Bij Examens~j Fe uille t on - ve rtellingen. JB UKHQDE jBERICHTSH. TER NEUZEN, 4 JULI 1930. EEN AUTO IN BRAND GERAAKT. BRABANTSCHE BRIEVEN. DOOR ELEUTRISCHEN STROOM GEDOOD DOOR EEN ELECTRISCHE TRAM GEGREPEN. EEN WOLKENKRABBER TE AMSTERDAM. LOOP DER BEVOLKING. blijft men kalm en helder, indien men vooraf Mijnhardt's Zenuwtabletten gebrulkt. Koker 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) memorandum van Briand (inzake de vorming van een Europeesche Statenbond) nog niet gereed is, doch dat Belgie reeds ter wille van den vrede bet plan goedkeurt. Belgie heeft wel is waar nog niet onder de economische crisis te lijden, doch het gevaar is daarvoor alleen doet de Belgische regeering een rege- Jing van de economische productie en van het verbruik noodig achten. De onderhande- Jingen over het pact moeten in de eerste plaats op het economische gedeelte betrek- king hebben, want hier ligt het groote ge vaar, doch is ook de kans op succes het grootst. TER BESTRIJDING VAN DE ECONOMISCHE CRISIS IN BELGIE. In tegenwoordigheid van koning Albert is de nieuwe handelsafdeeling van het departe- ment van buitenlandsche zaken, welke be- stemd is om de Belgische industrieelen en zakenlieden bij te staan bij het zoeken naar afzetgebieden in het buitenland, met eenige plechtigheid geopend. Hymans, de minister van buitenlandsche zaken, wees er in een rede op, dat naarmate de oorlog tot het verleden gaat behooren, de politieke kwesties voor Belgie minder talrijk worden en de economische zaken in aantal toenemen en belangrijker worden. Hij meende, dat de diplomaten en consuls thans geroepen zijn een rol van inlichter te vervullen, welke even gewichtig is als hun politieke taak. Koning Albert zeide, dat men niet kan loochenen, dat de tolmuren, die gestadig wor den opgeworpen en de toenemende concurren ce van de Europeesche landen en van de Vereenigde Staten de positie van Belgie steeds moeilijker maken. Afzetgebieden gaan verloren en het zoeken naar nieuwe markten wordt voor de indu strieelen en zakenlieden een levensvoorwaar- de. Het nieuwe bureau kan hun daarbij be- hulpzaam zijn. Dinsdagavond geraakte op de Markt te Middelburg een auto in brand, door het vlam- vatten van den motor. De bestuurder, die onmiddellijk den benzinetoevoer afsloot en twee mede inzittenden verlieten zonder on- gelukken den brandenden auto, terwijl de op de Markt dienstdoende agent van politie naar het stadhuis om een minimax rende en er in mocht slagen daarmede de vlammen te dooven. HOEK. Op de door het Nederlandsch Technicum P.B.N.A. te Arnhem gehouden examen slaag- de voor het diploma Beton Techniek de heer W. J. M. Nieuwelink Mz te Hoek. Met ingang van 1 Juli is benoemd tot Opzichter van den Provincialen Waterstaat van Zuid-Holland de heer W. J. M. Nieuwe link Mz. buitengewoon opzichter bij de Zui- derzeewerken. KANTONGERECHT TE TER NEUZEN. Zitting van 24 Juni 1930. Motor- en R. R. L. A. d. S., Stoppeldijk, vrijspraak; L. P., Ertvelde, 5 of 3 d. h.; Ph. H. d. W., Selzaete, /5of 3d. h.;H. d. K., Axel, 10 of 5 d. h.; E. J., St. Jansbeen, 2 of 1 d. h.; C. A. V., Hontenisse, 2 of 1 d. h.; A. S., Clinge, 2 of 1 d. h.; H. v. d. V., Clinge, 2 of 1 d. h.; J. P. F. R., Graauw, /2 of 1 d.h.; J. B. W.; Hontenisse, 2 of 1 d.h.; L. H., Clinge, 2 of 1 d. h.; Pr. d. V., Gent, /5 of 3 d. h.; M. H., Brussel, geen straf; Ja v. K., Westdorpe, 2 of 1 d. h.; A. d. V., Ter Neu- zen, /5 of 3 d. h.; M. F„ Ter Neuzen, 5 of 3 d. h.; J. B. D., Hoek, 5 of 3 d. h.; P. A. v. d. B., Westdorpe, 15 of 10 d. h.; W. F. v T„ Sluiskil 3 of 1 d. h. en 6 of 3 d. h.; A. H. S„ Axel, /5of/3d. h.; C. T. K„ Ter Neuzen, /I of 1 d. h.; J. R., Westdorpe, 5 of 3 d. h.; H. W., Selzaete, 3 of 2 d. h.; A R. v. A., Sluiskil, /3 of 1 d. h.; P. R., Sas van Gent, /5 of 3 d. h.; J. J. W„ Zaamslag, /6 of 3 d. h. Openbare dronkenschap. W. v. d. K., Axel, 15 of 15 d. h.; C. L. H., Ter Neuen, 10 of 5 d. h.M. J. v. d. A., Ter Neuzen, 15 of 15 d. h.; J. d. R., (art. 426), Ter Neuzen, 3 d. h.; J. C. V., Axel, 6 of 3 d. h. Art. 460 W. v. S. P. L., Willebroeck, 5of 3d. h.; L. v. d. R., Willebroeck, /5 of 3 d. h.; P. W., La Louviere, /5 of 3 d. h.; K. L. P., Blaesveld, 5 of 3 d. h.; J. de P., Zaamslag, /5 of 3 d. h.P. C., Zaamslag, /5 of 3 d. h.; P. v. D., Zaamslag, /5 of 3 d. h.; J. E. G., Sleijeeinge, 5 of 3 d. h.; G. J. G., Sleijeeinge, 5 of 3 d. h. Wapenwet. A. E. L. Riga, 25 of 10 d. h.; H. d. N., Ter Neuzen, 1 of 1 d. h. Algem. Pol.- ver. Ter Neuzen. *C L H., Ter Neuzen, 10 of 5 d. h.; P. V. Axel, fl of 1 d. h.; A. M. V., Ter Neuzen, /I of 1 d. h.; J. B., Julte,, 2 of 1 d. h.; Alg. Pol.-ver. Hoek. B. L. M. v. O., Sas van Gent, fl of 1 d. h.; Alg. Pol.-ver. Westdorpe. P. E. S., Westdorpe, 5 of 3 d. h. Menier, De kraien tui- melen van 't dak af, zoo w&rm as *t is! Ge wor 's mergens wakker mee zweetkrale- kes op oew neus en as om haalf vijf d'n wekkert aflopt, dan leet er al 'nen koperen gloed op de vel- den; d'n rosse weerschijn van de glaanzende en stralende kleurenpracht die in 't Oosten, teu- gen d'n hemel aan, aan 't brokkelen is. Liieurenklonters, drijvend in 't zonnegoud, stijgen achter d'^erde uit en as de meeste menschen nog in de bedstee leggen, dan staat de wereld in vlammende schoonheid, in gloeiende pracht te prrjken; dan glaanst de 6£rde in bont pO&rlemoer! En as reuiae-trompetters steken dan ineens de bussels licht in d'hogte as 'nen waaier, da ge denken zou dat 'r dalek 'nen zulveren revelje over de Schepping zouw schallen gaan, om de opstaaniding van de Zonne- koningin mee muziekgejubel aan te kondigen. Ja, amioo, 't ontwaken van d'n dag is el- ken mergen weer 'n Scheppingswonder! As dan 't lage gouwen licht de bosschen binnen- krupt en as 't dan teugen de roestlbruine sparreboomen aanplekt en teugen d'onder- kaanten van de diepgruune naaldenkruinen aan, dan is 't bosch lijik 'nen onmetelijken kathedraal mee muljoenen bronzen piel^eren en mee 'n gewelf van goud kaanten-oma- ment, zoo lijken die zonbeschenen naaldekens. En as ge daar dan binnengaat, daar in die stille bosschen, dan slaat de koelte-n-op oew vel. Bin in die groote wije stilte, waar ge ni'kske aanders hieurt as 't kraken van 'n takske, hoog boven oew hoofd, waar rap 't sierlijk eekhoomtje van tak tot talk titst; waar g'oew eigen voetstappen nie eens heu- ren kunt op d'n zochtenlbojem, die veert van al die glimmende naaldekens; as ge hogstens heurt 't piepen van 'nen krekel, 't ver en triestig geroep van 'nen koekoek, as ge dan dwaalt deur die plechtige stilte, waar ge d'n dag ziet binnenpieken mee schokskes van licht, dan lijk 't hier ginnen kathedraal, maar dan is 't er eenen! Dan, amico, dan doet de Natuur d'r m&rgen gabedje. Maar genogt, 'k zouw 'nen boek vol kun- nen potlooien as 'k over zukke dingskes denk, net as vruuger, toen 'k onder dienst lag en aan Trui eens in de week m'nen brief schreef. Dan kon 'k er ok nie afscheien en zat ik in de kantiene soms uren schrijvende te vrijeij mee m'nen hartlap. 'k Had gewoonweg gin nen tijd om kurperaal te worren z66veel ha'k aan Trui te schrijven. Eln waarover allemaal? 'k Ben 'n boontje as 'k 't weet! 'k Had meer mee m'n boeremeske op as mee heel de soldaterij, van d'n ginneraal tot aan de waschvrouw toe. Een aanzichbskortje van Trui mee wa-d- hanepooten, bewaarde-n-ik sjekuurder as m'n spuit, m'n bed, m'n kist, m'n kastje, m'nen kuch en alle gereedschappen die 'k noodig had om m'n laand be dienen. 'k Was verliefd. 'k Was z66 „weg" van Truie, da m'nen serizaant-mejoor 's teugen me zee: ,,'k Zie eerder kaans om van 'nen ezel 'n pfeerd tie maken as van jouw 'n sol- daat." 'k Wier giftig, da snapte! As ge twintig jaren telt, dan lot oew eigen nie ,,be- leedigen". „Wa zegde daarop?" vroeg ie toen, om mijn 'n bietje te koejeneeren. „Nouw mejoor," zee ik, ,,mee oew verlof, witte wa ge wfcl van 'nen ezel kunt maken?" ,,Zeg op, kerel!" ..'Nen serzaant-mejoor, mejoor!" Amico, as ie nie zo'n gespannen uniform- jaske aan had g'ad, was ie op staanden voet uit elkaar gesprongen.. „Stomme, brutale kever!" riep ie, ,,naar 't broo!" Da was zooveul as z'n kentoor. Nouw, daar emmen toen 'n interzaante con- fereensie g'ad mee mekare. Ik hoefde niks te zeggen en hij noemde alle dieren en volk- stammen op waar ik bij heurde, volgens hum. 'k Was 'nen kaffer, 'nen hottetot, 'nen neger, 'n achterend-van-'n-verken, 'n ezels- veulen, 'nen boeren-loel- die-'t-gras-tusschen- z'n-kiezen-groeide, de-spinazie-uit-z'n-ooren, affijn, as 'k maar 'n honderste was gewiest van wat ie allemaal van me docht, dan was ik de grotste bezienswaardigheid van 't Nederlandsche leger gewiest. In latere jaren, nada 'k al laank getrouwd was, he'k nog dikkels aan dieen mejoor ge- docht g'ad, as ik 's ,,woorden" had mee TruiDie hee ok altij d'r woorden veur 't grijpen. Maar am daar dan efkes op trug te komen, mee m'n brievenschrijverij in de kantiene he'k 't nie verders gebrocht as tot soldaat- mee-groot-verlof-mee-'n-kruis-na en ok gauw daama tot bruigom. Zoo is 't vandaag mee d'n prachtigen zomer. Waar 'k ok verliefd op ben. En eenen keer getrouwd, nouw maar gaauw d'r afschee mee er laank over te potlooien. Ge kun nooit we ten...! Maar alle gekheid op 'n houtje, amico, 't is hier zoo mooi, da'k mee gin duvelsch geweld Ulvenhout uit te trappen ben. En toch ben 'k er deus week uitgewiest! 'k Moes naar onzen Dre, d'n verver. Hij ver- jaarde en dan gaai ik of Trui naar Amster dam. Van 't jaar was 't dan mijn beurt. 't Was veur d'n kleinen Dre, hij is nouw negen jaren, dieen brak 'n heel fiest da z'nen opa kwam, da snapte! Jong, 't is toch nog steeds zo'n lollig boske, ee! Op school is 't zoo maar la-la mee 'm. Da pakt ie zo'n bietje aan op de manier as ik indertijd d'n dienst. 't Kan dus nie broerder. Maar verders is 't 'n menneke om op te eten! Volgende maand komt ie weer mee groote vakaansie naar ons toe. De kleine Trui, z'n zuske, ga-d-ok mensch worren. Die is nouw zeuven en let al op de mode. Eln d'n kleine Bart, aanderhaalf is ie, groeit naar 't medel van 'nen voebbal toe. Da ding is rond van 't schraansen en z'n ogskes zijn net twee knoopsgotjes, dichtgeknepen as ze worren deur z'n bolle wangeskes. Dre verft teugen de verdrukking in en Le- wiese, m'n schoondochter, verzurgt mee sje- kuriteit, van 's Maandagsmergens tot 's Zon- dagsavonds, de slaanke lyn. Ge kun nouw oew pet ophangen aan heur rihbekes. Ze is net 'nen hazawind, maar dan veul meer wind nog as haas! Wemmen veul plazier g'ad. D'r kwampen 's avonds nog 'n paar van die fijm- ververs, heel goeie jongens, die zelfs nog al verstaandig konnen praten, zood| 'k m'n eigen geregeld af heb zitten vragen: hoe kunnen zukke kerels toch zo'n slecht vak kiezen. 't Wor maar te slecht betaald, amico, en ze verrven maar op de bonnefooi. Komt 'r 'nen klaant, nouw dan komt ie; maar komt er ginnen, dan loop 't water uit d'ren mond as ze naar 'n stilleven kij'ken waar 'nen bos peeen op geverfd staat. Maar ollee, ge kunt die lui da toch niet aan der verstaand krijgen en he'k nie veul aan ders geizeed as „saantjes", wanneer Dewiese weer 't inschonk. En keto toch nog veul ge- zeed D'n aanderen dag, 'k ben 'n nachtje overgebleven daar brocht m'nen zeun me weg tot Haarlem. „Gij stapt er dan ok effe uit," had ie gezeed g'ad, „dan gaan me daar samen 's naar wa schoons zien!" „Toch gin nen sahilderijenhekspeziesie!" Maar om kort te gaan, m'n velleke lop zoetjesaan staampvol, 't was w61 'n hekspe- ziesie. Eln al was 't dan nie dalek van schil- derijen, 't was toch zoowa-d-in dezelfde bransje. Schetskes, zooveul as 't eerste zaai- sel van 'n laandschap en 'n pertret en 'n paar huizekes en al defrente dingen die meestal op schilderijen veurkomen. „Drd", zee ik teugen m'nen zeun, „g'61 oew vader op z'nen ouwen dag eigenlijk „genomen" en da's veur 'nen verver as gij zijt, teugenover ouwen boer 'n heele prestazie, en nouw 'k in t schutje zit, zal 'k maar varen ok." „Vin- det heel erg?" ladhte-n-ie. Bende ziek, zee ik, ,,maar wie is d'n verver nouw eigenlijk?" ,,Da's 'nen Brabaander", zee-t-ie, om 't weer 'n bietje goed te maken, ,,'nen Bosscheneer ,,Eln hoe-w-iet ie?" „Herman Moerkerk", zee Dr6, ,,kek daar staat ie". ,,'k Zie 'm ge- leuf ik al", docht ik haardop, ,,d'n dieen mee da fleweele frakske-n-aan zekers, ee!" „Sjuust", zee d'n Dr6, ,,en mee da blaauiwe daske aan mee die witte ballekes!" Nouw amico, 'k was gaauw mee 'm thuis, Hij las m'n briefkes, zee-t-ie, alles wa van Brabaant komt da vindt ie interizaand en al gaauw was 't ,,Manus" en ,,Dr6" overentweer. De hekspeziesie moest nog zooveul as geopend worren, waarveur 'nen menier hekstra was gekomen mee z'n vrouw om da mee 'n schoon spietske te leveren. 't Was 'nen Haarlemmer, maar 'k kan nie aanders zeggen, as hij hee-g-et schoon ge- daan. Zelfs kwam er 'n aarig Brabaantsch wefke naar me toe om te zeggen: ,,Nouw Dr6, gij het nouw zekers oewen slinger wel ee, nouw ge deur 'nen Ollaander zoo schoon over ons laand het heuren praten! Wa-d-edde gij aanders uitgepakt in oewen veurigen brief!" Zooda 'k maar zeggen wil, amico, ik kwam daar in Ollaand zoo midden in 'n stukske Brabaant gestapt, da'k er gewoon dorst van kreeg. Maar Manus zee: ,,neee Dr6, buufet is-t-er nie!" Nouw, de schetskes, 'n dikke vijfhonderd, waren stukskes l£ven! D'r zijn veul schilde rijen in de wereld, veural da mederne goedje, waar mee veul meer geklodder en gekledder, veul minder op staat as op die krabbeltjes van d'n Manus, die hij mokt in d'n trein, in de kroeg, op straat, op 't laand, en ieveraans waar menschen zijn en lollige huskes en hoekskes, waar 't zonneke op te schijnen staat! En allemaal bekende gezichten op die prentjes. Carnavalsgekskes, boeren, laand- loopers, wefkes, affijn van alles, zooas ik ze bij mijn deur 't jaar over d'n weg zie gaan. Eln wa-d-ik 't aardigste vond van alles: dieen Manus schijnt te teekenen mee 'n pot- looike da lachen kan. 't Is allemaal even lollig. As ge 'nen ouwen boer aan 'n potje bier ziet zitten, dat ie vasthoudt om 't nooit meer los te laten, verstaampt amico, dan zoude teugen 'm zeggen: „saantjes, schoon wirke ee!" En dan trekt zo'n menneke 'n gezicht of ie net 'nen lolligen bak hee geheurd van d'n Blaauwe bevoorbild! 't Lfe^ft! D§6r! Eln allemaal gemokt, amico, mee 'n dood- geiwoon potlooike en soms mee e€n klurke d'r op. 'n Geel of 'n rooi of 'n gruun smeerseltje, maar meer ok nie! Manus", zee ik, toen 'k alles bekeken had, ,,'t zal oew nie kunnen schillen wa-d- 'nen boer d'r van zee, maar m'n komplement, jonk. 'k Vuul me thuis tusschen deuze mu- ren van Brabaantsche kunst, mee al die be kende geizichten. As gij 'nen leutigen boer teekent, dan is 't 'nen leutigen boer en ginnen beetwortel of 'nen veugelverschrikker en da-d-ee me goed gedaan, jonk! Veul suukzes en ziet er maar veul te slijten". ,,'k Hoop 't" lachte-n-ie (diee kerel lacht altij!) „en m'n beste groeten aan Trui!" Eln zoo, amioo, hfe'k er weer 'nen goeien kammeraad bijgemokt en nog wel 'nen verver. Hoe is 't meugelijik. Maar ollee, 't kan best meevallen aan z'n schetkes te zien! Amico, ik schei d'r af. Veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRe. BLIJDE GEBE URTENIS TE ROTTERDAM. In de diergaarde te Rotterdam heeft, naar de Tel. meldt, een bliijde geibeurtenis plaats gehad. Zes struisvogelkinderen zijn n.l. uit het ei gekropen. Reeds lang heerschte er groote spanning over de vraag of het vader en moeder struisvogel gelukken zou de eieren zelf uit te broeden. Voor zoover aan den directeur van de Diergaarde, de heer H. Kui- per, bekend, is het nog nooit mogen geluk ken in dit klimaat struisvogels met succes te laten broeden, zoodat daze gefoeurtenis wel als zeer 'n bijzondere aangemerkt mag wor den. Zondagmorgen kwam de eerste struis zijn plaats in de wereld opeischen en zoo achter- eenvolgens zes. Om de pasgeborenen voor al te groote ouderliefde voorloopig te beveiligen, liggen ze nu lekker afgezonderd in een gamn kooitje, gekoesterd door de zon. Het is niet uitgesloten, dat van de overige zes eieren er nog enkele uitkomen, hetgeen het succes ge- heel zal volmaken. Wanneer straks de broedschheid voorbij is gegaan, zal getracht worden het gelukkig gezin weer te hereenigen. Voor de oppassers komt nu eerst de moeilijke tijd. Mensche- lijke babies zijn gevoelig voor allerlei schade- lijke invloeden van buiten, ook struisjes zijn daaraan blootgesteld, al lijken ze thans ook kemgezond. V66r ze ongeveer een half jaar zijn mag men niet zeggen, dat de moeilijk- heden overwonnen zijn. De hoofdzaak is echter momenteel: het is nu bewezen, dat ook in onze gematigde stre- ken, als het weer maar meewerkt, de struis zelf broeden kan. Alle jonge struizen, tot dusverre in Stellingen, Antwerpen en elders geboren, waren zoover bekend producten van de broedmachine. HEVIG ONWEDER BOVEN ROERMOND EN OMSTREKEN. Tijdens het hevige onweder, dat Dinsdag avond boven Roermond en omgeving woedde, werd de 55jarige landbouwer L. Stangen, te St. Odilienberg, die onder een boom was gaan schuilen, door den bliksem getroffen en gedood. In Posterholt sloeg de bliksem in de woning van den landbouwer Th. C., in het gehucht Holt. De boerderij brandde ge- heel af. Het vee kon met groote moeite wor den gered. In Wessen sloeg het hemelvuur in de woning van den landbouwer L. Een gedeelte van het dak werd weggerukt. Een neefje van L. werd door den bliksem tegen den grond geworpen, doch kwam met den schrik vrrj. BIJ HET KLIMMEN OP EEN RIJDENDE AUTO GEVALLEN EN GEDOOD. Woensdagmorgen is de 9jarige E. C. den G. in de Agnietenstraat te Rotterdam, toen hij op een wegrijdende auto wilde klimmen, eraf gevallen en onder de wielen gekomen. Een achterwiel ging den jongen over het lichaam, waardoor hij onmiddellijk over-leed. Te Driebergen zou de caftihouder van „Boschzicht", de heer N. v. W., in zijn speel- tuin een gezelschap schoolkinderen ontvan- gen en maakte daarvoor roomtjs in een elec- trische ijsmachine. Gedurende deze werk- zaamheden werd, wellicht door een fout in de leiding, de hieer v. W. door den electrischen stroom getroffen. Hij was op slag dood. De ongelukkige laat een vrouw en acsht nog jonge kinderen achter. EEN HOTELRAT GEARRESTEERD. De laatste dagen zijn uit een hotel in de Vyzelstraat te Amsterdam o.a. een diaman- ten collier van 5000 gulden en witgouden dameshorloge gestolen. Deze gestolen kost- baarheden zijn thans bij een juwelier opge- spoord. Hij had ze ter verkoop in commissie gekregen. Het onderzoek der politie heeft tot de aanhouding van de ,,hotelrat" geleid. Aangehouden is n.l. een kamermeisje van het hotel. Het meisje heeft bekend de diefstallen te hebben gepleegd. Zij is ter beschikking van de justitie gesteld. EEN LAFFE WRAAKNEMING. Te Kampen werd een perceel grasland publiek verpacht. Om de pachtprijzen te drukken wilden de aanwezige Kamper vee- houders niet bieden. Een boer uit het na- burige IJselmuiden bood evenwel en werd huurder. De Kamper boeren maakten zich hierover boos en dreigden den huurder, dat zij wel zouden beletten, dat hij het gras zou maaien. Toen de huurder met de maat- machine het gras wilde maaien, bleek hem dit onmogelijk. Men had n.l. het land be- strooid met oud ijzer en op verschillende plaatsen in den grond gestoken. De messen der maaimachine braken en de man was ver- plicht het werk te staken. In de Oranjaboomstraat te Rotterdam is Woensdagmorgen de 7jarige J. van Angelen, die met een jonger broertje naar school ging, bij het onvoorzichtig oversteken idler straat door een motorwagen van de electrische tram gegrepen en gedood. HET DRAMA TE GROOTEGAST. De moordenaar van de vier veldwaohters te Grootegast, Yje Wij'kstra, berust in zijn vonnis van 20 jaren en is naar de straf- gevangenis te Leeuwarden overgebracht. DE GEVAARLIJKE ZONNEBADEN. De in de Katwijkstraat te Scheveningen wonende Engelschman, de heer E., vertoefde Dinsdag aan het Noorderstrand ter hoogte van het Groene Huisje en ging eenigen tijd liggen in de brandende zon. Na dit zonnebad was zijn huid voor een groot gedeelte geheel verbrand. In emstigen toestand is hij naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Zijn toestand was Woensdag lets meer be- vredigend. Men hoopt, dat hij het leven er zal afbrengen. ONDER BALEN MET ERWTEN GERAAKT EN GESTIKT. Dinsdagmiddag is bij het spelen in een schuur achter het ouderlijk huis het 2jarig zoontje van den heer Van E. te Haarlemmer- meer onder een stapel balen met erwten ge- raakt. Toen de ouders in de schuur kwamen en den omgevallen stapel bemerkten, was het kind reeds gestikt. EEN DOLLE HOND. Zondagmorgen werd de hulp van de politie te Utrecht ingeroepen voor een dollen hond, die zich in de Singeldwarsstraat bevond. Het was een Duitsche herder, die teekenen van dolheid vertoonde en op het publiek toeschoot met de bedoeling het te bijten. Een agent trachtte het dier te vangen, doch toen hij daarin niet slaagde basloot hij, het met zijn revolver neer te schieten, na getracht te heb ben het publiek op een behoorlijken afstand te brengen. Nadat hij twee schoten had ge- lost, werd er geroepen, dat er iemand gewond was. Een dame bleek door een der kogels aan de hand te zijn geraakt. Een heer had een schampschot aan de kin en een jongen een licht schampschot aan het voorhoofd opge- loopen. Men vermoedt, dat de getroffen per- sonen door de kogels werden geraakt, nadat de hond er door was getroffen. Voor een deel is het ongeval ook aan het publiek te wijten, dat nieuwsgierig opdrong, en niet den door den agent aangegeven afstand bewaarde. ZWAAR ONWEDER BOVEN HELMOND EN OMGEVING. Bij een hevig onweer dat Dinsdagavond boven Helmond en omgeving woedde, werd belangrijke schade aangericht. De bliksem sloeg omstreeks 8 uur op een der hoofdlei- dingen van de provinciale electriciteisver- schaffing, waardoor in Helmond en een groot deel van Noord-Brabant de toevoer van elec trische stroom tijdelrjk werd stopgezet. In de electrische centrale te Helmond werd onmid dellijk op een andere lijn overgeschakeld, zoo dat na acht minuten de storing verholpen was. In de centrale zelf sloeg de bliksem in een doorvoerings-isolator, welke in brand vloog. De direct oplaaiende vlammen konden door het personeel met zelfblusschingsapparaten bedwongen worden. Op den Deumschen Dijk werd een koe van den landbouwer G. K. door den bliksem ge troffen en gedood. Te Aarle-Rixtel sloeg de bliksem op ver schillende plaatsen in de electriciteits-gelei- dingen in. In het gehucht Breemortel te Deurle sloeg het hemelvuur in de boerderij van de weduwe van Burght. Het woonhuis, stal en schuur brandden tot den grond toe af. De inboedel en de landbouwinventaris gingen nagenoeg geheel verloren. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Men zal zich herinneren, dat door den Ge- meenteraad van Amsterdam is goedgekeurd, dat voor een goede afsluiting van het Dan. Willinkplein een hoogbouw zal gemaakt wor den. Het zal een woonhuis worden van 12 ver- diepingen. De architect van dezen Amster- damschen wolkenkrabber is de heer J. F. Staal en hrj zal gebouwd worden door de N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij „Hilwis". Voor dit toekomstige hoogste woonhsls in onze hoofdstad is Dinsdagmiddag de eerste paal geslagen. Het was een proefpaal van 14 meter lengte. Deze paal is 9 meter den grond ingedreven. Verder inslaan bleek niet mogelijk. Het ge- bouw zal komen te rusten op 896 palen. Het hoogste punt zal 49 meter boven den beganen grond komien. Er zullen inkomen 24 woningen. ZES MAN OP EEN DUCDALF. Ze waren Zondagmorgen vroeg van Rotter dam vertrokken, zes man in een boot. Ze zakten, met een zeiltje op, goedmoedig met een flinke eb in den rug naar beneden en om 9 uur hadden ze Maassluis dwars. Nog een kort rukje en ze zouden den Hoek hebben. Maar toen werd diezelfde eb, die hen eerst zoo uitstekend op streek had geholpen, de oorzaak van een plotseling en niet ongevaar- lijk einde. Het valt moeilijk te zeggen, of het een gevolg was van gebrek aan naviga- toir beleid, maar met een sneltreinvaartje schoot het bootje op de onwrikbare ducdalf rood 9 af. Geen, roer, geen zeil, geen zeemanschap konden meer helpen en met een flinken klap botste het bootje op den ducdalf. Vijf van de zes directeuren der Naaml. Vennootschap tot Exploitatie van het zeilbootje ,,Naam onbe- kend" kozen in hun angst de wijste partij en sprongen op het noodlottige kunstmatige eiland over. De zesde man maakte kennis met het water, maar kon nog bijtijds worden gegrepen. Met een dollen sprong schoof het sloepje, bevrijd van alien dwang, als een vrijbuiter den Waterweg af. Het binnenkomende Letlandsche stoom- schip „Gondagan", dat het ongeluk zag aan- komen, ging onmiddellijk ten anker en streek een sloep, maar de vliegende eb maakte dat de sloep den ducdalf misliep. Een sleepboot uit Maassluis bracht toen de verlossing. Zij haalde de zes gestrandde pleiziervaarders van het niet onveilige, maar toch wel een- zame ducdalf-eiland af, vischte de op hoi ge slagen sloep op en assisteerde de Letlandsche sloep naar het schip terug. In den namiddag stapten de schipbreuke- lingen weer in hun vaartuigje en zeilden zjj voor de vloed naar Rotterdam, natuurlijk met een zorgvuldige vermijding van alles, wat maar ducdalf of boei heette. TWEE VROUWEN LEVEND VERBRAND. Zaterdagmorgen werd de smalle Pelgrim- straat te Antwerpen in beroering gebracht door een verschrikkelijk ongeluk, waarvan twee vrouwen het slachtoffer werden. In het huis no. 13 verblijft het gezin Ver- hulst-Herken. De vrouw, Maria Herken, 49 jaar, was met haar 23-jarige dochter Mela- nie een zijden omslagdoek aan het reinigen, door middel van naptha. Beide vrouwen stonden op de binnenplaats in gebogen hou- ding voor den pompbak, waarop een bran- dend petroleumstel stond. Zij wrongen den omslagdoek uit, toen eensklaps de vlam van het petroleumstel naar buiten sloeg. De vlam deelde zich mede aan de napthabus, die tusschen de twee vrouwen stond. Dadeljjk ontstond een ontploffing. De brandende nap tha spatte in het rond. De vrouwen kregen eveneens haar deel, met het ongelukkige ge volg, dat haar kleeren oogenblikkelijk in brand stonden. In een oogwenk waren de twee vrouwen een brandende toorts en door de hevige pij- nen wisten de vrouwen niet wat te doen, ze liepen voor en achter, totdat ze tenslotte op de straat aanlandden, onder 't slaken van hartvenscheurende kreten. Toegesnelde voorbijgangers en buren slaag- den niet zonder moeite erin, de brandende kleeren van het lichaam der vrouwen te scheuren. De twee ongelukkige slachtoffers hadden reeds erge brandwonden over het gansche lichaam bekomen. Een ontboden geneesheer deed beide vrouwen dadelijk naar het ziekenhuis overbrengen, waar haar toe stand voor zeer bedenkelijk werd gehouden en voor haar leven gevreesd werd. Ondertusschen was de brandweer uitge- rukt, maar 't vuur was reeds door de buren uitgedoofd. Het ongeval verwekte in deze smalle straat een paniek van belang. De 23-jarige dochter Melanie heeft het on geval niet lang overleefd. De ongelukkige overleed in den namiddag, na de verschrik- kelijkste pijnen doorstaan te hebben. De moeder is korten tijd later overleden. IN ZIJN EENTJE OVER DEN OCEAAN. De oud-kapiteinvlieger van de Royal Air Force, vroeger tabaksplanter in Rhodesia, Wynne Eyton, is voomemens, zoodra de om- standigheden gunstig zijn, geheel alleen van West naar Oost over den Atlantischen Oceaan te vliegen. Van Harbour Grace op New Foundland wil hij naar het terrein van de Londensche vliegclub Stoglane vliegen, een afstand van 2100 mijl. Hij zal gebruik maken van een van de nieuwe lichte gesloten De Ha- villand-vliegtuigen, het type, waarvan de prins Van Wales er een heeft besteld. De vlieger en zijn toestel zijn reeds op New Foundland aangekomen. TANKSCHIP ONTPLOFT. Uit Belgrado wordt gemeld, dat op den Donau bij Belgrado zich een ontploffing heeft voorgedaan aan boord van een benzine-tank- schip, dat door een Roemeensche sleepboot werd gesleept. By deze ontploffing zijn zeven personen, die zich aan boord van het tankschip bevonden, om het leven gekomen. EEN HUIS INGESTORT. Te Constantine in Algerie is Dinsdag een huis in aanbouw ingestort. Hierbij zijn negen arbeiders om het leven gekomen, terwijl er acht kwetsuren hebben opgeloopen. AXEL. In de afgeloopen maand hebben zich in deze gemeente gevestigd: M. M. P. Adam, dienstbode, Noordistraat B 45, van Ter Neuzen. G. van Bendegem, koopman, Stationsstraat G 10, van Ter Neuzen. H. Seele en gezin, fabrieksarbeider, Sassing Q 5, van Geleen. R. van Nieulande, landbouwersknecht, Drie- schouwen A 33, van Zuiddorpe. A. Jager, boekdrukker, Koestraat D 74, van Innsbruck (Oostr.). Gertrud Sehaap, zonder, Koestraat D 74, van Bunde. I. M. van Damme geb. de Waele, zonder, Stationstraat G 41, van Koewacht. J. A. Dieleman, dienstbode, Spui N 66, van Zaamslag. M. Overdulve, dienstbode, Kijkuit K 43, van Overslag. J. P. Dees en gezin, landbouwer, Coegors- polder O 13, van Zaamslag. P. Donze en gezin, arbeider, Kijkuit K 52, van Ter Neuzen. W. Wamier en gezin, weger, Julianastraat E 143, van Stoppeldijk. A. C. Dobbelaar en echtgen., arbeider, Spui N 111, van Ter Neuzen. M. S. Casteels, dienstbode, Buitenweg H 19, van Gent. Ulvenhout 1 Juli 190.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2