TER NEUZEN 30 JULI 1930. RECHTSZAKEN. hij bij loonkwesties te beseffen dat zij niet alleen producenten, maar ook verbruikers zijn en de patroons kregen de bemoedigende mededeeling te booren, dat van hem geen starker aandraaien van de belastingschroef te wachten is. Men mag deze rede, waarin Tardieu ook een overzicht gaf van de under zijn bewind tot stand gekomen wetten, als een praeludium voor de algemeene verkiezingen van 1932 be- schouwen. Een praeludium dat de partijen van het midden en ook van rechts te kennen geeft, dat Tardieu in bet socialisme den vijand van Zijn streven ziet en dat de radica- len dus tusscben bem en de socialisten te kiezen hebben. Dat de radicalen deizen wenk verstaan valt af te leiden uit een rede, Maandag door senator Sarraut, den gewezen minister van binnenlandsche zaken, te Parijs gehouden. Hij zeide, dat zijn partij bet tafellaken met de socialisten beeft doorgesneden, zoodat een herleving van het ,,kartel" uitgesloten is. De socialisten hebben bewezen alleen rekening te willen houden met eigen belangen, en daar- om moeten de radicalen naar andere bond- genooten omzien, als zij bun program willen verwezenlijken. Een entente met de andere repubiikeinsche partijen was volgens Sarraut nog steeds mogelijk. De oppositie van de radicalen tegen het kabinet is geen gevolg geweest van vrjandigheid tegen de repubiikeinsche elementen van de meerderheid of tegen Tar dieu persoonlijk, docb van verzet tegen de clericale en conservatieve elementen, waar mede de regeeringspartijen zich hebben ver- bonden. De kansen op toekomstige samenwerking tusschen de middenpartijen en de radicalen wordt op grond van deze uitlatingen te Parijs thans gunstig beoordeeld. NIEUWE HOUTLADINGEN DOOR DE V. S. GEWEIGERD. De adjunct-chef der douane beeft, naar Reuter meldt, naar men gelooft op reobt- streeksche instructie van Washington ge- weigerd, vergunning te geven tot bet lossen der ladingen van een Britscb en een Noorscb stoomscbip, welke lading voor een deel be- staat uit bout, dat uit Rusland afkomstig is. De beide schepen kwamen uit Archangel. Men gelooft bier te doen te hebben met bet begin van een grooten cmmericeelen oorlog over de door dwangarbeid verkregen produc tie, en dat deze oorlog in de eerste plaats zal leiden tot bet verbreken der Russisch- Amerikaansche bandelsbetrekkingen. De amb- tenaren van bet Amerikaansche depaxtement van financien geven te kennen, dat de regeering een nauwkeurig onderzoek zal in- stellen alvorens eenigerlei maatregel te nemen naar aanleiding van de verzoeken tot afkondiging van een invoerverbod tegen producten uit Sowjet-Rusland, met inbegrip van bout en mangaanerts. DE DUITSCHE NOODVERORDENING. De beschikkingen waarmede president Hin- denburg Zaterdag de dekkingsontwerpen van het kabinet-Bruning kracbtens art. 48 der Grondwet in werking heeft gesteld, komen schrijft de N. R. Crt. in hoofdzaak overeen met de ontwerpen, welke de thans ontbonden Rijksdag onlangs beeft verworpen. Zij voor- zien in begrootingstekorten ten bedrage van 760 millioen mark. Daartoe worden in de eer ste plaats de bijdragen voor de werkloozen- verzekering met 1 verhoogd (van 3% tot 41/2 en de opbrengst van deze verhooging wordt op 269 millioen mark geschat. In de tweede plaats worden nieuwe belastingen ge heven: lo. 2 y2 van personen in openbaren dienst die meer dan 2000 mark per jaar ver- dienen, 2o. 8 van alle aangeslagenen in de inkomstenbelasting die meer dan 8000 mark per jaar verdienen, 3o. 10 bijslag op de inkomstenbelasting van vrijgezellen. Uit deze drie bronnen worden 274 millioen verwacht. De tabaksbelasting zal 48 millioen meer moe ten opbrengen en op de begrooting is 134 mil lioen bezuinigd. Daar komt dan nog 35 mil lioen bij uit een vermindering van het tekort op de begrooting van 1929. De belangrijkste wijzigingen zijn, dat 34 mil lioen. meer wordt bezuinigd dan aanvankelijk mogelijk werd geacbt en verder dat bet rijk voortaan slechts de helft van de tekorten op de werkloozenverzekering zal bijpassen. De rest moet worden gevonden uit nieuwe ver- hoogingen van de bijdragen of uit verminde ring van de uitkeeringen. Dit laatste is een concessie aan de volkspartij. Ook de maatregelen tot steun aan de ge- nieenten zijn in de verordening opgenomen. Het zijn de heffing van een hoofdelijken om- slag (door de democraten bestreden) en van een „tijdelijke" gemeentelijke bierbelasting, die den democraten althans een deel geeft van de door hen aangeprezen verteringsbelas- ting en voor' de Beierscbe volkspartij wegens haar tijdelijkheid vermoedelijk aannemelijk zal zijn. De nieuwe agrarische partij van Schiele krijgt den begeerden steun aan den noodlij- denden landbouw in het Oosten en ten slotte wordt de ontwerp-begrooting voor 1930, waar- van de Rijksdag voor de ontbinding een groot deel had afgehandeld, van kracht verklaard. Nieuw is de bepaling die de regeering mach- tigt op te treden tegen kartell, die niet willen meewerken aan door de regeering verlangde prijsverlagingen. Dat is een concessie aan de vakbonden, die den eisch stellen dat prijs- verlaging aan loonsverlaging moet vooraf gaan. Men kan de regeering, die de verordeningen heeft uitgewerkt den lof niet onthouden, dat zij zooveel mogelijk is tegemoet gekomen aan de wenscben van de partijen en kringen op wier steun of welwillendheid zij prijs stelt. Het wachten is nu op bet program dat de regeering aan de kiezers zal voorleggen. Be- vat bet verstandige hervormingen in het be- stuur des rijks en financieele plannen die tot aanmerkelijke bezuinigingen kunnen leiden, dan is er nog een kans dat de kiezers de hun nu opgelegde nieuwe lasten gelaten dragen en niet en massa overloopen naar de opposl- tie-partijen. De wil tot samenwerking tusscben de regee ringspartijen is reeds gebleken door de stich- ting eener nieuwe partij, die feitelijk zal neer- komen op een fusie tusscben de democraten, de volkspartij en enkele kleinere groepen. Maandag zou deze ,,Duitsche staatspartij" zich reeds met een oproep tot de kiezers richten. als getuigen konden worden opgeroepen. Hun daad werd bet beginpunt van bet onderzoek tegen Joiris. Hun namen werden echter steeds verzwegen. De auditeur-militair ver- zette zich tegen de inwilliging van bet ver- zoek der verdediging. Alles wat van gouver- nementeelen aard is, zeide hjj, moet buiten dit proces gehouden worden. Maandag kwam dit verzoek nogmaals te berde. Weer weiger- de de auditeur-militair bet verzoek toe te staan. De verzekering door baron Beltjens, chef der Surete Publique gegeven, dat de brief wel degelijk in Duitschland werd ge vonden en de documenten bevatte, waarover het proces gaat, moet volstaan, wat de ver- dedigers van Joiris, mrs. Salkin en Decres- sionnieres echter niet meenden te kunnen aamvaarden. Een dergelijke handelwijze noem- den zij ongehoord. Verder werd voortgegaan met het verboor van getuigen, onderofficieren, soldaten en ambtenaren in dienst van het departement van landsverdediging. Het bracht geen nieuwe feiten aan het licht. In den middag kwam bet weer tot incidenten tus scben de advocaten en den auditeur-militair, opnieuw naar aanleiding van de onbekend- heid der identiteit van den Belgischen consul en c^n jongen Duitscber, die den brief aan de Surete militaire overbandigden. De ver dediging diende conclusies in, eisehende, dat deze personen als getuigen zouden worden opgeroepen, maar de auditeur-militair riep het „raison d'etat" in en verzekerde op zijn eer, dat hij de namen van deze personen niet kent. De verdediging zeide bet tocb wel ongehoord te vinden, dat een auditeur ,die een zaak 13 maanden lang heeft ge'instrueerd, persoonlijk zelfs niet eens de basis, waarop de heele zaak steunt, mocht controleeren. Alleen in de zaak-Dreyfus heeft zich hetzelfde voorgedaan. De advocaten protesteerden ook nog tegen het feit, dat de president van den krijgsraad Maandagochtend een brief ontving en dezen aan den auditeur cxvergaf, zonder hem ook aan de verdediging te hebben medegedeeld. Over den brief werd ook nog door den president, den auditeur-generaal en den auditeur der provincie Brabant geconfereerd, zonder dat de verdediging tot deze conferentie werd toe- gelaten. Dit zijn procede's, die gebeel in strijd dienen geacht te worden met een ge- zonde rechtspleging. HET INDEXCIJFER IN BELGIE OPNIEUW GESTEGEN. -Het indexcijfer, dat de vorige maand voor geheel Belgie met 1 punt was gedaald en ook de vorige maanden vrijiwel stabiel was ge- bleven, vertoont thans een nieuwe stijging met 3 punten. Het is nu 869. Voor Brussel be- draagt het 920, tegen 917 in Juni; voor Ant- werpen 907, tegen 900; voor Luik en Gent 854, tegen 850. BELGIE EN DE NIEUWE AMERIKAANSCHE TARIEFWET De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat de Gentsche Kamer van Koophan- del een brief heeft gezonden aan de Belgische regeering, waarbij haar aandacht wordt ge- vestigd op de ernstige gevolgen welke de toe- passing van de nieuwe Amerikaansche tarief- wet voor den handel en de industrie van Gent en omstreken in het bizonder en Belgie in bet algemeen zal hebben. Er wordt op aangedrongen dat de inhoud van dezen brief ook aan de Amerikaansche regeering zal worden medegedeeld. De Gentsche Kamer van Koophandel is ver der nog van oordeel dat Belgie zich met an dere, door de Amerikaansche wet getroffen landen, dient te verstaan ten einde de over- dreven particularistische houding van de Ver- eenigde Staten met gemeenschappelijke be- raamde represaillemaatregelen te beantwoor- den. EEN POLITIEKE MOORD IN BRAZILIE. Een Berlijnsch blad vemeemt uit Rio-de- Janeiro, dat Juan Pessoa, de president van den Braziliaanschen istaat Parahyba, te Recife met een revolverschot is gedood. Pessoa was in gesprek met een zijner y-rienden, in een bar, toen dr. Joan Diarte Dantas plotseling op hem toetrad en zonder te spreken driemaal op hem vuurde. Pessoa was onmiddellijk dood. De chauffeur van Pessoa, die getuige was van den aanslag schopt op den dader, dien DE ZAAK-JOIRIS. De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldde: Er was Maandag veel meer belangstelling dan de vorige dagen voor de zaak ten laste van luitenant Joiris van het departement van landsverdediging, beschuldigd van levering van documenten betreffende de defensie aan een vreemde natie en van ontvreemding van een bedrag van ongeveer 4000 francs. Zater dag stelde de verdediging de vraag, of de personen, een Duitscber en een Belgisch con sul, die een brief van luitenant Joiris, mili taire documenten bevattende, onderschepten en aan de Surety Publique overmaakten, niet WINKELWEEK TER NEUZEN. Gisteravond vergaderden de vereenigde win- keliers om de plannen te bespreken voor de in de week van 25 tot 30 Augustus te houden winkelweek. Aan de oproep tot deelneming hadden zeer velen gehoor gegeven en de ver- gadering had dan ook een geanimeerd ver- loop. Het Bestuur had een algemeen plan op- gesteld, hetwelk na kleine wijzigingen door de aanwezigen werd goedgekeurd. De winkelweek dan zal genoe-md worden ,Ter Neuzen Klimop", zoodat het klimop in elke etalage van de deelnemers op eenigerlei wijze zal worden aangebracht. De deelnemers betalen voor de algemeene onkosten en voor aank^op der prijzen een inleggeld, terwijl verder nog een kleine con tribute zal worden geheven van meer onder- geschikten aard. Elke deelnemende winkelier ontvangt een aantal bons, die verstrekt worden in roode, witte of blauwe kleur, welke bons aan de koopers worden verstrekt. De bedoeling is dat uit die verkregen bons door de koopers de Nederlandsche vlag wordt geconstrueerd. Hij of zij die de grootste vlag in de groot- ste verscheidenheid van bonnen na afloop der winkelweek opgeplakt inlevert, ontvangt den hoofdprijs. De extra-prijs is voor diegenen die de groot ste vlag inlevert, hierbij wordt niet gelet op de verscheidenheid der bons en komen hier alleen de drie kleuren in aanmerking. Dan stelt ieder deelnemende winkelier nog een prijs beschikbaar aan het bestuur, zoo dat er nu reeds 75 prijzen voor het publiek te behalen zijn. Om te voorkomen dat een der deelnemers een hoovdprijs zou kunnen krij- gen, zal er voor de winkeliers een afzonderlijke prijs worden uitgeloofd. A1 deze prijzen zullen tentoongesteld worden op een nader aan te wijzen plaats, en weet ieder welke cadeaux te behalen zijn door in die week bij de deelnemende winkeliers hun inkoopen te doen. Maandag 25 Augustus zal de winkelweek geopend worden, terwijl des avonds het Muziekgezelschap ,,De Vereenigde Werklie- den" een omgang door de gemeente zal hou den. iWoensdag 27 Augustus wordt een reclame- stoet georganiseerd door de deelnemers op geluisterd door muziek, terwijl des avonds nog een attractie zal plaats vinden. De uitreiking der prijzen zal in den loop der daaropvolgende week plaats vinden. Reeds 70 winkeliers hebben zich als deel- nemer opgegeven, terwijl het Bestuur de ge legenheid tot deelname openstelt tot Dinsdag 5 Augustus. Na dien tijd worden geen deelnemers meer aangenomen, aangezien men volop gelegen- heid had om zich hiertoe aan te melden. Het blijkt dus dat er van algemeene deel neming kan worden gesproken en het bestuur met goede voornemeras is bezield om de win kelweek een succes te doen worden. UIT PASSAGIEREN Gisteravond waren eenige leden der beman- ning van de in het dok liggende Duitsche viermastbark „Peking", aan het passagieren. Zij werden tegen sluitingsuur vertoevende in een cafe aan de Dijkstraat wat lastig, zoodat assistentie der politic werd ingeroepen. Toen de gemeentepolitie ter plaatse kwam, waren de mannen reeds Ibuiten, doch hadden in het cafd, dat van Van D., een ruit ingeslagen. Daar een der personen, een Duitsche machi nist, aan den pols verwond bleek, rees het vermoeden dat hij de dader was van het ver- brijizelen der ruit. Hij werd meegenomen naar het politiebureau, waar men het n-oodig oordeelde ook geneeskundige hulp in te roe pen om hem te vertiinden. Hij is daama naar boord gebracht. Naar we verder vememen zijn de schade voor de ingeslagen ruit en de kosten der geneeskundige behandeling reeds betaald. EEN STRANDING. In den nacht van Maandag op Dinsdag was de sleepboot „Wiljo" met twee Belgische spitsen, de „Anna" en de „Edouard" resp. 650 en 1000 ton groot, geladen met kolen, sleepen- steunt dan de ganscbe klompenindustrie n^aar waar't vooral op aan komt, ge vergroot diardoor vooral uw af.zelgebied en ge maakt zoodoende een beter zakencrjfer. Dus alle kfempenmakers op de klompenbeurs te Clinge. Lkat hier maar gerust het eigenbelang de dijijfveer zijn. DE FABRIEK NAAR DEN KLANT. zwaar aan het hoofd verwondde. De redenen j de van af Dordrecht de haven van Ter Neu- voor dezen aanslag zijn nog niet bekend. Nader wordt nog het volgende gemeld: De moord werd gepleegd in een taartjes- winkel. De verslagene, Joao Pessoa, was een neef van den oud-president der republiek Epi- tacio Pessoa. De door de chauffeur van Pes- sao met revolverschoten verwonde dad^- i natuurlijk in verzekerde bewaring. Blijkenis het laatste nieuws heerscht er rust in de staten Parahyba en Pernambuco. In Rio-de-Janeiro bracht het bericht van de aanslag een geweldige consternatie teweeg. En zulks te meer, wijl in der tijd algemeene ontspanning gevolgd was op de opwinding, teweeggebracht door de campagne voor de presidensverkiezing. Pessoa was de candidaat geweest der libe- raien bij de recente verkiezingen voor vice- president der republiek. DE AARDBEVING. Volgens^een bericht van het Italiaansche ministerie van arbeid was het aantal dooden en gewonden tengevolge van de aardbeving niet verder gestegen. Het stadje Villanova del Baptista is volkomen verwoest. Hier is het weashuis ingestort en heeft de weezen on der het puin begraven. Twintig kinderen zijn omgekomen. De Koning en de minister van openbare werken hebben hun bezoek aan de getroffen plaatsen voortgezet. De koning heeft uit zijn eigen middelen 100.000 lire voor de slacht- offers beschikbaar gesteld. Voor de zwaarst getroffenen heeft de minister van financien voorloopig het innen van belastingen gestaakt. Gisteravond zou onder leiding van den minister van Arbeid te Foggia een bespreking met de prefecten der provincie gehouden wor den over het plan voor den herbouw der ver- woeste gebieden. ;Het lijkt vreeand en onmogelijk: „de fabriek ndar den klant", maar dat het kan, bewijst de Heemaf, die film en auto op een origineele mander combineerde en thans met haar fabri- kaat en haar geheele bedrijf op pad is en in elke stad, in elk dorp en elk gehucht elkeen op pa-kkende wijze toont, wat de grootste Nederlandsche fabriek op electrotechnisch gebied fabriceert, waar dit gebeurt en hoe. Zooals we hierbaven schreven, werd dit be- reikt door een combinatie van film en auto. Het Heemaf-monogram en een model van een S.K.A.-motor vormen de carosserie van de Heemaf-reclame-auto. De motor herbergt naast voedingsbronnen voor de lichtins-tallatie, waarmede het geheel's avonds verlicht wordt, een continu-filmapparaat, dat doorloopend de Heemaf-film kan projecteeren. Hiermede wordt door een oud idee, immers de reclame-auto is niet nieuw meer, op zeer origineele wijze elkeen het visitekaartje van een onzer grootste en meest op den voorgrond tredende fabrieken overhandigd op een manier z66 aangenaam en tavens zo6 afdoende, dat men haar niet licht zal vergeten. TWINTIGJARIG BESTAAN DER CHRISTELIJKE KWEEKSCHOOL VOOR ZEELAND. Dinsdag is de dag herdacht, waarop de Christelijke kweekschool voor Zeeland te Mid- delburg 20 jaar bestond en tevens heeft de directeurswisseling plaats gehad. Na opening met het zingen van Ps. 1451 en gebed, heeft de voorzitter van het schoolbestuur, de heer mr. P. Dieleman, er op gewezen, dat hij een historisch overzicht beter vindt bij het 25jarig bestaan, maar nu alleen uiteenzette het groote nut der school, die nadat de school- st-rijd was uitgestreden tot groei en bloei kon geraken. Spr. bracht hulde aan den scheiden- den directeur, den heer C. Weeda, die van af de oprichting af deze functie heeft bekleed en die steeds pal is blijven staan voor het Christelijk onderwijs. Blikkende in de toekomst wees spreker er op, dat het op de school niet gaat om een bepaalde politieke richting, maar wel in de jeugd op te voeren naar de waar-* heden van het Evangelie, hen te leeren ook dat stoffelijke goederen, hoe waardevol zij ook zijn achter staan bij de geestelijke, op te voeden ook voor vorming van karakter, waarop het dikwerf meer aankomt in de Maatschappij, dan op groote kennis en wet-enschap. Zich tot den nieuwen directeur, den heer dr. K. Huizenga wendende, verklaarde spr. dezen voor ge'installeerd en wenschte hij hem 's Heeren onmisbaren zegen op zijn arbeid toe. De heer A. Rienks, hoofdinspecteur van het L. O., bood zijn gelukwenschen aan, bracht dank aan den heer Weeda, wien hij nu bijna 10 jaar als directeur heeft zien werken, ter wijl hq verklaarde met genoegen aan de be- noeming van dr. Huizenga te hebben mede- gewerkt. Namens de leeraren sprak dr. Huizenga den heer Weeda toe en bood hem een schil- derij aan van den heer J. H. Klarenbeek, lee- raar aan de school. De heer ds. P. J. Steinz sprak namens het Chr. schooltoezicht, de heer v. d. Welle namens de leeraren tot den nieuwen directeur; de heer K. Dekker als directeur van de Rjjkskweek- ischool en sprak daarbij den wensch uit, dat de aangename verstandhouding moge blijven voortgaan. Verder werd gesproken namens de oud-leerlingen door den heer A. Schout; als oud-voorzitter van het Bestuur over de lagere scholen door den heer mr. L. van Andel en namens het huidige schoolbestuur door den heer dr. Huizinga. De heer J. Hage sprak als een der hoofden, wier scholen als leerschool worden gebruikt; de heer De Wolf namens de afdeeling Walcberen van de Vereeniging van Chr. onderwijzers, waarvan de heeren Weeda en Huizenga beiden lid zijn. Ten slotte hebben beide heeren, Weeda en dr. Huizenga dank gebracht voor de door alien verschllende soorten ijzeren en houten vaten, waardoor alle mogelijke mechanische appa- raten aanwezig waren, dwongen onze bewon- dering af. Bizonder werd onze aandacht geboeid in de gebouwen waar de verschillende smeer-olien voor auto's en tractors vervaardigd worden, alsook de verschillende soorten vetten. Daama bezochten we het gebouw der reus- achtige stoomketels en de machinekamers waar de electrische drijfkracht geleverd wordt voor deze uitgebreide installatie's, om daama terecht te komen in de laboratoria. Daar hebben we ons bij vernieuwing kunnen overtuigen, dat de meest moderne technische apparaten gebruikt worden om het beste te kunnen leveren, wat op 't gebied van smeer- olie op de markt gebracht kan worden. In het laboratorium werd voor ons een proef genomen met een stroom van 40.000 volt. Een monisterflesch werd gevuld met smeerolie (voor de dynamo's), die tijdens de proef niet de minste damp vertoonde. Wij kunnen spontaan bekennen, dat niet een van ons zich zoo'n kolossale inrichting had voorgesteld en dat een zoo groote verschei denheid van producten uit ruwe olie kan ver-" vaardigd worden. V66r we deze inrichtingen verlieten werd ons door het bestuur een diner aangeboden, waarbij het bestuurslid van het Hoofdkantoor te Brussel een toespraak hield die wees op de moderne fabricage der smeerolien, op de zucht om steeds beter en meer te produceeren die de wensch uitsprak dat de banden tus schen producent en gebruiker door betere bekendmaking nauwer zouden worden aan- gesloten om zoo beider belangen beter behar- tigd te zien. De voorzitter bracht hulde in naam van al de leden van de Vereeniging aan de ontwer- pers dezer grootsche Inrichtingen, dankte het bestuur voor het guile en hartelijke onthaal dat ons ten deel gevallen was, en verzekerde, al het mogel(jke te zullen aanwenden om in richting en producten van „Purfina" bij de aangeslotenen en daar buiten bekend te ma- ken. Een hartelijk en langdurig applaus viel beide geachte sprekers ten deel. Daarna keerden alien hoogst voldaan weer huiswaarts. SAS VAN GENT. In de op Donderdag a.s., des avonds 7 ure te houden openbare vergadering van den gemeenteraad komen de volgende punten in behandeling 1. 2. 3. 5. 6. 9. 10. 11. 12. 13. 14. izen genaderd. De sohepen kwamen, met de I tot hen gerichte woorden. 1 t Irv-n nn 1 r rvv» /vn /loy rl n 1 olo+to rl on (4 rl o sleep-boot op zij liggende, ten anker onder de plaat, met de bedoeling des morgens, bij hoog- water de hajven binnen te komen. Vreemd keek de kapitein der sleepboot op, toen hij des morgens op den bestemden tijd an dek komende bemerkte, dat de vaartui- Ten slotte deed de voorzitter zingen j ps. 27 7 en ging hij voor in dankgebed. BEZOEK AAN i'URFINA. Eenige leden van den Alg. Motor en Tractor Mededeeling ingekomen stukken. Aanbieding der gemeente-rekening over 1929. Aanbieding der rekening van het Ge- meentelijk Electriciteitsbedrijf over 1929. Vaststelling der rekening van de Ge- zondheidscommissie over 1929. Alsboven van het Burgerlijk Armbe- stuur over 1929. Vaststelling der begrooting van de gezondheidscommissie voor 1931. Verzoekschrift van de Afdeeling Ter Neuzen en Omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en slijters, om verwijdering grondslag „biljards" uit de verordening op de heffing van personeele belasting. Voorstel tot het aangaan eener geld- leening van f 12.000 voor het Gemeen- telijk Electriciteitsbedrijf voor uitbrei- ding net. Verzoekschrift van Th. F. Warrens om rioleerimg watergang voor de door hem nieuw te bouwen woningen in den Van Remoorterepolder. Verzoekschrift van de R.K. Bouwver- eeniging „Volksbelang" te Sas van -Gent om in beginsel te besluiten tot het verleenen van medewerking om het bouwen van 25 arbeiderswoningen idoor die vereeniging te bevorderen. Verzoekschrift van het R.K. Kerkbe- stuur om gelden beschikbaar te stellen voor tien dubbele schoolbanken en twee kachels voor de Bijzondere R.K. Jon- gensschool. Verzoekschrift van het Feestcomitfi voor de Koninginnefeesten om een sub- sidie van f 500. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting over 1930. Voorstel tot wijziging der begrooting voor het gemeentelijk Electriciteits bedrijf over 1930. COMMISSARIS BELGISCH LOODSWEZEN. Naar wij vernemen is aan den heer P. P. Renier, die alhier sedert 21 jaar dit ambt heeft bekleed, bij besluit van Z.M. den Koning der Belgen met ingang van 1 Augustus a.s. eervol ontslag verleend als Commissaris van het Belgisch loodswezen alhier, met recht op pensioen. CONCERT OP DE MARKT. Het muziekgezelschap ,,De vereenigde werklieden" is voomemens ter gelegenheid van den jaardag van H.M. de Koningin-Moe- der op a.s. Zaterdag, des avonds 8 uur, con cert te geven op de Markt. MULO-EXAMEN DIPLOMA A. Geslaagd te Breda voor het R. K. Mulo- examen, voor diploma A, mej. M. van Damme te Ter Neuzen. gen in den Otheneschen hoek op het strand I Vereen. Zeeland" maakten een reisje naar zaten Blijkbaar heeft des nacht het anker „Purfina", waarvan zij _ons het volgende ver niet gehouden en zijn de schepen gaan drijven slag zonden Toen met de sleepboot beproefd werd gang in de schepen te krijgen, bleken deze reeds op den oever vast te zitten. Terstond werden maatregelen genomen, en werd v-oor het afbrengen der schepen accoord gemaakt met de Firma De Meijer als ver- tegenwoordiger der Towage en Salvage As sociation te Antwerpen. Bij het wegvallen van het water bleek dat de ligging der schepen op den oever niet gunstig was, en deze beschadigd waren. Bij het volgend hoogwatergetij in den namiddag is vergeefs beproefd de schepen met een aan tal sleepbooten van den oever te trekken. Daarop is des nachts een deel der lading in lichters overgeslagen, waama van morgen bij hoogwate'r de schepen zijn afgebracht. Het eene schip, dat oogenschijnlijk het meest beschadigd was, maakte het minste water, en heeft, met een boot om te pompen op zq, de reis naar de bestemming te Gent vervolgd. Het andere schip is op de sliktong in de voorhaven geizet, het zal daar vermoe delijk zooveel mogelijk worden gerepareerd, waama waarschijnlijk op het kanaal de lading in een ander schip zal worden overgeslagen. lie ZEEUWSCHE KLOMPENBEURS. Al wie maar eenigszins met de klompen industrie in betrekking staat, ligt de le Zeeuwsche klompdnbeurs nog versch in 't ge- heugen. 't Was een gloriedag voor onze klompenmakers, waar alle leven en werk- kracht schitterend naar voren trad en waartoe de medewerking van alle kanten zoo spontaan was, dat het zelfs voor de meest bevoegden en vooraanstaanden in dezen nijverheidstak een tot nog toe ongekend succes is geworden. En wat vooral onze klompenmakers zoo dankibaar op die eerste beurs doet terugzien, is de algemeene erkenning: we hebben er goede zaken gedaan meer dan we durfden verwachten! Niet voor hen dus die verleden jaar hebben ingezonden is het vooral noodig het groote nut onzer Zeeuwsche klompenbeurs te bepleiten. Zij zullen ongetwijfeld ook dit jaar met nog grootere en meer volledige inzendingen aan wezig zijn. Maar dat al de anderen, die nog niet meededen, overtuigd door 't voorbeeld en vooral door het schitterend welslagen hunner vakbroeders deze eenige gelegenheid dit jaar toch niet laten voorbijgaan. Voor hen vooral zij 't gezegd: klaag niet over minder goede toestand, maar kom op naar de beurs, ge Door de Nederlandsche Petroleum Maat schappij ,,Purfina", waarWin de zetel te Rot terdam gevestigd is, werd ons, leden van de Alg. Motor en Tfactor Vereen. Zeeland" vrije reis verleend om de fabrieken van boven- genoemde Maatschappij ,,Purfina" te Ert- velde Rieme te bezichtigen. Niettegenstaande die fabrieken hier dichtbij gelegen zijn, is „Purfina" aan de meesten van ons niet verder bekend dan van naam en door de vele tsftiks, die op den linkeroever van het kanaal geplaatst zijn. Misschien was het om die reden, dat velen onzer leden den oproep van onzen geachten voorzitter met niet meer geestdrift hadden beantwoord, waardoor diegenen die niet aan het bezoek hebben deelgenomen, zeer veel hebben gemiist. Van velen heb ik reeds vernomen, dat ze een volgend maal beter op hun post zouden zijn, wanneer de gelegenheid zich nog eens moest voordoen. Op Vrijdag 1.1. dan werd door een gezel- schap van ruim 30 leden een bezoek aan ge- noemde fabrieken gebracht. Opgewacht door een afgevaardigde van het hoofdkantoor Brussel-Rotterdam en het be stuur der fabriek werd onmiddellijk aangevan- gen met het bezichtigen der kolossale inrich ting, de grootste van Europa. Vooraf werd ons medegedeeld, dat de bebouwde oppervlakte met inbegrip der in aanbouw zijnde fabrieken bijna 31 H.A. bereikt heeft en dat de ver schillende tanks een gezamenlijken Inhoud heb ben van meer dan 100 millioen Liber. Een afgevaardigde deed al het mogelijke om ons, oningewijden de verschillende bewer- kingen van de ruwe olie uit te leggen en te laten volgen. Achtereenvolgens zagen we de groote massa ketels, 'waar de ruwe olie door zwa- velzuur van schadelijke bestanddeelen (teer en zuren) ontstaan wordt, vervolgens de ultra modem ingerichte en groote raffineer- derij, die ieders bewondering afdwong en waar we door verschillende bewerking de trans- formatie konden volgen van de roodbruine ruwe olie die dan van vuil zwarte, de bruine kleur aannam om dan weer te veranderen in olie van witte en vervolgens gele kleuren zoo ontstaat de technische smeer-olie. Dan, door verdere doordrijving der bewerking ver- andert deze in medische olie, die zoo zuiver was en er werkelijk zoo begeerlijk uitzag, dat velen er een „proefje" van namen. De groote koel- of vriesinrichting, de in richtingen voor het reinig'en en behandelen der BRESKENS. Tot onderwijzeres aan de Chr. school te Breskens is benoemd mej. V. J. Beerdhuis. SCHOONDIJKE. De voordracht voor onderwijzeres aan school A alhier bestaat uit de dames J. de Klerck te Hoedekenskerke, J. Zoethout te Slijkplaat en C. de Doelder te Ter Neuzen. Politierechter te Middelburg. Zitting van 29 Juli 1930. De volgende zaken werden behandeld: 1°. G. v. d. A., oud 27 j., en 2°. M. J. v. d. A., oud 25 j., kooplieden te Ter Neuzen, werden verdacht dat z(j op 15 Juni j.l. te Sas van Gent Guiseppe Frisardi en Alfredo Caluri hebben geslagen en gestompt. Eisch no. 1: 1 maand gevangenisstraf, no. 2 3 maanden gevangenisstraf. Uitspraak: no. 1: 20 taoete of 20 dagen hechtenis; no. 2: 1 maand gevangenisstraf. F. G. v. T., oud 61 j., wiedbaas te Axel, werd verdacht, dat hij in de maanden Augus tus, September en October 1929 te Axel heeft verduisterd 9 maal 0,60, die hij had ontvan- gen van J. van Langevelde, om rentezegels te plakken. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uit spraak idem. C. R. W., huisvrouw van A. d. L., oud 28 j., te Sas van Gent, werd ten laste gelegd, dat zij op 20 Juni j.l. te Sas van Gent, Wieger Brug heeft beleedigd. Eisch f 25 boete of 25 dagen hechtenis. Uit spraak 10 boete of 10 dagen hechtenis. Pha. V., huisvrouw van A. S. W., oud 56 j., zonder beroep te Philippine, werd beklaagd dat zyj op 26 Juni j.l. te Philippine een kuiken, toebehoorende aan A. M. Ploegaert, met een kapper heeft mishandeld, zoodanig dat het dier moest worden af gemaakt. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem. Mr. Heijse, verdachtes raadsman vroeg vrij- spraak. R. E. K., oud 22 j., landbouwer te Bosch- kapelle, werd ten laste gelegd, dat hij op 22 Juni j.l. te Boschkapelle Petrus Koole heeft geslagen en verwond, tengevolge waarvan zijn costuum is bedorven. Eisch 14 dagen gevangenisstraf. Uitspraak 20 boete of 20 dagen hechtenis. R C J. T., oud 32 j., machinist te Selzaete, werd verdacht dat hij op 22 Juli j.l. F. Schoute, opperwachtmeester der marechaussCe, die surveilleerde, heeft beleedigd. Eisch f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Uit spraak idem.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2