ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCH-VLAANOEREN NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Tweede Blad. N» 8545* RIJDAG 27 JUNI 1930, 70e JAARGANG, BIMNEHLAND, BUITSVLAVS. Financieele Berichten. PBBDIKBEURTBH, DE VERZANDING VAN DE HAVEN VAN ZEEBRUGGE. De auto van SNEEUWWIT en KLOKZEEP komt". TER NEUZEN, 27 JUNI 1930. KANTOOR TER NEUZEN VOOR HANDEL EN LANDBOUW RECHTSZAKEN. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS BANK N.V. »V V X <1 rr fe 'a ■*- *»^y r-' NEUZEKSCHE AFSLUITING STRAAT. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken bekend, dat gedurende de uitvoering van werkzaamheden in de Grenu- laan, deze straat vanaf 30 Juni 1930 voor bet rijtuigverkeer is afgesloten. Ter Neuzen, 27 Juni 1930. J. HXJIZINGA, Burgemeester. B. I. ZONNEVXJLLE, Secretaris. TWEEDE KAMER. 1 Vergadering van Woensdag. Het'" wetsontwerp tot wijziging van hot huwel^jksvermogensrecht wordt gezonden naar §en commissie van voorbereiding. De fiterpellatie de Boer inzake de binnen- achipperij wordt toegestaan en zal worden gehouden op ©en nader te.bepalen dag. Bij hiet wetsontwerp tot regeling van het toegepaate natuurwetenschappelijk onderzoek betoogt de heer van Voorst tot Voorst (r.k.), dat dit te grootsch is opgezet. De heer van Wijnbergen (r.k.) betuigt in- stemming met het ontwerp, waarvan htj de resultaten wil afwachten. Mevr. Van Italievan Embden (v.d.) wil ook vrouwen in de betreffende commissie zien opgenomen. De heer Kortenhorst (r.k.) wil samenwerking met belanghebbende organen, o.a. provincie en gemeente. De heer v. d. Waerden (s.d.) vertrouwt dat de regeering haar invloed zal aanwenden tot samenwerking van alle belanghebbende groepen. Minister Terpstra wijst erop, dat tot nu toe b.v. hot vezelonderzoek kan plaats hebben in 5 of 6 plaatsen; dit is verkwisting van kapi- taal en intellect. Centralisatie van het natuur wetenschappelijk onderzoek is gewenscht. Een amendement-Lovink om uiitdrukkelijk de vrijheid van arbeid^flfcoor hoogleeraren aan laboratoria vast te^^gen, wordt ver- worpen met 50 tegen 23 stemmen. Hot wetsontwerp wordt aangenomen. i regeeringen ter bestrijding van de U.S.S.R. en zijn het z.g. Vlootontwerp evenals deze enquete te beschouwen als symptomen vkn zoodanige gemeenschappeiijke actie tegen be- i doeide Unie? Vergadering van Donderdag. De Voorzitter deelt mede, dat Dinsdag aan de orde zullen komen de intierpellatiede Boer over den noodtoestand in de hinnenschipperij en het wetsontwerp tot heffing van een com- penseerend invoerrecht op sommige soorten suiker (suikerwetje), indien hierover het eindverslag tiidig ni.torohT-anht Aan de orde is thans het wetsontwerp tot voorziening in het tekort van het spoorweg- pensioenfonds. De heer v. d. Waerden (s.d.) noemt deze geschiedenis een onverkwikkelijke zaak. De staat onttrekt zich aan zijn moreele verphch- tine en legt lasten op de spoorwegen. De heer Hermans (r.k.) acht deze lasten een gevaar voor de sociale en economische taak van de spoorwegen. Spr. wil met, dat de dienstvoorwaarden voor hot personeel slech- ter worden. Vroeger erkende de regeenng, dat een te kort voor rekening van den staat moet ko men. Spr. kan zijn stem aan dit ontwerp met De heer Srneenk (a.r.) betreurt, dat geen overleg heeft plaats gehad met het personeel; Spr. wil niet dat door dit ontwerp wijzigmg wordt gebracht in de positie van dat perso neel. Zijn stem zal afhangen van het ant- woord der regeering. Ook de beer Bakker (c.h.) heeft groote be- zwaren tegen dit ontwerp. De heer Oud (v.d.) betoogt, dat de spoor wegen geen particulier bedrijf zijn. Het perso neel moet behandeld worden als in overheids- dienst. Spr. adviseeit alleen te betaientmil- lioen voor tekorten der jaren 1928, 1929 en 1930, opdat de regeering later met maatrege- len komt voor het geheele tekort. De heer van Braambeek (s.d.) zegt ook, dat in 1912 de regeering de tekorten voor haar rekening heeft genomen. TEGEN DE WINK ELSE!" IT IN GS WET De Nederlandsche Bond van Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters, heeft zich in een adres tot de Berate Kamer gencht met het verzoek haar goedkeuring te willen ont- houden aan het ontwerp van wet tot regelmg der winkelsluiting. O.m. wordt opgemerkt, dat dit wetsontwerp zonder eenige noodzaak belangrrjke schade dreigt te brengen aan de broodwinning van een zeer groot aantal ne- ringdoenden, die het toch reeds ook zwaar te verantwoorden hebben en steeds sterker e concurrentie ondervinden van kapitaalkracht- tige ondememingen, het winkelbednjf uit- oefende; dat de wettelijke winkelsluiting haar oorsprong vindt in de bescherming tegen onmatigen arbeid van werknemers, ook wel aangeduid daargelaten of dit juist is als de sociaal zwakkeren; dat echter het Winkelwerktijdenbesluit meer dan voldoende bescherming in dit opzicht verleent en het niet aangaat den arbeid verder als een kwaad te kwalificeeren, door deze voor eigen reke ning en risico werkenden ondememers, die zonder personeel werken, den arbeid te ver- bieden zoolang hun dit lust en waarmede ten- slotte ook de consument is gediend. Adressant meent, gezien de vele adressen, die de Eerste Kamer over deze aangelegen- heid reeds hebben bereikt, verdere argumen- teering achterwege te kunnen laten ter onder- steuning van het boven omschreven verzoek. ENQUETE BIJ DE CHEMISCHE INDUSTRIE? Het lid der Tweede Kamer de heer De Vis- ger heeft aan den minister van Defensae de volgende vragen gesteld: lo. Is het juist, dat de minister zich per geheime of vertrouwelijke circulaire heeft ge- wend tot de chemische industrieen, ten emde een opgave te verkrijgen van hetgeen zij pro- dueeeren en het aantal personen in die indus trieen werkzaam? 2o. Zoo het sub lo. gevraagde geheel of gedeeltelijk juist is, met welk doel wordt de enquete dan door de regeering gehouden^ 3o. Werkt de Nederlandsche regeering in eeniger vorm samen met de buitenlandsche FRANKRIJK EN ITALIe. Briand toont, schrijft de N. R. Crt., als lei- der der Fransche buitenlandsche staatkunde nog steeds groote bezadigdheid tegenov.er de felle uitlatingen die af en toe over de Italiaan- sche grens heen zijn oor treffen. Juist in dezen tijd van verdere steviging van den vrede in Europa ten gevolge van de algeheele ontruiming van het Duitsche gebied door de vreemde bezetting, welke over een week haar beslag zal hebben gekregen, verontrusten de dreigende uitlatingen uit den mond van Ita- liaansche staatslieden. IR Wilhelm II ondervond men wat keiaarlijke redevoeringen aan nieuwe krijgstoeniltingen kostten. Duitschland stond verklaarde hij, in „glimmende wapenrustig" klaar om zijn ,,secondanit" Oostenrijk bij te springen en te St. Petersburg en Parijs spits- ten de staven daarop de ooren. De partijen die zich als tegenstanders begonnen af te teekenen, deden elkaar over en weer verwijt- ten dat zij in de oorlogstoerustlngen voor- gingen. De versterking van het Duitsche leger op vredesvoet werd verklaard uit nieuwe maat- regelen van Frankrijk, maar de Franschen hebben in dien tijd weten aan te toonen, dat hun maatregelen dateerden van na het be- sluit der Duitsche legerleiding. Amaldo Mussolini de broer van den Dnoe, zegt nu in de Pogolo d'ltalia, dat degenen die zich in Mei verbaasden over den metallieken klank van de redevoeringen van Benito Mus solini te Livomo, Florence en Milaan, thans een bevredigende verklaring ervoor zullen vinden in de jongste bekendmakingen van de Fransche wapenings- en oorlogstoebereid- selen. Het is de weerklank van oude, bekende verwijten. In den Senaat heeft Mosconi de minister van Financien, zich weer geroepen op hot niet uilt de wereld te helpen gezegde van de Ro- meimen, dat wie den vrede wil, zich ten oor- log moet toerusten. Italie kon de oogen niet sluiten voor de toenemende militaire toebe- reidselen in andere landen. Hij zinspeelde op een buitengewone belasting voor wapenings- doeleinden toen hij verder zeide, overtuigd te zijn dat het Italiaansche volk blijmoedig offers hebben. La Paz is ge'isoleerd en elk oogenblik kan verwachit worden, dat de hoofdstad in handen van de opstandelingen zal vallen. De onperbevelh.ebber van bat Boliviaan- i sche leger, generaal Kundt, zou zich tot de grensgamizoenen om hulp gewend hebben. Twee regimenten blijken geweigerd te hebben tegen de rebellen te vechten. Medina, de minister van buitenlandsche zaken, heeft in het Argentijnsche gezantschap toevlucht gezocht. De correspondent der N. R. Crt. te Brussel meldt Weer wordt, in de biaden, fel geklaagd over de verzanding der haven van Zeebrugge, welke men met geen baggerwerken te keer blijkt te kunnen gaan. Voor kort liep het Duitsche zeilschip „Priwall" vast in de vaar- geul van het zeekanaal naar Brugge en de vorige week bleef de paketboot Saint-Denis" van de Harwichlijn, die slechts 4 M. 27 diep- gang heeft, er op haar beurt bij laag tij een kwartier lang vast zitten, De diepte van het vaarwater langs het havenhoofd, welke voor den oorlog 6, 7 en 8 meter bij laag water bedroeg, blijkt nu tot maximum 4 M. 50 te zijn geslonken. De breedte der getil was vroeger ongeveer 200 a 250 meter, thans is zij tot 60 meter vermin- derd. Hetzelfde geldt voor de geul welke toe- gang verleent tot het zeekanaal. Lees vooral de advertentie (Ingez. Med.) - nemen om het minimum van middelen te vci^.J6- des lands noodig zijn. Deze twee nieuwe uitlatingen zullen de Fransche regeering helpen de nieuwe cre- dieten voor de grensversterking enz, bij het parlement toegestaan te krijgen, maar het zou verheugender zijn als er goed nieuws te ver- tiellen ware over de voorbereiding van de ont- wapeningsconferentie. De Londensche vloot- conferentie die bij it werk behulpzaam had moeten zijn, heeft slechts, zooals hier al meer is opgemerkt, de kloof tusschen Frankrijk en Italie verb reed. Briand heeft Woensdag in de commissie voor buitenlandsche zaken uit den Senaat een mededeeling over de Fransch-Italiaansche be- trekkingen gedaan, waarop wij in den aan- hef zinspeelden. Hij zeide dat zijn regeering zoo spoedig mogelijk tot een hartelijke en volledige overeenstemming met Italie wilde komen. Alle deuren voor de verwachte onder- handelingen stonden open en Frankrijk nad niet opgehouden van zijn bereidwilligheid te getuigen om actief deel te nemen aan het werk om alle hangende geschillen te regelen en minneiijke oplossing van bestaande en mo- geliike verschillen van meening te bevorde- ren In denzelfden geest zal Briand ongetw^j- feld ook tot den Italiaanschen gezant gespro- ken hebben toen deze eenige dagen geleden een veel opgemerkt bezoek aan hem bracht. Het zou voor de hand gelegen hebben dat men in Italie op de beidwilligheid van Frank rijk vriendelijk gereageerd had, maar het is iuist de vriendelijke toon dien men te Rome zoozeer ontwend is en die toch noodig is om I een goede stemming te scheppen, wanneer straks de onderhandelingen zullen beginnen. Want beginnen moeten zij, als men met wi dat de atmosfeer tusschen de twee landen 1 nog sterker vergiftigd wordt. ONGEREGELDHEDEN IN BOLIVIA. Toen Woensdag een menigte menschen te La Paz (Bolivia) betoogingen tegen den be- velhebber der regeeringstroepen op touw zette, hebben, naar de N. R. Crt. meldt, de troepen op de betoogers geschoten; dertig menschen moeten gedood en honderden gekwetst zfln Volgens een telegram uit La Paz, heeft de Boliviaansche ministerraad bekend gemaakt, dat in de stad Oruro, de hoofdstad van de ge- lijknamige provincie,, een regiment tevergee s getracht heeft te muiten en zich bij de revo- lutionaire beweging aan te sluiten. Men hee het regiment in zijn kazeme opgesloten. Het gebeurde heeft, volgens mededeeling van den ministerraad, slechts plaatselijke beteekems. Het blad La Nacion meldt, dat bij de bloe- dige botsing te La Paz 34 menschen zijn ge dood. De oorzaak van de botsing was een gemeenschappeiijke betooging van studenten en arbeiders. De bevolking is zoo opgewonden, dat nog meer botsingpn verwacht worden. De betoo gers hebben de lijken van de doodgeschoten betoogers in de straten ten toon gesteld. Volgens een bericht van de Associated Press uit Buenos Aires meldt een speciale editae van het blad La Critica, dat de ongeregeld- heden te La Paz, de hoofdstad van Bolivia, zeer emstig zijn. De vroegere president Silis heeft in het Amerikaansche gezantschap be scherming gezocht. Het department van staat te Washington zegt, dat het geen be- vestiging van dit bericht heeft ontvangen, maar het is mogelijk, dat het bericht vertra- ging heeft ondervonden. La Critica publiceert verder een particulier bericht uit La Paz, waarin staat, dat de re- volutionairen de provincies Cochabamba Oruro, Potosi en Santa Cruz in hun macht CONCERT OP' DE MARKT. Bij zeer gunstig zomerweer werd Donder- dagavond op de Markt door het inuziek- gezelschap ,,De vei :enigde werklieden gramma gbecT uitgevoefd,dat door -men me. welgevallen beluisterd werd. GEMEENTE- ADMINISTRATIS!, Voor het examen gemeente-administratie slaagden te 's Gravenhage, de beer en: M. Oggel te Axel; C. van Haelst te Westdorpe, A. J. Brurjnooge te Schoondijke; I. J- van Houte te Retranchement. EXAMENS. Voor het propaedeutisch exeman electro- j technisch ingenieur slaagde de heer T. C. M. Colsen te Hontenisse. DOCTOR A AL-EXAMEN Woensdag slaagde te Utrecht voor het 2e gedeelte doctoraal-examen in de genees- kunde, mej. P. L. Bom van Axel. examen akte l. o. Geslaagd aan de St. Franciscus-kweek- school te Breda voor het examen akte L. O., de heer P. M. Hermans te Stoppeldijk. BESMETTELIJKE ZIEKTEN, Het aantal aangegeven gevallen van be- smettelijke ziekten over de week van 15 tot en met 21 Juni in de provmcie Zeeland be droeg: Roodvonk: Graauw en Langendam 1, St. Maartensdijk 1, Middelburg 1 Ter Neuzen 1. Vlissingen 2. Diphtherie: Heikenszand 2, st Tansteen 1. Van de gevallen van kmder- verlamming^ werden te Rotterdam, Alkmaar en Zeeland (N.B.) elk 2 aangegeven. Er kwamen geen gevallen van encephalitis na inenting voor. AXEL. Woensdagavond gaf de harmonie „Concor- dia" een concert op de markt. Ben en ander bracht zooals vanzelf spreekt weer velen op de been, hoewel wij meer be- langstelling hadden verwacht en bezorgde de Axelaren weer een paar aangename uren ter 'U Dank^zif de genomen maatregelen kon men fhans van orde en stilte spreken onder het uitvoeren van de verschillende nummers. SAS VAN GENT. Gemeenteraadsvergadering. Donderdag, 26 dezer des namiddags ten 7 uur had de aangekondigde vergadermg yan den gemeenteraad plaats, waarbij alle leden P1De8 vergadering werd ten half acht uur door den voorzitter geopend De Secretaris deed voorlezmg van de notulen der vergadering van 7 Juni 1.1., die oneewijzigd werden goedgekeurd. Mededeeling werd gedaan, dat loopige uitkeering door het rijk 5.96(^P®r inwoner zal worden uitgekeerdoyereen- komende met een bedrag van f 18.305, be rekend naar het aantal inwoners der ge- mpGiitc oi) 1 Jan. 1930. Door het Parochiaal Schoolbestuur werd aan den raad het verzoek gedaan gelden te willen disponibel stellen voor 10 dubbele schooibmken.ek, binnengekomen, werd in handen gesteld van Burg er^Weth De ingediende begrootmg van de Gezond heidscommissie over 1931 wordt gesteld van de Commissie van Onderzoek. aanleiding van de missive van Ged. Staten, betrekking hebbende op de regeling der jaarwedden van burgemeesters, secreta- rissen, onbvangers en wethouders werd beslo- ten deze regeling overeenkomstig de vast- gestelde bedragen te aanvaarden. Voorts wordt besloten de regeling te doen ingaan met terugwerkende kracht op 1 Jan. 1930 of zoo Ged. Staten daarop aanmerking mochten maken de tractementen op peil te brengen door het toekennen van eene toelage. Er wordt goedgevonden geen gebruik te maken van de bevoegdheid om de gemeente in eene klasse te rangschikken. De gemeente komt aldus in de eerste klasse, zoodat de be- lastinggrens dan eerst bij een belastbaar inkomen van f 800 begint. Aangepomen wordt het voorstel om de grondslagen paarden, pleizervaartuigen en biljarten als grondslagen voor het heffen van personeele belasting te doen vervallen en de gemeente te doen rangschikken in de zevende klasse. Mede wordt aangenomen het voorstel van Burg, en Weth. om het percentage op de be- lastbare huurwaarde te brengen van 10 op: 5 aangezien de financieele toestand der gemeente gunstig is. Het verzoekschrift van A. Vemaeve om gemeentegronid in erfpacht teneinde daarop een dubbele woning te bouwen en af te mogen wijken van art. 7 der Bouwverordening wordt toegestaan. Wat betreft de aanvrage om tegemoet- koming in de hoogere fundeeringskosten, tenigevolge van de mindere geschiktheid van den grond 80 c.M. beneden het maaiveld wordt besloten dit in handen te stellen van Burg, en Weth. Het betreffende perceel is gelegen naast i het pand van Delaruelle en 19 M. langs de voorzijde, terwijl de diepte zooveel zal be- dragen als de meting zal uitwijzen. Eenige wijzigingen in- de begrootinjf voor 1930, w.o. een post van f 250 voor het" num- meren der huizen, wordt eveneens goedge keurd. Verder deelt de voorzitter mede, dat de in- schrijving voor de electrische verlichting van De Stuiver en Oostdam hebben plaats gehad en dat de daarop betrekking hebbende^tuk- ken ter inzage liggen. Naar aanleiding van een aanmerking door den heer De Leux gemaakt, dat deze stukken niet ter kennis gebracht zijn van de leden en i deze zich daaromtrent niet hebben kunnen orienteeren worden alleeh de inschrijvings- sommen zonder vermelding van namen mede- gedeeld. Deze luiden dan respectievelijk 10.955,40, 8194,52, 7850,44 en 8336,20. Er wordt verzekerd, dat het werk vodr den winter zal uitgevoerd zijn, in ieder geval 12 weken na aanbesteding. Nadat reeds de vergadering gesloten is, krijgt de heer De Leux nog gelegenheid een wezig Zijn' vail cgj! i"*™- "lal aan- De voorzitter deelt daarop mede, dat het bergen van den drenkeling, waarop de heer De Leux, doelt, gebeurd is door de Rijkspolitie, maar dat zal gezorgd worden, dat in 't ver- volg het noodige aanwezig is. Met de Staatscourant van 25 Juni zijn verzonden afdrukken van de akten betreffen de de R. K. Cooperatieve Bakkerij en Ver- bruiksvereeniging U.A. „De Volharding aldaar. GROEDE. Tot directeur der stads- en lands-evangeli- satie te Brussel is benoemd Ds. W. A. van Griethuijsen te Groede. NIEUWSTRAAT 10 TELEF. No. 6 CREBIETEN (Ingez. Med.) ZONDAG 29 JUNI 1930. Ned. Herv. Kerk. Ter Neuzen. 9% en 2% u., Ds. Visbeek, van Vlissingen. Sluiskil. 9V2 u. en 2 u„ de beer L. Dek. Hoek. 9y2 u. en 2% u., Ds. E. Raams. Zaamslag. 9% u. en 2% u., Ds. G. van Dis. Sas van Gent. 9% u., Ds. H. Akersloot van Houten Roos. Philippine. 2 u„ Ds. H. Akersloot van HouteD Roos. Gereformeerde Kerk. Hoek. 10 u. en 3 u„ Ds. J. B. Vanhaelen. Zaamslag. 9% u. en 2 u., Ds. A. Kok. Chr. Gereformeerde Kerk. Zaamslag. 9% u. eD 2 u., Ds. Tolsma. Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u. en 6% u., Ds. B. van ccrbos Axel. 9% u. en 2y2 u., leesdienst. Oud-Gereformeerde Gemeente. Ter Neuzen. 10 u., 3 u., en 6% u., leesdienst. Lokaal „Eben-Haezer". Kerkhoflaan, Ter Neuzen. Nam. 5% u., Evangelisatie. R.K. Kerkdiensten te Ter Neuzen. Zoadag zijn de H.H. Diensten om 7, 8% en 10 uur. 's Namiddags om 2% uur Lof. VOOR IEDEREN WAGEN EEN N UMMERBE WI J S De kantonrechter ite Middelburg heeft, naar de M. Crt. meldt, vonnis gewezen inzake een automohielverkooper, die wel in het bezit is van een rijbewijs, maar niet van een nummer- bewijs voor ieder der wagens die in zijn garage staan of daar tijdelijk zijn. Dit had tenge- volge, dat bedoelde handelaar werd verhali- seerd. De kantonrechter achtte verdachte straf- baar, daar van eenigen strafuitsluitingsgrond niet is gebleken. Hij veroordeelde verdachte tot f 0.50 boete subs, een dag hechtenis en overwoog, dat deze straf behoort te worden opgelegd in verband met bet karakter der overtreding, daar toch is gebleken, dat het slechts afgeven van 6<§n nummierbewijs voor een vierwielig motorrijtuig moeilijkheden met zich kan medebrengen voor handelaren. De veroordeelde, die de zaak uitgemaakt wil zien, heeft direct cassatie aangeteekend. gevestigd te Amsterdam. Aan het Jaarverslag over het 2e boekjaar ontleenen wij het volgende: Ons tweede boekjaar heeft gestaan in het teeken van consolidatie en rustigen opbouw, hetgeen uit onderstaande cijfers moge blijken: Crediteuren, deposito's en spaargelden 31 December 1928 16.030.307; idem 31 Decem ber 1929 f 18.700.404. Blijkt uit het bovenstaande opnieuw eene zeer belangrijke toename der lorogelden, ook de cijfers van het uitstaande crediet wijzen zulks in tegenstelling van ons eerste boek jaar op eene gezonde omtwikkeling: Uitstaand crediet aan clienten 31 December 1928 13.113.095; idem 31 December 1929 13.548,365. Wanneer ook nu weder in aanmerking genomen wordt, dat voor ruim drie millioen aan nieuwe credieten werden verleend, dan blijkt daaruit, dat wederom belangrijke be dragen op de oude overgenomen posten wer den afgelost, waardoor het gehalte van onze portefeuille opnieuw is verbeterd. Waar wij toovendien mogeji constateer&n. dat de afwik- keling van die" oude posten kon geschieden geheel binnen het kader van de bij de oprich- ting van onze vennootschap getroffen voor- zieningen, dan kunnen wff met voldoening op onze bemoeilngen ten deze terugzien; ook vinden wij daarin aanleiding, rustig op den ingeslagen weg voort te gahn. Totaal werden gedurende de verslagperiode dooi( ons verleend: 796 credieten beneden OI gciuiuucru j boven 10.000 tot een ge^amenlijk bedrag van 1.457.500 of gemiddeld 14.872; 894 credieten tot een gezamenlijk bedrag van 3.352.390, of gemiddeld 3.750. Blijkt uit deze cijfers eenerzijds, dat ana risico behoorlijk verdeeld is, anderzijds wijst het aantal verleende credieten er op, dat onze voorwaarden van verleening over het algemeen voor het publiek, dat wij meer spe- i ciaal wenschen te bedienen, aanvaardbaar zijn. Zulks niettegenstaande het feit, dat wij ons bij onze credietverleening laten leiden door de overweging, dat juist voor de Midden- standsbedrijven een groote opvoedende kracht i uitgaat van den eisch tot overlegging van balanscijfers en geregelde admimstratieve I controle. Onze clientele bleef zich gedurende het boekjaar voortdurend uitbreiden; steeds mochten wij nieuwe bewijzen ontvangen, dat men in middenstandskringen ons met ver- trouwen tegemoet treedt. Het is dan ook verheugend te mogen constateeren. dat de terughoudendheid, welke het publiek op I grond van ondervonden teleurstellingen bij onze voorgangsters tegenover onize Bank aan (jen dag legde, langzamerhand blijkt te ver- dwijnen. Ook in het afgeloopen jaar trokken wij ons uit de plaatsen terug, waar de levensvattoaar- heid van onze vestiging, althans voorshands, aan gerechten twijfel onderhevig was. Uit dien hoofde verminderde het aantal onzer vestigingen met een zestal; daarentegen werd door ons een nieuw kantoor geopend in Meppel. i Mochten wij in ons eerste verslag reeds ge- wag maken van den steeds toenemenden steun, welken wij van de zijde van een aantal middenstandsorganisaties ondervonden, zulks is in het afgeloopen jaar in nog veel sterkere mate tot uitdrukking gekomen. -wij hebben reden om met tevredenheid op de bereikte resultaten in het afgeloopen jaar terug te zien. Moesten wij ons eerste boekjaar (loopende over twee kalenderjaren) na de noodig geachte afschrijvingen en reser- veeringen afsluiten met een verliessaldo van f 23 951,48, nu wijst onze winst- en verlies- rekening na afschrijving van 25.552,41 (v j. t 24 510 34op inventaris en safe-innchtm- gen benevens 14.019,28 (v. j. 12.010,56) op oprichtingskosten en Goodwill en eene reser- veering tegen bedrijfsrisico's van 20.000 (v. j. 15.000), een winstsaldo aan van f 33.278,08. De balans bevat de volgende cijfers: Actief. Kas en kassiers 1.196.039; effec- ten en belangen bij bevriende instellingen f 406 376' prolongatie's, On Call en voorschot- ten op effecten gegeven f 3.922.999; rekening- courant debiteuren en gedisconteerde accepten 15.654.397; bank-accepten 495.913. Vreemde valuta f 164.052. Saldo nog te leveren en nog te ontvangen fondsen en valuta f 32.944; diverse debiteuren f 160 473' ingekochte onderpanden 72.335; inventaris- en safe-inrichtingen 278.000; verliessaldo 1927 1928 23.951. Te vorderen intrest, provisie en onkosten 62.649 diver- Sepassief Aandeelenkapitaal 1.260.000: 5 obligatieleening 249.650; bankiers f 216.075; prologantie en Callgelden 729.500; crediteuren, deposito's en spaargelden 19.451.508; deposito's met effectenonderpand f 167 301diverse crediteuren f 208.110. Te betalen wissels 45.986; af terekenen incasso's 156.625; en diversen 88.919; wmstsaldo 1929 33.278.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1930 | | pagina 5