Tp"o s t. lloor Dames. BUITENLAHD. PAA&DKNFOKXERU. TER NEUZEN, 30 JUNI 1930. BOEKHOUDEN. VOETBAL. Dames die gesteld zijn op een goed en dege- lijk toiletpoeder, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat aangenaam en gezond voor de huid is. Doos met donsje 45 ct. en evenals Purol verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. (Ingez. Med.) een of anderen vorm het steekpenningen- systeem toepassing vindt. Misschien, dat de gasdirectieurenkwestie er den wind onder ge- bracht heeft. Maar het zal noodig wezen, dat men nu niet denkt, dat de oneerlijkheid daar- mede de wereld uitgedraven is. Er zal voortdurend acht gegeven moeiten worden door wie met controle belaat zijn. Nog eens, niet slechts waar het de openbare bedrijven betreft. Er wordt in Nederland blijkbaar op ge- duchtie wijze mat de eerlijkheid den spot ge- dreven. Voor de rechtbanken hier te lande komen ieder jaar voor ongeveer een millioen gulden aan zgn. boekfrauden ter berechting. Gerust kan men aannemen, dat per jaar even zooveel buiten den rechter om wordt gere- geld. j Het blad geeft een opsomming van de ver- liezen, welke bekende Amsterdamsche, Haag- sche en Rotterdamsche banken maatschap- pijen, spaarbanken, gemeentelijke- en rijks- jnstellingen tengevolge van verduistering heb- ben geleden en waarbij de bedragen variee- ren van 8000 (een reederijtot 600.000 (een coop, spaarbank). De gevallen zijn niet slechts van den jong- sten itijd. Het feit, dat deze verduisteringen of diefstallen op de een of andere wijze ge- schied zijn, mogen we als vaststaande aan nemen op grond van de publicatie van de redactie van ,,Handelsstudie", die deze cijfers toch maar niet klakkeloos zal neergeschre- ven hebben. Ze spreekt zelfs van een onaf- zienbare reeks waaruit ze een greep doet. Maar het is toch een goede greep, zooals de optelling duidelijk zal maken. Nu moge men zeggen, dat een en ander mogelijk geweest is door het negeeren van de sedert - jaar en dag gepubliceerde maatnege- len, die alle boekingsfrauden voorkomen kun- nen en op den koop toe nog arbeidsbesparing geven. Men moge dit een verzuim noemen. Goed, maar het doet toch niets af of toe aan het feit, dat het met de opvatting van het begrip eerlijkheid bij zeier velen droevig ge steld is. Immers de cijfers, hierboven gege ven, betreffen nog steeds de zgn. boekings frauden. De ruwe diefstal van groote of kleine bedragen wordt hierbij niet geteld. Ook deze zullen van geen geringe betieekenis wezen: Wie de rechtbankverslagen doorziet, die merkt wel, hoe vaak daar van diefstal, ver duistering enz. melding gemaakt wordt. En hoeveel gevallen komen nooit voor den rech ter, omdat men medelijden heeft met den be- drrjver of zijn familie, of omdat de verwanten het bedrag restitueeren. Nu spreken we alleen nog maar van on eerlijkheid met betrekking tot geld. Maar er is nog zooveel meer, waarmede men oneer- lijk kan wezen, hetgeen natuurlijk in de lijst, welke we noemden, niet meegeteld werd. Wanneer we zoo op eens de cijfers duidelijk zwart op wit voor ons zien staan, dan is men geneigd pessimistisch te oordeelen over het eerlijkheidsgevoel van zoo heel velen in ons vaderland, onder grooten en kleinen. Hier ligt dus nog een groot veld ter beanbeiding voor degenen, wien de moreele verheffing des volks in al zijn geledingen ter harte gaat. EEN NIEUWE DUITSCHE MINISTER VAN FINANCIeN. Dieft-ich, totdusver minister van economi- sche zaken en lid van de democratische partij heeft zich, schrijft de N. R. Ort., een benoe- ming tot rijksminister van financien laten welgevallen. Dit is nog een zeer voorloopige oplossing van de financiieele crisis, want de kunst in den Rijksdag de dekkingswetten, welke hij zal voorstellen, te laten aannemen. Uit de berichten uit Rerlijn valt op te maken dat Dietrich zich de moeilijkheid van deze taak goed bewust is, want men geeft te ver- staan, dat hij eerst een proeve van zijn finan- cieele ontwerpen aan de partijen denkt voor be leggen en dat er dan ingewikkelde onder- handelingen zullen volgen met het doel om te weten te komen, wat er nog in gewijzigd zou moeten worden, om er een meerderheid voor te vinden. De heele toestand wordt be- heerscht door vrees voor de kiezers, uit wier zakken de middelen moeten komen. Men heeft bij vorige ministerieele crisis gezien dat de partijen van de coalitie elk voor zich zooveel mogelijk portefeuilles machtig trachten te worden, maar op de portefeuille van financien die dr. Moldenhauer had neergelegd, was geen van hen happig. Devolkspartij stelde er volstrekt geen prijs op, opnieuw een minister van financien te leveren en nu een democraat aan het hoofd van het departement is geko- men, wordt men gewaar dat zijn eigen de mocratische partij aan Dietrich nog niet haar officieele sanctie wil geven. Pas wanneer de meerderheid verzekerd mocht zijn, zal die partij hem blijkbaar pas weer als democraat erkennen. Het is een verwarde geschiedenis, maar de meeste partijbladen zijn van oordeel dat men met minister Dietrich zijn uiterste best zal dienen te doen, om een compromis met de meerderheid van den Rijksdag tot stand te brengen, om te voorkomen dat de regeering den Rijksdag en krachtens de foui- tengewone bevoegdheden die den rijkspresi- dent volgens art. 48 van de grondwet ver- leend kunnen worden, de financiieele hervor- ming door zou zetten. Het eenige wat nu wel vaststaat is dat er van een „noodoffer" van de ambtenaren, in den vorm waarin dr. Moldenhauer dit voor- stelde, niets zal komen. Bij de verkiezing in Saksen is dit een gevaarlijk aanvalspunt ge weest en de volkspartij was van den loop dien de verkiezing daar genomen heeft, zoo geschrokken dat zij ook haar nog overgeble- ven minister Curtius uit het kabinet had wil- len terugtrekken. Dietrich schijnt in de be- zuinigingen nog veel verder te willen gaan dan Moldenhauer (men spreekt van 100 mil lioen mark in plants van 25 millioen), opcen- ten voor eenmaal van alle inkomsten boven 8400 mark te willen heffen, een verbruiks- belasting op alcoholhoudende dranken ,te wil len leggen enz. maar de vorm dien deze voorstellen zullen krijgen, hangt af van wat de partijen ten leste zullen besluiiten. Alles blijft dus nog in de lucht hangen. WERKLOOSHEID ALOM. Stegerwald, de minister van arbeid, heeft schrijft de N. R. Crt., den Duitschen Rijks dag verblijd met de mededeeling dat de re geering groote plannen ter werkverschaffing onder handen had, waardoor aan 250.000 ar- beiders werk verzekerd zou worden. De spoorwegen en de posterijen zouden voor 400 millioen mk. aan bestellingen plaatsen, er was een nieuw volkshuisvestingplan in de maak, waarbij ongeveer 250 millioen mk. gemoeid zullen zijn, dan zullen er nieuwe wegen aan- gelegd en andere productieve openbare wer- ken ter hand genomen worden. Maar dan moest eerst het evenwicht voor het fonds voor verzekering tegen de werkloosheid met 700 millioen mk. hersteld worden en de begrooting in orde gebracht zijn. Het is een gegoochel met millioenen dat de Duitsche belastingbetalers duizelig moet ma ken, terwijl Duitschland reeds op de zware lasten van de herstelbetalingen zit. Het trieste feit blijft voorloopig dat het rijk met 2.700.000 werkloozen opgescheept is en aller- wegen industrieele conflicben ten gevolge van de loonsverlagingspolitiek der werk- gevers dreigen. In Engeland gaat het aantal werkloozen in dezen gunstigsten tijd van het jaar naar de 2 millioen toe en is het verzekeringsfonds voor de werkloosheid nu vrijwel bankroet. De machteloosheid van deze regeering en de vo rige om het wassend tij te keeren, staat voortdurend aan critiek bloot en het eenige argument waarmee de arbeidersregeering zich nog verdedigt is de algemeenheid van het verschijnsel als gevolg van de economi- sche wereldcrisis. De protectionistische con- servatieven (hun protectionisme heet tegen- woordig ,,beveiliging", gelijk vroeger „tarief- hervorming") vinden nu, naar heit schijnt, veel weerklank met hun leuzen, want bij de gehouden tusschentijdsche verkiezing voor het Lagerhuis in Shettleston hebben zij een vroegere meerderheid van de arbeiderspartij van niet ver van de 7000 stemmen tot nog geen 400 weten neer te drukken. McGovern, de man van den linkervleugel der arbeiders partij, die daar gekozen is, weet den achter- uitgang eveneens aan de fouten van de regee- ring. Zij had, zeide hij, haar aanhangers steeds meer van zich vervreemd en bleef in gebreke de middenstand te winnen. De vraag is echter, of juist vele kiezers niet huiverig waren op een man van den linker vleugel der arbeiderspartij te stemmen, die de ondersteuningspolitiek ten aanzien van de werkoosheid wil versterken. Terloops gezegd is bet merkwaardig dat de economische com- missie uit het Britsche vakvereenigingscon- gres een verslag heeft uitgebracht, waarin de vrijhandelsbeginselen op bedenkelijke wijze opzij geschoven worden en waarin de conser- vatieve pers met instemming en de liberale met ongerustheid een protectionistischen toon opmerkt. Men heeft trouwens onlangs gezien dat de Engelsche kantwerkers, na de af- schaffing van hiet beveiligingsrecht voor kant, zich met de werkgevers samen tegen de anti- beveiligingspolitiek der regeering hebben ge- keerd. Ook in Canada, dat zoo lang de immi grate bevorderd heeft, maar waar men nu klaagt dat meer dan een millioen mannen en vrouwen het land hebben verlaten, omdat zij er niet meer den kost konden verdienen, be- gint de protectionistische leus luider te klin- ken. De liberale Canadeesche regeering stelt zich reeds met hoogere invoerrechten tegen het nieuwe superprotiectionistische Ameri- kaansche tarief te weer, maar de conservatie- ven zijn lang niet voldaan. Hun leader Ben- net heeft te Montreal een fellen aanval op de regeering gedaan en haar eraan herinnerd dat het haar eerste plicht was voor Canadee- zen in Canada werk te vinden. Daarom dien- den er nieuwe wetten te komen die de Cana deesche nijverheid de concurrentie zouden vergemakkelijken. Aan Amerika zal Canada kunnen zien wat men met de tot het uiterste gevoerde bescher- ming tegen de werkloosheid kan bereiken. Volgens Green, den voorzitter van het Ame- rikaansche Verbond van den Arbeid, is het ge- tal werkloozen daar nu dichter bij de 5 mil lioen dan bij de 2 millioen, op welk laatste cijfer de minister van koophandel het onlangs geschat heeft. Als bescherming werkloosheid af kon weren, dan zou Amerika er niet zoo kwaad aan toe te kunnen zijn, want reeds voor het nieuwe tarief in werking trad, waren de Vereenigde Staten onder de groote staten vrijwel het sterkst protectdonistisch. De Ame- rikaansche auo-industrie vreest van het nieuwe tarief dat haar fabrikanten in Euro- pa en elders door hoogere tarieven geweerd zullen worden. Het gevolg zou dus bij dezen tak van nijverheid verergering van de werk loosheid zijn. De Duitsche minister Stegerwald heeft ver- klaard dat alle moeilijkheden van zelf zouden worden opgelost, indien er een algemeene prijsdaling intrad. Als dit juist is, volgt er ook uit dat verhooging van tarieven die niet anders dan stijging der prijzen kan meebren- gen, de moeilijkheden verergeren moet. Maar voor het oogenblik schijnt in de meeste lan- den de werkloosheid de verspreiding van een oeconomisehe dwaalleer in de hand te wer- ken. HET GRAF VAN KAREL DEN STOUTE. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt, dat binnenkort onder het koor van de Lieve Vrouwekerk te Brugge opgravingswer- ken zullen worden uitgevoerd ten einde zoo mogelijk het stoffelijk overschot van Karel den Stoute, hertog van Bourgondie en van zijne dochter Maria van Bourgondie terug te vinden. Het is op voorstel van den stads- archivaris, baron van Zuijlen, dat daartoe zal worden overgegaan. Prof. H. Pirenne, uit Gent, prof. Nelis uit Leuven en pater Wil- laert zullen daarbij aanwezig zijn. DIT JAAR NOG NIEUWE VERKIEZINGEN IN ENGELAND. In politieke kningen te Londen heet het, dat MacDonald de wetsontwerpen op het on- derwijs en voor de veiibruiksraad heeft doen vervallen, omdat h(j tegen den herfst nieuwe verkiezingen voorziet of daarop wil aanstu- ren en dan niet met nauwelijks begonnen en half afgewerkte wetsmaatregelen wil blij- ven zitten. Tot nu toe is de opvatting ge weest, dat er van verkiezingen in dit jaar geen sprake zal kunnen zijn, aangezien geen der partijen er naar verlangde. De overwe- gingen, die de regeering nu zouden hebben verleid tot de nieuwe opvattingen, zouden hierin zijn gelegen dat zij, met haar bestaan- de getalsterkte in het parlement, een aantal wetsontwerpen, die machtige groepen van haar volgelingen verlangen niet in het parle ment zal kunnen doorzetten. Een voorbeeld is de wetgeving betreffende arbeddsgeschillen, waar de vakbonden op aandringen. Ook uit tactisch oogpunt vindt men blijk baar aan regeeringszijde dat er wat is te zeggen voor verkiezingen in den herfst. De conservatieve partij is zeer slecht voor ver kiezingen voorbereid en het is niet waar- schijnlijk dat de tweedracht in de partij over de kwestie van den Rijks vrijhandel en de voedselbelangen tegen den herfst zal zijn op- geheven. Het argument, dat de twee belangrijke conferenties, die in het vooruitzicht zijn, n.l. de rijksconferentie en de conferentie voor het bestuur van Britsch-Indie, verkiezingen in den herfst onmogelijk maken, heeft niet veel kracht, daar deze conferenties in Octo ber zullen zijn afgeloopen. AFSCHAFFING IN- EN UITVOER- VERBODEN. Wolff seint uit Berlijn aan de N. R. Crt.: Op 8 November 1927 werd te Geneve de internationale overeenkomst tot afschaffing van de in- en uitvoerverboden en belemme- ringen onderteekend, die door Duitschland, evenals door een geheele reeks van andere landen slechts voorloopig in werking werd gesteld, op voorwaarde, dat ook Polen en Tsjechoslowakije de overeenkomst zouden ratificeeren. Bij niet nakoming van deze voorwaarde zou de overeenkomst op 1 Juli 1930 voor Duitschland weder buiten werking treden. De termijn voor de ratificeening van de overeenkomst liep voor Polen op 16 dezer, voor Tsjechoslowakije op 26 dezer af. De Poolsche regeering heeft aan het secretariaat van den Volkenbond medege- deeld, dat zij de overeenkomst op het oogen blik niet kan ratificeeren. Tsjechoslowa kije heeft de overeenkomst op 25 dezer ge- ratificeerd, op voorwaarde, dat ook een reeks andere landen, waaronder ook Polen, de over eenkomst ratifiiceerden. Onder deze omstandigheden heeft de Duitsche rijksregeering op 27 dezer op een vraag van het secretariaat-generaal geant- woord, dat zij zich niet langer dan tot 1 Juli a.s. gebonden kan houden. Ook andere lan den, als Hongarije, Zwitserland e.a. hebben, zooals reeds is bekend geworden, een soort- gelijke mededeeling aan het secretariaat- generaal gedaan. AMBACHTSSCHOOL. De heer J. H. B. Buthfer, directeur der am- bachtsschool alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de ambachtsschool te Goes. Voor bet practijk-dipioma boekhouden, uit- gaande van de Vereeniging van Leeraren in Boekhouden, slaagde de heer Jac. Heijgelaar, alhier. EXAMEN SCHEIKUNDIG INGENIEUR. Te Delft slaagde aan de T. H. voor het propaed. examen scheikundig ingenieur mej. A. C. Buijze te Ter Neuzen. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Op 28 Juni stonden als werkzoekenden (hetgeen niet altijd beteekent dat zij werk- loos zijn) bij de arbeidsbeurs ingeschreven Transport- en losse arbeiders 118; zeelieden 6; nachtwakers 1; timmerlieden 1, vlechters 1; Fabrieksarbeiders 5; totaal 132. De aanmeldingen bedroegen: Maandag 60, Dinsdag 49, Woensdag 60, Donderdag 51, Vrijdag 56 en Zaterdag 67. VERLOTING TEN BATE DER STICHTING „TROELSTRA-OORD" TE BEEKBERGEN. Naar men ons mededeelt zijn de hoofdprijzen van bovengenoemde verloting gevallen als volgt No. 31923 woninginrichting naar keuze; 38122 artikelen van huishoudelrjken aard naar keuze; 58343 41amps radiiotoestel3832 idem; 17073 31amps idem; 50281 koffer-grammo- foon met 5 platen; 8966 idem. Voor zoover bekend zijn op de alhier ver- kochte loten de volgende prijzen gevallen: 312 boekwerk, 22576 map met etsen, 72107 idem; 74901 idem; 61074 damestasch en 74957 vul- pen. Zij, die over him prijzen wenschen te be- schikken, moeten hun nummer opzenden aan den secr.-penningm. F. van de Walle te Beek- bergen. PROTESTANTSCHE ZIEKENHUIZEN IN ZEEU W SCH-VLA ANDEREN. Twee jaar geleden is, naar men ons mede deelt, op een buitengewone classicale verga- dering gehouden te IJzendijke, de mogelijk- heid onder de oogen g-ezien om in Zeeuwsch- Vlaanderen een protestantsch ziekenhuis op te richten (protestant genomen in den meer uitgebreiden zin van het woord). Als uitvloeisel dier besprekingen is daama door het classicaal bestuur een commissie benoemd om de zaak te bestudeeren. Deze commiissie is thans zoover, dat zij tot de over- tuiging gekomen is, dat met algemeene me- dewerking de oprichting van een zoodanig ziekenhuis mogelijk geacht wordt. Tengevolge van de scheiding van Zeeuwsch Vlaanderen in een Oostelijk en Westelijk deel zou in beide deelen op de daarvoor meest ge- schikte plaats (uit te maken door het te be- noemen bestuur) een zoodanig ziekenhuis kunnen gesticht worden. Binnenkort zullen nadere mededeelingen worden gedaan. EXAMEN GEMEENTE ADMINISTRATIS. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het exa men gemeente administratie (Ned. Ver. voor Gemeentebelangende heer J. D. J. Mar tens te Graauw. EXAMEN AKTE L.O. Geslaagd aan de R.K. Kweekschool 't Wit- hof be Etten voor het examen akte L.O. de heeren L. Dorsselaer te Lamswaarde en L. van Graafschepe te Sluiskil. POST- EN TELEGRAAF. Bij beschikking van den minister van waterstaat is met 1 October aangewezen als directeur van het telegraaf- en telefoonkan- toor te Amsterdam, de inspecteur in alge- meenen dienst der P.T.T. C. A. van den Briel, thans directeur van het telegraaf- en tele- foonkantoor te Rotterdam. DE ZENDTIJD. Het A.V.R.O. protestcomitd Ter Neuzen deelt ons mede, dat bij het ingaan van het zendtijdbesluit de volgende telegrammen door haar zijn verzonden: Aan den Minister van Waterstaat: Verzoeken ten spoedigste voor de A.V.R.O. voile week zendtijd op eigen zender. Aan Hare Majesteit de Koningin. Het zendtijdbesluit van Uwen Minister grieft ons. Wij hopen op herstel van dat ons aangedaan onrecht. Naar aanleiding van het bericht over het adres aan de Koningin, door de vereeniging De Vrije Luistervink, heeft het protestcomite besloten ook in Zeeuwsch-Vlaanderen hand- teekeningen voor dat adres te verzamelen. LOSSE ARBEIDERS EN DE ZIEKTEWET. In tegenstelling met het spraakgebruik verstaat de ziektewet onder losse arbeiders" dets anders, in het spraakgebruik duidt het begrip ,,los" op het dienstverband. Zoo kan iemand met een jaar dienst, nog steeds in lossen dienst zijn. Dit is niet het geval bij de Ziektewet. Een landarbeider, die voor den zomer in dienst wordt genomen, is volgens het spraak gebruik een los arbeider, maar volgens de ziektewet niet. Een losse" arbeider volgens de Ziektewet is ieder arbeider, die dn den regel in dezelfde kalenderweek niet langer dan twee dagen in dienst van denzelfden werkgever werkzaam is. Alle arbeiders en arbeidsters, die onder dit begrip vallen, we denken aan havenarbeiders, vele arbeiders in den landbouw, gedurende het aardappel- en bieten rooien, de arbeidsters in de weidkooi, moeten zich aanmelden bij den Raad van Arbeid (onder overlegging van de rentekaart). Zij worden dan in het bezit ge steld van een losse arbeiderskaart. Bii ziekte moet deze kaart worden overge- legd. Niet overlegging van deze kaart of niet- aaitmelding als losse arbeider, brengt mede weigering van uitkeering van ziekengeld. SAS VAN GENT. Bijna een catastrophe. De beruchte overweg aan den zuidelijken ingang van de kom der gemeente heeft Vrij- dagmorgen 1.1. weer een slachtoffer gemaakt. Gelukkig was het nog meer een auto, maar er zaten, de chauffeur inbegrepen, 22 man in, doch deze zijn gelukkig den dans ontsprongen. De toedracht der botsing is, naar ons de chauffeur persoonlijk mededeelde, als volgt: De tram, die 's morgens om ongeveer 7 uur in de richting Axel hier passeert, kwam precies achter de het uitzicht belemmerende huizen te voorschijn, ,toen de bus met haar 21 passagiers den weg wilde oversteken. Stoppen kon ik niet meer, aldus de chauffeur, daar voor was de afstand te klein. Het eenige en het beste wat ik doen kon was het stuur omgooien om de straat in te rijden, maar voor ik dat had kunnen doen, zat ik al opzij tegen de locomotief aan. Gelukkig hadden we beiden maar een kleine vaart, anders... en de' chauffeur, die nog al tijd achter zijn stuur zit, maakt eene veel- zeggende beweging, alsof hij te kennen wil geven, dat hij dan daar niet meer zoo gemoe- delijk zou zitten. Mijn 21 passagiers tuimelden hals over kop over elkander tegen mijn cabine aan en er ontstond een gekraak van hout en ijzer, dat boven het alarm daarbinnen hoog uitklonk. Mijn voorwielen waren verbrijzeld, de vee- ren van het voorstel waren afgeknapt, tout le bazar was verbogen en verwrongen. We lagen stil en een oogenblik daama kropen mijn passagiers achter uit den wagen, geluk kig zonder ernstige blessures of gebroken ledematen. Zij konden alien per trein naar Sluiskil geraken. Ik r\jd hier alle dagen 2 maal voorbij van Terdonck naar Sluiskil en terug, al een heele tijd, zonder eenig ongeval te zijn overkomen. Maar deze keer heeft het weinig gescheeld, of ik zou Courcelles, waar ik woon, niet meer teruggezien hebben, evenmin als de werk- lieden, die ik vervoerde. Waarom maakt men hier niet een elec- tfiseh waarschuwingssein, om te zien, dat er een tram of locomotief aankomt. Ik ben de eerste niet, die hier in botsing komt. Noch de eerste en ook niet de laatste, mee- hen wij te moeten 'beamen, ten minste als er geen maatregelen worden genomen. Want het is hier een levensgevaarlijk punt en het verwondert ons nog, dat het tot dus- verre hier op dit kruispunt zonder uitzicht zonder persoonlijke ongelukken is afgeloopen. Immers tijdens de spitsuren moeten hier honderden fietsers, motoristen en autobe- stuurders oversteken, dag in dag uit het lieve leven blootstellend aan het gevaar, dat plot- seling om een hoek hen komt bespringen. Het wil mij voorkomen, dat zij, die, we- tend welken gevaarlijken toestand het hier geldt, een groote verantwoordelijkheid op zich laten rusten door het bestendigen van een situatie, welke met weinig kosten te ver- helpen zou zijn. Of geldt een menschenleven in de oogen van de verantwoordelijke personen voor zoo weinig, dat ter wille van een betrekkelijk klein bedrag, doeltreffende maatregelen wor den achterwege gelaten. Wanneer een werkgever verzuimt een maat- regel te nemen, die strekken moet om de veiligheid van het in zijn diienst zijnde perso- neel voor ongevallen te vrijwaren, wordt hem krachtens de wet dood of ongeluk door schuld ten laste gelegd. In dit geval echter zou van opzettelijk toe- doen mogen gesproken worden, aangezien de dringende noodzakelijkheid tot opheffing van den gevaarlijken toestand met voorbedachten rade of minstens met stellige bewustheid ver- waarloosd geworden is. Hier mag met recht gezegd worden: het heil des menschen is de hoogste Wet. ZAAMSLAG. Door het bestuur van het Groene Kruis al hier is benoemd tot wijkverpleegster mej. M. Bakker van Batenburg, te Schoorl. KOEWACHT. Zondag a.s. trekt de H. Familie uit onze parochie ter bedevaart naar Oostacker (B.). SELZAETE. Blinden-Concert. Zondag omstreeks 11 uur, na afloop van den kerkdienst, was op de Markt een vreemd- aandoend tooneel te aanschouwen. Voetje voor voetje, voorzichtig terecht ge- wezen door eenige geestelrjke brooders, be- klommen een 60-tal muzikanten de muziek- tent en werden een voor een op de voor hen bestemde plaats geleid, waar zij na eenig heen en weer draaien rustig bleven zitten, afwach- tend hetgeen er verder zou moeten gebeuren. Het waren blinde muzikanten, jongelingen en zelfs een heel groot aantal knapen van alle leeftijden. Hun muziekimstrument hielden zij gereed, maar de muziek, welke zij aan de honderden omstaanders zouden ten beste geven stond in hun hoofd geschreven. Op een tikje van den kapelmeester klonken plotseling de opwekkende tonen van een vlug- gen pas-redouble, zoo fijn en correct, in melo- die en accompagnement, alsof 60 geschoolde artisten hun talenten ten toon spreidden. En nog was dit slechts een voorproef van de muzikale Qapaciteiten, waarover deze jonge muzikanten, helaas van het licht der oogen beroofd, te beschikken bleken. Hun programma, vast als een muur in het geheugen gegoten, gaf meer dan van de best geschoolde krachten, over de gave des lichts de beschikking hebbend zou durven verwacht worden. Een heel zwak metalen tikje van den maatstok op een koperen lessenaartje was al hetgeen, hun als houvast bij het invallen na korter of langer rustperioden geboden werd En toch ging alles zoo regelmatig, zoo nu- anceerend, zoo gevoelvol alsof de muziek- partij daarvoor hun oogen lag uitgespreid. Met hun gevoelige vingeren over de pistons en kleppen hunner koperen en houten instru- menten heenglijdend, zonder zich een enkele maal te vergissen of uit de maat te geraken, brachten zij hun ouvertures en fantasieen ten gehoore, met een gloed van tonen, dat men zich onwillekeurig de vraag moest stellen: Hoe is het toch mogelijk, deze ongelukkige blinde muzikanten dit alles op dergelijke ma- nier bij te brengen. Wie waren deze artisten, die in donkeren nacht, met een helder licht in den geest deze muziek te voorschijn tooverden. Het was de Koninklijke Harmonie der blin- den van het instituut voor blinde kinderen te Woluwe bij Brussel, die tot stijving van de fondsen hunner instelling in verschillende plaatsen concerten gaat geven. 's Namiddags werd op de speelplaats van de Broederschool geconcerteerd. Honderden belan|;stellenden woonden de uitvoering bij van deze beroemde harmonie, die overal waar zij voor het publiek trad met groot succes aan de toehoorders zooveel kunstgenot wist te verschaffen. BRESKENS. Met ingang van 16 Augustus a.s. is aan gewezen als directeur van het P. T. en T. kantoor alhier de referendaris 2e klasse A. J. Salome te Zwolle Spoorwegpostkantoor) BIERVLIET. Benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school B te Biervliet mej. C. de Doelder te Ter Neuzen. TERNEUZEN IVLISSINGEN I. De alhier gespeelde wedstrijd tusschen de eerste elftallen van Temeuzen en Vlissingen is geeindigd in een 53-overwinning voor de thuisclub. Bij de rust was de stand 42. STEEN I—TERNEUZEN II. De bij gelegenheid van de kermis te Sint Jansteen plaats gehad hebbende ontmoeting tusschen Steen I en Temeuzen II had een ge lijk spel (11) tot uitslag. Deze doelpunten werden reeds vdbr de rust gemaakt. ORANJE I—TERNEUZEN III. Het derde elftal van Temeuzen kwam in de nederlaagwedstrijden van Oranje te Lams waarde uit tegen bet eerste elftal van die vereeniging. Bij de rust was de stand 31 in het voor- deel van Oranje; het einde bracht echter een gelijk spel (33). KOEWACHT—SASSCHE BOYS II. Zondag speelde de voetbalvereeniging Koe- wacht op eigen terrain een vriendschappelijke wedstrijd tegen Sassche Boys II. De uitslag van deze pittig gespeelde wedstrgd eindigde met een 10-overwinning voor de thuisclub. VEULENKEURING TE AXEL. Vrijdag had te Axel de veulenkeuring plaats van de V .V. Z. F. „Arbeid Adelt", N. T. S. Ondanks het aanvankelijk ongunstige weer, waren slechts 'n paar ingeschrevenen achter- gebleven. Deze keuring mag als uitstekend geslaagd worden genoemd, niet alleen de groote deel- name, doch ook het aangevoerde als kwali- teit. Van deskundige zijde vertelde men ons, dat de aangevoerde dieren het puikje van ,,Zeeuwsch-Viaanderen" mocht worden ge noemd. Een Ibewijs dus, dat hoewel het ook in de fokkerij algemeene malaise is de fokkers al het mogelijke in het werk stellen, de ver- edeling van het paardenras in Zeeuwsch- Vlaanderen tot een zoo hoog mogelijk peil op te voeren. Jammer is het, dat buiten belanghebben- den, weinig of geen belangstelling bestaat, zooals wij die vroeger kenden. Ook de handel lag stil en toch meenen wij, dat juist vroeger de fokkers op deze keurin- gen hun zaken deden en de handel levendig was. Misschien komt hierin hopelijk nog wel verandering. Het organiseeren van deze keu- ringen kan misschien er wel toe meewerken. De keurmeesters hadden voorwaar geen ge- makkelijke taak. De uitslag was als volgt: Merrieveulens 1930. 11 prijzen: 1 verg. zilv., 3 zilveren, 3 verg. ibronzen en 4 bronzen medailles. le prijs Pauline de Laboureur, eig. A. H. Dekker Johz., Zaamslag; 2e pr. Jenny, eig. M. A. Puijlaert, Zuiddorpe; 3e pr. eig. J. Dieleman, Zuiddorpe; 4e pr. eig. Com. de Feijter, Zaamslag; 5e Biena, eig. Wed. W. de Feijter, Axel; 6e pr. eig. S. van Hoeve, Axel; 7e pr. eig. Alph. Schout, Moerbeke; 8e pr. Albina Oranje, eig. Jan de Putter, Axel; 9e pr. Meta, eig. A. Ph. Buijsse, Zuid dorpe; lOe pr. eig. Jan Dieleman, Zuid dorpe; lie pr. Minerva, eig. Wed. W. de Feij ter, Axel. Eerv. vermelding: Sarepta, eig. Jan de Putter, Axel; Gazelle de Wilson, eig. A. de Feijter Oz., Axel; Ida, J. de Feijter Lz., Axel. Keurmeesters: Joh. de Feijter, Schoondijke en G. G. de Decker, Hulst. Hengstveulens 1930. 6 prijzen: 1 verg. zilveren, 2 zilveren, 2 verg. ibronzen en 1 bronzen medaille. le prijs Dirk van Wilson, eig. M. de Regt Lz„ Axel; 2e pr. Marquis d'Axel, eig. H. de Feijter, Axel; 3e pr. eig. Abr. Haak, Zaamslag; 4e pr. Max, eig. Alf. D'Hert, Zuid dorpe; 5e pr. eig. S. van Hoeve, Axel; 6e pr. eig. Jos. Kant. St. Jansteen. Eerv. verm.: A. de Feijiter Oz., Axel. Keurmeesters: G. Buijsse, Biervliet en F. D'Hoore, Sluis. E6njarige merries 1929. 3 prijzen: 1 verg. zilv., 1 zilv. en 1 verg. ibronzen medaille. le prijs Liza d'Opwijk, eig. Abr. Haak, Zaamslag; 2e pr. Esperance, eig. S. van Hoeve, Axel; 3e pr. Ema, eig. J. den Hamer, Axel. Keurmeesters: Joh. de Ferjter en G. de Deckere. ESnjarige hengsten 1929. 2 prijzen: 1 verg. zilv. en 1 zilv. medaille. le prijs Doris, eig. J. den Hamer, Axel; 2e pr. Ex Money, eig. J. de Putter, Axel. Keurmeesters: alsvoren: Tweejarige hengsten 1928. 2 prijzen: 1 verg. zilv., 1 zilv. medaille. le prijs Dalson van Luntershoek, eig. Com. de Feijter, Boschkapelle2e pr. Petrarea, eig. Abr. Haak, Zaamslag. Tweejarige merries 1928. Keurmeesters: alsvoren: 10 prijzen: 1 verg. zilv., 3 zilv., 2 verg. bronzen en 4 bronzen medailles. le prijs Joubertine de Lalboureur, eig. A. H. Dekker Johz., Zaamslag; 2e pr. Caline de Burrhus, eig. Wed. W. G. Dieleman, Hoek; 3e pr. Lisette, eig. Jan de Putter, Axel; 4e pr. Flora, eig. Abr. Haak, Zaamslag; 5e pr. Ida, eig. M; A. Puijlaert, Zuiddorpe; 6e pr. Miena, eig. J. den Hamer, Axel; 7e pr. Bertha de Laboureur, eig. A. H. Dekker, Zaamslag; 8e pr. Bertha, eig. Wed. Jac. de Feijter, St. Jan steen; 9e pr. Berthine de Heel, eig. Abr. Haak, Zaamslag; lOe pr. Jolie van Wilson, eig. S. van Hoeve, Axel. Eerv. vermelding: Amina van Wilson, eig. S. van Hoeve, Axel; Lauretta de Hulecourt, eig. J. den Hamer; Idyale, eig. M. A. Puij laert, Zuiddorpe. Keurmeesters: G. Buijsse, Biervliet en F. D'Hoore, Sluis. Hengsten met afstammelingen. 2 priizen: 1 verg. zilv. med. 15, 1 zilv. med. /15. le prijs Artiste de Kiel, eig. P. J. Vael, St. Jansteen; 2e pr. Alban de Fair, eig. Jan de Putter, Axel en Com. de Feijter, Bosch kapelle. Keurmeesters; G. Buijsse, F. D'Hoore en G. G. de Deckere.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 2