TER NEUZENSCHE COURANT SPECIALE UITGAVEN Voor Heeren. voor de Winkelweek. 1SMEHGDE BE&ICHTEI. goed zijn slag kunnen slaan. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. TER NEUZENSCHE COURANT, Heeren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaame gebruik van Purolpoeder, dat verzachtend en gezond voor j de huid is. Prij.s 45 ct. per doos en evenals i !Purol verkrijgibaar bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) touwkes hongen er aan en mee schoone letter- kes, z6o schoon gekruld da-g-et bekaanst nie lazen kon, sting er op geschilderd: Soevenier van Scheveningen". Trui hong 't aan d'ren wijsvinger, hiew't 'n bietje veuruit en mee d'r hoofd sehuins gehouwen zee ze, mee 'nen geeuw of 't sturmde onder d'n Pier: „da's .schoon, Dre, duur?" ,,En kekt ier 's", zee ik mee ingehouwen verwachtings, „wa zegde daarvan, ee?" Amico, da was m'n porfret. Kad 'n potte- gTafieke laten maken laangst de zee, terwijl ik op 'nen ezel zat. En veur alle zekerheid ba'k er maar 'n lijstje omhenen gekocht. Trui keek me eerst aan of ze zeggen wouw„motte mijn emmen?" maar toen kneep ze d'r oogen 'n bietje dicht, bekeek 't sjekuur, knikte toen gewichtig mee d'ren kop en zee: „m'n komplement horre, guillie staat d'r best op!" Toen h'ekaffijn ze riep „aauw!" veur *t onderste deel van d'ren rug, dan witte *t wel. Nouw, amico, kad 'r oew vleejen week al't •een en aander over geschreven, 't is mee "t weer nie meegeloopen, man. 't Hee alle dagen gerengeld. Of alle dagen gerengeld, neee, da-d-ok al weer nie. O'r waren oogenblikken da-d-et nie rengelde. Dan klatste-n-et mee kuipen vol van boven! En 't was zoo schoon begonmen ee! Maar toen't op z'n sohoonst was, toen duurde't nie laank meer. Want toen da's nouw 'n dag of virtien geiejen, ja toen was 't 'n wander van schoon- beid. 't Had toen heel d'n dag kollesaal werm gewiest. De zon was achter ons bosschen gezonken in 'n bloedrooie gloeiing, dat de bosschen in lichte laaie stingen. De bussels lieht die omhoog spoten, d'n hemel binnen, die brakken deur de wolkenbrokken of er gouwen klonters aan de lochten hongen. En werm! W£rm da-d-et was! 't Was er stil van in de natuur. 't Was of de menschen en de dieren en de veugeltjes platgeslagen van d'hitte waren. iGe heurde ze nie. 't Klokske van d'n kerk- toren sloeg deur die stilte henen, da ge de klokkeklaanken heel ver weg vuulde drijven teugen de deurgloeide bosschen aan. Fin toen de zon dieper en dieper zihken gong, toen wier 't bosch lijk 'n groote kathe- draal mee duzenden gouwen piele^ren. De raanke mastenboomen, roestbruin van kleur, wieren overgoten nouw, mee 't goud van de zimkende zon en ver weg kon ik ze tusschen de boomen in zien hangen in 't waas van gloeiend licht, dat er tranen in m'n oogen apron gen. Heel 't durpke wier van bronzen pracht en praal. De kleinste huskes wieren tempeltjes mee roodkoperen daken. 't Was of er hemelpoorten opengeschoven stingen, waaruit as van 'n bron 't heilig licht in Ulvenhout stroomde, da verwaasde in 't be- vend goud, da-d-ieveraans te trillen hong. Amico, wa was 't onvergetelijk schoon! En toen ineens, weg! Alles weg. Deur de stilte kwam 't gerucht gerooschen van opgestoken wind, die deur de blaren dreef. Al 't goud vensmolt van d'eerde en uit de lochten. De veugels kwammen veur d'n dag. Soheer- den lawijend deur de locht asof ze aangstig wieren. De boomenkruinen rooschen haarder en haarder en ier-en-daar kaantelde 'n blad naar d'eerde toe, afgerukt as 't was deur d'n bollen wind die rondspokte over de daken en in de dichte blaren. Kilte kwam de wereld over. En heel wijd weg, daar rommelde de lochten mee'nen zwa- ren dreun die in 't bosch verstierf. Geweldiger dreunden de donders deur de dustere lochten. Fel kronkelden de flitsen licht witgloeiend naar de eerde. En eindelijk daar vielen d'eerste droppen, •as duiv'eiers zoo groot, mee rauschend ge- kledder op blad en op tak en teugen de wegels. En as 'nen reuizenveugel, die z'n vlerken neerlegt op 't moeie lijf, zoo zeeg de wind op d'eerde neer. Dikker drupten de droppen van d'n hemel. Tikkend gerausch vervulde de stilte; tikkend op 't overdadig gruun en blad, da nouw te zuipen en te koelen sting na dagenlaangen zonnegloed. Scherper snejen de blaauwe krin- kels deur d'n hemel; 't licht was van de loch ten nie meer af. Schrikkelijker donderde en knalde-n-et boven de bosschen, dat de 6erde te schudden en te beven lag. Wittekes en stillekes gong Trui zitten zuchten. De katten kropen onder de kast; 't was of de Schepping na die leste pracht nouw starven gong. Rengel viel in pepkes naar benejen. Hoog kledderde en spetterde d'n modder op. En toen ineens, toen dreunde den donder heel diep in de verte. De natuur gong tot rust komen. Of ze slaag gekregen had, zoo drup ten tranen van blaaikes en van takskes af. Meer lawijd, meer levensteekens kwammen op d'n weg. 'Nen haan durfde weer te kraaien. Blek rommelde mee z'nen ketting in 't hondenhok. De koeien loeiden en bleek kwammen de dur- peneers om de deuren kijken mee twee vraag- teekens in d'r wije, aanstigglazig' oogen, of 't er soms nikske nie gebeurd was! Amico, 't was geweldig. Wa-d-is d'n mensch in die groote Schepping toch eigenlijk maar 'n pluiske! Maar toen was 't ok gedaan, jonk. Toen ben 'k kort daarop naar Scheveningen gegaan en zoodoende da'k thuiskwam as n verdronken kat. Maar ollee, daar nie over gefiaurmereerd. 'Nen mensch wil 'r 's van tusschen en as le weer ttiuis is, dan vuult ie pas z'n eigen weer in z'n illement as 'n vischke in 't water; as 'n veugeltje in de locht. 'k Ben kentent ad'k weer bij m nen schut- ter ben! Kom, ik schei er af, jonk. 't Is weer vol. *t Is wellekes gewiest. Veel groeten van Trui en as altij gin horke minder van oewen toet a voe DRe. ONAANGENAAM EINDE VAN EEN „STERRIT." Als de meeste Rotterdammers nog slapen, zoo 's morgens om half vijf, wordt er op het Noordplein reeds een hevige strijd gestreden. Van ver uit den omtrek zijn de hoogbeladen wagens met groenten daarheen getrokken, maar v66r half vijf mogen zij op het markt- plein geen standplaats innemen. Zij stellen zich dan op in allerlei zijstraatjes en als de klok half vijf aanwijst, geeft een agent het startsein voor een spannenden, sportieven sterrit. Het is dan een haast-je rep-je om de beste plaatsen het eerste te bereiken en een enkele maal ontbrandt er ruzie tusschen de rivalen. Dat is ook nu weer eens geschied. Een man met paar den wagen wilde niet wijken voor een vrachtauto en het gevolg was een botsing, niet tusschen de beide voertuigen, maar tusschen de beide voerlieden en het ge volg hiervan is geweest, dat de een in het ziekenhuis aan den Coolsingel zijn herstel ligt af te wachten en dat de ander is opgesloten. COMMUNISTEN AAN DE iiEMBRUG. Donderdagmorgen hebben naar de N. R. Crt. meldt eenige communisten kans gezien, toegang te krijgen tot de terreinen der airtillerie-inrichtingen aan de Hembrug. Met den stroom van werklieden, die met den trein van 7 uur arriveerde, kwamen de communis ten ongemerkt het hek binnen. Voor den aanvang der werkzaamheden drinken de werklieden eerst in de schaftlokalen thee. Twee der communisten begaven zich naar het schaftlokaal der vuurwerkerij, twee anderen naar het schaftlokaal van de werk- plaats voor draagbare wapenen. Toen deze lokalen geheel gevuld waren met arbeiders sprong een der communisten plotseling op de tafel en wekte de aanwezigen op, deel te nemen aan de communistische een Augustus- demonstraties tegen de werkloosheid en tegen het oorlogsgevaar. Tegelijkertijd verspreidden anderen strooi- biljetten van ongeveer denzelfden inhoud en die onderteekend waren door de communis tische Partij Holland. De zaalbeheerders wisten verder spreken der indringers te be- letten. Al de ongenoode gasten zagen kans, over het hek te on.tsnappen, alvorens men hen had kunnen aanhouden. Bij een familie op den Brediusweg te Bus- sum, vervoegde zich iemand die zeide van het Gem. Electr. Bedrijf te komen, om in ver- Tiand met de verordening van de netspanning de lichtpunten op te nemen. Men liet de man in 't geheele huis aan den arbeid. Na zijn -yertrek werden brillanten ringen ter waarde van 800 en 20 aan geld vermist. Van het Gem Elect. Bedrijf vemam men dat geen beambte opdracht had gekregen naar dat Kuis te gaan. doch in het brjzonder hij, door het besluit van den Raad der gemeente Ter Neuzen in zijne vergadering van den 26 Juni 1930, teleurge- steld zijn doer het aannemen van eene eenigs- zins bete re salarisregeling; dat het salaris van hem in verhouding tot het bedrag der in de laatste jaren uitgevoer- de gemeentewerken en in verband met de meerdere werkzaamheden, zorg en verant- woordelijkheid, nog steeds zeer onvoldoende moeten worden geacht; dat de salarisregeling der technische amb- tenaren van het rijk, van de provincie en van vele gemeenten met een ongeveer gelijk, of zelfs met een kleiner aantal inwoners dan dat in de gemeente Ter Neuzen, belangrijk beter is dan die te Ter Neuzen; dat door de beperkende bepalingen van den gemeenteraad zijn jaarlijksche inkomsten niet hooger kunnen worden dan het bedrag zijner jaarwedde, zooals dat door den Raad is vast- gesteld, waarvan nog wordt af getrokken 3V2 het betoog van den heer Scheele op, dat hij niet heeft gezegd een gunstig rapport te verwachten, doch een rapport omtrent den werkelijken toestand, waaruit blijken zou, of hetgeen in het adres beweerd wordt juist is, opdat de raadsleden erover zouden kunnen oordeelen. De VOORZITTER kan aan de besprekingen toevoegen, dat toen in de vorige vergadering de raad zich in zijn meerderheid uitsprak tegen 'n algemeene jaarweddeverhooging, dit resul tant later door de betrokkenen onderling is be- sproken. De gemeente-bouwmeester heeft toen tegen spreker gezegd, dat hij toch goede verwachtingen had, dat de gemeenteraad met het oog op zijn omstandigheden wel een uit- zondering zou willen maken en er toe zou kunnen besluiten om zijn inkomen te verhoo- gen, omdat hij in zijn laatste dienstjaren is en zijn pensioengrondslag dan wat zou verhoo- gen. Het indienen van dit adres is zijn voile recht en indien de gemeenteraad daaraan van de Vergadering van Donderdag 24 Juli 1930, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge- meeister. Tegenwoordig de leden: J. J. de Jager, D. Scheele, F. Dekker, C. A. Verlinde, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, L. J. van Driel, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. Afwezig de heeren L. J. Geelhoedt en A. de Bruijne. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Notulen. De notulen der vergadering van 22 Mei 1.1. worden met algemeene stemmen vastgesteld, zooals zij aan de leden in druk zijn toege- zonden. Het vaststellen der notulen van de vergade ring van 26 Juni 1.1. wordt aangehouden. 2. Ingekomen stukken. a. Een adres van de stichting ,,Mo#der- heil" te Ginneken waarin te kennen wordt ge- geven le. dat blijkens art. 2 der statuten het doel der vereeniging is a. te zijn een doorgangshuis voor ongehuw- de moeders en dezer kinderen; b. te worden een opleidingisschool voor vroedvrouwen, kraamverpleegsters, enz. 2e. dat bet sub a genoemde met succes wordt gedreven, aangezien in den loop van het jaar 1929 in het huis vertoefden 87 on- gehuwde moeders en momenteel in het ge bouw worden opgevoerd 137 buiten echt ge boren kinderen. 3e. dat wellicht van algemeen belang be- schouwd mag worden, dat onze stichting ook is een kraaminrichting voor gehuwden; 4e. Dat er reeds begonnen is met de op- leiding van kraamverpleegsters en verzorg- sters en binnen afzienbaren tijd, zal aange- vangen worden met de opleiding van vroed vrouwen. 5e. dat beide takken van dienst beslist mogen beschouwd worden als te zijn in het al gemeen belang, bijzonder voor de provincie Noord-Brabant. Redenen waarom zij verzoekt de stichting te willen steunen, door het toekennen van eenig subsidie, waarvan het bedrag aan het inzicht van den Raad wordt overgelaten. Een bij dit adres gevoegde memorie van toelichting luidt als volgt: Het bestuur der stichting „Moederheil" te Ginneken wend zich tot Uwen Raad met ver- zoek om subsidie. Het zij ons vergund met een enkel woord dit verzoek toe te lichten. Bij ervaring is gebleken, dat het vraagstuk van de verloskundige hulp voor onvermogende moeders, zoowel gehuwde als ongehuwde, ons bevestigd heeft in de overtuiging dat de zorg in deze het beste is toevertrouwd aan het particulier initiatief dat hierbij dan ook dient te worden gesteund door de overheid. Alle benoodigde gelden van particuliere zijde binnen te krijgen is onmogelijk. In vele gevallen geeft het vraagstuk van de verloskundige bij-stand voor de arme ge huwde zoowel als ongehuwde moeder, voor vele gemeenten groote moeilijkheden, terwijl ook de lichamelijke zoowel als de geestelijke verzorging voor en na de bevalling dikwijls te wenschen overlaat. Wij mogen dan ook ge- rust zeggen dat het als een zegen mag be schouwd worden dat er inrichtingen zijn, waar de behulpzame hand wordt geboden. Wij herhalen echter dat steun dringend noodig is. Om voor Uw gemeente de subsidieering aannemelijk te maken wordt U de gelegenheid geboden tot opname van moeders gehuwd, als ongehuwd tegen zeer lage tarieven. Per f 25 subsidie worden U beschikbaar ge- steld 15 vrije verpleegdagen. Wordt het getal verpleegdagen overschreden dan zal de sub- sidieerende gemeente in rekening worden ge- bracht 2,per dag voor verpleging in de Vrouwenkliniek en 0,75 per dag voor verple ging in het Doorgangshuis. Wij twijfelen niet of Uwen raad zal na aan- dachtige lezing van deze memorie van toelich ting, onder de gestelde voorwaarden subsidie verleenen. Overeenkomstig het voorstel van burge- meester en wethouders wordt besloten de be- slissing omtrent dit verzoek aan te houden tot de vaststelling der gemeentebegrooting. b. Een adres van J. J. Doorenbos, ge meente-bouwmeester te Ter Neuzen, waarin deze te kennen geeft: dat zeer zeker alle minder goed bezoldig- de ambtenaren en beambten te Ter Neuzen, Zooals reeds in onze redactioneele kolommen gemeld is, zal in de week van 2530 Augustus de Ter Neuzensche Winkelweek „Klimop" worden gehouden en hebben wij besloten om speciale nummers van ons blad uit te geven, te beginnen met Vrijdag 22 Augustus. Niet alleen komen de hierin geplaatste advertentien onder de oogen van onzen uitgebreiden lezerskring, maar wij zullen deze nummers in de stad huis aan huis doen bezorgen. Een advertentie in deze uitgaven is dan ook de beste en goed- koopste reclame voor elken zakenman, daar voor deze speciale nummers de gewone tarieven blijven gehandhaafd en men dus geen extra-onkosten voor reclame behoeft te maken. Om ook onze lezers te doen deelnemen in deze Winkelweek, zullen wij eenige verrassingen in de handelsadvertentien verwerken. Door daaraan prijsvragen te verbinden, voor welker oplossing fraaie geschenken zullen worden uitgeloofd, zal elke advertentie nauw- keurig moeten worden geraadpleegd. Het spreekt vanzelf dat aan deze uitgaven veel arbeid verbonden zal zijn, daar ieder zakenman deze schitterende gelegenheid zal willen benutten om zijn advertentie-reclame in elk huisgezin tot het onderwerp van het gesprek te maken, want men kan er van overtuigd zijn dat er druk naar de oplossingen zal gezocht worden. De uitslag van dezen advertentie-wedstrijd zal in ons blad van Vrijdag 5 September worden bekend gemaakt. Reeds thans kunnen advertentien voor deze nummers worden ingezonden, daar ieder blad een andere prijsvraag zal bevatten. Beleefd verzoeken wij op de advertentie te vermelden wanneer men haar geplaatst wenscht te zien. De uiterste termijn vatj inzending zal steeds zijn den avond voor de verschijning. De Administrate van de Algemeen NieuwS' en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. of 105,premie voor pensioen dat wegens inkoop van diensttijd voor pen sioen jaarlijks nog een bedrag van rond f 50 van zijn salaris en later ook nog van zijn pen sioen wordt af getrokken; dat hij reeds ruim 25 jaren in dienst der ge meente Ter Neuzen werkzaam is, doch met de ingekochte nog geen 40 dienstjaren kan krij gen en dat zijn pensioen daardoor beneden het maximdm bedrag zal blijven; redenen, waarom hij den raad der ge meente Ter Neuzen beleefd verzoekt zijn salaris vanaf 1 Januari 1930, dus gedurende de laatste drie jaren dat hij nog in ge- meentedienst hoopt te zijn, met een billijk bedrag te willen verhoogen. De heer COLSEN, opmerkende, dat burge- meester en wethouders over "dit adres geen voorstel doen, spreekt zijn teleurstelling uit, dat geen advies gegeven wordt. De heer Geelhoedt, de wethouder van publieke wer- ken, is thans jammer genoeg afwezig, maar hij had verwacht, dat deze nu aan den raad met betrekking tot dit adres een rapport zou zijn uitgebracht. De raad heeft weliswaar de vorige vergadering zich uitgasproken tegen verhooging van de jaarwedden der lagere ambtenaren, maar spreker had voor dit spe ciale adres toch inlichtingen verwacht van burgemeester en wethouders, in het bijzonder van den wethouder van publieke werken, die meer van nabij met het werk van den ge meente-bouwmeester op de hoogte is. De raadsleden weten daar niets van en moeten nu een uitispraak doen, zonder op de hoogte te zijn. Ze moeten het nu zelf weer maar uit- zoeken. Hij zou graag vernomen hebben of er inderdaad veel werk geweest is, of de wet houder over het werk van den functionaris tevreden is enz., maar burgemeester en wet houders zwijgen over dit alles. Hij vindt dat jammer. De heer SCHEELE kan zich wel indenken, dat burgemeester en wethouders, nu de ge meenteraad in zijn vorige vergadering zich met bijna algemeene stemmen tegen jaar weddeverhooging uitsprak, geen roeping heb ben gevoeld omtrent dit adres een voorstel te doen. Hij begrijpt ook niet dat de gemeente- bouwmeester, van de beslissing van den raad kennis dragende, nu toch terstond met zoo'n verzoek gekomen is. Ja, er is misschien wat meerdere drukte geweest, spreker zal dat niet ontkennen, maar het is ten slotte toch niets meer dan een staaltje van plicht, dat een ambtenaar der gemeente zich geheel aan zijn taak geeft? Indien de wethouder zou verklaren dat hij over het werk van den bouwmeester ten hoogste voldaan en tevre den was, beteekende dit nog niets anders, dan dat het is zooals het met alle ambtenaren het geval behoort te zijn. Hij zou het adres een- voudig voor kennisgeving willen aannemen. De heer DE JAGER deelt mede, dat het adres is ingekomen tijdens zijn uitstedigheid. Toen het hem in de vergadering van burge meester en wethouders bekend werd, gevoel- de hij er niets voor om thans, na de uitspraak van den raad in de vorige vergadering een voorstel te doen. Hij begrijpt ook niet, hoe adressant er toe gekomen is, dit thans in te zenden en spreker heeft zich tegen inwilliging verklaard. De heer COLSEN merkt naar aanleiding van thans geen gevolg meent te moeten geven, zal hjj tegen de begrooting weer opnieuw, dan misschien door tusschenkomst van zijn vak- vereeniging, van dat recht gebruik maken en zal de gemeenteraad dat verzoek weer moe ten behandelen. Waar hij voor de gemeente geen tientallen, maar honderdtallen guldens heeft verdiend, meent hij redelijker wijs aan- spraak te mogen maken op een verhooging zijner jaarwedde, die dan ook aan zijn pen sioen ten goede zou komen. De heer SCHEELE gelooft ook dat 't zenden van het adres en deze bespreking niet ver- standig is. Zeker, bet zenden van een adres is zijn recht, en als er tegen de begrooting weer een komt, zal de raad daarover ook be- slissen. Maar in elk geval zal de raad thans goed doen het voor kennisgewng aan te ne men. Ieder die een functie bekleedt zal van oordeel zijn, dat hij zijn best doet en werkt in het voordeel der gemeente. Hij kan zich indenken dat elk tracht meer te krijgen, maar de heer Doorenbos moest thans toch verstandiger geweest zijn. De VOORZITTER gelooft dat de meerder heid van den raad hare consequentie omtrent het gebeuren op dit gebied niet juist trekt. De betrokkenen kunnen het gewenscht ach- ten, ter bevordering hunner belangen ieder oogenblik met een verzoek te komen, in de gedachte dat een droppel ten slotte een steen uitholt en dus die herhaalde verzoeken den gemeenteraad ten slotte tot andere gedach- ten zouden kunnen brengen. De heer SCHEELE: Ik wilde, dat u ver standiger waart. Het adres. wordt met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen. c. Een adres van I. van de Sande, die daar- in te kennen geeft, dat hij gaarne zou willen koopen, tegen den door den raad vast te stel len prijs, een strook grond ter breedte van 5 M. gelegen naast het ..Concert- en Bioscoop- gebouw" ter lengte of diepte van dat gebouw. Mocht de gemeenteraad er de voorkeur aan geven het terrein in erfpacht uit te geven, dan is hij ook bereid tegen den hiervoor vast te stellen canon dien grond in erfpacht te aan- vaarden. De gemeentebouwmeester adviseert omtrent dit verzoek als volgt: De in koop gevraagde strook gemeente- grond, ter breedte van 5 M„ gelegen ten Noor- den van het Concert- en Bioscoopgebouw aan de Burgemeester Geillstraat te Ter Neuzen, is een deel van de geprojecteerde straat welke zou moeten dienen om een betere verbinding te krijgen tusschen de kom van Ter Neuzen en de aanlegplaats der provinciale stoomboo- ten aan de Scheldekade. Om deze straat langs het Concert- en Bios coopgebouw te kunnen aanleggen was het noodig om de houten ,,Affuitloods" daar ter plaatse met de aangrenzende strooken Rijks- grond te koopen. Na verschillende besprekin gen met de Rijksambtenaren en daama met den Raad der gemeente Ter Neuzen werd be sloten 1. de houten „Affuitloods" met de aan grenzende strooken Rijksgrond te koopen en de „Affuitloods" daama op te ruimen; 2. den daardoor vrijkomende grond voor een gedeelte te bestemmen voor openbaren weg en de rest met den aangrenzenden ge- meentegrond voor bouwterrein. Overeenkomstig de voorstellen van Uw College en de desbetreffende besluiten van den gemeenteraad, is een stratenplan gepro- jecteerd zooals op bijgaande teekening is aan- gegeven en waarbij rekening is gehouden met de wenschen van den gemeenteraad en van den kapitein eerst aanwezend ingenieur te Bergen op Zoom voor den uitweg van de Rijks- gronden. Ook is op bijgaande teekening met roode kleur aangegeven de strook grond welke door den heer v. d. Sande in koop wordt gevraagd. Het is duidelijk dat bij verkoop van dat ge deelte de straat niet meer kan worden ge- legd in het verlengde van de Noordstraat en dat bij het 5 M. Noordwaarts verleggen van deze straat de diepte van het beschikbaar bouwternein aan de Westzijde te klein wordt voor het bouwen van woningen. Door het aanleggen van een smallere straat kunnen de voor het voerverkeer noodige trot- toirs niet meer worden aangelegd, omdat het daartusschen gelegen .straatgedeelte dan voor het verkeer met rijwielen of kleine karren te smal wordt, waardoor gevaar voor onge- lukken zal ontstaan, terwijl voor den tegen- woordigen tijd het maken van een doorgang, voor gemeld doel, ter breedte van 3 M. in de kom van Ter Neuzen, in strijd is met de thans geldende eischen voor veilig verkeer op en van welstand aan den openbaren weg. Verkoop van de aangevraagde strook ge- meentegrond is m.i. in strijd met het alge meen belang en met de desbetreffende beslui ten van den gemeenteraad. Hij adviseert den Raad daarom in het ont- worpen stratenplan geen ingrijpende verande- ringen aan te brengen en dezen gemeentegrond ten Noorden van het Concert- en Bioscoopge bouw te bestemmen overeenkomstig de door den Gemeenteraad genomen besluiten volgens het ontworpen stratenplan. Blijkens een nader schrijven van den ge meentebouwmeester had adressant hem nader verklaard, dat het zijne bedoeling was om gemeentegrond te koopen over de voile diepte van zijn perceel, dus over eene lengte van 40.60 M. De oppervlakte van het in koop ge vraagde wordt dan pl.m. 205 M2. Hierdoor zou de toestand voor het verkeer dus nog ongunstiger worden, dan wanneer de gemeentegrond zou worden verkocht, zooals in het verzoek is aangegeven. Burgemeester ien wethouders merken in hun advies op, dat de gevraagde grond deel uit- maakt van een straat, welke straks moet die nen om een betere verbinding be verkrijgen tusschen de kom en de aanlegplaats der Pro vinciale Stoombooten, terwijl uit het ter zake uitgebracht rapport van den bouwmeester blijkt, dat inwilliging van het verzoek, in ver band met het ontworpen stratenplan, bezwa- ren met zich medebrengt. Eene oplossing zou kunnen worden verkre- gen, wanneer de verzoeker aan de gemeente afstond zijn driehoekig perceeltje grond, dat met potlood is gearceerd, terwijl alsdan ver kocht zou kunnen worden, het op de teekening violet gekleurd perceeltje gemeentegrond, be neden de geprojecteerde roode rooilijn. Ver zoeker schijnt echter op eene dergelijke op lossing geen prijs te stellen, waarom zij voor stellen op het ingediend adres afwijzend te beschikken. De heer VAN DRIEL wil opmerken, dat, nu het na het afbreken der affuitloods goed voor den dag komt wat men wenscht, blijkt, dat men daar bij uitvoering van het vroeger aangenomen plan, veel sbraten krijgt en wei- nig grond gaschikt om huizen aan be bou wen. Hij achit zoo'n uitgebreid stratenplan bij zoo'n klein aantal woningen wel wat over- dreven. Er blijkt nu, dat er aan de door te trekken straat geen huizen zullen gebouwd worden, want die komen met den voorgevel naar de Burgemeester Geillstraat. Naar hij meent, zou hier kunnen volstaan worden met een gang, die het mogelijk maakt voor de betrokken perceelen langs achter kolen te brengen en er met den beerwagen bij te komen. Een straat van 7 M. breed is niet noodig. Hij begrijpt toch niet, waarom burge meester en wethouders bij de bestaande toe- gangsweg langs de Scheldekade en Burge meester Geillstraat nog een derden toegang wenschen, te meer waar aan den gemeente raad indertijd geld gevraagd is voor het ver- beteren van de Nieuwstraat, opdat die als weg van de boot naar de stad niet te veel in de verdrukking zou komen als winkelstraat, en daarom moest daar toen ook dat natuur- schoon opgeruimd worden, waarmede de raad dan ten slotte heeft ingestemd. Werd de geprojecteerde nieuwe straat in derdaad aangelegd als een verlenging van de Noordstraat, in dezelfde richting en met woningen er langs, dan viel er over te praten, maar nu is daar geen straat van 7 M. breed, met trottoirs aan weerszijden, noodig. Voor een automobiel die daarlangs zou willen pas- seeren op weg naar det boot kan het maar drie seconden verschil maken ten opzichte van den bestaanden weg door de Burgemeester Geillstraat. Met een gang van 2 M. zou al kunnen worden volstaan en aan het verzoek van adressant zou kunnen worden voldaan. Daardoor worden de bewoners niet gedupeerd, want de huizen komen aan de andere zijde van het terrein. Spreker vraagt echter, of er misschien een addertje onder het gras schuilt en of de ge meenteraad in deze niets meer te zeggen heeft. De gemeentebouwmeester schrijft namielijk, dat het plan zoo is gemaakt, over eenkomstig de wenschen van den kapitein der genie. Is dat dus in de overeenkomst reeds vastgelegd Dan zou hij er zich bij moeten neerleggen, maar dan zou hij toch willen op merken, dat van die voorwaarde indertijd door burgemeester en wethouders bij den aankoop niet gerept is. Hij zou hierover duidelijke inlichting wenschen. Kan die raad er nog wel over beschikken, dan gevoelt hij er voor om het genomen besluit te wijzigen en het verzoek van adressant in te willigen, waarbij de ge meente dan door verkoop van bouwgrond en besparing op bestratingskosten een 4000 zal winnen. - De heer BEDET is niet van plan om het lang te maken; misschien heeft de vorige spreker wel gedachten naar voren gebracht, waar hij ten doe 1 e mee kan instemmen. Hij wil echter de andere zijde van het vraagstuk bezien. Toen hij verleden week met een der heeren van de Commissie van Bijstand op het terrein een kijkje nam, en dat lid aanschou- welijk onderwijs gaf, bleek daarbij, dat men eigenlijk de straat voor het inderdaad door- trekken van de - Noordstraat anders moet maken dan die nu geprojecteerd is. Men moet dan de richting van de straat nemen uit den as van de straat zooals die loopt en dan krnnt het eind oostelijker. Die straat zou aldus kunnen gemaakt worden, indien de heer Van de Sande bereid zou zijn een hoekje van zijn voor het gebouw gelegen terrein zou willen afstaan, terwijl men hem dan naast zijn ter rein een schuine strook grond kon verkoopen, die hij dan voor uitbreiding zijner mnchting kan aanwenden. Spreker kon zich met dat denkbeeld wel vereenigen. Men zou dan een goede aansluiting krijgen op de Noordstraat, terwijl hij er dan ook voordeel in ziet voor de gemeente. Naar hij vermeent, zou de schume strook, die men dan aan den heer Van de Sande kon

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6