Transpireerende ONTSLAG GENOMEN ALS BURGEMEESTER. oksels en voeten EEN OORLOGSSCHIP TOT ZINKEX GEBRACHT. Overeenkomstig het Londensche vlootver- drag moest de Japansche kruiser ,,Akashi" uit de vaart worden genomen. De Japansche admiraliteit beisloot, teneinde verdere onkos- ten te besparen en aangezien de kruiser voor geen andere doeleinden meer geschikt was, het schip tot zinken te brengen. Zaterdagmid- dag nu hebben drie groote bombardements- vliegtuigen gedurende anderhalf uur den krui ser van uit de lucht gebombardeerd, teneinde het schip tot zinken te brengen. De meeste toommen ontploften echter niet, zoodat het bombardement niet het gewenschte resultaat had. Zondagmorgen werd het experiment herhaald en na een langdurig bombardement is men er ten slotte in geslaagd, den kruiser tnt .zinken te brengen. TER NEUZEN, 6 AUGUSTUS 1930. NIJVERIIEIDSONDERWTJS AKTE Nh. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen slaagde voor bovengenoemde akte, de heer P. Lansu te Clinge. C. IJSEBAERT. f De heer C. IJsebaert, aan wie voor enkele maanden op zijn verzoek eervol ontslag werd verleend als burgemeester der gemeente St. Jansteen, heeft niet lang van zijn rust mogen genieten. Hij is gisteren namiddag orverleden. BEHOUDEN BINNENGESLEEPT. Het leege motorsohip Soli deo Gloria, schipper Feenistra van Rotterdam, kreeg het tijdens het stormweer Maandagvoormiddag in de Biezelingsche Dam te kwaad, zoodat de sohipper de noodvlag heesch. De motor- sleepboot Dorus Rijkers is van Hansweert nitgevaren en heeft het schip behouden bin- nengesleept. VOLDOENING VAN VRIJWILLIGE BELASTING. De Minister van Financien maakt bekend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist is ont vangen wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of verinogen (gewetensgeld) bij den ontvanger der directe belastingen te Sas van Gent f 347,20. POLDERBESTUUR. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van het toestuur van het waterschap Stoppeldijk c.a P L. S. de Maat te Stoppeldijk. De heer Jac. Welleman, burgemeester van Krabbendijke, aan wien een maand ziektever lof was verleend, heeft thans tegen 1 Septem ber ontslag gevraagd als burgemeester. GEMEENTERAAD VAN AXEL. In de Dinsdag ghouden vergadering was wegens uitstedigheid afwezig de heer Claes- Onder de ingekomen stukken was een me- dedeeling van den Directeur van het Rijks- drinkwaterleidingbureau, die in antwoord op de brieven van Burg, en Weth. mededeelt, dat er blijkens ingesteld onderzoek voldoende wa ter aanwezig-is, om te voorzien in de behoef- ten der hier bestaande industrie. Dit deed den heer Dieleman opmerken, dat dit oud nieuws was, hij had echter gaarne vemomen hoeveel de groot-industrie denkt te gebruiken, hoeveel ze daarvoor wenscht te betalen en voor welk aandeelen-kapitaal zij eventueel in een te stichten waterleiding wenscht deel te nemen. De Voorzitter gaf te kennen, dat Burg, en Weth. die vragen van den heer Dieleman heb- ben doorgezonden en verwacht daarop nader bericht, mogelijk wel in de volgende vergade- ^Burg. en Weth. deelden mede naar aanlei ding van het bekende schrijven der raads- ieden met den eigenaar van het terrein aan 't Plaatje, dat gebruikt wordt voor k eed- gelegenheid bij het zwemmen in de kleine kreek te hebben geconfereerd en dat met hem een regeling is getroffen, voor het afzonderlijk toelaten van vrouwen en meisjes en mannen en jongens. Verder kunnen Burg, en Weth. voorshands niet gaan. De kosten van mrich- tinp en onderhoud van kleedkamertjes zou- den groote uitgaven vorderen, terwijl ook rekening moet worden gehouden met de om- sta.ndigheid, dat het water zelf door den pol der Beoosten en Bewestenblij is verpacht als vischwater. Na het opmaken van hun prea- advies was ingekomen een schrijven van het bestuur van den polder, waarin dit er naar aanleiding van de besprekingen in de vorige vergadering aan meende te moeten hennne- ren. dat het water aan den polder in el&eu- dom behoort. Door de raadsleden was dit naar zijn meening uit het oog verloren. De Voorzitter meent, dat dit uit de notulen met bliikt- er is door raadsleden wel degelijk op liet eigendomsrecht van den polder gewezen. De heer Dieleman merkte op, dat het feit bestaat dat daar gezwommen wordt, en dat er een regeling noodig bleek, onafhankelijk van het eigendomsrecht van het water. Dat deed in dit opzicht niets ter zake. .Burg, en Weth. deelen voorts mede een on derzoek te hebben gedaan naar de mogeUjk- heid tot verbreeding van het Spuipadje. De kosten daarvan worden inclusief aankoop van geraamd op 3500. In verband daar- nitde stelden zij voor, niet tot uitvoering va dat werk over te gaan. De heer Dieleman be- toogde, dat dit toch in verband met de vele menschen die naar de fabriek gaan werken eD ie Roomsch-Katholieken die te Sluiskil ter kerke gaan, noodig zal worden. De leden van buiten werken loyaal mede aan de ver- betering van de straten in de kom, men moet ook niet zoo karig zijn als het de men schen van den buiten betreft. De Voorzitter S te kennen, dat Burg, en Weth met op het standpunt staan, dat die verbetermg met zal moeten worden aangebracht, maar thans Is dat prematuur. Alle noodige gegevens zij nog niet ontvangen en het zal gewenscht zijn eenis af te wachten hoe de toestand wordt, als de fabriek definitief aan het werk is. Besloten werd dat Nieuwstraat met motor- en andere rijtuigen niet zal mogen worden be- reden uit-de rich ting van het station en de Oosterstraat niet uit de richting Juhana- atraat, terwijl geheel voor dat verkeer wor den afgesloten de Slijkstraat die de Ooster straat met de Koestraat verbindt en de Sdhoolstraat die de Noordstraat met de Ker dreef verbindt, een en ander met het oog op de veiligheid voor het verkeer. Voor zoover bezitters van motor-rijtuigen in een der ge- noemde straten wonen, zal die bepaling met ^Door Burg, en Weth. werd voorgesteld om voor de woningen der vereeniging tot ver- betering der Volkshuisvesting in de Juhana- straat met 1 Sept. a.s. in te trekken het be sluit waarbij op de weekhuur f 1, toeslag wordt verleend en dat terug te brengen tot J 0,50. Het lag in de bedoeling die toeslag in den aanvang van het volgend jaar geheel te laten vervallen. Tegen dat voorstel werden verschillende be- zwaren geopperd. Aan den heer \an de Bilt b.v. ging het voorstel eenerzijds niet ver ge- noeg en anderzijds te ver. Hij acht het niet noodig, dat toeslag gegeven wordt aan men schen die blijkens hun inkomen de voile huur kunnen betalen, terwijl er op deze manier ook menschen zullen getroffen worden voor wie het te bezwarend wordt. Hij wenschte een regeling in verband met het inkomen, vast te stellen door Burg, en Weth. De heer Diele man acht voor die woningen 3,per week genoeg en baschouwt hetgeen gegeven wordt niet als toeslag. Hij acht dit den prijs. De heer 't Gilde wenschte een regeling dat ge- zinnen tot 1050 inkomen per week f 3, zullen betalen, tot f 1400 f 3,50 en daarboven f 4,Dat groote verschil van meening deed Burg, en Weth. hun voorstel terugnemen, om de zaak nog eens te overwegen. Het verzoek der Afd. Ter Neuzen der Ver eeniging van Koffiehuishouders om den grond- slag biljards bij de Personeele Belasting te laten vervallen werd afgewezen. Vastgesteld werden verschillende belasting- verordeningen in verband met de nieuwe fi- nancieele regeling tusschen rijk en gemeenten. De heeren Koster en 't Gilde wenschten uit- stel van behandeling, om deze belangrijke onderwerpen nog nader te bestudeeren. De Voorzitter weer er op, dat de heeren de ont- werpen 14 dagen te voren hebben ontvangen en dat zij vddr 1 September moeten worden vastgesteld. De heer J. de Feijter wees op het bezwarende, dat de grondlasten op onbebouwd ook weer verhoogd worden. De Voorzitter gaf te kennen, dat dit noodzakelijk was om te komen tot het heffen van de 80 noodzakelijke opcenten op de Fondsbelasting. Burg, en Weth. hebben, overeenkomstig hun van wege het bestuur der Vereeniging van Nederl. gemeenten gegeven adviezen ge- tracht de verschillende belastingen zooveel mogelijk te houden overeenkomstig de huidi ge regelingen. Na een jaar zal men kunnen zien of wijziging noodig is. De Voorzitter be- vestigde op de vraag van den heer Essel- brugge, dat het inderdaad juiist is, dat de uitkeering uit de Fondsbelasting voor Axel slechts 5.02 per inwoner bedraagt, terwijl men in Ter Neuzen 8krijgt (er kon aan worden toegevoegd: in Amsterdam zelfs 24). De heer Esselbrugge wees er op, dat in het publiek het praatje al werd uitgestrooid dat dit kwam omdat Burg, en Weth. er niet vlug genoeg bij geweest waren. De Voorzitter gaf te kennen dat dit natuurlijk als een sprookje moet worden beschouwd. De uit te keeren som wordt vastgesteld o.m. op grond van cijfers betreffende armenzorg en politie uit de gemeenterekeningen over de laatste 3 jaren. De heer Kruijisse merkt naar aanleiding daarvan op, dat nu uitkomt, dat de gemeen ten die het zuinigst geweest zijn, het minste krijgen. De belastingvoorstellen werden tenslotte met algemeene stemmen vastgesteld. Daarbij wordt: de aanslag der Personeele Belasting gesteld op het bedrag der hoofd- som plus 40 opcenten (zooals thans voor de gemeente geheven worden). Burg, en Weth. doen geen voorstel omtrent rangschikking in de Fondsbelasting, zoodat de gemeente alsdan gerangschikt wordt in de le klasse. Om het budget sluitend te maken is het echter noodig op de Fondsbelasting (naar ra ining 47.000) 70 opcenten te heffen, hetgeen overeenkomt met een factor 1,2 der tegen- woordige gemeentelijke inkomstenbelasting. Teneinde die 70 opcenten te kunnen heffen was het echter noodig het aantal opcenten op de grondbelasting der gebouwde eigendommen te verhoogen van 60 op 80 en die op de on- gebouwde eigendommen van 15 op 20. Deze wijziging heeft een verhooging met 1200 voor de gebouwde en 567 van de ongebouw- de eigendommen tengevolge. Burg, en Weth. gaven in hun toelichting nog te kennen, dat volgens het voorloopige ontwerp der gemeentebegrooting 1931 indien de inkomstenbelasting volgens het geldende tarief zou moeten worden vastgesteld, de be- lastingfactor zeker op 1,5 zou moeten wor den gesteld. Resumeerende zal ieder belastingplichtige in deze gemeente volgens de nieuwe belastin gen, naar Burg, en Weth. meedeelen, voor de gemeente in totaal minder moeten betalen, terwijl het totaal begrootingscijfer voor 1931 eerder stijgende dan in dalende lijn zal zijn. ('t Blijkt echter ook weer hier, dat het eind- resultaat voor de belastingplichtigen in de gemeenten met gemiddelde heffingen weinig uiteen zal loopen met den bestaanden toe- stand. Wel vervallen b.v. ook in deze ge meente voor de Personeele belasting de 50 op centen voor de provincie en de 10 of 20 opcen ten voor het Leeningsfonds, doch daartegen- over staat dat de Provincie om haar inkom- sten binnen te krijgen 15 extra opcenten zal heffen op de Inkomstenbelasting en 15 opcen ten op de Vermogensbelasting). Een verzoek der stichting ,,Moederheil" te Ginneken om financieelen steun werd afge wezen. Besloten werd aan Burg, en Weth. een cre- diet te verleenen ad 400 voor het beschik- baar stellen van trottoirbanden voor het ma ken van een trottoir langs de rechtsche zijde van den Provincialen weg langs den Nieuwen- dijk. Omtrent de beschikbaarstelling van gelden voor versiering en verlichting van Marktplein en Stadhuis ter gelegenheid van het Kon. be- zoek op 16 Augustus a.s. en ter gelegenheid der viering van den 50sten jaardag van H.M. de Koningin op 3 September bleken de mee- ningen ook zeer verdeeld. Op de begrooting voor 1930 was bereids 500 uitgetrokken >or onthaal der schoolkinderen. Burg, en Weth. achten blijkerus mededeeling van den Voorzitter dat bedrag eenigszins bekrompen en stelden daarom voor, voor dat doel en voor de versiering en verlichting het crediet met f 500 te verhoogen. Verschillende leden had- den daartegen bezwaren. Het motief der ma laise werd ook hier aangevoerd, tegen deze door die leden te hoog geachte uitgaaf. Toch bleek het verschil niet z66 groot, aangezien meerdere leden te kennen gaven, dat Burg, m Weth. er niet hard om zouden gevallen worden, als ze het crediet voor onthaal der schoolkinderen eens zouden overschrijden en de heer Koster 300 wilde beschikbaar stel len voor versiering, voor een waardige ont- vangst van de Koninklijke familie. De heer J. de Feijter was van een ander gevoelen en meende dat het tekort voor het onthaal der schoolkinderen zou moeten worden betaald uit de bedragen door de Feestcommissie in- gezameld, aangezien meerderen hadden ge geven in de meening dat de schoolkinderen daarvan zouden onthaald worden. De commis- sie acht blijkens haar ingezonden adres, waarin aan het gemeentebestuur verzocht wordt voor verlichting en versiering van stad huis en marktplein te willen zorgen, de op- gehaalde 625 al niet zoo erg ruim om haar programma uit te vceren. Uit de discussie was de conclusie te trek ken, dat het niet zoozeer meer ging over de dubbeltjes dan wel over de strekking, daar bijna alle leden zich uitspraken voor een waardige ontvangst van de Koningin (de heer Van de Bilt acht de huis aan huiis uitgesto- ken vlag al de mooiste versiering), doch er bestond bij een deel der leden blijkbaar be- zwaar om van gemeentewege gelden uit te geven die ten bate der feestviering van den jaardag van H.M. zouden komen. Naar hun oordeel moet in dezen gedrukten tijd zooveel mogelijk bezuinigd worden en moeten zij, die feesten willen, dat zelf betalen. Als van de verste strekking bracht de voor zitter ten slotte het voorstel van Burg, en Weth. in stemming, waarbij de heeren Kruijsse, Wolfert, Esselbrugge, 't Gilde en Oggel zich vddr en de heeren Van de Bilt, J. de Feijter, Koster, Dieleman en P. de Feijter zich tegen uitspraken, zoodat de stemmen istaakten. Naar het oordeel van den heer t Gilde zat de beslissende stem vddr te Knocke, hetgeen den heer Van de Bilt de op- merking ontlokte dat die er dan maar moest zijn. Ondertusschen kregen we toch den in- druk dat de belangstellenden gerust kunnen zijn, en de Voorzitter met zijn wethouders wel zullen zorgen, dat althans de ontvangst der Vorstelijke familie niet onder dezen spaak in 't w.iel zal te lijden hebben. Vastgesteld werd een staat van oninbare posten en werden reclames tegen schoolgeld- aanslagen toegewezen, in verband met ver- laagde belastingaansla^Jp Aangeboden werden rekeningen over 1929, o.m. die der gasfabriek in ontvangst beloo- pende f 98.480,63%, in uitgaven 98.371,45, winst 109,18%. De kapitaaldienst wijst aan inkomsten een bedrag van f 17.619,80, aan uitgaven 31.765,97y2, alzoo een nadeelig saldo van 14.146,17y2. De rekening van -het Vleeschkeuringsbe- drijf wijst in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van 5426,59, die van het Burgerlijk Arm- bestuur ontvangsten 9984,13%, in uitgaven 6543,96, batig saldo 3440,17%. Afgewezen werd een verzoek van A. Ple Feber en D. van den Berge om hunne vacan- tie als gemeenteambtenaar van 14 dagen te verlengen tot 21 per jaar, evenals van de ambtenaren ter secretarie. De heer Dieleman achtte hier een onrecht- vaardige ongelijkheid, waartegen de Voorzit ter en de heer Oggel aanvoerden, dat de va- canties bij instructie zijn geregeld, dat adres santen zijn opgeroepen op een instructie waarin 14 dagen vacantie werden toegezegd en dat zij hun functie daarop hebben aan- vaard. Daarentegen zijn de ambtenaren ter secretarie benoemd op een instructie, waarin 21 dagen vacantie worden toegezegd. Onbillijk zou het zijn hiervan dagen af te nemen. Al- leen btj aanstelling van nieuw personeel zou kunnen worden overwogen wijziging der in structie, daar over het algemeen 14 vacantie- dagen per jaar voldoende worden geacht. Naar aanleiding van een verzoek van den gemeente-ontvanger om zijn zekerheidstelling te verminderen van f 13.000 tot 6000, werd aangenomen een voorstel van Burg, en Weth om die te bepalen op 7000, het bedrag dat de ontvanger met inbegrip van het geld op de giro in kas mag hebben. De heeren Diele man en 't Gilde wenschten volledige inwilli ging yan het verzoek. De Voorzitter deelde mede, dat dezer dagen te wachten is het feit, dat de gemeente het aantal inwoners van 6000 bereikt en vroeg of de raad in navolging van andere gemeenten daaraan ietis wenschte te verbinden voor de eerste jonggeborene die tot het bereiken van dat aantal of verdere vermeerdering aanlei ding zal geven. Overeenkomstig een voorstel van den heer 't Gilde werd besloten ten be hoeve van de jonggeborene een spaarbank- boekje ad 25 beschikbaar te stellen. Op verzoek van den heer Koster zal aan de A.N.W.B. gevraagd worden plaatsing van een wegwijzer bij de derde Verkorting, die daar dringend noodig is. Een aldaar wonende wordt meermalen des nachts uit bed gehaald door personen die naar den weg komen infor- meeren. Hij acht ook verbetering van waterafvoer van den Stationsweg naar de Nieuwstraat noodig, waar de Voorzitter naar zal infor- meeren. De heer Van de Bilt klaagde, dat de door- vaartopening door de nieuwe brug over het zijkanaal niet wat ruimer is. Zij is nu 8 M. dat had 10 M. behooren te zijn. Waarom is daarvoor niet gezorgd? De Voorzitter gaf te kennen, dat dit buiten het gemeentebestuur staat en geheel tot de competentie van den Rijkswaterstaat behoort. Toch hebben Burg, en Weth. er nog over geschreven, maar toen was alles al in kannen en kruiken voor elkaar. De heer 't Gilde informeerde naar den stand der zaken met betrekking tot den bouw der nieuwe R.K. school. De Voorzitter deelde mede, dat Burg, en Weth. met het schoolbe- stuur hebben geconfereerd, dat nog geen vol ledige overeenstemming is verkregen, doch zij verwachten dat dit geen bezwaren zal op- leveren. Zij zijn thans in afwachting van ant woord. De zaak heeft een normaal verloop. De heer 't Gilde wees nog op een minder hygienischen toestand in een uitwaterings- sloot bij de schuur van den heer IJsebaert en vroeg of daar niet kon gerioleerd worden. De Voorzitter antwoordde dat al eerus ge- tracht is dat te doen, doch dat de eigenares er bezwaar tegen had. Uit de mededeeling blijkt dat de rioleering der gemeente daarin uitloopt en dat het ook een uitwatering is voor den Noordpolder en den polder Beoostenblij Benoorden. Naar aanleiding eener opmerking van den heer Dieleman deelt de Voorzitter mede, reeds maatregelen te hebben besproken om het ter rein in de Oude W(jk, waar oude straatkeien hebben gelegen en nu brandnetels zijn ge- groeid op te knappep. Aan den heer J. de Feijter wordt door den Voorzitter naar aanleiding zijner opmerking toegezegd, dat de zijkanten yan den Zaam slagschen weg voor zoover dit noodig blijkt zal gemaakt worden. Na het afwerken van het welvoorziene menu werd de vergadering door den Voorzitter op de gebruikelijke wijze gesloten. Door wijlen den heer L. Kolitjn werd 2500 gelegateerd aan de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier. Een flinke som is bovendien geschonken aan de diaconie der Ned. Herv. Kerk. Vermoedelijk zal voor dit bedrag worden gesticht een rusthuis voor ouden van dagen, wat feitelijk wel de be doeling was van den erflater. AXEL. Aan den oproep van den Burgemeester, om Maandagavond te vergaderen teneinde de ont vangst van de Koninklijke Familie te regelen, had een 14-tal afgevaardigden van verschil lende vereenigingen gehoor gegeven. Nadat de vergadering was ingelicht omtrent de komst, ging men over tot de besprekingen. De aankomst te Axel zal half tien zijn. Aangezien reedis eenigen tijd voor het bekend worden van dit hoog bezoek, een feestcom missie was gevormd ter viering van den 50sten jaardag van H.M., was van feestvieren afgezien. Niettemin zal de markt worden versierd, waartoe Burg, en Weth. een crediet zullen aanvragen van den raad. (In de zitting van Dinsdag staakten hierover de stemmen.) De beide muziek- en zangvereenigingen zullen voor het muzikale gedeelte zorgen. dit door onderling overleg, terwijl de schoolkinderen op de Markt zullen worden opgesteld. Wij twijfelen er niet aan of Axel zal niet achterblijven, de Kon. Fam., een waardige ont vangst te bereiden. SAS VAN GENT. De Oranjefeesten. Hommeles tusschen Feestcommissie en Gemeenteraad. De ,,Zeeuwsche Koerier" meldt daaromtrent het volgende: Zaterdag vergaderde de feestcommissie we- derom ten stadhuize. Bij afwezigheid van den voorzitter, den heer A. de Bel, had de heer P. van Hecke, ondervoorzitter, de leiding. Door den secretaris werd mededeeling ge daan dat van 4 cafehouders aanvragen waren binnengekomen om gelegenheid te geven tot dansen. Deze aanvragen waren aan den bur gemeester doorgezonden, terwijl den vragers hiervan mededeeling was gedaan. Van de verder ingekomen stukken vermel- den we: a. een schrijven van het gemeente bestuur, dat door den Raad een bedrag van f 200 ter beschikking van de feestcommissie was gesteld: b. bericht van de Compagnie Neerlandaise de l'Azote, dat aan de bij haar werkzame leden van het harmoniegezelschap De Vereenigde Vrienden op 16 Augustus vrijaf zou worden gegeven om de feestelijkheden te helpen opluisteren (applaus); c. een offerte van een vuurwerkfabrikant uit Leiden, die voor 300 een vuurwerk kon leveren (alle kosten inbegrepen)d. een schrijven van een vuurwerkmaker uit Belgie, die voor een vuur werk minstens frs. 5000 vroeg (alle bijkomen de kosten voor rekening der Commissie). Naar aanleiding van deze laatste offerte werd gewezen op de weinig steekhoudende op merking van den heer Stouthamer in de jong- ste Raadiszitting als zou momenteel met hoogstens fns. 2000 voor 'n vuurwerk kunnen worden volstaan. Opgemerkt werd, dat de be- wuste leverancier dezelfde is, die het laatste vuurwerk te Sas voor frs. 1500 leverde, waar- naar door den heer Stouthamer verwezen was. Alsnu volgde een uitvoerige bespreking van de situatie, door de beslissing van den Raad inzake de subsidie voor de feeisten, jjeschapen. Het denkbeeld werd opgeworpen, of het niet gewenscht zou zijn, het gecollecteerde be drag ter beschikking te stellen van de heeren Raadsleden, die zoo overtuigd bleken, dat voor het arrangeeren van een feest met 850 kan worden volstaan. De vraag wacd gesteld, hoe het mogelijk bahandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) besluit terug te komen, geeft men blijk van weinig ernst bij het bepalen van zijn stand punt. Nog werd opgemerkt, dat uit de gevallen beslissing veilig mag worden afgeleid, dat er een addertje onder het gras schuilt. Vemchillende personen hebben minder of in het geheel niet bijgedragen, wijl algemeen de overtuiging heerschte, dat de Raad toch royaal zou bijdragen en het tekort zou dek- ken. Er wordt in onzen gemeenteraad in groote mate aan struisvogelpolitiek gedaan; men heeft zich door dit besluit leelijk in de kaart laten kijken. Toen men bemerkte, dat de ge- voteerde 300 bij een deel van het publiek niet in goede aarde viel, heeft men op deze wijze de fout pogen goed te maken en zich pogen schoon te wasschen. Nadat de Comiteleden op deze wijze hun hart hadden gelucht, werd met algemeene stemmen een voorstel aangenomen om de aan geboden 200 te weigeren, daar op een van zoo weinig sympathie getuigende bijdrage geen prijs wordt gesteld. Liever zou men trachten met de spontaan gegeven gelden een zoodanig feest te organiiseeren, dat de Sassche bevolking in haar verwachtingen niet zou worden teleurgesteld. Door de Comitd- leden werd spontaan besloten, een eventueel tekort uit eigen rniddelen te dekken. Dan zette men zich aan de radicale her- ziening der begrooting, welke door de hou- ding van den Raad was noodig geworden. Na veel wikken en wegen kwam men tot het be sluit, alle versieringen dus ook de beide eerebogen en de lampion-ve-rlichting enz. aan de Westkad-e te laten vervallen en op vele punten beduidend te besnoeien. Ook de licht- stoet zal vervallen terwijl het vuurwerk ge- handhaafd blijft. Aan den Raad zal worden medegedeeld, dat voor kanongebulder en klokkengelui bij aan komst van H.M. niet kan worden gezorgd. Het programma zal er thans als volgt uit- zien: 's Morgenis 11 uur defilb der kinderen etc. v66r H.M. aan de Westkade; 25 uur kinderspelen; 67 uur zang door de Christ. Zangvereeniging; 810 uur concert Vereenig de Vrienden; daama vuurwerk. [Besloten werd ten slptte nog, een officieel schrijven te richten totden Raad, waarbij de weigering der subsidie wordt bericht en de gevoelens der Commissie worden weerge- geven. De punten, die dat schrijven zou moe ten bevatten, werden ter vergadering vast- g-esteld. Ten half 11 sloot de wnd. voorzitter de bij- eenkomst. Het -schrijven der Feestcommissie aan den Raad luidt aldus: Edelachtbare Heeren. In het bezit van Uw schrijven yan 1 Augus tus 1930, wenscht onze Commissie door dezen uiting te geven aan de diepe teleurstelling en ernstige ontstemming, welke de kennis- geving, dat door Uwen Raad slechts een sub sidie van f 200 is toegestaan voor huldiging van Hare Majeisteit en viering van een Oranjefeest, bij haar hebben opgewekt. Nadrukkelijk wenscht onze commissie te constateeren, dat haar aanvraag om subsidie was, dat serieuze menschen eerst aan een slechts tot Uwen Raad werd gericht naar - voorstel van 300 hun goedkeuring hechten j leiding van ondubbelzinmge uitlatmgen van en in de volgende zitting, 14 dagen nadien, Burgemeester en Wethouders, waaruit met stelligheid mocht worden afgeleid, dat een eventueel tekort aan gecollecteerde gelden uit de gemeentekas zou worden aangevuld. Onze commissie heeft het als een grievend gebrek aan vertrouwen aangevoeld, dat de Raad ons verzoek praktiisch niet in behan deling heeft genomen, waar, door de leden Verschaffel, de Mul, Stouthamer en IJsebaert, reeds bij voorbaat bleek te zijn overeenge- komen, niet hooger te zullen gaan dan 200 en dan nog dit bedrag te vinden door te be snoeien door de in de vorige zitting voor ver siering van het stadhuis gevoteerde som van 300, iets wat nimmer in de bedoeling van onze commissie heeft gelegen. Met nadruk wenscht onze commissie voorts te conistateeren, dat de houding van Uwen Raad in dezen w61 scherp afsteekt bij die der Sassche bevolking, die door spontane, ruime bijdragen getoond heeft het op prijs te stel len, dat een waarlijk indrukwekkend Oranje feest zou worden gevierd. Waar onze commissie het toestaan van een io karig bedrag, als door Uwen Raad uit getrokken, niet kan opvatten als een blijk van sympathie voor het te vieren Oranjefeest, heeft zij gemeend, Uwe bijdrage te moeten afwijzen en te moeten volstaan met het be drag, dat door de bevolking spontaan is bij- eengebracht. Moge het zijn, dat zoodoende ons oorspron- kelijk schitterend program, noodgedwongen, danig moest worden ingekrompen, zoo zullen wij toch alles in het werk stellen om met de gecollecteerde bijdragen zoodanige feeste lijkheden te organiseeren, dat de inwoners van Sas van Gent, in hunne verwachtingen met zullen worden teleurgesteld. Liever dan op deze wijze een subsidie uit de Gemeentekas te aanvaarden, besloot onze commissie met eenparigheid van stemmen, een eventueel tekort uit de persoonlijke rnid delen der commissieleden te dekken. Hoogachtend, In opdracht van de Algemeene Vergadering HOEK. De heer M. Nieuwenhuize, onderwijzer aan de O. L. school alhier, is benoemd tot hoofd der openbare school te Oud-Sabbinigen, ge meente Wolfaarbsdijk. Voor de betrekking van onderwijzer aan de bijzondere school op de Knol hebben zich 31 sollicitanten aangemeld. In de Maandagavond alhier gehouden vergadering is eene commissie gevormd ter voorbereiding eener feestelijke ontvangst van H. M. de Koningin op 16 Augustus a.s. Gisteravond had alhier een motor- ongeval plaats, dat betrekkelijk goed is afge- loopen. Een motorrijder uit Ter Neuzen met zijn vrouw in een zijspan gezeten, had het ongeluk ondersteboven van den Molendijk te vallen, nabij de tweede kreek. Aangezien niet hard werd gereden liep het daarmede af, dat de vrouw zich emstig bezeerde aan een der schouders terwijl motor en zijspan niet noe- menswaard werden beschadigd. Na door omstanders te hulp te zijn ge- komen konden beiden huiswaarts rijden. de subsidie tot 100 terugbrengen. Zonderling werd het genoemd, dat de Raadsleden aanvankelijk den indruk wekten, alsof ze tegenover een Oranjefeest sympathiek stonden en toen de bevolking zich spontaan ten gunste van zulk een feest had udtgespro- ken, onvoldoende medewerkten. Geconstateerd werd, dat de Raad zich aan den wensch der bevolking blijkbaar weinig laat gelegen liggen. Nog werd gewezen op de weinig steekhou dende argumehten, die door sommige heeren Raadsleden naar voren werden gebracht. De heer De Leux meende een opbrengst van f 1400 bij een vorig Oranjefeest als be- wijs te mogen aanvoeren van de vermindering van de sympathie der bevolking voor de Oranjefeesten daar thans slechts /650 is gecollecteerd. De combinatie Verschaffel, de Mul, Stouthamer en IJsebaert vond blijkbaar thans 850 voldoende, terwijl destijds dan toch f 1400 voor een niet overdadige feest viering noodig was. De heer Stouthamer, zoo werd opgemerkt, durft klakkeloos beweren, dat met frs. 2000 voor een vuurwerk volstaan kan worden, een bewpring die kant noch wal raakt, waar de zelfde leverancier, die destijds voor frs. 1500 leverde thans minstens fns. 5000 vraagt. De laatste opmerking lokte een voorstel uit, aan den heer Stouthamer de levering van het vuurwerk voor frs. 2000 op te dragen. In de eerste vergadering is door B. en W. duidelijk te verstaan gegeven, dat het even tueel ontbrekend bedrag uit de gemeentekas zou worden bijgepast. Op die basis heeft de Commissie haar taak aanvaard en nu zij, hierop vertrouwend, aan het gemeentebestuur te kennen geeft voor haar allerminst te royaal opgezet plan f 500 subsidie noodig te hebben wordt zij met 200 afgescheept. De Commissie meende hierin een grievend ge brek aan vertrouwen te moeten zien. Haar aanvraag is zelfs practisch niet in behandeling genomen, daar de heeren Verschaffel c.s. bij voorbaat schenen te hebben besloten niet meer dan f 200 uit te trekken en dan nog door besnoeiing van de som, welke beschikbaar was gesteld voor versiering van het stadhuis, iets wat nooit in de bedoeling der Commissie heeft gelegen. B. en W. hebben verklaard, dat door de gemeente gesteund zou worden in evenredigheid tot de animo, die bij de bevol king voor het feest zou blijken te bestaan en nu die animo groot blijkt te zijn, krabbelt de Raad terug. Een dergelijke houding zal zeker in de toe- komst niet animeeren om in een Commissie als deze zitting te nemen. Het eerst toestaan van f 300 voor versiering van het stadhuis en het dan weer terugbren gen van het bedrag op 100 (wat aan vrees voor de publieke opinie werd toegeschreven) wekt sterk den schijn, of bij sommige raads leden niet zoozeer het gemeentebelang dan wel het eigenbelang beslissend is voor het uitbrengen van hun stem. Gesproken werd van ,,kruidenierspolitiek en ,,kroegpolitiek". De betrokken raadsleden waaronder nog wel een geridderde, hebben door deze handel- wijze regelrecht in ue kaart gespeeld yan den socialist de Leux. Hun bonding was niet pro- doch anti-Oranje, zoo werd opgemerkt. Door eerst f 300 toe te staan voor stadhuis- versiering en veertien dagen later weer op dat STOPPELDIJK. Voor het op 25 Juli j.l. te Breda gehouden examen voor kantoorstenograaf, systeem Pont (130 lettergrepen per minuut), slaagden de dames: La. Colsen te Terhole en Ma. Koo- man te Sluiskil en de heeren J. de Kort en F. Ivens te Hulst en A. van Mol te Honte- nisse,alien leerlingen van den heer W. van Son te Stoppeldijk, leeraar R. K. Handelsdag- sohool te Hulst. ZUIDDORPE. 16 Augustus a.s. de groote dag waarop ook Zuiddorne voor 't eerst met een KoninMijk bezoek zal vereerd worden, mag ook hier met stilzwijgend voorbij gaan. Het feest, dat na afloop van het hooge be zoek zal worden gevierd zal dan ook geen feestje zijn, dat behoeft onder te doen voor %.dey™2Sv.m£p"«°»ll.n er evenaM in de andere gemeenten in den namiddag gehouden worden als zakkenloopen, behendig- heidsrijden op rijwielen, hardloopen met hm- dernissen, mastklimmen enz., enz. 's Avonds na 8 uur gebeurt er lets heel bij-zonders, wat wel nergens in de overige

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2