PREDIKBETJRTEN. Feuilleton-vertelling en. [OSttEffGDE BERICHTSN, BRABANTSCHE BRIEVEN. MET HET HOOFDJE BEKNELD GERAAKT. EEN BLANKE VROUW VERMOORD. EEN OUDE BOERIN BIJ NACHT IN HAAR HOEVE OVERVALLEN. UITSLAG VERKOOPINGEN, AANBESTEDINGEN, ENZ. WISSELKOERSEN. HOOGWATER TE TER NEUZEN. (Zonnetijd.) voorm. OOK EEN MANIER OM Z'N GELD GELD TE KRIJGEN. Een inwoner van St. Jansteen had naar de VI. Crt. meldt, eenig geld te vorderen van een herbergier ter plaatse. Met het terugbetalen vlotte het blijkbaar met erg. Teneinde raad machtigde eerstgenoemde zijn zoon voor zijn rekening tot het beloop van het te vorderen bedrag het noodige bier te gaan drinken in de betrokken herberg en de aanwezigen daarop te onthalenl De zoon gaf hieraan maar al te gaame gehoor en voerde de vaderlijke opdracht met volledig succes en tot diens volkomen genoe- gen, uit. Toen het op betalen aankwam zeide hij den henbergier, dat er was gedronken voor rekening van zijn vader. Deze, bemenkende, dat men door list de tusschen hem en den vader van het jonge mensch bestaande schuldvordering had ver- effend, -diende den uitvoerder een klinkende muilpeer toe, wat voor dezen weer aanleiding was naar de politie te loopen en van deize mishandeling aangifte te doen. Zoodat deze zaak na verloop van tijd wel- licht zijn algeheele ontknooping zal vinden voor den strafrechter. EN HIER DAN Er bereiken ons catastrophale tijdingen uit bet buitenland, jobstijdingen, die den ge- voeligen mensch de haren doen te berge rijzen, zoozeer grijpt de lezing van de medegedeelde rampen de toegankelijke naturen in het ge- moed. Maar waarom den blik naar elders gewend, waarom ons medelijden te richten naar verre streken, wanneer het oog overal rondom ons smartelijk getroffen wordt door natuurram- pen, waarbij weliswaar geen menschenlevens te loor gaan, doch het bestaan verwoest wordt van duizenden, behoorende tot de besten, de onmisbaarsten van de menschelijke samen- leving. Of is het niet treurig te moeten zien en ondervinden, hoe het nijvere wrochtem en werken van den naarstigen landman, hoe het loon van zijn rusteloozen arbeid verloren moet gaan door de wangunst van een weerbarstige natuur, die zijn werk op hoop van zegen met zooveel toe winding verricht, deerlijk te gronde doet gaan. Van alle zijden stijigen jammerklachten op over het mislukken van den oogst, overal ziet men de groote verwoesting bloot voor het oog liggen en van alle zijden staren u de troostelooze gezichten tegen, van menschen, die meer dan zij het zeggen kunnen de wan- hoop nabij zijn, over de groote rampen, waar- door zij getroffen werden. Laat den blik dwalen over de akkers, die zoover gij zien kunt, zich daar aan uwe oogen vertoonen als een troosteloos beeld van bederf en verwoesting. Allerwegen grijnst u het schrikbeeld van den oorlog der nijdige elementen tegen der menschen werken en zwoegen tegen. Het graan, in den aanvang veel belovend, rijik beladen van knap en vrucht meedoo- genloos te gronde gesmakt, eerst door on- toarmhartig stormwinden, daama door een niets sparenden zondvloed van regen en nog- maals regen, aan bederf ten prooi op den akker, gedrenkt met het zilte zweet van den zuren arbeid. De eiwten verstrooid en verspreid over den doorweekten bodem, die het gewas had doen gedijen en het beloofde te maken tot een nie te versmaden bron van inkomsten. Wat komt er terecht van al dat andere dat des boeren bestaan moest helpen ver- zekeren. Is het niet of de Natuur een paradie heeft willen scheppen op het lied van den landman, door een onzer volksdiehters aldus gezongen: ,,Te zwoegen en te streven, Met al de kracht des mans, Dat is des landmans leven, Dat vlecht den boer een krans". Doch helaas, tegenover de idealistisehe opvatting van het boerenleven staat de koude werkelijkheid. Binnen uwe enge stadsmuren kunt gy stede- ling u maar moeilijk een voorstelling maken van al de ellende, waarmede het platteland zoo ongenadig getroffen wordt. Ik zou u een relaas kunnen geven van som- bere gemoedsuitingen, gelucht door mannen, die zich niet door kleine tegenslagen lieten verslaan. Het zij u bespaard. Maar dit zeg ik u, om een treurig beeld van verwoesting te zien is het niet noodig den blik naar elders te wenden. In eigen omgeving vindt gij gelegenheid genoeg u daarvan te vergewissen. KOEWACHX. Op uitnoodiging van den burgemeester waren Woensdagnamiddag een 26 personen op het gemeentehuis alhier bijeengekomen om een comitfe te stichten, dat de Koninklijke Familie een waardige ontvangst zal bieden. De burgemeester heette alien welkom en deelde een en ander mede omtrent het doel dezer bijeenkomst. Ook deelde hij mede, dat de raad 250 gulden heeft beschiklbaar gesteld voor versiering van het stadhuis, enz. Voorts werden eenige algemeene punten opgesomd, die verder door het feestcomitfe zullen uitgewerkt worden. In het feestcomitfe hebben zitting genomen den ZeerEerw. heer pastoor, WelEerw. heer Kapelaan, de heeren: A. Dierick, A de Blieck, A. de Waele, C. Devolder, A. de Schepper, E. Dierinok ,J. de VuijBt, J. v. Mossevelde, Th. Misseghers en J. Geerards en de dames: I. Dierick—Plas- schaert, E. Dierick A. Dierick—KoningsC.de BlieckGregoire, en M. de Waele Matthys Dit comite komt Maandag a.s. om halt I weer bijeen ter uitwerking van het program. Na een dankwoord van den burgemeester voor de trouwe opkomst werd de vergadering gesloten. Oud-Gereformeerde Gemeentc. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8 Ms on 10 uur. 's Namiddags om 2 uur Lof. ZONDAG 27 JULI 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u. en 2 u., Dr. L. J. Cazemier. Sluiskil. 9% u. en 2 u„ de heer L. Dek. Hoek. 9% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. leeskerk en 2% u., Ds. E. Raams. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. eD 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9y2 u. en 2% u., leesdienst. Den Haag, 22 Julij 1930. Menier, Zooas ge ziet, hierboven aan m'nen brief, 'k zit zoo bij manier van spreken, hoog en droog in de Ol- landsche Viel luumjerein den Haag. Ik zeg: zoo bij manier van spre ken, want „hoog", ollee, da ga ge- nogt: 'k Zit op 'n eerste etazie, te rekenen vanaf d'n schoor- steen tenminste, en da's zooveul as gelijk- vloens mee de muschkes in de tellefondraaien. Of ik bij me thuis in d'n notelfefer zit. En droog?! Een van m'n sokken lag van d'n mergen te zwemmen in 'n plaske rengelwater da vannacht deur m'n dakromke naar binnen was gerengeld. Neee, 'k eb 't weer nie ge troffen deus jaar, maar ollee 'nen erten- teller die daar over murmereert as ie veur z'n plazier uit is. Wa gij? 'k Ben weer in m'n ouw hotelleke d'n ,,Ver- gulden Vos" 'n best logementje, tusschen twee hokskes, waar 'k altij gfere ben! De menschen daar kennen mijn en ik ken huilie en me zijn mee mekare as fermilie. En 't weer is elken dag 'n bietje slechter gewor- ren. Toen 'k gistereavond naar bed gong en m'n dakrdmke had opengedaan veur wa fris- sche zeelucht in te asemen in m'n slaap, toen kwam de wind z66 firisch naar binnen ge- sturmd, da-d-et illektrieke laampke teugen m'n hoofd aankwatste en uitgong. „Pronk", tellefoneerde ik draadloos langs de trappen naar m'nen gastheer, ,,de laamp is uitgewaaid, jonk", en toen brocht de 'n kenske en trapte mee z'n kousevoeten in de scherfkes van den kepotte peer. En toen zee-t-ie... affijn, da drukte toch nie af, maar 't kerske gong 'r rap van uit en kos ik dn d'n donkere tenmin ste efkes lachen. Ondertusschen bleef d'n sturm deurspoken onder m'nen pannen en toen kreeg Pronk de rest van 't wiemelend laampke teugen z'n aangezicht. Toen fichrok ie z66, dat ie 't kandelferke uit z'n haanden liet tuimelen en emmen samen onder 't bed gekropen om 't weggerolde kerske trug te vinden. En onderwijle murmereerde-n-ie da- d-et zonde was van die nuuwe veftigkfefers- laamp die naar de pinnekes was, maar ik troostte-n-'m en zee: Bende gek Pronk, as ik da kerske nouw maar eb van oew, da is ie veur mekare; ik kijk nie op negenenvertig kfeferslicht as 'k veur m'n plazier uit ben. 'k Zal't z66, mee een kerske ok wel vinden as 't ergens gaat juuken. „Je suit hier cheen lost fan jeuk hebbe, 't is hier 'n nette saok pikte Pronk in d'n donkerte-n- dn m'nen kam. ,,'t Sla-d-ok heelegaar nie op d'n Vergulden Vos, Pronk", zee ik, „maar op m'n eigen jonk, en d'n netsten en futsoendelijksten mensch kan wel 's last emmen van jeuk ee. Of zoude gij denken da b.v. 'n menister nooit 's krabt? Evengoed as gij en ikke, horre en wa'k dan maar zeggen wouw is ditteda k net zoo goed bij een kfefers as bij veftig kan krabben en ga nouw maar gaauw m'n deur aan d'n buitenkaant dichtdoen, waant ik heb 'r echt trek in om 'n bietje te gaan pitten, seluu!" En veur ik Pronk mee 't glas in z'n sok ken van d'n lesten tree heurde strompelen, schoof ik al onder 't dek en pruufde d'n zou- tigen zeewind aan m'n lippen. En toen m'nen wekker van den mergen om vijf uren afratelde, toen goot 't pepkes-steel- tjes deur m'n rdmke en hong 'r 'n locht bo- ven da vierkaante gotje as 'n peerde-deken, z66 grijs en zoo ddcht en zoo wollig en onwil- lekeurig gongen m'n gedachten naar d'n hof op Ulvenhout, naar de biesten, m'nen Bles, ik heurde-n-'m kepleet staan staampen in d'n natten stal en bijna was ik opgestaan om 'm droog en nuuw strooi te gaan geven en 'nen emmer haver, en toen spette-n-'r 'nen drop rengelwater in m'n linkeroor, zoomaar van d'n vloer af, da-d-et water in m'nen nek kie- delde. En toen 'k over d'n raand van m'nen eenpersoons wipte, toen sting ik mee m'n bloote voeten in 'n geef plaske en kledderde de spetters teugen m'n hemd aan. M'nen eenen sok lag er smeujig in te weeken en d'n aandere was waarschijnlijk 't romke uitge- stoven, want ik eb 'm nooit mee teruggezien. Da was 'n aarig geval op d'n vruugen mer gen en toen lie'k m'n pet maar zoolaank op- gezet en 'n pepke aangestoken en eb zoo, in m'n hemd nog, op d'n raand van 't ledekant d'n puzzel rookende op zitten lossen. Affijn as ge veur oew lol op stap zijt, dan motte maar niet te naauw speuren en zoo ben 'k dan vandaag maar in m'n schoenen ge kropen zonder sokken aan en eb m'n eigen zoodoende op de degelijkste manier verasse- reerd teugen natte kousen! Gezwommen h£'k ok al. In den ben-miekst. Da's zooveul as 't ge- mengd bad. Waant da Scheveningsch, amico, da motte eerst vertalen veur ge 't begrept. „Een mokka", da's 'n doodgewoon bakske koffie, 'n „lunsj", 'n paar botrammen veur d'n twaalfuren,,een broudje hem", da's 'n bo- trammeke mee 6n schefke ham en zoo is alles navenaant. Giesteren vruug ik in 'n kefeeke om ,,'n paar sneejkes terwe mee 'n bordeke erebees- jes en 'n pintje donker" en laat ik oew ver- assereeren da-d-et 'n ge^f ketierke ee geduurd veur ze me verstinden. „Ah", zee er eindelijk eenen mee 'n schei in z'n haren die liep van z'n wenkbrauwen tot aan z'nen rug, ,,meheir bedoelt aardbeden en wat gesmeerde broudjes en 'n gles Muunsje- ner, nietwaer meheir?" „Zet maar op tafel", raaide-n-ik 'm aan, „as 't nie goed is krijgde heel de krippot trug!" En, amico, d'r kwampen grebeesjes en terwebrood en 'n pintje donker. „Soo iin orrde, meheir", lachte de schei vrindelijk ,,'t Monster is goed", zee ik, „zoo kunde gaan leveren, maar messen, lepels, vurken en ferdewerk he'k genogt zoo, doet er da maar nie mee bij!" .Meheir is een chroppemaeker", lachte de schei weer en van platsier sloeg ie z'n servetje van d'n eene over d'n aanderen erm en veegde toen mee z'nen wijsvinger over z'n wenkbraauwen, die van 't lachen in de weer waren gesukkeld denk ik. Maar ollee, ik slaai 'r m'n eigen wel mee 'nen fievlefors deurheenen en as zoew heele gaar nie begrijpen, dan stikte oew haand maar 's in oew broekzak waar de centen in rammelen en dan ga-g-et vanzelvers. Centen da's 'n intemasjenaal geluid da z'allemaal kennen. 'k Mot lachen mee m'n eigen, as 'k daar neerschrijf intemasjenaal". Of ik soepmee- ballennogantoe in 'n vrimd laand ben op d'n oogenblik. En toch amico, ja, da lijkt er veul op veur 'nen Ulvenhouter. Ge wor nie uit de menschen en nie uit d'r taal wijs. Ge staat er tellekes naar te raaien. Ge treft er kereltjes en da zijn net wefkes. ge treft er wefkes en da zijn net kereltjes. Van den mergen nog, toen 'k laanks d'n Boelevaar aan 'n taske koffie zat, toen vroeg ik aan dn jong kdreltje 'n bietje vuur. Waant ge mot weten, m'n lucifers laggen in 't hotel leke op 'n rij-ke te drogen op 't voetenend van m'nen eenmans. En toen ik aan da men- neke, dat daar mee 'n waandelstokske zat te spelen en 'n siegretje te rooken mee 'n gloske port veur 'm vroeg: „mag ik 'n bietje vuur asteblieft jongeheer?" toen begon't te schelden van knuppel en kaffer en toen 'k 'm 'n oplababber geven wouw da z'n moeke 'm veurloopig niemeer truggekend zouw emmen, toen zag ik gelukkig net op tijd, dat da menneke 'n wefke was! Ollee, menirke", zee ik, ,,nimme nie kwa- lijk, nouw zie ik pas da gij 'n wefke zijt! En zukke zware Engelsche siegretjes rooken en groote borrels drinken, doe-g-et maar nie in oew broekske, heur kindje!" Toen timmerde ze mee d'r stokske op tafel, riep ,,afrekenen" en ismeerde-n-'m as de wind. En zoo bende tellekes in de grotste onze- kerheid Keb dan ok gezwommen dn de Ben miekst. Veur twee dubbeltjes. Ge kun terecht veur twee dubbeltjes en wa verderop veur twee kwartjes. 't Water is op allebei de plekken zoogoed as 's zelfste, da snapte, maar bij de twee- dubbeltjes zijn geleuf ik de zwempakskes wa minder in de mode!Dan snapte 't wel. Want ge wit wel hoe 't mee de mode gesteld is: hoe duurder hoe minder da ge krijgt! Mee de vrouwenmode ten minste. Maar op d'n oogenblik wordt er nie veul gezwommen. Ge wor z66 wel nat, zonder zeewater. Waant 't valt mee emmens naar benejen. Heel de lucht is ddnen grooten does, maar dan zonder trekker, en da's 't lastige van 't geval. Anders koste de trekker nog 's los- laten Toen ik dan zwemmen gong, toen was ik „gemengd" mee enlel hiring. Waant 'k was er heel alleen in. Golven schuim sloegen om m'nen huid dat ie 'r rood van wier en toen ik achter die braanding zwemmen wouw, toen stingen er 'n paar van die gasten mee rooie broeken aan da zijn badknechten te toe- teren op 'n trompetterke, veur aan in't zaand, om kleurenblind van te worren. Jongen, jongen, wa waren die kerels be- zurgd over mijn. 'k Ben d'r dan ok maar gauw uitgegaan, waant zwemmen in wa schuim da tot oew knieen komt is even moeilijk as rijen op 'nen wagel zonder wielen. Maar toen 'k vroeg aan die roodbroeken waarom of ze zoo toeterden, toen zeeen ze mee 'n istalen gezicht: „omdajint daomesbad zat!" Amico, op m'n woord horre, in heel de zee was nog ginnen vrouwkes-hering te bekennen, lot staan 'n dame, maar ollee, ik verwonder m'n eiges maar nergeraans meer over, waant dan zouw ik suf warren en 'k houw ier veural m'n verstand 't liefste maar zoo goed meuge- lijk bij mekare, waant veur ge 't wit bende twee kwartjes aan e£n pilske kwijt. Ze mot- ten ier in enkele maanden heel d'r jaar goed maken, zeggen ze, dus... ik houw 't allemaal maar zo'n bietje in de gaten, ee! 'k Betaal, as 'k uit ben, gere twee kwartjes veur bier, as ik dan ok maar twee "pintjes krijg. Affijn, ge wit nouw zo'n bietje hoe-g-et er ier uitziet en as 't er nog wa te beleven lis, koom ik er volgende week nog wel 's op verom. Veural as me da weer houwen, dan ben 'k eigenlijk blij as ik benejen in d'n Ver gulden Vos, 'n briefke potlooien kan aan de leestafel. Amico, as altij, veul groeten uit 't dames- bad van oewen toet a voe DR6. WAARSCHUWING. De commissaris van politie van de centrale recherche te Rotterdam waarschuwt belang- hebbenden emstig geen relaties aan te knoo- pen met F. W. Keulmann, wonende Van Oos- terzeestraat No. 52 te Rotterdam, zaakdoen- de onder de namen: „Hollandsch Duitsche Hypotheek en Commissiebank" en ,,Adminis- tratiekantoor voor den Middenstand", alvo- rens inlichtingen in te winnen aan het hoofd- bureau van politie, Haagscheveer 23. De betrokkene plaatst advertenties in bui- tenlandsche (meest Duitsche) couranten, waarin hypotheek wordt aangeboden. Hij, die op zulk een advertentie schrijft, krijgt na verloop van eenigen tijd bericht, dat de zaak in onderzoek is. Tevens wordt dan verzocht een bedrag van 40 tot 50 Mark op te zenden voor administratiekosten. Verder hoort men niets meer van den adverteerder. Bij het on derzoek heeft Keulmann niet kunnen aantoo- nen ook maar edn hypotheek te hebben ge- plaatst, hoewel hij zeer vele malen bedragen van 40 tot 50 Mark heeft ontvangen. Ook is uit niets gebleken, dat K. dusdanige relaties heeft, dat hjj hypotheek zou kunnen ver- schaffen. De zesjarige E. S. is in den winkel van de firma Vroom en Dreesmann te 's Hertogen- bosch bij het naar boven gaan der lift met haar hoofdje tusschen de lift en de wanden bekneld. In zeer zorgwekkenden toestand werd de kleine opgenomen in het Groot ziekenhuis, waar geconstateerd werd, dat de bovenkaak geheel was verbrijzeld. AUTOMOBILISTEN GESTEENIGD. Zondag is de Muiderstraatweg nabij het Merwedekanaal nabij Muiden in rep en roer gebracht. De 44jarige J. v. S. afkomstig uit Herveld, die met een hittenwagen de kermis- sen bezoekt, om suikerwerk aan den man te brengen, reed met dien wagen op genoemden straatweg, toen hij eensklaps door een vlaag van verstandsverbijstering schijnt te zijn ge troffen, meldt de Tel. Hij spande zijn hit uit en bond dien vast, waarna hij aan den weg ging liggen en steenen bijeen zocht, waar mede hij voorbijrrjdende automobilisten en wielrijders bekogelde. Van een paar auto's werden zelfs ruiten vemield, gelukkig echter zonder persoonlijke ongelukken te veroor- zaken. Of de man toen bevreesd werd, door de woedende automobilisten gegrepen te wor den, is niet tot klaarheid gekomen, maar in ieder geval ging hij zichzelf begraven in het zand, dat voor den nieuwen weg moet dienst doen. Alleen zijn hoofd stak boven het zand uit. Een dochter van de in de nabijheid wo nende familie B. yvilde hem een glas water brengen, maar die goedbedoelde daad viel niet in goede aarde. Daama kwam de man weer uit het zand voorschijn en ging opnieuw steenen gooien naar automobilisten en wielrijders, waarop een aantal hunner met touwen den ongeluk- kige aan handen en voeten bonden. Inmiddels was de politie te Muiden gewaar- schuwd. De rijks- en gemeenteveldwachter waren spoedig ter plaatse en hebben v. S. op een brik van den heer B. gelegd en hem naar Muiden vervoerd, vanwaar hij nadat burge meester de Raadt zich eerst van zijn toe- stand had vergewist, per Weesper Roode Kruis-auto naar het Valeriusgesticht te Am sterdam is overgebracht. EEN WEINIG NAUWGEZET RECHTER. De rechter Geene G. Oliver Cook, rechter in het Assizenhof te Chicago, is wegens het knoeien met zijn mkomstenbelasting, veroor- deeld tot 3% jaar gevangenisstraf. ROOVERS IN POLEN. Volgens een telegram uit Warschau hebben roovers in de omgeving der stad een goede- rentrein overvallen. De bandieten klommen 's nachts op den rijdenden trein, braken de deuren der waggons open en wierpen de goederen uit den trein, die vervolgens door hunne handlangers werden opgeraapt en in veiligheid gebracht. Toen het treinpersoneel onraad bemerkte sprongen de dieven van den trein en slaagden er in in de duistemis te verdwijnen. Eenige kisten met kostbaren inhoud zijn in hun handen gevallen. ZIJN VERLOOFDE OPGEH AN GEN. In de gemeente Strang, bij Osnabruck, werd een 27jarige jeugdige vrouw opgehangen aangetroffen aan de tuinpoort van het huis, waar zij als dienstibode werkzaam was. Uit het onderzoek bleek, dat hier sprake was van moord. De dader, een 17jarige timmermans- leerling, haar verloofde, werd spoedig ge- arresteerd. Zij hadden des Zondags samen in een naburig bosch gewandeld, alwaar de jongeman haar om het leven schijnt te heb ben gebracht. Vervolgens moet hij haar hebben opgehangen. DOOR LAWINE BEDOLVEN. In het Andesgebergte in Zuid-Amerika is 'n gezelschap toeristen door een lawine be- dolven. Negen hunner zijn om het leven ge komen, terwijl er tien ernstig gewond werden. Tengevolge van den hevigen sneeuwval in het Andes-gebied is het spoorwegverkeer tusschen Argentinie en Chili stopgezet. EEN BALLETDANSERES VERBRAND. Even voor het begin van een revue in het Ambassador's Theatre in Perth vatte de kleeren van een balletdanseres vlam, door dat zij te dicht bij den radiator stond. Toen men haar te hulp kwam, had zij al zware brand- wonden. In het ziekenhuis, waarheen men haar braoht, drong zij er op aan, dat „the show must go on". Eenige uren later over- leed zij. DE ROEMEENSCHE ROOVERSBENDEN. Een onderzoek naar het feit, dat de van het Roemeensche spoorwegstation Botosani ver- trekkende treinen in den laatsten tijd syste- matisch werden geplunderd, heeft aan het licht gebracht, dat het personeel van den trein met de gevaarlijikste bandieten der om geving onder een deken stak. Nadat men eerst den hoofdconducteur van den trein en twee remmers, benevens vijf leden van de bende gearresteerd had, omsingelde de politie ook het rooversnest; het kerkhof van Boto sani en nam na een langdurig gevecht nog drie bandieten gevangen. Het hoofd der bende gelukte het echter te ontkomen. EEN MERKWAARDIG GEVAL VAN BIGAMIE. Dezer dagen komt voor de Boedapester rechtbank een geval van bigamie, waarbij waarschijnlijk het oordeel van den medischen deskundige der rechtbank beslissend zal zijn. Het betreft n.l. een kleermaker uit Boedapest, die met eene hoofdwonde in Russische gevan- genschap raakte en die tengevolge van de verwonding blijkbaar zijn geheele vroegere leven vergeten is. Na de Russische gevanr genschap raakte hij door Bessarabie in Zeven- bergen verzeild, waar hij zich vestigde en trouwde. Voor zaken kwam hij: dezer dagen te Boedapest, waar een kellner van een koffiehuis, die met hem tezamen soldaat was geweest, hem herkende. Deze kellner toonde hem een portret, waar zij beiden opstonden en nam hem mee naar den burgerlijken stand, waar hem uit de papieren werd aangetoond, niet alleen, dat hij inderdaad te Boedapest geboren was en gewoond had, maar ook, dat hij daar een vrouw en twee kinderen had. Eerst het weerzien van vrouw en kinderen riep eenigszins zijn geheugen wakker. In ieder geval besloot hij nu maar in Boedapest bij zijn eerste vrouw en kinderen te blijven. De tweede vrouw was het daar echter niet mee eens en toen alle pogingen, hem met een zoet lijntje weer naar Zevenbergen terug te krijgen, faalden, stelde de tweede vrouw een proces wegens bigamie tegen hem in. ZIJN MILLIOENEN-SALARISSEN GERECHTVAARDIGD Is een safaris van een millioen dollars ge- rechtvaardigd of niet Deze vraag heeft een tfjdlang de Ameri- kaansche bladen bezig gehouden. Zij werd opgeworpen door eenige aandeel- houders, van de jongstleden samengesmolten Youngs town-Bethlehem Staalwerken, die er tegen gekant waren, dat een van de direc- teuren een enorm salaris verdiende. Adolph Zukor, de president van de Para- mount-theaters, die eenige der hoogste gage- en salariscontracten heeft afgesloten verde- digt de millioenensalarissen. Hij is van mee- ning, dat de weinigen, die met een millioen per jaar betaald worden, door hun prestaties niet alleen dit bedrag weer terug verdienen, doch zelfs een winst aan de ondememing ver- schaffen. „Scheppende krachten", meent Zukor, „moe- ten op grootsche wijze beloond worden. Hier- door heeft iedere jongeman de gelegenheid zich een doel voor oogen te stellen. Te be- wijzen dat men een millioenensalaris niet vercfjenen kan, is belachelijk." Andere financiers daarentegen zijn tegen deze hooge salarissen, omdat het economisch niet raadzaam is. De groot-industrieel Nicholas F. Brady be- weerdeGeen enkele employ^ van een goed- geleide firma kan meer waard zijn, dan 100 dudzend dollar per jaar. Edward A. Filene, een Bostonsche finan cier schreef: Ik zou b.v. Owen Young graag een millioen betalen en er van overtuigd zijn, dat ik door zijn arbeidsprestaties meer dan een millioen terug te krijgen. Ook Henry Ford zou ik graag even zooveel voor de leiding van de Fordwerken betalen. Aan de Times wordt uit Livingstone gemeld dat men zich ongerust maakt over het lot van een blanke vrouw mrs. Kirby uit Pre toria, die met een vriendin den Victoria-wa- terval bezocht. Toen baide vrouwen bij den waterval kwamen, troffen zij daar een in- boorling aan, die naar haar toekwam en mrs. Kirby aanrandde. Mrs. Alison liep hard weg om hulp te halen; toen zij later met eenige anderen terugkwam, waren fen haar vriendin fen de inboorling verdwenen. De politie stelde een onderzoek in en op aanwijzing van twee inboorlingen, die de wacht bij een brug hielden en die vertelden dat zij een man die blijkbaar een heenkomen zocht in een ravijn hadden zien vallen, vond men den inboorling. Hij was echter zoo zwaar gewond, dat hij op weg naar het zie kenhuis stierf. Geen spoor van mrs. Kirby werd gevonden, hoewel de streek nauwkeurig werd afgezocht. LOCOMOTIEF ONTPLOFT. \fan de locomotief van een goederentredn is op 50 K.M. afstand van Winnipeg de stoom- ketel ontploft. De machinist en de stoker werden gedood; 3 personen werden verder gewond, waarvan 1 zwaar. Ongeveer 14 dagen geleden was even bui- ten het dorp Zelhem de oude boer Eggink overleden. De 78jarige weduwe woonde sinds- dien alleen op de hoeve. Te 2 uur Zaterdag- nacht hoorde de oude vrouw gerucht. Ze zag in het schemerduister een man bij de kast en sprong kordaat onmiddellijk het bed uit, maar op hetzelfde oogenblik had de inbreker haar bij de keel. „Je geld of ik schiet je kapot!" dreigde hij. ,,Ik heb maar een rijksdaalder in huis en die kan je wel krijgen", zei de vrouw. „Je hebt meer, je hebt nog pas een koe en een varken verkocht. Dat geld wil ik hebben". Hij liet de vrouw los en deze deed alsof ze het geld krijgen zou, waartoe ze de lamp wilde opsteken. Maar de inbreker, die niet herkend wilde worden, blies het licht uit en kneep het lampeglas tusschen zijn vingers stuk. Onder- wijl had de oude vrouw kans gezien de deur uit te glippen en naar de buren te vluchten. Onmiddellijk werd de politie gewaarschuwd. Bij de komst van deze was de inbreker reeds verdwenen. De kast was opengebroken, maar er werd niets vermist. DOOR BANDIETEN ONTVOERD. Op 5 Juli j.l. werden twee Engelsche mis- siezusters, Edith Nettleton en Edith J. Harri son, door Chineeische bandieten ontvoerd. Verleden week werd te Peking een door zus- ter Harrison onderteekende brief ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat de beide zus- ters zouden worden doodgeschoten, wanneer niet binnen veertien dagen een losgeld van 7500 pond sterling gestort was. Thans is men er echter met behulp vsm den Engelschen en Amerikaanschen consul te Foesjow in ge- slaagd, de beide zusters te bevrijden. HOE MEN IN ENGELAND ZIEK MOET ZIJN Het Britisch Geneeskundig Genootschap heeft zich op zijn jaarvergadering uitgespro- ken ten gunste van een algemeen medisch schema ten behoeve der geheele natie. In dit plan wordt voorzien zoowel dn de voorbehoe- dende als geneeskundige maatregelen voor alle bevolkings.klassen. Het schema gaat uit van den huisdokter als eenige basis om de gezondheid van het volk afdoende te contro- leeren en in stand te houden. In het plan zijn derhalve opgenomen uitgebreide medische in- stellingen, waar de patienten door hun eigen artsen behandeld kunnen worden en waar de modemste hulpmiddelen aanwezig zullen zijn. Het geheele plan is gefundeerd op een contri- butiesysteem naar draagkracht en is er op berekend zichzelf volkomen financieel te kun nen dekken. GELEIDINGSWERKEN BUITENHOOFD OOSTSCHUTSLUIS. Het maken van twee geleidingen aan de Noordzijde van het buitenhoofd aan de Oost- schutsluis te Ter Neuzen is door den Rijks- waterstaat gegimd aan G. A. v. d. Straaten alhier voor 23.200. COOPERATIEVE VRUCHTENVEILING „ZEEUWSCH-VLAANDEREN" G.A. TE TER NEUZEN. Kleine veiling van 23 Juli. Kruisbessen 3 tot 5 ct.Madalaine 11 tot 21 ct.; Snijboonen 30 ct.; Roode bessen 10 tot 13 ct.; Aardappelen 4 tot 7 ct.; Oranjepruimen 39 ct.; Boonen 9 tot 12 ct.; Zilveruien 5 ct.; Witte bessen 11 ct.; Morellen 6 ct.; Fram- bozen 19 ct.; Augurken (groote) 5 ct.; Uien 5 ct.; per K.G. Meloenen 8 tot 40 ct.; Bloemkool 7 tot 20 ct.; Witte kool 4 tot 5 ct.; Komkommers 9 ct.; Savoye kool 2 tat 3 ct.; Roode kool 5 ct.; per stuk. Gladiolen f 1,i>er 100 stuks. Amsterdam, 25 Juli 1930. bieden laten Lor.den 12,09 12,09% Be rlijn 59,35 59,37% Parijs 9J6 9,78 Brussel 34,73% 34,75 Weenen (100 sh.) 35,09 35,14 Vreemd Bankpapler. Duitsch Fransch Belgisch Oostenrijksch (100 sh.) 59,59,50 9,70 9,80 6,93 6,96 35,09 35,14 Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag nam 26 Juli 1.38 2.03 27 2.27 2.51 28 3.15 3.39 29 4.02 4.25 30 4.48 5.12 31 5.35 5.59 1 Aug. 6.23 6.50

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6