ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. No. 8557. VSIJOAG 25 JUL! 1930. 70e JAARGANG. BIHNSSLASS. BUITENL AND. Het verschrikkelijk ongeluk te Coblenz. De aardbeving in Italie. TER NEUZEN, 25 JULI 1930. NEUZENSCHE COURANT BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 13 tot en met 19 Juli zijn in ons land aangegeven 49 gevallen van buik- typhus (Rotterdam 2, Sneek 14), 206 van roodvonk (Rotterdam 33, Amsterdam 25), 92 van dyphtherie (Rotterdam 20), 3 van nek- kramp, 37 gevallen van poliomyelitis anterior acuta en 2 gevallen van encephalitis lethar- gica, 1 geval van febris undulanus, 1 van dysenteria bacillaris en 3 gevallen van de ziekte van Weil. In dezelfde week is afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 733 personen, te Rotterdam voor 105 personen en te Groningen voor 1 persoon, totaal voor 839 personen. In de week van 13 tot en met 19 Juli zijn geen gevallen van encephalitis na inenting ter kermis van het Staatstoezicht op de Volksge- zondheid gebracht. Gmtrent het ontzettend ongeluk te Coblenz, na afloop der feestelijteheden Dinsdagavond voorgekomen, door het instorten der niet tegen den zwaren menschenstroom bestand zijnde brug, wordt nader gemeld, dat men President Hindentburg, die reeds in zijn slaap- wagen in rust lag, eerst des morgens met de ramp heeft in kennis gsteld. De verdere tocht door het ontruimde gebied is terstond afge- last. De nog te bezoeken steden zullen nu vermoedelijk in het najaar bezocht worden. De feeststemming was natuurlijk terstond gekeerd in een van diepen rouw. De groote omvang van de ramp moet naar men meent daaraan toegeschreven worden, dat de menschen zich in het duister in dood-s- angst aan elkander vastklampten, en elkaar mee de diepte introkken. De schupo-ibeambten en de brandweer had- den ook moeite de plaats des onheils spoedig te bereiken, daar zij tegen den menschen stroom in zich moesten voortjjewegen. Het reddingswerk werd toen voortgezet bij het schijnsel van de meegebraohte zoeklichten met talrijke booten en haken aan lange stok- ken. De gewonden werden met auto's naar de ziekenhuizen vervoerd. Een ooggetuige vertelde: Ik had mij met eenige bekenden naar den Neuendorfer Eck begeven om vandaar het vuurwerk beter te kunnen zien. De laatste st.ukken schitterden nog aan den nachtelijken hemel, toen vele toeschouwers, om de groot- ste drukte te ontloopen, zich reeds huiswaarts begaven, over de smalle ponton-brug bij Cablenz-Luetzel, Ik bevond mij in gezelschap van vroolijk gestemde jongelieden, dich bij de Luetzeler- oeiver toen plotseling onder luid geraas en angstwekkend gegil de brug onder de dicht- opgepakte menigte instortte. Ik zelf werd mede in het water gesleurd, dat daar ter plaatse zeer diep is. Kreten van doodsangst klonken over het donkere water. Daar ik dicht bij den oever •was, gelukte het mij verscheidene zich in de buurt ibevindende personen door handtoe- steken te redden. Intusschen sloegen de on gelukkigen in hun doodsangst wild om zich heen. De duistemis belemmerde natuurlijk sterk de wederkeerige hulpverleening en een wilde paniek greep alien aan. Nog wordt gemeld: Van de ongeveer 300 meisjes uit een pen- sionaat, die naar Coblenz gekomen waren, bevinden zich 12 onder de dooden. Het staat thans vast, dat alle meisjes, die zich op de brug bevonden op het oogenblik der ramp, zonder uitzondering zijn omgekomen. De zus- ters, die de meisjes begeleidden, konden nog uit het water worden getrokken. Het meis- jespensionaat is dat van Riheinwaldheim bij Brodt. Bij het reddingswerk hebben zich twee menschen zeer bijzonder onderscheiden, nl. de wachtmeester der Schupo, Klein, uit Metter- nich, die in vol uniform in het water sprong en 10 personen redde, en de postbeambte Kirch, die eveneens zijn leven steeds opnieuw op het spel zette. Als gift voor de ongelukkige slachtoffers is bij den oppenburgemeester een bedrag van 10.000 Mark van den industrieel Peter Klock- ner binnengekomen, die een geiboren Coblen- zer is. Onder de dooden bevinden zich 13 mannen, 18 vrouwen en meisjes en 4 kinderen. De tot- nogtoe geborgen personen zijn bijna uitslui- tend uit den kring van stad en land Coblenz. Nog niet herkend zijn twee mannen en zes vrouwen en meisjes. In de raadzaal had Woensdag de rouwplech- tigheid plaats voor de slachtoffers van het verschrikkelijk ongeluk. De zaal was zwart behangen, de gordijnen waren gesloten, en slechts de omfloerste luchters verbreidden een zwak, gedempt licht. Zwart omfloerst hing ook een groot kruisbeeld, aan weerszijden waarvan kandelaars stonden. Toen de rijikspresident voor het stadhuis voorreed, bleed1 de menigte, die hem Dinsdag toegejui-cht had, stil in erostig zwijgen. Aan de rouwplechtigheid namen ook de te Co blenz aanwezige ministers van het rijk en Pruisen deel, alsmede de overige heeren uit het gevolg van den president. Aan het begin der plec-htigheid bracht de burgemeester, Russell, verslag uit over het ontzettend ongeluk, dat ongeveer veertig menschenlevens had geeischt en eenige zwaar- gewonden, beneven-s 23 lichtgewonden. In zijn rede hiel-d opper-burgemeester, Dr. Russell, zich bezig met het vraagstuk van de c-oi'saak der instorting en der verantwoorde- i kheid voor het gebeuren. Hij zette uiteen, dat sr sprakc was vpn een cngeltrkkig toevr.l. De weg* die over de brug voert, wordt nau- walijks gebruikt en in normale tij-den is er hoegenaamd geen verkeer. Ditmaal is zij ech- ter begaan, daar de aanwezige wegen door wagens te zeer in beslag waren genomen. De brug is eigendom van den Pruisischen water- staatsdienst, die steeds bij het onderhouden van dergelijke werken met de geboden voor- zidhtigheid te werk is gegaan. De redenaar vervolgde, dat alles wat be- reikt kon worden op gebied van hulpverlee ning gedaan was. Brandweer, gezondheids- dienst, doktoren en vooral de beambten van den waterstaat hebben op roerende wijze zich ingespannen om de ongelukkigen in het leven te houden. Heden is er geen hoop meer. Behalve de dooden zijn er 23 licht- en slechts weinige zwaargewonden. Daarop nam rijkspresident Von Hindeniburg als eere-burger der stad Cobleniz zelf het woord. ,,Diep bewogen sta ik als vroeger burger van Coblenz en eeretourger in uw mid den, om u mijn innigst leedwezen uit te spreken over het groote ongeluk, dat op zoo tragische wijze de feestvreugde van gisteren heeft beeindigd. Met weemoed denk ik aan de gestorvenen en met innige deelneming aan de achtergeblevenen. Waar het mogelijk is, zal ik in den nood helpen. Ik heb gister vreugde met u gedeeld, heden ondervind ik met u de diepe smart, die u en het land heeft getroffen. Thans is het zaak de arme, treurende achtergeblevenen in hun leed te troosten". Burgemeester Russell dankte den rijks president voor deze van ganscher harte ge- sproken woorden. Zij zullen ons, voegde hij er aan toe, tot groote troost zijn. Deze troost zal ik den achtergeblevenen overbrengen. Op verzoek van den burgemeester verhieven zich de aanwezigen om een oogenblik in stilte de dooden te gedenken. Toen de rijkspresident na de plechtigheid in de raadszaal weer in zijn wagen steeg, be- waarde de menigte opnieuw een diep, eerbie- dig stilzwijgen. Een ontzettende, in zijn enormen omvang nog niet te overziene ramp. Volgens berichten in de Berlijsche pers werd, naar het Alg. Hbl. meldt, giisterenmid- dag te Rome het eerste officieele bericht over het gevolg van de aardbeving door Leoni, den onderstaatssecretaris voor openbare werken, die door de regeering naar de geteisterde ge- bieden gezonden is, bekend gemaakt. Daaruit blijkt eerst, hoe ontzettend de uit- werking van de aardbeving is geweest. Het zwaarst is de provincie Avelino getroffen. Hier zijn niet minder dan 1392 menschen ge- dood en 2072 gewond. Dan volgt de provincie Potenza met 232 dooden en 535 gewonden in 19 gemeenten. In de provincie Foggia werden in 13 gemeenten 120 dooden en 1557 gewon den geteld. In de provincie Benevetto 24 doo den en 87 gewonden. Daarentegen uit Napels en omgeving slechts 8 dooden en 13 gewonden. Uit de provincie Salerno 2 dooden. Het blijkt thans, dat in de provincias, wel- ke het zwaarst getroffen werden, niet, gelijk in Napels, in den loop van een minuut ver schillende bevingen plaats vonden, maar dat de schokken zich met tusschenruimten van verschillende uren herhaalden. Juist de tweede aardbeving heeft de instorting van de meeste huizen ten gevolge gehad, nadat door de eer ste schokken de fundamenten vemield waren. Volgens de ,,Giomale d'ltalia zou zich de koning van Italie gisteravond naar Avellino begeven. Heden zou een ministerraad te Rome plaats vinden, waarin over een hulp- actie zou worden beslist. Mussolini heeft aan de prefecten der provincies doen weten, dat open- bare inzamelingen ten gunste van de slacht offers verboden zijn. Volgens een telegram uit Napels aan de „Vossische Zeitung" krijgt men pas een goed begrip van den geweldigen omvang van de ramp, als men ziet, hoe uur na uur officieele en particuliere auto's rijden, die met gewon den gevuld zijn. De ziekenhuizen zijn reeds meer dan vol en men heeft nu in allerijl zalen en kamers van scholen in hulpziekenhuizen veranderd. Volgens de jongste opgaaf der regeering bedraagt het aantal dooden (gelijk reeds ge meld) 1778, dat der zwaar gewonden 4364, terwijl 5946 huizen geheel of voor het groot ste gedeelte ingestort zijn, doch men ver- moedt, dat de werkelijkheid nog veel erger is. Ofschoon de troepen met grooten ijver bezig zijn in de gebieden van de ramp de ruines op te ruimen, zijn zij er toch nog pas in geslaagd een deel der getroffen gemeenten grondig te onderzoeken. Als treffende bijzonderheid wordt gemeld, dat zich bij dit werk een com- pagnie gestrafte soldaten, een zoogenaamde klasse van discipline, bijzonder onderscheiden heeft. De bevolking wil het verzoek indienen deze manschappen in hun eer te h-erstellen. Behalve het verzorgen van gebieden van de ramp met medicijnen en verbandmateriaal en het transporteeren der bevolking naar andere gemeenten, is vooral bij het aanvoeren van levensmiddelen grooten haast. Een deel der getroffen bevolking kampeert in het open veld en moet van tentenmateriaal voorzien worden. Ook de telegraafdraden moeten met grooten ispoed hersbeld worden. Overal liggen telegraafpalen tegen den grond en er zijn ook veel ondergrondsche leidingen vemield. Voor- loopig hebben de troepen militaire hulpleidin- gen aangelegd. Vele tragische bijzonderheden omtrent de ramp worden gemeld. Geheele gezinnen zijn om het leven gekomen. Een vrouw was met veel moeite uit de puinhoopen bevnjd. V66r men haar evenwel kon wegdragen, volgde een nieuwe aardbeving. Een zwaar blok steen viel uit een muur en verpletterde de vrouw het hoofd. Ook onder de reddingsmanschappen zijn dooden te betreuren. De meeste huizen in de geteisterde gebie den waren allesbehalve op aardbevingen bere- kend. Zij bieden thans een broosteloozen aan- blik. Eeuwenoude paleizen z(jn ruines gewor- den. Ook de kerken hebben enorme schade j o-oie''"n, Fen groot aantal he-ken is met den grond gelijk gemaakt. In 't dorp San Barto- I lomeo, waarin geen steen op den ander geble- ven is, is wonder bov-en wonder een middel- eeuwsch slot volkomen gespaard. De huizen, die niet ingestort zijn, toonen alle gevaarlijke barsten en zullen slechts gedeeltelrjk kunnen worden hersteld. In enkele gemeenten als Aquilonia en Villanova is geen gezin, dat niet minstens een doode te betreuren heeft. Vergeleken met de verwoestingen in de centra der aardbevingen is de schade in de meer zuidelijke gelegen provincies gering, maar ook van daar komen nog steeds alar- meerende berichten. In het gbied van Napels hebben veel ker ken, o.a. de kathedraal van Napels zelf, bar sten opgeloopen. Veel paleizen in Napels, o.a. dat van den kardinaal-aartsbisschop, zijn be- schadigd. De bevolking begaf zich naar de kathedraal om den stedelijken heilige Gennaro om hulp te smeeken. Op verzoek van de be volking werd het in feestgewaad gekleede beeld van den Heilige op het Domplein ge- plaatst, waarop de menschen zich weenend en biddend om het beeld verzamelden. Een springvloed in de Galf van Napels. Donderdagochtend werd Jot overmaat van ramp de kust aan de Golf van Napels door een springvloed geteisterd, die veel kleine j villa's aan de kust vemielde. DE ENGELSCHE MIJN WET. De strijd tusschen Lager- en Hoogerhuis over de verdeeling van den werktijd in de kolenmijnen is schrijft de N. R. Crt., ten slotte met een compromis geeindigd, waarbij de arbeidersregeering genoegen heeft genomen met het door de lords in- gevoegde amendement op de verdee ling van den werktijd (90 uur per 14 dagen) en het Hoogerhuis zich heeft neergelegd bij het sub-amendement om de werktijd-verdee- ling, waaromtrent in eenig district mijneige- naars en arbeiders het eens zijn geworden, aan de goedkeuring van den nationalen mijn- werkersbond te onderwerpen. Een oogenblik heeft het in het Hoogerhuis nog gespannen toen lord Salisbury, de leider der conservatie- ven, een nieuwe wijziging voorstelde, die hij echter, na een gedachtenwisseling met liberale en labour-pairs, weer introk. Wanneer de wet door de koninklijke be- krachtiging in werking is getreden zal het toch nog vier maanden duren voor de ver- mindering van werktijit; ingaat. Dit is name- lijk de termijn, dien d"' wet zelf voorschrijft voor de proef met de iGgeling der nieuwe ver- koopsorganisatie. Blijkt na December de ver- korting van den werktijd te voldoen, dan zal met ingang van 1 Juli 1931 automatisch de zeven-uursche werkdag worden hersteld. Of het daartoe zal komen is een andere vraag. Zelfs onder leiders van de mijnwer- kers zijn er niet weinigen, die betwijfelen of de mijmbouw bij de huidige ongunstige con- junctuur den terugkeer tot den zevenuur- schen werkdag zou kunnen lijiden, maar niet- temin achten zij de betrokken wetsbepaling van waarde, omdat die hun een ruilobject kan zijn bij de onderhandelingen over de nieuwe collectieve looncontracten, die 1 Januari 1931 beginnen. Slagen deze onderhandelingen, dan zaf de bond wel bereid worden gevonden, den werkdag van 7% uur te bestendigen. Daar- voor zou dan trouwens een wijzigingsontwerp noodig zijn. Voor de arbeidersregeering, wier belang- rijkste wetgevende maatregel deze mijnwet was en voor den mijnwerkersbond is de ge troffen schikking met de Lords een succes, waarmee zij zeer ingenomen zijn. MUZIEKKORPS VAN HET LEGER DES HEILS. Volgens de advertentie, voorkomende in dit blad, komt het Jongelieden-M-uziekkorps van het Korps Rotterdam I, van het Leger des Heils, hier. Naar we vememen komen zij Zaterdagavond aan en gaan in marsch naar de muziektent op de Markt, om daar een uit- voering te houden. Zondag om 10 uur m de Leger des Heils^zaal en 's avonds om 8 uur, in de bovenzaal van „Hotel du Commerce heibben belangrijke samenkomsten plaats, zoo ook 's middags om 5 uur eene openlucht- samenkomst aan den Zeedijk, onder leiding van Stafkapitein W. Kolder. Bij ongunstig weer wordt Zaterdagavond en Zondagmiddag muziekuitvoering in de Leger des Heilszaal gehouden. ZANGCONCOURS TE AXEL. Nadat men Maandag j.l. was begonnen het terrein in orde te maken en de leden van Orelio" hun beste beentje hadden voorgezet het terrein door het aanbrengen van versie- ring een feestelijk aanzien te geven, was men Woensdagmorgen gereed de gasten te ont- vangen. Met vrees voor het weer keek de laatste dagen het bestuur naar de dreigende wolken- massa's, doch hoopte dat ditmaal het concours te Axel door goed weer, de grootste factor voor een druk bezoek, zou worden begunstigd Jammer genoeg heeft dit evenwel niet zoo mogen zijn en onder de meest ongunstige omstandigheden moest dit Bondsfeest plaats habben. Niet alleen jammer voor Axel zelf, doch ook voor de deelnemende vereenigingen die van alle streken onzer provincie waren opge- komen om den eerlijken Bondsstrijd te voeren Hoe prettig is het toch immers een derge- lij-k feest onder gunstige weersomstandheden te vieren. Trots de slechte vooruitzichten liet men den moed niet zakken en met on- gekenden ijver werd de laatste hand gelegxl om den Bond op waardige wijze te ontvangen. Om 11 uur marcheerde de jubileerende ver- eeniging vanaf hun lokaal onder de vroolijke tonen van de harmonie .Concordia" naar het station waar met 2 extra trams de deelnemers zoudan aankomen. Na hartelijke begroeting van weerszijden marcheerde men naar de markt, terwijl „Con- cordia" de „Orelio"-marsch speelde. Daama had de officieele ontvangst ten stadhuize plaats, waartoe Eere-Comit6, Bonds- bestuur, ,,Orelio"-bestuur en afgevaardigden der vereenigingen zich in de raadszaal ver- eenigden. Allereerst nam den edelachtbaren burge meester het woord. Mijne Heeren! Het is mij als burgemeester der gemeente Axel een groote eer U alien en ieder afzon- derlijk in deze raadszaal namens het ge- meentebestuur een hartelijk welkom toe te roepen. Nu de verschillende vereenigingen die de verre reis naar Axel aanvaard hebben in deze zaal vereenigd zijn, vind ik het een groot genoegen hier te verklaren, dat het gemeen- tebestuur van Axel het op hoogen prijs stelt, dat het jaarlijks concours dat van Uwe veree- niging wordt gehouden, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van ,,Orelio" thans in Axel plaats vindt. Ofschoon het weer wel beter zou kunnen zjjn, twijfel ik er niet aan of het concours zal slagen. Ik wensch U dan ook bij voor- baat geluk. Waar het bestuur van den Zeeuwschen Zangersbond zelve in het programma heeft geschreven dat hun nog versch in het ge- heugen ligt de gastvrije ontvangst te Axel 7 jaren geleden, zoo hoop ik, dat wanneer dit feest dezen dag geeindigd zal zijn en U zich gereed maakt de reis naar huis te aanvaarden, U alien weer met de aangenaamste herinne- ringen Axel zult verlaten en dat U alien zult kunnen zeggen, het was ons aangenaam weder een dagje in Axel te hebben doorge- bracht. Vervolgens wensch ik van deze gelegen heid gebruik te maken de vereeniging „Orelio" van harte geluk te wenschen met haar 20-jarig bestaan. Ik stel het zeer op prijs een dergelijke vereeniging in Axel te hebben. Gaarae breng ik dan ook dank en hulde aan het bestuur van deze vereeniging en aan haren ijverigen en eminenten directeur, den heer Blansaart, die deze vereeniging op zoo'n hoog peil wist te brengen. Ik hoop dat deze vereeniging moge groeien en bloeien en dat zij onder dit bestuur en onder leiding van haren directeur nog vele eerste prijzen moge behalen en dat zij steeds een waardig lid moge zijn van den Zeeuw schen Zangersbond. Nogmaals mijne heeren zijt welkom in Axel. Daama werd door dames-leden van ,,Orelio de eerewijn gepresenteerd. De burgemeester verzocht alien staande een dronk uit te bren gen op den Zeeuwschen Zangersbond. Hiema nam de Bondsvoorzitter den heer Flipse het woord. Ook deze riep de opgekomen vereenigingen een hartelijk welkom toe en hoopte, dat zij met schoone lauweren en succes weer huistoe zoudeh mogen keeren. In de eerste plaats dankt hij het gemeentebestuur voor de harte lijke ontvangst. Wanneer wij in Axel komen worden wij eigenlijk wel wat verwend de lijst van de geschonken eere-medailles maar eens, aldus de heer Flipse. Hi) hoopte dat ook dit concours weer aan het voor oogen o-estelde doel te beantwoorden, n.l. het bren gen van den zang onder alle lagen der bevol king. Hij feliciteerd van harte ,,Orelio" met haar jubileum. Ieder bondslid draagt deze vereeniging groote sympathie toe, wat op ieder concours op ondubbelzinnige wrjze blijkt. Hij hoopt, dat haren voorzitter nog lange jaren als bestuurslid van zal mogen fungeeren en moge medewerken tot groei en bloei van den Bond. Dat deze middag weer ondanks het ongunstige weer prachtig moge verloopen waarop met genoe gen zal kunnen worden teruggezien. Het was hem een groot genoegen, dat geen enkelen Zeeuw die bij den Bond was aangesloten voor de dreigende wolkenmassa was weggebleven. Hij besluit met de beste wenschen voor de vereeniging te uiten en de hoop uit te spreken, dat het den heer Blansaart nog vele jaren zal zijn gegeven aan het hoofd te staan van „Orelio". Ook de voorzitter van V. V. V., de heer Van Maale feliciteerd van harte de vereenv ging met haar jubileum. Ook een woord van welkom aan de deelnemende vereenigingen Ook V. V. V. was het aangenaam te vememen dat het concours te Axel zou plaats hebben, immers daardoor wordt toch ook het vreem delingenbezoek aan onze gemeente aange- moedigd. Hulde en lof aan ,,Orelio", dat als het ware de stuwkracht der Axelsche vereenigingen is Als blijk van sympathie biedt hij den voor zitter een fraaie herinneringsmedaille aan en dat deze het vaandel nog lang moge sieren. De voorzitter van ,,Oreliospreekt het volgende Geachte aanwezigen! Het is mjj als voorzitter van het uitvoerend comitd een aangename taak van af deze plaats allereerst een woord van dank te brengen aan het gemeentebestuur van Axel, dat bereidwillig deze raadszaal aan ons af- stond tot het houden van deze bijeenkomst en voor de schitterende medewerking die wij van het dagelijk bestuur der gemeente moch- ten ondervinden om tot het welslagen te Genoemd mogen dan ook nog wel, de drie door het gemeentebestuur geschonken ver- o-uld-zitveren eere-medailles, waardoor de tidmo onder de bij den Bond aangesloten vereenigingen zeer zeker werd aangemoedigd. In de tweede plaats de leden van bet Eere-Comite een woord van dank, voor hunne bereidwilligheid om in genoemd comite zitting te willen nemen. Als de gastvrouwe van den Bond was het ons een groot genoegen, dat het concours zich in een groote belangstelling mocht ver- heugen en wij van alle kanten medewerking ontvingen, wat wel blijkt uit de geschonken eere-medailles ontvangen, dat het H. M. onze geeerbiedigde Koningin had behaagd voor dit concours een fraaie zilveren medaille beschikbaar te stel- len. Tegelijkerttjd werd bericht ontvangen i van Z.Ex. den Commissaris der Koningin in onze provincie, dat ook Z.Ex. een fraaie zil veren medaille beschikbaar stelde. Ik meen dan ook goed te doen van af deze plants nogmaals te getuigen van den trouw en aanhankelijkheid aan het Oranjehuis van de leden van onzen Bond en ik noodig alle aanwezigen uit met mij een toast uit te bren gen op het Vaderlandsche Vo'rstenhuis. Van de overige geschonken extra-medailles: van de leden van Gedeputeerde Staten Mr. P. Dieleman en J. van. Rompu, benevens van den burgemeester en den heer C. Wind van Mer- kesteyn, Algemeen Directeur der Z.V.T.M., kunnen wij niets anders zeggen dan dat wij hopen de sympathie die ons wordt toege- dragen behalve dezen dag ons nog vele jaren waardig zullen toonen. Ook het Bondsbestuur willen wij danken voor de aangename wijze van samenwerking ten opzichte van dit concours en voor de hartelijke woorden tot ons gericht, ook in het voorwoord van het programma en spreken wij den wensch uit, dat ,,Orelio" nog lange jaren tot de trouwe bezoekers van de jaarlijksche concoursen gerekend zal mogen worden. Den voorzitter van V. V. V. Axel zij dank gebracht voor zijn hartelijke felicttatie en de daanbij gevoegde herinnerings-medaille, be nevens aan de vereeniging in haar geheel voor den toegezegden steun en voor de extra- medaille voor het concours geschonken. Van onzen kant geven wiji de V. V. V. de verzekering, dat zij steeds op steun van „Orelio" kan rekenen om zoodoende ook mede te werken tot bevordering van het vreemde- lingenverkeer in Axel. Voorts nog een woord van dank aan de pers die medewerkte om ook dit concours een (laten wjj hopen) succesdag te doen worden. Ik eindig met de wensch, dat de deel nemende vereenigingen zich alien van hun besten kant doen kennen, en dit concours naar ieders tevredenheid zal mogen verloopen en medewerken tot veredeling van den Volks- zang. De uitslag van het concours is: 3e afd. Kats 155 p., 2e pr., med. gemeente Axel; Borssele 150 p., 2e pr., med. V. V. V.; Schore 145 p., 2e pr., med. J. van Rompu. 3e afd. mannenkoren: Wissenkerke 181 p., le pr., med. burgemeester Axel. 2e afd. Kloetinge 204 p., le pr., med. Konin gin; Wilhelminadorp 161 p., 2e pr. med. ge meente Axel; 's Gravenpolder 149 p., 2e pr., med. Bondsbestuur; Vlissingen 169 p., 2e pr., med. gemeente Axel. le afd. Kruiningen 143 p., 3e pr., med. Wind van Merkesteyn; 's Heer-Abtskerke 141% P-. 3e pr., geen extra medaille; Kort- gene"l26 p., 3e pr., geen extra medaille. Uitmuntendheid: Axel 204 p., le pr., med. Commissaris der Koningin; Souburg 176 p., 2e pr., med. Mr. P. Dieleman. Goes en N. en St. Joosland waren niet in de gelegenheid naar het concours te komen. Voor ,,Orelio" van Axel is dus het succes van het concours dus schitterend. Alle eer aan den heer Blansaart, die met deze vereeniging zulk een uitslag heeft behaald. Aan zijn onvermoeiden arbeid hebben wij dit te danken en ongetwijfeld zal dit succes bij- dragen, tot bloei der vereeniging. Axel mag trotsc-h zijn een zangvereeniging als „Orelio" binnen hare muren te hebben. Hoewel zij thans alleen als Z.-Vl. vereeni ging aan deze Bondsconeoursen meedoet, mag zij met recht een waardige afgevaardigde van Z.-Vl. worden genoemd. Moge dit een aansporing zijn voor diegenen die nog geen werkend lid of donateur zijn onverwijld het streven dezer vereeniging te steun en. De sympathieke woorden in het voorwoord van het programma bleken ook nu weer geen ijdele klanken te bevatten. Bij het bekend- maken van den uitslag brak een hartelijk applaus las en een extra hoera voor Axel -klonk over het terrein. De extra-medailles werden uitgereikt door den burgemeester, die de verschillende ver eenigingen feliciteerde mede namens het gemeentebestuur. Met ..Concordia" in het midden, dat de „Orelio"-marsch (comp. J. Blansaart) speelde, zongen alle zangers de trio waarin het Bondslied was verwerkt, uit voile borst mee. Moge het moreel succes voor „Orelio" groot zijn, het financieel succes is minder goed. Wij zouden daar van een debacle moeten spreken. Jammer, maar het bestuur vertrouwd, dat i-ndien het er op aankomt de Axelaren haar wel over deze moeilijkheden zullen heenhelpen. Het aantal bezoekers was beneden de 400. Niet vergeten mag worden een woord van lof aan de Z. V. T. M„ die de zangersbond met extra-trams naar Ter Neuzen vervoerde, voor de prachtige regeling. Na een hartelijk afscheid van alle Bonds- vrienden, behoorde dit concours weer tot het verleden en Axel heeft ook gedeeld m de gunstige indrukken die den Bond ook in andere plaatsen achter laat. De dag werd besloten door een schitterend concert gegeven, door de Kon. Harmonie Excelsior" van St. Nicolaas. De belangstelling hiervoor was geweldig; niet alleen van Axel zelf maar ook daarbuiten. Van alle kanten waren belangstellenden naar Axel gekomen, zelfs Oostburg was ver- tegenwoordigd naast de omliggende plaatsen. In de verwachtingen die men ten opzichte van dit concert koesterde is niemand teleur- eesteld. Ondanks de plasregen die nu en dan op de luistervinken neerstroomde bleef het grootste gedeelte van hen op het marktplein. Het was een prachtig slot aan dezen totaal door de ongunstige weersomstandigheden be- dorven dag. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 11 tqt en met -19 Juli zijn in onze provincie voorgekomen 6 gevallen van roodvonk, n.l. 2 te Duivendijke en 1 in ieder Burgh, St. Maartensdijk, roodvonk der gemeenten w Oosterland en Wissekerke; 1 geval van re-medailles. r en 1 ffeval van menigitis Groote bliidschap heerschte in onze vereeni- diphtei t q.*. Tanstecn Groote nnjas^ tijdijig mochten cerebrospinales epidemica te St. Jansteen. ging, toen wij

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5