BUITENLAND, LANDBOUWBERICHTEH. GEMEHGDE BESICHTEH. Dam- en Schaakrubriek. macdonald'S positie bedreigd? TER NEUZEN, 1 AUGUSTUS 1930. dammen. clxxxhi. Flnancien een schrijven gericht waarin wordt ■srerzocht, door de Nederlandsche Bank ook Biljetten van kleiner coupure dan f 10, bijv. van 5 te laten uitgeven. STEEKPENNINGEN. De minister van Arbeid, Handel en Nijver- Ibeid heeft een brief gezonden aan alle in eenigen onder zijn departement ressorteeren- den tak van rijksdienst werkzame ambtenaren en beambten, waarin met nadruk wordt her- innerd aan het verbod tot bet aannemen van geschenken of z.g. steekpenningen, in welken vorm ook, welke in of naar aanleiding van hun functie worden gedaan of aangeboden. Onder steekpenningen worden verstaan ge schenken en belooningen, welke bedoeld wor den hetzij als contraprestatie voor verleende diensten of verrichte werkzaambeden, hetzij torn den schenker met het oog op toekomstige leveringen in een bevoorrechte positie te bren gen. Iedere handeling in strijd met dit verbod zal als een reden voor onmiddellijk ontslag jkunnen worden beschouwd, onverminderd eventueele toepassing van de strafwet. De ambtenaar, wien een geschenk of steek- penning wordt aangeboden, is gehouden, hier- vaa onverwijld mededeeling te doen aan het hoofd van den tak van dienst, waarbij hij werkzaam is. P. T. EN T. De diensten der posterijen, telegrafie en telefonde hebben over de maand Juni 1930 opgebracht resp. 3.517.101, 539.025 en J71.851.823 tegen 3.640.419, 599.358 en J 1.932.033 over de zelfde maand van het worige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste zes maanden van 1930 respectievelijk 23.132.177, 3.445.040 en 11.986.161 tegen 22.861.229, 3.787.506 en 12.200.426 in 1929, terwijl de raming over de eerste zes maanden van 1930 beliep resp. 23.340.000, J7 3.701.300 en 12.611.100. DE VERKIEZINGEN IN CANADA. De uitslag der verkiezingen in Canada heeft, schrijft de N. R. Crt., een verrassend groote meerderheid voor de conservatieven opgeleverd. In Engeland, waar men op der- gelijke dingen pleegt te wedden, gaf men den liberalen nog een iets beteren kans dan hun tegenstanders, maar het is anders uitge- komen. De conservatieven hebben al beslag gelegd op 136 van de 245 mandaten en kun- nen het, als de 5 nog ontbrekende uitslagen ibekend zijn, ten hoogste tot 141 brengen. Zij hebben dus de volstrekte meerderheid in het Lagerhuis behaald en het kabinet- Mackenzie King is al afgetreden. Daarmee is aan het liberate bewind, dat met uitizonde- ring van drie maanden in 1926 negen jaar heeft geduurd, een einde gekomen. De liberalen, die in het oude Huis 118 zetels bezetten, maar met steun van de progres- aieven toch een kleine meerderheid vormden, komen slechts met 85 mandaten terug en hebben er dus 33 verloren. De conservatieven zijn van 91 alvast tot 136 gestegen en hebben niiet minder dan 45 gewonnen. Het opmer- kelijke is dat zij, behoudens in het liberale bolwerk Quebec, in alle provincies meer stemmen hebben gekregen dan him tegen standers en dat zij ook in Quebec aanmerkelijk versterkt blijken. Dit resultaat trekt te meer de aandacht omdat de twee groote partijen met vrijwel hetzelfde parool den verkiezingsstrijd hebben gevoerd. Beiden hadden beschermende tarie- ven en wederzijdsche toekenning van voor- keurrechten tusschen Canada en Engeland in hun vaandel geschreven. Het ging dus niet om het beginsel (de conservatieven klaagden zelfs, dat de liberalen zich met hun politiek- •oeconomische veeren trachtten te tooien) maar om de mate van bescherming. De liberale regeering had zich reeds met een aanzienlijke verhooging van invoerrechten tegen het nieuwe super-protectionistische Amerikaansche tarief te weer gesteld, maar met die verhooging waren de conservatieven in het geheel niet tevreden. Bennett, hun leider, en nu aanstaand kabinetsformateur, heeft tijdens de verkiezingscampagne herhaal- delijk verklaard, dat de tariefmuur z66 hoog diende te worden opgetrokken, dat de jonge Canadeesche nijverheid veilig was voor con currence. Hij wees ter staving van dien eisch op de sterke emigratie uit Canada, waar meer dan een millioen mannen en vrou- iwen het land hebben verlaten omdat zij er met meer aan den kost konden komen. Het waarschuwend voorbeeld van de Ver. Staten waar ondanks den hemelhoogen tariefmuur het aantal werkloozen in de millioenen loopt, toon Bennett niet afsehrikken. Hij vertrouwde op den binnenlandschen afzet van Canadee sche nijverheidsproducten en op den afzet van landbouwvoortbrengselen in het Engelsche moederland. Dat hij de groote meerderheid van de kiezers op zijn hand heeft gekregen is koren op den molen van de Engelsche conservatieven en vooral van de protectionistische dioskuren Rothermere en Beaveribook, die voor hun campagne ten gunste van bescherming met rijksvrijhandel (een eufemisme voor den foouw van prohibitieve tariefmuren om het Britsche rijk) er nieuwe kracht uit kunnen en zullen put ten. Volgens de conservatieve pers, is in de Engelsche Labourpartij een conflict over de leiding ontstaan. Naar gemeld wordt, is er in de partij een strooming, om den Engelschen premier MacDonald af te zetten en een ander vooraanstaand politicus in zijn plaats te be- noemen. De beweging is volgens de conser vatieven ontstaan, doordat men in kringen der arbeiderspartij MacDonald en Snowden, den ■minister van financien, verantwoordelijk stelt voor de mislukte bestrijding van de werke- loosheid. Als toekomstige leider der Labour partij wordt de tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken, Henderson, genoemd. Nog wordt medegedeeld, dat deze leiders- kwestie zal worden behandeld op de in Octo ber a.s. te houden vergadering van de arbeiderspartij NIEUWE KEERSLUIS TE VLISSINGEN. De nieuwe keersluis te Vlissingen zal 4 September a.s. door den Minister van Water- staat officieel worden geopend. EXAMEN NUTTIGE HANDWERKEN. Geslaagd te Rotterdam voor het examen muttige handwerken de dames G. J. Guiran te Zuidzande en M. J. van Houte te Oostburg. KLOOSTERZANDE. In het jaarboek van den Oudheidkundigen Xring „De Vier Ambachten" lezen we in een mooie beschrijving van het Sebastiaangilde te Hontenisse, dat op 14 October 1763 werd ge houden: „Het soet voogel-gesang of te den zeer berugten en aengenaemen Pijlenstrijdt op het hof te zande in hulster ambacht." Het gilde van Sebastiaan blijkt dus al zeer oud te zijn. Na in de jaren omstreeks 1870 zeer in verval te zijn geweest, werd het in 1880 opnieuw opgericht. Naar aanleiding van deze herdenking zullen dezen zomer groote schuttersfeesten door Sint Sebastiaan te Kloosterzande worden ge houden. Zondag 7 September a.s. is uitge- kozen om dit gouden jubelfeest te vieren. Hoewel we niet op het programma willen vooruitloopen, zij al vast vermeld, dat er dien dag een luisterrijke jubelschieting zal plaats hebben, waarbij de zustergilden uit den om- trek en van over de gremzen door den hoofd- man van St. Sebastiaan plechtig zullen wor den orutvangen om deel te nemen aan den kamp om d£ gouden en andere herdenkings- medailles. Meer van al de grootsche plannen mede- deelen meenen we op het oogenblik niet te moeten doen. Advertenties en circulaires zul len te zijner tijd hiervoor voldoende zorgen. Dit zij echter nog medegedeeld, dat alle krachten zijn ingespannen om het een schut- tersfeest te doen worden, als in geen jaren is geweest. Een feest Kloosterzande en St. Sebastiaan waardig. MOND- EN KLAUWZEER. Naar aanleiding van de campagne der N. R. Crt. voor het mond- en klauwzeermiddel Matafto van den heer Van den Berg, schrijft een practi- seerend veearts een artikel in dat blad, waar- ■aan wij de volgende zinsneden ontleenen: „Zooals steeds, gaat het al niet meer om de eventueele geneeskraehtige werking van het middel-v. d. Berg, minder nog om de bestrijding van het mond- en klauwzeer hier te lande, doch -thans reeds om de dieper liggende oonzaken van de gansche kwestie, de allenbedenkelijkste toe- standen op veterinair gebied in Nederland. Dat het wel degelijik om de heeren en niet om de koeien gaat, hoop ik u hiema te kunnen aantoonen. Geen zelfstandig denkend veearts in Neder land ziet meer eenig heil in de toepassing van de thans geldende regeeringsmaatregelen. Doch men laat het liever zoo maar loopen, „om der wille van de smeer", zulks tot groot ongerief van veeteelt en veehandel. Dit zal alles nog wei jaren zoo blijven. Het instituut, dat veeartsenij- kundig staatstoazicht heet, leeft niet meer. Het heeft zich verstard naar oude opvattingen en begrippen en het mist ten eenenmale den prikkel om zich aan te passen, zich te vemieuwen. Indien men dit weet, is het nog zoo verwonder- lijk niet, dat iemand als v. d. Berg dadelijk de geheele veeartsenwereld in Nederland en bloc tegenover zich heeft gevonden. Het is de ge- sloten hand, welke niet anders toegang biedt, dan aan volgelingen. In hooge mate bedenkelijk is het feit, dat het Tijdschrift voor Diergeneeskunde zelfs geen ruimte laat voor gerechtvaardigde kritiek. En zelfs onze landbouwpers plaatst liever geen onvriendelijkheden aan het adres van onze regee- ringsadviseurs. In de allereerste plaats is nooddg een reorga- nisatie van ons veterinairwezen met plaats voor vrije meeningen en onafhanikelijke mannen der wetenschap". Aan een artikel in ,,Het Volk" over dezelfde quaestie ontleenen wij het volgende: De heer Van den Berg, die met bewonderens- waardige hardnekkigheid den strijd voor de er- kenning van Zijn vinding voert, is er in ge slaagd te bewijzen, dat is door bevoegden te doen vaststellen, dat zijn middel doeltreffend is. Wat de „N. R. Crt." daarvan thans in een vijftal ar- tikelen meedeelt is wel z6o overtuigend, dat ieder onbevooroordeelde met twee handen de gelegen- heid aan moet grijpen om den heer van den Berg gelegenheid te geven ook in Nederland de uit- werking van zijn middel aan een wetenschap- pelijk onderzoek te onderwerpen. Wat is daar tegen? Het middel van den heer Van den Berg is een „geheimmiddel". Hij wei- gert de samenstelling te noemen. Uit een oog- punt van algemeen belang is dit te betreuren; van het standpunt van den heer Van den Berg begrijpelijk. Onze veeartsenijkundige autonteiten vmden m deze omstandigheid aanleiding om een emstig onderzoek naar de werking van ,,Mafalto te weigeren. Dat is erg. Nog erger is, dat zij- niet schromen de regeering en de publieke opinie te misleiden, door zich bij het verweer tegen den aandrang tot proefnemingen te bedienen van vervalschte documenten ,betreffende de resul- taten elders met de toepassing van dit middel ibereikt. Wat de „N. R. C." op dit stuk nu ont- hult en met gewaarmerkte verklaringen staaft, -is ontstellen-d. De eenige dagen geleden gepubliceerde weige- ring van de regeering om een officieel onder zoek mogelijk te maken, berust op door haar des- kundige raadslieden verstrekte onjuiste mede- deelingen en brutale falsificaties. Dat haar actie hierop zou uitloopen, kon de ,,N. R. Crt." reeds in haar eerste, 8 Juni ver- schenen artikel voorspellen. En dit is het aller- ergste. Er is alle aanleiding om te veronderstellen, dat de heer Van den Berg een middel heeft uitge- vonden, waarmee de schadelijkste en meest ge- vreesde plaag, die telkens weer onze veestapel teistert, bezworen kan worden. Doch de regee ring heeft den moed niet de vee-artsenijkundige kliek te Utrecht te trotseeren, die vast zit aan het acht jaar geleden zon-der onderzoek gegeven ongunstig oordeel van prof. Wester. Zij durft zelfs niet eigener beweging onzen gezant te Madrid vragen haar van de bevin-dingen der Spaansche deskundigen op de hoogte te stellen. „Matafto" blijft geboycot. Het mond- en klauwzeer woedt ongehmderd verder. Het is op het misdadige af. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 22 Juli 1930. Veroordeeld wegens overtreding: Spoorwegwet J. W., Axel, 5 of 3 d. h. Motor- en R. R. C S Stekene, L. D., Selzaete, M. B., Wach- tebeke, D. D„ Axel, P. P., Clinge, alien 5 of 3 d. h.; K. J. M., Hoek, 1 of 1 d. h.; C. v. D., Ter Neuzen, 4 of 2 d. h.J. F. v. G., Ter Neuzen, J. F. v. G., Ter Neuzen, J. v. D., Selzaete, alien 5 of 3 d. h.Th. C. M. v. d. V., 's Gravenhage, 2 maal 5 of 2 maal 3 d. h.; C. v. H., Selzaete, F. V., Ax-el, beiden 2 of 1 d. h.; L. v. d. W., Ertvelde, /5 of 3 d. h.; H W., Selzaete, H. W. Selzaete, beiden f 6 of 3 d. h.; L. F. v. d. H„ Ter Neuzen, 5 of 3 d. h.; J. H. V., Selzaete, 10 of 5 d. h.; N. P., Sluiskil, N. P., Sluiskil, beiden 5 of 3 d. h A d. W., Hulst, E. S., Zuiddorpe, J. d. B., Hulst, alien f2 of 1 d. h.; A. P., Zuiddorpe, M R H., Ter Neuzen, beiden 5 of 3 d. h.; Th. L„ Gent, /2 of 1 d. h.; O. B„ Gent, 1 of 1 d. h.; C. K., Vlissingen, 2 of 1 d. h.; J. V., Axel, /5 of 3 d. h.; F. J. S., IJzendijke, 10 of 5 d. h.; F. M. K., Goes, 6of 3d. h.; C. R. V., Axel, /2 of 1 d. h.; A. V., Axel, 1 of 1 d. h.; J. P., Ter Neuzen, 5 of 3 d. h, Vdsscherijwet. E. J. I. K., Axel, berisping; S. C. S., Axel, 0.50 of 1 d. h. Binnenaanvaringsreglement. J. C. v. d. M., Rotterdam, j5 of 3 d. h.; A. F., Rietveld, 5 of 3 d. h. Alg. Pol.-veror. Ter Neuzen. J. v. H., Ter Neuzen, /5 of 3 d. h.; J. v. H., Ter Neuzen, 15 of 10 d. h.; J. d. B„ f 5 of 3 d. h. Art. 460 W. v. S. L. M. d. S., Waarschoot, /5 of 3 d. h.; A. M., G. d. V., R. P., J. d. V., J. C., alien Waar schoot, C. N., Gent, J. M. S., Bassevelde, C. K., A. K., Ch. v. D., alien Ter Neuzen, ieder 3 of 2 d. h.; W. W., Ter Neuzen, berisping; Art. 453 W. v. S. H. R. F. V., Linne, G. M. L. S., Wildervank, P. V., Sluiskil, A. W. S., Axel, ieder 10 of 5 d. h.; A. J. v. d. V., Axel, 15 of 30 d. h.; C. v. K., W.-Souburg, F. H., Sluiskil, ieder f 10 of 5 d. h.; J. d. B., Ter Neuzen, 25 of 10 d. h.; F. C., Axel, L. M., Sluiskil, LM., Sluiskil, V. J. F., Sluiskil, ieder 10 of 5 d. h. Alg. Pol.-veror. Westdorpe. W. K., Ter Neuzen, f 5 of 3 d. h. k VERDRONKEN. De 60jarige arbeider T. Kroeze te Stadska- naal is bij het korenziften in het Boerendiep gevallen en verdronken. - Aan het strand te Renesse is bij het baden de 16jarige C. T., leerlinge van de R. H. B. S. te Zierikzee, verdronken. HET DRAMA VAN DE VECHT. Wij lezen in het Hd-bl.: Er is nu meer dan een week verloopen sinds op de Vecht, in de provincie Utrecht, het noodlottig schot werd gelost, dat een goed burger van Amsterdam het leven kostte. Wij hebben ons, teneinde het ondenzoek van justitie en politic in deze zaak niet te hin- deren, -bepaald tot de vermelding van de voor- naamste feiten, welke op het drama betrek- kin-g hadden. Nu het justitieel onderzoek kans heeft dood te loopen op de tot nu toe gebleken onmogelijkheid om vast te stellen wie het doodelijk schot gelost heeft, mag een emstig protest tegen dergelijike schietpar- tijen in open vaarwater niet achterwege blij ven. Er waren hier vijf personen, waaronder eenigen minderjarigen, aan -boord van het jacht van een dokter uit Dordrecht, die alien met den dokter op een doel in de wei aan het schieten gingen alsof zij zich op een verlaten pick bevonden inplaats van op een druk be- varen water op een zomerschen Zondagmid- dag. Het onverantwoordelijke, zelfs het mis dadige van de uitoefening van een dergelijke liefhebberij, behoeft niet nader aangetoond te worden en krrjgt geen minder erg karakter tengevolge van het feit, dat nog niet uitge- maakt kon worden wie van de vijf personen den kogel afzond, die den Amsterdammer doodde. Er zijn nog twee omstandigheden, die het treurige geval schriller kleur geven dan strikt noodzakelijk was. Ten eerste behoorde de Dordtsche dokter tot degenen ,die te hulp werden geroepen toen het slachtoffer getrof- fen was. Bij- de verhooren is nu, naar wij vememen, komen vast te staan, dat deze dok ter zeer zenuwachtig was en klaarblijkelijk terstond begreep, dat het slachtoffer door een kogel van zijn jacht getroffen was. Dit bleek o.a. uit hetgeen hij zijn gezelschap toeriep. Niettemin beweerde de medicus, dat de ge- troffene door een inwendige bloeduitstorting gedood was, en dat de wond in de borst van binnenuit zou ontstaan -zijn, hetgeen de geneesheer uit Nederhorst den Berg echter voor onmogelijk verklaarde. Toch gaf de bur- gemeester het lijk vrij, waama de Dordtsche geneesheer de tweede zeer pijnlijke om standigheid eerst na de verslagen in de bladen zich opmaakte om zich biji de politie aan te melden, juist toen een paar veldwach- ters gereed stonden om hem aan te houden. Te Amsterdam is ten slotte definitief ge bleken, dat het slachtoffer door een kogel was getroffen; helaas heeft de politie op ge- zag van haar deskundige een oogenblik in de meaning verkeerd, dat het schot van zeer dicht bij gelost moet zijn. Dit bleek volkomen onjuist toen, dank zij het verdere onderzoek der Amsterdamsohe politie, de geschiedenis van de fatale schietpartij volkomen opgehel- derd werd. Bewezen werd toen tevens, dat de kogel, die in het lichaam van het slachtoffer gevonden werd, afkomstig was uit de F. N.- buks van den Dordtschen medicus. In- hoeverre het parket te Utrecht, dat de zaak thans in handen heeft, er nog in kan slagen de schuldvraag tot een oplossing te brengen, hebben wij af te wachten. We schre- ven reeds dat de kans bestaat, dat er niet tegen een bepaalden persoon een vervolging wegens het veroorzaken van dood door schuld kan worden ingesteld. Maar dan is toch uit deze gansche droeve historic de les te putten, dat schietoefeningen, als hier hebben plaats gehad, in een -beschaafde maatschappij niet mogen voorkomen. Feitelijk kunnen alle vijf de personen die zich daarmee hebben bezig gehouden zich »schuldig acirten aan den dood, zij het zon-der opzet, maar door grove onvoorzichtigheid veroorzaakt, van een mede- mensch. Dat is wel een heel emstig feit. OVERREDEN EN GEDOOD. Dinsdagavond is te Nijmegen bij het Valk- hof de 12jarige J. t)elm-ee overreden door een autobus, bestuurd door den autobusondememer J H. B. Galenkamp uit Apeldoom. De knaap is even later overleden. Het ongeluk geschied- de doordat hij, omdat het regende, met zijn jas over het hoofd voor de autobus liep. Het 3jarig zoontje van de familie Otten uit Amsterdam is nabg Barchem door een stoom- tram van de G.O.SM. overreden en gedood. EEN KWAADAARDIGE JONGEN. In de v. Gstadestraat te Amsterdam kregen twee jongens, 13 ep 14 jaar oud, hoogloopen- de ruzie. De respectievelijke vaders bemoei- den zich met het geval, hetgeen een van hen pijnlijk bekwam, want de eene knaap bracht den vader van den anderen jongen met 'n ijze- ren schop een slag tegen den slaap toe, zoo- dat de man bloedend werd verwond. Hij kon zich te voet naar een der ziekenhuizen be-geven SPELEN OP EEN VRACHTAUTO. Te Dieren geraakte Woensdagmorgen bij het springen op een vrachtwagen een zes-jarig jongetje Schoonwater met het hoofd bekneld tusschen de onverwacht dichtslaande achter- klep en den zijkant van den wagen. De sche- del werd half verbrijzeld. Bovendien drong een ijzeren pin het slachtoffer in het hoofd in het hoofd. Een uur later is hij overleden. EEN KOEIENDIEF AANGEHOUDEN. In den nacht van Maandag op Dinsdag werd te Uden een koe gestolen, hetgeen per radio werd bekend gemaakt. De koe, die per vracht- auto vervoerd werd, is te Beek (L.) door de recherche opgespoord en Woensdagavond is de dader, die Zondag pas uit de strafgevan- genis te Groningen was ontslagen, door de marechaussee te Eysen (L.) aangehouden. MET LUCIFERS GESPEELD. Te Vriezeveen raakte een twee-jarig zoon tje van den arbeider D. tijdens een korte af- wezigheid van de moeder door het spelen met lucif-ers in brand. Het kind liep emstige brandwonden op en is aan de bekomen brand- wonden in het ziekenhuis te Almelo overleden. ZUSTERLIEFDE. In de Touwbaan te Hillegersberg hadden twee gezusters S. meeningsverschil gekregen en toen geen van beiden onder wilden doen, vlogen zij elkander in de haren. Een der zus- ters, M. S. maakte zich zoo boos, dat zij een lat, waarin zich talrijke spijkers bevonden op- nam, en daarmede haar zusters zoodanige sla gen toebracht, dat deze in minimum van tijd ontoonbaar was. Op verschillende plaatsen had zij bloedende wonden bekomen terwijl haar kleeren grootendeels waren vemield en haar hoed was stuk getrapt. HET VERKEER BUNA EEN UUR GESTREMD. Een wielrijder, die de niet ongebruikelijke methode volgde om zich tusschen het andere verkeer door te wringen, heeft Dinsdagnamid- dag het verkeer op de Willemsbrug en daar mede het gansche verkeer tusschen rechter en linker Maasoever te Rotterdam bijna een uur stop gezet door een heele serie van on- gevallen, welke voortkwamen uit zijn doen. Genoemde wielrijder dan reed een autobus van de electrische tram voorbij, die, om hem niet aan te rijden, plotseling moest stoppen, meldt het „Hbl.". De bus slipte en kwam in botsing met een vrachtauto van de R. T. M. Deze vrachtauto botste tegen een andere vrachtauto, eveneems -van de R. T. M. De eerste vrachtauto kreeg zoo'n opstopper, dat zij later door een hulpwagen moest wor den weggesleept. Een meiisje, dat in den autobus zat, viel door den schok ergens tegen aan en kreeg een wond boven het oog. De wielrijder is heelhuids ontkomen en zijn naam is de politie tot dusver niet bekend. TWEE KLEINE MEISJES KLIMMEN IN EEN VRACHTAUTO EN BRENGEN DEN WAGEN OP GANG. Voor een perceel in de Nieuwe Uilenburger- straat te Amsterdam stond een vrachtauto te wachten, waarvan de chauffeur een oogen blik afwezig was. Twee kleine meisjes namen de gelegenheid waar, om de inst-rumenten in de cabine eens nader te bekijken. Intusschen kwam de chauffeur terug, die aan den voor- kant van de auto den starter aansloeg. Juist toen hij aan den zijkant van de auto stond, schoot deze plotseling vooruit. De meisjes hadden blijkbaar den lust niet kun nen weerstaan, om aan de verschillende han- dels te draaien. De auto, die door den chauffeur niet zoo spoedig tot stilstand kon worden gebracht, reed op een groepje menschen in. Twee kinderen van 8 en 4 jaren werden ge- wond aan de beenen en moesten naar het zie kenhuis worden vervoerd, terwijl een tweetal fietsen werd vemield. In de verwarring wisten de beide jeugdige boosdoensters nog te ontkomen en tot nu toe zyn zij niet ontdekt. BRUTALE INBRAAK IN EEN GOUDSMIDSWINKEL. Woensdagnacht is ingebroken in den goud- smidswinkel van de firma Berkemeyer v/h P. Miche aan het Rokin te Amsterdam. Een groot aantal gouden horloges en andere gou den voorwerpen zijn gestolen, ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 20.000. Al het zilver hebben de dieven, die moeten zijn binnengekomen door een zijdeur aan de Gaperssteeg, waarvan het raarn was stuk ge- slagen, versmaad. Door het gebroken raam hebben zij het deurslot aan de binnenzijde kun nen opendraaien, zijn daama eerst naar boven gegaan door het raam van een leegstaande kamer, op een muurtje geklommen en van- daar af door een lantaren, waarvan zij het glas stuk hebben gestooten, in den goudsmids- winkel gekomen. Met een touw hebben zij zich hierin laten zakken om later met behulp van een trap den winkel langs denzelfden weg weer te v-erlaten. - De buit van de inbrekers bestaat uit onge veer 300 gewone -gouden horloges en vele met brillanten bezette armbandhorloges. OP HET VERKEERDE PEDAAL GETRAPT. De eerste reis, die bode V. met zijn nieuwe bestelauto op den dienst van Gouda naar Nieuwkoop en Noorden maakte, heeft een zeer ongelukkig verloop gehad. De eigenaar was de chauffeurkunst nog niet machtig, waarom een geroutineerd bestuurder den wagen veilig door Gouda's stadsgewoel had geleid. Op den Bodengraafschen istraatweg nam de bode zelf het stuu-r over. De auto reed nog maar enkele meters, toen V. op het verkeerde pedaal trapte, waardoor het voertuig in razende vaart vooruit schoot. Hierdoor raakte de ad- spirant-bestuurder het stuur kwijt, hetgeen tot gevolg had, dat de wagen een scherpen draai naar rechts maakte en met onvermdn- derde snelheid in een sloot reed. Het geheel vemielde voertuig zakte diep in de modder weg. Slechts het bovengedeelte stak nog bo ven water uit. De twee inzittenden, die tot hun middel toe nat waren, slaagden er in door de open staande portierraampjes uit de cabine te klimmen. Op het nippertje ontsnapte een 18jarige wielrijdster, thuisbehoorend in het woonwagen- kamp, aan den dood. Zij reed, volgens de Tel., vlak voor de auto, toen deze plotseling op nog geen meter afstand achter haar af- zwenkte en het water invloog. De beschadigde en besmeurde auto is later op den wal ge- takeld en weggesleept. EEN DROEVIG GEVAL. Te Benevento heeft een bejaarde man, die bij de aardbeving zjjn verstand had verloren, een jongen man doodgeschoten, dien hij zon- der eenigen grond aanzag voor den minnaar van zijn vrouw. Toen de karabiniers daarop zijn woning omsingelden, schoot hij eerst zijn vrouw dood en bracht vervolgens zichzelf om het leven. ERNSTIG ONGELUK. In een zandafgraving te St. Helena in Lan cashire waren een zestigtal kinderen aan het spelen, toen plotseling een van de wanden der groeve instortte. Een twintigtal kinderen werd bedolven, van wie e-r drie gedood, een ernstig en acht licht gewond werden. FORTUINLIJKE VLUCHT VAN EEN DUITSCH DESERTEUR. Een 24-jarige Duitscher, die gedeserteerd is uit het Spaansche vreemdelingenlegioen, had tamelij-k veel succes met het zoeken van gra tis reisgelegenheid in de richting van zijn vaderland. Eerst ging hij op een valsch pas- poort met een Spaansch schip van Melilla naar Malaga. Daar kroop hij aan boord van een Duitsch schip, dat hem als blinden passagier naar Antwerpen bracht. Daar ging hij aan boord van het Nederlandsche stoomschip ,,Zanna", waar hij ontdekt en bij aankomst te Rotterdam uitgeleverd werd. Zijn doel be- reikt hij inmiddels, want hjj zal nu naar Duitschland (hij is afkomstig uit Baden) teruggebracht worden. GEMEENTERAAD VAN CLINGE. Woensdag 30 Juli jj. vergaderde de ge- meenteraad. Afwezig waren de heeren Smet Kindt en Lagay. De ingekomen s-tukken be- vatten geen belangrijk nieuws en gaan vlug onder den hamer door. Van de Firma Broeckx te Tilburg is ingekomen eene aanbieding tot het doen eener proeflboring voor een brand- put, welke circa 300 zal kosten, terwijl elke volgende put niet veel minder in pfijs zal komen; berekend wordt dat circa 25 putten zullen noodig zijn, wat de gemeente op on geveer 7000 zal komen; van verschillende zijden rijzen hiertegen bezwaren en de zaak is vlug beslist; er kan niets van komen, te- meer wijl om van deze putten te kunnen pro- fiteeren een motorbrandspuit noodzakelijk is en de aanschaffing hiervan ook nog een aar- dig sommetje vraagt. De reorganisatie van de brandbluschmiddelen komt ter sprake naar aanleiding van een schrijven van het Kring- bestuur Hulst van den Prov. Brandweerbond, die in de kosten van aanschaffing van een automotorspuit voor Hulst, welke tevens hulp zal verleenen in de kringgemeenten, eene bij- drage vraagt van /400; voorts achit het kringbestuur aanschaffing noodig door elk der kringgemeenten van een of meerdere goede brandspuiten met slangen en verder materiaal, voorziening in de -behoefte aan bluschwater, geoefend personeel en een goed alarmsysteem; een en ander vraagt een zoo danige som van de gemeente, dat de raad van het geheele plan huiverig is geworden en zich voorloopig af zij dig wil houden; eigen middelen en manschappen zullen een herzie- ning ondergaan en zoo goed mogelijk in orde en geschik-t voor him taak worden gemaakt, een en ander met vermijding van groote kosten. Op venzoek van een tiental schippers in- gezetenen der gemeente wordt het haven- geld voor schepen, die zonder te laden of te lossen de haven bazoeken en daarin niet lan- ger dan driemaal 24 uur vertoeven, vermin- derd tot een cent per ton inhoud. De heer Vercauteren heeft een voorstel ge daan om het kaaigeld voor suikerbieten, zoo- lang de han-delswaarde minder dan f 20 per 1000 K.G. bedraagt, te bepalen op Vijf cents per kar en tien cents per wagen (thans resp. zeven en een half en vijftien cents). Na be- spreking van het voor en tegen staken de stemmen over dit voorstel en is de beslissing uitgesteld tot de volgende vergadering. De rooilijn in de Veerstraat wordt op ad-vies van den Inspecteur der Volksgezondheid vast- gesteld op tien meter aan weerszijden uit de as van den weg d.i. vier meter achter de weg- grens. De gemeentelijke vergoeding der bijzondere scholen over 1928 wordt bepaald op 17,65 per leerling, en bedraagt alzoo voor de school te Clinge 4683,25 en voor die te Nieuw-Namen f 3769,48. Aangeboden worden de rekeningen der ge meente van het G. E. B. en van het Burg. Armbestuur; de gemeenterekening sluit met een batig saldo van 6862. Naar aanleiding van het bericht van den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, dat het volgende jaar weer een deel van de Genit- sche straat (weg HulstBelgische grens) zal worden vemieuwd, verleent de raad mach- tiging tot het uitovoeren van de noodige riolee- ringswerken, geraamd op 950. De Voonzitter doet voorts mededeeling van het programma der feestelijkheden bij het be- zoek van H. M. de Koningin op 16 Augustus a.s. Naar aanleiding van een vraag van den heer Hageman met het oog op den a.s. winter, omtren-t den bouw van een transformatoren- station in de Molenstraat tot vermijding der spanningsschommelingen in het electrisch net, zegt de Voorzitter, dat onvoldoende spanning door rantsoeneering der krachtafnemers zal worden voorkomen, voorts dat is ingekomen een voorstel van de P.Z.E.M. tot ovemame van het electrisch bedrijf; het voorstel zal te zijnertijd met de be3chouwingen van B. en W. aan den raad worden voorgelegd. COOPERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Kleine veiling van 30 Juli 1930. Snijboonen 29 ct.Spinazie 6 ct.; Princesse- boonen 7 tot 17 ct.; Uien 5 ct.; Roode bessen 5 tot 11 ct.; Peren suike-rij 10 ct.; Oomskin- deren 16 ct.; Augurken 8 tot 15 ct.; Pureprui- men 21 ct.; Madalainen 6 ct.; Kroetperen 11 ct,; Aardappels 3 tot 4 ct.; Tomaten 7 tot 4 ct.Zilveruitjes 7 tot 9 ct.; Zomerlouwtjes 9 ct.; Boonen (gele) 5 ct.; Frambozen 20 ct.; Zoete appels 15 ct.; Abrikoospruimen 30 ct.; Oranjepruimen 30 ct.; Blauwe pruimen 40 ct.; Zwarte beseen 5 ct.; alles per K.G. Meloenen 12 tot 32 ct.; Komkommers 10 ct.; Roode kool 4 tot 5 ct.; Driekroppers 4 ct.; Bloemkool 6 tot 20 ct.; alles per stuk. Witte kool 30 ct. per 100 K.G. Gladiolen f 1.10 per honderd. Overvloed van copie (we weten er gewoon geen raad mee) is oorzaak geweest, dat een aantal ter oplossing gegeven problemen en eindspelen langer dan in onze bedoeling lag op afdoening heeft gewacht. In deize en zoo noodig in de volgende rubriek hopen we dien achterstand in te halen. Allereerst de problemen van den Bresken- schen problemist J. C. le Bleu. No. De stand was: Zwart: 2, 4, 9, 10, 17, 19, 22, 28 en 36. Wit: 26, 34, 35, 37, 38, 40, 41, 42 en 43. Wit. Zwart. 1 3833! 36X49, gedwongen 2. 26—21! 28 X 30 meersl. 3. 35X13 49X8 id. 4. 21X5 wint. Een eenvoudig, economisch probleem, dat voor den geoefenden oplosser gemakkelijk van het blad te vinden was. No. 2. Zwart: 7, 8, 12, 14,, 17, 19, 21, 22, 24. Dam op 46. Wit: 23, 25, 26, 28, 31 tot 35, 37, 38, 42. Oplossing: 1 31—27 22X31 2. 23—18 12X23 3. 3329 2422 a 3227! 46X30 meersl. 5. 35X11 17X6 of 21X32 6. 26X10 gewonnen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2