ALGEMEEN NIEUWS- EN APVERTENTIEBLAP VOOR ZEEUWSCH-VIAANDEREN. Tweede BladL No 8551 VRIJDAG 11 JULI 1930. 70e JAARGANG. BIN NENLAND. BUITEHLAND. Het SCHOONMAKEN en VERVEN van school D te Sluiskil in twee perceelen. TER NEUZEN, 11 JULI 1930. ACADEM1E BEELDENDE KUNSTEN. Vraagt inhchtm^en by orvu agerttschappen te ter Sfc NEUZENSCHE COURANT Burgemeester en Wethouders van TEK NEUZEN, zullen den 22 Jull 1930, des namiddags 3 uur, in het Gemeentehuis aanbesteden Het bestek No. 3 is vanaf 14 Juli verkrijgbaar ten kantore der gemeentewerken aan de Markt te Ter Neuzen. Ter Neuzen, 11 Juli 1930. J. HUIZ1NGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. HINDER WET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van H. VERHAGE, bakker te Ter Neuizen, Van Bovenstraat 22, om vergunning tot bet uitbreiden zijner bak- kerrj, op het perceel kadastraal bekend in Sectie L no. 1175. Op Dinsdag 22 Juli a.s., des namiddags drie uur, zal in het Gemeentehuis gelegen- heid bestaan am bezwaren tegen de inwilli- ging van diit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, ter Secretarie der gemeente kennis nemen van de ter zake in- gekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande juris- prudentie niet tot beroep gereehtigd zijn, zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder- wet op den bovenbepaalden dag voor het ge- meentebestuur zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Ter Neuzen, den 8 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLiE, Secretaris. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, maken bekend, dat het verzoek van de N.V. AUG. DE MEIJER ZONEN's Expeditie en Agentuur Maatschappij te Ter Neizen, om op het perceel kadastraal bekend gemeente Ter Neuzen, Sectie M, no. 14, Sec- tie K no's 66, 67 en 295 en Sectie F no. 801, in gebruik te mogen nemen een inrichting tot het in bewaring hebben van kunstmeststoffen door hen is toegestaan. Ter Neuzen, den 8 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd. J. HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVULLiE, Seoretaris. schuldsn van anderen. Een bijzondere voor- ziening is echter getroffen voor het instaan voor koop- en pachtpenningen bij openbare veilingen en verpachtingen. De groote meer- derheid der notarissen op hetplatteland acht behoud van dit gebruik noodzakelijk. Uit- breiding er van schijnt intusschen niet ge- wenscht. Vandaar dat wordt voorgesteld om het instaan voor deze penningen toelaatbaar te doen zijn alleen daar, waar dit thans ge- bruikelijk is. STAKING BIJ DE WERKVERSCHAFFING IN OVERIJSSEL, EN FRIESLAND. Men schrijft uit Zwolle aan de N. R. Crt. Reeds geruimen tijd werd bij de Rijkswerk- verschaffing in Overij.ssel ge3tookt door en- kele ontevredenen. Deze agitatie leidde Maandagmorgen tot het gevolg, dat de te werk gestelden in Giet- hoom uit Rotterdam en Den Haag reeds in den trein het besluit namen in staking te gaan. Enkele eischen werden geformuleerd, waarvan men van te voren wist, dat deze onvervulbaar waren. Ook de Utrechtsche werkloozen te Giet- hoorn, die daar reeds aanwezig waren, slo- ten zich bij de actie apn, zoodat in het ge- heel 167 Rotterdammers, 95 Hagenaars en 69 Utrechtenaren het werk hebben neergelegd, en op transport gesteld moesten worden naar hun woonsteden. Dinsdagavond werd dit voorbeeld gevolgd door 120 Rotterdammers, tewerk gesteld in het Staphorsterveld bij de Rollecate. Ook zij werden naar Rotterdam teruggebracht. In totaal staken van de 1400 te werkge- stelden thans 700, waarvan 120 Amsterdam- mers, die reeds eenige weken geleden bij Om- i men om een plaatselijke kwestie het werk i neerlegden. Overwogen wordt welke maatregelen, ter voortzetting van het werk getroffen zullen worden. Uit Heerenveen meldt men: Dinsdagmorgen zijn in de werkverschaffing in den Haskerveenpolder 55 van de 60 werk- I looze arbeiders uit Utrecht in staking gegaan. i Zij eischen een loonsverhooging tot 40 cent per uur, dat nu 30 cent bedraagt, waardoor zij voor onderhoud van hun gezin per week f 35 zouden kunnen overhouden, in plaats van 26,25. De heer Falmkena, rijksinspecteur van de werkvenschaffingen in Friesland, die direct naar den polder is vertrokken, bracht den stakers onder het oog, dat de gevolgen van hun houding zullen zijn, dat zij in hun woon- plaats niet meer voor steunverleening in aan- 1 merking zullen komen. Desondanks hielden zij hun eisch vol en toen deze niet werd inge- willigd zijn zij naar Utrecht afgereisd. maken en Lloyd George verklaarde aanstonds dat hij elke wijiziging, die aan 's ministers betzwaren tegemoet kon komen, gaame zou overneroen. Snow den reajgeerde daarop niet; blijklbaar vond hij het voorstel niet vattoaar voor verbetering. Het kaJbinet onthield zich weliswaar van een onaannemelijkheidsverkla- ring, maar de spanning die tijdens de stem ming in het Huis heerschte, bewees toch wel, dat men een crisis verwachtte als het amen- dement werd aangenomen. Na de verwer- ping riepen de conservatieven ,,aftreden!", maar waarschijnlijk zijn zelfs zij; met de nar row escape van het kaibinet ingenomen. IJSCLUB TER NEUZEN. Woensdagavond j.l. te 8 uur, hield boven- genoemde vereeniging haar jaarvergadering op de bovenzaal van Hotel „Du Commerce' alhier. De opkomst kon niet bevredigend worden genoemd. Uit het verslag van den seoretaris toleek, dat de vereeniging momenteel 294 leden en 30 donateurs telt. De stand der kas is, vooral gezien genoemd ledental gunstig te noemen. Een commissie werd benoemd, om ten huize van den penningmeester diens finantieel be- heer over het afgeloopen vereenigingsjaar na te gaan en daarvan in de eerst volgende ledenvergadering verslag uit te brengen. Dit onderzoek kon ter vergadering niet plaats hebben, daar dit te veel tijd in beslag zou nemen. Bedoelde commissie bestaat uit de heeren Fijn van Draat, Cense en De Doelder. Volgens art. 12 van <je Statuten moet per jaar den derde der bestuursleden aftreden. Deze zijn direct herkiesbaar. Volgens aange- legd rooster moesten deze keer aftreden de -heeren Priems, Hack, Van der Lubbe, Callen- fels en Harte, terwijl de heer Van Sprang had bericht als bestuurslid af te treden en zich niet meer beschikibaar te stellen. De heeren Priems en Hack stelden zich niet herkiesbaar, terwijl dit evenzoo het geval was met den heer Van der Lubben, die fechter later op verzoek van de Vergadering mede- deelde zijn functie nog tijdelijk te zullen blrj- ven waamemen. Daama werden bij acclamatie herkozen de heeren Callenfels, Harte en Van der Lubbe, terwijl bij stemming door de vergadering, als nieuwe leden werden gekozen de heeren Lam- brechtsen van Rittbem, Klok en Muller. De heer Lambrechtsen, ter vergadering aanwezig, zeide zijne benoeming te A-anvaarden, terwijl de heeren Klok en Muller met hun benoeming In kennis gesteld zullen worden. Nadat bij de rondvraag enkele vragen van leden door den voorzitter naar genoegen waren beantwoord, werd deze vergadering te 9.30 uur gesloten. BUITENGEWONE ZITTING VAN DEN MINISTERRAAD. Naar het Alg. Hbl. vemeemt is tegen heden namiddag de ministerraad in buitengewone eitting bijeen geroepen op telegrafisch ver zoek van de Koningin, die naar men weet met prinses Juliana op dit oogenblik in Noorwegen verblijft. De minister van Buitenlandsche Zaken, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, zal deze zit- ting niet kunnen brjwonen, omdat hij de vo- rige week naar het buitenland is vertrokken, naar wij zeker meenen te weten toeft de mi nister thans in Scandinavie. Ook de vice-president van den Raad van State, mr. dr. F. A. C. graaf van Lijnden van Sandenburg is, vrij onverwacht, naar het bui tenland vertrokken. Naar ons ter oore kwam bevindt ook hij zich waarschijnlijk in Scandi navie. SCHERPER TOEZICHT OP NOTARISSEN. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de wet op het notarisambt, strekkende tot het treffen van voorzieningen tot meer- deren waarborg voor hen, die belangen toe- vertrouwen aan notarissen. Dit ontwerp is naar de Tel. opmerkt een uitvloeisel van den arbeid der staatscom- missie-Polak, welker dato 5 Juni 1929 uitge- bracht rapport indertrjd door ons is gepubli- ceerd. Het voorstel van deze commissie is in het huidig ontwerp gevolgd, slechts met enkele afwijkingen, welke in hoofdzaak van technisch-legislatieven aard zijn. De voomaamste bepalingen van het ont werp komen hierop neer: Aan de notarissen wordt de verplichting opgelegd boek te hou- den en daarop van overheidswege toezicht te doen uitoefenen. De ontworpen regeling sluit in hoofdzaak aan bij hetgeen het Wetboek van Koophandel (art. 6 lid 1) ten aanzien van kooplieden voorschrijft. De verplichting betreft dus het geheele vermogen. Het op- pertoezicht op de boekhouding berust bij de Kamer van Toezicht, terwijl het wettelijk toezicht, voor zoover dit niet kan geschieden door de Kamer of door haar leden, moet wor den uitgeoefend door deskundigen. Het ont werp laat de uitwerking hiervan over aan een algemeenen maatregel van bestuur (de com- missie-Polak zou de beste oplossing vinden, dat door den minister van Justitie deskun digen worden benoemd, die ieder in een ge- deelte van het land belast worden met het toezicht) In de tweede plaats wordt den notaris ver- boden direct of indirect (bijv. door tusschen- personen) geleden tegen interest of ter leen of in bewaring te nemen, met uitzondering alleen van gelden, die de notaris redelijker- wijs noodig heeft voor pensoonlijke doeleinden of voor of in verband met de uitoefening zijner ambtsbediening. Mede wordt verboden, dat een notaris zich borg stelt of instaat voor de DE KRITIEKE STEMMING IN HET LAGERHUIS. Het uiteenvallen van de liberale stemmen heeft Woensdag schrijft de N. R. Crt. het kabinet-MacDonald voor een nederlaag in het Lagerhuis behoed. Van de 41 aanweizige liberale leden hebben 25 voor het liberale amendement op de middelenwet gestemd, 4 tegen en 12 bianco. Zoo werd het amendement met de 270 stemmen van de Labourleden, 4 van de onafhankelijken en 4 van de liberalen nog op het nippertje verworpen. De tegenizin van niet minder dan 16 liberale leden, om er hun stem aan te geven, sproot. ongetwijfeld voort uit de overweging, dat aanneming licht tot een kabi nets crisis kon leiden en deze wenscht eigemijk niemand, voor de rijksconferentie, en de Indische conferentie aohter den rug zijn. Ook de conservatieven, die trouwens en bloc voor het amendement hebben gestemd, voelen thans niets voor een crisis, 't geen hun woordvoerder Churchill onomwonden toegaf in de overigens weinig hoffelijike uitlating, dat hiji allerminst wensch- te den doodstrijd en de vemedering, waartoe de arbeidersregeering in dit parlement is ge- doemd, ook maar met e<5n uur te bekorten. Het liberale amendement strekte, naar men weet, om drie jaar lang vrijdom van inkom- stenlhelasting te geven aan ondememingen, voor zoover zij de behaalide winsten gebruiken voor technische verheteringen. Lloyd George veirdedigde het als een maat regel tot bestrijding van de werkloosheid, welke zulk een schrikbarenden omvang heeft aangenomen, dat men geen dienstig middel mag verwaarloozen am ze tegen te gaan. Naar zijn overtuiging zou aanneming van het amendement aanleiding geven tot groote be- stellingen aan de industrie en zouden gemo- demiseerde bedrijven hun productiviteit kun nen verhoogen. De liberale leider verklaarde met nadruk dat zijn partij er niet aan dacht een crisis uit te lokken en er veeleer op uit is, met de regeering samen te werken ter be strijding van de werkloosheid. Zij kan er evenwel niet in berusten als de regeering na- laat een krachtige werkloosheidspolitiek te voeren. Hoewel Lloyd George verder trachtte de draagkraoht van het amendement zoo klein mogetijik voor te stellen hij schatte het verlies voor de schatkist op 5 A 6 millioen pond en de administratieve controle vrij gemakkelijk noemde, hleek uit de rede van Snowden, dat het kabinet er heel anders over dacht De minister van financien verzekerde dat de schatkist bij aanneming stellig 30 mil lioen pond zou derven, welk verlies zij met kan lgden. Controle op een riehtige toepas- sing achtte hij onmogelrjk en hij zag helasting- ontduiking op groote schaal in het verschiet. Het ergste vond hij echter, dat het amen dement geen enkele grens stelde. Elke on- demenaing, groot of klein, zou voor 1 5 op kosten van de belastingbetalers nieuwe be- drrjfsmiddelen kunnen aanschaffen, op voor- waarde dat zij nu reeds winst maken. Want bedrijven, zooals de katoen- en metaalnijver- heid, die thans met verlies werken, zullen er geen cent voordeel hij, hebben. Volgens den minister kwam het amendement dan ook neer op een poging om welvarende bedrijven een staatssuibsidie te geven en noodlijdende aan hun lot over te laten. Dit laatste argument liet niet na indruk te Heden slaagden vbor het eindexamen aan de Academie voor Beeldende Kunsten, afd. Middelhaar Technische School voor de Bouw- kunde te 's Gravenhage de heeren I. Littooij van Ter Neuzen en W. Gilijamse van Axel. LEGER DES HEILS. In verband met de Evangelisatie-Tent van het Leger des Heils, komt a.s. Zaterdagavond de Evangelisatie-Auto hier en zal er een groote openlucht-samenkomst op de Markt plaats heibben. De Adjudants Kolder welke hun welkom geven als de nieuwe Jongelieden- Secretaris, zullen deze samenkomst leiden, terwijl zij ook Zondag in de Tent bij de Am- bachtsschool belangrijke samenkomsten zul len leiden en 's middags aan den Zeedijk. Maandagavond zal de Weleerw. Zeergel. heer Dr. Cajzemier als spreker in de Tent zijn en tevens de sluitingsdienst plaats hebben. RIJKSPOSTSPAARBANK. Gedurende de maand Juni werd aan het postkantoor alhier op spaarbankboekjes in- gelegd 22.249,64 en terugbetaald 14.191,20; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 8058,44. Het aantal nieuw uitgegeven boek- jes bedroeg 17. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschre- ven nominaal 600. Tot aankoop van Nationale Schuld ten be- hoeve van inleggers werd uitgevoerd 1 order, tot een nominaal bedrag van 400. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN. Rijkstelefoonnet Ter Neuzen. No. 263, H. Korstanje, groenten-fruithandel, Noordstraat 40. No. 264, J. Wieles, mamufacturen- en meubelmagazijn, Dijkstraat 30/32. No. 265. Opperbrandmeester, N. J. C. Lam brechtsen van Ritthem, Westkolkstraat 15. No. 266, Aug. Hoomaertvan de Weijde, machinefabrieik, Verl. v. Steenbergenlaan 29. No. 268, L. Simpelaar, Dir. en veiling- meester Coop. Vruchtenveiling, De Jonge- straat 9. Hulptelefoonkantoor, Sluiskil. No. 26, Aug. C. Bleijenberg, kaas- en visch- handel, Bovenweg 52. No. 27, Koninklijke Marechaussee, Q 193g. No. 28. H. J. Col sen, slagerij, Kerkstraat Q 23. No. 29, Edm. Pitz, terrein ammoniakfabr. Hulptelefoonkantoor, Westdorpe. No. 16, P. Heijmande Smet, autover- huurder, rijwielhandel, B 17. GEREFORMEERDE KERK. Beroepen te Oostburg, E. F. v. d. Bom, cand. te Renkum. CHR. VERZORGING VAN KRANK- ZINNIGEN IN ZEELAND. Op Woensdag 9 Juli j.l. hield de Vereeni ging tot Christelijke Verzorging van Krank- zinnigen in Zeeland haar 26ste jaarvergade ring in het Kerkgebouw van de Vereeniging uitgaande Stichting „Vrederust" te Bergen op Zoom. Aan de druk bezochte vergadering ging blrjkens de Midd. Crt. een bidstond vooraf geleid door Ds. J. W. Swaan van Domburg, die Sprak naar aanleiding van Rom. 12 8, de woorden: „die barmhartigheid doet in blij- moedigheid". De jaarvergadering werd geleid door den Voorzitter der Vereeniging, den heer J. J. C. van Drjk, vertegenwoordigd waren 46 afdee- lingen en 29 corporaties. Uit de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester teekenen wij aan, dat de Vereeniging aan het einde van het verslag- jaar telde 68 afdeelingen en 49 corporation, benevens een aantal afzonderlijke leden, in totaal 4306 leden. In de Stichting „Vrederust" werden aan het eind van het verslagjaar verpleegd 715 patienten; het verpleegpersoneel hestond uit 78 verplegers en 98 verpleegsters. In den loop van bet jaar werden als hersteld ontslagen 38 patienten, als verbeterd 12 patienten. Aan het eind van het verslagjaar kon een aanvang worden gemaakt met den bouw van een (fentraal administratiegebouw, dat in een lang-^gevoelde behoefte zal kunnen voorzien. De exploitatie van de Stichting leverde gun- stige; reisultaten op, zoodat een winstcijfer van 30.990 werd verkregen. Op gebouwen, inventaris en machines kon f 108.342 worden afgeSfchreven, waarna de bezittingen op de balails voorkomen tot een bedrag van f 1.407.379, waar tegenover de schulden staan tot e.en bedrag van 1.158.308; reserves zijn gevormd tot een bedrag von 249.071, waar van gebruik wordt gemaakt om de bouwkos- ten van bet administratiegebouw ten deele te dekken en de inwendige inrichting der pa- viljoens te veranderen in verband met de steeds verder doorgevoerde arbeidstherapie. Aan contribution, collecten en giften werd een bedrag van 6042 ontvangen. Ter vervulling van de vacatures, ontstaan door het aftreden van de Bestuursleden de heeren Ds. J. W. Drost, C. de Jonge, J. Wisse en E. v. d. Slikke werden gekozen de heeren Ds. P. J. F. van Voorst Vader van Middelburg, J. A. Dominicus van Wemeldinge, C. J. Sonke van St. Maartensdijk en A. Wisse van Anna- Jacdba Polder. Na het huishoudelijk gedeelte der vergade ring hield Dr. O. Norel van Leeuwarden eene rede over: „Zielsziekte en asCeze"; dit ernstig en gevoelig woord werd met onverdeelde aandacht aangehoord. AXEL. Men schrijft ons; Omtrent het zangconcours, dat op 23 Juli a.s .te Axel zal worden gehouden, kunnen wij het volgende melden: Het uitvoerand comite is druk bezig de laatste voorbereidingen te treffen, teneinde dit conGours, evenals alle vanwege dien Bond georganiseerde, in alle opzichten goed te doen slagen. Het concours wordt gehouden op een terrein van mevr. wed. B. C. IJsefeaert, naibij de Walstraat. Aan dit concours nemen 15 zangvereeni- gingen deed terwijl het eere-comite gevormd wordt door de heeren F. Blok, J. M. Oggel, A. E. C. Kruijsse, J. L. J. Maris, D. A. van Houte en C. A. Wieohmann. De jury wordt gevormd door de heeren H. yan Nieuwenhoven te Breda en P. Kallen- I bach te 's Hertogenbosch. Voorwaar twee zeer hoogstaande musici en voor ingewijden in de muizekwereld geen onbekenden. Zooals wij reeds in een vorig nummer veriheld heibben, zrjn reeds van H. M. de Koningin, den Commissaris der Koningin in Zeeland en vele vooraanstaanden eere-medail- les geschonken. Daar dus in deze kringen hlijiken van sympathie bestaan ten opzichte van het contours, mag verondersteld worden, dat ook het ipubliek van haar belangstelling doet hlij- ken; en in grooten getale een bezoek zal brengen. Djes avonds zal op de markt een schitterend concert worden gegeven door de Kon. Har- monie „Excelsior" van St. Nicolaas. DSt gezelschap komt met een huitengewoon moQi programma voor den dag, zoodat ook verwacht wordt, dat des avonds nog velen naar Axel zullen komen, voor zoover zij over dag niet in de gelegenheid waren. Geruchten als zou te St Nicolaas in hevige mate typhus heerschen en daardoor dit gezel schap niet kunnen of mogen komen zijn tot nu toe gelukkig van alien grond ontbloot. Niet alleen gelukkig voor de inwoners van St. Nicolaas zelf, maar ook voor de vele muizekliefhebbers, die met verlangen wachten op dit mooie concert. Zooals vanzelf spreekt zijn aan dit concert evengoed als aan het concours groote kosten verbonden, doch het uitvoerend-comitd ver- trouwt in dezen op de algemeene medewerking van bet publiek. Moge dan ook ,,moeder natuur" op 23 Juli gunstig gestemd zijn, want ook zrj kan voor een groot gedeelte tot het welslagen mede- werken. Dat dit concours weer mag bijdragen tot verbetering van den Volkszang en de jubilee- rende vereeniging „Orelio" zich een waardige gastvrouwe toonen van hare Bondsvrienden. (y 111 Looali netlezjeru qoede bo&k&t bydrcui/jt tot het van den g&ed,zookan in hoeJworm' hydrogen tot het verheteren van'lMven mateneelen u/ektand. Ter Neuzen: ten kantore van de Nederlandsche Middenstandsbank Hoek: J. C. DE RlDDER, Markt A 120 ZaamslagJ. HAAK—TEN KAATE, A 14 xiAaardevd qeschenLvoor teAeceetu! 'TlededandscIieTftidden^ tieerenyackt ido tjcd Tl' 32Z26(ilynen) (XmsUrdam (Ingez. Med.) HULST. Ter Kruisvaart. SAS VAN GENT. In de op Maandag a.s., des namiddags te 7 uur te houden openbare vergadering van den gemeenteraad komen de volgende punten In behandeling: 1. Mededeeling ingekomen stukken. 2. Voorstel tot vaststelling van het bedrag der gemeenteljjke vergoeding bedoeld in art. 101 der lager onderwijswet 1920 over 1928 voor de bijzondere lagere scholen. 8. Verzoekschrift van de R.K. bouwver- eeniging ..Volksbelang" te Sas van Gent om in beginsel te besluiten tot het verleenen van medewerking om het bouwen van 25 arbeiderswoningen door die vereeniging te bevorderen. 4. Voorstel omtrent te houden feesten bij het aanstaand bezoek van H.M. de Ko ningin aan de gemeente. 5. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1930. Tjjdens de herdenkingsfeesten van het 750jarige bestaan der stadsrechten te Hulst, van 15 tot 25 Augustus a.s. zal op een der terreinen nabij het Zeeuwsch-Vlaamjsche stadje geheel de sfeer herboren worden van het oude, omwalde Hulst der middeleeuwsche edelen en poorters, der monnikkem en buiten- lieden. Aldaar, in een nagebootste entourage van het vroegere kasteel van Maelstede zal ook een kijkspel opgevoerd worden onder leiding van den bekenden Vlaamschen tooneelist Renaat Verheijen. Als veelal in kijkspelen bij gelegenheid van herdenkingsfeesten, heeft de schrijver van het spel, de heer Louis Lockefeer, ook naar een historische kern gezocht om een weergave van het tijdsbeeld te vinden, dat hij in zijn tooneelstuk tot uitdrukking brengen wilde. En hij wist niet beter te doen dan een tafereel te schetsen uit dien meest nobelen strijd aller oorlogende Kruistochten. Toen Hulst voor 750 jaren zijn stadsrech ten verwierf, stond het Vlaamsche land in het teeken van bevrrjding uit de kluisters der dienstbaarheid. De „servi" van weleer werden aanzienlijke poorters en duldden geen dwang en overheersching meer. Vlaanderen leefde in een bloei-tijdperk. Graaf Philips van den Elzas, die aan Gent, Brugge, Yperen, Oude- naerde en vele andere steden tal van nieuwe voorrechten geschonken had, schobk ook aan Hulst de eerste stedelijke rechten. Door de vrijheid van tollen, welke tot die rechten be- hoorde, bloeide de handel op. Daarbij be- stond er 'n goede verstandhouding tusschen de poorters van Hulst en de kasteelheeren der veste, de heeren van Maelstede. Zooals het middeleeuwsche Vlaanderen steeds schrille tegenstellingen in personen en in het maatschappelijk leven gekend heeft, welke wij menschen van de twintigste eeuw dikwij'ls nauwelijks vermogen te begrij- pen, moeten deze ook Hulst beroerd heibben. Edelmoedigheid en roofzucht zagen de Vlaamsche middeleeuiwers dikwijls in scherpe oontrasten tegenover elkaar gesteld. Waar de eenen voorgingen in heldhaftigheid voor het verkrijgen van een gekerstende maat schappij, kwam en anderen in onbarmhartig- heid dikiwijls moeizaam verworven bescha- vingswerk in een slag te niet doen. Deze middeleeuwsche tegenstellingen heeft de> schrijver aangegrepen om het maatschap- peJijke leven van Hulst in dien tijd beter te kunnen typeeren. In het kijkspel zien we Wulfaert van Maer- stede, die in de jaren 1180 kasteelheer was te Hulst, deelnemen aan de kruistochten. Dat omtrent dien tijd ook vanuit het Land der Vier Ambachten aan de Kruistochten is deelge- nomen, is zeer waarschijnlijk. In 1188 was het immer, dat de Turksche heersoher Saladijn Jerusalem vermeesterd had en Koning Philips August van Frankrijk voor de tweede maal aanstalten maakte om naar de velden van Palestina op te trekken, te zamen met den Engelschen Koning Richard Leeuwenhart, in wier legers tal van Vlamin- gen waren. In het eerste bedrijf vaart u de geest aan van een Sint Benedictus of een Peter van Amiens. Een eenvoudige monnik roept in geestdrift den kasteelheer en zijn poorters op voor de Kruisvaart. En in ridderlijken ootmoed geven vele Hulstenaars gevolg aan dezen indrukiwekkenden oproep. Het vertrek van de kruisvaarders lijkt in alles even simpel en eenvoudig. Maar het is een daad vol ont- roerende heldhaftigheid, zooals uit verdere bedrijven blijkt. Er zullen slechts enkelen terugkeeren. Zooals uit de geschiedenis der kruistochten bekend, vonden vele Vlaamsche strijders uit de legers onder opperbevel van de Fransche en Engelsche koningen hun dood op de slagvelden van het H. Land, tengevolge van een verschrikkelijke pestziekte. In Lockefeer's kijkspel vormt de terugkeer van de enkelen uit Hulst, die in leven bleven na den strijd voor de poorter van Jeruzalem het scherpst dramatische accept. Zji, die hun stad in welvaart en vrede verlieten, troffen deze nu aan in kommer en losbandigheid, waar een indringer hij de afwezigheid van Wulfaert van Maelstede de kasteelvrouwe en het achtergebleven personeel verdreven had en het kasteel in bezit nam om er braspartijen aan te richten en het Hulstersche volk te ver- drukken. In dit tafereel grrjpt u een tra-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5