ALGEMEEN NIEUWS- EH APVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Vampier-Vleugel No. 8550. WOENSDAG 9 JULI 1930. 70e Jaargang IVIXNLAKO. FETJILLET0H, EEITEELAEl, VEREENIGIN G VAN NEDERLANDSCHE GEMEENTEN. SAX ROHMER. 27) COURANT .BONNEMEVTSFRUB: B^en Ter Neuzen ,1,40 per 3.madden - f>. po,t 1,80 per 3 maanden - Bt) voor uitbetalmg fr. per post ,6,60 per jaar VPor Belgie en Amertka 2,25, overlge lan den ,2,60 per 3 maanden fr. per post - Abonnementen voor bet bulteniand alleen bij vooruitbetalmg. (JMgeefster: Firma P. VAN DE SANDE. GIRO 38150 TELEFOON No. 25. ADVERTENTI8N: Van 1 tot 4 regels 0,80 Voor elken regel meer 0,30. Grootere letters en clichg's wor den naar plaatsrulmte berekend. HandelsadvertentlSn bt) regelabonnement tegen vermlnderd tarief, hetwelk op aanvraag verkrtjgbaar Is. Inzendlng van advertentiSn liefst 66n dag voor de nitgave. BIT BEAD VERSCHUNT 1EDEKEN MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. UITtOTlNG GELDLEENING. Burgemeester en Wetbouders vanTER NEUZEN, brengen ter kennis van be g benden, dat in hun vergadering van 8 Juli 11. zrjn ^tgeabU at1es nos. 11, 14 en 21 in de geldleening groot ,17.500,- aangegaan b. de obligatie no. 3 in de S®ld'eening &root f 7500 aangegaan in 1910. De obligaties zijn aflosbaar 1 October a.s. ten kantore van den ontvanger deze g meente, bij de Amsterdamsche Am sterdam en bij Julius Oppenbeims Bank te Groningen. Ter Neuzen, den 9 Juli 1930. Burgemeester en Wetbouders voomoemd, J HUIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVIJLLE, Secretaris. NEDERLAND EN HET MEMORANDUM VAN BRIAND. Het Tweede Kamerlid Schaepman heeft den minister van buitenlandscbe zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de publicatie door het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken van het antwoord der Nederlandsche regeering op het Fan- Europa-memorandum van minister Briand 2 Vindt de minister het een juisten gang van zaken, dat de Nederlandsche pers en dus ook het Nederlandsche volk, via het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken wordt ingelicht over daden van de eigen regeermg te meer, daar het niet is aan te nemen, da het Fransche ministerie tot publicatie is over- gegaan zonder overleg te hebben gepleegd met de Nederlandsche regeering en zonder van deze een toestemming te hebben ontvangen. 3 Is de minister bereid maatregelen te nemen, opdat in gevallen, waarbij een vreem- de regeermg overgaat tot publicatie van een nota of brief der Nederlandsche regeermg, ten minste gelijktijdige publicatie in de Neder landsche pers verzekerd zij? (De volledige tekst van het Nederlandsche antwoord was Zaterdag verstrekt door het Nederlandsche correspondentiebureau in Den Haag en het antwoord was reeds Vrijdag in de Fransche bladen gepubliceerd.) DE RIJWIELINDUSTRIE. Uit het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt, dat het aan- tal gebouwde rijwielcn elk jaar strjgt. De toeneming bij het jaar 1928 bedraagt bijv. 4.1 pet., dat was het jaar te voren nog grooter. De groote rijwielfabrieken (die met een pro- ductie van ten minste 500 fietsen per jaar) bouwden in 1029 niet minder dan 209.700 fietsen met banden (verkoopwaarde 10.973.500) en 5500 zonder banden. De rij- wielmontage-inrichtingen (deze bouwen fiet sen van door andere fabrieken geleverde fra mes en onderdeelen) maakten 89.400 fietsen met banden (verkoopwaarde ,3.707.000), 360 zonder banden,, 110 driewielers met bak en 718 zonder bak. Bovendien zijn door de groote framebou- wers in 1929 109.800 frames gemaakt. Hier- onder is begrepen de totale productie aan frames der rijwielfabrieken, welke minder dan 500 rijwielen 's jaans bouwen. De productie van een anderen te leveren rijwielframes is in hoofdzaak bestemd voor rijwiel-montage- inrichtingen, daamaast herstellers en sme- derijen, die op het platteland ook wel rijwie len bouwen, terwijl zij ten deele worden uit- gevoerd. Uit bovenstaande cijfers en die van den in- en uitvoer der frames kan het aantal in Ne- derland vervaardigde rijwielen benaderd wor den. Dit aantal bedroeg 450.000 in 1929, 373.500 in 1928, 307.500 in 1927, 129.000 in 1924 en 108.700 in 1922. Voor deze productie werken dagelijks ruim 2350 menschen en vele motoren tot een gezamenlijk vermogen van 1855 P.K. Hoe duur ons karretje wel is? Wel de prijs daalt nog steeds. De gemiddelde prijs gemaakt door de rij wielfabrieken voor een rijwiel met banden was in 1929 52.90 tegen 53.70 in 1928, ,54,90 in 1927, ,69.40 in 1924, ,88,90 in 1922 en 113.80 in 1921. Het te Zwolle gehouden congres van de Vereeniging van Ned. Gemeenten, heeft na een korte begroetingsredie van den voorzitter den heer Wendelaar, burgemeester van Alk- maar, behandelt de prae-adviezen uitge- bracht over de volgende vragen: Is ten aanzienvan de subsidieering voor verbetering en onderhoud van gemeentewe- gen, welke van intercommunaal belang mo- gen worden geacht, de regeling, welke prak- tijk is geworden onder de werking van de we- genbelastingwet, voor de gemeenten bevredi- gend, mede wat betreft de hoegrootheid van het subsidie voor die wegen, welke gebraeht zijn op het .rijkswegenplan of op het provin- ciaal wegenplan en wat betreft de mate, waarin wegen op deze plannen zijn gebraeht? Zoo niet, op welke wijze moeten dan de lasten worden bestreden van verbetering en onderhoud van gemeentewegen, welke nu, of in de naaste toekomst, van belang geacht mogen worden voor het intercommunaal ver- keer? Prae-adviseur mr. P. J. Kallen, referendaris ter gemeentesecretarie te Maastricht, beant-' woordde de eerste vraag beslist ontkennend. Hij bepleitte het instellen van wegenfond- sen voor iedere provincie of gemeente, welke wegenplannen in beheer en onderhoud heeft, waaruit dan de kosten van onderhoud en ver betering gefinancieerd moeten worden. Waar het vraagstuk of het overnemen der gemeentelijke planwegen door de provincie een oplossing zou zijn zoo veel omvattend is, ging de prae-adviseur er in dit verband niet verder op in. Prae-adviseur mr. R. H. baron De Vos van Steenwijk, griffier van de Tweede Kamer, kwam tot de volgende conclusies: De werking van de wegenbelastingwet is voor de gemeentelijke wegen niet bevredigend, doordat het bedrag aan subsidie verhoudings- gewijs gering is. Ondanks de stijgende op- brengst van de wegenbelasting in 1926 ge- raamd op 6.200.000, nu op 8.500.000, blijft het aandeel der provincie te laag en dus ook wat de gemeenten hieruit toegewezen krijgen. Beteekenende verbetering voor de gemeenten kan alleen volgen uit het vervallen van de percentages genoemd in art. 32 sub 2. Wijziging van art. 1 der Waterstaatswet van 1900 zou kunnen bespoedigen het over nemen van het rijk van gemeentewegen, voor- komend op het rijkswegenplan. Zoolang nog geen hoogere uitkeering ontvangen wordt, is het moeilijk te zeggen op welke wijze de kos ten van verbetering en onderhoud der ge meentewegen bestreden moeten worden. Mo- gelijk zou zijn een regeling tot belasting op paardentractie als bestaande in de provincie door Vervolg.) Hij liep lachend weg, de eetkamer door en de hall in en liet mij, in tweestrijd of ik geergerd of dankbaar moest zijn, bij de openslaande deuren adhter. Maar geen drie minuten later kwam ik de eetkamer in en zag daar, naast elkaar op een van de rustibanken, de twee dames. De stoel van Madame stond achter een soherm in den hoek. ,,Zoo, Mr. Knox", begroette Madame mij toen ik binnenkwam. ,,Waar zijn de anderen? Alle twee gedeserteerd?" ,,Niet gedeserteerd. Van het rechte pad afgedwaald", zou ik zeggen. „Gaan wandelen, zonder vooraf te vragen of het modht", zei Val Beverley. Ik lachte en trok een stoel tot voor de bank. Madame de Stamer zat te rooken maar Miss Beverley had geen cigaret. Ik hield haar mijn koker voor en toen ik, nadat ze zich bediend had, een lucifer aanstreek en haar dien voorhield, ontdekte ik, bij het licht van het oranje-gele vlam- metje, weer nieuwe aantrekkelijkheden in haar lief zacht geziobtje. Maar juist op dat oogenblik kwam Pedro binnen en bracht 'Madame in het Spaansch een boodschap over. „Mijn stoel, Pedro beval ze kortat ,,Ik kom onmiddellijk". De Spaansc'he butler reed den stoel over den parketvloer naar haar toe, tilde haar, met een handigheid, die van veel Groningen, waarvoor echter dan een wette- lijke regeling het gewenscht zou zijn. Overi- gens zullen de gemeenten hun kosten moeten blijven bestrijden, hetzij uit hun gewonen dienst, hetzij uit leeningen ieder voor zich te beoordeelen. BEURSKOERSEN EN ALGEMEEN RADIO-PROGRAMMA. De „Algemeen-programma"-commissie voor den Radio-Omroep heeft aan het persbureau Vaz Dias te Amsterdam het volgende schrij- ven gezonden omtrent haar beslissing inzake de beurskoersen. „De commissie heeft kennis genomen van uw mededeelingen aan den secretaris der commissie, aangaande de uitzending van de beurskoersen als onderdeel van het algemeen programma. De commissie is overtuigd, dat het aantal luisteraars naar deze koersen niet gering is. Tegenover dezen kring van luisteraar3 staat echter 'n veel grootere groep, die in de beurskoersen niet alleen geen belang stelt, maar voor wie de beurskoersen zelfs een on- gewensehte onderbreking vormen van het rajdio-programma. Tenslotbe meent de commissie, dat het vol- doende is, indien de beurskoersen op e£n zend- station worden uitgezonden, waarvoor de mogelijkheid blijft bestaan, omdat het alge meen programma telkens slechts op een sta tion wordt uitgezonden. Op grond van deze overwegingen heeft de commissie geen aanleiding gevonden op haar besluit tot afwijzing van de beurskoersen als onderdeel van het algemeen programma terug te komen". CONTROLE OP DE RADIO-UITZENDINGEN. Bij algemeenen maatregel van bestuur is vastgesteld een radiocontrolereglement, het welk in werking treedt op den tweeden dag na dien der dagteekening van het Staatsblad, waarin het is geplaatst. Hierbij is o.m. be- paald, dat de controle op de uitzendingen van den radio-omroep wordt uitgeoefend door een commissie van vijf leden, aan welke 3 ambtenaren als radio-omroep-controleurs worden toegevoegd. De controle zal zoowel preventief als repressief zijn. De preventieve controle bestaat uit het vooraf onderzoeken van de programma's. waarbij overlegging kan worden gevraagd van een schema of van e'en tekst der uitzen dingen. De repressieve controle bestaat uit het luisteren naar de uitzendingen en het even- tuieel opnemen daarvan op wasrollen. Ingeval het uitgezondene afwijkt van het toegelaten programma, zal de uitzending kun nen worden afgebroken. Overigens zal geen afbreking eener uitzending mogen plaats vinden. Onverminderd de in het radioreglement gestelde straffen en de in de machtigingen gesteldej boetebepalingen, kan de radio-om- roep-controlecommissie aan den minister van Waterstaat voorstellen de verantwoordelijke omroep-organisatie voor een bepaalde-n tijd niet te doen uitzenden. Bij Koninklijk Besluit zijn voorts op voor- dracht van den minister van waterstaat benoemd tot leden van de radio-omroep-con- trolecommiasie dr. J. TH. de Visser, tevens voorzitter; mr. B. M. Berger, mr. P. E. Briet, mr. E. N. van Kleffens en mr. W. H. M. Wer- ker; de secretaris van den Radio-raad is ambtshalve secretaris van de commissie. De leden worden telkens voor 4 jaar benoemd, doch zijn terstond herbenoembaar. oefening sprak, op en zette haar tusschen de kussens, de plaats waar ze al zulk een groot deel van haar leven doorgebracht had. ,,Ik mag wel even gaan, he kind? zei ze tegen Val Beverley. ,,Je hebt Mr. Knox toch... Ik ben over een paar minu ten weer terug". Madame de Stamer reed met vlugge nerveuze bewegingen weg, stuurde de deur door, die Pedro voor haar openhield, en verdween de hall in. Val Beverley en ik waren alleen. Ik was te blij met dit onverwadhte tete-a-tete, om me het ihoofd te breken over de redenen, die me dit genoegen verschaft hadden. Maar als ik me den tijd gegund had, om er over na te den- ken, zou ik allicht tot een paar merk- waardige conclusies gekomen zijn. Want het wegroepen eerst van den gastheer en daarna van de gastvrouw, was abso- luut niet in den geest van den heer des huizes, die eerder over een te veel, dan over een te weinig aan hoffelijkheid tegenover z'n gasten beschikte. Maar op dat oogenblik kwamen dergelijke over wegingen niet bij me op. Opeens, voor ik den tijd gehad had iets te zeggen, schrok het meisje voor me op en legde haar hand op mijn arm. ,,Hoort u niets?" vroeg ze fluisterend. „Zoo'n eigenaardig soort geluid? „Neen", gaf ik haar ten antwoord. ,,\Vat voor geluid was het? ,,Een eigenaardig soort geluid; net... net... het klapwieken van vleugels Ik zag, dat ze opeens heel bleek ge worden was. En dat bleek-worden was de bevestiging van iets, dat ik half ver- moed had, namelijk, dat haar leven op Cray's Folly een voortdurende strijd tegen het een of ander spookbeeld was. Haar vroolijkheid en haar luchthartigheid waren een pose. Want in haar groote, DE ONDERHANDELINGEN OVER HET SAARGEBIED MISLUKT. Hoewel het herichit van de Matin, dat de onderhandelingen over het Saargeibied reeds zijm afgebroken zoowel uit Parijs als uit Ber lin officieel is tegenigesproken, staat wel vast schnijft de N. R. Crt., dat zij mislukt zijn. Wel beraadslagen nog een paar subcommis- sies en zullen de gedelegeerden vermoedelijk afspreken, in het najaar het contact te her- vatten, dock ook dan zal over het groote punt van geschil: de eigendom van de Saar- mijnen, een compromis al zeer moeilijk te be- reiken zijn. De maandenlang te Parijs voortgezette be- sprekinigen waren een uibvloeisel van overleg tusschen Brianid en Stresemann trjdens de eerste Haagsche schadevergoedingsconferen- tie geweest Zij beoogden, een regeling te vinden voor een vervroegde teruggaaf aan Duitschland van het Saargeibied, dat krach- tens het vredesverdrag nog vijf jaar onder bestuur van een door den Volkenbond be- noemde regeeringscommissie heeft te blij ven. In 1935 is dan een volksstemming voor- zien, die naar de algemeene over.tuiging in Duitschland ,ten voordeele van terugkeer bin nen het rijk zal uitvallen. Zoo vast is die overtuiginig gervestigd, dat thans reeds de Saarmijnen zijn opgenomen .in het groote plan om het rijk van de groote mijncentra uit van electrioiteit te voorzien. Ook in Frankrijk schijnt men op den uitslag van het referendum nauwelijks meer hoop te bouwen en dit zal de bereidwilligheid van de Fransche regeering om een vervroegde oplossing te overwegen, wel habben aangewakkerd. Het lag toch voor de hand dat Duitschland heel wat zou over- habben voor een dadelijke terugkeer van den verloren zoon. Frankrijk vroeg daarvoor een duurzaam gemeenschappelijik bazit van de mijnen ,die in dat geval op de wijze van een naamlooze vennootschap zouden worden beheerd. Dezen eisoh heeft Duitschland zoo stellig mogeliijk van de hand gewezen en daarop zijn de be- sprekingen ten slotte gestrand en zullen zij, bij bervatting, blijven stranden, als Frankrijk in dezen geen water in zijn wijn doet Daarop bestaat trouwens wel eenige kans, want te Parijs moet men beseffen, dat de tijd hier tegen Frankrijk werkt. Immers met elke maand, die verloopt, slinkt voor Duitschland het voordeel, om niet tot 1935 te wachten. Komt er tusschentijds geen schikking, en valt de volksstemming in 1935 ten gunste van Duitschland uit, dan zal het rijk krach- tens het vredesverdrag toch de Saarmijnen voor een „in goud te betalen prijs" moeten terugkoopen Een commissie van drie des- kundigen zal dezen prijs bepalen. Frankrijk en Duitschland zullen elk een lid der commis sie benoemen en de Volkenbond het derde, onpartijdige lid. Men mag verwachten, dat de koopsom niet ver zal liggen van het verdrag. waarop de schadevergoedingscommissie inder- tijid de waarde van de mijnen heeft geschaf; 300 millioen goud-franken. Als men die som tot uitgangspunt neemt en haar vermeerdert met de waarde van de gemiddelde productie der mijnen in de vol gende vijf jaar, kan men misschien een rede- lijken grondslag vinden voor een compromis, dat voor beide partijen aannemelijk is. Het aanstaande vertrek der Fransch-Bel- gische bewakingstroepen voor de spoorlijnen aan de Saar heeft met de mislukking der on derhandelingen niets uitstaande. Deze troe- pen, 600 man, dienden enkel om tijdens de wijd-open oogen las ik angst, beklemmen- den enerveerenden angst. ,,Miss Beverley", zei ik, terwijl ik mijn hand geruststellend over de hare legde, ,,u doet me schrikken. Hoe komt u zoo zenuwachtig vanavond?" „Vanavond!" hefhaalde ze. .Vanavond! Elken avond. Als u niet gekomen was" ze begreep, dat ze zich versprak en tradhtte lhaar fout te herstellen ,,als u en uw vriend niet gekomen waren, had ik niet kunnen blijven. Ik had het gewoon- weg niet uitgehouden!" ,,Die poging om in te breken heeft u zeker zoo bang gemaakt", zei ik, in een poging om haar te troosten. ,,Die poging om in te breken! ze begon verdrietig te lachen. „Dat is geen poging om in te breken geweest". ,,Hoe weet u dat, Miss Beverley? „Denkt u, dat ik niet weet, waarom Mr. Harley hier is?" vroeg ze met iets uitda- gends in haar stem. ..Gelooft u gerust maar van wel, Mr. Knox. Ik heb ook dien vleermuisvleugel op de deur gespij- kerd gezienen dat was toch niet het werk van een irtbreker... dat kunt u niet beweren". Ik stond op en ging naast haar op de divan zitten. ,,U bent heel moedig ge weest", zei ik. „Ik begrijp misschien beter dan u denkt, wat u doorgemaakt hebt." ,,Heb ik mijn rol dan zoo slecht ge- speeld?" vroeg ze met een verdrietigen glimlach. ,,Nee, dat niet. Maar voor een aan- dadhtig toesdhouwer, iemand, die belang in u stelt, was t toch wel te zien, dat het een rol spelen was". Ik merkte, dat mijn aanwezig'heid haar rustiger maakte en besloot daarom een poging te doen om haar aan het praten te krijgen en zoo de kuur te volmaken. ,,Wilt u me misschien alles vertellen?" bezetting van het Rrjnlanid de achterwaartsche verbindingen te waarborgen en hun hand- handhaving heeft na de ontruiming geen zin meer. DE LANDBOUWCRISIS IN BULGARIJE. Dezer dagen is gemield, dat de Bulgaarsche regeering, ten einde de landlbouiwcrisis krach- tig te kunnen bestrijden, een staatisuitvoer- bureau in het lerven heeft geroepen, dat reeds den export van graan is begonnen, met uit- schakeling van den particulieren tusschen- handel. Thans gaat de regeering er toe over, ook den uitvoer van talbak zijde-cocons, wijn, fruit en groenten te monopoliseeren; eieren en gevogelte zullen weldra volgen. De nieuwe organisaties zullen worden geleid door amb tenaren onder voorlichting van deskundigen. CONAN DOYLE, t- Sir Arthur Conan Doyle, de beroemde schrijver der Sherlock Holmes-romans is na een langdurige ziekte overleden. DE GEWEIGERDE HOUTLADING. Het bericht over de weigering, op grond van de nieuwe tariefwet, van een Russische houtlading in een haven der V, S., omdat het hier betrof goederen door het dwangarbeid veroordeelden vervaardigd, zou, schrijft het Alg. Hlbd., aanleiding kunnen geven tot mis- verstand. Ter verduidelijiking wijzen wij er daarom op, dat het hier betrof convict la bour". Ook in de oude tariefwet kwam reeds een dergelijke bepaling voor Er werd even- wel een amenidement aan toegevoegd waarbij hetzelfde zou gelden voor „forced labour" (gedwongen arbeid zooals heerendiensten) en indentured labour" (ontractarbeid onder poenale sanctie) doch dit amendement treedt eerst in 1932 in werking. NIEUWE AUTO WEG EN ONTWORPEN. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt: Het departement van Openbare Werken overweegt het aanleggen van een weg, in asfaltnbeton, tusschen de hoofdstad en Ant- werpen. Deze weg zou loopen over Boom, Willehroek, Meysse en Laken waar, in 1935, de Brusselsche wereldtentoonstelling wordt gehouden. Ook denkt men aan het tot standbrengen van een gelijksoortige autobaan tusschen Brussel en de kust. Met deze wer ken zou, indien de noodi-ge fondsen voorhan- den zijn, in 1932 een begin worden gemaakt. HET VREEMDELINGENLEGIOEN. De ..Deutsche Liga fur Menischenrechte" heeft de Fransche Liga verzocht het aanwer- ven van jonge Duitschers te voorkomen, Wel heeft Frankrijk in art. 70 van het ver drag van Versailles zich het recht voorbe- houden, om manschappen aan te werven voor het Vreemdelingenlegioen volgens Fransche wetten. Echter meent de Liga, dat hierdoor art. 141 van het Duitsche Strafwetboek niet buiten werking wordt gesteld, waarbij met gevangenisstraf wordt bedreigd hij, die een Duitscher tot militairen dienst in een buiten- landsch leger aanwerft en in handen van een aanwerver brengt. Vooral de gevallen, waarin minderjarigen in het legioen worden gesleept, zijn bijizon- der emstig. Sedert bijna e§n eeuw is een Fransche koninklijke ordonnantie van kracht, volgens welke 18 jaar de minimumleeftijd is. Wie ouder is, geldt als meerderjarig, totdat het tegenbewijs is ge'leverd. In de pracbijik gaat het zoo, dat aan de vroeg ik. ,,Of denkt u, dat u dan daarna nog angstiger zal zijn?' „Nee, ik geloof, dat 't me goed zal doen", gaf ze me bijna fluisterend ten antwoord meteen keek ze vlug even om zich heen, om er zeker van te zijn, dat we alleen waren. ,,Er komen hier zoo weinig menschen niets dan een paar eigenaardige typen, vrienden van den Kolonel, geloof ik. Dat is dan ook het grootste mysterie... naast allerlei andere geheimzinnige dingen, die ze lachte nerveus ..misschienvolkomen onschul- dig zijn en wel niiets te beteekenen kun nen hebben waarom heeft de Kolonel dit groote huis gehuurd?" ,,Krijgt hij dan zoo weinig bezoek?" „Er komt bijna nooit iemand. De menschen hier uit de buurt, de notaibelen zal ik maar zeggen, zijn begonnen met hem met open armen te ontvangen en hebben hem ten slotte het bosch inge- stuurd. Z'n manier van doen, de manier waarop hij hen ontving enz. vonden ze ,,opschepperij t is een leelijk woord, maar het geeft hun opinie wel goed weer. Ze begrepen hem niet, en wat ze niet be- grijpen keuren ze af. En dus werd het hier na de eerste twee, drie maanden ongelooflijk eenzaam. Onze buitenland sche bedienden het zijn er vijf gaven ons sen slcchtcn naam. En daarna werd de stemming hoe langer hoe ge- drukter. Tweemaal is de Kolonel op reis gegaan, Waar hij geweest is, weet ik niet, maar bij zijn tlhuiskomst van zijn eerste reis veranderde Madame de Stamer." Veranderde? Op wat voor manier? ,,Dat kan ik u niet zeggen, Mr. Knox, ik kan het onmogelijk begrijpelijk voor u maken. Maar ze veranderde. Ze is levendig en opgewekt, maar onder al die levendigheid en opgewektbeid is ze zoo tragisch en och, 't is gewoonweg niet met woorden duidelijk te maken Val Beverley hief haar handen in een gebaar van machteloosheid op en liet ze weer neervahen. „U bedoelt misschien", kwam ik haar te hulp, ,,dat ze, na z'n terugkomst, nog minder aelukkig leek dan eerst „Ja, dat is het", gaf ze gretig ten ant woord. „Heeft Kolonel Menendez u mis schien iets verteld, dat die verandering verklaarbaar maakt?" Niets", zei ik. „Hij heeft ons trou wens bijna niets, in elk geval veel en veel te weinig verteld. Maar u zei, dat hij daarna nog een keer op reis geweest is". Ja ongeveer een maand geleden, zou ik zeggen. En daarna is er, op de een of andere manier, een climax gekomen in de dingen, die me eerst alleen maar vreemd toeleken, bedoel ikIk ben heel bang geweest, maar wegaaan kon ik niet. Dat zou gelijk gestaan hebben met deserteeren en dat tengenover Madame, die al die jaren zoo lief en goed voor me geweest is". „Heeft u de dingen, die een maand geleden plaats gehad hebben, zelf meege- maakt?" Val Beverley schudde haar hoofd. „Nee", gaf ze me ten antwoord, ,,iets positiefs, iets wat je. als een feit zou kun nen noemen, heb ik nooit gezien". ,,Maar u heeft toch dingen gezien of gehoord, die u angstig gemaakt hebben? ,,Ja, dat is zoo; maar 't is zoo moeilijk om 't aan een ander uit te leggen". „Probeert u het toch maar. Misschien helpt het". ,,Het helpt zeker. Ik heb er aldoor al naar verlangd, om het met iemand te bepraten. Bijvoorbeeld dit: al een paar keer heb ik in de gang langs mijn kamer voetstappen gehoord". (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 1