Feuilleton-vertellingen. U1IHODS B1KICHT1V Dam- en Schaakrubriek. M.litIll BRABANTSCHE BRIEVEN. DAMMEN. SCHAKEN. A. C. LENSEN'S STOOMVAART- MAATSCHAPPIJ - TER NEUZEN. SCHEEPVAARTBEWEGING. WISSELKOERSEN. De winst en- verliesrekening geeft aan: Debet. Onkosten en salarissen 989.781 afschrijvingen 39.572; reserveering tegen bedrijfsrisico's 20.000; winstsaldo 1929 33.278. Credit. Intrest 655.858; provisie 406.844; diversen f 19.929. XJlvenhout, 23 Juni 1930. Menier, Wat 'r allemaal aan 't haandje-n- is, mag Joost weten, maar as 'k 'r de kraanten allemaal zoo op nalees, dan zou 'k zoo zegigenwij gaan flink mee- tellen! 't Is 'n mirakel, maar d'r zijn al Ollaandsche kraanten, die over ons wel 's 'n aan- der stukske schrij- ven, dan aver messenstekerijen, die en da zeggen ze 'r dan nie bij, die kraanten-zwam- mers, hier dikkels gebeuren deur aanderen dan sjuust Brabaanders. Ge zul misschient denken, amico: ,,wat zit d'n Dr6 op z'n perdje! Nouw, amico, da lijk licht 'n bietje erger dan 't is, maar, 'k wil 't genogt weten: ja, ik zit op 't perdje! Jaren laank al komen ier 's zomers elken dag barstensvolle treinen uit Ollaand mee Ollaanders die ier komen profiteeren van ons schoone laand mee z'n zeldzaam mooie bosschen, mee z'n endelooze heien, mee z'n aardige durpkes, z'n sjarmaante stedekes. Ze komen genieten van de starke bosch- lucht, die, deurdrongen van d'n zuutgeuren- den liars, die ier en daar as klonters stroop zoo maar uit de mastenboomen vloeit, uren ver in de rondte veur 't opsnuffen is! Ol laandsche kinderkes, mee gazichtjes as vuil' emmekes, ..bleeknuskes" noemen ze die daar, komen in zwermen elk jaar naar de Ulvenhoutsche bosschen en as die schaap- kes weer verom gaan, na enkele weken, dan emmen ze kopkes waar de gezondheid as kflaprozen op de wangeskes leet. Don schit- teren die oogskes as twee sterrekes aan d'n donkeren hemel. En dan zee Trui altij, as die troepkes opgefleurde kinderkes weer over d'n weg gongen mee d'r rieten kofferkes in d'r starke knusjes: ,,Zunde, dat die schapen van kienders weer naar die stinkende stad trugmotten, tusschen al die steenen en stof- figen smurrie". Da's al jaren zoo, jaren! En toen 't pas begon, die z.g. gezondheidskolonies ier, toen he'k dikkels gedocht ga'd: as die kinderkes groot zijn, as ze dan d'r eigen zullen herin- deren de schoone uren en dagen en weken ier deurgebroeht, as ze zullen beseffen hoe goed 't ier toch voor ze gewiest is, dan zullen me in Ollaand veul mensehen krijgen, die gin kwaad meer van ons Brabaantsche laand heuren willen! Genogt is er over onze kontrijen geschre- ven en gedrukt gewiest. Genogt 't schoon geprezen. As ik alleen m'n eiges al nagaai, dan he'k in jouiw kraant al 'n dikke honderd- en-veftlg brieven van mijn gezien en keb^ fn'iiiumi muai meugeujR Ollee, laat ik 'nen keer 's wa trotsig zijn: da-d-alleen moest al genogt zijn gewiest da- d-iedereen, maar veural de kraantenmannen, ons schoone laand 's mee 'n aander ogske bekeken. Da ze nie, as d'r vaders en grot- vaders, geregeld zatten te schempen en te klieren teugen ons. D'r eigen op de hogte stelden, daar betalen de a/bbenees toch zekers de centen veur, en nie zatten na te zeeveren wat er vruuger wier gekweild. Waant, amico, al zee ik aan 't begin van m'n briefke: „wij gaan meetellen", alles bij mekare mokt eenen zwaluw nog ginnen zomer! Nog veuls te veul zijn wij 't vijfde wiel aan d'n wagel! As ze van onze schrijvers en dichters wa goeds motten zeggen, dan doen ze da-d-op 'n toontje van 'nen ouwen heer, die genadig 'n plumpke weggift en as ze veul goeds mot- ten zeggen, zooas lest mee dieen Teun Coolen, dien boekenschrijver, dan sta-g-et woord „Brabantsch" z66 vet gedrukt, dat de ver- wonderink al uit d'n drukinkt te zien, da-d- ok ier mensehen wonen, die iets kennen zoo as in Ollaand! Onze ververs, die ier blijven wonen, omda ze 't ier zoo schoon vinden en d'r eigen laand nie in d'n steek kunnen laten ('n eigenschap, tusschen twee hokskes, die alleen geprezen wordt van 'nen buitenlaander!), dan kunnen ze mee de grotste moeite soms gin ordente- Irjke zaal huren in Ollaand, om d'r qchiilder- stukken op te hangen om wa van da goed te slijten. Ge mot nie denken da'k da zoomaar neerkalk; kweet et van de ververs zelvers. Onzen Vincent, de grotste verver van deus eeuw; wilde geleuven da ze boven d'n Moer- dijk maar aamperkes weten dat ie 'r eenen van ons is! As ze over hum schrijven, dan staat en nie mee zukke verwonderd,e dikke drukletters„d'n BRABANTSCHE" schilder van Goch. Dan is 't: ,,d'n Nederlander van Goch". Keb ze in m'nen zak, amico! Hoe zouw da komen? Ik denk van ons eenvoudig taaltje. Elk veugeltje zingt zooas 't gebekt is, maar d'n zang van 't Brabaantsche veugeltje schijnen ze niet te willen belusteren! 't Mot... Vlomsch zijn! Dan is 't schoon! Veur 't Brabaantsch schamen ze d'r eigen. As ge da sprilet, dan bende 'n fermielielid da niet angekeken wordt of, as ze 'j nie buiten kunnen, bekijken mee 'n klopke op z'n schou- wer en 'n meelijend lachske van: ,,och 't is ok wel 'n aardig menneke! Nie heelegaar goed wijs, maar idioten motten er ok zijn!" Wij zijn 'n bietje te veul tegoeiertrouw, geleuf ik. Wij schenken te gaauw in en zet- ten te vlug de tafel. En... me zeggen 't te vierkaant in d'r gemasseerd gezicht waar 't op staat! Allemaal dingskes die z'oew nie vergeven. En da'k daar zoo allemaal op koom, dat 's te zoeken in 'n stukske da 'k ergens gelezen eb, in 'n Ollaandsch blad, amico, waarin die kraant veur z'nen vrees uitkwam, da wij ons eigen hoe langer hoe meer trugtrekken. „Hoe zou da zoo komen", vroegen ze in da stukske! Nouw gij! Das' zoo op de manier as van die twee kwajongens op 'n kantoor, die, efkes olleen gelaten, mee stoelen en lessenaars hadden ge- rauscht, dat de kachel d'r van omver gesalle- maanderd was. En toen d'n baas binnenkwam en vroeg: wa-d-is ier gebeurd", tot antwoord kreeg: ,,wij zaten zoo en de kachel viel om". Ollee, hee-d-ier al 's 66nen Ollaander z'n eigen verveeld? Of emmen ze altij veul plezier g'ad? Ozoo! Maar waarom dan in Ollaand zijnde, weer leggen te zeeveren teugen onzen Vastel- avond? Teugen onze kermissen en al onze fiesten Waarom 'k Zou daar wel 'n antwoordje op kunnen geven, maar 't is zoo wel te snappen. Is leut-emmen dan minderweerdig Is 't dan kinderachtig om veul van oaw eigen schoone laand te houwen Is 'nen kunst- neer, die z'n moerstaal sprikt, z'n werk daar dan minder om? Is ons laand nie schoon genogt om gesehilderd en ok beschreven te worren? Breng-d-ons laand nie evengoed z'n kunsteneers, z'n perfesters en z'n menis- ters op as Ollaand? En, om in de mode te blijven: nie even goed goeie vatlbalders? Zijn ons laandbouwperdukten soms minder? Onze erebeesjesHadden ze die maar? En witte wel, da-d-omze tulpenvelden en blonibollen in' t westen van Brabaant, gin horke onder emmen gedaan van 't jaar veur de Ollandsche blommen? Onze Zeuvenbergsche piepers, zijn ze nie getzocht En de indestrie, amico? De suikerfebrieken, die mee muljoenen en muljoenen gedreven worren? Eindhoven da- d-'nen wereldnaam heet; onzen kanalen- aanleg, is 't allemaal minder? Och man, ik kan z6o deurgaan, tot van- avond toe, maar 'k maak zonde van 't kuste- lijke weer! Ik gaai 'n end aan dit briefke maken, waant 't zonneke staat ons laand te beschij- nen da-d-alles trilt en fonkelt van gouwen licht. Van 't spinneraggeske da-das 'n pcerlmoe- ren kaantwerkske in de struiken haangt; van 't veugeltje da glaanst of 't van fluweel is tot de vliegskes toe, die ronddaansen op d'r bronzen vleugeltjes, 't is allemaal zoo schoon da 'k er nie van binne bljjven kan! Vleeje week, mee 't onweer, toen docht ik da-d-alles betoaverd was. De natte pannendaken, beschenen deur d'n avondgloed, ze leken van rooi koper? Tempel- tjes van goud, zoo waren de kleinste huskes. 't Brons bestoof de boomenkruinen. De tak- ken zatten vol van 't gloeienid rood! En toen daar, over al die vemiste pracht en pronk ,over die torentjes en purperen wei- landen, over de bosschen die gemonteerd leken mee gouwen zelfkaanten, toen daar 'nen rengelboog over spande, die as 'nen oorejool van bovenderdsche pracht om de wereld henen straaJlde, die achter uit de bosschen opsteeg en dwars over Ulvenhout koepelde da ge stil en klein wier van die goddelijke pracht. En ik kreeg 'n bui, 'n bui, amico, om aan d'n eerste d'n beste 'nen rijksdaalder te leenen! Kom, ik schel dr 'af 'k Gaai de velden op. Me zijn aan 't hooien. De locht van 't hooi golft ier de kamer in, 'k kan 't nie meer houwen bij da fleschke inkt. Dus veul groeten van Trui en as altij, gin horke minder van oewen toet a voe DRA Amer. tijd, het vliegtuig Southern Cross New York. Het landde vlot op het vliegveld Roosevelt te 10 min. voor 1 Amsterdamsche tijd, waar een duizendkoppige menigte vol geestdrift de kloeke bemanning toejuichte. Op het vliegveld waren vele autoriteiten aan- wezig, o.a. het bestuur der City, vertegen- woordigers der regeering uit Washington, 'terwjjl enkele leden van het corps diplor tique expres uit Washington waren over^ komen. HARTVERLAMMING. Dinsdagmiddag is de 21jarige me J. D. Koops te Stadskanaal bij het zwemmen in de badin- richting aldaar verdronken. De ontboden ge- neesheer constabeerde hantverlamming. SLAAPZIEKTE. Te Nieuwe Schans heeft zich een geval van slaapziekte voorgedaan bij het zesjarig kind van den arbeider J. Bol. 'wm m umiiMjm, Woensdagnacht vond men op het stations- emplacement te Dordrecht den rangeerder W. S. bewusteloos liggen. Het bleek, dat hij door een rangeerenden trein was gegrepen en dat hem de rechterarm was afgereden. TWEE KINDEREN VERDRONKEN. Te Middelhamis is het lOjarig zoontje van den heer G. bij het zwemmen in de haven ver dronken. Eenige jongens waren te Amsterdam aan het spelen op een schuit aan de Kostverloren Wetering. Een 12jarige jongen raakte hierbij te water, zonder dat dit bemerkt werd. Eeni ge uren later is hij bewusteloos opgehaald. KOKENDE KOFFIE OVER HET LICHAAM GEKREGEN. Een 8jarig meisje van de familie K. aan de Iepenlaan te Bussum stootte bij het spelen een tafeltje om, waardoor een koffiepot op haar viel. Zij kreeg zulke emstige brandwon- den, dat zij aan de gevolgen is overleden. BIJ EEN BOTSING OM HET LEVEN GEKOMEN. Dinsdagmiddag half zes reed de 24jarige G. Uiitendaal, van Santpoort, met zijn motorfiets aldaar tegen een stilstaande vrachtauto, die langs den weg stond. De man was onmiddel- lijk dood. De motorrijder had echter zich ge- keken, waardoor hij de vrachtauto niet ge zien had, met het vermelde noodlottige ge- volg. Het slachtoffer was ongehuwd. VOOR DE OOGEN VAN ZIJN MOEDER GEDOOD. Onder Noorwijkerhout is het 5jarig zoontje van de familie v. d. B. bij het oversteken van den weg door een auto overreden en gedood. De moeder zag het ongeluk voor haar oogen gebeuren. DE LANDING VAN DE ..SOUTHERN CROSS". De Southern Cross is Woensdag om half 11 Greenwichtijd op een vliegterrein in New Foundland geland. Zooals reeds vermoed werd, was het den vliegers onmogelijk zich in den dikken mist, die voor de kust van New Foundland hing, te orienteeren, zoodat Kingsford Smith het station van St. Johns reeds had medegedeeld, dat hij een landings- terrein aan de Oostkust van New Foundland zocht en bij Harbour Grace wilde landen. Reeds was bericht ontvangen, dat de Sout hern Cross de Robertbaai in de ricbting van Harbour Grace was gepasseerd. Geheel ge- rust was men niet, daar de mistbank boven New Foundland zelf nog dikker was. Verder deelde hij mede, dat hij 2000 liter benzine en olie noodig had. Het vliegtuig heeft bijna den geheelen nacht in een dikken mist gevlogen en was daarbij den koers kwijitgeraakt, daar ook het compas niet behoorlijk werkte. Men schrijft dit toe aan den invloed van de metieorologi- sche toestanden in dit gebied, waardoor her- haaldelijke magnetische storingen veroor- zaakit werden. Het vliegtuig Southern Cross is Donderdag- morgen te 5 u. 35 van Harbour Grace ge- start naar New York. Kingsford Smith en zijn metgezellen werden 's middags tusschen 4 en 5 u. Amerik. tijd, d.i. tusschen 9 en 10 uur 's avonds Amsterdamsche tijd, op het Roosevelt-vliegveld verwacht. De weerberich- ten luidden gunstig. Omzwermd door een groot aantal militaire vliegtuigen naderde tegen 7 u. 's avonds HET GOUD IN DE OUDHEID. In de Oudheid was het goud betrekkelijk overvloedig. Het kwam voomamelijk uit de beddingen der rivieren in Azie. Het Gulden Vlies door de Argonauten veroverd, het goud van Ophir, de fabel van Koning Midas, de her- inneringen wijzen het Oosten aan als de plaats, waar het eerst goud werd gevonden. Volgens Plinius zou Cyrus van zijn expedi- ties 34.000 Romeinsche ponden goud hebben meegebracht, hetgeen met ongeveer 24 mil- lioen gulden overeenkomt. -De schatten, die Alexander de Groote aan Perzia ontnam, zoh- den 351.000 talenten of 1 milliard gulden heb ben bedragen. Ook uit Arabie en waarschijn- lijk ook uit Midden-Afrika, kwam goud. De rivieren van Spanje en de bergen van Dacie leverden eveneens goud op. Te Abrud- 'bania in het midden van Fransch Sylvanae, be- staan gangen in de rotsen, die uit den Romein- schen tijd dateeren, waaruit nog heden goud wordt gehaald. Romeinsche schrijvers spre- ken van den overvloed vein goud, dien men in de Taag en de Duero vond. Plinius bericht, dat Astarie van deze landen het meeste goud opbracht. In Idanha-Velta, in Portugal, vond men een gedenksteen met een dankbetuiging van Titus Claudius Rufus aan god Jupiter, die hem 130 pond goud liet vinden. De Egyptenaren kregen veel goud van den Boven-Nijl en uit Ethiopie. Een geschrift van Thutmes III (1600 v. Chr.) spreekt van goud, dat uit het land van Maga wkam. Een andere inscriptie, uit den tijd van Ram ses II (1200 v. Chr.), meldt, dat de koning gezeten op een gouwen troon, bevelen gaf, om goudmijnen in het land van Atika te openen Een papyrus, die zich te Turijn bevindt, be- vat een uitgewerkt plan van exploitatie dier werken. Horodotus spreekt van een koning der Ethi- opiers, die Kambyres aanvlel, zonder hem ten kunnen overwinnen, en die zijn gevangenen met gouden kettingen liet binden, omdat goud algemeener was datn brons. Te Soufala kwam het goud ook veel voor in de middeleeuwen. De Arabische geograaf Edrisi (1154) bericht, dat koper daar boven- goud werd verkozen voor sieraden, omdat het eerste metaal daar zeldzamer voorkwam dan het laatste. Te Daghouta vond men nog meer goud dan te Sofala. Reeds in de oudheid en ook nog gedeelte- lijk in de middeleeuwen was Afrika beroemr als het goudland. Herodotus bericht, dat de Carthagers aan gene zijde van de zuilen van Hercules (straat van Gibraltar) goud gingen zoeken. Edrisi spreekt van het goud, dat de Nangarastreek opleverde, en ook de door paus Leo X gedoopte Moor Leo Africanus die het binnenland van Afrika had doorgetrok- ken, maakt melding van het goud van Nan- gara en van Timboektoe. Het was vandaar dat de Mooren in Spanje en in het Noorden van Afrika het kostbare metaal kregen. De rijkdom aan goud van Afrika schijnt tot het verleden te behooren, maar de onder bet' 'museum *V3S~BoulHtcq "Bewondert ~erT die 3600 jaar oud is, de gouden kettingen van de gevangenen van Abessinie tijdens Kambyses; de schat, dien de koningin van Saba, 2860 jaar geleden naar Salomo's tempel bracht; de massa s goud aan den troon van den koning van Ghana bevestigd, waarvan bovengenoem de geograaf Ednisi eveneens spreekt, en die naar hij zegt, een waarde hadden van 210 millioen gulden, al die herinneringen of legenden bewijzen, dat het zwarte werelddeel veel goud opleverde. In Europa hebben Bohemen, Silezie, Mora- vie, Tirol, de bergen van Salzburg, het Sesiadal (Italie) en het Ansasea-dal veel goud opge- leverd. In het gneiss boven Gastein heeft het verdwijnen der gletschers oude mijnwerken aan het licht gebracht, maar in de middel eeuwen is de bron dezer rijkdommen reeds op- gedroogd. Wel worden hier en daar nog goudhouden- de aderen geexploiteerd, maar de opbrengst is uiterst gering. De eenige exploitatie in Euro- pa, die nog de moeite waard is te worden ver- meld, is die te Schemnitz, in Hongarije. BIJNAMEN VAN NEGERS VOOR BLANKEN. Iedere blanke zoo vertelt iemand in het Berl. Tag. krijgt op den duur bij de negers in Afrika zijn bijnaam. Slechts onder dien naam kennen hem de inboorlingen. Op weg naar een blanke noemt men den zwarte, dien men ontmoet, eenvoudig dien bijnaam, en de inlander wijst den ander terecht. Met kennis van den echten naam komt men er evenwel nooit. Die bijnamen houden steeds verband met zekere uiterlijke omstandigheden waarin het toeval den betrokkene nu steeds verbonden houdt. Een paar voorbeelden: „Bwana Rupia" (meneer roepij) heette een vriend van den schrijver, omdat hij den negers altijd zoo groote fooien gaf. Een ander heette „Bwana Tsja" (meneer thee), omdat hij naar het scheen veel thee dronk; de schrijver maakte hem nooit anders mee; dan voor een glas whisky. Een boer, die eens in woede een steen wierp naar een neger, heette zijn leven lang ..Bwana Mawe" (meneer steen). ,,Bwana Ndege" (meneer vogel) was de naam van een bekend Engelsch officier, mr. Wiggins, die tegen Von Lettow-Vorbeck in Oost-Afrika als vliegenier had gestreden; een ander heette naar zijn groote lichaamslengte „Bwana Twigga" (meneer giraffe), en een kaal hoofd bezorgde een volgenden blanke den naam Bwana Kahara" (meneer kogel). De schrij ver, die entomoloog is, heet Bwana Nduda" (meneer insect). Maar den mooisten naam kreeg een jonge vriend van dezen insect-heer. Reeds den twee- den dag na zijn aankomst in Afrika moest en zou hij een olifant schieten. Met het zware olifantengeweer en de camera bewapend (de camera, om na volbrachte heldendaad de ge- bruikelijke foto naar Europa te kunnen stu- ren), ging hij regelrecht het oerwoud in. Hij dacht blijkbaar, dat de olifant daar op hem wachtte. En inderdaad, daar beweegt zich iets groots, zwarts. Pief-paf, en daar ligt de jacht- trofee! Maar kon deze nieuweling ook weten, dat het gewone huisvarken in Afrika zwart is Een arme zeug, op zoek naar haar jon gen, had bij zijn eerste poging het leven ge laten. De negers hadden schik voor tien. Zij kregen het vermoorde varken van den groo- ten jager cadeau. En nu behoefden ze zich ook niet het hoofd te breken, hoe de nieuweling heeten moest. Natuurlijk „Bwana Ngruwe", meneer zwijn! Het aardigste was, dat deze naam zoo klopte: de nieuwgekomene had n.l. met Michel Angelo de hebbelijkheid gemeen van zich nooit te wasschen. HET ZINGENDE DAL. t Het dal van Dhronecken in het^Westelijk deel van Hunsruck (Moezelgebied) wordt in den volksmond algemeen het ,,zingende dal" genoemd, omdat men daar een vreemdsoortig geluid als ver klokgelui kan waarnemen. Bij lang aanhouden van de klanken worden deze sterker, doohdien de geluidsgolven zich, van den nauwen benedenuitgang van het dal af, waaiervormig verspreiden en zoo verder trek- ken. Ofschoon dit zonderling natuurverschijnsel reeds langen tijd de natuurkundigen en geo- grafen bezighoudt, was het tot dusver niet ge- lukt, het probleem der voorttrekkende mu- ziekdragende luchtgolven te verklaren. Voor kort echter heeft men, naar de Trier- sche Landeszeitung meedeelt, getracht een verklaring te geven, die de waarheid misschien het meest nabij komt. Men heeft de zang- tonen in het Dhroneckendal vergeleken met de z.g. watervaltonen en bevonden dat zij deze inderdaad zeer nabij komen. Nu zijn in ge noemd dal wel geen watervallen aanwezig, maar wel stroomt er een beek door, die van verscheidene vrq aanzienlijke hoogten neer- springt, hetgeen natuurljjk een sterk bruisen veroorzaakt. Op zichzelf is zulk gebruis niet met muzikale klanken te vergeljjken, maar de ervaring heeft geleerd, dat het op verren af- stand muzikale klank-tinten aanneemt. Het vermoeden is dan ook, dat het ,,gezang" in het Hunsruckdal ontstaat op de plek zelf waar het zich voordoet en dat de met een beweging in verband gebrachte aanzwelling en afneming der klanken als zuiver plaatse- lijke be'invloedingen moeten worden beschouwd. CLXXVIII. De hier volgende partij speelden wij den 16en Maart 1929 be Goes voor den wedstrijd om het kampioenschap van Zeeland. Wit: J. J. K. Zwart: J. van Zweden, Goes. 1. 32—28 18—23 De beteekenis van dezen zet hebben we reeds meermalen uiteengezet Naast 1721 is dit het beste antwoord. 2. 33—29 Voor beginners diene, dat 3732 hier ver- hinderd wordt door 23—29 en 1722. 2. 23X32 3. 37X28 19—23 Wij achten 1924, 1419, 2025 en 25X14 sterker, om daaraa voort te zetten met 1218, 7-12, 17 en dan pas den cen trum^fruil 1923. 4. 28X19 13X33 '5. 39X28 14—19 6. 44—39 8—13 t 7. 39—33 10—14 Het openingsspel verloopt kalm en het be- halen van voordeel is in een dergelijk genre meestal uitgesloten. 8. 41—37 12—18 9. 5044 2—8 10. 44—39 7—12 11. 34—29 Ter voorbereiding van een aanval, die be oogt ruit 24 te bezetten, nu op 2 een zwarte schijf ontbreekt. 11. 5—10 12. 29—24 19X30 13. 35X24 20X29 14. 33 X 24 14—19 15. 40—35 19X30 3§X24 12=13 18. 3933 19X30 19. 2823 18X29 20. 33X35 9—14 Hier komt 1218 en 1823 ons beter voor. Het bezit van het centrum is in zulke posities veelal van groote waarde. 21. 38—33 4—9 22. 42—38 12—18 23. 4742 1—7 24. 37—32 7—12 Tot dusverre is er weinig spanning geweest, zooals trouwens in de meeste modeme posi- tie-partijen het geval pleegt te zijn. Wit tracht nu echter uit de stelling te halen, wat er in zit. 25. 32—27 14—19 26. 33—29 9—14 27. 3530! Gespeeld op een fraai valletje. (Zie dia gram.) ZWART 1 2 3 4 5 46 16 26 36 WIT 47 48 49 50 Ieder 12 schijven. Indien zwart in den diagramstand 1420 speelt, wint wit door 3024, 2722, 3833 en 43X14, waaraa 2924, 2420 en 1410, enz. immers niet te verhinderen zou zijn. Zwart liep er niet in, maar speelde terecht: 27. 17—21 28. 3025 21X 32 29. 38X27 1117 30. 40—35 Op 4339 zou volgen 1822 en 15X35. 30. 15—20 31. 35—30 6—11 32. 4944 3—9 33. 4641 1721 34. 42—38 21X32 35. 38X27 11—17 36. 4842 17—21 37. 4238 21X32 38. 38X27 12—17 39. 4440 Om op 1721 te vervolgen met 3024. 39. 19—23 40. 40—34 1319 Voorkomt natuurlijk 3024. Dit partijge- deelte is dus wel vol spanning. 41. 43—38 18—22 Ten slotte slaagt zwart er alzoo in zich te juister tijd los te werken. Op 1721 zou 2722 en 31X22 gevolgd zijn. 42. 29X18 22X13 43. 34—29 19—24 Na zich het geheele middenspel met zorg be hebben moeten verdedigen, verkrijgt zwart thans nog een voordeelig eindspel, dat echter van alle kanten niet meer dan remise ople- vert. 44. 30X10 9—14 45. 10X19 13X42 46. 47. 48. 49. 50. 25X14 14—10 10—4 41—37 36 X 47* remise. 42—48 48X26 17—21 21X 41 meersl. Korte berichten. 1. De ontmoetingen van eenige vooraan- staande Hollandsehe schakers met de buiten- landsche grqptmeesters Rubinstein en Ma- roczy zijn voor onze landgenooten weinig gunstig geweest. Weenink en Landau werden overtuigend door Maroczy gestagen, zonder een enkele partij te kunnen winnen, Van den Bosch verloor met 30 van Rubinstein, maar wist in zijn match met Maroczy gelijk te blij ven (IV21%). Toch is men allerwegen van meening, dat het vertoonde spel veel be- looft voor den a.s. landenwedstrijd te Ham burg. 2. Rotterdam speelde verleden week tegen Anbwerpen en verloor met 8%19%- De Zeeuwsche nederlaag (1316), op Hemel- vaartsdag tegen Antwerpen geleden, is daar- naast dus zeer eervol te noemen, vooral, wanneer men in aanmerking neemt, dat in beide wedstrijden aan de bovenste borden spelers zaten als Koltanowsky, Oenser, Dun- kelblum, Sapira, enz. 3. De landenwedstrijd, die in Juli te Ham burg plaats vindt, belooft hoogst belangiwek- kend te worden. Tot de sterkste ploegen, welke deelnemen, behooren Hongarije met Maroczy, Vaida, Takacs, Steiner, Havasi; en Polen met Tartakower, Przepiorka, Makar- czye, Regiedzinsky. 4. In de Ter Neuzensche schaakckib werd onlangs als slot van het seizoen 1929/1930 een gongwedstrijd gespeeld, waarvan de uit- slag luidde: Den Decker 9 punt en; Mr. Tichel- man 7; Verpoorten 6y2; Donze en Kaan 5; Galle 3V2Van den Ouden 3; Elzinga 2%; Lankamp 2 en Van de Ree 1 y2. Hier volgen thans enkele partijen uit den massakamp AntwerpenZeeland. A. Allereerst de partij van het eerste bord: Wit: Risseeuw, Zwart: Koltanowsky. Zuidzande. 1. e2e4, e7—e5. 2. Pgl—f3, d7—d6. 3. d2d4, eXd4. 4. PXd4, Pg8—f6. 5. Pbl C3, Lf8e7. 6. Lfl—e2, 0—0. 7. 0—0, Tf8—e8. 8. f2f4, Le7—f8. Valt pian e4 tweemaal aan. 9. Le2f3, c7c6. Het is leerzaam na te gaan, hoe zwart zqn stukken opstelt. 10. Kgl—hi, a7a5. 11. a2—a4, Pb8a6 12. Pd4—e2, Lc8—g4. 13. Pe2—g3, LXf3. 14. gXf3, d6d5. 15. e4—e5, Pf6— d7. 16. Tfl—el, Pa6c7. 17. Lcl—e3, f7— f6. 18. Le3d4, c6c5. Dit lag natuurlijk voor de hand. Na wit's 14e en 18e zet krijgt zwart zichtbaar de overhand. 19. Ld4f2, d5d4! 20. Pc3—e4, fXe5. 21. f4—f5, Fc7—d5! 22. Pg3—h5, Pd5—f6. 23. Lf2— h4?, Pf6Xe4. Op LXd8 volgt nu Pf2f, enz. 24. TXe4, Dd8—dK5. f5—f6, g7—g6! 26. c2c4, dxc3 e. f^27. f6—f7f, KXf7. 28. f3—f4, eXf4. 29. TXf4, Kg8. 30. Df3, Te6. 31. Tafl, PXf4. 32. PhXf4, Td6. 33. DXc3, DXa4. Wit geeft het op. Voor een wedstrijd tegen Zeeland is Kolta nowsky wel wat te sterk! B. Ten slotte de partij van het tweede bord. Wit: I. Censer. Zwart: J. F. Heemskerek. 1. Pgil—f3, Pg8—f6. 2. c2c4, e7—e6. /wc. 1.. 6-o s3, T s>8ib7. 5. Lfl—g2, c7c5. 6. 0—0, Dd8c7. 7. Lcl— f4, d7d6. 8. Pbl—d2, cXd4. 9. e2e3, d4—d3. 10. Lf4—g5, Pf6e4. 11. g3—g4, Pb8d7. 12. Talcl, h7—h6. 13. Lg5— 64, g7g5. 14. Pd2Xe4, Lb7Xe4. 15. Lh4 g3, Lf8g7. 16. Pf3—d4, LXg2. 17. Kx g2, 0—0. 18. DXd3, Tf8d8. 19. f2—f3, a7—a6? 20. h2h4, Pd7e5. 21. Dd3e2, Dc7b7. 22. Kg2h3, Ta8c8. 23. b2b3, Db7—e7. 24. f3—f4, gXf4. 25. eXf4, Pe5— g6. 26. Pd4—f3, De7d7. 27. h4—h5, Pg6 f8. 28. Tel—dl, f7—f5. 29. gxf5, eXf5. 30. Pf3h4, Pf8h7. 31 De2d3, Ph7f6. 32. Dxf5, PX'h5. Forceert dameruil. 33. DXd7, TXd7. 34. Lg3—h2, b6—4>5. 35. Ph4—f5, bXc4. 36. TXd6, TXd6. 37. PXd6, cXlb3. 38. PXc8, ibxa2. 39. Kh3h4. Remise gegeven. s.s. HELENA van Cardiff naar Yxpilla pas- seerde 25 deizer Holtenau. s.s. MAGDALENA wordt heden te Cardiff verwacht. s.s. TERNEUZEN van Salta Caballo naar Rotterdam pass. 26 dezer Quessant. Van Ter Neuzen: 26 Juni. Eng. s.s. GRAN- TA, 1642, ledig, New-Castle. Van GentTer Neuzen: 25 Juni. Eng. s.s. MERANNIO, 563, stukg., Landen. Van Sas van Gent: 25 Juni. Fransch s.s. ARLETTE, 1655, ledig, R'dam. Voor Gent: 25 Juni. Eng. s.s. SHEAF LANCE, 1866, hout, Leningrad; Letl. s.s. KRIMULDA, 1250, hout en vlas, Riga; Deensch s.s. ANNA, 735, hout en vlas, Pas sages; Belg. s.s. REN5, 1544, koien, New- Castle; Eng. s.s. MIDDLEHAM CASTLE, 2899, stukg., Havre; Duitsch s.s. ROSE, 879, ij'zer, Antwerpen; Fransch s.s. NIOBE, 882, pyriet, Caen. 26 Juni. Eng. s.s. CRICHTOUN, 506, stuk- goed, Leith; Duitsch s.s. LOTTE REITH, 923, hout, Danzig; Duitsch s.s. DIANA, 725, gem., Reval; Eng. s.s. FALCON, 738, stukg., Londen; Belg. s.s. STAD ANTWERPEN, 636, ledig, Ostende; Eng. s.s. DEARNE, 427, stukg., Goole; Eng. s.s. KITTIWAKE, 982, stukg., Glasgow. Van Gent: 25 Juni. Eng. s.s. RAVONIA, 378, ijzer, Garston; Eng. s.s. ESTON, 806, ijzer, Cardiff; Letl. s.s. AINA, 469, fosfaat, Stolpmunde; Eng. s.s. WAYPARK, 857, ledig, Hull; Eng. s.s. EASINGWOLD, 603, ijzer, Londen; Eng. s.s. CASTLE GALLEON, 446, steen, Londen. 26 -Juni. Fransch s.s. CAP TARIFA, 1184, ledig, Antwerpen; Eng. s.s. AFON GWTLI, 427, ledig, Laneliy. Amsterdam, 28 Juni 1930. Londen Berlijn Parijs Brussel Weenen (100 sh.) bieden laten 12,09 12,09% 59,29 59,31 9,76% 9,77% 34,71% 34,73% 35,09 35,14 Vreemd Bankpapler. Duitsch 59,29 59,31 Fransch 9,70 9,80 Belgisch 6,92 6,96 Oostenrijksch (100 sh.) 35,09 35,10

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 6