IIw Kindje. 0EMENGDE BERICHTEH. VERDRONKEN. IN EEN VERKEERDEN TREIN PLAATS GENOMEN. EEN CYCLOON BOVEN DEN GELDERSCHEN ACHTERHOEK. spreker op de toename van het aantal landbouw- bedrijven van 1898 tot 1921 met 12.500 stuks imet een gemiddelde van 8 H.A., te gering om in moeilijke jaren den noodigen weerstand te toieden. Vooral wil spreker ook waarschuwen tegen de zedelijke Ibeperking. Gaat men die richting uit, dan stopt men zelf de grond, waaru-it de leiders van het bedrijf moeten voorkomen, maar ook zal dan binnen korten tij;d de breede kerngezonae laag van geschooide en ervaren landarbeiders, niet meer aanwezig zijn en die weg leidt dan oak onvenbiddelijk naar onder- mijning van onize volkskracht in het algemeen, en van de Zeeuwsche groep in het bijzonder. Het kiezen van die weg was een gevolg van de vrees om te leven, en die vrees moet men nu juist overwinnen. Voegt men daarbij de zedelijke kracht geput uit de onverwoestbare levensbe- schouwing gegrond op een diep en emstig ver- trouwen in het geloof, dan zal de vrees spoedig plaats maken voor een levensiblijheid en arbeids- vreugde, die in de toekomst zeker leiden kan en moet, tot een welvarend bestaan voor iederen mond, aan wie God immers twee handen medegaf. In den breede ging spreker nu aan de hand van vele statistieken na, hoe in sedert 1829 tot 1927 de bevolking van Nederland toenam van 2.613.487 tot 7.625.938, en wees hij ook op den trek naar de steden van meer dan 20.000 in- woners. De toename is te danken aan het ge- boorte-oversohot, want Nederland verliest steeds meer zielen door vertrek dan het door vestiging wint. Doch de toename door geboorte wordt ook in Nederland steeds minder, doch de teruggang van het geboortecijfer is het minste in Noord- Brabant en Limlburg, het sterkst juist in Zee- land. Hier is echter juist oOk met de beide Hol- landen en Utrecht de teruggang van het sterfte- cijfer het grootst. Door dit alles komen in Nederland ieder jaar 100.000 nieuwe monden om voedsel vragen en eischen zij him aandeel in de woonruimte. Een groot deel van de grondlooze groep van het platteland heeft getracht in de steden een inkomen te vinden. Spreker gaat met zijjn besohouwingen voort en wijst dan o.a. op de vruchtbaarmaking van zandgronden, waardoor het veeteeltgebied zeer toenam en daarmede de zuivelibereiding, zoodat bijv. Noord-Brabant de tweede boterprovincie is geworden. Ondaniks de uitlbreiding van den land- bouw ,tuinlbouw en veeteelt (zuivel) is het aantal personen in die bedrijven niet noemenswaard ge- stegen, wat spreker ook met cijfers aantoont. De ontwikkeling van het landbouwbedrijf ver- mociht de oplossing van het bevolkingsvraagstuk niet te brengen. Weder aan de hand van cijfers wijst spreker er op, dat juist het aantal perso nen werkzaam in de industrie toeneemt, en o.a. op het veranderen van Zuid-Limburg in een echt industriegebied en toename van de industrie o.a. in Noord-Brabant, doch alom waar industrie wordt beoefend. Aan de hand van vergelijkende cijfers met het buitenland, zegt spreker dat het niet juist is, dat Nederland een landlbouwend land is, het is veeleer een industrieland. Ook juist als bij ons neemt in Engeland, Belgie, en Duitsohland het aantal in de industrie werkenden toe al heeft Duitschland wel het minste zijn agrarisch karakter ingeboet. Uit dit alles blijikt volgens spreker, dat Neder land inderdaad op weg is meer het karakter van een industrieland aan te nemen dan zelfs Duitschland. Speciaal komende tot Zeeland wijst spreker er op, dat men daar wel in de eerste plaats heeft gestreefd naar het areaal bouwgronden, maar oak is de tendenz van het niet al te zeer ver- grooten van het aantal monden er in werking getreden, wat spreker aan de hand van een graphiek nader toelicht De toename staat in Zeeland bedenkelijk onderaan en sedert 1920 is een stilstand ontstaan, wat in het bevolkings- probleem wil zeggen, dat de groep is op weg naar den ondergang. De provincies Noord- Brabant en Limlburg toonen een sterke vooruit- gang, zoodat beide provincien nu ver boven Zeeland zijn uitgekomen. Voor Noord-Brabant is aan te wijzen de vruchtbaarmaking der zand gronden, voor Limlburg de ontwikkeling van den mijnbouw, maar ook sociaal ethische factoren hebben veel zoo niet het meeste bijgedragen tot deze vermeerdering van de volkskracht. De pastoor en de schoolmeester zijn hier in staat geweest door de eenfaeid van levensbeschouwing een organisatie te voorschijn te roepen in land- Ibouw en zuivelindustrie die haar wederga in ons land nauwelijks vindt. De emst van het ver- schijnsel wordt vergroot door het feit, dat het aantal huwelijken in Zeeland tegenover Brabant volstrekt niet zoo'n slecht figuur maakt. Een andere factor is het streven liever ongehuwd te blijven wonen op den voorvaderlijken grond dan te huwen en daardoor genoodzaakt te zijn, of te splitsen of voor te duur geld opnieuw in te spannen. Het eenige goede daarvan is, dat de splitsing in Zeeland niet zoo groot is als elders, wat spreker ook weer met cijfers aantoont. Ook is een gelukkige veramdering ingetreden ten aanizien van de verhouding van gelbruikers van eigen land en pacht. In die beide opzichten mag men derhalve besluiten tot het behoud van de weerstandskracht der Zeeuwsche landbouwers in economischen zin. Blijkens de bevolikings- cijfers echter dreigt er een groot gevaar voor de Zeeuwsche groep en het was sprekers plicht daarvoor te waarschuwen. Hij wekt op vast te houden aan het onvenzettelijk vertrouwen, dat de Zeeuwsche groep steeds geput heeft uit de eigen levensbesohouwing en zich niet te laten mee- voeren in den grooten stroom, die streeft naar het behoud van een zeker welvaartspeil door vermindering van het aantal, en terug te vinden de levensblijheid en de arbeidsvreugde, dfe voor- waarden zijn voor de verdrijving van het spook van overbevolking en overproductie. Er is voor alle monden plaats op deze wereld mits men trouw blijft aan het Zeeuwsche devies: Luctor et Emergo. Die worsteling zal nu dan e-aan om het doen doordringen van het besef in de wereldgemeenschap dat slechts een volkomen vriie produotie, daar waar die geschieden kan met de geringste inspanning, verbonden met een volkomen vrije uitwisseling der producten aan de menschheid de welvaart deelachtig kan doen worden waarvoor door God de mogelijkheden ge- schapen zijn. Hiermede eindigde spreker onder applaus. Van de gelegenheid om van gedachten te wisselen, maakte de heer Vogelaar gebruik, die zeide uit de rede te hebben opgemaakt dat dus de landbouw de uitgang van alles is, de moeder dus, die echter erg sbiefmoederlijk wordt behan- deld. Men moest meer aandacht daar aan schen- ken, want de trek naar de steden heeft tot oor- zaak, dat de menschen het daar veel beter krij- gen. en toch moet men ook op het land goede krachten houden. Een arbeider op het land laat in een week meer zweet dan een arbeider in de atad in een vol jaar, terwijl de laatste het dub- toele verdient. Men houdt te weinig rekening met de arbeidsprestatie. Het is te begrijpen dat men liever een groot loon heeft voor minder arbeid. De trek naar de groote steden, zal daar wellicht de werkloosheid nog vergrooten, maar dan geeft men weer steun, en dit geschiedt met bij den landbouw. Maar een der grootste oor- zaken zijn volgens spreker de Uooge tariefmuren, wat het moeilijk maakt concurreerend op te tre- den. De heer Prof. Van Vuuren zegt dat men zich wil verrijken ten koste van anderen. Die ver- dwazing zal moeten ophouden. Dit zal eerder het geval zijn dan men nu denkt. In de middel- eeuwen had iedere stad haar tariefmuren en nu alleen de staten, terwijl Amerika tal van istaten vereenigd heeft, die onderling geen tariefmuren hebben. En al moge Geneve nog niet het ge- wenschte resultaat hebben opgeleverd, er ligt daar een tendenz, waarop men met God moge hopen voor de toekomst. De heer J. Doeleman wees er bij de rondvraag op, dat het bestuur binnenkort een circulaire tot de leden zal richten om de meening te vragen over het makkelijker maken in het algemeen reglement om ook het gebouwd te belasten, waar nu alleen Walcheren en Schouwen door hun bijzonder reglement konden doen. Spreker wees er op, dat aangeraden wordt het vroege voorjaar de gebruiken voor het stor- ten van steenslag, hem komt juist het najaar daarvoor beter geschikt voor. De heer De Regt meent ook, dat dit moet ge schieden direct na den bietentijd. De heer Stieger kan niet langer blijven en brengt dank voor de uitnoodiging. Met onver- deelde instemming heeft spreker de inleiding van prof. Van Vuuren gevolgd, al heeft deze de Zeeuwen ook een harde les gegeven. Spreker twijfelt niet of de lezing moet resultaat heb ben. Spreker uit de beste wenschen voor den groei en bloei van den bond, en verzekert dat Ged. Staten steeds met belangstelling diens doen en laten volgen. De burgemeester van Kruiningen, de heer Elen- baas, bracht dank voor de uitnooging van het gemeentebestuur. Het verheugt spreker, dat deze vereeniging haar jaarvergadering in het kleine Kruiningen heeft willen houden, waar men zich dank zij het waterschapsbestuur zoo veilig gevoeld. Spreker hoopt, dat het doel van den Bond steeds meer en meer bereikt mag worden. Hierop sloot de voorzitter, die reeds eerder Prof. Van Vuuren dank had gebracht, de ver- gadering. Spoedig daarop had in hotel „De Korenbeurs" de goed verzorgde gemeenschappelijke maaltijd plaats, tijdens welke de heer Dieleman eerst een dronk op de Koningin en Haar huis instelde en daama op de jonge dames van den landbouw- huishoudcursus, die zich belangeloos bereid had- den verklaard aan tafel te bedienen. De waardeering voor het werk der Zuid-Beve- landsche schoonen sprak ook uit de uitnoodiging deel te nemen aan den nu volgenden rijtoer. Te twee uur werd Kruiningen verlaten en reed men eerst naar de sluis van het waterschap Kruiningen aan de Wester-Schelde, waar een ge- maal onnoodig is, daar bij laag water het over- tollige polderwater kan worden geloost. Het tweede oponthoud had plaats bij het deel van den nieuwen weg dat thans in wording is en waar door den ingenieur van den Rijkswater- staat eenige mededeelingen konden worden ge- daan over dit voor het verkeer zoo belangrijke werk. De waarheid daarvan bleek op den ver- deren tocht, toen verschillende reeds voor het verkeer opengestelde nieuwe wegvakken werden gepasseerd, waarbij de groote verbetering in oogenschouw genomen werd. De derde halte was te Bath aan de nu door den lagen waterstand droogliggende haven Van dit weinig bezochte plekje van Zuid-Beveland heeft men een keurig uitzicht op het deel der Schelde waar Belgie be- gint, op Oostelijlk Zeeuwsch-Vlaanderen, op Bra bant met Woensdrecht, Ossendrecht enz., maar ook op Belgie zelve en bij helder weer zelfs op Antwerpen, maar ook opeen sleepboot die daar rustig soms weken lang ligt te wachten tot het oogenblik, dat een schip hulp noodig heeft Via den nu minder gevaarlijken, doch beruch- ten overweg bij Rilland en door het aardige, zin- delijike Ierseke werd de dijkverhooging bij Ier- sekschen dam bereikt, die ook met belangstel ling in oogenschouw werd genomen, waama de officieele tocht was geeindigd en ieder een auto opzooht die hem of direct huiswaarts of wel bij een trein of boot bracht, waarmede hij naar zijn woonplaats kon terug keeren. Het was voor de deelnemers aan vergadering en excursie weer een leerzame dag geweest. HET MOND- EN KLAUWZEERMIDDEL „MATAFTO". Op de volgende vragen van het Tweede Kamerlid Mr. Boon, betreffende het mond- en klauwzeermiddel „Matafto", van den heer Van den Berg: 1. Kan de Minister inlichtingen verstrekken omtrent de werking van het middel ,,Matafto" bij vee, lijdende aan of besmet met het virus van mond- en klauwzeer, dat volgens de jong- ste beriehten in Spanje onder wetenschappelijk toezicht is toegepast? 2. Zoo neen, is de minister dan bereid met het oog op de groote belangen der Nederland- sche veehouders onmiddellijk daaromtrent inlich tingen te doen inwinnen en enkele onbevooreer- deelde deskundigen naar Spanje te zenden, ten einde zich ter plaatse omtrent de werking van genoemd middel op de hoogte te stellen? 3. Mochten de inlichtingen uit Spanje hoop- gevend zijn ten opzichte van genezing of onvat- baarmaking van door mond- en Rlauwzeer aan- getast vee, wil de Minister alsdan bevorderen, dat ten spoedigste in Nederland proeven wor den genomen, wa^ir het vraagstuk weer urgenter is geworden, doordien in de onmiddellijke omge- ving van 's Gravenhage een ernstige mond- en klauwzee-epidemie heerschende is 4. Is de minister niet van meening, dat niets onbeproefd moet worden gelaten om deze zoo gevreesde ziekte, die den veehouders honderd- duizenden guldens schade berokkent, zoo deug- delijk mogelijk te bestrijden? heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw het volgende geantwoord: Behalve niet gunstige gevolgtrekkingen naar aanleiding van de indertijd in Nederland ver- richte proefnemingen, zijn den ondergeteekende omtrent de werking van het ,,Matafto" gegevens van lateren datum uit het buitenland bekend. Volgens prof. dr. O. Waldmann, directeur van het mond- en klauwzeerinstituut te Riems in zijn nota aan de vergadering van het Inter- nationaal Veeziekten-Bureau 1929 te Parijs is het bewezen, dat het ,,Matafto" geen enkele speoifieke werking bezit. Ten aanzien van de in Spanje plaats gehad hebbende proefnemingen werd van den direc teur van het Internationaal Veeziekten-Bureau vemomen, dat de commissie, die met het onder- werpelijike middel gewerkt heeft, over de wer king een vage conclusie formuleerde, waarbij intusschen naar voren kwam, dat het voorbehoe- dend vermogen van het ,,Matafto" als twijfel- achtig beschouwd moest worden. Het middel is in Spanje niet offieieel geregis- treerd, zooals de wetgeving aldaar vereischt. In verband met het bovenstaande, kan de beantwoording der vragen 2 en 3 vervallen. Vraag 4 wordt uiteraard zonder eenig voor- behoud bevestigend beantwoord, en de feiten be- wijzen, dat steeds in dien geest is gehandeld. De ondergeteekende zal nader overwegen, zulks in het algemeen belang en dat van de veehouders in het bijzonder, of en in hoeverre hij gevolg kan geven aan het algemeen advies van het meergenoemd Internationaal bureau, om niet toe te laten de aanwending* van zoogenaamde specifieke geheimmiddelen tegen het mond- en klauwzeer, indien hun afdoende gunstige wer king wetenschappelijk niet is vastgesteld. IN DRONKENSCHAP VAN ZIJN MOTOIt- RIJWIEL GEVALLEN. Zondagavond is de motorrijder A. Overbeek uit Woensdrecht tusschen Rilland en Bath van zijn motorrijwiel gevallen. Hij werd be- wusteloos opgenomen en per auto naar Woemsdrecht vervoerd. Het bleek, dat de man dronken was. INDUSTRIeELE SPIONNAGE? De directie van de Twentsche Kabelfabriek te Haaksbergen deelt het volgende mede: Te Haaksbergen heeft iemand, die, naar nader is gebleken, een employe was van een concurreerende ondememing elders, zich door insluiping toegang verschaft tot de ge- bouwen der Twentsche Kabelfabriek aldaar. Deze persoon, die zich reeds eenige keeren op verdachte wijze in de nabijheid der fa- briek had vertoond, logeerde onder valschen naam in een hotel te Haaksbergen. Door de politie ondenvraagd, gaf hij tenslotte zijn juisten naam op, doch voegde hieraan een on- ware opgaaf omtrent zijn positie toe. De politie heeft de zaak in handen, zoodat dit muisje nog wel een staartje zal hebben. AUTO-ONGEVAL. Maandagmiddag is een auto bij het kruis- punt de Oranjeboom te Baarn, die voor een andere auto plotseling moest inhouden door de gladheid van den asfaltweg over den kop geslagen. De inizfittenden ,twee dames en de bestuurder, die op hun hoofd in den wagen kwamen te staan, kwamen er zonder noe- menswaardig" letsel af. MEISJE IN KOKEND ZEEPSOP GEVALLEN. Het 3-jarig dochtertje van den schipper A. Speksnijder te Ouderkerk a. d. IJsel, viel in een onbewaakt oogenblik in een emmer kokend zeepsop. Met brandwonden overdekt is de kleine naar de Rijiksverpleging te Gouda overgebracht. waar zij aan de gevolgen over- leed. TE WATER GEREDEN EN VERDRONKEN. Het 9-jarig dochtertje van den landbouwer Kok geraakte nabij de ouderlijke woning te Lange-Ruige-Weide met een fiets te water. Niemand bemenkte lets van het ongeluk, zoo dat het kind jammerlijk verdronk. Eerst later vond men het lijkje. BEDORVEN VLEESCH Te Loosduinen is het echtpaar H., wonende in de Paulus Potterstraat, onwel geworden, vermoedelijk door het eten van bedorven vleesch. VAN EEN OUDEN DIEFSTAL. Bijna negen jaar geleden werd te IJmuiden ingebroken in het cafe van den heer M. aan de Hoflaan over de sluizen. Bij die inibraak werd een geldkistje gestolen, waarin twee spaarbankboekjes en vreesmd goudgeld lagen. benevens eenige aandeelen. De daders van die inbraak heeft men nooit kunnen ontdekken. Thans is het geldkistje teruggevonden bij het graafwerk voor de nieuwe binnenhaven der hoogovens. Het kistje werd door een ex- cavateur bloot gelegd. Bij onderzoek bleken de papieren, half vergaan, nog in het kistje te liggen, o.a. een aandeel van de Haarlem- sche Bankvereeniging, groot 3000, een aan deel van de Zaanlandsohe Bank, groot 5000, en een rijkspostspaarbankboekje met f 2400. Het goudgeld was verdwenen. Het kistje met de papieren is bij de politie gedeponeerd. DE MOORD TE VALBURG. Maandagoohtend heeft de begrafenis plaats gehad van den 8jarigen Jan Slefoes, het slaohtoffer van den moord te Valburg, in de Betuwe. In de r.-k. kerk heeft pastoor An- driessen gesproken, en op het kerkhof de burgemeester Jhr. Lewe van Aduard. Klas- genootjes van het slaohtoffer hebben bloemen op de kist gestrooid. OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagmiddag staken twee kinderen te Lisse, die uit school kwamen, plotseling den straatweg over. Beide kinderen werden ge- grepen door een vrachtauto. Een der kinde ren een zesjarig jongetje, werd overreden en op slag gedood. Het andere kind bekwam weinig letsel. «r AUTO TUSSCHEN TWEE TRAMS IN ELKAAR GEDRUKT. Maandagmorgen heeft te Haarlem een emstig auto-ongeluk plaats gehad. Toen een trein van de Noord- en Zuid-Hollandsche Electrische Tramweg-Mij. uit Zandvoort over de brug bij de Amsterdamische Poort te Haar lem reed, wilde een automobilist den trein links passeeren. De bestuurder van den auto had niet gezien, dat uit de tegenovergestelde richting eveneens een treintram aankwam. Op de brug werd de auto, die vrij snel reed, door den tramtrein uit Amsterdam gegrepen en tegen den trein uit Zandvoort gedrukt. De wagen werd tusschen de beide treinen totaal in elkaar gedrukt. Van den auto, een kleinen wagen van den heer P. J. M. Leeuwen- berg, uit Haarlem, bleef niet veel over. Er zaten in den auto drie personen; naast den bestuurder zat de 21-jarige Verkley uit Haarlem. De heer Verkley kreeg het stuur- rad tegen de borst, aan de gevolgen waarvan hijl bijna oogenblikkelijk overleed De andere inzittenden werden niet gewond. Het duurde een uur, voordat de auto tus schen de beide trams was verwijderd. E6n van de trams moest daarvoor opgevijzeld worden, zoodat de dienst tusschen Amster dam en Zandvoort groote stagnatie onder- vond. Het lijk van den heer Verkley is overge bracht naar de Maria-Stichting te Haarlem. GEWOND DOOR EEN PISTOOLSCHOT. Te Delft heeft Zaterdagavond de werkman H. D., uit de Rozenstraat, bij een twist met zijn vader, een stuk spoorrail genomen, waar- mee hij alle ruiten van de ouderlijke woning vemielde. Daama haalde hij uit zijn huis een groote bijl, waarmee hij zijn vader en, broer bedreigde. Deze broer schoot daarop met een flobert-pistool en trof den woesteling in den buik. H. D. werd in het gasthuis ter verplegmg opgenomen, waar de kogel langs operatieven weg is verwijderd. Zijn broer, die na het lossen van het schot gevluoht was, heeft zich Zondag bij de politie gemeld Daar werd aangenomen, dat hij uit zelfverdediging had gehandeld, werd hij na verhoor op vrije voeten gesteld. Nader meldt men aan de N. R. Crt.: Bij voortgezet onderzoek hebben enkele ge- tuigen verklaard, dat J. D. op zijn ibroer ge- schoten heeft, voordat deze de bijl uit zijn huis had gehaald. In verband hienmee is J. D. Zondagavond aangehouden en opgesloten. De toestand van H. D. is niet zonder levens- gevaar. OP ZULK BEZOEK IS NIEMAND GESTELD. Op den Gronausohen weg onder Lonneker is een vrachtauto, in botsing gekomen met een andere auto. De bestuurder van de tweede auto verloor de macht over het stuur en reed in voile vaart tegen een der huizen van het z.g. Lindendorp. De auto kwam gedeeltelijk in de voorkamer van de woning terecht. Doodelijk verschrikt is de daar wonende vrouw, die aanvankelijk meende, dat de bliksem was ingeslagen, met haar kind naar buiten gevluoht. Zij heeft geen letsel bekomen. VADER VAN ACHT KINDEREN OM HET LEVEN GEKOMEN. De 50jarige brievembesteller G. v. d. Kuil te Zeist is bij het oversteken van den Wou- denbergschen weg voor zijn woning door een auto gegrepen. De man is in de Rij'ksklinie- ken te Utrecht overleden. Hij laat een weduwe met acht kinderen adhter. TRAGISCHE VERSTIKKINGSDOOD VAN EEN KLEIN KIND. Zaterdagavond werd het kind van 14 maan- den van den slager R., op gewone tijd naar bed gelbracht. Toen een meisje een uurtje later nog eens even naar het kind ging kijken, bleek, dat het met een lintje van een kleedingstuk aan het rasterwerk van het ledii- ikant vast zat. Bij de pogingen om zichzelf te bevrijden, moet het kind zich gewurgd hebben. De ontiboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. GEVAARLIJK IJS IN JULI. Het mond- en klauwzeer blijft zich in Slie- drecht onder het vee uitbreiden. De gebrui- ikelijke waarschuwingsborden zijn „op", zoo dat naar andere moest worden omgezien. Nu waren er nog een aantal borden, welke tijdens de vorstperiode zijn gebruikt op plaatsen, waar het ijs getvaarlijk was, en die werden nu vopr het doel aangesproken. Het biljet ,,Mond- en Klauwzeer" werd erop geplakt en bij de verschillende velden waar besmet vee loopt, in den grond geplaatst Door den heviigen regen is het papier evenwel los- geraakt en thans prijkt bij eenige velden een bord met de waarschuwing,,Verboden zich op het ijs te begeven" HET SCHIP, WAAROP ALLES MOCHT. Naar Voorwaarts vemeemt zal de mislukte ondememing van het plezierschip, dat voor Scheveningen zou gaan liggen en waarop alles zou mogen" nog voor den Nederland- schen rechter een nasleep hebben. De Nederlandsohe organisator der mislukte ondememing, de heer S., had zich bij den opzet zijner plannen in verbinding gesteld met Fransche zakenlieden, die hij financieel voor die plannen trachtte te interesseeren. Zoo goed als reeds de Nederlandsche banken b.v. de Incassobank, zich van den heer S. los- maakten, doen zulks thans ook zijn Fransche relaties, die er niet van gediend moeten ge weest zijn, dat hun de rekening gepresenteerd werd van tal door S. gemaaikte onkosten, w.o. een notarisrekening van 20.000. Erger, zij moeten zich te dezer zake in verbinding hebben gesteld met een Haagschen advocaat, Mr. Becker, en het resultaat van het bezoek aan Den Haag van een hunner zou geweest zijn, dat bij de Nederlandsche justitie tegen den heer S. een klacht wegens oplich- ting ingediend is. Zondagmiddag zijn twee Rotterdammers, J. C. F., van de Maashaven, en Z., van het Burgemeester Hofmanplein te Rotterdam, die te Scheveningen in zee aan het zwemmen waren bij den vuurtoren, door den sterken trek in zee meegesleurd. Z. wist bijtijds zich aan een golfbreker vast te klampen en kon het strand bereiken. F. echter dreef steeds verder af. De 23jarige J. v. S. uit de Logger- straat te Scheveningen, is hem nagezworrv- men, maar kon hem niet bereiken. Het lijk van F. is later aangespoeld. Zaterdagavond half twaalf is te Amers- foort de 63jarige stalhoudersknecht v. S. aan den Zuidsingel te water geraakt en verdron- ken. Zijn lijk is door de politie naar de alge- meene begraafplaats gebracht. Zondagmiddag is de 14jarige G. Sen- ninge uit Groningen bij het zwemmen in het Foxholstermeer verdronken. Zijn lijk is op- gehaald. NAGEMAAKTE DUINEN. Te Valkenburg, is men thans bezig met plannen omtrent iets, dat een origineele imlitatie zou mogen heeten, meldt het Hbld. Men heeft er imitatie-catacomben, feen steen- ikolenmijn, men zint nu ook op het aanleggen vannagemaakte duinen. Men krijgt dan een kunstlandschap in het natuurlijke. De ondergrond van dit plan is zeer zakelijk. Het Geuldal mist een behoorlijke bad- en zweminrichting en kan bovendien enkele openlucht- en overdaagsche attracties best gebruiken. Men wil nu op 'n betonnen vloer van pl.m. 500 meter lengte een groote bad- en zwemgelegenlieid maken. Uit de Brun- summerheide voert men dan wit zand aan, om de duinen te vervaardigen. Het benoodigde water pompt men op uit den grond, daar de Geul, regenriviertje, niet immer over ge schikt water beschikt. De afvoer van het uitgebade water kan natuurlijk wel op den forellenstroom geschieden. Aan den voet van de kunstduinen, onder de mergelbergen, kan men dan pootjes baden en zonnebaden nemen. Natuurlijk zal een modem badhotel erbij wor den gelbouiwd. De plannen zijn reeds in een zoo vergevorderd stadium, dat over aankoop van gronden, behoorende tot het kasteel Oost, onderhandeld wordt. TOT DE AAP UIT DE MOUW KWAM De oogen roodgerand van het vele schreien, de neus glimmend en glanzend, zich scherp afteekenend tegen het bleeke, zorgelijke ge- zicht, waarin diepe groeven liepen, het sprie- terige haar verpieterd en de mond tevens, met trillende lip, zoo schoof de juffrouw, ge- knakt door groot verdriet, het lokaaltje te Rotterdam binnen, waar de a.anvragen moe ten worden gedaan, om patienten naar een ziekenhuis te doen vervoeren, sohrijft de „N. R. Ct.". En nauwelijks was ze gezeten op 't puntje van den stoel, welken de vriendelijke verpleger in zijn witte jasje haar behulpzaam had toegeschoven, of de waterlanders kwamen opnieuw; de dikke droppen glansden bol tus schen de trillende oogharen en lekten dan neer Moeder, Uw kindje zal U niet half zooveel zorg geven als U het huidje maar droog houdt met Purolpoeder en de branderige of stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijik en geneest spoedig. Beide Artikelen verkrijgbaar bij Apotih. en Drogisten. (lngez. Med.) op den zwarten school' waarin zenuwachtige vingers naar een doorweeikten zakdoek zoch- ten. Ean schokje van het gebogen hoofd wij- zigde den stagen gang van de pletsende tra- nendruppels. Nu schoven zij langs den spitsen neus en eentje bleef bibberend aan het puntje hangen, totdat een vlugge beweging van handrug en gestrekten wijsrvinger het vocht verdreef. Maar blijkbaar liet het een kriebe- lig gevoel aohter, want opeens werd de hand- palm onder tegen den neus gedrukt en ve- nf,'nig werd het puntje naar links en rechts geschaven. De man in het witte jasje had inmiddels een glas water aangegeven en gretig dronk de juffrouw een paar teugjes. „En wat is er aan de hand, juffrouw?" klonk de medelijdende stem. ,,Och, meneermijn manmijn arme man En bij het zich opeens weer fel realiseeren van al dat leed begon de juffrouw weer op nieuw te snikken. ,,Kom aan, vertel nu eerst eens, wat er met je man is". ,,Mijn man motklonk 't hijgend, en toen, met groote krachtsinspanning, als in een wanhoopskreetmot naar het zieken huis!" „Heb je een brief je van den dokter bij je?" De juffrouw kon niet spreken en knikte slechts. Uit haar taschje vischte zij een ver- kreukt en beduimeld papiertje op, dat zij op haar knie eerst glad streak, voor zij het met bevende hand aan den ander gaf Deze liep het snel door en zag, dat het geval niet emstig was. Nou, we zullen er voor zorgen, juffrouw. Ga maar weer kalm naar huis. Vandaag zul len we je man nog niet komen halen, hoor, zei hij goedig. ,,Morgen zullen we wel eens zien Maar opeens was de juffrouw opgespron- gen en vol verontwaardiging riep ze; „Wdiblief Mot ik nou nog een nacht met dien gooser optrekken?" IN GEVECHT MET EEN BEER. Het circus Schneider dat thans voorstel- lingen geeft te Bergen op Zoom bevat behalve een flink aantal leeuwen ook eenige goede beren. Met een dezer, den beer-wielrijder van het circus, heeft dezer dagen een slagers- knecht op hartstochtelijke wijize kennis ge- maakt Zijn patroon moest voor de fourage der leeuwen zorgen en onze Cor vlug en rap als altijd, belastte zich spoedig om de pro- viand te bezorgen, tuk op de gelegenheid eens het circus van binnen te aanschouwen. Welgemoed volgde onze knecht den verzorger der leeuiwen en was verwonderd over de mooie paarden, vlugge apen, geleerde ganzen en de dartele gils. Eensiklaps komt de berenleider met een zijner leerlingen aangetippeld en misschien jaloersch dat Cor wel voor de leeuwen zorgde en niet voor de beren, stapte onze bruine op hem af en omarmde den jongen zoodanig, dat ze beiden over den grond tuimelden. Geluk- kig kon de pootige slagersknecht zich iets verweren en kwamen spoedig sterke stal- knechts te hulp om onze -knecht van die om- arming te verlossen Hij kwam met den schrik en een gehavende kiel weer vrij, blij zich weer naar het abattoir te kunnen begeven. Cor en de beer zullen nog lang in gedachten blijven. Een Duiitsche dame, die te Haarlem woont, was naar Amsterdam gekomen om met den Duitschen trein via Emmerik naar Stuttgart te reizen. Ziji heeft zich vergist in den trein en is gestapt in een wagon, die via den Haag eh Brussel naar Bazel gaat. Onderweg, tus schen Amsterdam en Haarlem, is zij tot de ontdekking gekomen, dat zij in den verkeer- den trein zat en daardoor zoo zenuwachtig geiworden, dat zij uit den trein sprong. De be stuurder van een uit Haarlem komenden electrischen trein zag haar op het baanvak loopen. Deze stopte en heeft haar weer mee- genomen naar Amsterdam Aan het station is de dame ondervraagd, maar haar verkla- ringen waren zeer verward. Zij zat vol schrammen en builen; over het algemeen was zij er echter goed afgekomen. Zij is ter on derzoek naar het Binnengasthuis gebracht. Haar familie te Haarlem werd gewaarschuwd. Uit Aalten wordt gemeld; Maandagavond is over deze gemeente en omgeving een cycloon getrokken van het Z.- Westen naar het Noord-Oosten. De cycloon had een breedte van 20 tot 25 meter. Gelukkig was de kracht van den wind niet zoo hevig als eenige jaren geleden. In de baan van den cycloon werden van vele huizen de pannen en schoorsteenen afge- rukt. Kippenhokken werden vemield en vele boomen werden ontworteld. Op enkele plaat sen werden de aardappelen en bieten uit den grond getrokken en op verren afstand weer neergeworpen. Veel schade werd aangericht bij den land bouwer Te Hennepe op het Fort. Hij bevond zich in de schuur en toen hij naar buiten wou gaan, kon hij de deur door de kracht van den wind niet openen. Even later vlogen alle pan nen van de schuur en eveneens van het woon- huis. Stukken van den schoorsteen werden op grooten afstand teruggevonden. Bij het station Breedevoort werd de houten landbouwschuur van den landbouwer Navis geheel opgenomen en daarna gedraaid weer neergezet. Ook op andere plaatsen werd groote schade aangericht. ERNSTIG ONGELUK TE ZWIJNDRECHT. Maandag 9 uur is op de Rotterdamscheweg te Zwijndrecht, ter hoogte van de Bootjessteeg een ernstig ongeluk gebeurt., Drie jongelui fietsten uit de richting Rotterdam, een auto kwam hen achterop, en een taxi-auto van de garage De Jong te Dordrecht kwam uit de richting Dordrecht. Vermoedelijk is de voor- ste van de fietsers, Kr. uit Haarlem, leerling van het semenarie te Warmond, iets onzeker geworden en heeft de taxi-chauffeur iets te veel naar links uitgehaald. Auto en fiets zijn tegen elkaar gebotst met het gevolg, dat Kr. met het hoofd tegen den taximeter en door de ruit van de taxi is gevallen en op slag dood was. Tegen den taxi-chauffeur is proces-verbaal opgemaakt en de taxi is in beslag genomen. Het lijk van Kr. is met een ziekenauto naar het r.k. ziekenhuis te Dordrecht vervoerd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2