet worden toegekend; dat in verband met reeds eerder toegekende vergoedingen ingevolge voomoemd artikel, een bedrag van 30 per kind en per jaar bil lijk wordt geacht; gelet op artikel 13 der Lageronderwijswet 1920; gehoord een voorstel van burgemeester en wethouders; besluit: Aan Cyrille Basile Emmaneel voomoemd voor 1930 (trjdvak 1 Juli tot en met 31 De cember), een steun toe te kennen uit de ge meentekas van dertig gulden 30,zulks ter tegemoetkoming in de kosten, verbonden aan het bezoeken der R. K. Lagere School ia de kom, door twee zijner leerplichtige kinde ren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 8. Goedkeuring rekening Burgerlijk Arm- bestuur 1929. Burgemeester en wethouders stellen voor, de ontvangen rekening van het Burgerlijik Armlbestuur over 1929, bedragende in ont- vangsten 24.427,60, in uitgaven f 23.783,46. goed slot 644.14, goed te keuren. Met algemeene stemmen wordt aldus be sloten. 9. Wijziging gemeentebegrooting, dienst 1930. Burgemeester en wethouders stellen voor, de gemeentebegrooting voor den dienst 1930 te wijzigen als volgt: onder de uitgaven op te nemen een post „toelage aan den oud- gemeenteontvanger D. Tholens 670; de onvoorziene uitgaven te verlagen met 670. De VOORZITTER wenscht een tweetal uit- gaafposten, te bespreken. In de eerste plaats den post voor het laten aanbrengen eener installatie voor centrale verwarming voor het politiebureau. Oorspronkelijk is besloten tot het aanbren gen van centrale verwarming voor het politic- bureau, het arrestantenlokaal en de berg- plaats van de automobiel-motorbrandspuit, Het is bij nadere overweging echter gewenscht voorgekomen om die uit te breiden tot de overige lokaliteiten in het gebouw, n.l. tot de gymnastieklokalen en het kantoor van het Burgerlijk Armbestuur, welke anders nog met kachels zouden moeten worden verwarmd. Het kwam tenslotte beter en economischer voor, het geheele gebouw centraal te verwar- men. De totale kosten worden dan f 2410; aanvankelijk was geraamd 1050, het is dus f 1360 meer. De heer SCHEELE vraagt, of die hoogere uitgaaf uit de gewone middelen kan worden bestreden, waarop de VOORZITTER bevesti- gend antwoordt. De VOORZITTER vesti'gt de aandacht voorts op den post ad 1400 voor het inrich- ten eener wandelplaats. Door burgemeester en wethouders is aan den Minister van Financien de beschikking gevraagd over de aan de Westzijde van de ge meente gelegen vestingwallen, aangezien deze een stukje natuurschoon vormen, waaraan alhier groote behoefte bestaat. Daardoor is voldaan aan een wensch welke door verschil lende leden van den raad in meerdere verga- deringen is kenbaar gemaakt. Als gevolg daarvan hebben burgemeester en wethouders thans voor de gemeente de be schikking gekregen over de kruin van de vestingwallen met zijtakken. Later, na afloop van den tegenwoordigen pachttermijn, zal de gemeente het geheele terrein kunnen pachten en kan dan desverkiezende een deel voor grasgewas onder-verpachten. Het is de bedoeling de kruin van den dijk in te richten als wandelpad en daar ook een aantal banken te zetten, ten gerieve van hen, die daar in de schaduw der boomen een zitje willen genieten. Er is nu voor uitvoering van dit plan ook met de pachters overeengekomen. Het deel dat niet voor wandelplaats bestemd wordt moet ook worden afgerasterd. Voor een en ander achten burgemeester en wethouders. een uitgaaf noodig van f 1400. De heer COLSEN: Als de dijken afgeras terd moeten worden, kan men daar nog niet in het gras zitten! De heer DEKKER vraagt, of dit wandel pad dan loopen zal vanaf de beerbrug tot de oude Sassche poort. De VOORZITTER antwoordt bevestigend. De heer VAN DEN BULCK had toch een ander idee over het baschikbaar krijgen van het terrein. Hij had ook een speelplaats ver- wacht. De VOORZITTER merkt op, dat dit later komen kon, als de gemeente de beschikking over het geheele terrein krijgt. De heer DE BAKKER waarschuwt, het wandelpad niet met macadam te verharden; de kinderen zullen dan onwillekeurig de steen- tjes gebruiken om er mede naar de in de vestinggraoht zwemmende eenden te werpen. De VOORZITTER geeft te kennen, dat hief- over nog niet beslist is. De heer SCHEELE geeft te kennen, zich heelemaal niet met dit voorstel te kunnen ver eenigen; er zijn rondom Ter Neuzen wandel- paden genoeg, zoodat het niet noodig is daar voor nog f 1400 uit te geven. Hij is wel voor de andere zaak, omdat die der gemeente financieel ten goede zal komen. De VOORZITTER hoopt, dat de meerder- heid van den raad er anders over denken zal. De heer DE BAKKER moet er tegen op komen, dat er zoo'n overvloed van wandel plaats zou zijn. Men moet dan maar eens met kinders uitgaan. Als men aan den zee- dijk komt, mogen ze nog niet eens even in het gras zitten om wat uit te rusten, of de politie schijijft ze op. Hrj vindt dat diep treurig. Hij juicht dit voorstel toe, het is dan toch een begin en kan aangevuld worden. De heer VERLINDE zou er naar willen streven om de prikkeldraadversperringen langs de wandelwegen rondom Ter Neuzen weg te krijgen. De heer COLSEN merkt op, dat men een park zou kunnen maken, zooals in Sas van Gent. Het voorstel wordt aangenomen met alge meene stemmen. De heer SCHEELE verzocht er rekening mede te houden, dat hij gekant was tegen den door hem bestreden post. 10. Vaststelling belastingverordeningen, in verband met de nieuwe financieele ver- houding tussehen rijk en gemeenten. a. Verordening betreffende de classificatie van de gemeente Ter Neuzen voor de heffing der personeele belasting; b. Verordening betreffende de classificatie van de gemeente voor de heffing der ge- meente-f ondsbelasting

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5