Feuilletoa-vertelling en. PREDIKBE U RT E H. GEMENGDE BERICHTEM. BRABANTSCHE BRIEVEN. MET HET HOOFD IN EEN DRAAIENDE DEEGMACHINE. TRAP VAN EEN PAARD IN EEN HIPPODROOM. Een mijnramp in Silezie. GEMEENTERAAD VAN HOEK. gische ontgooeheling aan van den rechtvaar- dige tegenover den onrechtvaardige. Hierin ook treft ge dien scberpen tweespalt aan van het licht en donker in de zielen der middel- eeuwershun edelmoedigheid, doch ook hun zonden en grofheden. Daarbij zien we in het tweede bedrijf, dat voorafgaat aan den terugkeer der kruisvaar- ders, handlangers van den roofzuchtigen indrin'ger tegen de bewakers van het kasteel van Maelstede samensmeden. Er spelen zich daarin ruwe tooneelen af, zooals de gavangen- neming van den troubadour van het slot, een droomer van God en Zijn natuur, die aan- geszien wordt voor een verrader maar in zijn hulpeloosheid en onnoozelheid tenslotte zelfs het meelij opwekt van schelmen en ruw- hartigen. Wie in dit stuk dramatische verwikkelingen en zedeschilderingen van 't leven der middel- eeuwers verwacht, met een diepte en volledig- heid zooals aan Manizoni die wist uit te beel- den in zijn boek „De Verloofden", zal zich allicht teleurgesteld voelen. Men moet het stuk voor ailes opvatten als volkskunst en als zoodamig is het zeker geslaagd. In een kijk- spel als dit is het overigens ook ondoenlijik om gecompliceerde zielkundige verwikkelingen op den voorgrond te brengen. De geest van dit tooneelstuik zal voor een belangrijk deel tot uiting moeten komen door de regie; niet alleem de woorden zullen het moeten doen. Wie de liefde van de Zeeuwsch-Vlamingen voor het goede tooneel kent en Renaat Ver- herjen van het oude Vlaamsche Volkstooneel, zal er ook verzekerd van zijn, dat de opvoe- ring van dit boeiend openluchtspel een boeiend en luisterrijk karakter krijgt. Vooral heeft men grootsche verwachtingen van de avondopvoeringen, die zullen geschieden bij fantastische verlichting. ZONDAG 13 JULI 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Dr. L. J. Cazemier, be- diening H. Avondmaal en 2 u., Dr. L. J. Cazemier, dankzegging H. Avond maal. Sluiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u. en 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u., Ds. G. van Dis, H. Avond maal en 2% u., Ds. G. van Dis, Dank zegging. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. 'Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen. .Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6V& u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% u. en 2% u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. U.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, SV2 en 10 uur. 's Namiddags om 2 y2 uur Lof. Ulvenhout, 8 Julij 1930. Menier, In alderleie kraanten is-t-'r veul van te lezen gewiest in de leste weken en 'k mot er oew toch ok 't mijne van zeggen. Kelb er schoone prentekes van ge- zien in de defren- te nuuiwablajen die teugeswoorig prentenboeken- veur^de-groo te rn enschen zijn. Nie da 'k daar wa-d-op teugen eb! Ollee, da zouw te zot zijn Waant dikkels gift de prent 'nen beteren indruk van de zaak as 't stukske van d'n kraantenman dat ie er over schrijft. 'k Bedoel daar heelegaar gin kwaad mee, horre Nie da'k veur d'n kraantenman in m'nen schulp kruip, dat witte well Keb 'm dikkels genogt op z'n tabbert gegeven, maar d'n eene mensch bekekt 'n blommeke zus en d'n aandere zod en d'n derde zie-g-et sofn- wrjlen heelegaar nie em dan is 'n premteke heel dikkels veul gesohikter veur veul men- schen die 't op defrente manierem bezien as 't geschreven stukske van eenen mensch, die 't onderwerp op zijn manier bekeken heet, om er dan over te potlooien! Maar genogt: keb dan veul stukskes en pertretjes gezien van ons Kesteeltje van Boevienje. 't Lee-d-aan d'n overenkaant van m'n graslaanderijen, teugen ■de bosschen aan. 't Is dus zooveul as m'nen overbuur en as ge nouiw denken zou/w, waar- om d'n Dre daar nooit 's van in z'n ibriefkes hee gerept, dan bende net verkeerd! Keb er veul van geizeed g'ad olleen, keb nooit d'n naam genoemd. Waant 't is nie 't sohoon kesteltje op z'n eigen da ge zien mot om er de pracht van te genieten; 't is daar heel de contrij, waar 't dingske in z'n vijvers te drijven leet, die zoo wonderschoon is. En die contrijen, amico, 'k zouw daar nooit van geschreven emmen 'k Zouw nooit geschreven emmen van de plek die is as 'nen tuim in 't Paradijs zoo schoon, waar ik in m'nen tijd mee m'n Truike de sohonste uren van m'nen jeugdtijd deur- brocht. Van de plek waar ginnen boom, ginnen slootskaant, ginnen gloeiend-rooien eikestruik, ginnen p£6rsen beuk is, of 't zijn altegaar ouwe kennissen die 'k n'ie aanders zien kan of ik mot ze's as goeie ouwe vrien- den efkes mee m'n haanden be-kloppen Waar d'n zulveren berk, de lelieblaanke lotus op de vijvers, waar alles veur mijn zoo vol van herinneringen haangt en beeft, da'k elk dingske daar zie in 'n aurejooltje van rose licht, da pe^rlmoerig in m'n oogen glaanst? Maar amico, daar is in oew leven soms 'n wefke, waar ge alles van aan oew kamme- raden vertelt, b'alleved'ren naam en d'r adres! Waarom, da witte zelvers nie, maar ge stop 't weg as 'n kustelijk-iets, in 'n schoon, fluweelen eetwieke, diep in oewen zak, onider de bullen die ge daar het zitten, om er zoo nouw en dan in 'n donker hoekske in de schuur 's naar te gaan zien, waar 't dan schittert as 'n vleugeloogske, da-d-oeiw mee 'n traantje van aangst aankekt omda- d-et zoo teer is in oew groote, vereelte Vijia- ten. Da zijn ongrijpbare stukskes geluk waar ge mee in oew haanden te speulen zit in da donker hoekske, gezeten op 'nen omgekeer- den emmer of ikiest, mee 'n traan van veur- bij geluk in oew keel. Dan amico, dan toefde die oogenblikskes op 't kerkhof van oew eigen leven, waar pew gedachten as veugeltjes heen-en-weer tisten op de blaauiwe zerken mee gouwen letter- kesWaar de vrede-n-is en de rust, die as 'n perelend en kristallend watervalleke in oewen smachtenden ziel lopt. Waar dan oew oogen dichtvallen en ge op 'nen gouwen wolk denkt te zitten waar g'op wegzweeft. Oew ooren de zachtste meziek opvangen die g'oew denken kunt, of ze komt gerooschen uit zul veren engelenorgeltjes. Amico, die oogenlblikskes zijn de witte madelievekes in oew eigen bestaan. Op zukke mementen zoude gere zoo geleerd zijn da ge'n schoon stuk meziek kos kompeneeren. Ge zouw 't veur 't opschrijven emmen, waant van d'n hemel uit heurde 't in oew hoofd klinken as 'n gouwen urgeltje. Maar sapriestie, 'k ben 't ,,adres" aan 't verrajen. Daar hedde 't leven deur de ruiten. 'k Was er wel ibenaauiwd veur, zoogaauw as ik da schoon plekske z'nen naam noemen gong, da-d-et dieen kaant uit zouw gaan, maar ollee, 'k zal 't ibriefke d'r maar nie veur kepot scheuren, aaniders mot 'k opnuuvf aan den gaank. En 'k mot nog aan d'n framlbozenpluk ok vandaag. Die staan d'r van 't jaar zeldzaam schoon op! 't Is ier op d'n hof wel nie z66 van beteekenis maar aan d'n dag van teuges- worig, motte zoowa-d-alles aanpakken om oew jaar zoo goed meugelijk te maken. G'ed- det zekers ok wel gelazen ieveraans, da-d-et ons, boeren, nie veur d'n wind gaat d'n lesten tijd. Keb de juuw aan klagen, daarom da'k er nie te veuls van zeg, maar vet soppen me toch nie, jonk. De pnijizen zijn rottig, om 't zoo maar 's platweg te zggen en Trui ibeweert, „as 't zoo deurgaat, dan boeren me achter mekare naar de schaans, al zeg 'k 't zelvers". Nouw is 't mee Trui zP6 gelegen, die mok van 'nen druppel 'nen donderbui as ze 't op d'r heupen heet. 'k Zal nie zeggen, veur de kleine keuterboerkes, die veul pacht op mot- ten brengen, is 't nouw zoo maar dunne-op- 'n-riak. Die kunnen d'r maag wel aan d'n kapstok hangen. Veur huilie is 't 'nen Saar- den tijd. Maar as ge vandaag d'n grond aan oew eigen het, en ge rekent niet te zwaar- wichtig, (as ge da doet, ja, dan mot 'r geld bij!) ollee, dan spring-de nog wel deuf d'n tijd! Wij boeren wij lijen zoowa-d-onder 'nen welvaartscrisis eigentlijk. Daar koom 't alle- maal bij mekare op neer. De wereld hee-g-et „pootje". Ge wit wel, da's zo'n ziekteke da weggeleed is veur die gasten mee kogelronde bbkskes en wangeskes as appeltjes. Die krij- gen op 'n mement 'n zoogenomd „potje" en nouw zijn wij, laandbouwers, zooveul as 't ,,potje" van de maatschappijL Maar laat 'k eraf scheien; 'k dwaal heele gaar van m'n apperepoow af. 'k Zouw wa potlooien van m'nen overlbuur, 't Kesteeltje van Boevienje. 't Hee 'n horke geschild, of't dingeske was naar de pinnekes g'ollepen! Ze wouwen 't verkavelen en as de gronden er omhenen in stukskes en ibrokskes waren versjacheld, ollee, dan was 't oog eraf ge wiest. Dan was 't 'n gebouwke geworren, da-d-uit z'n vastgegroeide omgevink was ge- soheurd en had 'r over ennigte jaren 'n bies- jeskoop van gemokt geworren of 'n worst- febriekske of 'n daansizaal of zooiets. Of daar is teugesrevoorig ok nog gebrek aan ze hadiden de vijvers dichtgegooid en er 'n karaazje van gemokt. As er teugeswoorig hier of daar 'n honden- kot leeg staat, wordt 'r 'n autemebiel in op- gaborgen veur tien gulden per maand. Maar veur 't zoover kwam hee onzen bur- gemeester kwiek 't schoone goed gekocht veur ons gemeente en 'nen huurder opge- zocht. 't Kost nouw wel 'n paar duuzend gulden per janr aan ons gemeente, maar wem- men 't er gere veur over! Nouw blijft 't zooas 't altij is gewiest, ja, 't wor zelfs nog wa-d-opgeknopt, dus me zijn nouw zeker van 't behoud van da stukske sohoonheid, dat daar prijkt as 'nen p6rel aan d'n kroon van Brabaant. Op d'n oogenblik, amico, dan sta-g-et te glaanzen in de Julijzon mee z'n schaduw- kaantjes op de ouwe muren van rooien bak- steen, ibespikkeld mee d'n witten natuursteen en z'n gruun geschilderde luiken en muur- aankers, of 't te droomen staat onder d'n hoagen, blaauwen hemelkoepel. Dan scheert er 'nen witten wolkklodder laangs 't appeltje iboven op d'n hoektoren da- d-et geheel 'n prentje wordt, 'n plotje bij 'n vertelling van 'n schoon prinseske da-d-in da torentje mot zitten wochten op d'ren ridder. Nouw spiegelt da kesteel in 't water, waar 't midden uit oprijst, lijk de iblaanke water- lelie's die er zoo prachtvol staan te bloeien, om te lachen van plazier bij zo'n fiest veur oew oogen. Zochtjes strijkt 'n windeke over die stille vrjivers en is 't of 't spiegelbeeldeke te lachen staat in dieen zulveren plas. 't Gerausch in "t eeuwenoud gebomte da-d in de tuinen staat, komt zoemend deur de stilte gedreven, die er hangt in de donkere lanen laangs de boschkaanten. En straJk, over ennigte maanden, as de bonte herfst- sluiers lijk gouwen lakens uitgespannen wor- ren over de natuur; as de gele zaandwegels glaanzen van 't goud, van al die dwerelende blaaikes; as de lochten driftig over de vijvers trekken en laangst de vensters van 't kesteel; as de gloeiend-roode avondlocht gesmolten koper in de plassen giet, 't geroep van 'nen enkelen veugel teugen de stille muren kletst; as d'n brand van de zinkende zon op de ruiten vlamt, dan amico, dan krupt oew ziel in 't donker hoekske op d'n omgekeerden emmer en sta-de mee wrje oogen stomgeslagen te turen tot de rillings over oewen rug kruipen. Dan flusteren de eeuwen in oewen nek. Waant eeuwen-laank blekkert 't gloeiende avondrood van de ramen teugen dieen spie- gelenden plas aan, die stillekes te dusteren leet onder d'n starvenden dag. En gelukkig dat er dan 'n .Gouwen Koei" is, om 'r efkes 'n pinteke te gaan vatten. Kom, ik schei d'r af. Trui begint te hoesten. De framboskes motten d'r nouw af. Veul groeten van Trui en, as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRe. EEN ONGELUK BIJ MILITAIRE OEFENINGEN. Toen Dinsdagmorgen 5 uur het 4de regi ment veldartillerie te Ede uitrukte, om naar de legerplaats Oldebroek te rijden, brak de disselboom van den voorwagen van een kanon waardoor de bespanning, bestaande uit zes paarden, op hoi sloeg. De drie kanonniers sprongen van den voorwagen, waardoor een van hen, T., afkomstig uit het buurtschap Oud-Lubbe (Ambt Hardenberg) een been- breuk kreeg, de tweede een knieblessurede derde kreeg geen letsel. De man met de been- breuk is opgenomen in het militair hospitaal te Utrecht. De paarden werden tot staan ge- bracht. Een moest ter plaatse worden afge- maakt, daar het dier de disselboom in het onderlijf had gekregen. KIND DOOR EEN SNELTREIN GEGREPEN. Dinsdagavond omstreeks half negen is het 3jarig zoontje van den wegwerker de R. op de spoorlijn RoosendaalBreda ter hoogte van de Hoogedonk te Etten, door een sneltrein gegrepen en op slag gedood. Het kind was waarschijnlijk in een onbewaakt oogenblik het'huis uitgeloopen. De vader, die het remmen hoorde en kwam toegeloopen, vond het lijkje op de rails. Woensdagmorgen heeft een ernstig bedrijfs- ongeval plaats gehad bij de cooperatie ,,Ons dagelijksch Brood" te Heerlen. De 18jarige H. Drent uit Nevenbroek, gemeente Heerlen, was aan het werk in een deegmachine, toen plotseling door een anderen arbeider contact werd gemaakt. De machine begon te draaien, terwijl D. met het hoofd nog in de machine was gebo- gen. Hij werd zwaar gewond, zijn onderkaak was op twee plaatsen gebroken, zijn hoofd ernstig gekneusd en toonde een gapende won- de, evenals zijn rechteronderarm, die ook in de machine bekneld was geraakt. In levens- gevaarlijken toestand werd hij naar het St. Josephs-ziekenhuis overgebracht. OVER DEN KOP GESLAGEN. De horlogemaker E. van der Veer te Mep- pel, is met zijn motorfiets tusschen Havelte en Wapserveen bij het uitwijken voor een kind over den kop geslagen. Van der Veer kreeg een ernstige hersenschudding en was deerlijk gewond. Zijn bediende, die op de duo zat, was eveneens bewusteloos. Zijn gelaat was onherkenbaar verminkt. Hij is onmiddel- lijk per auto naar een ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Van der Veer mocht niet verder dan zijn woning worden vervoerd. Op de kermis te Woensel (gemeente Eind hoven) heeft een ongeluk met doodelijken af- loop plaats gehad. De arbeider J. C. A. van de Riet, oud 23 jaar, wonende te Woensel, wilde in een hippo- droom een ritje op een paard maken. Hij kreeg daarbij een trap van het dier, met het gevolg, dat hij op slag dood bleef. Het ongeval verwekte hevige consternatie in het hippodroom, dat op last van de politle werd gesloten. Op dezelfde kermis is nog een ongeluk ge- beurd. Een jongen viel uit een zweefmolen en moest ernstig gewond in het ziekenhuis wor den opgenomen. VLIEGONGELUK TE AALSMEER. Woensdagmiddag omstreeks half vier is het Farmanvliegtuig F.A.D.F.Q., bestuurder Guil- baud, op Schiphol met post en lading opge- stegen voor zijn vlucht naar Parijs over Rot terdam, Antwerpen en Brussel. Aan boord bevonden zich nog een mechanicien en een marconist. Boven Aalsmeer scheen er iets aan het vliegtuig te haperen, althans men zag den bestuurder naar een geschikt terrein zoeken om een noodlanding te maken. Sta- tionsambtenaren van Aalsmeer zagen het vliegtuig plotseling naar beneden schieten. Het kwam terecht gedeeltelijk op een stuk weiland aan het einde van de Ophelialaan, ge deeltelijk op den weg zelf. Het toestel werd totaal vemield. De piloot, Guilbaud, schijnt uit het toestel te zijn gesprongen, evenals de marconist. Bei- den werden licht gewond. De mechanicien werd zeer zwaar gewond onder het omgesla- gen vliegtuig vandaan gehaald. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk Is een defect aan het hoogteroer. De mechanicien V61ard, is spoedig over- leden. De marconist, Manne, kreeg een been- breuk en inwendige kwetsuren en vertoeft voorloopig te Aalsmeer. De bestuurder, die slechts enkele onbeteekenende schrammen opliep, bevindt zich nog in het hotel van Schiphol. Het lijk van Velard is naar het Wilhelmi- na-gasthuis te Amsterdam overgebracht. EEN MEISJE VAN ZES JAAR VERMOORD. Donderdagochtenn kwart voor zeven heeft zich, naar de N. R. Crt. meldt, in een beneden- huis aan de Egelantierstraat 73 te 's Graven- hage een drama afgespeeld, dat aan een on- geveer zesjarig meisje het leven heeft gekost. De familie Van der L. had destijds dit meisje als aangenomen kind tot zich geno- men. Vermoedelijk in een vlaag van waanzin heeft de echtgenoote van v. d. L. Donderdag- ochtend vroeg tijdens afwezigheid van den man het kind met bijlslagen vermoord. Daar- op is zij de straat op gegaan om, na de deur achter zich te hebben dichtgetrokken, de po- litie van haar gruweldaad in kennis te stel- len. Toen de politie en de gemeentelijke ge- neeskundige dienst onmiddellijk daarop bij de woning aankwamen, moesten zij zich door tusschenkomst der bovenburen toegang tot het benedenhuis verschaffen. Het kind had reeds den geest gegeven. De vrouw werd in arrest gehouden. De echt- genoot is kort daarna aan het hoofdbureau ontboden om inlichtingen te verschaffen. Omtrent het drama kan nog het volgende worden medegedeeld. Het echtpaar J. v. d. L. was ongeveer 10 jaren geleden gehuwd. Daar het huwelijk kinderloos bleef werd besloten, thans circa zes jaar terug, een kindje te adopteeren en wel de toen ongeveer zes maanden oud zijnde Ellie S., wier vader en moeder tot scheiding wilden overgaan. De moeder is destijds naar Indie vertrokken, waar zij op Sumatra's westkust is gaan wonen, na een ander te heb ben gehuwd, terwijl de vader eveneens een andere levensgezellin koos, met wie hij zich te Brussel vestigde. De pleegouders van Ellie gingen zeer veel van het kindje houden en voorzoover de mid- delen toelieten de man is beambte aan het gemeentelijk abattoir ontbrak het de kleine aan niets. Juist onlangs was het meisje, dat thans 7 jaar oud is, voor het eerst naar school gegaan. Donderdagochtend vroeg was J. v. d. L naar gewoonte tegen zes uur de deur uit ge gaan, naar zijn werk, en vrijwel onmiddellijk daarna moet de 42jarige vrouw tot de vree- selijke daad zijn overgegaan, die Ellie het leven heeft gekost. Zooals reeds gemeld, moet zij dit hebben ge- daan in een vlaag van verstandsverbijstering en wel van godsdienstwaanzin. De vrouw rterklaarde van den Heer de opdracht te heb ben ontvangen het kind ten offer te brengen zooals Isaak dat heeft gebracht. Zij zag wel vreeselijk tegen die daad op, doch meende het een haar van hoogerhand opgelegde plicht te zijn. Terwijl het kind nog sliep nam zij een bijl en sloeg daarmee de kleine zoo hevig op het hoofdje, dat Ellie, zonder tot bewustzijn te geraken, is gestorven. Daarop is zij naar buiten gegaan om, na een agent op straat reeds van het misdrijf op de hoogte te heb ben gebracht, het bureau van politie aan de Archimedesstraat van het gebeurde in kennis te stellen. De vrouw is na verhoor voorloopig in arrest gehouden, terwijl de man van zijn werk is gehaald waar bleek, dat hij niet het mimste vermoeden had, dat de vrouw tot een zoodanige daad in staat zou zijn geweest. Wel wist hij, dat zij tijdens zijn afwezigheid vrij wel steeds in den bijbel zat te lezen. De vrouw behoort tot de Ned. Herv. Kerk. Het lijkje is naar het ziekenhuis Zuidwal overgebracht. Thans zal een psychiatrisch onderzoek van de vrouw volgen. DOOR EEN TREIN VERMORZELD. Bij een uitstapje uit Kassel was een 16jarige knaap op de treeplank van den trein gaan staan. Door den tegemoet komenden D-trein werd hij van de treeplank geslagen en viel voor de oogen van zijn kameraden onder den D-trein, waarbij hij werd vermorzeld. MAN, VROUW EN TWEE KINDEREN VERMOORD. In een dorp bij Philopopel heeft een boer zijn 00m, zijn tante en hun beide kinderen tij dens werkzaamheden op het veld, gedood. De moordenaar die volkomen toerekenbaar is, was ten gunste van dezen 00m onterfd en moest daarop bij hem als daglooner werken. De dader is gevlucht. MILLIOEN FRANCS GESTOLEN. Bij een verificatie in het bijkantoor der Bank van Frankrijk te Limoges is geconsta- teerd dat een bundel van duizend bankbiljet- ten van 1000 francs, die door den administra tes der posterijen bij de bank waren gedepo- neerd, is verdwenen. EEN INCIDENT IN PALESTINA. Reuter meldt uit Jeruzalem, dat twee Ara- bische bereden politieagenten in den avond van 6 dezer op den grooten weg van Safed naar Acre, waar zjj patrouilleerden, werden aangevallen door bandieten. Er werd over en weer geschoten. Een der politieagenten werd doodgeschotende andere wist te ontkomen naar Acre en trok er toen met versterking weer op uit. Het lijk van den gedooden po- litieman werd gevonden; maar zijn paard was weg. UITGEPUTTE KAMPEERDERS. Dinsdagmorgen 5 uur trof een agent van politie in de Boymansstraat te Rotterdam 3 jonge mannen aan, van wie er een, v. G. ge- heeten, beiwusteloos op de straat lag, terwijl de beide anderen oververmoeid waren. Het drietal werd naar het bureau aan de Groote Pauwensteeg gebracht, waar het bewustzijn van v. G. weder werd opgeiwekt. De 3 per- sonen vertelden, Zaterdag naar Hoek van Holland te zijn gerwandeld, daar te hebben gekampeerd en vervolgens weder naar Rot terdam te zijn geloopen. Daar zij sedert Zondagmorgen 10 uur geen eten meer hadden gehad waren zij totaal uitgeput. Nadat zij in het politiebureau brood hadden gegeten en uitgerust waren, hebben zij him weg vervolgd. OMDAT HIJ VRIJGESPROKEN WAS... Woensdag had de 35jarige A. v. d. H. te Leiden, die vendacht werd van inbraak, zich voor de rechtbank te verantwoorden. Toen biji was vrijgesproken kende zijn vreugde geen grenzen meer en sloeg hij in zijn ouderlijke woning alhier alle ruiten stuk. Hij liep daar bij zulke ernstige verwondingen op, dat hij in het Academisch Ziekenhuis moest worden opgenomen. DE PRIJS DER KERSEN. De Maasb. vemeemt uit de Betuwe, dat in sommige boomgaarden het kerseniplukken ge- staakt is, omdat op de veiling niet eens de prijs kon bedongen worden, waarmede aan het plukloon kan voldaan worden. Bovendien hebben de kersen door het weder der laatste dagen zeer veel geleden. In vele boomgaarden zoowel in de Betuwe als in Maas en Waal hangt 'n deel der kersen te rotten aan de boomen, zoodat men het ook hier niet de moeite waard acht om de niet aangestoken kersen nog te oogsten. De prijs der kersen varieert in Nijmegen en omgeving van 10 tot 20 cts per pond. In de boomgaar den betaalden de particulieren Zondag 15 cts. per pond. GEVAARLIJK SPEELGOED. Volgens een bericht uit Halle, bracht een lljarige schooljongen een handgranaat, die hij gevonden had in een hoop afbraak, mee en speelde er mee in den tuin. Plotseling ontplofte de granaat en scheurde den jongen de kin en de linkerhand af. Hij was onmid dellijk dood. De zidh in de buurt bevinidende moeder werd aan den schouder zwaar ge wond, een jonger kind aan de handen. Een ontizettende ramp heeft Silezie Woens dag geteisterd. In de Kurtschacht in het mij.ngobied van Neurode heeft Woensdag middag een koolzuurontploffing plaats gehad op een oogenblik, waarop zich twee honderd arbeiders in de mijn bevonden Uit alle deelen van Silezie zijn huipexpedi- ties naar de plaats van de ramp vertrokken. Er heersoht groote opgewondenheid in de heele streek. Voor de poorten van de mijn spelen zich ombeschrijfelijke toonelen af. Deze ramp zou een der ergste van dien aard zijn, die ooit in Duitschland heeft plaats gehad. De redding van de in de Kurtschacht be- dolven mijnwerkers is zeer moeilijk, daar het koolzuurgas het afdalen van de reddingsman- schappen hindert. Bij de ontploffing zijn 2 ploegen door het ontsnappen van koolzuurgas overvallen. De eene ploeg bestond uit niet minder dan 108 man, van wien er thans 50 levend en 18 dood geborgen zijn, terwijl het lot der overigen nog onzeker is. Van de 2e ploeg, die uit 83 man bestond, werd tot dusver nog niemand gered. Ook het lot van deze lieden is nog volkomen onzeker. De koolzuurontsnapping vond plaats op de 2e en 3e verdieping. De reddings- brigades der naburige mijnen werken koorts- achtig aan het bergingswerk. Over het ongeluk in de Kurtschacht wordt door een vertegenwoordiger van de opper- mijndirectie medegedeeld, dat het district Neurode door koolzuurontploffingen gevaar- lijik was. De ontploffing, die Woensdag is geschied, is echter zoo gewelddg geweest als nog nooit in een Europeesche mijn is voor- rekomen. Men hoopt echter het grootste deel ier opgesloten mijnwerkers te kunnen redden. Het reddingswerk voorloopig gestaakt. Eerst thans is het mogelijk een duideljjk overzicht van den toestand in de Wenzelaus- mijn te Hausdorf in het mijngebied van Neu rode te krijgen, schrijft de N. R. Crt. Van de 193 mijnwerkers der afdeelingen 17 en 18 heeft men tot nu toe slechts 49 kunnen redden; 81 dooden zijn reeds geborgen. De geredden zijn naar een ziekenhuis te Neurode gebracht. De arbeiders, die men nog niet heeft kunnen redden, bevinden zich in afdeeling 18, welke vol koolzuurgas is. Hierdoor was men des nachts om 12 uur genoodzaakt het red dingswerk te staken, daar verder doordringen levensgevaarlijk was. De leiders van de reddingsbrigade zijn van meening, dat alle mijnwerkers, die nog in de mijn zijn, omgekomen moeten zijn en dat het aantal dooden meer dan 150 zal bedragen. Donderdagmorgen zouden te Hausdorf ver- tegenwoordigers van het betrokken ministe- rie uit Berlijn komen om het onderzoek te leiden. Wanneer het mogelijk zal zijn het reddings werk voort te zetten is nog onbekend, daar eerst getracht zal moeten worden om het koolzuurgas in afdeeling 18 een uitweg te banen. Eenige personen, die aan het reddingswerk hebben deelgenomen, zijn ernstig gekwetst. In het ziekenhuis, waarheen de dooden en gewonden zijn gebracht, zijn 59 lijken opge nomen, waarvan 51 herkend zijn. Daar men gebrek aan ruimte had moest een deel der dooden naar het istedelijk ziekenhuis worden overgebracht. De paniek onder de bevolking is natuurljjk zeer groot. De oorzaak. Over de oorzaak van de ramp wordt mede gedeeld, dat het uitbreken van de koolzuur- gassen vermoedelijk is veroorzaakt door het werken met dynamiet, waardoor een gas- nest" werd geopend. Met zeer groote snelheid verspreidden de gassen zich door de geheele mijn. De mijnwerkers, die niet ver van het gas- nest aan het werk waren vielen bewusteloos neer; eenige arbeiders die verderop werkzaam waren konden zich temauwernood redden en de arbeiders in de andere mijngangen waar- schuwen. Ook in de dichtbijgelegen schachten hebben velen gasvergiftigingen opgeloopen. Volgens de Vossische Zeitung zijn op de plaats van het onheil verscheidene pijlers ge broken, zoodat de toestand voor de opgesloten arbeiders nog benarder is geworden. Rouw in Silezie. De deelneming van de gansche wereld gaat uit naar Duitschland, en meer in het ibijizonder naar Sileizie, waar een nieuwe mijn ramp de noodlottige serie die het Duitsche mijnwezen en de Duitsche mijnwerkerschap sedert 1908 heeft geteisterd, met den heeft vermeerderd, wederom met verstikkend gas als dood en verderf zaaiende oorzaak, schrijft het Alg. Hbld. De tijden zijn voor Duitschland, dat onder bijzondere lasten gebukt gaat, in vele opzich- ten nog minder rooskleurig dan voor de rest van de wereld, die in de greep van een eco- nomische crisis gevangen zit. Het Duitsche volk, dat een geweldige oorlogssehuld torst, getroost zich sedert jaren groote offers, en leeft in breede kringen onder zeer kommer- volle omstandigheden. Die omgeving, dien tijd, heeft het noodlot uitverkoren om zijn rampzaligen slag te slaan. Voor zoover op dit oogenblik kan wor den nagegaan, is een afgeschoten dynamiet- patroon de oorzaak van het onheiil geworden. Door de explosie is verborgen koolzuurgas bevrijd, dat de mijngangen gevuld heeft en de arbeiders als ratten in een val heeft doen verstikken. Donderdag vreesde men voor 150 slachtoffers. En tegen de hevigheid van dit ongeluk schijnt tot overmaat van ramp het reddingsmateriaal niet opgewassen te zijn geweest. Het is te vroeg om een oordeel over de ont- zettende gabeurtenis in Silezie te kunnen verwachten. Te vroeg om te kunnen weten of men hier is overvallen door onheil, dat onder geen omstandigheden had kunnen worden af- gewend, of dat er sprake is geweest van nalatigheid, en dus van noodeloos geofferde menschenl evens. De Duitsohe overheid zal dit uitmaken. Maar wat het resultaat van het onderzoek ook moge zijn, deze verschrikkelijke ramp toont opnieuw de gevaren die aan den arbeid in de mijnen kunnen zijn verbonden, en zal een nieuwe duurgekochte aansporing worden om in Duitschland en elders niets na te laten dat den veiligheidswaarborg in het verrader- lij'ke mijnbedrijf, dat al zoovele levens heeft geeischt, kan vergrooten en zoo perfectio- neeren als menschelijkerwijs uitvoerbaar is. „Gliick auf", heet de mijnwerkersgroet, die een wensch inhoudt en een bezorgde belofte. En het noodlot antwoordt onbarmhartig, zoo als nu weer in Sileizie. Dat stemt tot groote deelneming met de getroffenen in Duitschland, deelneming die wellicht tot meer stoffelijke vormen van steun kan leiden, ten behoeve van de talrijke ge- zinnen die daar nu hun broodwinners voor- goed hebben verloren. Vergadering van Maandag 30 Juni 1930, des voormiddags ten 9 uur. Aanwezig de beeren J. van 't Hoff en H. Pladdet, wethouders; A. Meertens, M. de Fejj- ter, J. D. de Feijter, D. J. Jansen en J. A. Meertens, leden. Mr. J. A. van Tienhoven, Voorzitter. J. Dregmans, Secretaris. De notulen van de vorige vergadering wor den voorgelezen en onveranderd vastgesteld. Naar aanleiding van die notulen vraagt de heer J. D. DE FEIJTER hoe het staat met het contract met den Van Wuijckhuisepolder. De VOORZITTER antwoordt, dat dit in orde is gekomen. De heer JANSEN vraagt, of met D. de Putter omtrent een aan te leggen riool overeenstemming is bereikt. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. De heer JANSEN informeert of men met de aangremzende eigenaars omtrent uitbrei- ding van het kerkhof tot overeenstemming is gekomen. De VOORZITTER antwoordt, dat de onder- handelingen nog aan den gang zijn. De VOORZITTER deelt mede, dat de af- sluiting van den brandput in de Hoeksche Wei zoodanig is verplaatst, dat geen terrein van particulieren meer in beslag wordt genomen. Verder, dat hij de klachten omtrent het gier- vat in de vorige vergadering geuit, juist heeft bevonden, daar de weg, waarlangs gereden

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6