Ter Neuzensche Courant Tweede Blad. Woensdag 2 Jul! 1930. No. 8547. GEMEENTERAAD VAN TER NEUZEN. VAN Vergadering van Donderdag 26 Juni 1930, des namiddags 2 uur. Voorzitter de heer J. Huizinga, burge meester. Tegenwoor-dig de leden: J. J. de Jager, L. J. Geelhoedt, D. Soheele, F. Dekker, C. A. Verlimde, A. de Bruijne, P. F. de Bakker, H. J. Colsen, N. A. Hamelink, C. van den Bulck, D. van Aken en W. Bedet. Afwezig de heer L. J. van Driel. De VOORZITTER opent de vergadering en stelt aan de orde: 1. Ingekomen stukken. a. De balans per 31 December 1929, plus een uittreksel ult het exploitatieboek, van de Vereeniging tot Ziekenverzorging te Ter Neuzen. Daaruit blijkt, dat het verlies, dat op 1 Januari 1929 9803,53% bedroeg over dat jaar is gestagen tot 10.157,03. Voorts blijkt uit een vergelijking met de balans over het jaar te voren, dat de 4 geldleening is verminderd van f 1600 tot f 900, en de 5V2 geldleening van 13.000 tot f 12.500, alzoo in totaal een vermindering met 1200, terwijl op een achterstallige rekening 500 werd afgelost. Daarentegen werden bestaande schuldvorderingen ad f 4968,50 en f 3000, samen f 7968,50 omgezet in eene nieu- we schuldvordering ten bedrage van 10.000, alzoo een schuldstijging van /2031.50. Burgemeester en wethouders stellen voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer COLSEN herinnert, dat hij het vorig jaar reeds heeft gevraagd die rekening bij de leden in afschrift thuis te sturen. Toen is gezegd, dat daarvan werk zou gemaakt word en. doch het is niet gesohied. Hoe kan een lid van den raad zich hiervan voldoende op de hoogte stellen door dit even op de raad' zaal te komen inzien? Toch moet hij er zijn verwondering over uitspreken, dat er tegen- over de subsidie ad f 5000 die door den ge- meenteraad is toegestaan, slechts ruim f 4000 voor verpleeggeld is ontvangen, en het tekort is gestegen. Spreker is van meening, dat als zooiets beloofd wordt, dit ook moet wor den nagekomen, maar op deze manier stuurt men de leden van den raad met een kluitje in het riet. Er is wel degelijk beloofd, dat de leden de rekening thuis zouden krijgen. Het schijnt wel, of die cijfers niet in het publiek mogen komen. De VOORZITTER merkt op, dat de boos- heid van den heer Colsen wel wat voorbarig is. Dat htj die stukken nog niet thuis heeft ontvangen bewijet niet, dat hij die niet als- nog kan ontvangen, wanneer hij daartoe den wensch te kennen geeft. Er zal van zijn op merking nota worden genomen. Met algemeene stemmen wordt besloten overeenkomstig het voorstel van burge meester en wethouders. b. Een schrijven van den Minister van Waterstaat, in antwoord op een verzoek van het gemeentebestuur, om, met het oog op de verkeerseischen, de brug over den Oostelijken kanaalarm te vemieuwen. De Minister bericht daarin, dat de kosten van vemieuwing zijn geraamd op 140.000. Alvorens nader te overwegen, of er voor hem aanleiding bestaat om tot deze vemieuwing over te gaan, zal hij gaame vememen, welk aandeel de gemeente daarin zou willen dragen. Deze vemieuwing toch zal in de eerste plants ten goede komen aan het plaatselijk verkeer en in de tweede plaats aan het ver- keersbelang van de streek, in verband waar- mede hij eenzelfde verzoek richt tot gedepu- teerde staten van Zeeland. Burgemeester en wethouders stellen voor, dit schrijven te stellen in hunne handen om bericht en raad. De heer SCHEELE vraagt, welke gevolgen burgemeester en wethouders zich van dit schrijven voorstellen. Zijn zij van oordeel, dat deze hoogst noodige zaak door onderhandeling met den Minister ook kan verwezenlijkt worden De VOORZITTER geeft te kennen, dat burgemeester en wethouders dit zeker niet uitgesloten achten; de minister is blijken® zijn brief vddr een nieuwe brug, maar is van oor deel, dat daarin door de gemeente en de pro vince moet worden bijgedragen. Daarover zal moeten worden onderhandeld. Daarom stellen burgemeester en wethouders voor, den brief aan te houden, om hen tot onder- handelen in de gelege-nheid te stellen en nader met een voorstel bij den gemeenteraad te komen. Het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. c. De rekening en verantwoording van de Commissie voor Schoolvoeding en -kleeding over het jaar 1929. De ontvangsten hebben bedragen 1185,30, de uitgaven 1010,04%, batig slot alzoo 175,25%. Burgemeester en wethouders stellen voor, deze rekening goed te keuren. d. Verslag van de Commissie voor School voeding en -kleeding over 1929, luidende als volgt: De centrale commissie. De centrale com missie voor dit werk geconstitueerd werd in den loop van het jaar 1929 niet uitgebreid, noch verwisseling van de personen daarbij werkizaam, heeft er plaats gehad. Evenmin is ons bekend of er wijziging in den samenstelling der Oudercommissie heeft plaats gehad. Dagelijksch Bestuur. De leden, die bij den aanvang in het dagelijksch bestuur werden benoemd, hadden daarin over het afgeloopen jaar nog zitting. Het zijn de heeren I. de Groot, C. F. Kohler, J. C. Jansen en L. J. van Wel, met den burge meester als voorzitter. De heer Kohler behield het secretariaat, terwijl de heer Van Wel als penningmeester bleef optreden. Mej. Hageman wrjdde zich door huisbezoek aan dezen arbeid, waarvan wij gaame in dit verslag, met een woord van lof melding maken. Verstrekte kleeding. Het aantal aanvragen is dit jaar met betrekking tot de onderklee- ding wel verminderd; ook het aantal aan vragen voor klompen ging eenigermate in dalende lijn. Het eerste kan ons tot tevredenheid stem- men en ook het laatste is een verblijdend tee' ken, hoewel het totaal der verstrekte klom pen toch nog steeds op een groote behoefte wrjst, die nog in menig gezin bestaat niet- tegenstaande de werkloosheid zoo goed als voorbij was. Het aantal aanvragen bij ons ingekomen, bedroeg dit jaar 113 over een gelijk aantal gezinnen. Deze aanvragen waren als volgt verdeeld over de volgende scholen: School A 21 gezinnen; school C 39 gezin nen; school D 12 gezinnen; R.K. school, Sluis- kil 11 gezinnen; R.K. school, Ter Neuzen 4 gezinnen; Chr. school, Driewegen 3 gezin nen; Chr. school, Jozinastraat 1 gezin; Chr. school, Sluiskil 4 gezinnen; Hervormde school 18 gezinnen. Deze aanvragen liepen te zamen over 206 kinderen. Er bestond geen bezwaar ditmaal aan al de aanvragen te voldoen. Toegestaan werden daardoor al de aanvra gen, door 113 gezinnen ingezonden, zoodat de hulp is verleend voor de behoeften 206 kin deren. Voor deze kinderen werden verstrekt: 101 hemden; 98 borstrokken; 100 broekjes; 1 paar kousjes; 2 rokjes; 1 bovenbroekje; 1 trui; 778 paar klompen. Aan de gezinnen voor wie eene aanvrage werd ingezonden met advies van de sub-com- missie, werd het aangevraagde in den regel terstond verstrekt. Bleek een nader onder- zoek noodig, dan werd de aanvrage in han den gesteld van mej. G. Hageman, die in overleg met den voorzitter de aanvrage uit- voerde, tenzij deze laatste oordeelde, dat een uitspraak van het bestuur noodig was. Vergaderingen. De vergadering der cen trale commissie heeft eemmaal plaats gehad, terwijl het bestuur 2 vergaderingen heeft ge- houden. Deze laatste vergaderingen werden gehouden ter voorbereiding van de centrale vergadering of wel voor het nemen van be- paalde beslissingen. Uitgaven. De uitgaven der commissie heb ben dit jaar bedragen 1010,04%, waarvan de bescheiden voor een goede verantwoording bij het gemeentebestuur zijn ingezonden. Aangenomen voor kennisgeiving. e. Bericht van Ph. J. Calleufels en H. W. R. Kramer, dat zij de herbenoemdng tot lid der commissie van Toezicht op het Middel- baar Onderwijs aannemen en van N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, dat hij de be noeming tot lid dier commissie aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving. f. De begrooting der Gezondheidscommis- sie, zetel Ter Neuzen, voor den dienst 1931, op een eindcijfer van f 1583,94. De bijdrage der gemeente Ter Neuzen is geraamd op f 204,72. Aangenomen voor kennisgeving. g. Bericht van A. I. P. van Loy, dat hij de benoeming tot gemeentegeneesheer met inganig van 1 Juli 1930, aanneemt. De heer BEDET vraagt of er al sollicitan- ten zijn voor de kom. De VOORZITTER antwoordt ontkennend. De heer BEDET: Wat moet er dan nu gebeuren De VOORZITTER antwoordt, dat burge meester en wethouders daarover nog niet hebben beraadslaagd. Overeenkomstig het raadsbesluit blijft de zaak dan zooals hij thans is. De heer BEDET merkt op, dat het toch niet de bedoeling van den raad is geweest om den tegenwoordigen toestand ook na 1 Juli zonder meer te bestendigen. Dat zou voor de ge meente financieel te nadeelig zijn. Dan zou zij voor de kom alleen 900 blijven betalen. Indian de geneesheeren in de kom weigerach- tig blijven am te solliciteeren zou hij er een eind aan willen maken en den heer Van Loy, gemeentegeneesheer overeenkomstig zijn in- structie ook de practijk in de kom opdragen. Die kan dan de geheele behandeling op zich nemen en dan kost het aan de gemeente f 900, zooals besloten is. De VOORZITTER kan zich deze redenee- ring begrijpen; ook burgemeester en wethou ders zijn teleurgesteld, dat er geen sollici- taties zijn ingekomen, maar hij meant, dat het toch nog niet de tijd is, om thans reeds tot zoodanigen maatregel over te gaan. Overigens kan hij wel toezeggen, dat burge meester en wethouders niet voomemens zijn tot in het oneindige op deze manier voort te gaan. De heer BEDET wijst er op, dat het nu van maand tot maand blijft loopen. Als men met onwillige dokters te doen heeft, hetgeen tot schade strekt van onze gemeente, dan heeft de raad toch het recht maatregelen te nemen, gebaseerd op de instructie der ge- meentegeneesheeren. De raad kan er niets aan doen als ze niet willen solliciteeren. Hij acht dat wel niet verstandig, maar ze schij- nen het nu eenmaal niet te willen doen. De VOORZITTER kan daarvan veel be- amen, maar zou het toch niet verstandig achten than® reeds een besluit te nemen. Het is beter daarmede tot de volgende vergadering te wachten. De heer BEDET zal zich daarmede tevre- den stellen; hij wenscht alleen, dat er aan den tegenwoordigen toestand een eind komt. De VOORZITTER kan dit laatste niet garandeeren, maar wel toezeggen dat burge meester en wethouders een voorstel zullen doen. De heer BEDET: Ze zullen dan toch trachten er een eind aan te maken. Het bericht wordt voor kennisgeving aan genomen. h. Bericht van A. J. Platteeuw, hoofd der school te Sluiskil, dat hij de benoeming tot lid der commissie tot wering van schoolver- zuim voor Sluiskil, en tot lid der commissie van toezicht op het lager onderwijs voor Sluiskil-Driewegen aanneemt. Aangenomen voor kennisgetving. i. Een beschikking van den Minister van Waterstaat, dd. 30 Mei 1930, naar aanleiding van het adres van het gemeentebestuur, dd. 14 April 1.1., waarbij hij, behoudens ieders recht, aan de gemeente Ter Neuzen tot wederopzeggens vergunning verleent tot het plaatsen en hebben van een urinoir op het rijksterrein ten Zuidoosten van de draaibrug over den Oostkanaalarm te Ter Neuzen. Het rechthoekig urinoir, dat van baksteen mag worden samengesteld en groot is 1,30 X 2,70 M., moet met de dichtbijgelegen zij den worden gebouwd op een afstand van 19 M. ten Oosten van en evenwijdig aan het verlengde der as van de draaibrug over den Oostkanaalarm en op een afstand van 26 M. uit den voorkant van den kaaimuur langs de Zuidzijde van dien kanaalarm. De ingang van het urinoir moet zich aan de Oostzijde be- vinden. Voor loozing van het urinoir naar het gemeenteriool in de Axelschestraat mag, voor zooveel noodig, in Rijksgrond een aan- sluitingsriool worden gelegd. De uitvoering der werken moet geschieden ten genoegen van den Ingenieur van den Rijkswaterstaat in het arrondissement Ter Neuzen. Als erkenning van het eigendomsrecht van het Rijk op den Rijksgrond, ingenomen door het urinoir en riool moet jaarlijks een recog- nitie worden betaald van f 2,50, ten kantore van den betrokken Ontvanger der Registra- tie en Domeinen. Indien de gemeente van wege het Domein zou worden aangeschreven is zij verplicht met dat bestuur voor het ge- bruik van den grond een privaatrechterlijke overeenkomst aan te gaan, welke dan in de plaats treedt van de verplichting tot recog- nitiebetaling. Aangenomen voor kennisgeving. j. Het raadsbesluit van 22 Mei 1930, tot wijziging van de gemeentebegrooting dienst 1929, voorzien van het bewijs der goedkeu- ring door gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. k. Het raadsbesluit van 22 Mei 1930, tot verkoop van gemeentegrond aan B. I. Zonne- vijlde, voorzien van het bewijs der goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. 1. Het raadsbesluit van 22 Mei 1930, tot verkoop van gemeentegrond aan A. Standaert, voorzien van het bewij's der goedkeuring van gedeputeerde staten. Aangenomen voor kennisgeving. m. Proces-verbaal van de op 25 Juni 1930 ten kantore van de gemeente-ontvaniger ge houden opneming der boeken en kas, waarbij is gebleken, dat het batig slot van den dienst 1928 bediraagt van den gewonen dienst 45.084,48%, van den kapitaaldienst 97,57, dat de inikomsten van den dienst 1929 tot op heden hebben bedragen f 602.871,94% en die over den dienst 1930 96.277,56%, te zamen 744.331,56%, en dat de uitgaven over den dienst 1929 hebben beloopen 539.380,01%, en die over den dienst 1930 f 158.489,10, te zamen 697.869,11%, zoodat in kas moest zijn 46.462,45, hetgeen overeenkomt met het totaal der in de kas bevonden en in het proces-verbaal omschreven waarden. Aangenomen voor kennisgeving. n. Een adres van de afdeeling Zeeland, van den Ned. Bond van gemeente-ambtenaren, luidende als volgt: De in uwe gemeente aanhangige wijziging der ambtenarensalarissen, welke ook die der ambtenaren ter secretarie omvat, moge ons aanleiding geven uwen raad ons gevoelen daaromtrent kenbaar te maken. Wij zien de wenschelijkheid van eene ver- hooging duidelijker dan de bezwaren, welke meermalen tegen zulk een maatregel worden aangevoerd. Eene verhooging is noodig en billijk of niet, doch acht men haar eenmaal gewenscht en is de billijkheid toegegeven, dan dient de financieele toestand eener ge meente zoo lang mogelijk buiten beschouwing te blijven. Immers eene goede salarieering van het secretarie-personeel behoort tot de verplichte uitgaven en haar noodzakelijkheid is evenmin te ontkennen als die der uitgaven voor onderwijs, politie, brandweer, enz. Door toetsing aan het budget brengt men daarin geen verandering; men kan slechts bereiken, wat zeer bedenkelijk is, dat de salarissen van hen, in wier handen zoo groote belangen der gemeente gelegd zijn, slujtpost der be grooting worden. Wij staan even afwijzend tegenover het motief van de aanwezigheid eener algemeene malaise. Ook dit kan o.i. geen reden tot uit- stel der verbetering zijn. Bovendien is een malaise niet zoo algemeen als gedupeerden willen doen gelooven; malaise op een of un der gebied is er vaak. Toen de groote voor- spoed er was, waarvan degenen die thans de gevolgen van de economische schommelingen gevoelen, kunnen spreken, verkeerden de ambtenaren in druk; in de eerste plaats heb ben zij de duurte en hooge belastingen ge voeld. Een salarisregeling, welke alle econo mische bewegingen volgt, zou misschien bil lijk zijn, doch is niet te treffen. De salarissen der secretarie-ambtenaren uwer gemeente zijn aan den lagen kant, het geen u zal blijken bij vergelijking met cijfers van andere gemeenten, zelfs van die waar de polsslag van het gemeentelijk leven slapper is dan bij U. Wij vertrouwen dat het over- bodig is, u de cijfers te verschaffen. Ook achten wij er ons van ontheven, het beizit van een goed en goed gehonoreerd corps ambte naren te prijzen voor eene gemeente als de uwe, waarvan het bestuur dient ter zijde ge- staan te worden door degelijke ambtenaren, ten einde te kunnen behouden en verwerven de positie, welke uwe gemeente inneemt en bG§66rt. Wij vertrouwen dat uw raad in een goede belooning een waarborg zal aanwezig achten voor een degelijke functioneering van de or- ganen der gemeente waar aan de behartiging van velerlei en voomame belangen toever- trouwd zjjn. nomen een verhooging van salaris voor agen- ten van politie van f 50 per jaar. Naar aanleiding hiervan veroorloven wij ons op te merken, dat ook na een verhooging van /50 de bezoldiging van de agenten van politie in Uwe gemeente nag niet op peil en in evenredigheid met de waarde van het ambt kan worden geacht te zijn. Als de juiste basis voor regeling van be zoldiging van politiepersoneel moet nog steeds geacht warden maar dan gezien in den geest van dezen tijd het rapport der Commisise-„Raaymakers". Bij verschijning van bedoeld rapport in 1921, samengesteld door zeer deskundige personen, bleek, dat voor inspecteurs van politie eene bezoldiging van f 3400 minimum tot 5000 maximum en voor agenten van politie eene bezoldiging van f 2000 minimum tot 3000 maximum, wen- schelijk werd geacht. De kosten van het levensonderhoud waren in 1921 hooger dan thans het geval is. Rekening houdende met de gedaalde kosten van het levensonderhoud en ons stellende op de basis van het rapport Raaymakers, moeten wij Uedelachtbaren mededeelen, dat eene bezoldiging van /2700 minimum tot 4000 maximum voor den in- specteur van politie en eene bezoldiging van f 1600 minimum tot f 2400 maximum voor de agenten van politie in uwe gemeente zou zijn meer in evenredigheid met de waarde van het ambt. Hierbij zij opgemerkt, dat de commissie- Raaymakers uitging van de gedachte,dat geen verhaal van pensioensbijdrage zou plaats vinden. Ter beoordeeling van de waarde van het politieambt veroorloven wij ons hierbij over te leggen eene toelichting, waarvan letzing be- leefd wordt verzocht. Op grond van het vorenstaande venzoekt het Hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Politiebond, mede namens de bij dien Bond aangesloten belanghebbenden, Uedelachtbaren beleefd de bezoldiging van het politiepersoneel Uwer gemeente te willen verhoogen en te brengen op een behoorlijker peil, meer in evenredigheid met de waarde van het ambt. p. Een adres van A. W. Brons, luidende als volgt: Ondergeteekende Brons A. W., keurings- veearts, H. v. D. der gemeente Ter Neuzen, geeft met verschuldigden eerbied Uedelacht baren te kennen: dat hij beleefd verzoekt in aanmerking te mogen komen voor salarisverhooging. Als reden van dit verzoek voert hij aan, dat het aantal slachtingen respectiavelijk keu- ringen gedurende de laatste jaren z66r is toegenomen, hetwelk blijkt uit de maande- lijksche keuringsstaten. Door den uitbouw van Sluiskil heeft het slagersbedrijf zich al- daar sterk ontwikkeld, hetwelk voor hem mede grootere uitgaven voor de uitoefening van den keuringsdienst medebrengt. Met de meeste hoagachting blijft Uw edel- achtbarens dw. dr. De VOORZITTER stelt voor, deze 3 adres- sen in aanmerking te nemen bij de behande ling van punt 6 der agenda. Aldus wordt besloten. Het jaarverslag van den gemeentelijken o. Het hoofdbestuur van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond, van welke ver eeniging de Statuten werden goedgekeurd, laatstelijk bij Kon. besluit van 2 October 1925, No. 22, ten deze domicilie kiezende ten Bonds- bureele, Smeepoortstraat 12 te Harderwijk, heeft de eer Uedelachtbaren beleefd te ver- zoeken ibij^ondere aandacht te willen schen- ken, aan het navolgende: Naar wij vemomen hebben is door heeren burgemeester en wethouders aan Uwen raad overgelegd een ontwerp salarisherziening en veroorloven wij ons naar aanleiding hiervan ten opzichte van de bezoldiging van het poli tiepersoneel het volgende op te merken. De inspecteur van politie Uwer gemeente geniet thans eene bezoldiging van 2400 tot 3000, en de agenten van politie eene bezol diging van 1560 tot 1768. Naast deze bezoldiging genieten zij nog vrije uniform- kleeding en schoeisel en een diplomatoelage van 50. Wegens verhaal van pensioens bijdrage wordt hunne bezoldiging dan nog verminderd met een bedrag gelijk aan 3% van den pensioensgrondslag. Deze bezoldiging moet o.i. te laag worden geacht en niet in evenredigheid met de waar de van het ambt. De bezoldiging van den gewonen rijksveld- wachter is thans zoo geregeld, dat hij, get^wd zijnde en twee kinderen hebbende, na aftrek van alle kortingen, dus ook pensioenkorting, een netto maximumbezoldiging kan bereiken van ongeveer 2000. N=.ast deze bezoldiging wordt dan nog genoten vrije uniformkleeding en schoeisel, vrije geneeskundige hulp voor zichzelf en voor 2/3 voor het gezin, een toe- lage ad f 50 voor het bezit van het brigadiers- diploma en een rijwieltoelage ad I 45. De bezoldiging van de agenten van politie in Uwe gemeente blijft dus belangrijk be- neden die van den rijksveldwachter en moeten toch o.i. de werkzaamheden van den gemeente- politieambtenaren in het algemeen niet lager worden gewaardeerd dan die van den rijks veldwachter. Dat de bezoldiging van het politiepersoneel Uwer gemeente laag is, moge voorts blijken uit het hierbij avergelegde ovenzicht van be zoldiging van politiepersoneel in verschillende gemeenten met ongeveer hetzelfde zielen- tal als Ter Neuzen. Naar ons wordt medegedeeld, zou m het door burgemeester en wethouders der ge meente Ter Neuzen aan Uwen raad over- gelegde ontwerp salarisherziening zijn opge- dienst der werkloosheidsverzekering en ar- beidsbemiddeling te Ter Neuzen, tevens Districts-arbeidsbeurs voor Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen, over 1929. Daaruit blijkt o.m. het volgende: In het bestuur kwamen geen mutatien voor. Nog steeds zijn de bestaande bestuursvacatu- res niet aangevuld. Het gemis van een actief bestuur werd meermalen gevoeld. Het personeel bestaat uit den directeur en een klerk. De vergaderingen op 9 Maart (onder per- soonlijke leiding van den Minister van Ar beid), die van 19 Maart en 10 December, werden bijgewoond door den directeur; die op 10 en 11 Juli te Bussum ook door den voor- zitter. Op 3 October brachten een 40tal directeuren een, door de directie van de Philipsfabrie- ken daartoe uitgenoodigd bezoek aan die grootsche bedrrjven Het aantal aanmeldingen van werkloozen was 19.970, of 6647 minder dan het jaar te voren; toen was het gemiddeld per dag 89, thans 66. De eerste drie maanden van het jaar was, zooals gewoonlijk, de werkloosheid het grootst. Vanaf de maand April kwam er meer be- drijvigheid in de verschillende takken van in- dustrie en landbouw, zoodat de werkloosheid dan ook sterk verminderde. Met genoegen kan worden gezegd dat, vooral in de bauwvakken, vanaf April tot op heden geen werkloosheid was, De massabouw in onze onmiddellijke om- geving gaf aan alle beschikbare krachten werk. De ArbeidSbeurs stelde zich in verbinding met de verschillende aannemers. De werk- gevers gaven hun vertrouwen aan dit insti- tuut; zoodat de meeste werkkrachten, vooral de vaklieden, door bemiddeling der Arbeids- beurs werden geplaatst en gelukkig tot heden nog regelmatig doorgaat. De directie der arbeidsbeurs ontving van de verschillende werkgevers meermalen be- wijzen van tevredenheid, over de bemiddeling door ons tot stand gebracht. Naast de vaklieden, vonden ook vele losse arbeiders werk aan die massale gebouwen- complexen die te Sluiskil worden gesticht, zoodat ook voor vele losse arbeiders, welke niet tot de z.g.n. los-vaste arbeiders behoo- ren, door bemiddeling van de beurs zijn te werk gesteld. Ook vele landarbeiders, welke door in- krimping of modemiseering van het land- bouwbedrijf, zelfs in den zomer werkloos waren, vonden werk aan de in aanbouw zijnde fabrieken te Axel-Sluiskil. Het percentage landarbeiders thans werk- zaam aan de gemelde bouwwerken is zoo groot, dat de landbouwers tusschen hoop en vrees leefden of zij wel voldoende arbeids- krachten aanwezig zullen vinden, wanneer ze die eventueel noodig zouden hebben. Die vrees wordt gelukkig niet algemeen gedeeld; er zullen bij voldoende gunstige anbeids-voor- waarden, zeker werkkrachten genoeg zijn. Immers in afzienbare tijd zullen vele losse arbeiders wegens beeindiging der werkzaam heden aan de in aanbouw zijnde fabrieken, worden ontslagen, en komen dan weer op de vrije markt. Door de arbeidsbeurs werden ook vele ar beiders uit andere deelen van het land ge plaatst, wat de bemiddeling in zijn geheel ten goede kwam. De arbeidsbeurs belaste zich ook met het verzorgen van de priv^nbelangen, door voor de arbeiders te zorgen, dat zij in ibehoorlijke kosthuizen werden ondergdjbracht; en voor zoover daaraan behoefte bestond, werden de arbeiders in kosthuizen ondergebracht, waar- in zijn aansluiting vonden voor hunne geeste- lijike overtuiging. Werden vorige jaren beduidende aantallen arbeiders in het buitenland geplaatst, in het voorbijgaande jaar waren er dit aanmerkelijk minder. Minder gunstige arbeidsvoorwaarden en andersoortige werkgelegenheid met name in Duitschland en Canada, waren daarvan in hoofdzaak de oorzaak. In Belgie daarentegen was veel vraag naar arbeidskrachten. De plaatsingen bij onze Zuidelijke buren brengt echter ook zijn be zwaren mede. Zoo onderanderen was het voor gezinshoofden niet doenlijk in Belgie te gaan werken. De loonen, ofschoon vrij hoog, zijn niet vol doende voor een dubbel gezin. Voor onge- huwden die vlot willen werken, was er ech ter voldoende te verdienen. Voor Frankrijk waar veel landbouw en fa- briekswerk was, geldt dezelfde redenen. Bovendien zijn er aan plaatsingen in Frank rijk zeer veel formaliteiten verbonden, wat velen doet afschrikken zich daarheen te be- gev-en. Toch kon onze beurs eenig resultaat boe ken. Hiertoe zullen de lezingen welke ieder •voorjaar door den Rijksdienst worden voor- geschreven, en door de districts-anbeidsibeurs nader worden uitg;ewerkt, wel het hare toe hebben bijgedragen. Gelijk baven gemeld, zijn er, in Belgie nog enkele tientallen arbeiders geplaatst. Terwijl ook meerderen buiten de arbeidsbeurs, werk vonden. Dit zijn meestal arbeiders uit de grens- gemeenten. Een aanmerkelijk aantal arbei ders uit die grensgemeenten vonden o.a. werk in de papierfabrieken te Willebroeck en bij den aanleg van werken te Antwerpen en Brussel. De door de arbeidsbeurs geplaatste arbei ders werden tewerk gesteld voomamelijk in de steenfabrieken in de omgeving van Ant werpen. In totaal werden geplaatst: 23 fabrieks- arbeiders in Belgie; 11 landarbeiders in Duitschland; 3 timmerlieden te Vlissingen; 43 idem te Axel-Sluiskil; 24 grondwerkers te Wieringen; 5 idem te Eindhoven; 66 idem te Axel-Sluiskil; 3 schilders te Vlissingen; 2 metselaars te Vlissingen; 2 matrozen te IJmuiden; 2 lasschers te Vlissingen; 1 schip- persknecht te Sas van Gent; 1 idem te Ant werpen; 1 bakkersknecht te Amersfoort; 9 vlechters te Axel-Sluiskil; 14 metselaars te idem; 8 glaszetters te idem; 5 electriciens te idem; 2 cement-werkers te idem; 1 autogeen- lasscher te idem; 1 loodgieter te idem; 1 stel- lingmaker te idem; 2 witters te idem; 6 monteurs te idem; 2 kantoorbedienden te idem; 1 kookster te idem, samen 239. Werkzaamheden als Districtsbeurs. De meeste correspondenten moesten meer malen op geregelde toezending van de dienst- bescheiden worden gewezen. Anderen zorg- den daar vrijwel geregeld voor. Buitengewoon actief was het correspondentschap Hulst, welke gemeente de goede resultaten daarvan heeft kunnen zien door de vermindering van het aantal werkloozen. Het aantal per post verzonden stukken was 1515, dat der ontvangen stukken 1413. Bij bestuur of directie werden geen klach- ten vernomen. Door de Ter Neuzensche Courant en het Dagblad voor Noord-Brabant en Zeeland werden wekelijksch de stand der Arbeids- markt in hunne rubrieken opgenomen. Wij hebben dan ook de overtuiging dat zulks de propaganda zeer ten goede komt, en dat vele anbeiders op die berichten zich tot de arbeidsbeurs wenden. Ook al omdat er correspondenten zijn welke niet de noodige activiteit aan den dag leggen. Voor de bemoeiingen aan die redacties on- zen besten dank. Inschrijving. Uit de bijlagen tot het verslag blijkt, dat met de van het vorig jaar overgeblevenen, totaal 3295 aanbiedingen van werkzoekenden werden ingeschreven; daarvan werden in de gemeente geplaatst 461, in andere districten 179, in het buitenland 29 en afgevoerd 705, zoodat 2290 overbleven. Van werkgevers kwamen 827 aanvragen; hieraan werd door de beurs voldaan door het bezorgen van 453 werklyachten, uit andere gemeenten van het district 207 en uit andere districten 9. Bij de correspondentschappen kwamen in 1238 aanmeldingen van werkzoekenden, en 448 aanvragen van werkgevers, aan welke alle kon worden voldaan. -Te Axel kwamen 127 aanmeldingen van werkzoekenden en 38 aanvragen van werk gevers, -aan 38 kon worden voldaan; te Boschkapelle waren deze getallen 151, Breskens 50, 12, 12; Clinge-Nieuw Namen 65, 6, 6; Graauw 79, Hoek 109, 23, 23; Hulst 383, 319, 319; Rhilippine 48, 15, 15; Retranchement 17, Schoondijke 28, St. Jansteen 21, 15, 15; Sluis 40, 1, 1; Stoppeldijk 22, Westdorpe 106, 8, 8; Zaamslag 67, 11, 11; Zuiddorpe 25, Uit Aardenburg, Biervliet, Cadsand, Eede, Hengstdijk, Hontenisse, Hoofdplaat, Koe- wacht, Nieuwvliet, Oostburg, Ossenisse, Over- slag, Waterlandkerkje en IJzendijke zijn nocb aanmeldingen, noch aanvragen opgegeven., Arbeidsbemiddeling en Werkloosheidsver zekering. De administratie van beide takken van dienst wer verzorgd door den directeur der gemeentelijke arbeidsbeurs. De administratie en controle van de werk loozen welke na uittrekking of anderzins naar het burgerlijk armbestuur werden ver- wezen, eveneens. Werkloosheid. Behalve in het eerste kwartaal van 1929 was de werkloosheid in Ter Neuzen aanmer kelijk minder dan in 1928. Reeds begin April kwam er voor de bouw- vakarbeiders handen vol werk; zoodat van werkloosheid in dat bedrijf geen sprake meer was. (Nog steeds duurt die bedrijvigheid voort, zoodat in den afgeloopen winter alle vaklieden werkzaam waren.) Dit mag wel als een groote zeldzaamheid worden be- schouwd, gezien de groote werkloosheid welke er in die bedrijven over het geheele land en ook in het buitenland viel te constateeren. Ook in het transportbedrijf, kwam, in tegenstelling met vorige jaren, het werk eer- der uit, en vonden bijna alle arbeiders vrijwel regulier werk. De uitkeerin-gen aan werkloozen waren dan ook weer aanmerkelijk minder dan vorige jaren. In 1925 werd aan werkloozenondersteuning uitgekeerd f 29.307,15; in 1926 11.775,75; in 1927 9957,75; in 1928 6950; in 1929 3224,84. Hiervan werd uitgekeerd aan de georganiseerde arbeiders 1101,13 en aan de ongeorganiseerde f 2123,71. Wanneer men nu nagaat dat het aantal ongeorganiseerde ar beiders slechts i/6 deel van de arbeiders be- draagt, en men ziet dat de uitkeering aan die arbeiders zooveel hooger is, dan voelt men, dat er aan een en ander wel iets hapert. Dit is dan ook zoo. De ongeorganiseerde arbeiders komen, en wel geheel ten laste van de gemeente eeni-ge weken eerder voor steun in aanmerking. De georganiseerde arbeiders trekken eerst de hun reglementair toekomende gelden uit him werkloozenkas en blijven dus langer buiten bezwaar van de gemeentekas.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5