Huis en Hof. LANDBOUWBEBICHTE*. OBMBHOPZ bbbichteb, Pluimvee-rubriek, V A R I A. VADERMOORD? het hart niet op de rechte plaats. in uw gemeente geheven wordt, te verwijde- ren; dat het gemis van deze bron van inkom- sten voor Uwe gemeente slechts gering kan zijn, maar daartegenover aan de billrjkheid wordt tegemoet gekomen en de personeele belasting meer in overeenstemming in Uwe gemeente zal zijn met het karakter van ver- teringsbelasting. De VOORZITTER deelt mede, dat dit adres pas is ingekomen. Burgemeester en Wethou- ders stellen voor, het af te wijzen. De herber- giers worden toch door degenen die van de biljards gebruik maken er voor betaald. Bur gemeester en Wethoudens hebben ook be- zwaar om nu hun voorstellen om te bouwen wegens een te elfder uur ingekomen verzoek; zij achten dat te veel gevergd. De heer A. DEES vraagt, hoeveel er nu moet betaald worden. De SECRETARISMet inbegrip der op- centen 56; dat wordt nu 50. De VOORZITTER: Ze profdteeren dus van de nieuwe regeling. De heer A. DEES, We kunnen er het vol- gend jaar nog op terugkomen. De heer WISSE vindt het jammer, dat het adres zoo laat ingekomen is; hij voor zich is niet voor al die afzonderlijke belastingen. Het verzoek wordt met algemeene stem- men afgewezen en de verschillende voorstel len van Burgemeester en Wethouders met algemeene stemmen aangenomen. 10. Omvraag. a. De heer JANSEN deelt mede, dat door menschen te Othene, wonende op den dijk daar bij den heer De Vos, is geklaagd, dat zij verleden Zaterdag zoo'n ongemak hebben on- dervonden door de takken der boomen, die gestadig op de geleidingsdraden van het electrisch licht sloegen, waardoor dit voort- durend uit en aan ging. Zou den eigenaar, den heer De Putter, niet gelast kunnen worden die boomen in te snoeien. De VOORZITTER zegt toe, dat hij er naar zal laten kijken; hij zal er den electricien op afsturen. b. De heer JANSEN deelt mede, dat meester Verplanke tegenover hem heeft ge klaagd, dat de haag rond den tuin van de onderwijzerswoning te Othene vol slakken zit, waarvan hij in den tuin ook grooten hin der ondervindt. Nu schijnt het, dat er buiten de haag nog een strook grond ter breedte van 1 M. aan de gemeente behoort. Die grond wordt bezaaid door pachters van den aan- grenzenden grond van den heer De Putter. De pachters zeggen: ik moet er toch voor be- talen. Hij vraagt, of het niet mogelijk zou zijn die haag weg te doen en deze op de juiste grensscheiding te vervangen door een fat- soenlijke heining. De VOORZITTER merkt op, dat daar ver- moedelijk een sloot heeft gelegen als grens scheiding. De heer JANSEN bevestigt dit. De VOORZITTER zegt toe, dat een en ander eens zal worden nagezien. Wat het vervangen der haag door een heining betreft, dat kost natuurlijk geld. Een haag kan toch ook zeer netjes staan. Misschien is de heg niet goed onderhouden. De heer JANSEN meent, dat daarvoor toch aanleiding Is, nu de sloot toch weg is. De VOORZITTER: We zullen er eens naar kijken en dan een begrooting opmaken. c. De heer JANSEN deelt mede, dat de menschen wonende aan de dreef te Othene, b.v. Visser en Den Engelsman, geen weg kunnen met hun water; de sloot is daar nu weg. De VOORZITTER verklaart te hebben zien aankomen dat, als de gerioleerde oude water- gang eenmaal geheel met grond zou gevuld zijn, de daar wonenden met hun water geen weg meer zouden kunnen. Hij heeft, dat met de wethouders besproken en toen is bereids aan het bestuur van den Margarethapolder vergunning verzocht om, indien die toestand zou ontstaan, ten behoeve der afwatering een kleine rioleering te mogen aanleggen, uit- loozende in een der groote zinkputten van den polder, hetgeen is toegestaan. Op deze wijze zal hierin dus kunnen worden voorzien. d. De heer BAKKER was dezer dagen op De Griete en kwam door het straatje, dat besloten is te verbeteren door verbreeding. Daaraan is echter nog niets gedaan. En strakjes krijgen we weer een druk vervoer. De VOORZITTER deelt mede, dat de goed- keuring van het deslbetreffend raadsbesluit pas is binnengekomen. Dan kan er niet aan begonnen worden voor de oogst van het land is, hetgeen nu binnenkort het geval zal zijn. Dan kan direct worden begonnen. De uit- voering van het werk zou bovendien voor het verkeer geen belemmering behoeven te zijn, daar de oude sloot wordt aangevuld met den grond ikomende uit de sjeuf voor de nieuwe sloot. De heer BAKKER erkent dat, maar meent, dat het toch gemakkelijk zou zijn, als het werk klaar was v66r het druk vervoer komt. e. De heer WISSE vraagt, of er aan den toestand van de school in den polder al ver- andering gebracht is. De VOORZITTER antwoordt, dat de pannen qo het dak der overdekte speelplaats goed gelegd zijn, gurgemeester en Wethouders hebben voorts den toestand der besproken lijst laten controleeren en daarbij is gebleken, dat er van afvallen nog geen sprake is, zoo- dat het voorloopig weer z66 kan yoortgaan. De heer DE REGf deelt mede, van het hoofd der scho&l vemomen te hebben, dat het in de school doorregent; er schrjnen stukken zink van het dak te zijn gewaaid. Het kost hem hij regen moeite de kmderen in de klas droog te houden. De VOORZITTER antwoordt, dat net aaK dier school steeds reparatie vereischt. Telkens als het hard gewaaid heeft, gink gewerkt worden. Als het hoofd mede deeling doet dat er iets mankeert, wordt daarin door Burgemeester en Wethouders V°De''heer BAKKER had, toen hij er passeerde ook het oog op de school. Het is daarmede alles treurig gesteld, zoowel met het gehouw met den onderwijzer en zijn leerhngen. naar hij meent gezien te heb- en Wethouders dd. 21 Januari 1927 om ver gunning te willen verleenen tot het uitdiepen der sloot langs de erven van C. van Fraeijen- hove e.a. en tot het leggen eener rioleering van af perceel C .de Bokx door de bij de hee- ren P. de Vos en F. de Moor in gebruik zijnde weide naar de sloot langs de begraafplaats wordt bericbt, dat de familie de vergunning tot bet leggen eener rioleering op ,,De Toren- hoefve" gaame verleent, onder de volgende voorwaarden: aan de gemeente Zaamslag wordt ver- oijinsd een strook grond van nader te bepalen breedte, tegen een jaarlijkscbe vergoeding van 5 cent per M2.; hierop worde een afraste- ring gemaakt van 1,75 M. hoog; b. voor bet leggen van afvoerbuizen door de weide wordt vergunning verleend tegen een jaarvergoeding van f 5, c. van bovenstaande wordt een notarieele akte opgemaakt ter nadere overeenkomst; d. alle kosten komen voor rekening der gemeente Zaamslag. Burgemeester en Wethouders helbben zich op het standpunt gesteld, dat de gemeente in geen geval verder gaan kan, dan het leggen van buiizen in de te rioleeren sloot, doch dat zij niet kunnen bevorderen het plaatsen eener afrastering, het betalen eener jaarlijksche vergoeding enz. Zij hebben echter over- wogen, dat de belanghebbenden misschien bereid zouden zijn die verdere kosten op zich te nemen? Zij zouden aan de heeren J. de Klerk en de 13 anderen, die in het voorjaar van dit jaar ter zake een adres aan den gemeenteraad zonden een afschrift van het schrijven der familie De Moor en deden daarbij mededeeling van het standpunt van Burge meester en Wethouders, met de vraag of zg mogelijk bereid zouden zijn die voorwaarden aan te nemen. Burgemeester en Wethouders hebben daaraan toegevoegd, dat zij, indien voor of op 15 Juli 1930 geen bericht was ont- vangen, zij het zouden beschouwen dat ook belanghelbbenden die voorwaarden niet wenschten aan te nemen. Er is geen enkel antwoord ingekomen, zoo- dat blijkt, dat er ook bij adressanten geen ammo voor bestaat. Het eenige dat kan gebeuren is, dat Bur1 gemfeester en Wethouders de aanpalende eigenaren noodzaken de daar vroeger bestaan hebbende sloot weer te delven. Maar Burge meester en Wethouders zijn niet genegen een voorstel te doen, dat de gemeente een eeuwig- durende retributie zou betalen of daar een heining te plaatsen. Ze dachten dat de be langhebbenden dat misschien zelf zouden hebben willen doen. De heer WISSE merkt op, dat men daar dan dezelfde goede oplossing zou hebben ver- kregen, zooals die door samenwerking van de gemeente met de verschillende belanghebben den aan de andere zijde van het dorp ver- kregen is. De heer DE REGT meent, dat er bezwaar bestaat om mede te werken aan het plaatsen van een hek, omdat verschillende personen daar gebruik maken van een uitweg. De VOORZITTER merkt op, dat dit dan vermoedelijk toch ook belet zal kunnen wor den. De heer DE REGT vraagt, aangezien de toestand toch bij Van Fraeijenhove het ergst is, of het niet mogelijk is van daar een riolee ring te maken in aansluitdng met die van de gemeente in de nabijheid. De VOORZITTER antwoordt, dat daar in de omgeving geen rioleering van de gemeente ligt. Dan zou men naar het Westen moeten en daarin zou men geen waterloozing van het Oosten kunnen brengen, omdat het terrein daar lager ligt. De heer VAN HOEVE betoogt, dat de ge meente niet verder kan gaan, dan medewer- king verleenen door het leggen van de buizen. Het is daar geheel particulier terrein. Als men verder ging, zou men iets beginnen, waarvan men later spijt zou hebben. Het is een particulier belang en als de aanpalende eigenaars er niets voor gevoelen om den slech- ten toestand op te lossen, moet de gemeente er zeker niet aan beginnen er grootere kosten voor te maken dan ooit elders in de gemeente gemaakt zijm. De heer WISSE vermeent, dat men den eisch der jaarlijksche retributie niet had moeten stellen. Indien de sloot was gerioleerd en de aanpalende eigenaars hadden de heining geplaatst, dan had de familie De Moor toch een goede afsluiting van haar terrein gehad. De menschen hadden samen moeten komen. Op deze manier komt er nooit iets van. De VOORZITTER vermeent, dat de zaak, nu zij toch ter sprake is gekomen, wel kan worden afgedaan. De gestelde termijn is ver- loopen, zonder dat antwoord inkwam. Adres santen wenschen blijkbaar zelfs niets te doen. de gemeente kan niet verder gaan dan de buizen leggen en de voorwaarden der familie De Moor zijn voor de gemeente niet te aan- vaarden, Hij stelt daarom voor, de zaak als afgedaan te beschouwen. De heer D. DEES ziet in, dat het met anders kan, maar vindt het zeer jammer, want het is een ontzettende toestand. De heer WISSE wijst er op, dat de aan palende eigenaars blijk hadden moeten geven te willen medewerken. Met algemeene stemmen wordt overeen- KoiilStig bet voorstel van den Voorzitter be sloten. g. De beer HAAK vraagt, of er bij het gemeentcbestuur nog geen be"dht is„1^6" komen betreffende het beroep bij de Kroon over de school in den Huissenspolder. De VOORZITTER antwoordt, dat bij Bur gemeester en Wethouders is ontvangen een beschikking der Kroon, met verzoek tot door- zending aan de betrokken reclamanten, en met de bijvoeging, dat voor het gemeente- bestuur een brief volgde. Deze week is nog telegrafisch aan Gedeputeerde Staten om nader bericht verzocht, met het oog op raadszitting van heden, doch er is nog geen de gemeente is dus nog met binnen, Burge meester en Wethouders zijn afwachtend. Hiema sluit de VOORZITTER de vergade- ring, door het uitspreken van het dankgehed. EEN VROUW GIET VITRIOOL OVER HAAR MAN UIT. In de Old Bailey te Londen is een 49-jarige vrouw, een zekere mrs. Rebecca Heller, tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, omdat zij vitriool over haar man had uitgegoten, waardoor deze het gazichtsvermogen van een zijner oogen verloor. De vrouw zelf kreeg eveneens van de vloeistof over zich been, waardoor zij voor haar leven geschonden werd. De vrouw had uit defit gehandeld, om dat haar man, jaloersch op zijn vrouw, die een erkende beauty was, haar van allerlei leelijiks bschuldigde en haar bedreigde. De vrouw bezwoer dat zij van haar man hield en razende spijt had over wat zij had gedaan. In den nacht van den lOen dezer is te Valence een rentenier van 73 jaar, die daar met een verpleegster in een villaatje woonde, vermoord. Ook de verpleegster is vermoord. Een ondenzoek heeft zeer zware vermoedens doen ontstaan tegen den zoon van den ver- moorden grijsaard, een te Parijs wonende jongeman van 30 jaar. EEN ONTZETTEND NOODWEER. Vrijdagmiddag heeft boven Berlijn een noodweer gewoed, zooals in vele tientallen jaren niet is voorgekomen. De dichte regen, die tegen 3 uur begon te vallen, werd door een hevigen storm begeleid en wies tegen den avond tot een ware wolkbreuk, die den ge- heelen nacht met onverminderde kracht heeft voortgeduurd. Zaterdagmorgen vroeg was de brandweer reeds honderden malen gealar- meerd voor hulp tegen waterschade. Zaterdagmorgen 8 uur was .volgens meteo- rologische waamemingen 65 m,M. water ge- vallen en te Berlijn-Dahlen 61 m.M. Het nood weer heeft ook nog een menschenleven ge- eisoht De concierge van een woning te Wil- mersdorf ging in den loop van den nacht naar den kelder om te zien of die al ver onder water stond. Toen hij het electrische licht wilde aandraaien werd hij door den electri- schen stroom getroffen. Hij viel bewusteloos voorover in het water, dat eenige d.m. hoog stond, en verdronk. AARDBEIPEANTEN NA DEN OOGST. Zoodra de aardbeienoogst is afgeloopen, zijn er zeker 9, als Er waren er ben 7. De heer JANSEN: Er anders zouden ze de school wel opheffen. f De heer WISSE vraagt, of er nog niets bekend is omtrent de afwatering aan de Oost- ZI"De ^VOORZITTER antwoordt, dat van de familie De Moor antwoordt is ontvangen, doch dat dit voor de hetrokkenen met erg bemoe- digend is. Er is daarvan aar belanghebben den mededeeling gedaan. En °P ^tea daarvan waren Burgemeester en Wethouders in afwachting, om de zaak verder m den raad teEr?sgnaar aanleiding van besprekingen in den raad reeds 21 Januari 1927 aan de familie De Moor vergunning verzocht, tot het legge eener rioleering in de aan hen behoorende SlCRit' antwoord daarop is 24 Juni U. een schrijven ontvangen van den heer F. J. M. de Moor namens de familie De Moor, waarrn in antwoord op het verzoek van Burgemeester DE NIEUWE STIKSTOFPRIJZEN Het Hbl. kan thans de nieuwe prijzen voor Chilisalpeter mededeelen, waarop met eenige spanning werd gewacht: voor contracten van 10 ton is de prijs deze maand f 10 per 100 KG en voor elke volgende maand tot en met Maart telkens een dubbeltje hooger. Van April tot en met Juni 1931 10,85. Voor contracten van 5 tot 9 tons is de prijs 20 cts. en voor die van beneden 5 ton 30 cts. hooger. De prijzen voor het korrelproduct zijn 15 cts. per 100 KG hooger. Ale prijzen zijn per 100 KG en boord vrij spoor Rotterdam, Ter Neuzen en Delfzijl. Indien in het buitenland de prijs verlaagd wordt, zal die in Nederland dien overeenkomstig worden verlaagd, ook in dien de verkoop reeds heeft plaats gehad. Voorts vernam het blad nogi dat de prijzen voor de synthetische istikstofmeststoffen nog niet vastgesteld zijn. Echter is zoo juist de prijs voor kalksalpeter, die voor levering in Juni 1930 f 10.21 bedroeg, voorloopig op het- zelfde peil gebracht als die voor levering in Juli van vorig jaar, n.l. f 9.18 per 100 KG. Voor de overige synthetische stikstofmest- stoffen is een analoog regeling getroffen. worden de bedden veelal aan een grondige schoonmaak onderworpen. De talrijke ranken en jonge plantjes, die veelal de geheele ruimte tusschen de oude pollen vullen, worden dan met het eventueele onkruid verwijderd. Ook indien men plan heeft jonge plantjes te ge- bruiken voor het aanleggen van een nieuw bed, is zulks geen reden om de noodige i schoonmaak tot het aanleggen der nieuwe bedden, hetgeen veelal in Augustus gebeurt, I tot zoolang uit te stellen. Een groot deel der ranken kan gerust worden afgesneden, om nog een voldoend aantal jonge plantjes over te houden. Voor het aanleggen van een nieuiw bed ko men de eerstgevormde plantjes der uitloo- pers in aanmerking, omdat deze als eerstge- groeide de langste levensperiode achter den rug hebben, dus in de meeste gevallen ook het sterkst zullen zijn. Men denke er aan, dat alleen planten genomen worden van die uitloopers, welke ajan vruchtbare pollen zijn ontstaan. In den eersten tijd wordt de jonge plant door den uitlooper gevoed, of juister gezegd door de oude plant en via den uit looper, doch zoodra de jonge plantjes vol- doende beworteld zijn, nemen ze deze taak over. Voor men in Augustus de jonge plant jes uitplant wordt eerst behoorlijk gespit en bemest en daama zetten we ze op een onder- linge afstand van ongeveer 40 c.M. Bij het planten de wortels behoorlijk uitspreiden en daama de grond stevig aandrukken. Maar keeren we even naar de schoonmaak 4er oude bedden terug. Meer dan eens valt hierbij op te merken, dat verschillenden in hun schoonmaakwoede hierbij een min of meer i groot gedeelte der gezonde bladeren afsnijden. Dat zieke bladeren en Stengels verwijderd worden spreekt natuurlijk vanzelf, doch het afsnijden van een deel der gezonde bladeren is beslist nadeelig. Ieder die met de grond- beginselen van de voeding der planten op de hoogte is, weet dat de bladeren de organen zijn, waarin de stoffen worden bereid, noo- dig voor den opbouw van het plantenlichaam. Zonder blad kan geen plant rot ontwikkeling komen en nog minder vruchten voortbren- gen en het verwijderen van een groot deel der bladeren belemmert dan ook in ernstige mate de ontwikkeling der knoppen, waarin de aanleg van de bloemstengels voor het volgend jaar aanwezig is. Wat na het afsnij den van een deel der bladeren de overgeble- venen dan nog weten te produceeren, wordt voor een groot gedeelte verbruikt voor de vormlng van nieuwe bladeren en pas daama komen de knoppen aan de beurt. Direct na de schoonmaak kan men de planten een bemesting toedienen, door per 10 vierkante meter ongeveer 3 a 4 ons superphos- phaat en 2 k 3 ons patentkali te geven. Is de bladontwikkeling der planten voldoende dan kan chilisalpeter achterwege blijven, doch anders geeft men per zelfde oppervlakte 2 a 3 ons chilisalpeter. Deze meststoffen niet ruwweg over de planten uitzaaien, maar ge- lijkmatig tusschen de palen uitstrooien. In t voorjaar geeft men een zelfde hoeveelheid meststoffen. In het najaar brengen we tusschen de planten wat ruige mest, turfstrooisel of an dere dekking aan, opdat de grond niet zoo snel bevriest en opdat de wortels gevrijwaard zijn voor zware vorst. Hoe langer de grond onbevroren blijft, des te krachtiger kunnen de wortels zich ontwikkelen, hetgeen vooral bij de pas geplante jonge aardbeien van heel veel belang Is. Bij het ziekenfonds te Novisad in Zuid- Slavie versdheen de 17-jarige kassier^m- de Jan Lomen, die zijn longen wilde laten De dokter zei hem, voor het onderzoeken. Rbntgen-toestel te gaan zitten met -zijn ge zioht naar het toestel gekeerd, draaide het licht uit en maakte de Rontgenfoto waabhij tot zijn groote verwondering, het hart aan den rechterkant versoheen. De dokter veronder- stelde, dat de patient met den rug naar het toestel was gaan zitten en zei Lomen, dat. hij goed moest gaan zitten, waarop deze an woordde, dat hij zoo zat als hem gezegdwas.- Toen de dokter het licht weer aandraaide, kon hij zich inderdaad daarvan overtuigen. De abnormale ligging van het hart heeft op de longen invloed gehad, en de longaandoe- ning veroorzaakt. DE IEPZIEKTE. Veelbelovende proefnemingen. We lezen in het Haagsche „Vaderland": Zooals vroeger gemeld is, worden te 's-Graven- hage een aantal boomen, die door iepenziekte zijn aangetast, behandeld door ir. J. A. L. Bouma, scheikundig ingenieur te Dordrecht. Dezer dagen zijn de behandelde boomen door den heer Bouma onderzocht, die ons als resul- taat van zijn controle het volgende mededeelt: „De behandelde boomen stonden naar wensch, verdorren van takken is ondanks de droge hitte van de laatste weken niet opgetreden. Een der boomen had enkele gele bladen, die ik echter niet aan iepziekte toeschrijf, maar aan deze droogte of het gevolg kunnen zijn van het knik- ken van een takje door den fellen wind. Aan een anderen boom zou dit in het geheel niet opvallen. De in de istammen geboorde gaten zijn op- nieuw gevuld, aangezien al de ingebrachte vloei stof was opgezogen. De proef is nog uitgebreid met een 3-tal jon- gere boomen op de kweekerij, die dermate door iepziekte zjjn aangetast, dat in 3 weken de halve kruin verdord is. Deze zijn op de wortels begoten en op de kroon bespoten, daar de ge- ringere doorsnede van de stammen bet boren van gaten minder geschikt maakt. Over een week of 3 zal blijken, dat niet al leen het verdorren tot staan is gekomen, maar dat de onderste oogen op de verdorde gedeelten uitgeloopen zijn. De verdorde takken zijn n.l. nog niet direct geheel dood; op een kweekerij hier in Dordrecht zijn daar zeer typische voorbeelden van aan wezig. Deze jonge exempiaren bieden bovendien het groote voordeel, dat zij niet aan meer kwalen naast de iepziekte lijden. Bij het peilen van de boorgaten in de eerste proefboomen bleek een stam inwendig sterk vermolmd te zijn, waardoor net bereikte succes natuurlijk nog sterker naar voren komt, omdat het rfsleo er grooter door is. Tenslotte is het interessant te vernemen, dat in een appelboomgaard bij Meppel, waar zieke iepen langs de sloot stonden, de appelboomen op dezelfde wijze gingen verdorren en ook in het hout dezelfde bruine stippen vertoonen als de iepen. Nadat de appels dezelfde bewerkmg had den ondergaan, hebben zij zich geheel hersteld". ONZE ZUIVELlNttUSTRIE. In verband met de bezwaren welke onze zui- vel-export naar Duitechland bedreigen tenge- volce van de overeenstemming welke er tusschen Duitsche en Finsche belanghebbende partijen bereikt schijnt te zijn, over de regeling yan den boter- en kaasinvoer en de wijziging van de han- delsverdragen tusschen deze beide landen, welke daarvan het gevolg zal zijn en mede met het oog op de aan zekerheid grenzende waarschijn- lijkheid dat binnenkort het verhoogd mvoerrecht op boter in Duitschland in werking treedt, ge- volgd door een verhoogd invoerrecht op kaas, terwijl het niet buitengesloten is dat het invoer recht op boter nog meer verhooging zal onder- sraan of langer van kracht zal blijven, dan aan- vankelijk in debedoeling lag, heeft de Algemeene Ned Zuivelbond zich met een adres tot de Minister van Binnenlandische Zaken en Land- bouw grericht. De Bond zegt daarin dat door dezen gang van zaken voor ons belangrijkste afzetgebied van boter en kaas voor onze zuivelexport een zeer zorgvolle toestand ontstaat. Verzocht wordt hierop in Berlijn te wijzen en alles te doen om.te voorkomen dat de waarde van de meestbegunstlgings-clausule in ons han- delsverdrag met Duitschland op deze wijze tot S niets wordt teruggebracht. De vereeniging ,,Avicultura", die jaarlrjks haar beroemde intemationale tentoonstelling in den Haag houdt, heeft het initiatief ge nomen naar Londen een excursie te organi- seeren Ook het Nederlandsche Comit<5 heeft dit geprobeerd, doch heel eigenaardig bleken daarvoor geen liefhebbers te zijn, terwijl zich voor de excursie van Avicultura meer dan honderd deelnemem opgegeven hebben uit allerlei plaatsen van ons land. Dit gezelschap zal ongetwijfeld veel genieten en veel leeren op deze reis, die uit en thuis 75 kost en waarvoor men drie dagen in Londen ver- blijft. Tot in de kleinste kleinigheden is alles geregeld, de deelnemers behoeven geen woord Engelsch te spreken of te verstaan, vanaf de boot gaan ze in groepen van 25 onder geleide van bekwame pluimvee-enthousiasten in trei- nen of bussen naar het hotel, de tentoonstel ling en maken zij excursies naar eenige be- kende pluimveebedrijven in de buurt van Londen. Het gezelschap komt heden (Woensdag)- avond in Hoek van Holland aan en vertrekt dan met de Harwichboot naar Engeland. Aan boord is gelegenheid te slapen, maar dit bij- zondere gezelschap, waaronder velen zijn, die nooit de zee over geweest zijn, zal wel niet veel slapen en wel een flink aantal uurtjes doorbrengen in de gezellige conversatiesalon van de boot. De vereeniging Avicultura heeft bovendien een prijsvraag uitgeschreven voor de beste opstellen omtrent deze reis. De eerste prijs bedraagt f 50, de tweede f 25 en de derde 10. Juist bij dergelijke gelegenheden krijgt men ervaringen en beschrijvingen van menschen, die zooiets nog niet vaak meegemaakt heb ben en die een geheel frissche kijk op de vreemde buitenlandsche zaken hebben. Daar ik zelf voorzitter der jury ben zal ik onze lezers ook wel eens een en ander over deze reisbeschrijringen kunnen vertellen en dat is dan wel eens een aardige afwisseling tusschen al die meet ernstige kippen-praatjes zooals wij die houden. Vorige week Dinsdag is de heer Mantel, be kend tentoonstellings-keurmeester in ons land, met de Hollandsche dieren, kippen, duiven en konijnen vanuit Amsterdam vertrokken om alvast het pluimvee zoo gauw mogelijk op de tentoonstelling te brengen en de dieren aan de nieuwe omgeving te doen gewennen, zoo- dat ze deze week een goed figuur zullen slaan. Dat dit deel der Nederlandsche inzendlng goed slagen zal, daar ben ik van te voren haast van overtuigd, nu ik weet, wie de lei- ding heeft. De heer Mantel heeft op dit ge- bied groote ervaring. Indertijd brachten wij. samen de Nederlandsche dieren naar Spanje in 1924 en naar Canada in 1927 en ook hier kwam Holland goed voor den dag. De Nederlandsche stand zal onder de in- zendingen der andere landen zeer zeker ook opvallen. Zjj wordt opgebouwd onder de ar- tistieke leiding van den heer Doras Hermsen uit Den Haag, bekend kunstschilder en kunst- handelaar, wiens verzameling oude schilde- rijen in het huis van Johan de Witt onderge- bracht is en van waar uit stukken over de geheele wereld verkocht worden. De heer Hermsen heeft een geheel typische Holland sche stand ontworpen met groote wandschil- deringen, ons polderland met de karakteris- tieke molens en boerderijen voorstellend. In dit milieu zijn dan de Hollandsche eieren, wetenschappelijke tablaux enz. uitgestald, met als bijzondere voor iederen kunstkenner een beroemd schilderij uit de 17e eeuw, een vrouwtje voorstellend dat een mandje met eieren aan den arm draagt en er een daar voor, een zeer mooi el aan het publiek too- nend. Zoo zullen de Hollandsche pluimvee- producten en dezen Hollandschen stand zon der twijfel aandacht trekken en zullen we maar hopen dat Holland succes zal hebben. Dr. TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kunnen door de abonn6's worden gezonden aan Dr. Te Hennepe, Diergaardesingel 96a, Rotterdam. Postzegel van 6 cent voor ant woord insluiten en blad vermelden. WERELD-PLUIMVEETENTOON STELLIN G LONDEN 22—31 JULI. De excursie van Avicultura. De Nederlandsche stand onder artistieke leiding van den heer Dorus Hermsen, Den Haag, Nadat we gezien hebben dat de Intematio nale Pluimvee Wetenschap Vereeniging elke drie jaar een Wereldcongres met tentoonstel ling houdt en dat het congres te Londen voor ons en voor Europa van bijzonder groot be lang is, wil ik nog even vermelden, dat van- wege de Vereeniging ook een tijdschrift uit- gegeven wordt, de z.g. Internationale Revue van Pluimvee Wetenschap. Het was al jaren geleden opgevallen, dat er op het gebied der Pluimvee Wetenschap haast geen overzicht te krijgen was. In allerlei landen der wereld wordt gestudeerd en wor den proeven genomen en de onderzoekers pu- bliceeren hun artikels in allerlei tijdschriften, pluimveebladen of brochures. Soms was men ergens in Europa aan het proeven nemen, terwijl die proeven in Amerika allang geno men waren. Dat was dus tijd en arbeidsver- spilling. Verder was het haast niet te doen om er achter te komen waar een artiael ge- pulbliceerd was. Zoo ontstond hij mij het plan een soort internationaal bureau op te rich- ten waar alle pluimveeliteratuur bijeen kwam en waar men van dat alles uittreksels maakte en deze dan in een lijst publiceerde. Door middel van de Internationale Vereeniging kwam dit tot stand en in 1927 op het con gres te Ottawa werd besloten een internatio naal tijdschrift uit te geven, dat aan de leden der vereeniging gezonden zou worden. De sa- menstelling van dit tijdschrift werd aan mfl bpgedragen, tegelijkertijd met het secreta- riaat voor Europa van de Vereeniging. Deze Intemationale revue ben ik begonnen i in 1928 en zij bestaat dus nu twee jaar. Zij krijgt thans steeds meer en meer lezers over de geheele wereld en allerlei buitenlandsche instituten zijn geabonneerd. Zij wordt thans in -43 landen gelezen en vanuit de geheele we- reld stroomen nu dagelijks tijdschriften, hoe- Kken, brochures bij mij binnen om verwerkt te bworden in de revue. In het eerste jaar gaf uhaar alleen in de Engelsche taal ult, en bliceerde 626 artikelen, benevens reisbeschnj- vingen, verslagen van vergadenngen van net nbestuur der vereeniging enz. Ter eere van dit congres is een speciaal congres-nummer uitgegeven, dat alleen reeds honderd artikels bevat en meteen is nu met den derden jaargang ook de Revue mi de Fransche taal verschenen. Vanuit de Latijn sche landen van Europa en Zuid-Amenka kreeg ik n.l. herhaaldelijk aanvragen om de Revue ook in een Latijnsche taal te Publice®" ren daar men in die landen het Engelsch met lezen kan. Vanaf de derde jaargang kan ieder lid dus naar verkiezing de Revue in het Fransch of het Engelsch verkrijgen en zich daardoor geheel op de hoogte houden van alles wat er in de wereld op het gebied van pluimveeteelt voor merkwaardigs gebeurt - Hiermede meen ik nu de lezers voldoende op de hoogte gesteld te hebben van de be- -teekenis van het congres en de tentoonstel ling en de Wereld Pluimveeorganisatie. HOE SLAPEN WE EIGENLIJK? Om dit te weten te komen, heeft prof. Johnson van de universiteit te Pitsburg de volgende proef genomen: Twaalf studenten liet hij gedurende vijf nachten van 11 uur 's avonds tot 7 uur 's ochtends in een groot goed geventilleerd vertrek slapen en wel op speciaal geconstueerde bedden, elk met een registreerapparaat voorzien. Deze proef wees uit, dat de opvatting, alsof de eerste uren van den slaap de rustigste en diepste zijn, adsoluut onjuist is. Integendeel, de twee laatste uren zijn de beste. Verder werd door het zelf-registreerende apparaat uitgewezen, dat de mensch gemid- deld slechts 11 minuut slaapt, zonder zich te bewegen. Ook al verkeerd is dus de opvat ting, dat de mensch zich maar een paar keer 's naohts beweegt. Integendeel: de proefslapers bewogen zich in den nacht ge- middeld 33 maal. INTERESSANTE CIJFERS. Waarom wordt een boek gekocht? Een Amerikaansche firma heeft geprobeerd deze vraag te beantwoorden en heeft van 10.000 koopers van boeken de reden genoteerd, waar om zij een bepaald werk kochten. In 200 ge vallen was de oorzaak de interessante titel, 300 kochten het boek, omdat het hun cadeau werd gedaan, 400 op aanbeveling van den boekverkooper, 400 om de stof van het boek, 400 om het uiterlijk, 600 om den naam van den schrijver, 1500 op aanbeveling, 2500 op advertenties in nieuwsbladen en 3500 op re- censies. DE MOTTEN. Alle jaren weer, schrijft de H. Crt., gewoon- lijk dan wanneer plotseling de lust om het huiis schoon te maken over de huisvrouw is gekomen, kan het gebeuren, dat, wanneer wij vertrouwelijk onder den schijn van de amp zitten de moeder des huizes van haar plaats opspringt en een fladderend geel-glmsterend levend wezen tracht te vangen. Ze slaat met meer of minder verbazingwekkende nauw- keurigheid de handen op elkaar, niet om te applaudiseeren, doch om een huisgenoot net levenslicht uit te blazen. Hier is de mot bedoeld, waaronder drie soorten vallen, n.l. de tapijtmot, de bontmot en de meest voorkomende kleerenmot. Hoe verdienstelijk het ook van de huisvrouw is dat ze jacht maakt op deze kleine vlin- ders, die tot de uitgebreide familie der mot- ten behoorden, toch moet worden gezegd, dat de resultaten van deze jacht zeer gering zijn. Want we zien slechts mannetjesmotten die geen schade kunnen toe- brengen°aan bont, tapijten en kleeren. Daar- irloy mntrpn we rondvliegen: neren aau - bii hangt de vermeerdering der motten m het geheel niet af van het ^ven der mannetjes, dat al heel kort is, doch speciaal de k eeder- kan parthenogenetisch voortplanten, het wijfje werpt, zonder bevrachting, 60 buitengewone kleine motten- waaruit na twee tot drie weken de rapsen te voorschijn komen, waarin wij den eigenlijken vijand van onze kleeren en be- kleede meubelen kunnen zien. Daarbij hebben onderzoekers ontdekt, dat de mottenrupsen de voorkeur geven aan wol boven katoen en dat zij in staat zijn tamelijk lange haren te ver- slinden zonder ze eerst door te bijten. der water of zonder voedsel kunnen de rup- sen van de mot van deze droge istoffen leven. mot d.w.z. ongeveer eieren,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 8