ALGEMEEN HIEUWS- EH ADVERTEHTIEBLAD tfOOR ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Tweede Blad. 8548 RIfDAG 4 JUL! 1930 70e JAARGANG BIHNENLAKD. BTJITEHLAHD. FB»PIKBBPBTK». PAAEDENFOKKEEU. 01MEKGDE BERICBTIN. NEDERLAND EN DE EUROPEESCHE STATENBOND. TER NEUZEN, 4 JULI 1930. Koninklijk Bezoek aan Oost. Zeeuwsch-Vlaanderen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag. Voortgezet wordt de behandeling van het suikerwetje. De heer Colijn (a.r.) waarschuwt er tegen, de vraagstukken met betrekking tot den land- bouw te incidenteel te beschouwen. Akker- bouw wenscht ook spr. te steunen, maar dan dient voldaan te worden aan de voorwaarde, dat het middel doeltreffend zij. Spr. meent, dat het voorstel niet in strijd is met de handelsconventie van Geneve, om- dat het hier een compenseerend recht betreft. Of de voorgestelde maatregel doeltreffend is, is echter zeer bwijfelachtig. Spr. vreest van aanneming daairvan 'n uitbreiding van de bie- tencultuur, waardoor grootere uitvoer noodig wordt. De daardoor veroorzaakte verliezen zullen de winst, in het binnenland gemaakt, versUnden. De limiteering van den uitvoer acht spr. dus noodzakelijk. Men kan voor het ontwerp stemmen omdat alle landen de suikerindustrie beschermen, al zou spr. voorkeur hebben gegeven aan een productiepnemie. Voor de motie zal spr. het antwoord der regeering afwachten. De heer Ebels (v.d.) gelooft, dat door on- derlinge afspraken de uitbreiding van de cul- tuur niet is tegen te gaan. Zijn hoofdbezwaar is, dat de steun wordt gegeven in den vorm van een invoerrecht, waarom hij zal tegen- stemmen. De heer Fleskens (r.k.) juicht het ontwerp toe; over de bezwaren moet in het algemeen belang worden heengestapt. Volgens den heer De Visser (comm.) wa3 de beste methode om den geheelen suiker- accjjns af te schaffen. Minister De Geer had geen zwaren strijd, want een groote meerderheid was bereid het ontwerp te accepteeren. Hij betoogde, dat de maatregel een nood-maatregel is, die zuiver fiscaal is De motie Van der Sluis, die verlaging van den accijns wilde, waardoor dus de schatkist de bijdrage zal betalen in plaats van de suikereters, kreeg alleen den steun der S.D. A.P., vrijz.-dem. en Floris Vos. De motie De Visser kreeg 2 stemmen, n.l. van den heer De Visser en Floris Vos. Het wetsontwerp werd aangenomen met 50 tegen 23 stemmen. Tegen de S.D.A.P., de vrijz.-dem. en de communisten. NAP DE LA MAR. f Gisterochtend is te Den Dolder, waar hij den laatsten tijd verpleegd werd, de tooneelspeler Nap de la Mar overleden. ONTSLAGEN BIJ PHILIPS. In de raadsvergadering te Eindhoven zeide de heer Staal, onderdirecteur der N.V. Phi lips, tijdens woningbouwdebatten, dat het aantal arbeiders bij de N.V. op het oogenblik nog 20.340 bedraagt, en dat er tot dusverre een kleine 2000 ontslagen zijn. GEEN A.V.R.O.-UITZENDINGEN VIA HET BUITENLAND. De pogingen van de A.V.R.O. om over een buitenlandsche zender de 3% dag, die zij nu aan de V.A.R.A. moeten afstaan, te vullen, zijn afgestuit op den onwil van de betrokken regeeringen, die het toelaten van de A.V.R.O. op een buitenlamdschen zender beschouwden als een daad, gericht tegen een besluit, dat door de Nederlandsche volksvertegenwoordi- ging, op grond van de wet, was genomen. DE OVERSTROOMINGEN IN ZUID-FRANKRIJK. De Nederlandsche gezant, jhr. dr. J. Lou don, heeft aan den minister-president Tardieu meegedeeld, dat het totale bedrag van de in- zamelingen ten bate van de slachtoffers van de overstroomingsramp in het Zuiden van Frankrijk, door Nederlanders bijeengebracht, een millioen francs omvat, behalve hetgeen ingezameld is onder de in Frankrijk wonende Nederlanders. Het bedrag zal besteed worden voor den herbouw van het dorp Albe Feuille Lagarde, departement Tarn en Garonne. Tardieu heeft den gezant zijn hartelijken dank betuigd voor de edelmoedigheid der Nederlanders. RIJKS W ATERST A AT Bij Kon. besluit van 14 Juni 1930 no. 135 is de heer ir. A. R. van Loon, oud-inspecteur- generaal van den Rijkswaterstaat, te s Gra- venhage, aangewezen in plaats van wijlen den heer C. A. Jolles, oud-inspecteur-generaal titulair van den Rijkswaterstaat te Amhem, ten einde te worden geplaatst op de ingevol- ge art. 7 van het Reglement van Organisa- tie van de Algemeene Conference en van de Raadgevende en Technische Commissie voor Verkeer en Doorvoer van den Volkenbond samen te stellen lijst van deskundigen voor commistsies van onderzoek inzake intematio- nale verkeers- en doorvoergeschillen. EEN TROELSTRA-MONUMENT. De commissie, ingesteld tot het maken van een plan voor een monument ter nagedachte- nis van Troelstra, en tot het inzamelen van gelden tot dit doel, is haar werkzaamheden begonnen. De commissie bestaat, naar ,,Het Volk" meldt, uit J. Oudegeest, voonzitter van de S. D. A. P., F. van de Walle, 2e voorzitter van het N.V.V., IJ. G. van der Veen, direc- tieur van de N.V. „de Arbeidspers". Zoodra de plannen voor het monument eeni- gen vasten vorm hebben aangenomen, zal de commissie over de te houden inzameling na- dere mededeelingen doen. HET NIEUWE ONTWERP DRANKWET. Door de Kamer van Koophandel voor de Beneden Maas te Vlaardingen is een adres gezonden aan de Tweede Kamer, inzake het weder gewijzigd ontwerp van wet regelende den kleinhandel in alcoholhoudende dranken. Aangedrongen wordt in de wet een mini mum aantal vergunningen, in verhouding tot de behoefte, vast te leggen, beneden welk aantal vergunningen niet zal mogen worden gedaald. Dit wordt voorgesteld teneinde te voorkomen, dat het aantal vergunningen, zonder dat met de behoefte rekening wordt gehouden, gestadig wordt teruggebracht, als- mede om het onevenredig oploopen der pacht- prijzen, dat hiervan het gevolg is, tegen te gaan. Het antwoord der Nederlandsche regeering op Briands memorandum betreffende een Europeesche federatie is op de Quai d'Orsay overhandigd. Dit antwoord is het tweede, dat ontvangen is. De Spaansche regeering had haar antwoord reeds vroeger doen overhan- digen. Naar de Parijsche bladeVi melden, betuigt het antwoordt, zooals verwacht werd, de in- stemming van Nederland met het plan, doch worden in het antwoord nog enkele opmer- kingen gemaakt, waarbij de Nederlandsche regeering ten opzichte van 3 punten een voor- behoud maakt, nl. ten opzichte van de kolo- nien, de onvoorwaardelijke handhaving van het vrijhandelsbeginsel en de politieke vol- macht ien der executieve commissie in den toekomstigen Europeeschen bond. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De beslissende overwinning die de Chi- neesche regeeringstroepen in Zuid-Hoenan op de insurgenten uit Kwangsi en de communis- tische ,,ijzeren divisie", volgens een officieel berioht uit Nanking, behaald hebben, schrijft de N. R. Crt., wel niet meer dan een episode zijn in een strijd, waarvan het einde nog niet te voorzien is. Maar zij zal den moed van de Nationalistische regeering verlevendigen die tegen de verbonden legers van de gene- raals Jen Sji-sjan en Feng den laatsten tijd aan het front van den Loenghai-spoorweg vrijwel geen voortgang heeft kunnen maken. De bedreiging in het Zuiden in den rug van de Nankingsche troepen was een van de voor- na&mste redenen waarom dezen geen kracht konden ontwikkelen. Nanking verzekert ons nu, dat tengevolge van de overwinning in Hoenan zeven divisies van zijn veteranen vrij komen, om aan het front tegen Jen en Feng dienst te doen Als dit zoo is, kan het voor de centrale regeering een verandering in haar voordeel aan het andere front teweegbrengen. Men dient echter het gebruikelijke voorbe- houd bij zulke verzekeringen te maken en daarom zullen wij eerst afwachten, wat er nu gebeurt. Het zou een geluk zijn als de communisten in Zuid-Hoenan een ziwaren klap hadden ge- kregen, want een medewerker, die goed met de toestanden in China vertrouiwd is, heeft juist Woensdagavond in ons blad uiteengezet, dat het strijdbare communisme in China, het- welk thans den vorm van een agrarische revolutie traoht aan te nemen, het land vooi het gevaar van een derde revolutie heeft ge- steld, waartoe Moskou zijn krachtige mede- werking met geld en raad verleent. Juist Hoenan is een van de groote brandpunten van het communistische offensief, maar natuurlijk blijven er nog vele over, welke de centiale regeering bitteren last kunnen veroorzaken. IN BESLAG GENOMEN DRANK VEROVERD. Agenten van den beruchten dranksmokke- laar van Chicago, Al Capone, hadden whisky, cognac en andere dranken voor een waarde van 100.000 dollars van Jackonsville in Flo rida verzonden naar Chicago, waar door het optreden van de regeering drankschaarschte heerachte. Maar de regeeringsambtenaren waakten, namen den drank in beslag en sloe- gen ze in entrepot op. De bende van Capone, liet het er niet bij zitten. Zij deed 's morgens vroeg een inval in het regeerings-entrep6t; vijiftien gewapende mannen namen aan de ondememing deel en vier hunner drongen het entrepot binnen, waarvan de waker hen hield voor regeerings ambtenaren, die drank kwamen opslaan. De waker werd gebonden, men stopte hem een prop in den mond en blinddoekte hem, Drie uur lang waren de mannen met grooten spoed bezig, om 400 kisten met drank met een goederenlift van de tweede verdieping naar beneden te brengen en ze vervolgens in vrachtauto's laden, waarmee ze er vandoor gingen. Majoor Maurice Campbell, gedurende vier jaar hoofd van den drankverbodsdienst van New-York, heeft zijn ontslag genomen en bij die gelegenheid beschuldigingen geuit, waar van men politieke schandalen verwacht. Volgens hem zijn hooge ambtenaren van de schatkist niet oprecht geweest bij hun pogin gen, om het drankverbod na te leven en zou- den plaatselijke politici en bepaalde regee ringsambtenaren faciliteiten hebben verleend op drankgebied, om aldus steun te verkrij- gen voor de republikeinsche partij in New- York. Het wordt zeker geacht, dat de Senaat op een nieuw onderzoek zal aandringen in het heele drankverbodprobleem. Vier jaar lang is Campbell door de „nat- ten" van New-York verfoeid wegens zijn in- vallen in hotels en restaurants. Thans is de stemming ten aanzien van hem ineens om- gekeerd, want hij heeft bij zijn aftreden ver- klaard, dat de ervaring hem geleerd heeft, dat het drankverbod een gevaarlijike fout is. NIEUWE BEPROEVING VOOR DE ROOKLUSTIGE RUSSEN. Sedert eenigen tijd heerscht er, naar de Teleg. meldt, in de sovjet-unie een groote, sigaretten-schaarschte, hetgeen een zware beproeving beteekent voor de op him papirosy venzotte Russen, Teekenend voor den toestand zijn berichten, dat men bijv. te Moskou en Leningrad van ho:garhand cp zeek gaat naar mogelijk nog aanweizige voorraden en dan in de bladen laat publieeeren dat in be paalde kiosken nog duizend of tweeduizend sigaretten ontdekt zijn, die door de verkoopers waren achtergehouden. Thans zijn de sovjets tot een noodmaatregel overgegaan door de allerslechtste soort tabak, de z.g. machorka, eigenlijk niets meer dan tabaksafval, voor de fabricage van sigaretten te bestemmen. Een vijftal fabrieken zal zich met de vervaardiging er van gaan bezighouden, zoodat de markt dan weer iets ruimer zal worden, waarbij men natuurlijk aan de kwaliteit niet de minste eischen mag stellen. Hoe deze kwaliteit zal zijn, bliijlkt overduidelijk uit een bericht in de Moskousche bladen, volgens hetwelk in het dure Rtisland een doosje met 25 sigaretten vervaardigd uit de beruchte machorka, 6 a 7 kopeken, dit is ongeiveer 5 cent zal kosten. Allesbehalve heerlijk rooken dus! Hoe groot het tekort aan de meest alle- daagsche artikelen in Rusland is, blijkt ook nog uit een aankondiging in de „Izwestya", dat arbeiders en kinderen te Moskou op ver- toon van bon no. 30 weer tot Augustus toilet- zeep kunnen koopen De andere bevolkings- groepen zullen echter nog tot einde Juni moe ten wachten alvorens met behulp van den- zelfden bon hetzelfde privilege deelachtig te kunnen worden. De prijzen van de stukken zeep varieeren eenigszins, doch bij wijze van troost wordt medegedeeld, dat een stuk zeep niet duurder dan 75 kopeken zal kosten, dit is dus maar eventjes nagenoeg een gulden. ROME VERRIJKT MET EEN DIERKUNDIG MUSEUM. De Romeinsche correspondent van het Hbl. meldt Eenige maanden geleden sohonk Italie's meest bekende ornitholoog, graaf prof. Ettore Arrigoni delgi Oddi zijn zeer omvangrijke ver- zameling opgezette vogels, die hij bewaarde in de „Ca Oddo", het paleis te Venetie, dat aan zijn geslacht behoort, aan de Italiaan- sche regeering. Thans heeft Mussolini beslist, dat deze collectie zal worden overgebracht naar Rome, waar ze zal worden gehuisvest in een speciaal museumgefbouw in den dieren- tuin en deel zal uitmaken van een te vormen stedelrjk museum voor natuurlijlke historic. Het betreft hier een verzameling vogels van buitengewone beteekenis, bestaande uit niet minder dan 15.000 verschillende soorten. Alle in Italie voorkomende vogels zijn in de cel- lectie aanwezig, terwijl slechts weinig in Europa inheemsche vogels ontbreken. De ver zameling heeft den geteerden graaf, die hoog- leeraar is aan de Universiteit Padua, tot basis gediend bij de samenstelling van zijn in 1902 verschenen „Atlas der in Europa voorkomen de vogels", onmiddellijk gevolgd door het „Handboek der Italiaansche Ornithologie", twee werken die Arrigoni delgi Oddi een Europeesche vermaardheid hebben bezorgd. O.a. werd zijn werk hoog geprezen door wijlen dr Otto Finsoh, destijds conservator van het Leidsch Museum voor Natuurlijke historic, die er in 1902 een enthousiast artikel aan wijdde in de ,,Omithologische Monatschrift". dermate, dat hij op het dek van het vaartuig neerwiel. De bemanning van het mede in de nieuwe jiaven liggende Nederlandsche motorsc'iip i,Gees", had een en ander gezien en vermoe- dende dat er iets voorvie! waarbiji hulp noo dig was, begaf er zich direct heen. De eerst- genoemde man werd op het dek gehaald en door den kapitein van het motorschip geheel naar eisch verbonden, hetgeen geconstateerd werd door den later ter plaatse komenden geneesheer. De man, afkomstig van Slie- drecht, is naar het ziekenhuis alhier overge bracht. Naar we vememen, was zijn toestand hedenmorgen niet bepaald ongunstig. EXAMEN ELECTRO-TECHNISCH INGENIEUR. Aan de Technische Hoogeschool te Delft slaagde voor het propaedeutisch examen electro-technisch ingenieur, le gedeelte, de )jeer A. J. de Bruijne, geboren te Cadzand. LJefi Naar we officieus vernemen, heeft het voorgenomen bezoek der Koninklijke Familie aan Oostelijk Zeeuwsch-Vlaan deren op 16 Augustus aanstaande voor- namelijk ten doel te bezoeken de gemeen- ten welke bij vorige tochten door Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet werden bezocht. Vermoedelijk zal H. M. de Koningin met Prinses Juliana en Prins Hendrik de reis maken van Den Haag per spoor tot Vlake en van daar met een der Provin- ciale booten oversteken naar Ter Neuzen, alwaar de Kon. Familie in den vroegen voormiddag zal arriveeren, om van daar met auto's de tocht door het Westelijk deel van O. Z.-Vlaanderen aan te van- gen, via Axel, door Zuiddorpe, West- dorpe, Sas van Gent, Philippine en Hoek, terug naar Ter Neuzen, alwaar de Vorstelijke familie met gevolg weer zou inschepen om te varen naar Walsoorden, van waar uit een bezoek zou worden ge- bradht aan Kloosterzande, Graauw, Clinge, St. Jansteen, Koewacht en Hulst, alwaar eenigen tijd zou worden getoefd, om vandaar via Walsoorden, Hansweert en Vlake weer terug te reizen. Bovenstaande betreft een voorloopig plan, dat in verband met omstandigheden nog wijziging zou kunnen ondergaan. ONGEVAL OP EEN MODDERBAK. Enkele modderbakken van den aannemer die het baggerwerk bij Sluiskil uitvoert waren gisteren, na de lading in de Schelde te heb ben gelost weer in de haven teruggekeerd. De bemanning benut dien tijd om de kleppen dezer onderlossers weer dicht te zetten, waartoe deze met behulp eener lier worden opgedraaid. Vermoedelijk is op een der bakken een pal losgeschoten en heeft de slinger der lier den opvarende die daarmetde aan het werk was getroffen, waardoor deze in de laad- ruimte stortte. Hij bleef op een der kalven hangen, doch was met zijn hoofd op ijzer neergekomen, en bektwam daardoor een ern- stige" hoofdwonde. Zijn makker verschrok BENOEMD. Drs. L. M. van Dis, leeraar aan de G. H. B. S. te .Dordrecht, is tegen 1 September a.s. voor dezelfde betrekking aan de G. H. B. S. te Haarlem benoemd. EEN DRAMA OP DE POSTHOORN. Hedenmiddag liep alhier het gerucht, dat in de buurt Posthoom, nabij Philippine iemand zou vermoord zijn. Bij informatie vemamen wij, dat aldaar gisteren een stiefdochter van zekere P. de Pauw, wonende over de Belgi- sche grens in het huwelijik was getreden en dit niet naar zijn zin was. Dit was voor hem aanleiding er een flink glas bier op te zetten, zoodat hij gisterenavond te Bouchaute was gezien in kennelijken staat van dronken- schap en daar blijkbaar ook al eens met de straatsteenen kennis had gemaakt. Vanmor- gen is hij echter op het erf zijner woning, op de Posthoom, stervenide gevonden en om- streeks half 8 overleden. Er loopen gemchten dat hij ook nog thuis zou gekomen zijn en uit de woning zou zijn verwijderd. Hij was aan het hoofd verwond. Heden werd het parket verwacht om een on derzoek in te stellen, hoe deze aaak zich heeft toegedragen. DE AUTO-TRAMBOTSING TE SAS VAN GENT. Daaromtrent merkt men ons op, dat het geplaatste bericht aanleiding zou kunnen geven tot een misverstand. Nadrukkelijk wordt onder de aandacht gebracht, dat niet de tram de auto heeft aangereden, doch dat omgekeerd de auto de tram heeft aangereden, hetgeen overigens duidelijk is, als men weet dat de auto de locomotief niet geraakt heeft, doch in botsing is gekomen met de achter de locomotief gekoppelde goederenwagen. Ver- der merkt men ons op, dat de machinist zooals gebruikelijk daar ter plaatse uiterst langzaam reed en bovendien met fluit en bel- signalen is gewaarschuwd dat de tram naderde. Mogelijk heeft de bestuurder van de auto die signalen niet gehoord, hetgeen gemakke- lijk verklaarbaar zou zijn daar hij, met twee reizigers, in de afgesloten chauffeurseabine zat. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Het aantal gevallen van besmettelijke ziek- ten over de week van 22 tot en met 28 Juni in de provincie Zeeland bedroeg: Roodvonk: Axel 2, Ellemeet 2, Goes 1, St. Maartensdijk 3, Middelburg 1, Noordwelle 1, Vlissingen 2, Diphtherie: Heinkenszand 6. Te Gouda werden 7 gevallen van kinderver- lamming aangegeven, te Weststellingwerf 4 en te Rotterdam 3. In genoemde week werden geen gevallen van encephalitis geconstateerd. BRESKENS. Ter bespreking van eenige West Zeeuwsch- Vlaamsche belangen werd Woensdag in hotel „De Vuijst" een vergadering gehouden. Deze was belegd door de Werkgeversvereeni- ging voor West Zeeuwsch-Vlaanderen en bij- gewoond door de heeren J. J. Wallien, wet- houder van Breskens en lid der Prov. Staten; aI. van Melle te Breskens, I. A. Risseeuw te Oostburg, A. I. Catsman en A. Wijffels te .Aardenburg, alien leden van de Kamer van Koophandel; N. J. Harte te Ter Neuzen, secre- taris dier Kamer en verschillende vertegen- .woordigers van diverse vereenigingen uit het district. Na geanimeerde besprekingen, onder lei- ding van den voorzitter den heer Fr. Klaaij- sen te Breskens, werd besloten: a. er bij de bevoegde autoritieiten op aan te dringen, dat de nieuw in de vaart te bren gen Ferryboot zoodanig wordt gebouwd, dat er, wanneer later rails op de boot mochten worden gelegd, ook gesloten goederenwag- gons konden vervoerd worden. Volgens het voorstel van Ged. Staten n.l. zou dit slechts i alleen met open waggons mogelijk zijn, ter wijl het groote vervoer toch in gesloten wag gons plaats heeft; b. pogingen in het werk te stellen, dat die rails zoo spoedig mogelijk op boot en ponton wordt gebracht, opdat met medewerking der Tramwegmaatschappijen een doorloopende treinverbinding worde verkregen, wat voor den handel in het algemeen een belangrijk voordeel zou beteekenen; e. er op aan te dringen, uat de veren op j de Westerschelde tot Rijksveren worden ge- j maakt; d. te ijveren voor verlaging der vracht- tarieven op boot en trams; 1 e. te trachten een latere bootverbinding te krijgen, daar na 7.10 geen boot meer uit Vlissingen naar Breiskens vertrekt, terwijl de bewoners van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen door een latere boot b.v. 2 uur langer te Rotterdam kunnen verblijven. f. aan te dringen op postvervoer met de eerste morgenboot; g. idem op vroegere postbestelling in ver schillende gemeenten; h. idem op een uniforme regeling voor de openstelling der telefoon op de verschillende gemeenten; i. te trachten voor Zeeuwsch-Vlaadenen om zijn bijzondere ligging een billijker rege ling der telefoontarieven te verkrijgen; j. het rapport van de Kanaal-commissie Breskens-Sluis af te wachten, v66r een defi- nitief standpunt in te nemen. ZONDAG 6 JULI 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% u., Dr. L. J. Cazemier, voor- bereiding H. Avondmaal en 2 u., Dr. L. J. Cazemier, Doopsbediening. Sluiskil. 9% u. en 2 u., de heer L. Dek. Hoek. 9% u. en 2% u„ Ds. E. Raams. Zaamslag. 9y2 u. en 2% u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u., Ds. J. B. Vanhaelen.. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. eD 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van Neerbos. Axel. 9% u. en 2% u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zondag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. VERVOLG UITSLAG PREMIEKEURING TE AXEL. 2-jarige merries. Ida, Vb. 57612, eig. M. A. B. Puijlaert te Zuiddorpe. 40 en med. 1. Sidonade, Z.B.S. 28/1111, eig. M. v. Fraaijen- hoven te Axel. 25 en med. 2. Flora, Vb. 59532, eig. Abr. Haak te Zaam slag. 15 en med. 2. Sanova, Z.B.S. 28/1129, eig. P. B. van Hoeve te Axel. Med. 3. Jolie van Wilson, Vb. 57392, eig. S. van Hoeve te Axel. M-ed. 4. Amina van Wilson, Vb. 57102, eig. S. van Hoeve te Axel. Med. 4. Idyale, Vb. 56136, eig. M. A. B. Puijlaert te Zuiddorpe. Med. 4. Mina, Vb. 58610, eig. J. den Hamer te Axel. ZWAAR ONWEER. Uit Doetinehem wordt aan de N. R. Crt. gemeld Woensidagavond heeft boven deze streek een geweldig onweder geiwoed Tegen zeven uur werd het volslagen duister. Een ware wolkbreuk zette vele straten blank, zocdat de auto's tot de assen door het water gingen. Vele kelders liepen onder. In de gemeente Bergh is de bliksem in de woning van den landbouwer Weyeniberg ge- slagen. Het pand is totaal afgebrand. Te Klein Azewijn is de landbouwer H. door het hemelvuur gedood. In de gemeente Gendringen is te Megchelen een schuur afgebrand, toebehoorend aan den heer Tiemessen. Te Veldhunten is de boer- derij van Vonk en te Ulft de boerderij van de wed. Kroes afgebrand. In de laatste zijn drie varkens in de vlammen omgekomen. Uit Elst (Geld.) wordt gemeld: Boven de Over Betuwe heeft Woensdag avond een hevig onweer, gepaard gaande met een grooten regenval, gewoed. Er is eenig vee in de weide door het hemelvuur gedood. In Huissen is de bliksem in twee groote hofsteden geslagen, toebehoorend aan Baptist en van Lentjes Alles is afgebrand. Onder Gend is de bliksem in de iboederij van Hut- macher geslagen, welke eveneens is afge brand. Een jonge man, uit het naburige Haal- deren, die bij de blussching hielp, wordt ver- mist. Onderzocht wordt of hij onder de puin- hoopen ligt. In Huissen aan de overzijde van den Rijn is de bliksem in de boerderij, toebehoorende aan het Kroondomein en bewoond door den- landbouwer Ederveen geslagen. Een schuur is in de vlammen opgegaan. Hier en daar heeft het hemelvuur hooioppers op de weilan- den getroffen en in brand gezet. De zware donkere luaht deed noodweer met hagel verwachten Hagel is echter achterwege gebleven, zoodat de fruitstreek daarvoor ge- spaard is. Een ontzettend zwaar onweer, met felle bliksemstralen, die niet van de lucht waren, gepaard aan een wolkbreuk, ontlastte zich Dinsdag circa 5 u. 30 tot 6 u. 15 boven Venlo. De riolen konden het vele water niet verzwel- gen, zoodat spoedig de straten blank stonden, vele met een voet hoog water. De kelders, keukens en sousterreinen aan den Kalden- t

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5